'Winkel langer open goed voor economie' i' Josephus Jitta maakt liever zelf beleid Binnenland Wallage dwingt harde aanpak malussen af Twee gevangenen in cel mag y Kerk krijgt nieuwe haan Man steekt huis in brand en gijzelt vrouw 'Kraslot verbieden om armoede te bestrijden' Vijf jaar cel geëist Stegen Turkse extremist VRIJDAG 15 JUL11994 CPD Geassocieerde Pers Diei Maastricht pakt druggebruikers aan Maastricht Burgemeester Houben heeft gisteravond een sa- menscholingsverbod uitgevaardigd voor een park in Maastricht, waar ruim honderd druggebruikers en -handelaars komen. 1 Mensen die het verbod overtreden, kunnen rekenen op snel recht, zo is met justitie overeengekomen. De maatregelen zijn nodig omdat het plaatselijke Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) de problemen niet meer aankan. De druggebrui kers komen niet alleen uit Maastricht, maar vooral uit het bui tenland en uit andere delen van Nederland. Prins loopt Vierdaagse in Nijmegen nijmegen Prins Pieter Christiaan, zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, doet volgende week mee aan de Nij meegse Vierdaagse. Volgens marsleider Chr. Bos van de Vier daagse is het voor het eerst sinds 1967 dat weer een lid van het Koninklijk Huis meeloopt. In dat jaar was prins Claus de konink- lijke wandelaar. Pieter Christiaan loopt mee als lid van een groep van de Studentenweerbaarheid te Utrecht. Aan de 78ste afleve ring van deze internationale loopmanifestatie doen 34.000 men sen mee. Zes jaar voor 27-jarige overvaller Leeuwarden Een 27-jarige man uit Ureterp is gisteren door het I gerechtshof in Leeuwarden tot zes jaar gevangenisstraf veroor deeld. De man heeft vorig jaar oudere echtparen mishandeld en ze daarna van hun geld beroofd. Het vonnis was conform de eis. De man beroofde vorig jaar ook een bank in Ureterp, na eerst drie bankmedewerkers te hebben mishandeld en de kassier te hebben bedreigd. Hij stond ook terecht voor steunfraude. De rechtbank had de man ook tot zes jaar veroordeeld. Kamervragen over optreden politie den haag De Tweede-Kamerfractie van Groen Links gaat vragen stellen aan minister Kosto van justitie over het optreden van.de Rotterdamse vreemdelingenpolitie begin juni, vlak nadat de nieuwe identificatieplicht in werking was getreden. Volgens de Kaapverdiaanse vereniging KVA VN in Rotterdam heeft de vreemdelingenpolitie in ten minste acht gevallen onaangekon digd en zonder opgaaf van reden bewoners in hun eigen huis gedwongen zich te legitimeren. Ook werden daarbij huiszoekin gen verricht. De vreemdelingendienst ontkent dat het om wille keurige controles ging. Werkgevers zijn woedend Economen voorzien meer omzet, meer werk en lagere prijzen Het is beter voor iedereen als de winkelsluitingswet wordt afgeschaft, want dat leidt tot een hogere omzet per winkel, meer werkgelegenheid en lagere prijzen. Dat be togen drie ambtenaren van het ministerie van financiën deze week in een artikel in het gezaghebbende vakblad voor economen ESB. De Nederlandse winkels zijn het kortst geopend van alle Europe se winkels. Nederlandse winke liers hebben hun zaak maxi maal 55 uur per week open, ter wijl het Europees gemiddelde op 87 uur ligt. Bovendien zijn de winkels voor het grootste deel geopend op uren dat veel klanten op hun werk zijn. In de winkelsluitingswet gaat de overheid uit van het 'belang' van de winkelier. Winkels moe ten op tijd sluiten, zodat de on dernemer ook tijd heeft voor zijn sociale contacten. Volgens de economen kan dat niet lan ger worden volgehouden en moet het belang van de consu ment nu centraal worden ge steld. Omdat mensen steeds flexi beler werktijden krijgen, staat de consument steeds vaker voor een gesloten winkeldeur. Waar om de winkelier niet zelf mag uitmaken wanneer hij opengaat en sluit, is dan ook een vraag die steeds vaker wordt gesteld. Kijkend naar de economische voordelen van een langere ope ningstijd, concluderen de eco nomen dat zowel consument als winkelier er baat bij heeft. Als de winkels langer open blijven, hoeft niet meer perso neel te worden ingezet. Het per soneel moet alleen beter over de dag worden gespreid, omdat er minder piekuren in het win kelbezoek zijn. Als er minder piekuren zijn, heeft dat ook een financieel voordeel voor de win kelier. Hij heeft minder parkeer ruimte nodig en hoeft minder kassa's open te stellen. Dat le vert de ondernemer weer extra geld op waarmee hij zijn prijzen kan verlagen. Als de prijzen la ger zijn, levert dat weer extra omzet op en kan meer perso neel worden aangesteld. De economen noemen daarbij Zweden als goed voorbeeld. Ander voordeel is dat de con sument meer tijd heeft om 're creatief te winkelen, omdat hij het winkelen beschouwt als een uitje. Zo kunnen winkeliers een groot deel van het geld dat nu aan recreatie wordt besteed, binnenhalen. Langere openingstijden gaan volgens de economen helemaal niet ten koste van de kleine buurtwinkels. Een Europese vergelijking maakt duidelijk dat Nederlandse winkels niet alleen het minste aantal uren open zijn, maar ook dat Nederland na Finland en Groot Brittannië het minste aantal winkels per hoofd van de bevolking heeft, aldus de economen. zoftermeer anp Onder grote druk van staatsse cretaris Wallage van sociale zaken moeten de bedrijfsvere nigingen in alle gevallen zoge heten malus-boetes blijven opleggen aan werkgevers van wie werknemers in de WAO- belanden. De bedrijfsvereni gingen wilden terughouden der optreden sinds de recht banken van Amsterdam en Arnhem werkgevers in het ge lijk stelden in hun protest te gen de opgelegde boetes. Het is nu aan de Centrale Raad van Beroep om een oor deel te geven over die uitspra ken, maar dat oordeel kan nog een tijd op zich laten wachten. In afwachting daarvan wilde de Toezichtkamer van de Soci ale Verzekeringsraad (SVr) de bedrijfsverenigingen de moge lijkheid geven om tot die uit spraak te wachten met het op leggen van de malus en de in ning. Wallage liet gisteren ech ter tot grote woede van vooral de werkgevers via zijn verte genwoordiger in de Toezicht kamer weten dat hij daar niets van wil weten. De werkgevers hopen dat het systeem van de WAO-boe tes onder het nieuwe kabinet wordt afgeschaft. WD en D66 willen er in feite vanaf, terwijl de PvdA bereid is tot versoe pelingen. Er lopen inmiddels al dui zenden rechtszaken van werk gevers die vinden dat ze onte recht een malus hebben ge kregen. Onderzoek van de SVr wees eerder uit dat in onge veer de helft van de gevallen de werkgevers geen enkele blaam treft voor de arbeidson geschiktheid van hun werkne mers. De Toezichtkamer be sloot gisteren uiteindelijk dat de bedrijfsverenigingen de boetes wèl moeten opleggen maar met de inning mogen wachten tot de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep. den haag gpd Het ministerie van justitie heeft groen licht gegeven voor het plaatsen van twee gevangenen in een cel. Dat kan vanaf vol gende week op voorwaarde dat sprake is van een noodsituatie. Dit heeft het ministerie vandaag bekendgemaakt. Voorwaarde voor het toepas sen van de maatregel is dat er gebrek aan 'gewone' celruimte moet zijn (voorkomen van heenzending zware criminelen) en de preventief gehechten niet bij veroordeelde gevangenen worden geplaatst. De Tweede Kamer ging met de maatregel akkoord, maar wil wel dat de si tuatie over drie jaar wordt geë valueerd. ik be&r^p dat cicveR AOÊGN <SfWr, Racistische incidenten op KMA in Breda Een 60-jarige man uit Eindho- *ven heeft in zijn woonwijk in twintig minuten tijd zijn huis in brand gestoken, bij een Aldi-su- permarkt winkelpersoneel met ammoniak besprenkeld en een vrouwelijke winkelbediende van een Albert-Heijnwinkel enige tijd met een vuurwapen gegij zeld. Het hele drama speelde zich af in twee straten die werden af gezet door de politie. Een agent in burger ging de Albert Heijn in Avaar de man toen een 20-jarige Vrouwelijke winkelbediende gij zelde. Na ongeveer vijf rfiinuten ijrist (de politieman het pistool te mémachtigen én kon de man worden overmeesterd. Het winkelpersoneel van de Aldi-supermarkt, dat met am moniak was besprenkeld, kon na behandeling in het zieken huis weer terug naar de winkel. De vrouw die bij Albert Heijn was gegijzeld, is in contact ge bracht met slachtofferhulp. De gijzelaar liep in de Aldi-su permarkt enkele verwondingen aan zijn hoofd op toen perso neel hem trachtte te overmees teren. Hij is in een ziekenhuis opgenomen en zal door een psychiater worden onderzocht. Het is volgens de politie vol strekt onduidelijk waarom de man tot zijn daden is gekomen. Bij de gijzeling had hij ook geen enkele eis. €£(U.t)|£€ SHAdr VOOR 'n 6£ru)fc£ pfttys. herkenbosch Een bouwvakker kijkt hoe de nieuwe spits burgse Herkenbosch wordt geplaatst. De spits viel er tij- op de toren van de Sint Sebastianuskerk in het Middenlim- dens de aardbeving in april twee jaar geleden af. De kerk- Op de Koninklijke Militaire Aca demie (KMA) in Breda hebben zich de laatste twee jaren racis tische incidenten voorgedaan. Daarbij moesten vooral een joodse en een allochtone cadet het ontgelden. De daders heb ben een standje gekregen van KMA-gouverneur Messer- schmidt. In een uitgelekte brief worden vier voorvallen beschreven. Tij dens een quiz stelde een cadet de vraag naar welk concentra tiekamp een joodse cadet moest worden overgebracht. Dezelfde joodse cadet trof later een ha kenkruis op zijn kamerdeur. Een leraar kreeg een tegen hem gericht arrestatiebevel on der ogen dat was voorzien van hakenkruisen. En tijdens de 'ontgroening' maakten cadetten denigrerende opmerkingen te gen een allochtone medestu dent. De ontgroening werd meteen stopgezet door de KMA-leiding, maar de cadetten mochten blijven. Volgens de marechaussee, die de kwestie onderzocht, is er op de KMA desondanks geen spra ke van 'rechts-extremistische' tendensen. Vijf cadetten die op een slaapzaal een exhibitionis tisch optreden gaven, kregen een strengere straf: zij werden van school gestuurd. Commissie: 200.000 gezinnen diep in schulden Gemeentebesturen moeten de verkoop van krasloten kunnen verbieden om zo te voor komen dat mensen door gokverslaving in grote financiële problemen komen. Aldus één van de aanbevelingen van de commis sie schuldenproblematiek, die gisteren na twee jaar werken met haar eindrapport kwam. Commissievoorzitter en CDA-senator Boorsma vindt de houding van het rijk te genover gokken inconsistent: „De rijksover heid stimuleert projecten ter voorkoming van gokverslaving, maar brengt anderzijds door wetgeving nieuwe produkten op de markt die snel tot gokverslaving kunnen lei den". Vervolgens krijgen de gemeenten de gevolgen daarvan op hun bord, vindt hij, zodat die ook de mogelijkheid moeten krij gen om in te grijpen. Volgens de commissie zitten ongeveer 200.000 huishoudens, vooral gezinnen met kinderen, financieel hopeloos in de knoei. Ze kunnen hun schuld van gemiddeld 14.000 gulden met geen mogelijkheid meer afbetalen. Boorsma wil daarom dat ge meenten meer dan nu het voortouw nemen bij de sanering van die schulden. Daarvoor moet een speciale gedragscode komen waaraan alle schuldeisers zich houden. Ook moet de 'voorrang' voor overheidsinstanties bij schuldsanering verdwijnen. Nu is het vaak nog zo dat de belastingdienst, sociale diensten, woningbouwcorporaties en nuts bedrijven een schuldsanering in de weg staan doordat ze tot het uiterste van de 'ka le kip' blijven plukken. Veel mensen zoeken pas hulp als het te laat is of weten de weg naar de hulpverle ning niet te vinden. Om dat te voorkomen, bepleit de commissie de aanstelling van een gemeentelijke 'diaken', die moet proberen tijdig te signaleren wie in de problemen ko men en mensen wijst op de mogelijkheden van bijvoorbeeld bijzondere bijstand en huursubsidie. Onderzoeken hebben uitge wezen dat veel mensen geen gebruik ma ken van deze regelingen terwijl ze er wel recht op hebben. Roken schaadt de gezondheid. Het kan longkanker of hartklachten veroorzaken. Kon. besluit van 29.4.1981, Stb. 329. rfden haag anp eHij dwong ten minste drie Turk se landgenoten geld af te geven voor de linkse verzetsbeweging Dev Sol. Hij keek gisteren alsof tpij water zag branden toen hij »de officier van justitie vijf jaar cel hoorde eisen. De 31-jarige /Turkse verdachte ontkent. De verdachte zou in oktober vorig jaar gewapend een eethuis zijn binnengevallen. Een eter [Jcreeg een pistool tegen zijn [■noofd plus de vraag waarom hij ;ifie extremistische organisatie geen geld gaf. Samen met twee randeren probeerde hij een landgenoot duizend gulden af te persen. Het laatste slachtoffer deed aangifte. Kort daarna werd de verdachte aangehouden. Hij was herkend in het fotoboek van leden van Dev Sol van de Haagse politie. Dev Sol wil het Turkse regime omverwerpen en een marxis- tisch-leninistische staat stich ten. De organisatie heeft geen geld en daarom houden sympa- tisanten elk najaar inzamelin gen bij Turkse Koerden in Ne derland. Daarbij wordt geweld niet geschuwd. De Haagse poli tie heeft vorig jaar ingegrepen. Acht mensen van Dev Sol en twee leden van de Koerdische Arbeiderspartij PKK werden ge arresteerd. alkmaar «jan vriend dl =Naar buiten deskundig en hard, voor zijn omgeving de aardigste man van de wereld, rfcn omstreden. Geen arrondissement is zo i(pekend als Alkmaar, geen hoofdofficier jjheeft een naam zo klinkend als Josephus Jitta. Hasj-vaarders noemden hun schip paar hem en in politiebureaus circuleerden Ifle wildste rijmpjes met Jitta als mikpunt. -pDat de hoofdofficier op 1 oktober vertrekt r.naar het ministerie van justitie, waar hij on der meer de jeugdcriminaliteit moet aan pakken, wekt geen verbazing. Hij was eraan joe, zijn de signalen uit het veld. Neem het verhaal van het lintje. Typerend voor Jitta, zegt de Alkmaarse rechtbankpre sident Van Dijk. De hoofdofficier zou de af gelopen Koninginnedag een koninklijke on derscheiding krijgen. Zou, want hij weiger de. En die weigering kwam breeduit' in de 'krant, want een hoofdofficier die geen lintje ,Jwil, is nieuws. „Terwijl hij dat lintje juist niet wilde hebben, omdat hij wars is van persoonsverheerlijking. Hij zou de onder scheiding krijgen omdat hij 12,5 jaar hoofd officier was, maar hij vond het onzin zo op iide voorgrond te treden voor het enkele feit dat hij gewoon zijn werk had gedaan." nHet voorval kenmerkt de bescheidenheid van Jitta en tegelijk zijn onhandigheid als het gaat om de publiciteit. Van Dijk: „Hij wilde nooit in de publiciteit en daardoor .overkwam het hem juist. De communicatie (filet de buitenwacht is niet zijn sterkste kant". Het strafrecht zelf is dat wèl, bena drukt de rechtbankpresident. „Jitta heeft een enorme vakkennis en is eeri uitstekend jurist. Daarbij is hij heel integer, en dat is essentieel in dit vak." "juist bij die integriteit zette de buitenwacht hogal eens vraagtekens. Beschuldigingen gaf. Hij werkte aan regels voor pseudo- koopoperaties en het was weer Jitta die als een van de eerste hoofdofficieren het initia tief nam met medici te praten over het mel den van euthanasie-gevallen. Al in 1974, in de tijd dat hij nog als 'gewoon' officier van justitie in Alkmaar werkte, wa-* ren alle blikken op Jitta gericht toen hij een actie op touw zette om de hasjkotter Lam mie op de Noordzee aan te houden. De ma rine moest er destijds aan te pas komen om de drugvaarders met een paar schoten voor de boeg tot overgave te dwingen. Glimla chend voer later een nieuwe bemanning naar tropische zeeën: hun scheepje heette voortaan 'A.N.A. Maria', naar de voorletters van Jitta. De geboren Alkmaarder werkte vier jaar als advocaat-generaal bij het Hof in Amster dam en kwam in 1982 als hoofdofficier te rug naar zijn geboorteplaats. Spectaculair was twee jaar later de actie waarbij de re cherche onder zijn leiding van alle mannen uit de wijk Oostersluis in Grootebroek vin gerafdrukken maakte om de moordenaar van een vrouw te kunnen opsporen. Haagse autoriteiten keken met gekromde tenen naar deze werkwijze. Tot Jitta resultaat boekte. De methode-Grootebroek is inmid dels leerstof in recherche-boekjes. Zijn loopbaan als D66-politicus, waaraan Jitta als raadslid was begonnen, werd niks. In zijn werk hoopte hij met minder gepraat meer resultaat te kunnen boeken. „Hij is meer vormgever dan politicus", zegt Van Dijk. „Daarom is het heel eervol dat ze hem voor deze functie in Den Haag hebben ge vraagd. Jitta zelf wil nog niet in het openbaar in gaan op zijn overstap. Hij vindt de benoe ming 'te vers'. vind tvr ik vakantie eew «care -broek, mse moet nemen aan zijn adres over ontoelaatbare deals met misdadigers, vlogen in de periode-Jitta over tafel. In ruil voor informatie over echt zware jongens zou de hoofdofficier criminele klik spanen met milde strafeisen tegemoet zijn gekomen. Jitta maakte er geen geheim van verklikkers te gebruiken. „Bij de pastoor kun je die informatie niet halen", zei hij in een vraaggesprek. Van ontoelaatbare tech nieken is voor de rechtbank echter nooit iets gebleken. Rechters, advocaten en bodes bij de Alk maarse rechtbank twijfelen geen moment aan Jitta's integriteit. „Hij ziet iedereen staan", zeggen de bodes. „Eigenzinnig, maar altijd aanspreekbaar", kenmerkt ad vocaat Creutzberg de scheidende hoofdoffi cier. Creutzberg is deken van de orde van advocaten in het arrondissement Alkmaar. „Problemen met justitie waren bij Jitta al tijd bespreekbaar. Zowel de rechtbankpresident als de voor man van de advocaten noemt het tijdperk Jitta 'beeldbepalend'. Geen wonder, want de scheidende hoofdofficier zoekt de uiter sten in criminaliteitsbestrijding. Hij was de man die de Plukze-wetgeving mede vorm

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3