94 WK bekeert 'voetbalongelovigen' FIFA blijft op zoek naar nieuwe spelregels Klinsmann naar Genua J VRIJDAG 15 JUL11994 'Affaire Wouters/Gascoigneopent wereldvoetbalbond de ogen los angeles henri van der steen gpd-verslaggever Jan Wouters heeft de ogen van r| de FIFA geopend toen hij die van Paul Gascoigne dicht sloeg. De elleboog die Wouters in de kwalificatiewedstrijd tegen En- i geland op Wembley uitdeelde blijkt voor de wereldvoetbal- bond aanleiding te zijn geweest nog eens driftig studie te maken van regels en instructies. Net voor het WK werden nieuwe af- I spraken gemaakt, maandag wordt alweer over andere ver- anderingen gesproken. Het geval-Wouters is de FIFA I een doorn in het oog geweest, 1 zoals FIFA-woordvoerder Guido Tognoni woensdag na de halve finale Brazilië-Zweden stelde: „Dat was natuurlijk een vrese lijk geval, Wohters verdiende een zeer zware straf. Maar we konden niks doen omdat er geen klacht werd ingediend. Niet door Gascoigne, niet door de Engelse bond. We hebben vervolgens voor het WK een op lossing gevonden door te bepa- Baggio onzeker voor WK-finale new york afp De blessure van Roberto Baggio maakt zijn meespelen in de fi nale tegen Brazilië twijfelachtig. Andreas Serretti, de ploegarts van het Italiaanse elftal, schat zijn inzetbaarheid zondag in de Rose Bowl in Los Angeles op 50 procent. „Baggio heeft een spier verrekt in de rechter dij", luidt de diagnose van de arts. „Een zware verrekking, geen scheu ring. Hij moet 48 uur rust hou den. Wij zullen tot de laatste minuut wachten alvorens we een beslissing zullen nemen." De aanvaller werd gisteren in de Italiaanse kranten bewie rookt als de „messias van het Italiaanse elftal". In de halve fi nale tegen Bulgarije (2-1) maak te hij beide doelpunten. In de zeventigste minuut viel hij uit. WK-UITSLAGEN eerste ronde GROEP A Ver. Staten - Zwitserland 1-1. Colombia - Roemenië 1-3 Roemenië - Zwitserland 1-4 Ver. Staten - Colombia 2-1 Ver. Staten - Roemenië 0-1 Zwitserland - Colotnbia 0-2 GROEP B Kameroen - Zweden 2-2 Brazilië - Rusland 2-0 Brazilië - Kameroen 3-0 Zweden - Rusland 3-1 Rusland - Kameroen j_ 6-1 Brazilië - Zweden 1-1 GROEP C Duitsland - Bolivia 1-0 Spanje - Zuid-Korea 2-2 Duitsland - Spanje 1-1 Zuid-Korea - Bolivia 0-0 Bolivia - Spanje Duitsland - Zuid-Korea T 1-3 3-2 GROEP D Argentinië - Griekenland 4-0 Nigeria - Bulgarije 3-0 Argentinië - Nigeria Bulgarije - Griekenland 2-1 4-0 Griekenland - Nigeria 0-2 Argentinië - Bulgarije 0-2 GROEP E Italië - Ierland 0-1 Noorwegen - Mexico 1-0 I Italië - Noorwegen 1-0 Mexico - Ierland 2-1 Ierland - Noorwegen o-öl Italië - Mexico I 1-1 GROEP F België - Marokko 1-0 Nederland - Saudi-Arabië 2-1 Saudi-Arabië - Marokko 2-1 België - Nederland 1-0 Marokko - Nederland 1-2 België - Saudi-Arabië b-i laatste zestien Roemenië - Argentinië 3-2 Saudi-Arabië - Zweden T 1-3 Spanje - Zwitserland 3-0 Duitsland - België 3-2 Nederland - Ierland 2-0 Brazilië - Ver. Staten 1-0 Nigeria - Italië (nv) 12 Mexico - Bulgarije (wns) 1-1 kwartfinales Italië -Spanje 2-1 Nederland - Brazilië 2-3 Bulgarije - Duitsland 2-1 Roemenië - Zweden (wns) 2-2 len dat we videobeelden van de wedstrijden konden gebruiken om alsnog te straffen." De tuchtcommissie van de FI FA maakte ook gebruik van die mogelijkheid. Tognoni: „In twee gevallen zijn we opgetreden. Een gele kaart voor een Nigeri- aanse speler hebben we ongel dig verklaard omdat de beelden uitwezen dat die kaart ten on rechte was gegeven. En Tassoti is alsnog geschorst voor een el leboog. Ja, acht wedstrijden is heel veel. Maar we hebben be grepen dat hij vaker met zijn el lebogen werkt. Het is een voor beeld-straf." In de nastoot gaat de FIFA volgende week evalueren hoe de arbitrage op dit WK heeft ge werkt en of men door moet gaan met het achteraf per video bepalen van straffen. Tognoni: „We willen dat wel, maar er is een praktisch probleem. Je moet dat dan kunnen doen bij alle WK-kwalificatiewedstrijden. In Nederland en België en Duitsland is dat geen probleem, in een hoop Afrikaanse landen wel. Daar hebben ze niet altijd videobeelden van wedstrijden. De FIFA zal veel stof hebben om over na te denken. Secreta ris-generaal Blatter heeft de af gelopen jaren ongetwijfeld veel gedaan om het voetbal te mo derniseren, in enkele gevallen zeker met positieve gevolgen. Het relatieve verbod om nog langer terug te spelen op de keeper, heeft het spel sneller en aantrekkelijker gemaakt. Andere wijzigingen zijn dubieuzer, zoals de andere interpretatie van de buitenspelregel. Voor het WK kregen de scheidsrechters te horen dat er niet meer mocht worden ge vlagd of gefloten voor wat 'pas sief buitenspel' werd genoemd. Staat een speler op links buiten spel en wordt er over rechts ge- passt, dan staat de aanvaller op links passief, dus niet hinderlijk, dus niet strafbaar buitenspel. Dat was altijd al zo, het is nu al leen nog wat scherper gesteld. Dat is menigeen een doorn in het oog. Zoals de fameuze oud trainer van Liverpool, Bill Shan- kly, al zei: 'When a player is not interfering, what's he doing on the fuckin' pitch!' Vrij vertaald: 'Als een speler niet ingrijpt in het spel, wat doet hij dan eigen lijk op het veld?' De goal van Bebeto tegen Ne derland, toen Romario zoge naamd passief buitenspel stond, heeft de discussie aange wakkerd. Volgens Alex Ponnet, het Belgische lid van de scheidsrechterscommissie, had de goal moeten worden afge keurd. „Zoals de goal van Voller tegen Bulgarije terecht werd af gekeurd. Möller schoot op de paal, op dat moment stond Vol ler buitenspel. Hij trok dus voordeel uit zijn positie toen hij de bal voor zijn schoen kreeg. En Romario stond ook niet pas sief buitenspel, daarvoor stond hij te dicht bij Bebeto en de Ne derlandse verdedigers. Die dachten heel terecht aan bui tenspel en bleven dus staan. In middels heb ik van Blatter en anderen begrepen dat de FIFA dat ook vindt." Guido Tognoni ontkende dat woensdag: „We hebben de beelden bekeken, maar het was niet te zien of Ro mario hinderlijk buitenspel stond." Al zou de FIFA hebben gecon stateerd dat de Braziliaanse goal had moeten afgekeurd, dan nog was de uitslag niet veranderd. Tognoni: „Daarom zal het nog heel lang duren voordat we vi deobeelden gaan gebruiken tij dens wedstrijden. Dat kan een voudig niet, want dan moet je elke beslissing beeld voor beeld gaan controleren. Ook een on juist gegeven ingooi kan tot een beslissende goal leiden." Andere complicatie: regels komen, regels vervagen. Zie de instructie aan de scheidsrech ters dat een speler rood moet krijgen als hij een doorgebroken tegenstander per overtreding van een scoringskans weer houdt. Italië kreeg woensdag te gen Bulgarije een strafschop te gen; de rode kaart bleef achter wege. Niet voor het eerst dit WK. milaan. anp Genua heeft met AS Monaco overeenstemming bereikt over de transfer van Jürgen Klin smann. Met de overgang van de 29-jarige Duitse aanvaller, die bij het WK vijfmaal scoorde, is een bedrag gemoeid van onge veer 6,5 miljoen gulden. Klin smann speelde in de Serie A eerder bij Inter Milan. De Itali aanse competitie had zijn voor keur boven een terugkeer naar de Bundesliga. Voorwaarde voor het doorgaan van de trans actie is echter de overstap van de Tsjechische international Tomas Skuhravy van Genua naar Leeds United. Volgens de Engelsen is de deal rond, maar Genua vindt dat nog enkele vra gen van financiële aard niet zijn beantwoord door Leeds. Skuhravy kost bijna acht mil joen gulden. Zweden - Brazilië Italië - Bulgarije Toen de FIFA in 1980 het wereldkampioenschap van 1994 toewees aan de Vere nigde Staten, fronsten veel voetbalkenners de wenk brauwen. Voetbal in de VS, dat kon nooit wat worden. De VS waren (en zijn) een voetbalontwikkelingsland dat Tnisschien wel goed in staat was om een groot toernooi te organiseren, maar nooit het enthousias me zou weten los te slaan dat een WK nu eenmaal nodig heeft. Als het toer nooi dan zo nodig 'aan de andere kant van de Atlanti sche Oceaan' gehouden moest worden, dan liever in voetbalparadijzen als Brazilië, Mexico of Argenti nië. washington hans de bruun correspondent Maar vijftig wedstrijden na de aftrap op 17 juni in Chicago moeten die critici hun woorden inslikken. In veel opzichten is het Amerikaanse WK van 1994 het meest succesvolle toernooi uit de historie geworden. Het voetbal staat in de Verenigde Staten nog steeds in de kinder schoenen, maar het Amerikaan se team heeft bewezen dat het groeiproces snel gaat. Het WK heeft daaraan.bijgedragen. Het bekeren van 'voetbalongelovi gen' is op een WK bijzaak, maar de FIFA lijkt twee vliegen in één klap te hebben geslagen. In sportief, commercieel en organisatorisch opzicht had de voetbalbond het niet beter kun nen treffen. En er hebben zich tijdens de vier weken geen inci denten van enige betekenis voorgedaan. Niet op het veld, niet daarbuiten. De supporters gedroegen zich voorbeeldig en zorgden voor een ook voor de neutrale Amerikaan unieke sfeer. Ondanks de vloed aan ge le en rode kaarten kan ook niet gezegd worden dat dit WK spor tief uit de hand gelopen is. Wat de financiën betreft kunnen de sponsors, de FIFA-penning- meester en de Amerikanen zich vergenoegd in de handen wrij ven. Organisatie Nooit eerder is een WK gehou den in een zo groot land, waar bij spelers en supporters zulke enorme afstanden moesten af leggen. Bij de loting is daarmee slechts beperkt rekening gehou den. Nederland had het geluk drie wedstrijden op dezelfde Tenoren oefenen los angeles De tenoren Placido Peter Max, ontwerper van de officiële poster van het WK signeert in Los Angeles een vergroot exemplaar van zijn penseelvruchten. De Amerikanen vinden het allemaal prachtig. Uit de commentaren blijkt dat zij met name verrast zijn over het atletische vermogen dat van een voetballer wordt geëist. foto rtr plaats te kunnen afwerken. An dere teams moesten van hot naar her reizen. Maar waar zij ook kwamen troffen zij ideale omstandigheden. Het enige minpunt was de hitte. Het hele WK is afgewerkt bij temperatu ren van 35 graden en hoger. De FIFA heeft er vooral alles aan gedaan om ervoor te zorgen dat dit WK anders zou uitpak ken dan dat van 1990 in Italië. Meer doelpunten, leukere wed strijden was het motto. Dat is wonderwel gelukt. Er zijn in de vijftig wedstrijden tot nog toe 134 doelpunten gemaakt, dat is 2,68 per wedstrijd. In 1990 was dat 2,51. Geen groot verschil, maar vooral van belang is dat de wedstrijden veel leuker wa ren om te zien. Er werd aanval lend gespeeld en er folde de ene na de andere verrassing uit: de uitschakelingen van Cameroen, Duitsland, Argentinië, Colom bia; het verlies van Italië tegen Ierland. Maar vooral dat het Amerikaanse team zo sterk voor de dag kwam, met een zege op Colombia en een nipt verlies te gen Brazilië. Vooraf was gezegd dat het succes van het Ameri kaanse team doorslaggevend zou zijn voor de kansen van voetbal om in Amerika aan te slaan. Het bereiken van de tweede ronde heeft veel Ameri kanen voor voetbal doen warm lopen. De vijftien miljoen Ame- rikaantjes die nu al voetbal spe len, zullen het komende jaar ze ker versterking krijgen. Commercieel De sponsors van het WK en de organisatoren hebben uitste kende zaken gedaan. Er is via de televisie meer naar dit WK geke ken dat tevoren zelfs maar was gehoopt. Gemiddeld werd elke wedstrijd in vier miljoen Ameri kaanse huishoudens bekeken door totaal tien miljoen men sen, dat is evenveel als de WK- finale van 1990. De grote spon sors hebben dus - hoewel zij niet tijdens de wedstrijden re clame mochten maken - meer dan waar voor hun geld gekre gen, want tv-cijfers zijn in Ame rika allesbepalend. De FIFA houdt aan dit WK 500 miljoen dollar over, en de Amerikaanse bond zeker meer dan de 20 mil joen waarop vooraf gerekend was. De Amerikaanse vrees voor de (Europese) voetbalsuppor ters is volstrekt misplaatst ge weest. Er was geen enkel inci dent. De hekken in drie van de negen stadions warep overbo dig. Supporters uit Mexico, Ne derland, Brazilië, Ierland, Italië, Argentinië en Duitsland zorg den daarentegen voor een fan tastische feestelijke stemming. De Amerikanen hebben op een uiterst positieve manier kennis gemaakt met een fenomeen waarvoor zij tot voorheen alleen maar bang gemaakt waren. Na iedere wedstrijd maakten de supporters er in elke stad een 'multicultureel volksfeest' van, dat vele Amerikanen de ogen heeft geopend. De KNVB kan tevreden zijn over het Oranjele gioen, dat met de Brazilianen in de VS zonder twijfel het meest is opgevallen. Atletisch Dit alles betekent natuurlijk niet dat de Verenigde Staten nu in eens een voetballand zijn ge worden. Een goed WK maakt nog geen lente. Het voetbal zal het bij het grote publiek altijd afleggen tegen American foot ball, baksetbal en honkbal, sporten die een lange traditie in dit land hebben. Maar het is nu al de meest beoefende sport op de scholen en die kinderen (en hun ouders) zullen door dit WK aangemoedigd zijn om door te gaan met voetbal en niet zodra zij de school verlaten over te stappen naar de 'echte' Ameri kaanse sporten. Het WK heeft aan veel Amerikanen laten zien dat voetbal geen sport voor 'sis sies' is. Uit de commentaren blijkt dat zij verrast zijn over het atletische vermogen dat van een voetballer wordt geëist. Zij geven nu toe dat ook voetbal een echte sport is, die in Ameri ka op de grens van de volwas senheid staat. Het WK was wat dat betreft zoiets als je achttien de verjaardag. Je bent nu groot, maar hoort er nog net niet bij. WKopTV Domingo, José Carreras en Lucia no Pavarotti (van links naar rechts) werkten gisteren hun war- ming-up af in het Dodger-stadion in Los Angeles. In de nacht van zaterdag op zondag luisteren zij de finale van het WK op met een concert dat naar schatting door zo'n 1,3 miljard televisiekijkers zal worden gevolgd. De Duitse ZDF zendt de show van 'de drie groot ste tenoren ter wereld' zondag ochtend vanaf 05.00 uur recht streeks uit. Nederland 3 volgt met een uitzending vanaf 11.30 uur. foto rtr Scalpers Als jongetje lazen we vroeger bij Arends oog en Winnetoe over 'scalperen'. Een barbaarse daad waarbij indianen de hoof den van hun tegenstanders van huiden haar ontdeden. Tijdens het WK hebben we een andere vorm van scalperen gezien, waarbij het er vooral om te doen was cle slachtoffers van hun geld te ontdoen. Het haar mocht blij ven. 'Scalping' noemen Amerikanen de zwarthandel in tickets voor grote sport- en culturele evene menten. Scalpers hebben de af gelopen weken gouden tijden be leefd. Bij elke wedstrijd van het WK kon je ze zien voor de hek ken van de stadions. Met tassen vol kaartjes die zij op het laatste momentaan de man of vrouw probeerden te brengen. Tickets sir? Beste plaatsen! Anybody tic kets?" Nooit heeft Amerika een evene ment meegemaakt, waarbij zo veel vraag naar kaarten was als dit WK. Drieëneenhalf miljoen mensen hebben de wedstrijden bezocht, en de organisatie had vooraf met gemak nog eens zo veel kaartjes kunnen verkopen. Maar door de opzet van het WK kregen de scalpeerders ruim de kans om er munt uit te slaan. Honderdduizenden kochten vo rig jaar kaartjes voor wedstrij den in hun stad, zonder te weten wie zij te zien zouden krijgen. Toen dat na de loting in decem ber bleek tegen te vallen werden veel van die kaartjes weer op de markt gegooid. Wie Zuid-Korea- Bolivia had zat met de gebakken peren, wie kaartjes had voorler- land-Italië ofNederland-België, wist dat hij die later voor veel geld zou kunnen kwijtraken. Tickets van 65 dollar gingen grif voor het dubbele van de hand. Maar bij minder leuke duels konden de scalpers hun waar soms niet aan de straatstenen kwijt. Bij Nederland-Marokko en zelfs Brazilië-Nederland bo den zwarthandelaren vlak voor de wedstrijd kaartjes aan voor de helft of soms nog minder van de waarde die erop stond. Ik zag zelfs een 'arme sloeber' die bij Nederland-Marokko (tiendui zend lege plaatsen) een ticket van 45 dollar voor 5 dollar aan bod. „Dan heb ik er tenminste nog iets voor", klonk het triest. De politie trad stevig op tegen scalpers. Het verkopen van kaartjes is namelijk alleen toege staan als de vraagprijs niet meer dan vijf dollar ligt boven de waarde van het ticket. Tiental len scalpers, waaronder enkele Nederlanders, zijn opgepakt. Zelfs de KNVB probeerde in Dal las kaartjes voor Brazilië-Neder land te verkopen met vijf dollar toeslag. De bondsmensen wer den door de politie weggestuurd en bleven er met heel wat zitten. De scalpers hebben zeker opge lucht ademgehaald bij het horen van de uitslagen van woensdag. Bij een finale Zweden-Bulgarije zouden zij zware verliezen gele den hebben. Tickets voor Italië- Bulgarije gingen woensdag al voorde helft van de prijs van de hand. Maar kaarten voor de fi nale - de goedkoopste kosten of ficieel al 180 dollar - zouden zij niet aan de straatstenen hebben kwijtgekund. Hans de Bruijn is onze corres pondent in Amerika- Goed gegokt los angeles anp Eén „helderziende" Britse gok ker zit hoe dan ook goed bij de finale. De man voorspelde meer dan een jaar geleden dat Man chester United Engels kam pioen zou worden, Glasgow Rangers de Schotse titel zou veroveren, Crystal Palace eerste zou worden in de eerste divisie en Brazilië het WK zou winnen. Hij zette daar 400 pond (een kleine 1200 gulden) op. Als zon dag ook de vierde gok goed uit pakt incasseert hij drie ton. Voor alle zekerheid zette hij ook 400 pond op hetzelfde rijtje met Italië in plaats van Brazilië. Bij succes van Baggio c.s. is hij ze ker van ruim 350.000 gulden. vrijdag 15 juli ned 1 ceen wk-programma's ned 2 ned 3 brt 2 euro sport zaterdag 16 juli wedstrijden zweden bulgarije 21.25 O 21.25 O 2130 O om eerste en tweede plaats Brazilië Italië om derde en vierde plaats Bulgarije I zondag 17 juli 21.30 uur los angeles zaterdag 16 juli 21.30 uur

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17