Leidsch Dagblad Export industrie stijgt mÊMm Top Rabin-Hussein USA94 Voorproefje Leiden Culinair- VANROYC.S. Romario zet miljoen peseta 's op wereldtitel Man verzweeg vaders dood om uitkering te houden "en het licht schijnt in de duisternis en de duisternis heeft het niet gegrepen." O e g s t g e est Mensenzee overspoelt Goma T - A'S' V GOED NIEUWS Benzinepomp aan Kagerplassen over drie jaar verleden tijd "JSdrfS* d ZATERDAG 16 JULI 1994 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40517 LOSSE NUMMERS ƒ1,1 Ereschulden Wandelen gezond j Santerwint 2 De Stichting Japanse Q De conditie van oudere f? De Luxemburgse pre- Ereschulden moet J J deelnemers aan de Nij- J mier Santer wint de maandag voor de Tokyose meegse Vierdaagse is ver- stoelendans om het voor rechtbank getuigen. gelijkbaar met mensen van zitterschap van de Europe- J twintig jaar jonger. se Commissie. ADVOCATEN •Tel. (071) 122362 t oI In vakantieland is het super-hoogseizoen aan gebroken. Het wordt, op weg naar een record, dringen. De mens op de maan. Het doel werd 25 jaar ge leden bereikt. Terugblik op een historisch mo ment. Aéroports de Paris wa pent zich in de strijd met Schiphol. Ambitieuze plannen. 'Een onverkwikkelijke Leidsche geschiedenis'. De strijd om de bouw van een nieuw stadhuis. Bestemming: Kenya. 'Drinkwater is hier meer waard dan geld'. Eerste deel van een vakantie- Frits Lambrechts. De jongen van de gestamp te pot onder de arties ten. Onze Taal: Besteedster. Stripwerkelijkheid een stap verder. The Flint- stones als speelfilm. Denkwijzen Dwangma tigheid. De ernst van mishandeling is zodanig dat de politietop laat onderzoeken of de Sassenhei- mer voor de rechter moet wor den gebracht. De persofficier verwacht dat binnen enkele we ken duidelijk is wat er verder met de agent moet gebeuren. Dan moet ook duidelijk zijn of hij wordt vervolgd wegens meineed. los angeles gpd Zeker in Eindhoven zullen ze het half-geïrriteerd, half- geamuseerd hebben gemerkt: Romario speelt de ene na de andere wedstrijd. En helemaal. Al bijna tien op een rij, inclusief oefenwedstrijden. Nooit te laat, nooit ziek, nooit te slaperig. Morgen is Romario zeker van de partij, als het even kan om zich te laten kronen tot wereld kampioen en beste speler van het WK 1994. Er staat voor hem meer op het spel. Een miljoen. Peseta's, wel te verstaan. Dat is de wedden schap die hij is aangegaan met Hristo Stoitsjkov, vriendje en ploegmaat bij Barcelona, tevens peetoom van de kleinste De Sousa Faria. Als Brazilië wereld kampioen wordt, is Romario een miljoen pesetas rijker, een slordige 20.000 gulden, in het andere geval heeft Stoitsjkov een extraatje verdiend. De finale Brazilië-Italië moet zijn wedstrijd worden. Baggio is geblesseerd (het is onzeker of hij speelt), Italië is toch al ge handicapt door de problemen achterin en iedereen wil graag dat Brazilië de titel pakt. Meer WK-nieuws op pagina 17. Vermey Nog nooit hadden ze vier grote Pyreneeën-cols achter elkaar gereden. Hand-in-hand bereik ten oud-Lissenaar Marco Ver mey en Patrick Jonker de finish op Luz-Ardiden. De laatste klim hadden de twee debutanten el kaar gesteund, verzorgd en moed ingepraat. Ze waren kapot na hun eerste echte trektocht door de Franse bergen. Tot de Tourmalet had den ze in een groot peloton ge reden, daarna probeerden ze in hun eigen tempo binnen de tijdslimiet aan te komen. Het lukte, Vermey en Jonker verlo ren 27 minuten en 23 seconden op de Franse ritwinnaar Richard Virenque. Net achter Erik Breu- kink, die als 47ste op 18.33 de martelgang afsloot. Ze besloten onderaan de laatste klim gezamenlijk naar boven te gaan. ,,We gaven elkaar drinken en eten, pepten elkaar op", gaf Jonker de band weer. Vermey, rijdend voor de Franse ploeg Chazal, had de etappe van gis teren iets speciaals gevonden. „Ik heb nog nooit vier grote ber gen achter elkaar beklommen. Prachtig. Woensdag op Hauta- cam had ik het erg zwaar, voor al omdat ik een dag eerder flink was gevallen. De rustdag heeft leiden De nieuwe opzet van Leiden Culinair heeft gisteren op de openingsavond al gezorgd voor een behoorlijke drukte. Niet alleen op het Pieterskerkhof, maar ook in de Pieterskerk zelf stonden dit keer de restaurants 'opgesteld'. Enkele honderden bezoekers hadden op deze manier de keuze tussen happen op de terras sen in de avondzon of dineren in de koelte van de kerk. De achttien deelnemende eetgelegen- heden bieden samen een grote verscheiden heid aan maaltijden. Van liflafjes via winterse kost tot zoete toetjes en van ordinaire shoarma tot langue d'agneau provengale. Wie het aar digste hapje bedenkt, komt in aanmerking voor de zilveren schaal die zondag wordt uit gereikt. Leiden Culinair is vandaag van 16 tot 23 uur en morgen van 14 tot 21 uur. foto henk bouwman HET WEER Autoverkopen herstellen zich verder Verwachting tot morgenavond Geleidelijk meer zon Wolkenvelden, in de loop van de dag meer zon. Droog. Middag- temperatuur van 19 graden op de Waddeneilanden tot 25 in het zuidoosten. Wind uit noord tot noordwest, zwak tot matig, rond kracht 3. voorburg «anp Geschorste agent ging behoorlijk trek buiten boekje Tel] sassenheim/leiderdorp el monica wesseling -'94 1 De Sassenheimse agent die sinds gisteren is geschorst, is verleden jaar op het bungalow park Sollasi in Noordwijkerhout behoorlijk buiten zijn boekje gegaan. Hij heeft bij de aanhou- j ding van een verdachte meer geweld gebruikt dan 'gerecht- vaardigd was gezien het gevaar van situatie en man', aldus de Baagse persofficier M. Zandber- gen. Bovendien heeft de agent i in het procesverbaal gelogen j over de toedracht. Het is de eerste keer dat een I agent van het politiekorps Hol- lands-Midden geschorst wordt. De politietop neemt de kwestie hoog op en hult zich in stilzwij- gen. De agent die inmiddels thuis zit, heeft volgens betrouwbare bronnen, de verdachte stevig mishandeld. Daarop heeft de verdachte, overigens een 'be- I kende' van de politie, aangifte nieuw-weerdinge gpd De politie heeft donderdag in een schuurtje achter een woning in Nieuw Weerdinge (Groningen) het stoffelijk overschot aangetroffen van een 82-jarige man. Zijn 48-jarige zoon' die samen met zijn va der in het huis woonde, is in verband hiermee aangehouden. De zoon zou volgens een woordvoerder van politie de dood van zijn vader niet officieel hebben gemeld, om op die manier de AOW en pensioenuitkering van de bejaarde man te kunnen blijven in nen. Het lichaam van de 82-jarige heeft mogelijk al maanden in het schuurtje gelegen. De zaak kwam aan het licht toen de zoon in ver band met een andere zaak op het politiebureau in Emmen moest verschijnen. Een andere merkwaardige zaak kwam gisteren tot klaarheid, toen bleek dat een maandenlang vermiste 63-jarige vrouw uit Alkmaar waarschijnlijk niet is omgebracht, maar wel illegaal is begraven. De zoon zou geen zin gehad hebben in de 'soesa' rond een begrafenis. Dat concludeert de Alkmaarse politie na sectie op het stoffelijk overschot en na het verhoren van haar 35-jarige zoon en een 21-ja rige kennis van hem. De teruggetrokken levende vrouw verdween rond Kerstmis 1993 en de politie stelde een onderzoek in na ge ruchten over haar gewelddadige dood. De omzet van de industrie is in mei met 6,8 procent ge stegen. De stijging kwam vooral tot stand dankzij een toename van de export, zo blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. De export steeg in mei in vergelijking met een jaar eerder met 11,8 procent en de binnenlandse omzet met 2,2 procent. ten de grootste stijgingen te zien in de aardolie- en de elec- trotechnische industrie. Het CBS constateerde de grootse omzetdaling bij de grafische in dustrie en de uitgeverijen. De automarkt in Nederland herstelt zich verder. Dat blijkt uit cijfers van de branchevere niging RAI. In de eerste helft van dit jaar zijn 268.320 nieuwe De grootste exportstijgingen signaleerde het CBS in de che mische industrie, de electro- technische industrie en op het terrein van de transsportmidde- len. De aardolie-industrie liet een daling zien. Wat betreft de binnenlandse omzet waren in guldens geme- personenwagens verkocht en dat betekent een stijging van 18,6 procent ten opzichte van de 226.255 in het eerste halfjaar in 1993. Als gévolg van het doorzet tende economische herstel zal de automarkt dit jaar naar ver wachting aantrekken tot 425.000 stuks. In 1993 werden 392.000 nieuwe wagens ver kocht en in het jaar daarvoor 492.000. De markt bereikt dit jaar aldus nog op geen stukken na de omvang van 1992. De handel in gebruikte auto's tiert welig. In de eerste zes maanden hebben bij de garage organisatie Bovag aangesloten bedrijven 389.900 occassions af geleverd vergeleken met 351.900 in dezelfde periode ver leden jaar. Uit de halfjaarcijfers van de RAI blijkt dat de dure merken het uitstekend hebben gedaan. Zo nam de afzet van nieuwe BMW's met bijna een kwart toe tot 6.227 stuks. De verkoop van Jaguars en Daimlers vermeer derde met bijna 31 procent tot 146 stuks. In het geval van Mer cedes-Benz trad zelfs een toe neming van bijna 83 procent tot 3.527 stuks op. Porsche breidde de verkoop met bijna 48 pro cent uit tot 68 stuks. Vanavond 8.00 uur The Woodbury Chorale (Minnesota USA) in de Marekerk Collecte voor dak- en thuislozen in Leiden Op uitnodiging van Clinton in het Witte Huis Bijbel Joh 1:5 Zondag's 10 uur, Hazenbos- laan 101, hoek Kennedylaan, V X. jeruzalem ad bloemendaal correspondent Koning Hussein van Jordanië en de Israëlische premier Rabin ontmoeten elkaar voor het eerst openlijk op 25 juli in Washing ton. Ze hebben een uitnodiging aanvaard van de Amerikaanse president Bill Clinton om in het Witte Huis te dineren. Ook zul len ze een zitting van het Ame rikaanse Congres toespreken. Het ligt niet in de verwachting dat Rabin en Hussein in Was hington een vredesovereen komst sluiten. De Amerikaanse minister Christopher (buitenlandse za ken) zei gisteravond te ver wachten dat de Amerikaans- Jordaans-Israëlische topconfe rentie het tempo van het vre desproces zal versnellen. Christopher gaat dinsdag naar Damascus in een nieuwe po ging het vastgelopen Israëlisch- Syrische overleg op gang te hel pen. In Jeruzalem noemde minis ter Peres (buitenlandse zaken) de aangekondigde top 'een eer ste klas keerpunt' in het vredes proces in het Midden-Oosten. Naar zijn mening opent de top nieuwe mogelijkheden voor het sluiten van wede tussen Israël en Jordanië en economische sa- Maandag worden in het Is- raëlisch-Jordaanse grensgebied de bilaterale onderhandelingen voortgezet en er wacht nog een reeks problemen op een oplos sing. Twee dagen later vergade ren in Jordanië Warren Christopher, Shimon Peres en hun Jordaanse collega Abdelsa- lam Majali. Koning Hussein heeft vorige maand, bij een bezoek aan Washington, laten weten dat hij voortaan het tempo van het vre desproces met Israël zelf zal be palen. Hij zei bij die gelegen heid ook dat hij bereid is op korte termijn openlijk een ont moeting te hebben met Rabin. De twee hebben elkaar ver scheidene malen eerder gespro ken, maar steeds in het geheim. Pagina 5: Syrië boos over toenadering tussen Jordanië en Israël. Lcidsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. staa Onroerend 9°ed goma» Een catastrofe van ongekende omvang dreigt langs de grens tussen Zaïre en Rwanda. Een miljoen mensen zoekt een veilig heenkomen, een zee van mensen overspoelt met name het Zaïrese stadje Goma. De straten zijn daar al zo verstopt met vluchtelingen dat hulpwagens de mensen niet kunnen bereiken. Dit week einde moet een luchtbrug de eerste hulpmiddelen naar het oosten van Zaïre brengen. Pagina 5: RPF kondigt staakt-het-vuren aan. foto reuter jack dabaghian buitenkaag annet van aarsën Binnen nu en drie jaar is er langs de Kagerplassen geen benzinepomp voor de recreatievaart meer te vinden. De r verscherpte milieu-eisen van het Rijk M plus het feit dat er door boten geen 'rode' goedkopere dieselolie meer mag worden getankt, maakt dat de tankhouders het niet meer kunnen bolwerken. „We zijn nu nog met zijn drieën', zegt Eric van der Wansem, die aan de Huigsloterdijk in Buiten kaag een pomp heeft staan. „In Warmond zit er een met alleen diesel: dan hebben we Van Schie naast de Kaagsociëteit. En ik dus. Maar het zal niet lang meer duren, over enkele jaren kan hier geen boot meer tanken." Van de overheid moet er boven een vloeistof dichte vloer worden getankt. Gewoon langs de weg is dat eenvoudig te regelen. „Maar hoe moet je zoiets nou voor elkaar krijgen met boten", vraagt Van der Wansem zich af. „Als je de regels volgt, zou je de boten uit het water moeten take len. Niet te doen dus. Ik denk dat de watersport een hoop ellende staat te wachten. Dat wordt straks sjouwen met jerry cans." Van der Wansem heeft geregeld over leg met de HISWA, de branche-orga nisatie voor de recreatievaart en zijn collega-pomphouders uit de buurt. „Ik denk niet dat ik het zelf nog lang volhoud hier", zegt hij. „Uit de gesprekken met mijn collega's blijkt het zelfde. Zo lang ze van de overheid niet hier komen, gaan we door, maar als we moeten gaan investeren, dan houden we er mee op." Het lijkt een vreemde beslissing. Zijn pompsta tion aan de Huigsloterdijk hij heeft er ook nog een servicestation voor boten heeft behoorlijk wat aanloop. „Inderdaad", zegt Van der Wansem. „De boten liggen hier soms wel drie rijen dik. We moeten de mensen vaak vragen direct na het af tanken weer weg te gaan. Maar als ik echt moet gaan investeren, red ik het niet." Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:. Adres: Tel: (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch 29,30) Per kwartaal via acceptgiro 85,55) automatisch 84,55) Nr. bank/giro: UOoTBLetden6'Anrwoordnr l0°3"' Of bei 071-128030

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1