'Smeerboel lijkt net echt hout' TV-sterren spelen opwindende Pinter Cultuur Kunst Straattekenen op op het Waaghoofd De Overval Oliver Stone ziet af van verfilming Evita J VRIJDAG 15 JULI 1994 CHEF ANNEMIEK RUYGROK. 071 -356471PLV -CHEF JAN RIJSDAM. 071 -356472 Japan in Volkenkunde leiden Onder de titel 'Japan anno 1850' is in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, aan de Steenstraat 1voor langere tijd een presentatie uit de eigen collectie ingericht. Centraal staat het da gelijks leven van een rijsthandelaar en zijn familie anno 1850. De voorwerpen zijn voor het merendeel afkomstig uit de Von Sie- bold-collectie. Naast waaiers, lakwerk, theekommen, speelgoed en uurwerken zijn de bekende beelden uit de Boeddhazaal op gesteld. De komende tijd zullen er regelmatig activiteiten rond de Japan-opstelling zijn. Aanstaande zondag is er om 14.00 een rondleiding bij de tentoonstelling en wordt om 15.00 uur een demonstratie Japanse kalligrafie gegeven. Donderdag 21 juli is er een demonstratie van de Japanse theeceremonie. Bijwonen van deze activiteiten is gratis, alleen de museumentree moet worden betaald. Exposities in de regio voorschoten In de Voorschotense bibliotheek aan de Wijn gaardenlaan wordt tot 24 augustus een expositie gehouden van werk van de Leidenaar Peter Zuur. Zijn olieverfschilderijen, aquarellen en etsen zijn te zien tijdens de openingsuren van bi bliotheek. Werk van 7 verschillende kunstenaars wordt geëxpo seerd in de Van Berkellounge van Grand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk. De expositie, gehouden van 30 juli tot en met 7 au gustus, is te zien van 11.00 tot 21.00 uur. Nederlandse landschappen in Madrid madrid De Nederlandse landschapsschilderkunst uit de 16de en 17de eeuw staat in oktober centraal in het museum Thyssen- Bornemisza in Madrid. Op de expositie zijn onder meer werken te zien van Rembrandt, Jacob van Ruisdael, Jan van Goyen en Aelbert Cuyp. De ruim 75 Nederlandse landschapsschilderijen zijn afkomstig uit de Thyssen-collectie zelf en een groot aantal Amerikaanse en Europese musea. De Zwitserse baron Hans-He- inrich Thyssen bracht zijn privé-verzameling kunst in 1992 on der in een nieuw opgericht museum in Madrid dat nu zijn naam draagt. De verzameling van de baron was de belangrijkste ter wereld in particulier bezit. leiden letty stam Ton van het Schip heeft weer even een eigen straatje. De Leidse straattekenaar werkt tot maandag op een speciaal voor hem aangelegd stukje op het Waaghoofd aan de Aalmarkt. Op de Lakenfeesten vorig jaar dwong hij bewondering af met het zijn tekening van Rembrandts 'Nachtwacht' op 252 stoeptegels tegenover de Hartebrugkerk. Het was de be doeling dat Van het Schip dit maal in gezelschap van 24 col lega-tekenaars aan de slag zou gaan in de Breestraat. Bij ge brek aan voldoende deelne mers is het festival voor dit jaar afgeblazen. „Het is niet gelukt", vertelt Leo Kamphues, mede-organi sator van de Lakenfeesten. „We hebben geadverteerd en kunstacademies benaderd maar we kregen niet voldoen de inschrijvingen binnen. Dus ging het festival niet door. We zijn inmiddels al wel bezig voor volgend jaar. Er zijn brie ven en folders gedrukt in het Spaans, Italiaans. Frans, En gels en-Duits. Van het Schip tekent deze zomer op straatte- kenfestivals in Duitsland en Italië en gaat dan met die brie ven langs zijn collega's om het Leidse festival te promoten. Met een beetje geluk gaan er dan volgend jaar tijdens de La kenfeesten 25 tekenaars aan de slag in de Breestraat." Raad akkoord met vermindering subsidie Toneelgroep Amsterdam amsterdam anp De subsidie van Toneelgroep I Amsterdam wordt met ingang van 1995 verminderd met an- derhalve ton. De gemeenteraad van Amsterdam heeft dat beslo- ten. TGA, het gezelschap van Gerardjan Rijnders, krijgt tot en I met 1994 ongeveer 5.6 miljoen j gulden en van het rijk 4 miljoen. Amsterdam zet het mes in de 1 financiële bijdrage vanwege de verhuizing van TGA van de Stadschouwburg naar het Transfomiatorgebouw op het terrein van de voormalige Wes tergasfabriek, een tussenstap op weg naar een eigen theater. Het j Stadsschouwburg aan het Leid- seplein heeft het toneelgezel schap nooit kunnen bekoren. De manier van theater maken die de artistieke leiding voor stond. stuitte onder meer op de beperkingen van het gebouw. Het vertrek van TGA heeft voor de Stadschouwburg verve lende gevolgen: in 1995 blijft het toneel zeker veertig tot vijf- Studenten maken superschilderij van het orgel in de Leidse Pieterskerk: MUSEA Een warreling van grijze, witte en zwarte strepen en kringels bedekt meters groot een gedeelte van de vloer van de Leidse Pieters kerk. Van bovenaf en vanuit de zijlijn is in die kluwen van verf niet direct een afbeelding te herken nen. Het is het Van Hager- beer-orgel in de ogen van Lies Lantinga, Peter Ver donk en Nico van Delft. De drie studenten van de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten heb ben in vier dagen tijd het instrument geschilderd op een doek van tien bij twin tig meter. Hun superschil derij hangt de komende vier jaar voor het echte or gel dat een restauratiebeurt ondergaat. leiden letty stam Het doek is een initiatief van de stichting die de Pieterskerk be heert. Het orgel wordt straks deels gedemonteerd achter het doek. De houten kasten en ver sieringen blijven gewoon han gen. De pijpen gaan er allemaal uit. Om de bezoeker straks het gezicht van gapende gaten te besparen, werd het superschil derij bedacht. Via via kwam de stichting uit bij de drie studen ten van de Academie voor Beel dende Kunsten. Vorige week kregen ze de opdracht voor de ongewone klus. Afgelopen maandag zetten ze de eerste streken. „Het is eng als je maar vier dagen de tijd hebt om te schil deren", vertelt Zaandammer Verdonk. „Maar je moet het ge woon doen. We hebben wel de bouwtekening van het orgel in vlakken verdeeld maar niet ruit je voor ruit gewerkt. Daar heb je de tijd niet voor. Daarom heb ben we ook 's avonds doorge werkt." Collega Van Delft uit tig dagen leeg. Directeur C. Habbema raamt de extra kosten voor een nieuwe programme ring op 730.000 gulden. De raad vindt het redelijk om TGA een korting op te leggen van ander halve ton wegens gederfde huurinkomsten, en dat bedrag over te hevelen naar het pro grammeringsbudget van de schouwburg. El Greco verhuist naar Amersfoort Het kunstwerk 'El Greco, basiliek voor een schilder', van de Leidse kunstenares Irène Prinsen, verhuist naar Amersfoort. Twee jaar lang was het omvangrijke stalen werk,"geïnspireerd door het werk van de 16de eeuwse Spaanse schilder El Greco, te zien in de Hooglandse Kerk in Leiden. Het was ge ruime tijd onzeker wat er daarna met het kunstwerk moest gebeuren omdat er geen koper voor werd ge vonden. De Stichting Hom mage aan El Greco heeft nu eindelijk wel een nieuwe plek gevonden, de St. Joris- kerk in Amersfoort, waar het tentoongesteld wordt tot en met 3 september. Waarschijnlijk zal het kunstwerk ook daarna nog geruime tijd in de St. Joris- kerk blijven staan. leiden Theatergroep De Gebroeders Flint maakten gistermiddag het Stadhuisplein 'onveilig' met hun voorstelling 'De Overval'. Het publiek moest op hun hoede zijn, want voor ze het wisten werden ze met zachte dwang uitgenodigd deel uit te maken van de voorstelling. Eenmaal in handen van een swingende geluksprediker werd één van de toeschouwers van de meeste van zijn kledingstukken afgeholpen, want: „Ben je al gelukkig? Dan heb je die allemaal niet nodig." foto holvast/marklamers Lies Lantinga, Peter Verdonk en Nico van Delft (met bril) werken aan hun monsterschilderij. Onder het doek is een tweede afbeelding ontstaan die pas over vier jaar te bewonderen is. foto ben de bruyn Woubrugge vult aan:,, Het is net een Touretappe. Je moet het langzaam opbouwen en niet meteen de eerste dag al je ener gie verspillen." Om de enorme lap te beschil deren, hebben de drie zelfs met bezems geverfd. „Het voorover gebogen werken is me meege vallen", vertelt de Leidse Lan tinga. „Je hebt natuurlijk wel een heel ander perspectief. Als we een overzicht willen, klim men we op de keukentrap of op de steiger voor het orgel." Ver donk vindt het veel te hoog maar Van Delft klimt rustig naar de galerij in de nok van het de kerk. „Wat er hier uitziet als een smeerboel, lijkt van bovenaf echt houtsnijwerk." Kleur is bewust vermeden. „Dat was ook de opdracht", verklaart Van Delft. „Ze wilden niet een doek dat alle aandacht naar zich toe zou trekken. Van daar dat we in zwart, wit en grijs werken. Dat vond ik geen be perking. Onze schetsen hebben we ook in die kleuren opgezet." Verdonk: „Het is natuurlijk wel opmerkelijk dat je iets schildert wat niet mag opvallen. Meestal maak je toch iets dat er uit knalt." Tweede schilderij De rand van het schilderij is ge vuld met de verfafdrukken van blote voeten. „We hebben zon der schoenen geschilderd om het doek niet te beschadigen", vertelt Verdonk. „Hieronder lig gen grafzerken die niet allemaal gelijk liggen. Hier en daar heb je hobbels en kieren. Om het doorsijpelen van de verf en scheuren in het doek te voorko men, hebben we twee lagen plastic neergelegd. Het grappige is dat onder het schilderij nu een tweede tekening zit. Van de doorgedruppelde verf. We heb ben al een hoekje opgelicht en het ziet er bijzonder uit. Wat er precies onder zit, kun je over vier jaar pas bekijken als het doek weer weggaat. Want het schilderij wordt met die plastic ondergrond opgehangen. De monsterklus op een zo on gewone plaats, is de drie mee gevallen. „Alleen in het begin merkte ik iets van die sfeer van de kerk", vertelt Lantinga. „Maar later in de week hebben studenten hier staan stofzuigen en dweilen en dat maakt dat ongewone heel gewoon. En het was wennen om samen te wer ken. Meestal maak je dingen in je eentje. Dat was wel gek in het begin, maar het is heel goed ge gaan." Verdonk besluit: „Het is leuk om te doen. We hebben gewoon lekker staan kliederen." LEIDEN MUSEUM BOERHAAVE Lange St. Agmetenstraat 10. Di t/m za 10-17 uur, zon-en feestdagen 12- 17 uur. 'IJzeren therapeuten", t/m 14/8. Zondag 17 juli en woensdag 20 juli: 'Dr. Zanders ijzeren greep', thea ter, 14.00 en 15.00 uur. MOLEN DE VALK 2e Binnenvestgracht 1/a. Di t/m za 10-17 uur, zon-en feestdagen 13-17 NATIONAAL NATUURHISTORISCH MUSEUM Pesthuislaan. 'Superinsekten. Di t/m za 10-17 uur, zon- en feestdagen 13- 17 uur, t/m 24/10." RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN Rapenburg 28. Di t/m za 10-17 uur. zon- en feestdagen 12-17 uur. 'Ooit van Freud'. de archeologische verza meling van Sigmund Freud, t/m 10/7. RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE Steenstraat 1. Di t/m vr 10-17, za- zon-en feestdagen 12-17 uur. "Langs de Niger', oude culturen in West-Afri- ka, t/m 28/8 Foto-tentoonstelling van Fotostudio Woodbury Page: 'Fotografen in Indonesië. 1857- 1908", t/m 23/10. "Volkskunst van verre', t/m 8/1/95. Zondag 17/7, 14 uur, rondleiding bij de presentatie 'Japan in volkenkunde'; 15 uur, de monstratie Japanse kalligrafie. Don derdag 21/7, 14 en 15 uur, demon stratie Japanse theeceremonie. HORTUS BOTANICUS Rapenburg 73 Ma t/m za 9-17 uur, zon- en feestdagen 10-17 uur. Kas sen geopend ma t/m za 9-17 uur. Clusiustuin geopend ma t/m vr 10- 12.30 en 13.30-16 uur. DE LAKENHAL Oude Singel 28-32. Di t/m vr 10-17 uur, za- zon- en feestdagen 12-17 uur. 'Beelden uit de verzameling Lei den', t/m 4/9. Overzichtsexpositie van het werk van Pieter Geraedts, 16/7 t/m 19/10. Zondag 17 juli: rondlei ding met als onderwerp de Leidse la kennijverheid en demonstraties van het weven van wol LEIDSE PILGRIM COLLECTIE Vliet 45. Ma t/m vr 9.30-16.30 uur. PRENTENKABINET Rapenburg 65. Di t/m vr 14-17 uur. PENNINGKABINET Rapenburg 28. Dt t/m za 10-17 uur, zon-en feestdagen 13-17 uur. 'Nieu we Kunst en Art Déco', werk van me- dailleur, beeldhouwer en keramist Chris van der Hoef. t/m 18/9. Muse umspreekuur elke woensdag 14-17 KATWIJK KATWIJKS MUSEUM Voorstraat 46. Di t/m za 10-12 en 14-17 uur. 'Henri Cassiers'. steen drukken, etsen, aquarellen en prent briefkaarten van deze Belgische kun stenaar, t/m 24/9. schiermonnikoog luuk verpaalen In het dorp wordt al gefluisterd van 'die pornovoorstelling'. Een beetje gekscherend natuurlijk, dat wel, maar het tekent een beetje de ontvangst. Het is ook wat onalledaags, Harold Pinter op Schiermonnikoog. Zeker als hij gespeeld wordt door twee zéér bekende Nederlanders, en zeker als er onverbloemd over seks gesproken wordt en er nogal wat bloot te zien is. Want dat gebeurt er in 'De Minnaar'. Die bekende Nederlanders zijn Rick Engelkes en Isa Hoes, bij hele volksstammen bekend als dokter Simon Dekker en Mirjam van der Pol, topsterren uit de miljoenen Nederlanders aan de buis kluisterende serie 'Goede Tijden, Slechte Tijden'. Hoewel Isa Hoes al een flinke poos uit de serie verdwenen is, heeft ze nog steeds moeite met het afschudden van haar imago als doldwaze Mirjam. Nu pas komt ze toe aan auditeren voor serieuzere rollen. Haar rol in 'De Minnaar' zal ongetwijfeld haar status als serieus actrice verhogen. De Engelse toneelauteur Harold Pinter schreef 'De Min naar' in 1962. Het stuk gaat over twee echtelieden die al een poos op elkaar zijn uitgekeken. Of liever, de mot is enigszins in het huwelijk gaan zitten. Ze houden nog wel van elkaar maar de spanning is eruit. Om de swing er weer in te krijgen hebben ze een bizarre afspraak gemaakt: de man tolereert dat de vrouw overdag een minnaar Rick Engelkes en Isa Hoes: echtelieden die al een poos op elkaar zijn uitgekeken. ontvangt. Als hij 's avonds thuis komt ondervraagt hij zijn vrouw uitgebreid over hoe het was. Zij op haar beurt accepteert dat hij overspelig is met een goedkope hoer. So far, so good, but this is Pinter! Want wat blijkt: hij is haar minnaar, zij is zijn goedko pe hoer. Kortom, die twee spe len een gevaarlijk spel. Ze krui pen in de huid van een ander om aan hun gerief te komen. Want binnen de strakke codes van hun keurige burgermansbe- staan is het uitgesloten dat ze zich overgeven aan seksuele uit spattingen. Rick Engelkes en Isa Hoes zijn eigenlijk te jong voor de rollen. Zou je zeggen. Maar niets is minder waar. Hier staat een succesvol jong paar dat in hun jacht op geld en status vergeten is hun eigen emotionele leven een beetje op peil te houden. Het bankstelletje is gekocht, de dure kleren zijn aangeschaft en dan komt het moment dat je je afvraagt: is that all there is? Leeftijdgenoten houden van Pearl Jam en Nirvana en dus koop jij hun cd's. Om er bij te horen. Maar het werkt niet. En dan bedenk je zo'n spelletje. Manlief kleedt zich om in grun- gekledij, het vrouwtje steekt zich in een strak stretchjurkje. De eerste opkomst van Engel kes als minnaar is prachtig. Hij voelt zich zichtbaar ongemak kelijk in zijn gescheurde spijker broek en foute ketting. Hij zoekt krampachtig naar een houding. Draaiend en stuntelend is hij in niets de wilde minnaar die ons voorgespiegeld was. Vlak daar voor heeft Hoes ons al bij de kladden gehad. Tijdens haar omkleedpartij weet ze donders goed dat wij mee zitten te kij ken en daar maakt ze gretig ge bruik van. Een schalks lachje naar het publiek, een blik die vraagt om goedkeuring. Het ontbreekt er nog maar aan dat ze haar bh de zaal insmijt. Hoe vinden Engelkes en Hoes het om te doen? „Vreselijk spannend," zegt Hoes. „Het is elke avond an ders. Er ligt, met uitzondering van de tekst natuurlijk, niets vast. Er is geen mise-en-scène, dus je moet voortdurend vrese lijk goed op elkaar letten." Aan de jarenlange ervaring bij de te levisie hebben ze daarbij niets. Volgens Rick Engelkes heb je bij tv geen tijd om 'diep' te gaan. „Je. speelt één lijn terwijl we hierbij echt naar verschillende lagen hebben gezocht. Dit is echt een zoektocht geweest, met alle onzekerheid en angst die daarbij komt kijken." Speellijst: 15, 16 juli: Texel (21.00 uur), 18, 19, 20 juli: Ter schelling (21.00 uur), 22, 23, 24 juli: Ameland (20.30 uur), 26, 27, 28 juli: Texel, 30, 31 juli: Vlieland (21.00 uur), 2, 3, 4, 5 augustus: Terschelling, 7, 8 au gustus: Schiermonnikoog (21.30 uur), 12, 13 en 14 augustus: Ameland. EXPOSITIES LEIDEN BUITENGALERIE KAASMARKT- SCHOOL Koppenhinksteeg 11'De Beelden tuin', werk van Frans de Wit, Maja van Hall, Ad Arma en Feng, t/m 31/7, dagelijks 13-18 uur. BLEIJENBERG GALERIE Breestraat 113. 'Zomer '94'. Werk van verschillende kunstenaars, t/m 25/8 (24/7 t/m 5/8 gesloten); di t/m za 9-18 uur, le zondag van de maand 12-17 uur. BLEIJENBERG BEELDEN Langebrug 61Vaste opstelling diver se beelden; vr, za en le zondag van de maand 12-17 uur. MECENAS GALERIE Middelstegracht 87. Dag (beh ma) 12-16 uur en op afsnraak (071 - 127809). ZÓNE Nieuwstraat 17. Schilderijen van An neke Timmerman. 17/7 t/m 31/8, Di t/m vr 11-18, za 10-17, zo 13.30- 16.30 uur. GALERIE DE GOUDEN EEND Hooglandsekerkgracht 42. Schilderij en van Fred Hansen. GALERIE CELLINI Hooigracht 50. Debuut Evaline Coe- nen, glasobjecten, schilderijen van Hannes van Es, t/m 4/8, do vr za 14- 17 uur. KUNSTSALON DE PRINCEHOF Rapenburg8/10. JacquesTurk III, t/m 31/7. Ma t/m vr 10-17, zo 13-17 GALERIE AZL Academisch Ziekenhuis, gebouw 1 Schilderijen en tekeningen van Jan peter Muilwijk t/m 28/8, dag. 9-17 DE KLEINE KLUP Nieuwe Rijn 1'Vietnam- Do Mof. fo to's van Jan Banning, t/m 28/7; ma t/m za 10-22 uur. zo 12-22 uur TIME IS ART Nieuwstraat 10. Berbeé Kuiper, t/m 17/7; woedovrza 14-18 uur HAZERSWOUDE GALERIE LAERKEN Bent 2. Deens kunstenaarscollectief 'Pyramiden' met sculpturen, schilde rijen, reliëfs, papier-collages en as semblages, Ingrid Lundh-Rundqvist (Zweden), glas, t/m 30/7; za zo 11 - 17 uur. KATWIJK ARTGALLERY KRAIJEN00RD Prinses Marijkelaan 21. 'Een eeuw schilderkunst, aan de kust en door de Bol lenstreek'wisselende expositie, t/m 30/1 l;za 11-19 uur en op af spraak (01718-13520). WASSENAAR GALERIE VERHAAR Schoolstraat 9. Jaap van der Pol, schilderijen, gouaches, etsen; t/m 1/9; do tm zo 13-18 uur. DE PAAUW Raadhuislaan 22. Beelden en schil derijen van verschillende Wassenaar- se kunstenaars, t/m 24/7; di t/m vr 10-16, za zo 13-17 uur. GALERIE 27/ DE GREEF DE GREEF Schoolstraat 27. Peter Klashorst en Bart Domburg (ex-After Nature), schilderijen; t/m 31/8, di t/m vr 10- 18, za 11-17 uur en op afspraak (01751-16090). buenos aires-dpa De Amerikaanse regisseur Oli ver Stone zal de musical Evita over de tweede vrouw van de Argentijnse president Juan Domingo Peron niet verfil men. Volgens kranten in Buenos Aires kon Stone het met de producent niet eens worden over de financiering van de film. De regisseur wilde een be drag van 60 miljoen dollar, ter wijl de producent, Hollywood Pictures niet meer dan 50 mil joen dollar in de verfilming van Andrew Lloyd Webbers musical wilde steken. Waar schijnlijk wordt er nu naar een andere regisseur gezocht die het wel voor dat bedrag wil doen. De huidige Argentijnse pre sident Carlos Menem had Sto ne hulp aangeboden op voor waarde dat de film niet in strijd zou zijn met wat Menem als de historische waarheid beschouwt. Stone is daar niet mee akkoord gegaan. Hij wilde het verhaal van de musical volgen, dat Evita Peron afschil dert als iemand die er zeer veel aan gelegen is hogerop te komen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7