'Dream Team' speelt Nederland weg Pressie brengt Margot van Overloop winst Noordwijk hoopt op Leonard van Utrecht Sport Watson aan kop in Brits Open Hockeysters zonder puntverlies op WK Autoruit stuk? 21 ZATERDAG 16 JUL11994 Recordtransfer Sutton blackburn» Chris Sutton is voor een recordbedrag van ruim 13 miljoen gulden van Norwich City getransfereerd naar Blackburn Rovers. De 21 -jarige aanvaller tekende een contract van vijfjaar bij de vice-kampioen van Engeland. Hij scoorde afgelopen sei zoen 28 keer voor Norwich in 53 wedstrijden. Het transferbedrag is een record in de geschiedenis van het Britse voetbal. De duur ste speler was tot nu Duncan Ferguson. Vorig jaar augustus kocht Glasgow Rangers hem voor bijna twaalf miljoen gulden van Dundee United. Sinds Kenny Dalglish manager is bij Black burn Rovers - in oktober 1991 werd hij aangesteld - heeft de club voor ongeveer 70 miljoen gulden spelers gekocht. Ruiter Lansink voor tuchtcommissie lausanne Jos Lansink wordt op 15 augustus in Londen gehoord voor de tuchtcommissie van de internationale hippische bond (FEIJ. Bij Lansinks vijfde paard, Libera, werd in december vorig jaar bij wedstrijden in Genève een te hoge dosering van het ont- stekingsremmende middel Butazolidin geconstateerd. Van het middel werd een percentage van 2,6 aangetroffen. Op dat moment lag de grens bij 2 procent, inmiddels is het produkt verboden. „Wat we ons kunnen herinneren, is dat Libera op de derde dag een zwelling op de rug had", aldus Hans Hom, de baas van Jos Lansink. Hom weet dat zijn rijder minimaal uit de uitslag geschrapt wordt, maar ook de kans loopt voor drie maan den geschorst te worden. Record Van Dam drachten Casper van Dam heeft vrijdag bij de NK zwemmen in Drachten het Nederlands record op de 50 meter vlinderslag ver beterd en gebracht op 25,13 seconden, 's Ochtends in de series had hij de nationale toptijd van Erik Ran (25,30) al geëvenaard. In de finale zwom Pieter van den Hoogenband met 26,00 een as pirantenrecord. Hij veroverde daarmee brons. De tot nu toe bes te prestatie van een junior stond al met 26,14 op zijn naam. Knol niet naar Tour Féminin wezep» Monique Knol gaat niet naar de Tour Féminin. De sprintster liep twee weken geleden bij een valpartij in de Ronde van Finistere een lichte hersenschudding en een gat in haar rechterknie op. „Ik heb nog veel last van mijn knie. Ik heb nu al een trainingsachterstand van twee weken. Dat is te veel om eind juli de Tour naar behoren te kunnen rijden. Ik vind het heel jam mer, maar het is niet anders." Ook de andere rensters van de Bose-formatie blijven thuis. „We gaan naar de Tour voor de dagsuccessen. Alles was er altijd op gericht om mij die te laten winnen. Binnen de ploeg is er niemand die mijn rol over kan ne men." PSV en Ajax akkoord over Menzo eindhoven Het bestuur van PSV heeft doelman Stanley Menzo in het weekeinde uitgenodigd voor een gesprek. Daarin moeten de laatste details worden geregeld voor het dienstverband, waar van al geruime tijd sprake is. PSV heeft met Ajax overeenstem ming bereikt over de transfersom van de oud-intemational, die donderdag terugkeerde van vakantie. „De kans is redelijk groot dat we met Menzo rond komen", liet manager Frank Arnesen vrijdag weten. De Ruiter blijft trainer Den Haag den haag Nol de Ruiter blijft hooftrainer van FC Den Haag. Het interim-bestuur wilde het doorlopende contract van de ex- bondscoach afkopen omdat zijn salaris te zwaar op de begroting drukte. „We zouden het contract alleen afkopen als we er beiden beter van werden. Maar dat is niet gelukt. De Ruiter blijft," zei bestuurslid technische zaken Piet de Zoete. Lex Schoenmaker fungeert komend seizoen als assistent-trainer. Leonard van Utrecht heeft een overschrijvingsformulier ingele verd bij de w Noordwijk, zijn oude club. De Noordwijker wei gert het contract dat Excelsior hem heeft voorgehouden te on dertekenen. Daarop besloot Van Utrecht naar Noordwijk terug te keren. Het is echter allerminst zeker dat Van Utrecht komend sei zoen in het roodwit van de za terdageersteklasser speelt. De voetballer wacht op een tele foontje van het naar de eredivi sie gepromoveerde NEC. Die Holland Acht naar halve finales luzern »anp De Holland Acht heeft zich op de eerste dag van de Rotsee Re gatta in Luzern geplaatst voor de halve finales. De roeiers Ge- org van Iwaarden, Kai Compag- ner, Niels van Steenis, Henk Jan Zwolle, Niels van der Zwan, Ni co Rienks, Ronald Florijn, Jaap Krijtenburg, en stuurman Jeroen Duyster moesten het in Luzern opnemen tegen de CIRCUIT IN CIJFERS Open toernooi HillegomseTC heb1: kwartfinale A Robben - C. Thoolen 6-2 5-6 6-3. M. Zandvliet - M. Vink 5-7 7- 5 6-1. DEB: kwartfinale: C. Berkhout - Ch. Asberg 7-5 6-0. HEC1: kwartfinale: J.W Vreeswijk - H Janssen 6-0 6-3, A. van Dijk - K. Korenhof 6-3 4-6 6-4. DEC1: kwartfinale. I. Bis- schops - M. Schmidt 6-4 6-4. Bahlmann Open Alphense Tennis Kam pioenschappen HEB: kwartfinale: M Post - O van Paridon 7-6 4-6 6-0, M Kallenberg - W van Tong eren 7-5 6-2, E. Bolten - 0. Guinau 6-4 7- 6. DEB: kwartfinale: M. van Overloop - A. Wissink 6-4 6-3, I van Seeters - I. Gonesh 6-1 6-1 HDB: le ronde: X. van Bommel/R. Hamming-Chr. Hakstege/G. Kroese6-2 2- 6 7-6. HEC: kwartfinale. R Jong a Tai - D. van Kesteren 7-6 6-3, P Roggeveen - P.F Stroo 3-6 6-3 7-5 DEC: kwartfinale: M Tromp B. Kieboom 6-4 7-6. HDC: le ron de: R Cardinaal/G Lugthart - P-F. R Stroo 6-0 6-1 DDC: I. Geus/M Tromp - B Kieboom/M. Kusano 7-5 6-2. HED1: kwartfinale: M. de Vries - E. Spliet 6-1 6-2 DED1: 2e ronde- R. Evertsz - L de Bruyn 6-1 6-4 Kwartfinale: B. Dijkhui zen - C Smaal 6-2 6-4 Floratoernooi Boskoop HEB: halve finale: S Moerman - L van Leeuwen 6-3 7-6, P Brand - F van Leeu wen 106 6-3 7-6 HEC: 3e ronde: M.v.d Bas - E.v d Bijl 6-4 6-4, P. Brand - E. Zwetsloot 6-0 7-5. DEC: kwartfinale: J. Zwetsloot - M. Brussel 6-0 6-0. chef willem spierdijk, 071 -356464, plv.-chef rob onderwater. 071 -356463 Sampras en Courier nemen 0-2-voorsprong Jacco Eltingh kon toch nog lachen. Halverwege de der de set van zijn Daviscup- partij tegen Pete Sampras trok de inwoner van Heer den zijn gezicht even uit de sombere plooi, toen een Oranje-supporter een har de boer door het tennissta- dion op de Rotterdamse Müllerpier liet galmen. rotterdam eric de bie gpd-verslaggever Verder was er gisteren op de eerste dag van de vol verwach ting begonnen ontmoeting met de Verenigde Staten weinig vro lijkheid in het Nederlandse kamp te bespeuren. Na twee partijen leiden de Amerikanen met 0-2. Kopman Richard Krajicek en Jacco Eltingh maakten geen schijn van kans tegen het 'Dream Team' uit de VS. Met oogstrelend en vrijwel foutloos spel gaven Jim Courier en Pete Sampras een demonstratie ho geschool-tennis. „Ik heb Cou rier dit jaar nog niet zo goed zien tennissen", zuchtte Kraji cek na zijn ontluisterende ne derlaag tegen de voormalige nummer één van de wereld (4- 6,3-6,3-6). „Ik heb vandaag een pak slaag gehad van iemand die bijna geen fout maakte", moest Eltingh na de vernedering door de beste tennisser op deze aard kloot (2-6, 2-6, 0-6) conclude ren. „Ik denk dat mijn dochter Christie deze partijen nog had kunnen coachen", liet de Ame rikaanse captain Tom Gullikson tot slot weten. De goedlachse oud-tennisser, die zelf jarenlang tevergeefs hoopte op een plaats in de Amerikaanse Daviscup-ploeg, kon gistermiddag inderdaad rustig van het uitzicht over de Maas genieten. Aanmoedigin Aanwijzingen van coach Franker kunnen niet voorkomen dat Jacco Eltingh van Sampras verliest. gen of tactische aanwijzingen hadden 'zijn godenzonen' abso luut niet nodig. Spelers die in het verleden tijdens Daviscup- evenementen vaak stijf van de zenuwen stonden (Sampras) of dit jaar nog niet voor opmerke lijke prestaties zorgden (Cou rier) stegen uitgerekend op de openingsdag van het treffen met Nederland boven zichzelf uit. Met als gevolg dat de bijna twaalfduizend sterke Oranje- aanhang een 'deja-vu' van de afgang tegen Zweden, vorig jaar op het Haagse Malieveld, kreeg. Coach Franker en de zijnen hadden geleerd van de neder laag op het Haagse gravel, rie pen ze de afgelopen week in koor. De voorbereiding was stukken beter en bij het kiezen van de baansoort gaven ditmaal de eigen mogelijkheden de doorslag. Dat Sampras en Cou rier zich op hardcourt (ook) als een vis in het water voelen, was gewoon pech. Die Amerikanen konden toch op elke onder grond een beter team opstellen en men moest niet vergeten dat Eltingh op hardcourt al twee keer van Sampras had gewon nen. Gisteren nam de tweevou dig Wimbledon-kampioen re vanche voor die nederlagen. „Ik wilde even duidelijk maken dat ik hem kan verslaan", lachte hij na afloop. Goed, Courier en Sampras tennisten de sterren van de he mel, maar zij werden daartoe natuurlijk wel door hun tegen standers in de gelegenheid ge steld. Want je speelt nog steeds zo goed als je opponent het toe laat. Krajicek en Eltingh waren gisteren simpelweg niet in staat de Amerikanen een strobreed in de weg te leggen. Eerstgenoem de kende weer eens de nodige problemen met zijn service. Hoewel Krajicek dertien aces liet noteren, sloeg hij de bal bij de eerste opslag te vaak in het net of uit. Met de tweede ser vice van de geboren Rotterdam mer bleek Courier opmerkelijk weinig problemen te hebben en de man uit Dade City sloeg op die momenten dan ook genade loos toe. „Als ik een mindere bal pro duceerde, strafte hij dat meteen af", sipte Krajicek. „Ik heb mijn best gedaan. Ik had het gevoel dat ik niet echt slecht stond te spelen, maar ik kreeg simpel weg geen kans van hem. Dit is echt weer de oude Courier. Al leen in de eerste set had ik het gevoel dat ik hem kon bijbenen, daarna ging het zeer snel". De Nederlandse hoop is nu gevestigd op het dubbel Paul Haarhuis en Jacco Eltingh, die vandaag tegen Richey Reneberg en Jared Palmer voor Oranje s laatste kans vechten. „De Ne derlanders staan in de dubbel- partij onder druk. Zij moeten winnen, terwijl wij vrijuit kun nen spelen", merkte Gullikson terecht op. Bij verlies spat de Müllerpier-droom in elk geval als een zeepbel uiteen, bij winst mogen Krajicek en Eltingh bid den dat Sampras en Courier in twee nachten hun vorm verlie zen. Vorig jaar tegen Spanje slaagde het Nederlandse Davis- cup-team erin om een 1-2-ach- terstand om te buigen in een zege. Mark Koevermans was destijds daarvoor verantwoor delijk, maar de ver weggezakte vechtersbaas staat dit weekein de in de schaduw van het Rot terdamse tennisstadion clinics te geven. Hoe fraai het contrast. dublin «anp club probeert aanvaller Bennie Dekker bij een andere club on der te*brengen. Lukt dat, dan is de kans groot dat Van Utrecht komend seizoen in het wit van de Nijmeegse club speelt. De Romijn Ook Hennie de Romijn weigert zijn contract bij FC den Haag te ondertekenen. De Leidenaar heeft te kennen gegeven zijn club te willen verlaten. De Graafschap en Fortuna SC zou den belangstelling voor ex- Roodenburger De Romijn heb ben. *"?5 Amerikaanse acht, waarvan zij vorige week in Henley met een minimaal verschil verloren. De Amerikanen waren op nieuw sneller en versloegen de Nederlanders, die tweede wer den, met een bootlengte achter stand. Een acht uit de Duitse se lectie werd derde. Een plaats bij de eerste drie was voldoende voor het bereiken van de halve finales. turnberry Tom Watson was vrijdag even met zijn gedachten bij de grootste overwinning in zijn prachtige carrière. De Amerikaanse golfer greep, op de tweede dag van het Brits Open in het Schotse Turnberry, de leiding in het klassement met een ronde van 65, vijf onder par. Het jaar 1977 ziet de 44-jarige Watson nog altijd als het hoogtepunt in zijn loopbaan. Op dezelfde baan ging de Amerikaan toen de laatste twee dagen in 65 slagen rond. Het prachtige slot bracht hem op gelijke hoogte met Jack Nicklaus. In de shootout sloeg Watson toen toe. De mooiste finish in de historie van het Brits Open betekende de tweede van de inmiddels vijf zeges van Watson tijdens het meest prestigieuze toernooi op Britse bodem. Met de vijf onder par op de fraaie baan aan de Schotse westkust, kwam Watson op -7. Daarmee is hij een slag beter dan de Zweed Jes- per Parnevik en landgenoot Brad Faxon, die vrijdag eveneens 65 scoorde. Greg Turner, de leider na de openingsdag, zakte naar de vijfde plaats, nog achter Nick Price uit Zimbabwe. alphen aan den run peter klein tennismedewerker Tenniswetten zijn niet te door breken. Wie lang geblesseerd is geweest en terugkeert in het toernooicircuit maakt in de meeste gevallen een positieve start. Zo luidt de wet. Begrijpe lijk, want de eerste wedstrijden relateer je aan je ongetraind heid en je gebrek aan ritme en vallen dus nooit tegen. En de omgeving reageert met veel be grip en is snel tevreden. Maar dan komt het moment, waarop de werkelijke klasse moet wor den getoond. Die wedstrijd win nen is slechts voor de grote kampioenen in elke sterktecate gorie weggelegd. Het is een tweede wet in tennis. De wetten gaan op voor Ri chard Krajicek, die na vijf maanden blessureleed, met toernooiwinst op gravel en gras een fantastische come back maakte. Op het uur van de waarheid was de grote vorm er niet en speeldè de tegenstander ook nog eens de sterren van de hemel. Op Wimbledon ging het mis en ook in de Davis Cup te gen Jim Courier was de Kraai er niet echt. Margot van Overloop kent de wetten van het tennis spel. Haar armblessure was te langdurig, de herstelperiode na de noodzakelijke operatie verg de meer dan een jaar. Een ren tree op het hoogste-niveau acht te ze daarom uitgesloten. In de B-categorie behoort de Leiderdorpse echter nog wel tot de top. Het slagenarsenaal is breed en technisch goed ver zorgd. Als de tegenstandster dan ook meewerkt, kan aan trekkelijk vrouwentennis gebo den worden. Annemiek Wissink was die opponente, die zich voor het eigen Alphense publiek op de Bahlmann Open van de goede zijde wilde laten zien. In het duel tussen de twee aanval lend ingestelde speelsters kon Van Overloop toch de meeste pressie leveren. Vooral de back hand kwam gisteren goed diep door. „Dinsdag tegen Petra Wil le kreeg ik weer last van mijn arm. Voor mijn gevoel draaide ik toen te weinig in. Enkele des kundigen in het publiek beves tigden dat. Vandaag ging het veel beter." De zeventwintigjarige Wissink liet niettemin een uitstekende indruk achter. De nieuwe aan winst van het eerste team van de organiserende vereniging heeft geen spijt van haar over stap naar TEAN. „Na mijn stu die bestuurskunde aan de Uni versiteit van Twente, kreeg ik een baan in Rijswijk en woon ruimte in Den Haag. Ik kende een aantal speelsters uit Leiden, die vroeger meespeelden in de indoortoernooien in mijn vroe gere woonplaats Enschede. Daarom ben ik hier gaan rond kijken. TEAN leek mij een pret tige vereniging. Ik denk, dat mijn overstap van Almere naar hier goed is geweest." De tenniswetten gaan op voor Ingrid Gonesh. De Curagaose opende na vijf maanden totale afwezigheid van competitie sterk met overwinningen in twee B-toemooien. In de eerste, echte test tegen Irma van See ters bleek het wedstrijdritme toch te veel aangetast. Daarbij speelde de Sabatini van het Leidse vrouwentennis even foutloos als Pete Sampras in zijn Davis Cup-partij tegen Jac co Eltingh. „Ik geloof niet, dat ik dit seizoen al eens zo goed ge speeld heb", merkte Van See ters na afloop bescheiden op. De Amerikaan gebruikte in zijn persconferentie op de Müller pier dezelfde woorden. Onno Guinau ging bij de B- mannen in de kwartfinale ten onder tegen Eric Bolten. „Ik sloeg de bal gewoon langer bin nen de lijnen dan Onno", ci teerde de winnaar een derde tenniswet. Guinau maakte geen aangeslagen, maar wel een ver moeide indruk. „Ik ga eerst maar eens twee weken op va kantie", zei de Alphense tennis- reus. De tenniswetten gelden echter ook voor hem. Na zijn nederlaag op Roland Garros las te Sampras een serie extra trai ningen in. Na het echec in Wimbledon trok Krajicek anderhalve week de bergen in. Het resultaat van de Davis Cup is bekend. Guinau mag een aanpak kiezen. Tegen een tegenstander, die niet wil en/of kan hockeyen, is het moeilijk spelen. Canada is zo'n ploeg met tegenzin, de Ne derlandse vrouwen waren vrij dag met 3-0 de meerdere. Maar dat stond ook voor de tweede wedstrijd op het WK in Dublin al vast. Nederland is vijfvoudig we reldkampioen, in de Ierse hoofdstad is de vierde titel op rij het ultieme doel. De Canadezen doen om de vier jaar braaf mee, maar kwamen nooit verder dan massaal verdedigen. Vele me ters video-materiaal baatten niet het spelpeil te verhogen. In het land van houthakkers past het vrouwenhockey zich moei teloos aan. Na de zwakke start tegen Chi na (1-0) zag coach Bert Wentink het duel met Canada met ge mengde gevoelens tegemoet. De Noordamerikaansen hebben de hinderlijke gewoonte in de miniatuurzone tussen 23-me- terlijn en cirkel een cordon te leggen. Verdedigen is in zo'n geval de simpelste oplossing. Woensdag, bij de 0-2 tegen Duitsland, werd eenmaal een Canadese speelster op aanval lende impulsen betrapt. Voor Nederland was het vrij dag vooral zaak zo snel mogelijk een doelpunt te produceren. Hoe langer de score 0-0 zou blijven, hoe moeizamer de wed strijd zou gaan verlopen. Dat angstbeeld duurde 1 minuut en 55 seconden. De 1-0 van Han- neke Smabers was niet alleen nuttig, ook een doelpunt van hoge kwaliteit. De rechterspits ontfutselde de bal aan een Ca nadese verdedigster en scoorde met de backhand: 1-0. „Heer lijk", zei Wentink. „Dat maakt het een stuk gemakkelijker." Er kwam ruimte, er kwamen meer doelpunten. Want Canada liet zich nu zo waar verleiden met meer dan één speelster tegelijk de mid denlijn te passeren. Voor de Ne derlandse verdediging overi gens geen punt van zorg. Libero Frederiek Grijpma en voorstop per Noor Holsboer vormen een hecht duo, dat vertrouwen geeft voor de komende wedstrijden. Zondag is de Verenigde Staten de volgende tegenstander. De Amerikaanse speelsters, door assistent-coach Carina Benninga het hockeyen bijge bracht, zijn de verrassing van het toernooi. In de groepswed strijden werd gewonnen van Engeland en gelijk gespeeld te gen Duitsland. „Het betekent dat er drie ploegen strijden om de eerste twee plaatsen", weet Wentink. Nederland is temidden van dat trio de favoriet. De ruime zege op Canada was bovendien goed voor het doelsaldo. Vijf minuten na de rust maakte In grid Appels na een fraaie solo 2- 0. In de slotfase bepaalde Wiets- ke de Ruiter de eindstand op 3- 0. Oranje is als enige van de twaalf ploegen in Dublin nog zonder puntverlies. „Als we ze ven keer met 1-0 winnen, is het ook goed", aldus coach Wen tink. Vrijdag paste de Tilburger een opmerkelijke wissel toe. Spelbe- paalster Susan van der Wielen zat in de tweede helft met een sip gezicht naast hem op de bank. „Te weinig tempo, te veel balverlies", luidde de kritiek van coach op speelster. Steenberghe nam de centrale rol over. Appels werd rechts op het middenveld geposteerd. Het bleek, niet al leen door haar doelpunt, ander maal een succes. „Als ze er staat, doet ze het goed", zo roemde Wentink Appels, in de basisopstellingrechtsachter. De GlasGarage vervangt goed n snel. U krijgt ƒ150,-* korting p uw eigen risico ('alleen Jk pvoomiiten) Mc De GlasGarage® Een ster in autoruiten! FC Groningen heeft Patrick Lodewijks van PSV overgeno men. De goalie was de afgelo pen vijf jaar op huurbasis in het noorden werkzaam. De 27-jari- ge Lodewijks kreeg vrijdagoch tend van de PSV-leiding te ho- ren dat hij naar een andere werkgever kon uitzien. ZATERDAG, 30 JUL11994 15.00 UUR Noordwijk-Ajax (landskampioen) Voorverkoop: VW, deGrent8 Sigarenmagazijn Bamhoom, Piet Heinstraat48 advertentie aangeboden door: uw echte bakker J.G. DE WITT, Hoofdstraat in Noordwijk

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21