ZATERDAGS BIJVOEGSEL Vakantie in gedrang 191 ZATERDAG 16 JUL11994 Het aantal vliegva kanties vanaf Schip hol bereikt dit jaar een recordhoogte. En daarmee groeit de fi le-vorming voor de balies op Amsterdam Airport. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ROB HENDRIKS Nog nooit gingen zoveel Nederlanders op vakantiereis als in 1992. Als dat record al ooit gebroken zou worden, dan - volgens de prognoses - niet eerder dan rond het jaar 2000. Maar zie: na een 'dip' in 1993 reist het aantal vakantiegangers dit jaar de grens van het record voorbij. Dat begint dit weekeinde (de start van wat heet 'het super hoogseizoen j, waarna er volgens de berekeningen een hoogtepunt volgt in het weekeinde van 30 en 31 juli. Dan is een op de vier Nederlanders niet thuis. Op pad met de boodschap die Godfried Bomans ooit meegaf: 'Reizen is wachten'. Uittocht bereikt recordhoogte Vandaag zijn er - volgens gegevens van de Stichting Continu Vakantie Onderzoek - 2.176.000 Nederlan ders op vakantie. Dat betekent geen record. Die piek wordt pas bereikt in het weekeinde van 30 en 31 juli als de teller zal stilstaan op 3.488.000. Van dat totaal, zo berekende de Stichting eind vorige maand met vertederen de precisie, blijft bijna anderhalf miljoen in eigen land; de andere twee miljoen trekt zin gend de grens over. Op weg naar de zon vooral; Frankrijk beneden de Loire, Grieken land, Spanje. Of er - eenmaal op de plaats van bestem ming aangekomen - nog steeds zal worden gezongen, wordt hier en daar betwijfeld. In een bombardement van berichten werd de toerist de afgelopen maanden in het bijzon der gewaarschuwd voor het perfide Spanje. Louche hotelbazen aldaar zouden hun ka mers voor een en dezelfde periode niet twee keer, maar zelfs wel drie keer hebben ver huurd omdat ze steeds betere prijzen konden krijgen van wanhopig naar ruimte zoekende touroperators. Vooral Mallorca-gangers wer den overnachtingen onder de blote hemel in het vooruitzicht gesteld. Dampende krante koppen. Zoals: 'De Islas Baleares wacht een hete zomer'. Geen paniek Sussende woorden legden al snel een rook gordijn. Nederlandse touroperators lieten van stond af aan weten dat de cliëntèle rustig kon gaan slapen en aan de Costa's zelf wist men van de prins geen kwaad. Toegegeven, er zou hier en daar wellicht wat met bedden moeten worden geschoven, maar die al in ja nuari gereserveerde kamer zou er vast en ze ker ook in juli nog zijn. Contract is tenslotte contract en voor paniek was geen enkele re den. Niettemin achtte de vaderlandse reisbran che het eind mei raadzaam een zware dele gatie te laten afreizen naar de plaats des on- heils. Waar rook was, was vuur en een beetje druk kon geen kwaad. Bovendien hadden de Duitse en Engelse collega's zich ook al aan het front vertoond en verschenen er in de in ternationale vakpers steeds meer berichten over hoteliers die ondanks waterdichte af spraken zouden zijn bezweken voor het grote geld. De toestand bleek ernstiger dan verwacht. Dus werd en passant ook het ministerie van toerisme in Madrid aangedaan. Zijne Excel lentie vond heel ruimhartig nog net een gaat je in zijn agenda, maar bleek reeds door an deren op de hoogte te zijn gesteld van het be drog. Hij had al maatregelen genomen. Over treders - zo verzekerde hij het bezoek uit Ne derland met klem - zouden hard worden aangepakt. En mochten er toch nog proble men ontstaan met hardnekkige recidivisten, wel dan kon er belet worden gevraagd bij een zojuist in het leven geroepen commissie. De ze had van hem flinke volmachten gekregen en zou - mocht dat nodig zijn - ingrijpen als was het de inquisitie zelf. De naam van Span je mocht in geen geval worden bezoedeld. Er zou een kamer zijn voor elke gast. Si, signor. Niets nieuws onder de zon overigens. Pro blemen met - zoals dat in het jargon heet - accommodatieverschaffers, die er geen been in zien de beschikbare bedden in bepaalde perioden twee of drie keer te verhuren, waren er veertig jaar geleden ook al. Directeur Fer dinand Fransen van Arke Reizen kan met smaak vertellen hoe hij in de zomer van '49 op een late zaterdagnamiddag met een haas tig gecharterd sportvliegtuigje kokend van woede van Twente naar Beek fladderde om dat een busgezelschap in Valkenburg de hond in de pot had gevonden. „Die hotelier had plotsklaps een bruiloft kunnen krijgen. Dat bracht meer geld op. Van een contract wist de man zich ineens niets te herinneren. Totdat ik 'm dat persoonlijk onder z'n neus kwam duwen." Was een zogenaamde 'overboeking' toen nog een incident, nu - tijdens wat al wordt genoemd het 'superhoogseizoen' - is het schering en inslag. Schattingen wijzen uit dat één op de honderd Nederlandse toeristen dit jaar het hoofd te ruste legt op een plek waar voor hij tijdens het boeken bij de reizenver- koper niet had gekozen. Hetgeen overigens niet alleen de accommodatieverschaffers valt te verwijten, maar tevens de touroperators, die nu de vermoorde onschuld spelen. Je zal de arme hoteliers de kost moeten geven, die pas drie weken van tevoren een faxje krijgen van een reisorganisatie, die plompverloren meldt dat de in december 1993 gereserveerde bedden helaas niet konden worden verkocht en dat hij ze daarom nu zelf maar in de uit verkoop moet gooien. 'Met vriendelijke groe ten en tot volgend jaar'. Overboekingen Het zijn dat soort praktijken die de herber giers ooit op het idee brachten het kwalijke fenomeen 'overboekingen' te introduceren. Beschikbare ruimte wordt sindsdien niet voor honderd procent verkocht, maar voor honderdtwintig procent. Of - zeker als er een beter bod komt - nóg meer. Aanvankelijk had dat niet zelden schrijnende taferelen tot ge volg. Toeristen stootten met het boekingsfor mulier in de hand na een lange reis doodver moeid toch hun hoofd en mochten van geluk spreken als er in de omgeving nog ergens an ders een plekje te vinden viel. Dergelijk ongerief doet zich nu nauwelijks meer voor. Mocht er sprake zijn van een overboeking, dan hoort een klant dat dankzij de alwetende computer meestal drie weken van tevoren. Maar dan nog... Woordvoerder Rob Admiraal van Arke Reizen: „Ik zie dan in gedachten de ouders, die hun kinderen moe ten uitleggen dat ze niet naar dat ene hotel gaan, dat ze vijf maanden geleden na lang zoeken met z'n allen hadden uitgezocht. Dus niet dat leuke balkon, niet dat leuke zwem bad en niet die leuke speeltuin, maar plotse ling een hoge-flat aan een drukke boulevard... Zoiets komt hard aan. Zou niet mogen ge beuren." Toch heeft het er veel van weg dat over boekingen nauwelijks zijn uit te roeien. Zeker niet op een moment dat Spanje volslagen on verwacht (Turkije viel door de aanslagen weg als concurrent en de peseta kelderde aan merkelijk verder dan was voorspeld) zestig procent meer toeristen ontvangt dan in het jaar daarvoor. Op 31 december 1994 zal blij ken dat alleen al op Mallorca tien miljoen gasten hebben gelogeerd. Ook de scherpste records vallen deze zomers als kegels. Zo was het nog nooit eerder vertoond dat medio juni 1.072.000 Nederlanders een vliegvakantie hadden geboekt. Vorige week pas liet de boe- kings-balans in vergelijking met dezelfde pe riode van 1993 voor het eerst een kleine min zien. De weken daarvoor scoorden allemaal, stuk voor stuk, een dikke vette plus. Problemen Veroorzaakte dat op het gebied van accom modatie forse complicaties; vliegtuigstoelen zijn er in overvloed. Het gevaar loert eerder op de luchthavens rondom de Middellandse Zee. De verkeersleiding daar bleek tot nu toe goed in staat de zilveren vogels redelijk op tijd te laten landen en vertrekken. Maar het superhoogseizoen moet nog beginnen. Char termaatschappijen als Martinair en Transavia proberen de grootste drukte voor te zijn door de toerist al op koeienmelkerstijd op Schip hol te ontbieden. Maar die truc hebben ze in Duitsland, Engeland en Scandinavië ook ont dekt. Gevolg; tussen zeven en acht uur 's ochtends - als ook het lijndienstverkeer op gang komt - is het in het Europese luchtruim bijna net zo druk als op de befaamde Boule vard Périphérique rondom Parijs. Daar wordt het tussen dinsdag 2 augustus en woensdag 24 augustus trouwens Jielemaal dringen. Een gedeelte van de op de rondweg aansluitende A6 (richting Lyon/Orleans) wordt van een nieuw wegdek voorzien. Dat moment lijkt stom gekozen, maar is het niet. In augustus namelijk is 'tout Paris en route' en dat de buitenlanders zich nu voor een bij na niet te nemen hindernis zien geplaatst, is .hun probleem. Niet dat van de Fransen. Er zijn tenslotte meer wegen die naar de Provence en de Dordogne leiden. Ook op die routes echter, wordt vanaf 30 juli een kokende drukte verwacht. Het is overdreven te stellen dat heel Europa in het voorjaar moet hebben besloten op vakantie te gaan tussen 23 juli en 14 augustus. Maar het lijkt er wel verdacht veel op. Wie de file lijstjes bekijkt, die de ANWB elke zomer met zoveel toewijding publiceert, slaat de schrik om het- hart. En dan mag het wel zo zijn dat de toename van het aantal autovakanties dit jaar enigszins lijkt te stokken, feit blijft dat de Nederlandse marktleider Vrij Uit nog nooit zoveel passagiers boekte als dit jaar. Boven dien wijzen zojuist bekend geworden cijfers uit, dat de belangstelling voor geheel verzorg de kampeervakanties (Eurocamp, Eurosites) toenam met wel 16 procent en dat het aantal buspendels door elkaar genomen zelfs met 26 procent steeg. Wie dan ook nog eens een keer de gede tailleerde, door de touringcarbedrijven ver schafte cijfers gadeslaat (Frankrijk: 44%, Spanje: 29% en Italië: 36%), kan niet an ders dan tot de conclusie komen dat het weer stevig dringen wordt op de Duitse, Belgische en Franse autowegen. Als men daartoe al in staat wordt gesteld. Stilletjes in de file hopen tot het beter wordt, komt meer in aanmer king. 'Reizen is wachten', schreef Godfried Bomans al. Directeur Hugo Bloksma van Eu rocamp: „Iedereen wil naar de zon. Komt door het slechte voorjaar. Die drang naar het zuiden, heeft tot gevolg dat onder de Loire de meeste kampeerterre inhouders het bordje 'complet' voorlopig niet meer van het hek hoeven halen. Bloksma en zijn collega's/concurrenten voorzagen dat aan de hand van hun boekingsstatistieken reeds in mei. Pogingen om meer ruimte te krijgen op de gecontracteerde terreinen lie pen echter bijna allemaal op niets uit. De achter rinkelende telefoons residerende cam pingbazen roken ook lont en omdat zij aan individuele kampeerders aanmerkelijk meer verdienen dan aan scherp inkopende firma's als Eurocamp... Alternatief Een alternatief lijkt vakantie in Nederland. Volgens het Nederlands Bureau voor Toeris me is er- op de meeste campings nog vol doende plaats. Slechts weinig landgenoten hadden in juni immers nog een come back van de zon verwacht. 'Maar nu hij zich wel -vertoont', denkt de wantrouwige, door alle water gewassen Nederlander waarschijnlijk, 'moet je maar afwachten hoe lang hij dat blijft doen'. Aan de Middellandse zeekust is de toerist verzekerd van een blauwe hemel. En moet hij voor een vakantie daar nou zo veel meer betalen dan hier? Ferdinand Fransen: „Vorig jaar heb ik voor de grap wat gidsen uit 1979 doorgebladerd. Het klinkt ongelooflijk, maar wat er sinds die tijd ook allemaal duurder is geworden, de va kantie niet. De prijzen zijn in sommige geval len zelfs nog gezakt. Als je't vanuit die hoek bekijkt, hoef je dan ook eigenlijk niet ver baasd zijn over deze hausse. Daarbij: je mag de Nederlander veel afpakken, maar kom nooit aan zijn auto en zijn vakantie." FOTO ARCHIEF Op weg naar het vakantie-doel...

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25