V Bazen verdenken Vermey van opzet Wielerlegende Bartali trekpleister in Lourdes Niets dan de waarheid TVM gaat oudere renners afdanken Tony Rominger: 'Ik weet niet hoe ik er voorsta' Tour de France Priem aast op 'kanjer' JVRIJDAG 15 JULI 1994 Vrijbuiter wil rode lantaarn kwijt De heren van France Télévision 2/3 hadden een Maria- bidon voor hem gekocht. Of Marco Vermeij de plastic fles even wilde bijtanken in de grot van Lourdes, wilde vullen met heilig water uit de bron. c" TV VRIJDAG NED 2 BRT 2 EURO 18.38 20.00 22.00 19.25 uur 21.20 uur 23.00 LOURDES PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Leek hen wel aardig: de num mer laatst in het klassement, met de fiets op bezoek in de pleisterplaats van geloof en bij geloof. „Het is niet voor mij. Ik ben een uitgetreden katholiek. Het is voor mijn oma, die kan zo iets waarderen. En ik eigenlijk ook wel. Toch vanavond een paar minuten op de televisie". Marco Vermeij (29) heeft het druk aan de poort van de heilige plaats. Weinig herkenning, maar als je een rugnummer draagt ben je belangrijk in juli, in Frankrijk. Handtekeningen moet hij zetten, overal. „Dat is de tol van de roem." Humor Valt Vermeij niet de ontzeggen, gevoel voor publici teit evenmin. Alleen met zijn Tour wil het nog niet erg vlot ten. Een oudere eerstejaars prof, geteisterd door tegenslag in zijn eerste helft. De nummer drie van het NT op de weg draagt de rode lantaarn in de Tour. „Dat vinden mijn bazen niet leuk. Ze denken, dat ik het erom doe. Maar dan ga ik toch geen tijdrit rijden, die sneller is dan Bugno? Die eerste paar dagen, dat was iets abnormaals, toen wist ik niet wat me overkwam. Maar net nu het wat beter gaat, ga ik tegen de grond." Hij wijst op zijn linkerarm. Acht hechtingen moeten de die pe vleeswond bijeen houden. Souvenir van een valpartij, dins dag naar Cahors. Het typeerde hem, dat hij meteen na de tui meling, arm in een netverband, voor het peloton uit demarreer de. „C'est stupide", sprak de commentator op de Franse TV. „Dat willen de bazen toch? Ze willen toch renners in beeld? Jullie moeten ook eens zorgen Qrt LOURDES GOVERT VAN VEEN )je GPD-VERSLAGGEVER iel Heden is aan u verschenen de heilige Gino Bartali. Tourwin- |Cjs naar in 1938 en 1948 en al tij dens zijn carrière nog roomser tejdan de Paus. De Italiaan mag )ejdan als een monnik gefietst eJ hebben, hij rookte na de rit als Jeen ketter. In de basiliek Saint- Pie X van Lourdes was de bijna tachtigjarige levende wielerle- gende gisteren het middelpunt s van een aan de Tour opgedra gen mis, die maar door heel weinig actieve renners werd be- zocht. 11Maar de verschijning van Gi- H1 no Bartali maakte alles goed. Alsof Het Wonder van Berna- I| dette Soubirous zich herhaalde, zo groot was de opwinding on- der de andere bezoekers van de dienst toen de Italiaan, met veel i gevoel voor theater, op het y 1 laatste moment plaats nam ;ra naast Tourdirecteur Jean-Marie coj Leblanc. Op 11 februari 1858 ver- scheen de heilige maagd Maria, moeder van God, honderd me ter verderop voor het eerst aan een arme molenaarsdochter. Op 14 juli 1994, op de Franse p. nationale feestdag, verscheen Bartali aan meer dan duizend bedevaartgangers in de beton nen, als een vikingschip ge- j3j vormde, ondergrondse basiliek. Maria kwam nog zeventien keer fa terug, speciaal voor Bernadette, ,j Bartali was tastbaarder aanwe- -js zig voor de menigte die zich oe rond hem verzamelde en snel n( aanzwol. Omdat hij niet vaak ïn meer terug zal komen, deelde hij maar handtekeningen uit. 30 Bartali op heilige grond in o} Lourdes, temidden van de l, (dood)zieken en gehandicap- ac ten. In tijden van nood hebben ,-ji mensen een houvast nodig, een {e geloof of een held. De heilig ver klaarde Bernadette Soubirous of ,ji de aanbeden Bartali. In de ene rrt moet je geloven, de ander kon 331 je zien. Bartali werd bestormd, ook door die Franse vrouw, die gekomen was om genezing voor haar zieke moeder te vragen, maar precies wist wat ze deed I toen ze zich verdrong voor die I andere legende, die tenminste nog leefde. „Meneer Bartali is een groot man. Een groot ren ner, maar ook heel erg vroom. Ik bewonder hem. Geen Claudio Chiappucci of Miguel Indurain, toch erkende aanhangers van het roomska- tholieke geloof, maar Bartali. De huidige generatie vertikte het, op wat renners van Lotto, Lam- pre en ZG Mobili na, op de rust dag voor zo'n kerkdienst vroeg het bed "uit te komen. Bartali nam de moeite wel, zoals hij dat ook deed op de rustdag in Pau, in 1950. De meeste renners ble ven ook toen in het hotel om te herstellen, maar Bartali en Magni gingen naar Lourdes om daar te bidden voor een goede afloop. Alle Franse en Italiaanse kranten kwamen de volgende dag met foto's van de twee hel den, die de Basiliek van Onze Lieve Vrouw van Lourdes verlie ten. Het verhaal wil dat Bartali het Pyreneeëndorp niet verliet zonder iets van het gewijde Lourdeswater te hebben ge dronken. Het vocht werd hem .door een knecht, Corrieri, be zorgd. Over waterdragers ge sproken. Eerder, in 1948, had de Tour Lourdes aangedaan als finish- plaats van de zevende Tour- LOURDES ANP Cees Priem wilde er niets over zeggen, maar hij onderhandelt tijdens de Tour de France wel met een aansprekende klasse mentsrenner. Dat was meer dan voldoende, meende de Zeeuwse ploegleider van TVM-Bison. Is het een Nederlander of een Belg? „Nee, in elk geval niet", ging Priem vervolgens vrolijk verder. Zijn die gesprekken al afgerond? „Nee, anders had ik hier niet staan kletsen. Maar de naam kan ik niet zeggen. Er zijn nog wat kleine problemen. Het gaat wel om een klassements renner. Een goede, anders zou ik hem niet willen hebben." Priem wilde dus niets zeggen. in beeld te komen, zeiden ze al na twee dagen. Nou, toen zijn we drie keer even in de aanval geweest. Ik ook één keer. Ik heb meteen mijn verontschuldigin gen aangeboden in het peloton. Ze moesten erom lachen." Drie keer springen is genoeg voor zo'n ploeg, vindt Vermeij. „Want zo veel betalen ze ons ook niet." Met 'ze' heeft hij het over Chazal, de Franse formatie, die als 21ste de Tour is binnen geloodst. Chazal, een producent van worst en vleeswaren. „Het schijnt heel goed te zijn, maar ik hoef het niet; ik eet geen var kensvlees". Het wielerleven van Marco Vermeij is een woelig leven. Na een niet-voltooide studie Engels aan de VU in Amsterdam, toog de geboren Lissenaar de wijde wereld in. Eerst naar Amerika, daarna vertrok hij naar Austra lië, naar Engeland, naar Berlijn. In Engeland was hij postbode, in Berlijn werkte hij bij een koe riersdienst. Hij vond er een nieuwe liefde in Charlotten- burg, en werd er vader van een zoon. Die hij nog nooit heeft ge zien, want eenmaal in verwach ting maakte die vriendin het uit. Waarna hij in Noord-Frank rijk terecht kwam, in de hoop zijn levenservaring met nog een paar jaar serieus wielerwerk te kunnen combineren. Talent had hij zeker, al zagen de toen malige bondscoaches Boskamp en Kuijs weinig in hem. Maar onder Piet Hoekstra kwam er toch iets van erkenning: de kampioen tijdrijden mocht mee naar het individueel weg-WK. Hij werd er beste Nederlander. Vermeij, inmiddels in Frank rijk koersend voor de Véloclub St.Quentin, hield aan dat WK, en via zijn relaties met materi aalsponsor MBK een profcon- tractje bij Chazal over. Een Hol lander in een ploeg met verder Baltische profs, Fransen en een Mexicaan. Een merkwaardige mix, maar passend bij de avon turier die Vermeij nu eenmaal is. Het bevalt Vermeij tussen de professionals om meer dan één reden. „Het is in ieder geval goedkoop. Ik geef alleen geld uit aan postzegels. Gratis kost en inwoning. Je hebt iedere dag te eten, en je hoeft je bed niet te betalen. Hoewel ik buiten de wedstrijden ook geen klagen heb. Ik ben altijd welkom in Cartigny, bij vrienden van me". Maar, het is sappelen. Een contractje voor een bril hier, een paar gulden voor een helm daar. Ook op gebied van voe ding: „Wat ze hier binnenschui ven zijn taartjes en een soort li monadepoeder. Ik zweer bij Extran." Het zijn lastige dingen, zeker als de ploeg zelf overeenkom sten afsluit met concurrerende extra-sportieven. Maar je moet wel met een minimumloon van 30.000 gulden per jaar, plus een te verwaarlozen premiestelstel. Vermeij heeft wel de zeker heid over een contract voor vol gend jaar. „Maar er gaat sowie so elke maand al driehonderd mark af voor mijn zoon van an derhalf. Een zoon, die ik niet ken. Zijn moeder wil niets meer met me te maken hebben." „Ik heb hem laatst een beer gestuurd voor zijn verjaardag, ik weet niet eens of hij is aangeko- etappe. De rit, op weg naar het Pyreneeën-plaatsje en diens be roemde grot, werd vanzelfspre kend gewonnen door de uiterst gemotiveerde Bartali. Een dag later vertrok de karavaan met een half uur achterstand op het tijdschema omdat de bisschop van Tarbes en Lourdes, Monseigneur Théas, wilde ken nismaken met de belangrijkste coureurs. Jean Robic en Louison Bobet gaven de hoog waardigheidsbekleder een stevi ge handdruk. Alleen Bartali wist hoe het hoorde, hij kuste de ring van de Monseigneur. Maar de Italiaan was dan ook al een paar keer op bezoek geweest bij de Paus. Gisteren leidde Monseigneur Jean Cadilhac, bisschop van Ni- mes, de dienst. En opnieuw zat Bartali prominent op de voorste rij. Cadilhac hield geen lofrede op de fiets, zoals Théas dat toentertijd wel gedaan had, maar zei het wel te betreuren dat zo weinig renners op de dienst waren afgekomen. „Ongetwijfeld hebben ze op zo'n rustdag andere dingen te doen," en de Tour werd nog een behouden thuiskomst in Parijs gewenst. Aan het einde van de dienst stevende Cadilhac op Tourdi recteur Leblanc en op Bartali af. Opnieuw kuste de Italiaan, zoals dat hoort, de ring van de bisschop. Bartali had een ernstige hart kwaal, maar stierf niet en voelt zich nu weer een stuk beter. Hij was al zeer kerkelijk, maar ge looft sindsdien in wonderen, net zoals die vijfeneenhalf mil joen bedevaartsgangers die elk jaar uit alle landen naar Lourdes trekken. Enkele tientallen van de 70.000 bedlegerige zieken onder hen, woonden gisteren de aan de Tour opgedragen kerkdienst bij. Ze hebben dan misschien niet allemaal meer hoop meer op genezing, maar denken in Lourdes in elk geval wel de kracht te vinden om meer van het nog resterende le ven te kunnen genieten. Met het geloof in Bernadette en Ma ria en met de herinnering aan de verschijning van Bartali moet dat lukken. Niets is moeilijker achterhaalbaar dan de waar heid in de wielersport. Zelfs voor degenen, die er middenin zitten of hebben gezeten. Wie weet nog van de monster-ontsnapping, van Van Vliet en Henri Manders in de Tour van 1985. Meer dan 21 minuten voorsprong in de Hel van het Noorden, een ontsnapping van 180 km in een rit naar Roubaix. Manders reed voor Kwantum (ploeg-Raas), Van Vliet was tweedejaars prof bij het Belgische Verandalaux. Van Vliet, tweede dat jaar al in Milaan-Sanremo, dreigde nu ook in een Touretappe geschiedenis te schrijven. Manders de ritzege, Van Vliet de gele trui. Gelo pen koers. Maar opeens hield Toontje' Manders op met trappen. Hij mocht niet meer van Raas, en nes telde zich in het wieL Van Vliet wist niet wat hem overkwam, zette het kopwerk even alleen voort, kreeg kramp, en moest Manders laten gaan. Manders won de rit. Van Vliet duikelde weg in het peloton. Hij vloekte heel Roubaix bij elkaar. Het verhaal direct na de streep was, dat Raas Manders had bevolen 'zijn poten stil te houden' omdat Manders die nacht ziek was ge weest, en hij zijn jonge renner niet wilde ver moorden. Hij had niets tegen Van Vliet. Een paar dagen later klonk het, dat Raas Van Vliet geen gele trui had gegund, omdat Van Vliet een mondelinge afspraak niet was nagekomen. Van Vliet zou in '86 bij Raas gaan rijden, en bij elk ander bod Raas in kennis stellen. Maar Raas wist, dat'bok Panasonic van Post in de markt was. Zijn reactie: „Dat had Van Vliet me moeten zeggen, daarom voor straf geen gele trui". Tot zover het Mysterie van de Hel, dat Teun van Vliet in ieder geval een gele trui, en dus een heleboel harde guldens kostte. In de Tour van dit jaar kwamen Manders en Van Vliet elkaar toevalligerwijs weer tegen. Bei den in een andere functie. Manders als chauf feur bij de Tour-organisatie, Van Vliet als chauf feur/ reporter voor RTL5. Wachtend op de ferry van Portsmouth naar Cherbourg kwamen zij nog eens aan de praat over 1985. Van Vliet: „En weet je wat Manders me toen vertelde? Dat Raas en Post een geza menlijk pact hadden gesloten: de ritten voor renners van Raas, de gele trui voor Post, met Vanderaerden, Anderson. Oosterbosch. Alleen: met zo'n gróte voorsprong kon Raas nog wel rit ten winnen, maar de gele trui nooit meer naar een Panasonic gaan. Vandaar dat hij Manders opdroeg te stoppen..". En dat had hij tot anderhalve week geleden nooit geweten. De waarheid na negen jaar. Van Vliet: „En weet je wat het mooie was? Anderhal ve week na Roubaix, nog in de Tour, op de rust dag, tekende ik een contract bij Post". „De hoogte van een stuurpen is vanzelfsprekend bepalend voor de zit op de fiets. Zo'n stuurpen kan tussen de zes en vijftien cen timeter lang zijn. En je hebt stuurpen netjes in een groot aan- tal variaties als het om de kwali- teit gaat. Zo heb je er tegenwoor dig van titanium. Zo'n pennetje kost toch wel 200 gulden of duurder. Dan zijn er stuurpen- nen die gegoten worden en die koud gesmeed zijn. In een gego ten stuurpen zie je met een mi croscoop gaten zitten, het is net een Gruyère-kaas. e/Jan Een koud gesmede is veel be ter, daar rijden alle renners mee. Dat is eigenlijk ook hetzelfde met de zadelpen. Je kimt 'm op elke gewenste hoogte zetten en gemakkelijk is ook dat je de za delpen naar voren of naar ach teren kunt afstellen. Zo'n juiste afstelling van de stuurpen en zadelpen hebben er alles mee te maken dat je je lek ker thuis voelt op je fietsje. Bo vendien, als alles in de juiste stand staat word je veel minder moe. men. Ik zit er aan vast tot hij volwassen is. En het geld loopt steeds op. Ik heb uitgerekend, dat het me alles bij elkaar vier tot vijf ton gaat kosten." Het humeur van Vermeij lijdt er in deze Tour allerminst on der. Hij geniet van alles wat hij om zich heen ziet. Had er ei genlijk al een boek over willen schrijven, dat wil zeggen een briefwisseling, maar er is onvol doende materiaal, en het pro ject is even stopgezet. Het heeft er een paar dagen naar uitgezien, dat Marco Ver meij de rustdag niet zou halen. In zijn trui droeg hij een paar dagen ook een telefoonkaartje mee. „Kan mijn vriendin me komen ophalen, als ik ben afge stapt." Maar qua karakter is er niets mis met Vermeij. Ook al staat hij nog steeds laatste. „Maar Talen moet oppassen, als hij zo doorgaat. Hoe veel zijn er trouwens afgestapt naar Hautacam? Twee maar? Da's wat weinig. Er moeten er meer uit, want ik wil bij de eerste honderd vij ftig eindigen. Lannemezan 21 km Bagnères-de-Bigorre c Scoét» Ou Toj' 4e France Dertiende etappe 223 km. Start: 10.35 uur, finish: 16.24 uur. Na de bergen de hitte, want in de Gers, de Haute-Gar- ronne en de Tarn kan het ver schroeiend heet zijn. Genoeg hel lingen en bergjes onderweg om afscheiding in het peloton te weeg te brengen. De finish in Albi is een 900 meter lange rechte weg, die op het eind licht om hoog loopt. LOURDES GOVERT VAN VEEN GPD-VERSLAGGEVER Goed idee, die mosselparty van TVM op de rustdag. Je krijgt dan automatisch de pers over de vloer en je kunt weer wat nieuws kwijt. Dat de ploeg- Priem nog drie jaar doorgaat bijvoorbeeld, dat alle jonge ren ners mogen blijven - en de ou deren als Rooks en Theunisse dus niet - en dat er in plaats van Guido van Calster een nieuwe assistent-ploegleider komt. Hoogstwaarschijnlijk is dat Dag Otto Lauritzen, die nu bezig is aan zijn laatste jaar als renner. Hoe de ploeg Priem volgend jaar zal zijn opgebouwd, staat nog niet vast. „Maar één ding is zeker", en directeur Ad Bos gaat er eens goed voor zitten, „de toekomst is gewaarborgd. Er is geld, er is de zekerheid van drie jaar, alleen de vorm waarin één en ander wordt gegoten, is nog niet bekend. Het kan nog alle kanten op. De partijen gaan na de Tour nog eens met elkaar om de tafel." Bos is directeur van de BV waaronder de wielerploeg valt, hij is ook directeur van de hui dige hoofdsponsor. Wat TVM betreft, zegt Bos het nog niet te weten. „Drie mogelijkheden, nog steeds: of we blijven hoofdsponsor, of worden co- sponsor, of duiken drie jaar on der. „Kan allemaal nog. Als er een bedrijf is dat goed inves teert maar het alleenrecht wil hebben, moet dat in principe kunnen. Perfecta (moederbe drijf van huidige co-sponsor Bison) is in de markt. Maar in feite zijn de namen en de spon sors niet interessant, is het al leen van belang dat de ploeg minimaal tegen hetzelfde bud get nog drie jaar door kan gaan." Een andere mogelijkheid is nog dat Priem straks gaat wer ken met een constructie zoals de ploeg van Peter Post die nu hanteert. Die formatie gaat in Frankrijk als Novémail door het leven, in Nederland en België echter als als Histor-Laser. Bos: „Vijf jaar geleden wilden wij dat ook ai. Op dat moment hadden we een Italiaanse sponsor. Toen kon het niet, nu wel. Nu denken we er serieus aan het als Post te gaan spelen. Maar alles ligt nog open." De wielerwereld gaat nog van Bos horen. Hij heeft nog geen zin eruit te stappen, na negen tien jaar sponsoring van eerst een amateurformatie (Transve- mij) en later een profploeg. Trekt TVM zich terug - alleen in het geval een andere hoofdsponsor fors wil dokken en het alleenrecht opeist - dan kan hij altijd nog commissaris in de BV, waarvan Priem dan zelf directeur wordt, blijven. „Dat is al tussen ons overeenge komen." Maar ook in dat geval zal Bos voor zijn mening blijven uitko men. De criteriums bijvoor beeld kloppen niet. Het wordt hoog tijd dat die door de ren ners eens als een gewone wed strijd worden beschouwd in plaats van als een tevoren ver kocht circusnummer. „Mis schien is het tij al niet meer te keren. Maar als het aan mij ligt gaat de beuk er in. Wat mij be treft fietsen we door alle afspra ken heen. Dat hebben we vorig jaar trouwens al een paar keer gedaan (met onder anderen Maarten den Bakker, red.). Het is toch te gek dat er tevoren ru zie gemaakt moet worden over wie als derde over de meet moet rijden. Organisatoren wil len een goede winnaar, maar beseffen dat ze het op de lange termijn verliezen omdat het pu bliek voor sport komt en in de gaten heeft dat het genept wordt. Dan blijven de mensen weg, vroeg of laat. Zoals in de zesdaagsen. Voor theater of cir cus gaan ze wel naar de schouwburg of naar Boltini." Er is nog één circusnummer waarin Bos wel wat ziet. Een wielerattractie, verzorgd door een team van oud-internatio nals, te vergelijken met de Har lem Globetrotters of de exhibi ties van tennisveteranen. „Zo iets -moet in het wielrennen toch ook kunnen. Theunisse, Rooks en Van Poppel straks in zo'n ploeg, zo'n rondreizend circus, dat moet aanslaan. Lek ker nog even fietsen. En als het publiek échte sport wil zien, dan moeten ze naar de jongere generatie gaan kijken, ook in criteriums. Geen gezeur." Verliezer maakt toch montere indruk LOURDES PETER OUWERKERK Toni Rominger, weer opgeknapt in Lourdes, krijgt de beste wensen van een Italiaanse non. GPD-VERSLAGGEVER De grote verliezer maakte toch weer een montere indruk. Toni Rominger, 24 uur na zijn echec in de Pyreneeënrit naar Hautacam, was weer zichzelf tijdens een drukbezochte persconferentie. Hij antwoordde weer in alle talen die hij machtig is. Duits, Italiaans, Spaans, Frans, Engels, Schweizer- deutsch. En hij legde uit. „Normaal zijn de bergen mijn terrein, nu heb ik er mijn eerste slechte dag in vier jaar grote ron den doorgemaakt. Una dia trista. Ik had last van mijn maag, ja. Ik moest van de fiets af het maïs veld in. Maar ik geloof niet dat dat het probleem was. Wat dan wel? Ik weet het niet. Het meest verrast was ikzelf. Ik hoop alleen, dat er geen tweede slechte dag op volgt. Vroeger wisselde ik goede dagen af met slechte; nu ben ik zo regel matig. En dan ineens een dag, waarop ik heb moeten lijden als nooit tevoren. Ik weet niet hoe ik er voorsta. Dat verontrust me nog het meest. Pas na de etappe van vandaag kan ik antwoord geven." „Maar ik voel me wel veel beter dan woensdag. Eigenlijk 's avonds al weer, bij het eten. Of ik ben afgevallen weet ik niet, ik weeg me nooit. Ik heb ook geen contact gehad met mijn dokter, Ferrari. Ik was slecht, maar Indurain was naar Hautacam beter dan alle drie voorafgaande Tours. Dat Vir- enque hem het sein tot de aanval zou hebben ge geven, omdat hij zag dat ik kapot zat - ach, dat hoort nu eenmaal bij de sport. Ik heb ruim twee minuten verloren, ik heb de schade nog beperkt." „Ik heb geen last van de druk die op mijn schouders ligt, die kan ik aan. Dat heb ik al eerder bewezen. Misschien komt het omdat ik al maan denlang bezig ben met presteren. Dat ik te lang te hard heb gereden, en daar nu de terugslag van ondervind. Normaal gesproken is de Tour nu be slist. Alleen als Indurain in deze Tour net zo'n slechte dag tegenkomt als ik woensdag, kan er nog wat veranderen." „Als ik goed uit de rit van vandaag kom, kan ik me richten op etappezeges, misschien de berg- trui. En toch op zijn minst op een plaats op het podium. Wat ik over Indurain zei in de Giro, zeg ik nu ook over mezelf: wie bij de eerste vijf in een grote ronde kan rijden, heeft niet per se gefaald."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15