Slachtoffers zoeken in Japan erkenning en recht RDM staat met de mg tegen de muur Feiten &Meningen Demon nam Myra haar ogen af Santer: stille mensen kunnen gevaarlijk zijn ZATERDAG 16 JULI 1994 De drie zussen reden op de autoweg toen het gebeurde. Myra, die achter het stuur zat, begon zich vreemd te gedra gen. Ze probeerde over de rand van de brug te sturen en op tegenliggers in te rijden. Toen kwam het stuur kronke lend tot leven en begon op haar in te beuken. Uit het dashboard steeg een monster lijke demon op, die bezit nam van de panische Myra. Flet was precies wat de Ameri kaanse vrouwen hadden ge vreesd. Die ochtend waren ze in alle vroegte uit hun woon plaats Arcadia vertrokken, in de overtuiging dat ze door een kwade geest werden achter volgd. Later die dag eindigde hun hachelijke avontuur toen Myra in het ziekenhuis werd opgenomen zonder ogen. „Dit is het opmerkelijkste ge val dat ik ooit heb meege maakt", zegt de openbaar aanklager, die overweegt de zussen Doretha en Beverly aan te klagen wegens het perma nent verblinden van Myra. Myra zelf wil echter niets van een rechtszaak weten. De zus sen zeggen onschuldig te zijn en beweren dat ze alle drie het slachtoffer waren van een voodoo-betovering. De de mon, die wel eens Satan zelf zou kunnen zijn, had Myra de ogen uitgestoken. Woordvoerders van het zie kenhuis hebben verklaard dat het wegnemen van de oogbal len 'met clinische precisie' was gebeurd. De artsen staan voor alsnog voor een raadsel. De nachtmerrie begon voqr dp zussen met ee,n bezoek van Beverly aan een plaatselijke voodoo-dokter wegens terug kerende hoofdpijnklachten. Ze kreeg te horen dat ze hoofd pijn had, omdat ze werd be laagd door demonen die bezit van haar probeerden te ne men. De zussen schrokken vreselijk van dit bericht en korte tijd later raadde hun va der ze aan om met hun vijf kinderen te vluchten en on derdak te zoeken bij een vier de zus in Dallas, Texas. Maar hun autorit verliep vanaf het begin rampzalig. Nog geen uur nadat ze waren vertrok ken, raakten ze ervan over tuigd dat hun auto was be toverd. Ze dumpten de wagen en huurden een vervangend mobiel. Toen de vijf kinderen allerlei angstaanjagende ver schijningen begonnen te zien, zochten de zussen een huis met een kruis ervoor en lieten hun panische kroost op de stoep van de voordeur achter, bij wildvreemde mensen. Toen de drie zussen Dallas na derden, raakten de auto en Myra bezeten. Beverly en Do retha slaagden er met de grootst mogelijke moeite in de auto schoppend en stompend tot stilstand te dwingen. Ze stapten uit en liftten in een vrachtwagen naar een huis, dat af en toe dienst doet als kerk. Hier verloor Myra op nog onopgehelderde wijze haar ogen. De voodoo-deskundige pro fessor David Otto klinkt het verhaal begrijpelijk in de oren. „Het voodoo-geloofzegt dat een demon op de schouders van zijn slachtoffer zit. Om de persoon van deze kwade geest te bevrijden, moet zijn of haar hoofd van de romp worden gescheiden, of moeten de ogen worden uitgestoken. Dan wil de demon zijn slachtoffer niet meer berijden, omdat die als een blind paard is." Voodoo werd bijna twee eeu wen geleden vanuit West-Afri- ka en Haïti in de zuidelijke sta ten van Amerika geïntrodu ceerd. Met name in kleinere zwarte gemeenschappen op het platteland leeft het geloof in de voodoo-magie sterk. Te gen betaling bieden voodoo- priesters verschillende dien sten aan. Zo kunnen ze bij voorbeeld in de toekomst kij ken. Maar bovenal beweren ze over magische krachten te be schikken en kunnen ze goede of kwade betoveringen uitvoe ren voor klanten die genezing zoeken of succes op allerlei ge bied, zoals werk, liefde en fi nanciën. Voodoo-praktijken zijn vol gens professor Otto wijder ver breid dan veel onderzoekers denken. Het geloof vindt niet alleen aanhang onder de ar me, kansloze lagen van de be volking, maar ook in de gegoe de middenklasse. Zo kent pro fessor Otto een bankier die na lang aandringen toegaf dat hij in voodoo gelooft. Hij heeft een rood tasje dat zijn moeder hem ooit gaf en dat hem be schermt tegen kwaad. Hij weet niet wat er in zit, maar hij houdt het tasje altijd goed in gesmeerd met olijfolie. Hij ge looft ook heilig dat een vrouw een man voor het huwelijk kan strikken als ze hem spaghetti te eten geeft die in haar men struatiebloed is gedompeld. Een onderwijzeres vertelt dat ze op stukjes magisch hout kauwt terwijl ze kaarsen brandt om een goede toe komst veilig te stellen. „Het klinkt misschien wat bizar", geeft ze zelf toe, „maar je weet niet wat er gebeurt als je het niet doet." Als kind zag ze hoe een voodoo-man haar huis verliet. Zijn ogen gloeiden rood en er staken hoorns uit zijn hoofd. „Als je ooit een de mon hebt gezien, vergeet je het nooit meer." ARCADIA DAVID USBORNE VERTALING: MARGREET HESLINGA Nederlanders getuigen maandag voor rechtbank in Tokyo Uit de notulen: Kohl opent de vergadering en stelt Santer voor als nieuwe voorzitter van de Europese Commissie. Santer ver klaart zeer vereerd te zijn. Dehaene trekt zich terug. Hij benadrukt dat er geen scha de is toegebracht aan de betrekkingen met Major, die op Corfu een veto tegen hem had uitgesproken. Mitterrand zegt dat er nu eenmaal een veto bestaat. Ook het Europees Parlement kan altijd nog nee zeggen. Mitterrand zegt hij met Lubbers had kunnen instemmen, maar ook met Santer akkoord gaat. Major verklaart dat Dehaene zich 'gracieus' heeft gedragen, maar verklaart dat de procedures van Maastricht zijn gevolgd. Groot-Brittannië had een aantal kandida ten kunnen accepteren. Het stelt zich nu met vreugde achter Santer. Rasmussen her innert eraan dat Denemarken Schlüter had voorgedragen, maar noemt consensus be langrijker. Hij zal Santer volledig steunen. Kohl concludeert: „Er is consensus". Zo ging het dus gisteravond toe in Brus sel. De hele procedure voor een nieuwe voorzitter van de Europese Commissie duurde op de ingelaste topconferentie nau welijks een half uur. Ontnuchterd na het debacle op Corfu, waar de regeringsleiders twee weken geleden bijna vechtend over straat rolden, wilde Helmut Kohl de zaak dit keer als een hamerstuk afdoen. Dat lukte. Rond de vergadertafel zaten de verliezers, die zich allemaal even kranig hielden. Pre mier Lubbers: platgedrukt onder het Frans- Duitse gewicht. Premier Dehaene: gestrui keld over een Brits veto. Premier Rasmus sen: te laat gekomen met Schlüter. Kanse lier Kohl: te veel gewed op Dehaene. In feite konden slechts drie van de twaalf Europese leiders konden enigszins tevreden zijn. De 'oude vos' Mitterrand is er in ge slaagd de indruk te wekken dat hem dit keer niets te verwijten valt. John Major heeft met zijn veto tegen Dehaene in eigen land de politieke gelederen weer even ge sloten. En voor de Luxemburger 'Schampus Jacques' was er hier weliswaar geen cham pagne. maar hij sleepte toch maar de hoofdprijs in de wacht. Met de unanieme voordracht van Santer als voorzitter voor de Europese Commissie hebben de Europese regeringsleiders de cri sis die op Corfu ontstond weer bezworen. Maar de vragen zijn levensgroot: tegen wel ke prijs en waarom hij? Als Santer zo goed is als iedereen gisteren beweerde, waarom ontdekte niemand zijn talenten dan eerder? Het geringe aanzien van Santer zal er hoogstwaarschijnlijk toe leiden dat de kracht van de Europese Commissie verder wordt uitgehold door de Europese rege ringsleiders. Frankrijk en Duitsland zullen sterke invloed op hem uitoefenen. Worden er straks ook nog eens ijzersterke Commis sarissen naast hem benoemd, dan kan het voorzitterschap wel eens helemaal een ce remoniële functie worden. Groot-Brittan nië, via de bekwame en geslepen Sir Leon Brittan in de Commissie vertegenwoordigd; kan zich al in de handen wrijven. Santer heeft weliswaar in het groother togdom zijn sporen verdiend, maar daar buiten is hij een grote onbekende. Hij is in de afgelopen dagen onder meer betiteld als 'grijze muis', de 'kleinste gemene deler', 'meneer niemand uit een dwergstaat', 'kleurloos, smaakloos, reukloos', 'een twee derangsfiguur' en 'een exponent van de middelmatigheid'. Kohl suste die bezwaren: „Stille mensen kunnen soms gevaarlijker zijn dan luid ruchtige". Lubbers stak de loftrompet: „Deskundig, consciëntieus, een goed luiste raar en iemand die met iedereen uit de voe ten kan". Op de vraag waarom Santer zich dan nooit heeft onderscheiden door ge ruchtmakende initiatieven of speeches, zei Lubbers: „Laten we reëel en eerlijk zijn. Dat is niet zo voor de hand liggend als je uit Luxemburg komt. Maar Jacques Delors had ook weinig allure toen hij net voorzitter werd. Hij is gegroeid". Santer toonde zich gisteren (in het Frans, Duits en Engels) bewust van de twijfels rond zijn persoon. Bescheiden zei hij: „Ik vraag u mij op mijn daden te beoordelen". Maar, voegde hij er direct schertsend aan toe: „Als je uit een klein land komt, hoeft dat nog niet te betekenen dat je niet groot kunt zijn. Luxemburg heeft in het verleden vier grote Duitse keizers voortgebracht". BRUSSEL ALY KNOL EN PETER DE VRIES Vertegenwoordigers van de Stichting Japanse Ereschulden vertrokken deze week naar Tokyo. Van links n Ploeg en G. Jungschlager. Meer dan 70.000 slachtoffers heeft de Stichting Japanse Ereschulden (JES) geregistreerd. Slachtof fers van de Japanse kampen in Nederlands-lndië en andere bezette landen in het Verre Oosten uit de periode 1941-1945. De harde kern van hen moet maandag getuigen voor de Tokyose recht bank in hun eigen zaak. Behalve JES-voorzitter Sjoerd Lapré, zelf destijds tot slavenarbeid ge dwongen, treden naar voren Ellen van der Ploeg, drie jaar als burger geïnterneerd geweest op Java en drie maanden gedwongen tot prostitutie voor Japanse manschappen, Anneriet de Pijper als woordvoerster voor kinder- en vrouwenkampen, en JES-jurist Gerard Jungschlager, ook kamp- slachtoffer. De Japanse juristen die JES bijstaan, noemen het zeer uitzonderlijk dat de Tokyose rechtbank de eisende partij heeft opgeroepen. En bovendien zo snel: de klachten en eisen zijn immers pas in januari ingediend. Dat geeft enige hoop. Ook hoopgevend is dat de Japanse politiek en publieke opinie, zij het schoorvoetend, tot het besef begin nen te komen dat Japans oorlogsver leden niet is afgehandeld met de ta melijk schamele afkoopverdragen uit 1954. Daarna is het veertig jaar stil ge bleven. Tot een paar jaar geleden enkele ont wikkelingen elkaar versterkten. In de mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties wordt onder aan voering van de Nederlandse jurist Theo van Boven gewerkt aan herzie ning van het oorlogs- en volkenrecht. Het draait erom, dat oorlogsschade niet als afgedaan hoeft te worden be schouwd als het land dat de schade veroorzaakt die regelt met het voor malige onderworpen land. Bepleit wordt de mogelijkheid om de getrof fen burgers van het onderworpen land het recht te geven zelf een scha- deproces tegen het veroorzakende land te laten voeren. De Nederlands-Indische oorlogs slachtoffers hadden tot dat moment tamelijk stilzwijgend genoegen geno men met de bescheiden Japanse af koopsom. Maar ze begonnen wakker te worden. Dat hangt ongetwijfeld ook samen met een groeiend onge noegen dat Nederland nooit veel aan dacht heeft gehad voor hun proble men, met hun aard (zeker bij de zoge naamde Indo's) om zich gezagsge trouw te schikken en aan te passen, en de neiging het leed dan maar te verzwijgen. Dat laatste gebeurt ten dele uit schaamte, en dat geldt vooral de groep van gedwongen prostituees.^ Vrouwen die al helemaal dichtklapten toen ze werden betiteld als 'troost- senrechtencommissie die ellende van zich af geschreeuwd, waardoor ook in Nederland de Indische gemoederen in beweging kwamen. Heel mondjes maat, maar toch. Vooral van de gedwongen prostituees zijn er maar heel weinigen naar bui ten getreden. De meesten hebben goede redenen dat niette doen. Bij voorbeeld om hun man niet in op spraak te brengen, of om het gebeur de blijvend te verdringen, of omdat soms de eigen echtgenoot en meestal de eigen kinderen nog steeds niet we ten wat moeder heeft meegemaakt en omdat moeder meent dat dat maar beter zo kan blijven. Belangrijkste drijfveer van Ellen van der Ploeg is iets universeels: „Wij wa ren niet de enigen die het is overko men en zal overkomen. Kijk om je heen, in voormalig Joegoslavië en Rwanda. Wie zijn toch vooral de pi neut? Vrouwen en kinderen. Altijd weer. Terwijl die de oorlog niet aan stoken, niet voeren, er helemaal niets mee te maken hebben. Maar ze wor den wel massaal verkracht en afge slacht". Wat het JES-proces tegen Japan ople vert, vindt ze eigenlijk niet eens zo belangrijk voor zichzelf. Het JES-pro- ces belooft echter ook een mediapro- ces te worden, zodat de Japanse ge heugens weer worden opgefrist. Hoe het historische proces in Tokyo zal aflopen, durft niemand het te voorspellen. Maar de ergste klachten, zoals van de gedwongen prostituees, van de burger-geïnterneerden in de allerslechtste kampen en van de krijgsgevangenen die met dwangar beid voor het Japanse leger werden uitgehongerd, maken een kans op er kenning door Japan vroeg of laat. Want er is Japan politiek veel aan ge legen zijn blazoen internationaal op te poetsen. UTRECHT «JOS GOOS meisje', een volkomen misplaatste term die is afgeleid van het Engelse comfort women. Anders ligt het met de inmiddels 71- jarige Ellen van der Ploeg. Sinds twee jaar komt zij er rond voor uit dat ze, als 22-jarig méisje, drie maanden lang is gedwongen tot georganiseerde prostitutie in een Japans legerbordeel in Semarang, de hoofdstad van Mid- den-Java. Haar levensverhaal en dat van een joodse vrouw (die The- resienstadt en Bergen Belsen overleef de) verschijnt volgend voorjaar in boekvorm, reden waarom Van der Ploeg daarover nu niet teveel wil ver tellen. Maar de hoofdlijnen zijn duidelijk en gruwelijk: opgesloten met haar moe der, zusje en broertje werd ze op een dag in februari 1945 met dertig ande re jonge meisjes uit het kamp wegge voerd, met als lokker dat ze mochten gaan werken in een sigarettenfabriek. Twee dagen later werd met geweld duidelijk gemaakt dat ze Japanse be tters moest plëzieite'n. Zo niet, dan wachtten uithongering, slaag en nog diepere vernederingen. Ellen van der Ploeg is geen uitzonde ring: volgens een officiële studie van het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken zijn zeker 65 jonge Nederlandse vrouwen aan die slaver nij blootgesteld geweest. En dat is nog maar een heel voorzichtige schatting. Voorts zijn er honderden, waarschijn lijk zelfs duizenden, Filipijnse en Ko reaanse vrouwen door de Japanners gedwongen tot prostitutie. Deze vrou wen hebben enkele jaren geleden in eigen tribunalen en voor de VN-men- Lijden onder het juk van de Japanners. archieffoto Bonden woest op Van den Nieuwenhuyzen TOM JANSSEN Vakbonden en werkgevers zijn normaal gesproken al geen vrienden, maar de liefde tussen de bonden en eigenaar Joep van den Nieuwenhuyzen van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM), is tot het vriespunt bekoeld. Des duivels zijn de bestuurders op de eige naar van de werf, omdat die onder 'red ding' van het bedrijf het gedwongen ontslag blijkt te verstaan van 250 van de 750 personeelsleden. Woordvoerders van de RDM en de vak bonden onthielden zich gisteren van commentaar op het reddingsplan van Begemann, de BV van Van Nieuwenhuy zen. Zolang de industriebonden van FNV en CNV nog formeel overleg voer den, met de eigenaar van de werf, hiel den ze hun kruit droog. Maar na stroef en uiteindelijk stukgelopen informeel overleg met Van den Nieuwenhuyzen af gelopen donderdag is duidelijk dat zij de grote baas wel kunnen schieten. De bonden hadden vorige week minister Andriessen (economische zaken) en de RDM-directie opgeroepen tot een drie hoeksoverleg. Dat kwam er niet. Be stuurder H. de Vries van de Industrie bond FNV vindt het dan ook 'ongepast' dat de bonden nu voor voldongen feiten zijn geplaatst. „Wij hadden juist andere oplossingen willen aandragen om ont slagen te voorkomen", aldus De Vries. De problemen waarvoor de RDM nu staat, komen niet uit de lucht vallen. De werf wist al lang dat het na de bouw van vier onderzeeërs voor de Koninklijke Marine afgelopen was met het werk. Alle hoop was gevestigd op een miljardenor der uit Taiwan, maar de onderhandelin gen daarover verliepen moeizaam en lie pen verdere vertraging op nadat de Tai wanese marinetop betrokken was ge raakt bij een corruptieschandaal. Ook de weifelende Nederlandse over heid die onder druk staat van China heeft de RDM parten gespeeld. De overheid weigerde de werf twee jaar ge leden een exportvergunning, maar werk te daarna wel mee aan plannen om de onderzeeërs als een soort Meccanodoos in Taiwan in elkaar te zetten. De onder delen zouden in Rotterdam worden ge bouwd. Een paar maanden terug kwam de over heid met Indonesië als ldant op de prop pen. Dit land zou een bestelling van on derzeeboten in de Moray-klasse serieus bestuderen. De RDM heeft de tekenin gen inmiddels gepresenteerd. Ook Pakistan zou belangstelling voor de Mo ray hebben, terwijl Van den Nieuwen huyzen zich deze week liet ontvallen dat twee 'NAVO-partners' klant bij RDM zouden willen worden. De verwachting is dat het maanden zal duren voordat deze contacten uitmon den in concrete orders, als het al zover komt. In die tijd wil RDM de resterende specialisten van de afdeling marine- bouw aan de slag houden met klusjes die normaal gesproken door 'gewone' metaalbedrijvèn worden uitgevoerd. Dit soort opdrachten wordt hooguit binnen gehaald om de continuïteit te waarbor gen, want het staat vast dat er verlies op wordt geleden. Resteert de conclusie dat de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij diep in de problemen zit. Althans de 450 werkne mers sterke marinepoot van de in 1902 gestichte werf, want de afdeling werk tuigbouw floreert. Dat de druk enorm is, kan worden afgeleid uit de manier waar op het ontslag van de 250 werknemers wordt geprobeerd door te drukken: let terlijk op een achternamiddag, midden in de vakantietijd. Wie vanaf de zijlijn de perikelen bij de RDM volgt, moet constateren dat vooral de overheid er hard aan trekt de kennis van onderzeebotenbouw voor Neder land te behouden. Met name minister Andriessen wekt dezer dagen de stellige indruk het met de RDM goed voor te hebben. Zo heeft hij onder meer het Ha venbedrijfvan Rotterdam ervan weten te overtuigen dat het grond van de RDM moet kopen om het eigen vermogen van de werf te verbeteren. Eerdere gesprek ken over zo'n transactie waren al eens vastgelopen. Begemann is minder optimistisch. Het moederconcern, dat zelf het geld niet voor het opscheppen heeft, zal geen ex tra middelen in de RDM steken. Boven dien lijkt het concern met een splitsing van het bedrijf in twee BV's een sterf huisconstructie in werking te zetten. ROTTERDAM NICO DE VRIES yc VQumt ,„1t Kfin m MfcKfrt. oatm WAUWtÜOKt GrtFtGt&tP WURGT,. EN BART VERKADE

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2