Leiden Leiden: hoge opname psychische patiënten Leiden scherpt regels koffieshops verder aan Treintaxi breidt uit met ketenkaart Annies engeltjes in Stadsbouwhuis Woonbootbewoners boos over weghalen rietkraag Reclame of vandalisme? Touringcarbedrijven klagen steen en been Celstraf voor ontucht ZATERDAG 16 JUL11994 Gat Kamsteeg A q Het gat van Kam- I J steeg in Oegstgeest moet worden opgeruimd en onderhouden. De buurtbewoners zijn het langzamerhand zat. chef* henny van egmond, 071-356414. plv.-chef hans koenekoop, 071-356429 GGD wil onderzoek naar oorzaak In de regio Leiden worden veel meer patiënten met gees telijke problemen in ziekenhuizen opgenomen, dan in de rest van Nederland. Dat blijkt uit een door de GGD opge steld gezondheidspro fiel' voor deze regio. De oorzaak van de verhoogde ziekenhuisopname is niet bekend. leiden erna straatsma 'Het aantal vrouwen dat voor de behandeling van pychosen wordt opgenomen is anderhalf keer zo hoog als het landelijk gemiddelde. Ook mannen in de Leidse regio worden relatief vaak opgenomen voor de be handeling van deze geestelijke stoornis. Het aantal opnames voor de behandeling van schi zofrenie ligt eveneens hoger dan elders. Over verklaringen voor de af wijkingen van het landelijke ge middelde beschikt de GGD niet. „Er zitten heel wat haken en ogen aan deze cijfers", zegt Dianne Kempers van de GGD. „Er moeten vervolgonderzoe ken komen om te kijken wat de ze cijfers betekenen." Het ma ken van een gezondheidsprofiel is gebeurd op verzoek van het ministerie van WVC. De gezondheidsdienst is voorzichtig met de interpretatie De woonbootbewoners aan de Haagweg zijn boos op de ge meente Leiden. Aanleiding is het feit dat een rietkraag, die plaats moet maken voor een l nieuwe woonboot, plompverlo ren door een grondbedrijf het water van de Rijn is ingeduwd. „Daardoor zitten wij nu met de rommel. Het is toch niet meer 3 dan normaal dat de gemeente 3 het materiaal dan gelijk afvoert. Dit is gewoon milieuvervuiling. De bewoners krijgen te horen dat ze op het milieu moeten let- ten en de gemeente geeft ver volgens het slechte voorbeeld. Schandalig", vindt bewoner W. Plan je. '1993 was een rampjaar' regio loman leefmans De busondernemers in de regio Leiden klagen, net als hun colle ga's elders in het land, steen en been. Busvervoer Nederland, de ondernemersvereniging, zegt dat 1993 een rampjaar was voor de touringcarbranche. De firma Beuk uit Noordwijk, de grootste onderneming in de regio, kan daar over meepraten. „De concurrentie is moordend, zeker nu ook de streekvervoer- ders particuliere busonderne mingen zijn geworden", aldus directeur A. Beuk. Busvervoer Nederland geeft als belangrijkste reden voor de teruggang, het feit dat het aan tal toeringcarbedrijven sterk is toegenomen. In de afgelopen zes jaar is het aantal busbedrij ven met ongeveer dertig per jaar gestegen naar bijna vijfhon derd. Verder zetten hotels steeds vaker eigen bussen in en neemt het woon-werkverkeer per bus af. De service van de treintaxi in Leiden wordt voorjaar 1995 uit gebreid. Voor zakenlieden die per spoor van huis naar werk of van werk naar een afspraak wil len rijden, introduceert Trein taxi BV een zogeheten keten- kaart voor vervoer van deur tot deur. De NS-reiziger wordt op een afgesproken tijdstip opgehaald, naar het station gebracht en na de treinrit naar de plek van be stemming gereden. Zo mogelijk met de treintaxi, anders met een 'gewone' taxi. Het streven is honderd procent van de huis adressen te kunnen bereiken. De rit moet een uur tevoren worden aangemeld bij een lan delijk coördinatiecentrum in i Utrecht, dat de rqute plant en van deur tot deur regelt. Treintaxi BV mikt hiermee op de zakelijke markt; de 'volbeta- lende reiziger' die de auto eens een keer laat staan en in plaats daarvan de trein kiest voor een lange afstand. „Een directeur van het gezondheidsprofiel, omdat daarin alleen de opna- mecijfers zijn verwerkt. De op- namecijfers zijn bovendien ver tekend omdat patiënten bij meer opnames ook meer keren worden geregistreerd. Een woordvoerster van psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest vindt de cijfers over de geestelij ke gezondheid in de regio niet opmerkelijk. „Psychiatrische stoornissen komen in een ste delijke omgeving vaker voor dan op het platteland. In de stad is de druk van buitenaf groter." Dubbeltellingen van één patient kunnen volgens haar ook een belangrijke rol spelen bij de hoge opnamecij- fers. „Wij beperken de opname duur tot een zo kort mogelijke periode, dat is beter voor de pa tiënt en mede noodzakelijk van wege ruimtegebrek. Maar dat betekent dat de opnamefre- quentie verhoogt." Het grote aantal opnames voor schizofre nie zou te herleiden zijn tot een specialisme van Endegeest om deze ziekte te behandelen. Uit het gezondheidsprofiel blijkt voorts dat het sterftecijfer lager is dan elders. Het aantal opnamen voor infectieziekten en baarmoederhalskanker is hoger dan het landelijk gemid delde. Het totale aantal opna- mens in algemene ziekenhuizen steekt daarentegen gunstig af bij het landelijke cijfer. leiden De woonbootbewoners moesten al eerder in het geweer komen omdat de gemeente de rietkraag in het broedseizoen zou hebben willen weghalen. Dat zou dan ten koste zijn ge gaan van broedende vogels. De bewoners hebben het Hoog heemraadschap van Rijnland ingeschakeld vanwege de ver vuiling van het water. De ge meente zou van plan zijn op korte termijn nog meer riet kraag te verwijderen voor de komst van een tweede woon boot. Deze ontwikkelingen zul len met argusogen door de be woners worden gevolgd, ook omdat zij vinden dat er eigenlijk geen plaats is voor nog meer woonboten. Cursus poëzie in bibliotheek De Literaire Salon van de Leidse Bibliotheek aan de Nieuwstraat organiseert vanaf donderdag 6 oktober een cursus over Neder landse poëzie. In twaalf lessen komen aard en kenmerken van poëzie aan de orde en worden gedichten besproken. De cursus sen zijn op donderdagavond van 19- 21 uur in de Koolzaal van de bibliotheek. leiden Voor de dienst milieu en beheer en voor het personeel van de vuiloverslag aan de Gabriël Metzustraat is het nog altijd een groot raad sel: waar komt de kunstzinnige graffiti met reclame voor vuurwerkfabriek Kat vandaan? Onbekende verfspuiters hebben de schildering aange bracht op het muurtje aan de Stadspolderpad-zijde van het vuiloverslagterrein. Het vermoeden bestaat dat de vuurwerkfabriek zelf opdracht heeft gegeven voor het kleurrijke kunstwerk, dat de troosteloze omgeving eerder goed dan kwaad doet. Gemeentelijk woordvoerder F. Delemarre wijst erop dat hoe dan ook sprake is van vandalisme op gemeentelijk terrein. Hij meldt voorts dat in het overleg met de Kat-directie over de afvoer van bedrijfsafval de mysterieuze schildering wordt 'meegenomen'. Kat-directeur W. Bergers laat in het midden of hij het initiatief heeft genomen. Bang dat hij reclamebelasting moet betalen, is hij niet. „Mag ik er even op wijzen dat deze reclame-uiting op gemeentelijk eigendom is aangebracht?" foto wim koevoet leiden loman leefmans De Leidse burgemeester C. Goekoop presenteert volgende week een nieuwe nota, die ertoe moet bijdragen dat het aantal koffieshops in de stad wordt te ruggedrongen. Hierin staan richtlijnen en bepalingen waar aan de zogenaamde 'softshops' zich moeten houden. De ge meente probeerde al eerder paal en perk aan de koffieshops te stellen. Tot nu toe had dit weinig resultaat. Volgende week wordt er zelfs een nieuwe kof fieshop, recht tegenover het stadhuis geopend. Goekoop, die verantwoorde lijk is voor politiezaken en openbare orde, besloot twee jaar geleden al wat te doen aan de overlast van de koffieshops. Er kwam een nota waarin onder meer de vestiging van de shops in de directe omgeving van scholen werd verboden. Verder zouden shops waar werd ge heeld, verboden wapens in huis waren of aan minderjarigen werd verkocht, direct worden gesloten. Het aantal koffieshops zou door die maatregelen in een jaar tijd worden terugge bracht van dertig naar vijftien. De nota heeft tot nu toe nau welijks effect gehad. Alleen al in de wijk Oude Morsch kwamen er sinds het verschijnen van het beleidsrapport drie koffieshops bij. Het openen van nieuwe 'hasjwinkeltjes' blijft in heel Lei den mogelijk zolang er maar een horeca-bestemming rust op het pand waar dat gebeurt. „Dat blijft het grootste probleem: ho- reca-zaken die veranderen van eigenaar en een koffieshop wor den", aldus de burgemeester. Zo is het mogelijk dat aan de Nieuwe Rijn, aan de overkant van het Stadhuisplein, volgende week Yellow Moon wordt ge opend in het pand waar tot voor kort restaurant de Koornbrug zat. „Daar weet ik niks van, ik zal laten onderzoeken hoe dat nu weer kan", aldus Goekoop. De problemen die gemeente heeft om iets aan koffieshops te doen, worden treffend in beeld Beuk voegt hier nog aan toe dat bij het toeristenvervoer er 'kapers' uit België, Frankrijk en Portugal zijn bijgekomen. „We blijven een kerngezond bedrijf en kunnen tegen een stootje maar ik ben bang dat 1994 niet veel beter wordt", aldus Beuk. Bij enkele andere busfirma's worden de landelijke bevindin gen niet gedeeld, zoals bij Brou- wers-toers, eveneens uit Noord- wijk. „Misschien als je puur en alleen op het buitenland rijdt, is 1993 een slecht jaar geweest. Spanje is minder geworden en Joegoslavië is helemaal niets meer. Maar wij houden ons vooral bezig met groepsvervoer binnen Nederland. Voor ons mag elk jaar als 1993 zijn",aldus directeur Brouwer. Bij toeringcarbedrijf Keessen uit Alphen aan den Rijn is de re actie kort maar duidelijk: „De directeur is op vakantie, dus zo'n slecht jaar kan het niet ge weest zijn", aldus een woord voerder. van een middelgroot kantoor bijvoorbeeld", aldus een woord voerder. Er wordt nog onder zocht, of het aanbod wordt be perkt tot de daluren. De treintaxi is februari 1990 ingevoerd met subsidie van de NS en het ministerie van ver keer en waterstaat. Een treinrei ziger kan tegen vertoon van zijn ticket op het station een taxi kaartje kopen voor zes gulden. De NS zijn zeer tevreden over de treintaxi. Inmiddels zijn er 82 stations waar treintaxi's staan. Ze bestrijken 250 gemeenten. Maandelijks stappen er onge veer 300.000 mensen in dit ver voermiddel. De tienmiljoenste passagier is al geturfd. Het feno meen is verantwoordelijk voor 20 procent van de nieuwe NS- klanten, die zonder deze facili- In de lijst van vervoerde pas sagiers staat Ede-Wageningen op de eerste plaats (575.000 passagiers), Leiden neemt een goede derde plek in met 386.000 passagiers. 7:33 mmV* Annie Riekert: 'Een uurtje tussen mijn engelen en mijn dag kan niet meer stuk. 'Niet dat ik roomser ben dan anderen' foto holvast/mark lamers leiden kees van kuilenburg Waarschuwingen van haar echtgenoot om niet al te fana tiek te verzamelen zijn bij Annie Riekert-de Groot altijd tegen dovemansoren gericht geweest. Het huis is groot genoeg en een obsessie vindt ze haar hobby zelf zeker niet. Al geeft ze graag toe dat ze erg fanatiek is om haar verzameling engelen steeds uit te breiden. „Niet dat ik roomser ben dan anderen, maar ik vind engelen gewoon mooi", is haar simpele uitleg. De 65-jarige Leidse heeft iets met sparen. Postzegels, gehoor— tekaartjes en sinaasappelvloei tjes hebben ook haar aandacht, maar de engelen winnen het. Bij de entree in haar huis in de Merenwijk is dat al te merken. Vriendelijk kijken de geslachts- loze engelen de bezoeker bij het binnenkomen al aan. Maar in haar heiligdom - een speciaal voor dat doel ingerich te kamer boven - is het hele maal raak. Je zou niet zeggen dat een deel van haar verzame ling weg is en tijdelijk is onder gebracht in het stadsbouwhuis aan de Langegracht. Tot en met vrijdag 2 september staan daar de engelen voor iedereen te kijk. Ha^r eerste grote expositie. „Daar ben ik min of meer inge trapt, maar nu het er staat vind ik het prachtig", zegt de in Ha- zerswoude-Rijndijkgeboren Riekert. Haar hobby is rond 1980 bij toeval begonnen. „Bij het bor duren. Op een gegeven moment was ik een engel aan het bordu ren en viel mij op hoe mooi ze zijn. Kom, laat ik eens kijken wat er op dat gebied mogelijk is. Als verzamelaar zie je snel mo gelijkheden om iets op te bou wen. Niet voor niets loop ik al jaren rommelmarkten en derge lijke af." In de loop der jaren heeft ze enorm veel engelen binnenge haald. Beelden en beeldjes, en gelen op bidprentjes, ansicht kaarten, schilderijtjes, muziek doosjes, postzegels, kandelaars, deurkloppertjes, kapstokhaakjes en medailles. Inmiddels al vele duizenden. Fraai uitgevoerde exemplaren, maai- ook oerlelij- Jce. Al waakt ze ervoor om dat laatste te bevestigen. „Wat ik mooi vind, vind een ander weer lelijk. En ik vind het nu eenmaal mooi en geniet er van. Dat is toch de bedoeling van verzame len? Er plezier aan beleven. Zo zit ik graag een uurtje in m'n kamer tussen 'mijn' engelen. Dan kan de dag niet meer stuk," De Leidse krijgt veel hulp om haar verzameling uit te breiden. Haar kinderen en overige fami lieleden slepen overal vandaan engelen mee naar Leiden. Ook zelf is ze actief en fanatiek als ze iets graag wil hebben. Maar lukt het niet om goed af te dingen dan loopt ze door. „Al kost dat wel veel moeite". Zo is ze al ja ren op zoek naar een ja-knik kende engel. „Die zag je vroeger veel, maai- nog steeds is dat niet gelukt. Ik heb zelfs aangebeld bij een klooster in Limburg. Die verwezen mij door naar de be devaartsplaats Kevelaer in Duitsland. Wij daar naar toe. Bleken de winkels die dag geslo- gebracht door de toevallige sa menloop van de presentatie van een nieuwe nota én de opening, tachtig meter verderop, van een nieuwe koffieshop. Vooral bij de Leidse PvdA, waar de felste te genstanders van koffieshops te vinden zijn, moet dit vreemd overkomen. In het bewuste pand aan de Nieuwe Rijn hield de partij geregeld bijeenkom sten. Over de inhoud van de nieu we nota wil Goekoop niet in de tail treden. Het gaat in elk geval Reis naar Efteling De Leidse buurthuizen 't Schip pertje, 't Spoortje, Mirt-Honken en de Pancrat organiseren op woensdag 24 augustus voor kin deren vanaf 13 jaar een reis naar de Efteling. De kosten be dragen 25 gulden. Opgeven: tel. 071-219869. Anderhalfjaar cel voor poging tot doodslag leiden/woubrugge Een 41-jarige Leidenaar is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf wegens poging tot doodslag en verkrachting. Er was tweeeneenhalf jaar geëist. De Leidenaar liep stage op een boerenbedrijf in Woubrug- ge omdat hij kaasmaker wilde worden. Vlak voor het einde van de stage trachtte hij de 21-jarige dochter des huizes in haar slaapkamer te bedwelmen. Dat lukte niet, waarna hij vluchtte en de moeder van het meisje met een mes verwondde. om nieuwe, 'scherpere' bepalin gen die alsnog de overlast van sommige bestaande 'softshops' moet beteugelen en nieuwe vestigingen moet voorkomen. Een 30-jarige Leidenaar, die zijn 14-jarige nichtje seksueel heeft misbruikt, is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van dertig maanden, waarvan tien voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Dat is conform de eis van de officier van justitie. Ook zal de man onder toezicht van de reclassering worden ge plaatst. De Leidenaar had vanaf 1991 een 'liefdesrelatie' met zijn nichtje. De ontucht die daarbij werd gepleegd kwam pas dit jaar aan het licht toen een twee de nichtje door de Leidenaar onzedelijk werd betast en het kind daarover klaagde. De oom paste geregeld op de kinderen. Zaterdag 10.00-22.00 Lakenkermis, rond Molen de Valk 11.00-12.30 Oudhollandse kin derspelen (6-9 jr.), Stadhuis plein 13.00-15.30 Oudhollandse kin derspelen (10-12 jr.), Stadhuis plein 11.00-16.OOTentoonstellings- reeks 'In zeven Leidse kerken', ook Lakenhal en bibliotheek 11.00-16.00 Expositie 'Kijk op Leiden', Hooglandse Kerk 11.00-12.30 Straattheater Ma- muthones, rond warenmarkt 16.00-23.00 Leiden Culinair, Pieterskerkplein vanaf 20.00 Zangoptreden Woodbury Chorale, Marekerk, Lange Mare vanaf 22.00 Concert Harmonie de Vriendschap, Waterpodium, Hoogstraat vanaf 24.00 aansluitend Vuur werk, Waterpodium, Hoogstraat Zondag vanaf 10.30 Lakenmis, Harte- brugkerk Haarlemmerstraat 11.00-17.00 Leidse Laken- markt: Nieuwe Rijn, Vismarkt, Botermarkt, Breestraaten Steen- schuur 11.30-17.00 Standwerkerscon cours, Botermarkt 14.00-21.00 Leiden Culinair, Pieterskerkplein 13.00-17.00 De Gouden Pet, straatmuziekconcours, binnen stad vanaf 13.00 Rondleidingen in Lakenhal, Oude Singel 13.00-22.00 Lakenkermis, rond Molen de Valk 14.00-16.00 Expositie 'Kijkop Leiden', Hooglandse Kerk 14.30-15.30 Inloopconcert, Die Haghe Sangers, Hooglandse Kerk 17.00-21.00 Finale Gouden Pet straatmuziekconcours, Pieters kerkplein vanaf 20.00 Leids artiestengala, café vh Van Meizen, Nieuwe Beestenmarkt

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11