Geen enthousiasme voor Jacques Santer Sluisdeuren staan open, Rwandezen overspoelen Zaïre Berlusconi dreigt met aftreden na storm van kritiek Buitenland ill ÏSyrië boos over toenadering ^tussen Jordanië en Israël RPF kondigt staakt-het-vuren aan in Rwanda Sammy naar dierentuin Harder optreden Noren tegen hinderen walvisjacht Peperduur kopje koffie ZATERDAG 16 JULI 1994 155 N Nu KE AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press Interr Brazilië heft verbod koffie-export op sao paulo Brazilië heeft gisteren het verbod op de export van koffie opgeheven. Het verbod was eerder deze week afgeroepen nadat vorst in Zuid-Brazilië mogelijk 50 procent van de koffie- oogst van volgend jaar zal doen mislukken en er werd verwacht dat er gespeculeerd zou gaan worden met het sterk verminderde aanbod. Bloedige aanslag in Colombia: 50 doden bogota Bij één van de bloedigste aanslagen van de linkse guerrillabeweging FARC in de laatste jaren zijn gisteren in Co lombia zeker vijftig mensen omgekomen. Een overval op een militair steunpunt in de buurt van de plaats Orito kostte volgens radioberichten het leven aan 24 soldaten en 25 opstandelingen. Leger en politie jagen in het oerwoud van de provincie Putu- mayo op de naar schatting 400 guerrillastrijders die aan de over val hebben meegedaan. Myanmar: Khun Sa 'ruilen' voor wapens new york De militaire junta van Myanmar (Burma) is bereid de opiumkoning Khun Sa weg te vagen als Washington een einde maakt aan het wapenembargo tegen het land. Dat heeft de New York Times gisteren gemeld. Volgens de krant gaat de regering- Clinton niet op het voorstel in omdat de junta de mensenrech ten van de Myanmarezen blijft schenden. Khun Sa geldt als een van de belangrijkste opium- en heroïnehandelaren uit de Gou den Driehoek, het grensgebied van Myanmar, Thailand en Laos. Marine-Dolfijnen zwaaien af san Diego De Amerikaanse marine stemt erin toe dat vijf dolfij nen, die ooit werden gebruikt bij het opsporen van explosieven, aan een wildreservaat te geven die de afgerichte dieren weer in de oceaan wil uitzetten. De vereniging voor dierenbescherming heeft de marinedolfijnen krijgsgevangenen genoemd, die eervol dienen af te zwaaien uit de militaire dienst. Ric O'Barry, de trai nervan televisiedolfijn Flipper, die in het reservaat werkt, heeft hooggespannen verwachtingen over de rehabilitatie van de dol fijnen. jeruzalem ad bloemendaal ;fa vervolg voorpagina ale De Jordaanse koning Hussein heeft vorige week in een zitting JE van het Jordaanse parlement al sn aangekondigd bereid te zijn tot een ontmoeting met Rabin. In een gebaar aan de islamitische en linkse oppositie voegde hij eraan toe dat de toenadering tot Israël hem was opgedrongen H door de Verenigde Staten. Pas na een ontmoeting met Rabin zou hij kunnen rekenen op kwijtschelding van de Jordaanse schuld van bijna een miljard dollar aan Washington en op de 1 leverantie van moderne Ameri kaanse wapens. De nieuwe koers van Jordanië heeft irritatie gewekt in Da- mascus. De Syrische regering heeft uit protest een aantal bij- eenkomsten met Jordaanse ver- I tegenwoordigers afgelast en de Syrische media uiten al weken kritiek op Hussein. In commen taren wordt zijn politiek afge schilderd als een toegeven aan Amerikaanse en Israëlische po- f gingen de Arabische onderhan delingspartners tegen elkaar uit te spelen. De Israëlische regering hoopt dat vooruitgang op het Jordaan se spoor het in een impasse ver kerende vredesoverleg met Sy rië vlot zal trekken. Eerder deze week herinnerde minister van buitenlandse zaken Shimon Pe res het Israëlische volk er nog eens aan dat Israël nooit vraag tekens heeft gezet bij de Syri sche soevereiniteit over de Go- lan-hoogte. Kort na de verovering van de vlakte, in 1967, heeft de toen malige regering van nationale eenheid laten weten dat succes- Volle vredesbesprekingen met Syrië zou leiden tot een terug trekking van het Israëlische le ger tot de internationale grens. Maar Syrië weigerde toen ieder contact met Israël. Het Israëli sche parlement heeft in 1981 met de 'Golan-wet' het Israëli sche recht van kracht verklaard in het gebied, maar dat liet de Syrische soevereiniteit onaan getast. De rechtse oppositie heeft Peres gisteren verweten dat hij met zijn uitspraak de in druk heeft gewekt dat Israël be reid is de hele Golan op te ge ven. Noorwegen heeft gisteren de macht van zijn politie en kust wacht uitgebreid zodat anti- walvisvaartactivisten harder aangepakt kunnen worden. De maatregel is een reactie op ge beurtenissen van de afgelopen twee weken, toen vervolging van activisten van Greenpeace en Sea Shepherd onmogelijk bleek. De regering keurde daar om een wet goed die een straf l van maximaal zes maanden in het vooruitzicht stelt voor ieder- i een die de walvisjacht belem mert. De Noorse autoriteiten moes ten vorige week drie Greenpea- ce-activisten laten gaan omdat niet bewezen kon worden dat ze moedwillig schade hadden Boutros Ghali vraagt 15.000 man voor Haïti NEW YORK Rtr-AFP Secretaris-generaal Boutros Ghali van de VN heeft de Vere nigde Staten en hun bondgeno ten aanbevolen na de val van het militaire regime een strijd macht van 15.000 militairen naar Haïti te sturen. Hij ver werpt echter oproepen van de Verenigde Staten dat zo'n macht door de VN wordt gefor meerd. Volgens diplomaten wil Boutros Ghali geen VN-macht die waarschijnlijk voornamelijk uit Amerikaanse militairen be staat. Boutros Ghali vraagt de Vei ligheidsraad om in te stemmen met een strijdmacht die waar schijnlijk wordt samengesteld uit Noord- en Latijnsameri- kaanse landen. Elf Latijnsameri- kaanse landen hebben al mili tairen toegezegd. Boutros Ghali gaat er van uit dat die vredesmacht pas' in actie kan komen als de militaire junta is verdreven of vertrokken. Hoe de militaire junta zou moeten worden verdreven staat niet in het rapport. goma frans van den houdt correspondent afrika „Dit is onvoorstelbaar", zegt een hulpverleenster in Oost- Zaïre. „Het is net of nu plots de sluisdeuren rijn opengezet om deze gigantische mensenzee door te laten. Uit werkelijk alle richtingen komen honderddui zenden Rwandezen tegelijk de grens met Zaïre over. Dit is een nog grotere vluchtelingen-cata strofe dan die van twee maan den geleden in Tanzania. De aanwezige hulpinstanties kun nen het absoluut niet aan". Terwijl de burgeroorlog in Rwanda op z'n eind loopt, groeit de humanitaire crisis nog iedere dag. De opmars van het Rwandees Patriottisch Front (RPF), dat donderdag Ruhen- geri veroverde de laatste gar- nizoenstad nog in handen van het nationale leger heeft ruim een miljoen mensen op de vlucht gejaagd. Ieder uur trekken 15.000 vluch telingen de grens met Zaïre bij Goma over. De vluchtelingen, voornamelijk Hutu's, verlaten hun land uit vrees voor de ge vechten en mogelijke wraakac ties van het vooral uit Tutsi's bestaande RPF. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN spreekt over de grootste en snelst oprukkende vluchtelin genstroom die het ooit gezien heeft. In korte tijd hebben de Rwandezen van Goma een gi gantisch vluchtelingenkamp ge maakt. „Door de vluchtelingen zijn de voedselvoorraden in Goma bin nen een mum van tijd uitgeput. Hele akkers met voedselgewas sen worden kaalgegeten. Ook het vee dat ze van huis hebben meegenomen wordt geslacht en verorberd. Anderen zijn op wil de planten aangewezen", zegt een medewerker van het Rode Kruis over de huidige, ongeken de crisis. Zaïrese politieagenten die naar de grens waren gestuurd om de vluchtelingen te ontwapenen, maakten van de hulpeloosheid van de Rwandezen ongege neerd gebruik door ze de ma trassen, potten en pannen, hor loges en andere schamele bezit tingen die ze op hun tocht had den meegevoerd, afhandig te maken. Veel mensen zijn na da gen en soms weken gelopen te hebben te zwak of ziek om ver- GOMA-KIGALI AP-AFP-Rtr Het door Tutsi's beheerste Rwandees Pa triottisch Front (RPF) heeft de Hutu-over- gangsregering van Rwanda een staakt-het- vuren aangeboden. Dat kan volgens VN-ge- zant Shaharyr Khan dit weekeinde nog in werking treden. RPF-leider Paul Kagamé hoopt dat door het bestand de massale vluchtelingenstroom kan worden gestopt en de dreigende humanitaire ramp kan worden gekeerd. Kagamé had eerder gezegd dat hij het of fensief tegen het regeringsleger zou voort zetten totdat zijn twee voorwaarden voor een staakt-het-vuren waren aanvaard. De RPF-leider eiste niet alleen dat de slachtin gen onder de Tutsi's worden gestaakt, maar ook dat de leden van de Hutu-regering wor den gearresteerd, omdat zij verantwoorde lijk zijn voor de bloedbaden in het Centraal- afrikaanse land. De Verenigde Staten hebben gisteren de banden met de Hutu-regering verbroken. De VS zullen zich beijveren voor de verwij dering van vertegenwoordigers van de Hutu-regering uit de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Door de Hutu-regering niet langer te erkennen, erkent Washington de nieuwe regering van Faustin Twagira- mungu. Frankrijk wacht op een beslissing van de Verenigde Naties alvorens de Hutu-rege- ringsleiders te arresteren die naar de Franse veiligheidszone in het westen van Rwanda zijn gevlucht voor het RPF. Twagiramungu zei dat Frankrijk het grootste vluchtelingen- drama in de geschiedenis kan voorkomen door de Hutu-regeringsleiders te arresteren. „De Fransen moeten deze mannen oppak ken. Het zijn geen ontheemden", aldus Twagiramungu. zet te bieden. Hoewel intem tionale hulpinstanties maani geleden al hebben gewaar schuwd voor deze gigantisch exodus, hebben donoren nai welijks gereageerd. Aan de Z rese kant van de grens zijn w degelijk voorbereidingen get fen, maar het aanwezige voe sel en het aantal hulpverlene zijn bij lange na niet voldoen om de honderdduizenden Rwandezen op te kunnen va gen. „Veel vluchtelingen hebben i een lange lijdensweg te gaan dat kunnen we met de beste van de wereld niet voorkome meent een medewerker van i Britse organisatie Oxfam. ,,V\ hebben wel wat voedsel, dek en plastic zeiltjes voor onder dak, maar met deze aantallei mensen is dat slechts een dn pel op een gloeiende plaat. V proberen het aantal hulpvluc ten zo snel mogelijk op te voi ren, maar vergeet niet dat we hier in een zeer afgelegen uit hoek van Afrika zitten". Oslo ap toegebracht aan een walvisvaar dersschip. Woensdag werden opnieuw vijf activisten gearres teerd die filmopnames aan het maken waren van het harpoe neren van een dwergvinvis. De Noorse premier Brundt- land houdt vol dat de Noorse walvisvaart het voortbestaan van de dwergvinvis niet in ge vaar brengt en verwerpt het ver bod van de Internationale Wal- visvaartcomissie op de jacht op de dwergvinvis. Het hoofd van de milieube weging Sea Shepherd, Paul Watson, verklaarde rijn strijd tegen de Noorse walvisjacht nooit te zullen opgeven en liet weten volgende week opnieuw naar Noorse wateren te zullen opstomen wanneer zijn schip Whales Foreuer is gerepareerd. Luxemburger wordt voorzitter Europese Commissie De Luxemburgse premier Jacques Santer is gisteren volgens verwachting tij dens een uiterst matte en korte topconferentie aan gewezen als nieuwe voor zitter van de Europese Commissie. De 57-jarige christendemocraat uit het Groothertogdom kreeg de steun van de twaalf Eu ropese regeringsleiders, nadat de afgelopen weken alle andere kandidaten wa ren afgevallen voor de Brusselse topbaan. brussel» aly knolStralende gezichten in Brussel. Helmut Kohl (midden) heeft het gefik; en peter de vries correspondenten Er is een opvolger gevonden voor Jacques Delors (links). De Luxem burgse premier Jacques Santer (rechts) wordt op 1 januari het nieuwe opperhoofd van de Europese Commissie. foto reuter arbe ded PvdA-kamerlid Van Traa v klaarde het jammer te vind dat de Commissie met San een voorzitter heeft gekreg die 'niet het gewenste politie gewicht' heeft. De Europa-sj cialist van het CDA. Van Linden, typeert Santer als grootst gemene deler, 'wat n in het belang van Europa is'. Ook WD-buitenlandwooi voerder Weisglas noemt San 'niet de droomkandidaat, m< wel iemand die voor iedere aanvaardbaar is'. D66-kamer Van den Bos geeft Santer vo< alsnog 'het voordeel van twijfel'. Santer reageerde tijdens zijn eerste optreden geërgerd op de kritiek dat hij een zwakke com promiskandidaat is: ,,U moet mij op m'n daden beoordelen, en niet vooraf'. De nieuwe top man van de Brusselse Europa bureaucratie presenteert zich volgende week aan het Euro pees parlement, dat de keus van de regeringsleiders moet be krachtigen. Santer weigerde voor die tijd iets over zijn beleid te zeggen. De fractievoorzitters uit het Europarlement hielden zich gis teren na een overleg met de Duitse bondskanselier Kohl, op de vlakte over de vraag of ze de benoeming van de kleurloze Santer zullen tegenhouden. Santer zal vooral de socialisten in het Europarlement, die de grootste fractie vormen, moeten overtuigen. Premier Lubbers zei, ondanks het échèc van rijn eigen kandi datuur, met 'voldoening' terug te kijken op de aanwijzing van Santer. De Nederlandse rege ring heeft de afgelopen dagen achter de schermen nog oud- Eurocomissaris Andriessen naar voren geschoven, maar voor hem bleek geen steun voor te bestaan. Leden van de Nederlandse Tweede Kamer toonden zich gisteren minder enthousiast. genua afp dormagen Blij streelt Jörg Zars zijn brilkaaiman Sammy, nadat het dier gisterochtend na een zoekactie van een week in een meer bij het Duitse Dormagen levend en wel is teruggevonden. Sammy zorgde ondanks zijn onschuldige voorkomen voor paniek bij recreanten nadat hij afgelopen zondag uit de tas van Jörg was ont snapt. De politie wilde het reptiel aanvankelijk doden, maar na protesten uit heel Duitsland werd een andere oplossing gekozen. Sammy werd gisteren in onderkoelde toestand gevangen en gaat een nieuw leven tege moet in een dierentuin. foto stephan jansen Renato Pezza, een 31-jarige uitbater van een bar in het Italiaanse Genua, had gisteren last van hoofdpijn. Hij vroeg rijn oudere broer Luciano een buisje aspirines te halen bij de drogist om de hoek. Als dank bood hij zijn broer na terugkeer een kopje koffie aan om hem te bedanken. Juist op dat moment kwamen twee le den van de financiële politie de bar binnen. Zij constateerden dat Renato aan zijn broer geen leveringsbon had uitgereikt, wat de Italiaanse wet dwingend voorschrijft. De straf werd direct opgelegd: een boete van 340 gulden voor Renato, en één van 34 gulden voor Luciano. Binnen twee weken te betalen, anders geldt het dubbele bedrag. Renato mag zoveel kopjes koffie weggeven als hij wil, maar hij moet wel bij elk kopje een bonnetje afgeven. rome eelco van der linden correspondent De Italiaanse premier Silvio Berlusconi is niet van plan het uiterst omstreden decreet in te trekken dat het voorarrest afschaft voor men sen die van corruptie worden verdacht. Rege ringswoordvoerder Giuliano Ferrera verklaarde zelfs gisteren voor de televisie dat de regering- Berlusconi zal aftreden als de meerderheid van het parlement het decreet afwijst. Berlusconi zei tijdens een persconferentie te wil len voorkomen dat Italië een politiestaat wordt en vatte de doelen van zijn regering samen met het woord 'normalisering'. De vraag rijst echter wat voor Berlusconi nu precies 'normaal' is. Het regeringsdecreet heeft geleid tot een ern stig conflict de pers houdt het op een oorlog met de Italiaanse magistratuur, en met name met de leden van het Milanese anti-corruptieteam 'Schone Handen', die donderdag hun ontslag aankondigden. Collega's uit Genua volgden gisteren hun voor beeld en het lijkt erop dat in Napels hetzelfde zal gebeuren. Vrijwel alle Italiaanse kranten schreven dat het land zich splijt en dat een institutionele crisis zonder weerga is uitgebroken. Het feit dat ook gisteren talloze van corruptie verdachten de gevangenis verlieten, vergroot de spanning. Ook de lire had gisteren te lijden onder de poli tieke storm. De Italiaanse munt daalde zo snel in waarde dat de Italiaanse centrale bank zich ge noopt zag Duitse marken te verkopen toen de psychologische grens van 1000 lire voor een mark in zicht kwam. Dat hielp, maar voor menige han delaar is onduidelijk voor hoelang. Hoewel gezaghebbende leden van de rege ringscoalitie minister van binnenlandse zaken Maroni van de Lega Nord en de leider van de 'post-fascistische' Nationale Alliantie, Fini gis teren zeiden het decreet te willen bijstellen, hield Berlusconi het been stijf. Hij zei er voor te rijn dat het recht zijn loop krijgt, maar niet dat er vendet ta wordt gepleegd. Berlusconi prees het werk van de magistraten, maar hekelde diegenen die zich als een 'star' gedragen en onrustig worden 'als zij een dag niet op de televisie komen'. Berlusconi besloot zijn betoog met te zeggen dat de magistraten misbruik hebben gemaakt van het voorarrest en zich niet mogen bemoeien met de wetgeving. Volgens de premier heeft de ma gistratuur een belangrijke bijdrage geleverd aan het politieke vernieuwingsproces, maar is het nu van belang 'dat er een vertrouwensklimaat ont staat en Italië aan een nieüwe toekomst kan wer ken'. Berlusconi keerde zo terug op zijn geliefde the ma dat de crisis van het politieke systeem over wonnen is en nu onder zijn bezielende leiding de grote sprong voorwaarts kan worden gemaakt. Een analyse van de eerste 66 dagen van het kabi- net-Berlusconi leert echter dat daar nogal wat kanttekeningen bij te plaatsen zijn. Van de speerpunten uit Berlusconi's verkiezin- gingsprogramma een miljoen arbeidsplaatsen, belastingverlaging en hervorming van de staat en de economie is tot nu toe weinig vernomen. De premier heeft zich vooral gericht op zaken die ook.de oude politieke klasse na aan het hart la gen, zoals de staatsomroep RAI, de geheime dien sten, de Centrale Bank en natuurlijk justitie. De vooraanstaande historicus en ex-diplomaat Sergio Romano, die zeker niet deel uitmaakt van de linkse oppositie, schreef in de krant La Stampa dat Berlusconi zich gedraagt als elke andere leider na de val van een regime. „Hij wil de controle hebben over de media, de inlichtingendiensten en de nationale munt. De werkgelegenheid, de staatsschuld, de hervorming van de pensioenen en de gezondheidszorg kunnen wachten, omdat het om thema's gaat die gevoelig liggen bij het electoraat", aldus Romano. Berlusconi en zijn coalitiepartners handelen tot nu toe vooral in de personele sfeer. Het bestuur van de Rai is vervangen, maar niet zonder felle protesten, omdat Berlusconi behalve premier ook mediamagnaat is. Na de benoeming van een nieuwe leiding van de immer in opspraak zijnde geheime diensten, richt het kabinet zich nu op de Italiaanse Centrale Bank. Er moet een opvolger gevonden worden voor Lajnberto Dini, die zijn functie van directeur-generaal opgaf om minister van de Schatkist te worden. Berlusconi stelt alles in het werk om een van rijn discipelen op die post te manoeuvreren. Berlusconi gedraagt zich tot nu precies zoals zijn voorgangers. Ook op economisch terrein. De begroting is nog steeds niet rond en de regering zal gebruik maken van het beproefde middel van de condono, ofwel kwijtschelding, om de gaten in de begroting te dichten. Belastingontduikers krij gen fikse korting van de fiscus, als ze zich maar melden en hun niet betaalde belasting opgeven. Eenzelfde procedure is weggelegd voor degenen die abusievelijk huizen bouwden. De econoom Massimo Riva schreef in La Re- pubblica dat de gebruiken van de 'eerste repu bliek' worden voortgezet: „Er is altijd vergiffenis en dus zal er nooit verantwoordelijkheidsgevoel en respect voor de wet ontstaan". Het omstreden decreet over de voorlopige hechtenis kent volgens Riva eenzelfde logica. „Overtreders van de wet, en in dit geval vooral politici, krijgen een voorkeurs behandeling. Het decreet is op maat gesneden van de corrupten". aldus Riva. Berlusconi zei niet te willen wijken, maar hij lijkt dit keer geen reke ning te hebben gehouden met de populariteit van magistraten als Di Pietro en de haat die de Italia nen koesteren voor de 'boeven van de Eerste Re publiek'. Gisteravond vonden in heel Italië pro testdemonstraties plaats. Volgens een onderzoek van het bureau Doxa, uitgevoerd in opdracht van de RAI, staat 69 procent van de bevolking achter Di Pietro en is 63 procent het niet eens met het decreet. Dit zal Berlusconi, die geen beslissing neemt zonder eerst een marktonderzoek te heb ben gedaan, aan het denken zetten. Robert Jungk, peetvader van groenen, dood SALZBURG DPA De futuroloog en vredesactiv Robert Jungk is donderdag i 81-jarige leeftijd in Salzbu was overleden. Hij is gisten begraven op het joodse kerkh in Salzburg-Aigen. De publicist Jungk was ei van de eersten die in de jari '50 de risico's van kernenerg en de gevaren van de 'atoor staat', zoals het boek heette d hij daarover schreef, onderke de. Hij kreeg veel aanhangers de milieu- en vredesbewegir Tegenstanders typeerden he als een fanatiek strijder teg< kernenergie en technische voc uitgang. Onvermoeibaar streed Junj voor zijn doel van een human democratische toekomst ni alleen aan de schrijftafel, ma ook bij demonstraties en congressen. Toen hij 79 was li Jungk zich als presidentskanc daat naar voren schuiven do> de Oostenrijkse Groenen. Ac het ontstaan van de groene pi litieke beweging, niet alleen Oostenrijk, maar ook in zijn g boorteland Duitsland, levert hij een wezenlijke bijdrage. OPSLAG/MILIEI CONTAINERS VERKOOP/VERHUUI

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5