Miljard schade door fraude kleurenkopie Binnenland De laatste loodjes Alsnog begrip kabinet voor mestproblematiek Kabinet schuift begrotingsproblemen voor 1995 door naar informateur Kok Geheimzinnige cirkels ÜÊiiir' Pinnen in Spanje Conditie oudere wandelaar opperbest met De Europas JATERDAG 16 JUL11994 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Miljoen schade na brand seksclub simpelveld Een uitslaande brand heeft gistermorgen in alle vroegte seksclub Legére in Simpelveld (L) volledig in de as ge- legd. De politie zei gistermiddag dat persoonlijke ongelukken I zich niet hebben voorgedaan en dat de schade wordt geschat op i een miljoen gulden. Met vuur is met groot materieel bestreden, i De politie vermoedt dat de brand is aangestoken. Opnieuw agent Rotterdam in de fout rotterdam* Opnieuw is een agent van de regiopolitie Rotter dam-Rijnmond buiten functie gesteld. Het gaat om een 32-jarige hoofdagent, die verdacht wordt van diefstal en oneigenlijk ge bruik van geweld tijdens zijn werk. Het is de zesde agent uit deze politieregio die dit jaar buiten functie is gesteld. Fietstocht tegen uitbreiding vervoer den haag Onder de naam Grenzenloos voeren enkele honder den fietsers vanaf 20 juli internationaal actie tegen de uitbrei ding van wegen, spoorlijnen en vliegvelden. De tocht voert door Nederland, België en Duitsland. Onderweg zijn er acties met theateropvoeringen en workshops. De protesttocht is een ver volg op de grootse Duitse fietsactie Auftakt in 1993. Grenzenloos is een initiatief van onder meer Jongeren Milieu Actief (JMA) en A Seed Nederland. De tocht start in het Duitse Aken. Inbreker rijdt vrouw dood in Den Helder den helder» Een inbreker, die gisteren in Den Helder voor de po litie op de vlucht was, heeft met zijn auto een verkeersongeluk veroorzaakt waarbij een 32-jarige vrouw uit die plaats om het le ven is gekomen. Een tweede vrouw, 42 jaar, raakte evenals de 20-jarige inbreker zwaar gewond. De achtervolging begon nadat de jongeman en een 29-jarige mede-verdachte hadden ingebro ken in een winkel. Twee politiewagens zetten de achtervolging in, waarbij snelheden van circa 100 kilometer per uur werden bereikt. De 29-jarige mede-verdachte is inmiddels ook aange houden. Recordaanvoer van zomerkoninkjes breda De mooie zomer heeft deze week gezorgd voor een re cordaanvoer van aardbeien op de RBT-veiling in Breda. Volgend een woordvoerder is er alleen al deze week 1,7 miljoen kilogram aangevoerd, een absoluut record. Die hoeveelheid vormt twintig procent van de totale jaaraanvoer in 1993. De RBT-veiling ver koopt ongeveer de helft van alle Nederlandse aardbeien. Mogelijk toch meer loon ambtenaren den haag De salarissen van de 212.000 gemeente-ambtenaren gaan dit jaar mogelijk toch omhoog. In het Landelijk Overleg Gemeentelijk Arbeidsvoorwaarden is de zaak aan de orde ge steld. Een besluit wordt in augustus verwacht. De CAO voor ge meente-ambtenaren kent geen loonsverhoging voor 1994. Er is echter een clausule, die bepaalt dat de salarissen automatisch de gemiddelde loonsverhoging van een aantal belangrijke CAO's volgen wanneer die tussen de 0,5 en 1 procent ligt. Omdat het ministerie van sociale zaken op een gemiddelde van 0,9 uitkomt, wijzen werknemers nu op de clausule. Onderhandelaars van de werkgevers de gemeenten willen de zaak eerst nog eens nagerekend zien. iv Eerste overdekte snéeuwskibaan opende Een Groningse ondernemer is van plan in Opende de eerste overdekte sneeuwskibaan van Nederland te bouwen. De ze toeristische trekpleister met echte sneeuw moet jaarlijks 55.000 tot 60.000 bezoekers trekken. De honderdtwintig meter lange baan vergt een investering van vijf tot zes miljoen gulden. Dat heeft initiatiefnemer H. Bruinewoud gisteren bekendge maakt. Een bureau heeft inmiddels een haalbaarheidsstudie ver richt en komt tot de conclusie dat het plan levensvatbaar is. De baan wordt 120 bij 20 meter groot en loijgt een hoogte van 30 meter. Bruinewoud hoopt de baan in het winterseizoen 1995/1996 te kunnen openen. Vrouw doodgeschoten in Sas van Gent terneuzen» Een 28-jarige vrouw uit Sas van Gent is gistermiddag Terneuzen doodgeschoten. De verdachte, een 47-jarige inwo ner van Gent, werd ongeveer een half uur later door de politie aangehouden. De man heeft geschoten vanwege problemen in de relationele sfeer, aldus de politie. Nadat hij met een geweer op de vrouw had geschoten, is de Gentenaar volgens getuigen ook nog met zijn auto over de vrouw heen gereden. Instanties moeten documenten beter beveiligen Het vervalsen van waardevolle documenten via kleurko pieerapparaten neemt een steeds grotere vlucht. Mensen uit de wereld van fraudebestrijding en het bankwezen schatten dat de totale schade jaarlijks één miljard gulden bedraagt. Volgens de minister zullen in stanties die waardedocumenten in omloop brengen zelf beveili gingsmaatregelen moeten tref fen. Er zijn namelijk vele uiteen lopende technieken die het ver valsen met behulp van een kleurenkopieermachine be moeilijken. Zo zijn in de nieuwe Nederlandse bankbiljetten echt- heidskenmerken aangebracht die niet kunnen worden meege- kopieerd. Ook bij paspoorten, rijbewijzen, OV studentenkaar ten, cheques en effecten zijn goede maatregelen getroffen. Beveiliging van documenten kost veel geld. De instanties die ze in omloop brengen, zullen den haag «anp Bij het ministerie van justitie zijn geen exacte cijfers bekend. Toch weet men ook daar dat er sprake is van een serieus pro bleem, aldus gisteren minister Kosto van justitie. Dat zijn mi nisterie niet weet in welke mate er wordt gefraudeerd komt doordat er geen centrale mel dingsplicht bestaat, aldus de demissionaire bewindsman. Die plicht geldt wel wanneer ban ken vals geld aantreffen. Er zijn echter vele waardevolle docu menten in omloop die niet of onvoldoende zijn beveiligd, constateert Kosto. een afweging moeten maken tussen de kosten van beveiliging enerzijds en de omvang van de mogelijke schade anderzijds. ,,Niet zelden wordt de nood zaak van toepassing van bevei- lingsmaatregelen pas erkend na behoorlijke schade of omvang rijke vervalsing", zei Kosto gis teren. Kosto wijst de ondernemers op het bestaan van een onlangs verschenen boek 'Sterke Papie ren' waaraan de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) heeft meegewerkt. Het kan wor den beschouwd als een handlei ding voor instanties die fraude met waardedocumenten willen tegengaan. Verder geeft de poli tie via de divisie Centrale Re cherche Informatie (CRI) regel matig adviezen aan instanties die daar om vragen. Mineralenboekhouding moet dan wel deugen den haag Minister Hanja Maij-Weggen van verkeer en waterstaat pakt op de valreep nog wat spulletjes in. Gisteren was het voor haar, collega-minister D'Ancona van welzijn, volksgezondheid en milieu en staatsse cretaris Dankert van Europese zaken de laatste werkdag op hun respectievelijke departementen in Den Haag. Het drietal is immers gekozen in het Europese Parlement. Volgende week beginnen de eerste vergaderingen van de nieuwe Europese volksvertegenwoordiging. foto anp koen suyk den haag gpd Boeren die een deugdelijke mi neralenboekhouding opzetten, zullen in 1996 niet met hoge heffingen worden geconfron teerd. Het kabinet heeft hiertoe gisteren onVerwacht besloten. Eerder leek de mineralenboek houding zo fraudegevoelig dat het niet als alternatief kon die nen. Op voorstel van de ministers Alders van milieu en Bukman van landbouw en visserij be sloot het kabinet gisteren tot het indienen van het wetsontwerp invoering mestafzetscenario. Boeren die te veel geproduceer de mest niet kwijt kunnen op hun eigen land of bij een fa briek, worden daarvoor met een hoge heffing aangeslagen. De landbouworganisaties vonden dit onaanvaardbaar. Boeren die reeds vrijwillig zijn begonnen met de mineralen- boekhouding zouden hierdoor medewerking aan het nieuwe systeem weigeren, zo werd voorspeld. Het Landbouwschap dreigde vervolgens met acties. Minister Alders wilde na vier jaar onderhandelen over het mestbeleid de kwestie niet doorschuiven naar een nieuw kabinet. Daarom ging hij giste ren akkoord met het voorstel van minister Bukman om eerst eens te kijken of de boeren ge disciplineerd genoeg om er een goede mineralenboekhouding op na te houden. Eerder concludeerde een rijkscommissie dat het mestbe leid alleen bestuurlijk hand haafbaar zou worden met een nieuw systeem. Niet alleen de mineralenboekhouding met precieze boekhouding van het gebruik van mineralen, maar ook het mestafzetscenario was. te fraudegevoelig. Het kabinet zal trachten dit te voorkomen. den haag anp Het demissionaire kabinet heeft gisteren geen concrete afspraken gemaakt over de bezuinigin gen voor volgend jaar. Minister Kok van financiën mag daar in zijn functie van informateur een op lossing voor zien te vinden. Pas als hij er niet in slaagt een concept-regeerakkoord te schrijven, gaat de huidige ministersploeg weer aan de slag. Weliswaar is het kabinet het volgens premier Lubbers eens geworden over een aantal 'bouwstenen' voor de rijksbegroting van volgend jaar, maar volgens ingewijden gaat het voorna melijk om een inventarisatie. Het betreft een aan tal tegenvallers van in totaal 2,1 miljard, die het gevolg zijn van onder meer lagere aardgasbaten. Informateur Kok hoopt zijn concept-regeerak koord uiterlijk woensdag af te hebben. Politieke partijen mogen vervolgens zeggen of ze zich daarin kunnen vinden. Slaagt Kok niet in zijn op dracht, dan buigt het demissionaire kabinet zich in augustus opnieuw over de begroting 1995. Na scheiding nog steeds getrouwd Kosto: Opnieuw praten over euthanasie wageningen gpd Het Wageningse paar Irene en Henk Bax mag niet opnieuw trouwen. De twee, gehuwd in 1973 en gescheiden in 1977, bleken formeel nog steeds ge trouwd toen ze afgelopen week opnieuw in het huwelijk wilden treden. Het zeventien jaar gele den door de rechtbank uitge sproken echtscheidingsvonnis is nooit van kracht geworden. Dat bleek deze week toen het paar, dat na de scheiding vriendschappelijk met elkaar bleef omgaan en sinds '85 weer samenwoont, bij de gemeente Wageningen in ondertrouw wil de gaan. Het is niet duidelijk waarom de echtscheiding nooit formeel is geregistreerd. Het tweede huwelijk, dat op 9 sep tember zou plaatsvinden, gaat dus niet door; het feest echter wel. den haag «anp Het arrest van de Hoge Raad in de zaak van de Haarlemse psy chiater Chabot maakt nuance ring nodig van het kabinets standpunt inzake euthanasie en hulp bij zelfdoding. Dat heeft minister Kosto van justitie giste ren geantwoord op vragen van het kamerlid Kohnstamm van D66. Chabot heeft een vrouw ge holpen bij zelfdoding. Ze was niet lichamelijk ziek maar wilde niet langer leven. Ook wees ze therapie af. Volgens het kabinet is eutha nasie of hulp bij zelfdoding ver boden als de patiënt niet op sterven ligt. In zijn arrest sluit de Hoge Raad echter niet uit dat een arts een beroep op een noodsituatie kan doen ook als het lijden van een patiënt geen lichamelijke oorzaak heeft en ook als die patiënt niet termi naal is. Het arrest is op 22 juni, één dag na de uitspraak, aan de or de geweest in de vergadering van de procureurs-generaal van de gerechtshoven. Volgens Kosto is toen afgesproken dat op korte termijn wordt nage gaan welke gevolgen de uit spraak heeft voor het vervol gingsbeleid en voor het al dan niet doorgaan met de vervol ging van veertien artsen waar toe in 1993 is besloten. In twaalf gevallen was onduidelijk of de patiënt terminaal was. zierikzee» Drie jaar nadat de Brit ten Douglas Bower en David Chorley onthulden dat ze voor de grap een decennium lang cirkels hadden getrokken in de korenvel den van hun vaderland, zijn er nu ook drie van die open cirkels ont dekt in Zeeland. Voor de plaatse lijke bevolking is het nu de vraag of het opnieuw een grap is of dat er echt buitenaardse wezens zijn geland. Boer Hanse (foto) uit Zie rikzee, op wiens land de cirkels zijn aangetroffen, gelooft niet in buitenaardse wezens. Zowel hij als de politie, bij wie hij aangifte heeft gedaan, tasten in het duister over de achtergronden van een en ander. foto anp Zwemverbod in Noorderpiassen na buikklachten almere anp De provincie Flevoland heeft gistermiddag met onmiddellij ke ingang een zwemverbod in gesteld voor de Noorderpias sen bij Almere. Dat gebeurde omdat tientallen kinderen en volwassenen ziek waren ge worden na het zwemmen in deze plassen. De zwemmers hadden vol gens een woordvoerder van de provincie last van overgeven en buikloop. Het is nog niet bekend wat de oorzaak is van deze ziekteverschijnselen. Er zijn gisteren direct watermon sters genomen. De resultaten daarvan zijn over vijf dagen bekend. Na week dienst weer naar huis den haag anp Tweehonderd dienstplichtigen, die afgelopen maandag voor hun eerste oefening moesten opgekomen, mogen weer naar huis. Het ministerie van defen sie heeft gisteren bekendge maakt dat het om ongeveer tien procent van de lichting gaat. Defensie besloot tot de stap omdat de juli-lichting te ruim bezet bleek. Het aantal verzoe ken om uitstel, onder andere om studieredenen, lag bedui dend lager dan normaal. Een overschot aan dienstplichtigen was het gevolg. Te veel bussen in Nederland den haag «anp De particuliere busbranche (10.000 werknemers) verkeert in problemen. Er moeten snel maatregelen worden genomen tegen wat genoemd wordt de oneerlijke concurrentie en de overcapaciteit, aldus werkge versorganisatie Busvervoer Ne derland (BVN). Volgens BVN zijn er in ons land te veel bus sen en is de vraag afgenomen. Het aantal busbedrijven groeide van 285 in 1988 tot 470 dit jaar. Groeiende wetenschappelijke interesse voor Nijmeegse Vierdaagse l.e, e&iwefts-r'tflüpj vtstsf, ?zc' 5a5.2 nijmegen gpd-anp Op vakantie naar Spanje? Ongetwijfeld zult u er Peseta's nodig hebben voor een heerlijk Paella-gerecht of voor als u de stad ingaat. Dan is het heel handig te weten dat u ook in Spanje terecht kunt met de ABN AMRO Europas PIN voor geld opnemen bij meer dan 13.000 geldautomaten, herkenbaar aan de volgende vignetten: En sinds kort kunt u óók betalen* met de Europas PIN bij meer dan 200.000 betaalautomaten in winkels, herkenbaar aan de volgende vignetten: U heeft nog geen Europas. Vraag er dan nu een aan bij uw ABN AMRO kantoor. l.p.v. pincode kan ook naar uw handtekening gevraagd worden. fl ABNAMR0 De bank De conditie van oudere deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse, die volgende week weer van start gaat, is vergelijkbaar met mensen van twintig jaar jonger. Boven dien komt bij deze groep overgewicht nauwelijks voor en is het cholesterolge halte van het bloed laag. Dat blijkt uit de eerste uitkomsten van een onderzoek door de Katholieke Universiteit Nijmegen en de Landbouw Universiteit Wageningen, die vorig jaar honderdvijftig oudere Vier- daagse-lopers onder de loep namen. Bij de oudere deelnemers werd tevens con tinue de hartslag gemeten en moesten ze een inspanningstest afleggen. Daaruit bleek dat tijdens het lopen de mannen gemiddeld vijftig procent en de vrouwen gemiddeld zestig procent van hun maximumvermogen gebruiken. Dat wordt als een bijzondere prestatie beschouwd. In de arbeidsgenees kunde ligt de norm voor een achturige werkdag op veertig procent van het maxi male vermogen. Hartstichting De Nijmeegse Vierdaagse wordt de laatste jaren trouwens steeds nadrukkelijker om ringd door wetenschappers. Zo bestudeert de Rijks Universiteit Utrecht dit jaar de trai nings- en voedingsaspecten, gerelateerd aan het lange-afstandswandelen. De Neder landse Hartstichting financiert een deel van de onderzoek, benieuwd als de stichting is naar de relatie tussen lange-afstandswan delen en de conditie van het hart. Volgens marsleider Chris Bos valt het op, dat de groep oudere deelnemers met het jaar groter wordt. „Ouderen geven hun geld liever uit aan wandelschoenen dan aan me dicijnen", zegt hij. Zijn opmerking sluit aan op de uitkomsten van het onderzoek van vorig jaar. Het medicijngebruik van de ou dere lange-afstandlopers ligt namelijk stuk ken lager dan van minder actieve ouderen. Tot dusverre worden zo'n 34.000 lopers dinsdag aan de start verwacht. Vorig jaar waren dat er duizend meer. Vorige week stagneerde de inschrijving. De organiseren de Koninklijke Nederlandse Bond voor Li chamelijke Opvoeding wijt dat voorname lijk aan het uitzonderlijk warme weer van de laatste dagen. De KNBLO houdt er overi gens rekening mee, dat een aantal tot het laatste moment wacht met inschrijven. De mogelijkheid tot inschrijven bestaat tot en met maandag. Voor het eerst hebben dit jaar ook deelne mers uit Mexico, Jordanië en Mauritanië in geschreven. Bij de groep Mauritaniërs gaat het om in Nederland verblijvende asielzoe kers. In totaal doen veertig verschillende nationaliteiten mee. De verhouding burger-militair ligt dit jaar op 81 tegen 19 procent. Bij elkaar zijn der tien verschillende krijgsmachten vertegen woordigd. Voor de eerste keer zullen ook militairen uit Nieuw-Zeeland aanwezig zijn. In tegenstelling tot voorgaande jaren zullen de Zwitserse militairen hun wapens voort aan thuis laten. Ze waren de enigen, die hun geweer meedroegen. Maar een wijzi ging in de Nederlandse vuurwapenwet ver biedt het sinds kort militairen uit niet-Na- volanden hun wapen mee te nemen. Opnieuw is aan Rusland gevraagd militai ren af te vaardigen naar de Vierdaagse. Zij hebben echter schriftelijk afgezegd, omdat zij niet beschikken over de benodigde fi nanciële middelen om naar Nijmegen te komen. De Russische militairen liepen vijf jaar geleden voor het laatst mee. Goud De 78ste Vierdaagse kent vijf deelnemers die straks hun gouden Nijmeegse wandelju bileum vieren. Drie van hen komen uit Gel derland. Dat zijn F. Raymakers uit Nijme gen, J. Versteege uit Deventer en G. Vink uit Andelst. Zij zijn 75, respectievelijk 72 en 71 jaar. De twee overige jubilarissen zijn me vrouw A. Riemeyer-Bosman uit Dordrecht (80 jaar) en de 75-jarige H. van Oorschot uit Aerdenhout. De allerjongste deelnemer is M. Zekker uit Sleewijk. Hij wordt op 31 de cember twaalf jaar.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3