Hervormde kerk in onrust fÜlr m"—[JÉ tTm Kerk Samenleving 'Moslims Bosnië vechten alleen voor hun rechten' ZATERDAG 16 JULI 1994 BUITENLAND KORT Wereldraad Tom Dorris, van 1981 tot 1991 bij de Wereldraad van Kerken redacteur van de Ecumenical Press Ser vice, is bij een verkeerson geluk in Zweden om het leven gekomen. Dit heeft de Wereldraad bekendge maakt. Na zijn vertrek uit Genève werkte Dorris, die 47 is geworden, bij het vredesinsiituut Life and Peace, dat gevestigd is in Stockholm. Hij was predi kant van de Evangelisch- Lutherse Kerk in de Vere nigde Staten. Na zijn stu die theologie werkte Dor ris, geboren in Utica in de staat New York. als redac teur bij het Amerikaanse persbureau Religious News Sen-ice en was hij woordvoerder van de Lu therse Kerk in zijn geboor teland. Smaad-proces (1) De Jezuïetenorde in Mexi co heeft een rechtszaak wegens smaad tegen Tele- vïsa. het grootste televisie netwerk van het land, ver loren. In Summa, een uit gave van Televisa. waren de Jezuïeten herhaaldelijk beschuldigd van betrok kenheid bij de indianen- opstand in de deelstaat Cniapas. Volgens Summa zou de mysterieuze Mar cos, leider van de in janu ari begonnen opstand in Chiapas, wel eens de Jezu- iet Jeronimo Hernandez kunnen zijn. Verder be schreef het blad de orde als een staatsgevaarlijke organisatie. Het sprak van 'revolutionaire Jezuïeten' en 'guerrilla-priesters'. Daarop diende de orde in april een aanklacht in we gens smaad. Smaad-proces (2) De rechter stelde vorige week met een beroep op persvrijheid en vrijheid van meningsuiting de be treffende journalisten in het gelijk. De Jezuïeten klagen echter dat de 'smaad en laster' van Summa de orde zwaar heeft getroffen. „Priester Hernandez heeft vele ja- ren van zijn leven gewijd aan werk ten bate van de arme boeren van Chia pas", aldus de orde in een open brief. „Het is beledi gend om de het werk aan te vallen dat de Jezuïeten orde en haar leden doen om de meest gemarginali seerde mensen in het land te helpen." De Jezuïeten in Mexico zullen zich door de negatieve publiciteit niet uit het veld laten slaan en hun strijd voor gerechtigheid en vrede in Mexico voortzetten, zo meldde de orde. God een man God blijft in de Anglicaan se Kerk een Vader en een hemelse Koning. In nieu we gebedenboeken mag God geen Moeder heten; de YTOuwelijke aanspreek vorm blijft taboe. Dat heeft de algemene synode in York besloten. De An glicaanse commissie voor liturgische kwesties riep echter wel op tot een gro tere gevoeligheid voor sekse, etnische achter grond en leeftijd bij het herschrijven van religieu ze teksten. De synodele den gingen ook niet ak koord met een door femi nisten gevraagd verbod op het gebruik in gebeden boeken van het Engelse woord 'man' in de beteke nis van 'mens', en van het woord 'mankind' in de betekenis van 'mensheid'. 10 Secretaris-generaal K. Blei noemt discussie in elk geval 'een teken van leven Tijden van onrust zijn niet per definitie slechte tijden. „Als er onrust is, staan er kennelijk belangrijke zaken op het spel", aldus de se cretaris-generaal van de Hervormde Kerk, dr. Karei Blei. „Hooglopende discus sies zijn in elk geval een te ken van leven. Beter onrust dan saaiheid en verveling." De hervormden hoeven daarom 'bepaald niet te wanhopen', stelt Blei wat cynisch vast. Het vorige ka lenderjaar verliep voor de Hervormde Kerk namelijk bijzonder onrustig. 4 SCHRUVER/GPD Blei schrijft dit in het jaarover zicht in het nieuwe Hervormd Jaarboek. Het overzicht is be doeld om het kerkv olk te helpen recente gebeurtenissen op het eigen erf in een juist perspectief te plaatsen. De Hervormde Kerk staat al sinds jaar en dag bekend als een pluriforme kerk, zo begint Blei. „We wisten het zó goed dat wij er aan gewend waren geraakt. Maar in de laatste jaren, met name ook in 1993, zijn we er weer met de neus opgedrukt. Vooral de voortgang van het Sa men op Weg-proces was er aan leiding toe. Richtingenorganisa ties manifesteerden zich na drukkelijk en vroegen aandacht voor hun standpunten. Dat de den zij altijd al wel, maar de laatste tijd weer met meer klem. Spanningen en emoties zijn hoog opgelopen. Een belangrijke stap in het SoW-proces was vorig jaar de behandeling van de concept kerkorde voor de verenigde kerk door de trio-synode van her vormden, gereformeerden en lutheranen. Blei gaat in zijn overzicht in op de amendemen ten die tijdens die zitting wer den ingediend door synodele den uit de hoek van de Gerefor meerde Bond - de hervormde rechterflank die niets van het SoW-proces moet hebben. Door de indieners werd be pleit njet de weg van fusie op te gaan, maar van federatie. „Het argument van de indieners was dat een dergelijk onderscheid recht zou doen aan het toch niet onaanzienlijke verschil tus- De hervormden hoeven 'bepaald niet te wanhopen', stelt Blei wat cynisch vast. sen de hervormde (gereformeerde) en de lutherse traditie." Motie De amendementen verdwenen van tafel toen een ordevoorstel van de gereformeerde afgevaar digde ds. Douwe Visser (Stiens) door een grote meerderheid werd aanvaard. Visser had aan gevoerd dat de gezamenlijke sy noden al eerder hadden beslo ten tot een fusie. De motie viel slecht bij de bonders. Hun secretaris, ir. Jan van der Graaf, vond dat de bond was .kaltgestellt'. Er zou een wissel zijn omgegaan. Dat was niet zo, aldus Blei. „Men kan zelfs zeggen dat de aanvaarding van het ordevoor stel iets zegt over de stemver houding die te verwachten was geweest als het tot stemming over de amendementen zelf was gekomen. Maar de protest-reac tie was illustratief voor de be staande 'ongelijktijdigheid' van beleving van het Samen op Weg-proces." De secretaris-generaal tekent ook fijntjes aan: „Opmerkelijk was trouwens ook dat de desbe treffende amendementen het grootste struikelblok op de weg naar kerkvereniging in het on derscheid tussen gereformeer den en lutherse traditie zagen liggen, en dus aan de moeilijk heden in de verhouding tussen hervormden en gereformeerden lichter leken te tillen. Terwijl nog in de extra hervormde sy nodevergadering met de Gere formeerde Bond, in januari 1993, de relatie tussen hervorm den en gereformeerden als zo danig het grootste struikelblok leek te zijn. Het kan verke- Na vijf lange synodedagen vergaderen over de con- cept2Dkerkorde, bleken er van de bijna tweehonderd synodele den slechts negentien tegen stemmers te zijn. Dat dit dien hervormden waren, geeft vol gens Blei te denken. 'Luisterpost' In zijn jaaroverzicht kan Blei niet om de activiteiten van de stichting Vanuit Jeruzalem heen. Deze stichting heeft fel geprotesteerd tegen het ver dwijnen van de theologische 'luisterpost' in Jeruzalem. Vol gens de stichting is daarmee het oorspronkelijke Israëlbeleid door de kerk verloochend. Bo vendien zou dr. Geert Cohen Stuart, die die post bezette, aan de kant zijn geschoven door de Hervormde Raad voor kerk en Israël, die de synode zou heb ben gemanipuleerd. De synode besloot op advies van de raad om een functionaris aan te stel len die vanuit Nederland zou opereren. Blei heeft zelf eens publieke lijk de aanvallen van de stich ting gepareerd. Gezien de open brieven en een speciale brochu re van de stichting, achtte het hervormd synodebestuur het verstandig om de kerkeraden met zoveel woorden te waar schuwen tegen de stichting. Bo vendien werden de kerkeraden dringend verzocht de Raad voor kerk en Israël van harte te steu- Blei maakt in zijn overzicht kort en krachtig de balans op van deze inspanningen: „Dit verzoek heeft niet kunnen ver hinderen dat de opbrengst van de collecte op Israël-zondag 1993 beduidend lager was dan die op de Israël-zondagen in de afgelopen jaren." Islamitisch geestelijk leider in Zagreb spil in etnisch conflict ZAGREB GPD Sefko Omerbasic is geestelijk leider van de moslims in Kroatië en Slovenië. Hij heeft zijn kantoor in Zagreb, dat enigszins is weggestopt in een zijstraat van een drukke winkelpromenade. Hoe wel er naast de imam enkele medewer kers hun taak hebben, is het er opval lend stil. De gastvrijheid is er een van zelfsprekende zaak. Tijdens het geprek rinkelt de telefoon onophoudelijk. Ook weer niet zo opmerkelijk, want Omerba sic neemt als geestelijk leidsman van de moslims een belangrijke positie in. Hij onderhoudt nauwe contacten met de Kroatische regering en heeft een paar keer per week telefonisch overleg met zijn 'chef in Sarajevo. Overigens brengt hij enkele keren per jaar een persoonlijk bezoek aan de Bosnische hoofdstad. Omerbasic oogt als een norse man, maar al gauw blijkt dat dit niet het geval is. Zijn zware stemgeluid is mild van toon, ook als de burgeroorlog in Bosnië- Herzegovina ter sprake komt. ,Nee, ik ben er niet depressief door. Welk vredesplan ook wordt gelan ceerd, één ding weet de imam heel ze ker, de grenzen van Bosnië zullen niet gewijzigd worden. Ze moeten volgens hem precies dezelfde zijn zoals ze waren toen Bosnië een deelstaat was in het Joe goslavië van Tito. Zelfs als de Serviërs één procent van het grondgebied krijgen toegewezen, zullen ze dit ^toevoegen aan een Groot-Servië. En dat moet te allen tijde worden voorkomen", vindt Omer basic. De Serviërs moeten al de verover de gebieden teruggeven, anders komt er nooit vrede, zegt de imam. „Bosnië-Her- zegovina wordt daarmee geen islami tische staat, zoals de Serviërs steeds be weren. Bosnië zal een democratische staat worden, waarin plaats is voor ver schillende bevolkingsgroepen, zoals ook voor het uitbreken van de oorlog het ge val was. De moslims in Bosnië zijn weliswaar in de meerderheid, maar wij willen uitsluitend in vrede samenleven met Kroaten en Serviërs. Alle mensen die in Bosnië van huis en haard verdre ven zijn moeten weer terugkeren naar de plek waar ze vandaan komen. Dat geldt niet alleen de moslimvluchtelin gen, maar ook de Kroaten en Serviërs." Samenleving De imam wijst er op dat Bosnië met zijn multi-culturele samenleving altijd een voorbeeld is geweest van tolerantie. „De president van het land is een moslim, de voorzitter van het parlement in Sarajevo is een Serviër, terwijl de premier van Bosnië een Kroaat is. „Democratischer kan het niet. Er was voor de Serviërs dus geen enkele aanleiding om een oorlog te beginnen." Bovendien was er maar een klein verschil in het percentage moslims en Serviërs, respectievelijk 34 en 31 pro cent. De Kroaten kwamen voor de oor log op 17 procent. „Op basis daarvan waren ze in het parlement vertegen woordigd." Ook een duidelijk voorbeeld van democratie." Omerbasic beschuldigt de Servische president Milosevic en de Bosnisch-Ser- vische leider Karadzic ervan de moslims in Bosnië-Herzegovina te willen elimi neren. „De Serviërs zitten nog steeds met het trauma van de Turkse overheer sing die enkele eeuwen heeft geduurd. Ze zijn toen verslagen (de slag bij Koso vo Polje in 1389 red.) en dat historische feit heeft hun altijd dwars gezeten. Zij zien de Bosnische moslims ook als Tur ken en dulden geen islam en geen isla mitische cultuur op de Balkan. Zij wil den zich eenmaal wreken en dat is dan nu gebeurd. De Serviërs hebben een ho ge dunk van zichzelf. Zij zien zichzelf als het enige beschaafde volk in Europa." Omerbasic noemt dat laatste onzin. Bovendièn beklemtoont hij dat de Bosnische moslims geen afstammelin gen zijn van de Turken. „Dat berust op een groot misverstand. Tijdens de Turk se bezetting hebben veel mensen onder druk en geweld de islam als godsdienst aangenomen. Als je er tegen was werd je door de Turken terechtgesteld. Velen hebben dit inderdaad met de dood moe ten bekopen." Om misverstand te voor komen wijst Omerbasic er op, dat de Turkse wreedheden van toen niets te maken hebben met het huidige Turkije. „Wat toen is gebeurd is inmiddels ge schiedenis geworden. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON NEE. ÏK SPEBL W(J UfUPLU&6>eC>. IK VACHT AU, WAT is H6TT De LAATSTE TDD donker feu U x+tuis HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D Paauw, tel. dag S I 30 uur 071-356215. of per post per kwartaal 85,55 Verzending per post Nederland: per kwartaal 125,50 p aanvraag itbet (ind. BTW) acc giro autombet 29.30 84,55 329,30 328,30 d: perkt rige landen ot ichten bezorging t/mvrij: 18.00-19 30 uur, 10.00-12.00 uur. Tel 071-143241 HET WEER Fraai imago Ook in de tweede helft van juli bouwt de zomer verder aan zijn fraaie imago. De eerste twee weken van deze maand waren in De Bilt maar liefst 3,5 graden warmer dan normaal met een gemiddelde maxi mum-temperatuur van 25,7 gra den; een forse afwijking naar bo ven, maar met extreem. Pas als de hoge temperatuur tot het einde van de maand kan worden vastgehou den, komen er records in zicht. Nog vrij recentelijk - in 1983 - beleefden we een schitterend war me en zonnige julimaand. Zelfs in onze regio met een verkoelende in vloed van zee, kwam het kwik op achttien dagen boven 25 graden den. Het werd de warmste maand van deze eeuw, maar ook een van de droogste. In het noordwesten van het land viel plaatselijk minder dan 10 millimeter. De luchtdrukverdeling van de af gelopen weken lijkt wel wat op die van elf jaar geleden: hogedrukge- bieden, die vanaf de oceaan steeds weer uitlopers naar West-Europa sturen met dagenlang zomerse of tropische temperaturen, slechts af HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Zaterdag eerst nog flink en toe onderbroken door een of - twee koelere dagen na de passage van een weinig betekenend front of een Franse onweersstoring. |ch Na zo'n kleine inzinking klaarde het vrijdag weer helemaal op bij temperaturen die met 23 tot 27 graden alweer boven modaal uit- F kwamen. Vandaag is het even wat frisser - rond 21 graden - en nadat een zwak koufront vanmorgen nog p wat wolkenvelden laat overdrijven, stroomt later op de dag wat drogere Noordzeelucht binnen met brede opklaringen. Het nieuwe hogedrukgebied, dat morgen op de Noordzee aankomt, ziet er betrouwbaar uit en gaat voor enkele dagen uitbundig zonnig weer zorgen. De van oorsprong koe- I Ie oceaanlucht warmt zo weer snel I op naar 24 graden op zondag en I 25 tot 29 graden begin volgende week. Via Spanje en Frankrijk komt een portie tropische lucht dichter- bij, die echter ook vochtiger is met ir een neiging tot onweer. Wellicht tf bereikt deze lucht ons al op dins- rf dag en dan wordt het zomerweer (tijdelijk) broeierig en onstandvas- s' tig. VI kele buien. Zondag vooral in de zuidelijke helft flink wat zon en droog. Middag- temperatuur van 16 gra den langs de westkust tot rond 24 nabij Oslo. wolkt en met name in regen- of onweersbui weinig verandering. Maxi ma van 19 graden ronc poolcirkel tot rond 23 zuiden van de grote eerst nog bewolkt en kans op een bui Verder flinke perioden met zon ert droog. Middagtemperatuur ongeveer 21 gra den Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Rustig weer met flink wat zon. Zondag later op de dag in Ierland mogelijk wol kenvelden. Droog. Maxima in Ierland uiteenlopend van 16 graden in het noor- Schotland tot 24 in Zuid België en Luxemburg: Zaterdag nog enkele wolkenvelden, ver der flinke perioden met zon Droog. Maximumtemperatuur van 21 graden vlak aan zee tot 27 in Luxemburg Noord- en Midden-Frankrijk: zondag meer wolkenvelden en plaatse lijk onweer. Middagtemperatuur van 30 graden in de Vendee tot 35 in de buurt van Annecy; vlak langs de Normandi- sche en Bretonse kust is het zaterdag middag beduidend koeler. Zaterdag wolkenvelden en kans op buiige regen. Zondag droog en meer zon. Middagtemperatuur aan zee rond 27 graden, landinwaarts enkele graden Spanje: Langs de Costa's in het zuiden en zuid- enkele wolkenvelden en een lokale re gen-of onweersbui Maxima aan de Cos ta's iets boven de 30 graden, landin waarts tussen de 34 en 40 graden, langs de Golf van Biskaye is het gere geld bewolkt, valt nu en dan buiige re gen en wordt het ongeveer 22 graden. Canarische Eilanden: In het zuiden zonnig, aan de noordzijde van de eilanden nu en dan enkele wol kenvelden. Droog. Op de zuidstranden tropische temperaturen. Marokko: Westkust: Vrij zonnig, hier en daar langs Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind 10 10 20 14 13 13 ZONDAG 17 JUL11994 y Zon op 05.38 Zon onder 21.49 r Maan op 16.21 Maan onder00.52 Waterstanden Katwijk Hoogwater 10.33 23.09 Laag water 05.51 18.27 MAANDAG 18 JULI 1994 Zon- en maanstanden T Zon op 05.39 Zon onder 21.48 Maan op 17.35 Maan onder01.28 Waterstanden Katwijk Hoogwater 11.43 Laag water 07.01 19.24 J Weerrapporten 15 juli 17 uur: kans op mist of laaghangende bewol king. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden. Zonnig. Vlak aan zee temperaturen in de middag rurm boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden, vooral zondag kans op enkele stevige onweersbuien. Zater dag erg heet met maxima van 30 graden in Les Landes tot wellicht 37 graden ten zuiden van Lyon; zondag in het uiterste westen iets koeler. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig. Maxima rond 34 graden. Vrij zonnig. Zondag rond de meren in het noorden toenemende kans op bewolking en enkele onweersbuien. Middagtempe ratuur rond 32 graden Corsica en Sardinië: Zonnig en erg warm. Maxima van 30 graden op Corsica tot rond 35 op Sardi- Griekenland en Kreta: In het zuiden van Griekenland en op de den nog enkele wolkenvelden en wel licht een onweersbui. Op de Egeische Zee gaat een harde noordelijke wind waaien. Middagtemperatuur aan zee on geveer 30 graden, op de noordstranden door de wind iets koeler. Duitsland: Zaterdag in het noorden eerst wolken velden, verder perioden met zon. Zater dag droog, zondag vooral in het zuiden kans op een lokale onweersbui. Middag temperatuur op de meeste plaatsen tus sen de 25 en 30 graden, maar in de noordelijke deelstaten van 20 tot 24 graden. Istanbul halfbew Klagenfurl onweer Kopenhagen regenI ïo 8 31 22 00 w3 23 15 0.0 11 wzw6 28 22 0.0 wnw3 18 11 03 w4 22 18 1 0 L ozo2 31 16 60 z 5 27 17 0.0 1 o4 28 16 1.0 t nnoll 27 20 0.0 11 04 28 14 0.0 L wnw631 18 0 0 -l n 10/ 27 20 0 0 M ïo 1 28 18 00 w5 30 19 0.0 windst 23 17 0.0 HEINZ ZJEZO, JR'M ZA/SP/TA ST££L F/NDPL'JK AF. J

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10