Drie nieuwe startbanen voor Parijs Luchthaven Roissy-Charles de Gaulle kan vrijwel onbeperkt groeien De Parijse luchthaven Roissy-Charles de Gaulle heeft genoeg ruimte om drie nieuwe startbanen aan te leggen. foto aéroports de paris Bouwwerkzaamheden bij de verkeerstoren van Roissy- Charles de Gaulle. foto richardmooyaaan Ruimte voor drie extra startbanen, geen nachtvluchtbeperkingen en een splinternieuw station voorde TGV. Het vliegveld Roissy- Charles de Gaulle zet alles op alles om uit te groeien tot een van de allergrootste luchthavens in Europa. Het streven is niet minder dan een verdrievoudiging van het aantal passagiers. Na Frankfurt en Londen, de derde en laatste aflevering over de stand van zaken bij de concurrenten van Schiphol: Aéroports de Paris. Wat de Fransen betreft heeft Schiphol straks het nakijken. Aéroports de Paris verwacht dat duizenden luchtreizigers zullen overstappen naar het spoor. En dat is ook de bedoeling. „Concur rentie tussen vliegtuig en trein is alleen maar goed voor de reiziger", zegt Reder. Maar ADP rekent er ook op dat de TGV-verbindingen meer mensen uit de wijde omtrek naar de luchthaven zullen lokken. En dat betekent juist meer luchtreizigers. De Franse binnenlandse luchtvaartmaat schappij Air Inter heeft bij het openen van nieuwe TGV-verbindingen veel passagiers verloren, zoals aan het begin van de jaren tachtig op de lijn Parijs-Lyon. Maar Air Inter wist het dramatische verlies volgens Reder snel goed te maken door een prijzenslag aan te gaan, waarbij regelmatige reizigers en groepen korting kregen. „Na een paar jaai zaten ze alweer op hetzelfde aantal passa giers. Daarna ging de groei gewoon door." Hinder ADP voert een 'vastbesloten en pragmatisch' milieubeleid, zo omschrijft de luchthavenex ploitant het zelf. De nadelige milieu-effecten moeten vooral niet worden overdreven, zo vindt ADP. Volgens een in 1992 uitgebracht milieuplan is de luchtkwaliteit op het vlieg veld beter dan in de stad. En de critici moe ten niet vergeten dat het aan Roissy-Charles de Gaulle te danken is dat er nog wat open ruimte is. Anders waren duizenden hectares groen aan de snel oprukkende voorsteden van Parijs opgeofferd, zo luidt de opmerkelij ke redenatie. Aéroports de Paris beseft niettemin goed dat het drukke vliegverkeer de omgeving op zadelt met geluidhinder. Rond Parijs zijn daarom vliegroutes uitgestippeld om de la waaihinder zoveel mogelijk te beperken. Nee, niet alle maatschappijen houden zich daar aan, antwoordt Reder met een zucht. De af wijkingen kunnen worden gevolgd op de computer. Het is een koud kunstje om daar mee de boosdoeners te identificeren. Veel verder dan het sturen van een boze brief gaat ADP echter niet. De luchthavenexploitant hoopt nu met een open-deurbeleid alle slordige en onwillige pi loten te bewegen de vliegbanen precies te volgen. Op zowel Roissy-Charles de Gaulle als Orly gaat ADP milieupaviljoens bouwen, waar eenieder zelf op radarbeelden de routes van vliegtuigen kan volgen. Live. Luchtvaart maatschappijen mogen straks als eerste een kijkje nemen. Reder: „Ze moeten goed weten dat afwijkingen van vliegroutes straks letter lijk op straat liggen." Met het heffen van verschillende landings tarieven probeert ADP het gebruik van de luidruchtigste vliegtuigen te ontmoedigen. De grootste herriemakers betalen extra, de. nieuwste generatie van 'stillere' vliegtuigty pes krijgt korting. Maar de zeer lawaaiige Concorde's hebben verder nog steeds vrij spel op Roissy-Charles de Gaulle. „Dat is een speciaal geval", verontschuldigt Reder zich. „De Concorde is een Frans vliegtuig." De geluidhinder stelt wel grenzen aan de groei voor Orly, de andere grote luchthaven van Parijs. Daar mogen bij voorbeeld geen Concorde's landen, behalve dan als de presi dent van de republiek aan boord is. „Orly is gevestigd in een zeer stedelijk gebied", zegt Reder. „Om het leefmilieu te ontzien willen we de groei stoppen bij 30 miljoen passagiers per jaar." Momenteel verwerkt Orly 25 mil joen reizigers, overigens voornamelijk op binnenlandse vluchten. Onverbiddelijk is Parijs bij het handhaven van de nachtsluiting op Orly. Tussen half twaalf 's avonds en zes uur 's ochtends komt er geen straalvliegtuig meer in, zegt Reder. Vertraagde toestellen die om tien minuten over half twaalf landen worden zonder par don doorgestuurd naar Roissy-Charles de Gaulle, dat geen nachtelijke beperkingen kent. Verzet Het verzet tegen de groei van het vliegverkeer broeit vooral in het plaatsje Villeneuve-le- Roi, dat zo'n beetje op de startbanen van Or ly ligt. Ieder jaar organiseert het gemeentebe stuur een congres, waarbij omwonenden van luchthavens, bestuurders, vakbondsmensen, Taxi's bij het oudste ter- minalgebouw, de in 1974 opgeleverde 'vlie gende schotel', foto richard aaooyaaan Parijs heeft ambitieuze plannen met haar internationale luchtha vens Orly en Roissy-Charles de Gaulle. Om geen terrein te verhezen aan de Europese concurrenten pompt Aéroports de Paris (ADP) - volledig in handen van de Fran se overheid - de komende vier jaar 3,5 mil jard gulden in verbeteringen en uitbreidin gen van deze twee vliegvelden. Orly zit echter klem tussen de voorsteden, waar omwonen den klagen over geluidoverlast. Daarom zet ADP de troefkaarten op de nieuwere luchtha ven Roissy-Charles de Gaulle, dat vrijwel on begrensde groeimogelijkheden heeft. Jacques Reder van ADP toont op een land kaart hoe Roissy-Charles de Gaulle kan groei en van ruim 26 miljoen passagiers per jaar naar 80 miljoen ergens aan het begin van de volgende eeuw. „De luchthaven heeft nu nog twee startbanen", zegt Reder, terwijl hij losjes fijnen trekt in een dunbevolkt gebied ten noordoosten van de Franse hoofdstad. „De derde baan is rond 1997 klaar. Daarna leggen we een vierde baan aan, en als het nodig is ook een vijfde." Planologisch is het allemaal dik voor el kaar. Ellenlange inspraak- en bezwaarproce dures kent Reder vooral uit verhalen over buitenlandse concurrenten. Ja, hij weet dat de belangrijkste rivalen Heathrow, Frankfurt en Schiphol verwikkeld zijn in tijdrovende en moeizame discussies over uitbreidingsplan nen. „We zijn daarom ook erg optimistisch over onze eigen groeikansen." Dagelijks starten of landen zo'n 850 vlieg tuigen op Roissy-Charles de Gaulle. Het aan tal klachten over geluidhinder was lange tijd gering, hoewel de luchthaven geen enkele beperking op nachtvluchten kent. Maar de omwonenden beginnen zich te roeren, het gemopper over vlieglawaai zwelt aan. „We ontvangen tegenwoordig al klachten uit het noorden van Parijs", aldus een verbaasde Re der. „En dat terwijl de vliegtuigen daar echt behoorlijk hoog zitten. Momenteel neemt de Parijse luchthaven in Europa een derde plaats in. Na Heathrow en Frankfurt, en vóór Schiphol, nummer vier op de internationale ranglijst. Nee, de allergroot ste van Europa hoeft Roissy- Charles de Gaulle niet te wor den, zegt Reder bescheiden in het ADP-hoofdkantoor aan de Parijse Boulevard Raspail. „Maar wel graag de beste." Reder herinnert eraan dat het tempo van de groei afhankelijk is van het wel en wee van de luchtvaartmaatschappijen. Op papier mag het er voor Roissy- Charles de Gaulle allemaal fan tastisch uitzien, de praktijk is weerbarstig. Zo kampt Air Fran ce - die zijn thuisbasis in Parijs heeft - met miljardenverliezen, waarvan het einde voorlopig niet in zicht is. „Onze grootste klant verkeert niet bepaald in goede gezond heid", erkent Reder. „De verlie zen van Air France zijn slecht voor ons, voor heel Frankrijk zelfs." Het groeitempo Parijse luchthavens Na 11,2 procent over 1991 en 7,5 procent in 1992 werd vorig jaar slechts een groei van 2,3 procent in het aantal passagiers gehaald. ropese luchthavens. „Het succes van Schip hol is vooral te danken aan de dynamiek van de KLM", zo oordeelt Reder. Schiphol staat bij ADP te boek als een geduchte concurrent in de slag om de intercontinentaal vliegende passagier. Met het vrachtvervoer ging het vorig jaar in Parijs trouwens wél goed: de hoeveelheid goederen en post steeg met 8,4 procent. De ambities zijn dan ook niet mis. ADP wil Euro pa's nummer één* worden op het gebied van luchtvrachtvervoer. Roissy-Charles de Gaulle zal daarvoor wel Frankfurt en Schiphol op de ranglijst moeten passeren. Al in de jaren zestig was duidelijk dat er naast Orly - op slechts 14 kilometer ten zui den van Parijs - een andere grote luchthaven moest komen. In de velden bij het rustige dorpje Roissy-en-France verscheen aan het begin van de jaren zeventig een geheel nieu we luchthaven, Roissy-Charles de Gaulle. In het dunbevolkte gebied 25 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad waren ook niet veel omwonenden die dwars konden gaan liggen. Een bouwverbod vlakbij de luchthaven garandeerde dat Roissy-Charles de Gaulle door niets en niemand in de be oogde expansie zou worden belemmerd. Re den „We wilden niet dezelfde fout maken als bij Orly, dat in een dichtbevolkt gebied ligt." Het futuristisch ogende eerste terminalge- bouw trok aandacht tot ver over de grenzen. Het uit 1974 daterende visitekaartje van Aér oports de Paris heeft veel weg van een enor me vliegende schotel. Tot op de dag van van daag houdt ADP er een bouwafdefing op na die zichzelf bedruipt met opdrachten van luchthavens uit het buitenland, zoals Japan, China, Taiwan, Zimbabwe en Cyprus. Roissy- Charles de Gaulle is inmiddels uitgebreid met een tweede grote terminalgebouw, op de tekentafels wordt gewerkt aan een derde. Een woud van hijskranen markeert de plaats van een enorme bouwput, waar hon derden arbeiders in de weer zijn. Hier zal binnen een halfjaar de eerste Train cl Grande Vitesse (TGV) op Roissy-Charles de Gaulle stoppen. Zichtbaar voor iedereen, want het laag gelegen TGV-station krijgt een groot gla- Wethouder Beaubillard: „De inwoners van Vil- leneuve-le-Roi zijn de dupe van de groei van het vliegverkeer." foto richard mooyman zen dak. Verder komt hier de nieuwe eind halte van de regionale expres-trein RER naar Parijs. Ondergrondse treintjes zullen de pas sagiers straks op het luchthaventerrein ver- ADP investeert samen met de Franse spoorwegmaatschappij SNCF een half mil jard gulden in dit nieuwe vervoersknoop punt, waarmee Roissy-Charles de Gaulle de eerste echte rail-luchthaven van Europa moet worden. Schiphol en Frankfurt beschik ken weliswaar ook over goede treinverbin dingen, maar het duurt nog jaren voordat daar de eerste hogesnelheidstreinen stoppen. Schiphol kan pas in het jaar 2003 rekenen op een echte hogesnelheidsverbinding richting Parijs. piloten en vertegenwoordigers van AE discussie gaan over manieren 'om de mi hinder te beperken. Villeneuve-le-Roi is een alleraardigst oord: op een heuvel. Tussen de vrijstaande huizen met tuinen lijkt het jachtige bestaan vai rijs ver weg. Driekwart van de 20.000 inwo- ij ners staat echter te boek als 'zwaar geluidge-1 hinderd'. Om de haverklap verschijnen er vliegtuigen dreigend laag boven het raadhuis. In het Spartaans ingerichte trouwzaaltje legt wethouder Gilbert Beaubillard uit w; klachten zijn. Het is een snikhete dag, i de dubbele ramen blijven potdicht. „Anders zou ik me niet verstaanbaar kunnen maken. Je vergaat hier van de herrie." De wethouder is de eerste om toe te geven dat Orly van groot economisch belang i Veel inwoners verdienen er hun brood, be gint de omzichtig tussen belangen van nomie en milieu laverende Beaubillard. Orly mag van het gemeentebestuur heus wel blij ven, maar onder voorwaarden. Wethouder Beaubillard somt het verlang lijstje op: de nachtsluiting moet worden vei vroegd van half twaalf naar tien uur avonds, de grootste herriemakers dienen t worden geweerd en het aantal vliegbewegin gen moet worden beperkt tot hooguit 200.000 per jaar. „De regering heeft dat enke le jaren geleden beloofd. We zitten nu al ov die limiet." Verder wil het gemeentebestuur dat de r gering onmiddellijk de opgespaarde miljoe nen vrijgeeft voor de uitvoering van eer latieprogramma. Sinds anderhalf jaar betalen luchtvaartmaatschappijen een lawaaitoeslag, die wordt gestort in een fonds waarmee zen van omwonenden kunnen worden geïso leerd tegen vlieglawaai. Het programma ligt echter stil omdat nog niet alle regeringsde creten zijn getekend. De hoofdoorzaak van de toenemende drukte boven de getergde burgerij van Ville neuve-le-Roi is volgens Beaubillard het 'ultraliberale' luchtvaartbeleid van de Franse regering en de Europese Unie. „Door het toe laten van concurrentie is het gerpiddeld aan tal passagiers op de lijnvlucht Parijs-Nice af genomen van 200 tot 150 per vliegtuig", legt hij uit. „Maar het aantal vluchten op Orly is wel v dubbeld. Het milieu en de omv nenden worden hiervan de du pe." British Airways mag sinds kort vanuit Londen op Orly vliegen. Aan het eind van het jaar worden de drukke lijnen Parijs-Marseille en Parijs-Toulouse vrijgegeven voor de (buitenlandse) concur rentie. Het gemeentebestuur van Villeneuve-le-Roi houdt rekening met vele tientallen extra vluchten per dag. Het lijkt rond Orly hele maal een gekkenhuis te worden als in 1997 alle binnenlandse fij nen voor de concurrentie toegan kelijk zijn. Niemand minder dan de burge meester zelf, Michel Herry, is een handtekeningenactie gestart om de Franse transportminister tot ingrijpen te bewegen. Want be halve een toename van de geluid hinder dreigt er door de vrije con currentie ook een enorm verlies aan arbeidsplaatsen op de lucht havens. Omwonenden en onge ruste werknemers zouden anders wel eens schouder aan schouder in actie kunnen komen tegen de groeiplannen van Aéroports de Paris, zo waarschuwt de burge- Bewondering De Fransen kijken met enige be wondering naar Schiphol, waar het vliegverkeer vorig jaar het sterkst groeide van alle grote Eu-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 28