Het grote gelijk van Sacchi Lichting van 1970 ongeëvenaard )AG 15 JULI 1994 WK-UITSLAGEN eerste ronde Staten - Zwitserland 1-1 Colombia - Roemenië 1-3 temenië - Zwitserland 1-4 'er. Staten - Colombia 2-1 er. Staten - Roemenië 0-1 vitserland - Colombia 0-2 Kameroen - Zweden Brazilië - Rusland Brazilië - Kameroen Zweden - Rusland Rusland - Kameroen Brazilië - Zweden Duitsland - Bolivia Spanje - Zuid-Korea T Duitsland - Spanje Zuid-Korea - Bolivia Bolivia - Spanje Duitsland - Zuid-Korea 3-2 gentinië - Griekenland Nigeria - Bulgarije 3-0 Argentinië - Nigeria 2-1 tulgarije - Griekenland 4-0 Griekenland - Nigeria 0-2 Argentinië - Bulgarije 0-2 Italië - Ierland Noorwegen - Mexico Italië - Noorwegen Mexico - Ierland Ierland - Noorwegen Italië - Mexico België - Marokko ïderland - Saudi-Arabië ^udi-Arabië - Marokko België - Nederland Marokko - Nederland België - Saudi-Arabië laatste zestien Roemenië - Argentinië 3-2 Jaudi-Arabië - Zweden 1-3 Spanje - Zwitserland 3-0 Duitsland - België 3-2 Nederland - Ierland 2-0 Brazilië - Ver. Staten 1-0 Nigeria - Italië (nv) 1-2 lexico - Bulgarije (wns) 1-1 Italië -Spanje 2-1 Nederland - Brazilië 2-3 Bulgarije - Duitsland 2-1 menië - Zweden (wns) 2-2 Zweden - Brazilië 0-1 Italië - Bulgarije 2-1 Bergkamp valt af Vier Brazilianen tegen twee Ita lianen. En geen Nederlander. Voor het 'ideale WK elftal' viel de wel geselecteerde Dennis Bergkamp op het laatste mo ment af. Een deskundige jury onder leiding van Pele en Bobby Charlton maakte gisteren in Los Angeles het ideale elftal van het WK in de Verenigde Staten be kend.De enige Nederlander, Bergkamp, viel bij de laatste schifting af. Pele en de zijnen kwamen tot de volgende opstelling: Preud- 'homme (Bel); Jorginho (Bra), Santos (Bra) en Maldini (Ita); Brolin (Zwe), Dunga (Bra), Hagi (Roe) en Balakov (Bul); Roberto Baggio (Ita), Romario (Bra) en Stoitsjkov (Bul). Ruzie in Zweden Het Zweedse elftal heeft het ver geschopt op het WK in Amerika. Maar wie denkt dat dat aan het thuisfront alleen maar voor eu forie heeft gezorgd heeft het mis. Zweden speelt vandaag de klei ne finale tegen Bulgarije en komt maandag terug naar huis. Naar Stockholm wel te verstaan, waar een uitgebreide receptie is gepland. Dat is 480 kilometer verderop in Goteborg hard aan gekomen. Goteborg is immers de voetbalhoofc(stad van Zwe den, vindt het stadsbestuur. Een aantal van* de spelers die aan het WK deelnamen woont in de stad of komt uit voor 1FK Gote borg, een grote Zweedse ploeg met een rijke historie. „Waarom Stockholm? De argumenten zijn zo dun als gevangenissoep", schreef de krant Goteborgs-Pos- ten gisteren. Berti Vogts blijft Berti Vogts blijft bondscoach van het Duitse nationale voet balteam. Met deze beslissing lijkt een einde te zijn gekomen aan de speculaties dat Vogts vrijwillig zijn functie ter be schikking zou stellen of dat de voetbalbond hem zou lozen. De geruchten waren na de uitscha keling van Duitsland door de Bulgaren de laatste dagen steeds sterker geworden. Puhl fluit finale Sandor Puhl is aangewezen de finale van het WK voetbal in de Verenigde Staten, tussen Brazi lië en Italië, te arbitreren. De Hongaar leek kansloos voor die erebaan door zijn misser in de kwartfinales. Puhl zag toen de elleboogstoot van de Italiaan Tassotti in het gezicht van de Spanjaard Luis Enrique over het hoofd. Die overtreding werd la ter aan de hand van tv-beelden bestraft met een schorsing van acht wedstrijden. Italiaanse bondscoach paart spektakel aan realisme De zonnebril staat pontifi caal op zijn kale hoofd, het azuurblauwe poloshirt glimt mooier dan ooit. De bruinverbrande kop van Arrigo Sacchi straalt één en al voldoening uit, zijn ogen kralen van opwinding en hemels genot. Een last is van hem afgevallen. „Voet bal moet een spektakel zijn. Met veel tempo en be weging. Dan geeft het voet bal, net als de religie, een nieuwe dimensie aan het leven." Zijn filosofie leed onder de stress van het WK en bleef maar ten dele overeind. Zonder succes heeft een Italiaanse coach geen leven. Ook Arrigo Sacchi niet. LOS ANGELES ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER De prediker van het nieuwe voetbalgeloof zaaide in Italië maandenlang op een met ste nen bezaaide akker; in het Giants Stadium van New York haalde Sacchi de oogst binnen met een voor Italiaanse begrip pen tamelijk revolutionaire speelwijze. Succes verstomt al les. Een betere voedingsbodem voor wraak is er niet. De anti- Sacchi-beweging, opgegroeid met het foeilelijke catenaccio, trok zich schielijk terug achter de coulissen. Tegen zo veel ge luk valt niet te vechten. De drievoudige wereldkam pioen (1934, 1938 en 1982) ba lanceerde drie keer op de rand van de afgrond (Noorwegen, Nigeria, Spanje), maar op kritie ke momenten hielden de Bag gio's de kleinste en duurste coach (1,5 miljoen per jaar) bij de World Cup USA keurig in het zadel. Wel echter met de hulp van een stel ongedisciplineerde Nigerianen, die zich te buiten gingen aan gallery play. Met de medewerking van scheidsrech ter Puhl en Salinas, die onge wild het gelijk van Johan Cruijff aantoonde dat Barcelona hem kan missen als kiespijn. En na tuurlijk met dank aan een stel lummelende Bulgaren, wie de wodka's na de stunt tegen de Duitsers in de benen waren ge slagen. Zonder geluk word je geen kampioen. Het verging de Itali anen heel wat beter dan vier jaar geleden in Napels, toen Ro berto Donadoni in de halve fi nale tegen Argentinië de beslis sende strafschop miste en de kans op de vierde wereldtitel uitdraaide op een complete nachtmerrie. Heel Italië weende bittere tranen. Net als nu. Maar dit keer van louter blijdschap en geluk. Met volksheld Roberto Baggio op de voorste rij. „Dit is mijn werk, dit is mijn leven. Dat bestaat uit zweet en tranen. Ik huilde omdat ik zielsgelukkig ben." Net als Sacchi. Het wantrou wen was groot toen hij, de ver nieuwer van AC Milan, in okto ber 1991 werd aangezocht als opvolger van Azeglio Vicini. De bondscoach van. toen moest boeten voor de gemiste kwalifi catie voor het EK 1992 in Zwe- Arrigo Sacchi, die de hand schudt van Roberto Donadoni, is door de successen van het Italiaanse elftal weer de gevierde coach. den. Van Sacchi werd min of meer geëist dat hij Italië, dat slechts twee keer eerder op een WK ontbrak, naar de World Cup USA zou loodsen. Hij deed het op zijn eigen manier. Met een aanstekelijk enthousiasme en met bijna maniakale gedreven heid. De 'Gorbatsjov van het voetbal', een bijnaam die hij overhield aan zijn vier Milanese jaren, maakte van de selectie een duiventil. Hij testte een on waarschijnlijk groot aantal spe lers en goochelde met de op stelling. Tot in Amerika toe. „Ik zoek altijd naar spelers", verklapte Sacchi eerder, „die mijn denkbeelden kunnen ver wezenlijken." Zijn voetbalvisie leidde tot verhitte discussies, maar hij liet zich door niemand van de wijs brengen. „Ik wil de toeschouwers een mooie zon dag bezorgen. Daarom moet de overwinning het resultaat zijn van een aantrekkelijke wed strijd. De overwinning is be langrijk, maar belangrijker is de schoonheid van het spel. Pressing, het vastzetten van de tegenstander, en het jagen op dè bal, vormden destijds de sleutel voor het succes van AC Milan. Spektakel en realisme la gen in het verlengde. Als bonds coach werkt hij niet anders. „In de toekomst geeft de snelheid de doorslag. Er zal zo snel ge speeld moeten worden dat de tegenstander helemaal niet meer in staat is om te storen." Sacchi is een persoonlijkheid, die geen inmenging in zijn be leid duldt. Maar onder druk van de publieke opinie deed hij gaandeweg het toernooi toch steeds meer water bij de wijn. Hij begon met drie spitsen, ver loor de openingswedstrijd tegen Ierland en viel uiteindelijk terug op Roberto Baggio als eenzame frontsoldaat. Bij Juventus speelt Magie Roby, het zesde kind uit een gezin van acht, als aanval lende middenvelder. Maar Sac chi ziet in hem, de tovenaar aan de bal, meer een spits dan een middenvelder. Zijn vijf doel punten bewezen min of meer het gelijk van Sacchi en hielden Italië op de been. Het WK-ver- loop van nu vertoont opmerke lijke overeenkomsten met dat van 1982 in Spanje, toen Italië in de finale de Duitsers tot wan hoop bracht. Toen beschikte Italië over Paolo Rossi, die met zijn drie treffers Brazilië in de halve finales de das omdeed. Het Italiaanse zondagskind maakte er in totaal zes, één minder dan Baggio nu achter zijn naam heeft staan. Baggio: „Het verschil is alleen, dat Italië toen wereldkampioen werd en dat wij nu pas in de finale staan. Het moeilijkste karwei komt nog." Heel Italië ligt andermaal aan de voeten van Sacchi. Na vier jaar AC Milan nam hij even gas terug. „Ik was leeg en niet meer bereid mijn gezin te verwaarlo zen." La Squadra Azzurra is zijn laatste station als trainer, daar na houdt hij het definitief voor gezien. „Ik heb er nu geen idee van hoe ik mij zal voelen zonder voetbal. Maar één ding is zeker: zodra ik met tegenzin op het trainingsveld sta, stop ik." Brazilië legt het af tegen legendarische voorgangers LOS ANGELES HENRI VAN DER STEEN zaterdag 16 juli NED 1 NED 2 NED 3 BRT 2 EURO SPORT wedstrijden ZWEDEN BULGARIJE 21.25 O 21 25 Q 21 30 GPD-VERSLAGGEVER Anderhalf, misschien twee uur heeft Brazilië om het grote jaar 1970 te laten herleven. Toen waren Pele, Tostao, Gerson, Jair, Rivelino en Carlos Alberto de vedetten van de ploeg die we reldkampioen werd. Het Brazi lië van nu heeft nog maar een enkele ster. Romario. Ook wel Jorginho. Die twee hielpen Bra zilië woensdag voorbij Zweden in de WK-finale. Zo mager als de score was het spel van de Brazilianen. Helaas voor de 84.569 toeschouwers in de niet helemaal uitverkochte Rose Bowl van Los Angeles bak ten de Zweden er helemaal niets van. Het gevolg was een vervelende partij die een nieuw smetje wierp op het imago van finalist Brazilië: de ploeg van Carlos Alberto Parreira kan die van 1970 qua resultaat evena ren, niet als legende. Eens te meer werd duidelijk dat Brazilië vooral voetbalt bij de gratie van Romario. Hij maakt af wat kilometervreter Jorginho op rechts voorbereidt. Zonder Romario zou Brazilië dikke middelmaat zijn, zonder Jorginho ook. De speler van Bayern München is de hardst werkende verdediger van de ploeg, maar ook de hardst wer kende aanvaller. Hij speelt rechtsback, rechtshalf en rechtsbuiten tegelijk. Na een wedstrijd van Brazilië zie je langs de krijtlijnen aan de zij kanten altijd nog een uitgesle ten pad lopen; waar Jorginho op en neer heeft gejakkerd. Opvallend genoeg heeft Bra zilië altijd Jorginho's gehad. Rechts en links. Terwijl nu Jor ginho en Branco (en eerder Leonardo) de plaggen uit het veld raggen, gaven vroeger Car los Alberto en Everaldo (1970), Nelinho en Francisco Marinho (1974), Leandro en Junior (1982) en Josimar en Branco (1990) Brazilië het aanvallende cachet gaven. Op de WK's van de afgelopen 20, 30 jaar had Brazilië steevast meer spelers die vooral aanval lend dachten: voorin zeker, maar ook op het middenveld. Met die traditie heeft Carlos Al berto Parreira gebroken. Het Brazilië van nu is een ploeg die voorin twee superbegaafde spit sen heeft (Romario, Bebeto), wier enige taak is de bal in het andere doel te frommelen. Het vuile werk wordt door de ande ren opgeknapt. Het middenveld bestaat uit de allrounder Zinho, de breker Mazinho, de vooral op eigen helft spelende Dunga en Mauro Silvia, die al helemaal niets an ders doet dan controleren, gaat jes vullen en op veilig spelen. Goed beschouwd speelt Brazilië dus met twee en een halve aan valler, exclusief de aanvallende backs. Dat keeper Taffarel niet temin de meeste wedstrijden blij moet zijn dat hij geen kaart je hoeft te kopen, komt door het natuurlijke technische over wicht dat elke Braziliaanse na tionale ploeg heeft. Zeker tegen beperkte ploegen als Zweden, de Verenigde Staten en Zwitser land. In het Nederlandse elftal heeft Brazilië op dit WK in feite de enige tegenstander gehad van vergelijkbare klasse. Intussen blijft bon'dscoach Parreira zich verzetten tegen de op zich toch onschuldige con statering dat zijn ploeg minder swingend en avontuurlijk speelt dan vroeger. Ook na de zege op Zweden, afgedwongen via een goal van Romario na een voor zet van Jorginho, meende Par reira weer een geweldig offen sief Brazilië te hebben gezien. Parreira: „We hebben ge speeld om te winnen en nooit aan een nederlaag gedacht, hooit op de verdediging ge speeld. We wilden ook geen ver lengingen, we wilden het in 90 minuten beslissen. Brazilië is op dit toernooi de ploeg die het meeste scoort en ook defensief het beste speelt." Morgen wil het volk de vierde wereldtitel, spelers -en trainer hebben beloofd te winnen. De internationale voetballerij gunt het Brazilië. Iedereen weet ook dat het onzuiver is een vergelij king te trekken met het grote elftal van 1970. Bebeto is geen Pele. Zinho is geen Gerson. Rai is geen Jair. Mauro Silva is geen Rivelino. Alleen Romario is beter dan Tostao. En Jorginho kan zich meten met aanvoerder-rechts back Carlos Alberto. Die twee 'moeten het nog een keer doen voor Brazilië, tenzij Bebeto de bal nu wel in het kruis kan bo gen. Tenzij Zinho eens scoort. Tenzij één van de verdedigers eens met de kop een goal maakt. Anders wordt Italië kam pioen. De wereld zal dan tan denknarsen. Stoitsjkov Penev, de bondscoach van Bulgarije, heet ons welkom. Het is de dag voor de halve finale tegen Italië. Persconferentie in Princeton, re sidentie van de Bulgaarse voet balploeg. Princeton is een klein paradijsje, een oase van rust, gelegen op ne gentig autominuten van Man hattan. Schone natuur, getjilp van vo gels, schaduwrijke bossen, stilte, de bakker bezorgt het brood aan huis, een riviertje kabbelt vredig door het landschap, een meisje met vlechten fietst naar school, de postbode komt op vaste tijden en maakt een praatje, de jaar lijkse fancy-fair, liever een goede buur dan een verre vriend; in zo'n omgeving ligt het Scanticon Hotel. In dit hotel vindt de persconfen- tie plaats. Penev trapt hier en daar wat open deuren in en kondigt vervolgens de komst van de spelers aan. Mihailov, de kee per, verzamelt gauw een groepje persmensen om zich heen. Kir- jakov vindt gehoor.'Guentchev, omdat hij Engels spreekt, ook. Waar is Letchkov? Waar is Ko- stadinov? En vooral, waar is Stoitsjkov? Het verhaal doet de ronde dat de vedetten er maar wat op los le ven en het trainingskamp met perm issie van Penev zijn on t- vlucht. Stoitsjkov verblijft vol gens een steeds wilder om zich heen slaand gerucht in hartje Manhattan. Stoitsjkov zou over dag rusten en 's nachts leven. De Bulgaarse journalisten laten nu en dan doorschemeren dat Stoitsjkov de baas is. Dat Penev niets te vertellen heeft. Dat Stoitsjkov doet waar hij zin in heeft. Iemand heeft Stoitsjkov de avond daarvoor in Manhattan gezien, clacht hij. Iemand heeft hem een taxi zien besturen. Ie mand heeft hem dronken ge zien. Een ander heeft een daklo ze gezien, die bedelde om wat geld, Stoitsjkov! Hristo Stoitsjkov zou zoek zijn. Hij zou zijn intrek hebben genomen in een hotel in downtown New York. De gekste anekdotes worden uitgewisseld. Penev zegt ook niet te weten waar Stoitsjkov is. Stoitsjkov scheen in Bulgarijes eerste twee wedstrijden niet bijs ter geïnteresseerd. Nigeria en Griekenland inspireerden hem niet. Argentinië wel. Mexico ook. Duitsland helemaal. Stoitsjkov maakte vijf goals en Bulgarije was plotseling halve-finalist. De Bulgaarse pers, in de eerste twee weken van het toernooi nogal kritisch ten opzichte van de Bar- celona-ster die zich in het trai ningskamp volgens zeggen als een kleine prins misdraagt, leeft op voet van oorlog met de num mer acht. De woorden van Stoitsjkov zijn nu goud waard. Agentschappen, persbureaus en reporters doen een moord voor een quote van Stoitsjkov. Maar Stoitsjkov is selectief. Hij staat de Bulgaarse pers niet meer in het Bulgaars te woord. Hij praat, maaralleen in het Spaans. Juist als Penev de persconferen tie afsluit, gebeurt er iets. Een hoop geschreeuw. Opgewonden geluiden. Italiaanse journalisten met elkaar in de clinch. Fotogra fen duwen elkaar weg. Er moet wel haast sprake zijn van een brand, zo'n paniek. Maar het is ernstiger. Er is een lift geland op de begane grond en Stoitsjkov, met aan zijn arm een blonde juffrouw, zijn madeliefje naar ik veronderstel, sloft op zijn gemak de lobby van het hotel in. Een fo tograaf wil de Stoitsjkovs ver eeuwigen. Stoitsjkov voelt hier niets voor en geeft de fotograaf een rechtse hoek. Een ünder krijgt een duw. In het Spaans richt de vedette vervolgens het woord tot ons. 'God bestaat', zegt Stoitsjkov, 'hij is een Bulgaar'. Meer heeft Stoitsjkov niet te zeg gen. Maar het is mooi gesproken en bovendien weten we meteen ze ker dat Stoitsjkov nog in de pas van Penev loopt. Niets Manhat tan. En dat hij als een godma joor leeft, zal ook niet kloppen. De wedstrijd valt tegen. Stoitsjkov laat het afweten tegen Italië. Penev wentelt de neder laag af op Quiniou, de scheids rechter. De grootste fout van Quiniou was volgens Penev dat hij Fransman is. Bulgarije kwa lificeerde zich voor Amerika ten koste van Frankrijken Quiniou zou dat Penev en de zijnen nu betaald hebben gezet. Stoitsjkov, die slecht speelde - maar Stoitsjkov is zo'n paradijsvogel die als hij slecht speelt, dan ten minste nog heel mooi slecht speelt - sluit zich bij de coach aan: 'God is een Bulgaar, maar de scheidsrechter een Frans- Frank Snoeks is verslaggever van Studio Sport.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17