Alphen sluit speelvijver 'We willen wel serieus worden genomen' Leiden Regio 'Groene Hartinfarct aanstaande'! Oerwoudveranderd in tuin voor rolstoelers Warmondse fraudeur vier jaar achter tralies Kaagse hobbyisten exposeren in stal Alphen steekt geld in projecten anti-racisme Slaapkamer uitgebrand Meisje beroofd van Nikes VRIJDAG 15 JUL11994 Werkgroep Hoofdstraat boos over extra parkeeiplaatsen ambtenaren was ons ter ore ge komen dat het Leiderdorpse college geen parkeerplaatsen in de tuin van het kantoorgebouw van waterschap de Oude Rijn stromen zal aanleggen, maar uitbreiding van de parkeer plaatsen wil aan de Berkenkade. Van die beslissing wisten wij helemaal niets af en die is ook buiten ons om genomen." De ondernemer maakt meteen duidelijk dat winkeliers en bewoners juist niet willen dat daar parkeerplaatsen bijko men. ,,We willen dat die strook groen blijft. Dat staat ook met nadruk in onze plannen voor de herinrichting van de Hoofd- Plannen, die volgens Sloof in harmonie zijn ontwikkled en waar ook de gemeente recht streeks bij betrokken is geweest. „Natuurlijk is het mooi dat de Oude Rijnstromen voor extra werkgelegenheid zorgt. Maar dan moeten zijn hun parkeer- poblemen wel zelf oplossen en niet afschuiven op de Hoofd straat. waar toch al sprake is van parkeeroverlast. En dat wordt zeker erger als er op de kop van de Hoofdstraat par keerplaatsen bijkomen. Volgens Sloof is wethouder Bouwman 'om' gegaan onder druk van de Oude Rijnstromen, die steeds hebben aangedron gen op extra parkeerplaatsen buiten het eigen terrein. Het waterschap wil zijn binnentuin graag groen houden. „Dat Bouwman nu overstag gaat zonder de werkgroep in te lich ten, vind ik onfatsoenlijk. En dat de wethouder ons dinsdagmid dag een gesprek weigerde, daar heb ik helemaal geen woorden voor." Maar volgens Bouwman is er geen sprake van kwade be doelingen. Ook al geeft hij toe dat het college inderdaad heeft besloten toch parkeerplaatsen voor personeel van de Oude Rijnstromen aan te leggen aan de Berkenkade. „Maar dat is vooralsnog een voorstel. Wij ge ven de voorkeur aan een tuin boven parkeerplaatsen bij het waterschapshuis. En we vinden dat die Berkenkade er met extra parkeerplaatsen tegen het talud aan een stuk fraaier op wordt. Er zal begin volgende week een bewonersbrief uitgaan waarin dat voorstel wordt toegelicht. Zoals te doen gebruikelijk kun nen bewoners en winkeliers hierop inspreken. Over het incident bij het ge meentehuis is hij kort. „Juist omdat het een voorstel is waar iedereen nog over kan meepra ten, vond ik het een beetje zin loos. Daarbij kwam dat ik abso luut niet kon en die afspraak via mijn secretaresse heb afgezegd. Dat ik niet zou willen praten, is echt een misverstand Bewoners en winkeliers van de Hoofdstraat in Leiderdorp, ver enigd in de 'werkgroep herin richting', hadden wat meer fat soen verwacht van hun ge meentebestuur. Vooral over het feit dat een delegatie afgelopen dinsdagmiddag zonder pardon de deur van het kantoor van wethouder P. Bouwman werd gewezen, zijn ze boos. „We wil len wel serieus worden geno men. Dit is geen behandeling", moppert Jaap Sloof, uitbater van de Hollandsche Tuin. Sloof legt de reden van het bezoek van de 'werkgroep her inrichting Hoofdstraat uit. „Via De Zuidhollandse Milieufederatie heeft grote be zwaren tegen de extra 2500 huizen die de ge meenten in het Groene hart de komende jaren mogen bouwen. „Het Groene Hartinfarct is aan staande." De provincie hief gisteren met onmid dellijke ingang de bouwstop op. Bouwen mag weliswaar alleen binnen de bebouwde kom, maar de Milieufederatie verwacht en vreest dat deze voorwaarde wel eens 'glijdend' kan blijken te zijn. „De grenzen die de provincie aan de bebouwde kom stelt, vinden wij in bepaalde gemeenten i veel te ruim. Het Groene Hart wordt, zelfs bij uit n( sluitend binnen de kom bouwen, al steeds verdt aangetast", aldus beleidsmedewerker R. Waleij^ berg. zc Volgens Walenberg wordt steeds vaker het b< houd van natuur en landschap ondergeschikt ge maakt aan andere belangen zoals woningbouw <j de aanleg van een hoge-snelheidslijn. De federa tie wil dat de stop op de woningbouw onverkol van kracht blijft. Buitenlandse vrijwilligers pakken erf Gading Leiderdorp aan Prijs groenten dramatisch laag j| en* monica wesseling De hitte van de afgelopei dagen heeft de telers van legrondsgroenten zv druppels én geld gekost, dijvie, broccoli en bloemkoi brengen nauwelijks wat O] Het aanbod is gigantisch trage start door het koi de voorjaar schiet de groenti nu de grond uit. Warm doet tegelijkertijd de r deze zogeheten 'kook groenten' dalen. Op d« groenteveilingen wordt di< dan ook doorgedraaid. Een woordvoerder van hd Promotiebureau Groenten Fruit vertelt dat sla, kom kommer en tomaat op dil ment duidelijk de popuj lairste groenten zijn. „Kook- groenten worden sowieso steeds minder gegeten. Dé consument wil spullen die snel klaar zijn. In de zomei zakt de vraag naar groenten als broccoli en bloemkool* nog verder in." Rauwkost en J zachtfruit als aardbei, fram-j is en aalbes zijn veel ge- [vj vraagd. Door het wanne weer is ook van deze produk- het aanbod groot, zodaj de prijs alleszins redelijk is. 1< De Leidse groenteboer 't Hoekje meldt dat de prijs van de bloemkool nog niet een vijfde is van de prijs zes we- ken geleden. „Eigenlijk zijn 1 alle groenten spotgoedkoop. Alleen de snijbonen blijven tan de prijs." Ook de inkoopcentrale van A Ahold (Albert Heijn) kan te- I gen zeer lage prijzen groen- ten- inkopen. Die lage prijs ziet de consument niet hele- maal terug: „We hebben al tijd vaste lasten als transport Dnze winkelinrichting. Die CP lasten blijven, hoe warm het ook is en hoe goedkoop de groenten ook zijn", aldus een woordvoerder van 's lands grootste kruidenier. Niet alleen de groenteteler Iers, ook de telers van bloe-1 n, maken slechte dagen!hÉ door. SIS Zweetdruppels druppelen van z'n neus. Niet warm weer een kruiwagen vol met zand over een dunne plank vooruitduwen valt niet mee. Alejandro Escobar (28) uit Mexico blijft stilstaan. Even rust. Een beetje veront waardigd kijkt hij naar de Waal se jongen die lui achterover te gen de schutting hangt. Geluk kig zit het werk er bijna op. Vandaag eindigen de tien bui tenlandse vrijwilligers met twee Nederlandse begeleidsters hun werk aan de tuin van activitei tencentrum Gading in Leider dorp. Twee weken hebben ze eraan gewerkt. Niet dat het nu af is. De af werking wordt aan de gehandi capten van het centrum overge laten. De buitenlanders zijn via de Stichting Internationale Vrij- willigersprojecten ingeschakeld in rolstoelers kunnen tuinieren. „Het was een compleet oer woud", vertelt Ron Wildschut van Gading. „Op één kastanje na zijn alle bomen gerooid. En de oefenbaan voor rolstoelen die er naast lag, is nu gelukkig ook weg. Zo'n baan vonden ze nodig toen het centrum werd gebouwd. Alsof er op straat niet al genoeg obstakels zijn." De strook van zestig meter naast het activiteitengebouw is nu vlak. De struiken zijn weg, de bomen gekapt. Hopen zwar te aarde markeren de plaats waar verhoogde bloembakken moeten komen. Lasma Gud- rinovica (20) uit Letland schept een gele kruiwagen vol. Ze wil de in het buitenland nuttig werk doen. De aandacht in Neder land voor gehandicapten heeft haar verbaasd: „In Letland blij ven gehandicapten gewoon thuis. Je ziet ze bijna nooit op straat. Nergens is ook met rol de tuin van activiteitencentrum Gading in Leiderdorp. Op één kastanje na zijn alle bomen gerooid. foto holvast/mark lamers Buitenlandse vrijwilligers aan werk in stoelers rekening gehouden. Dit is eigenlijk de eerste keer dat ik met gehandicapten contact heb." Naast het werk aan de tuin nemen de buitenlanders aan de activiteiten van de ge handicapten deel. „De integra tie met gehandicapten is een belangrijk thema", legt bege leidster Inge Gruijters uit. „We sporten mee, duwen mensen door de stad en helpen met het eten koken. Uit ieder land wil len we een typisch gerecht eten." Voor de grap zijn de bui tenlanders ook zelf eens in een rolstoel gaan zitten. En toen het dorp in. „Dat was enorm la chen", vertelt Karen Bos, de an dere begeleidster. „De gehandi capten lagen dubbel in hun stoel om zoveel onhandigheid van de buitenlanders." De één kon in de supermarkt niet bij de koekjes, de ander liep een pilsje mis toen hij een terras niet op kon. Gudrinovica zou 'psy chisch gestoord' worden als ze haar leven in een rolstoel had moeten doorbrengen, zö erger de zich aan de reacties van Lei derdorpers. „De mensen scha men zich als ze naar je kijken of staren je ongegeneerd aan", al dus de Letse. Wildschut van Gading ver wacht dat de eerste groenteza den in september in de nieuwe bakken kunnen worden uitge zaaid. „Het tegelwerk besteden we uit. Dat moet vakwerk zijn. Maar de verhoogde bakken kunnen medewerkers en ge handicapten best zelf doen." Water gevaarlijk voor kinderen De speelvijver in het Weteringpark in Alphen aan den Rijn is ongeschikt om in te zwemmen. De concentratie schadelijke bacteriën is er zo hoog, dat kinderen darmstoornissen kunnen krijgen als ze het water inslik ken. Dat blijkt uit een wateronderzoek dat de gemeente Alphen heeft laten houden. Het onderzoek is uitgevoerd na dat kinderen huiduitslag had den gekregen na het zwemmen in de speelvijver van het Euro papark in de wijk Kerk en Za- nen. Uit het onderzoek is echter gebleken dat het water in deze vijver wel geschikt is om in te zwemmen. De huiduitslag kan volgens onderzoeksbureau Centrilab uit Soest niet zijn veroorzaakt door de schadelijke zogeheten coli- bacteriën. Wat wel de oorzaak is, weet het bureau niet. De gemeente Alphen begint vandaag met het schoonmaken van de speelvijver in het Wete ringpark. „Door de waterplan ten weg te halen komt er meer doorspoeling in de vijver. Dat heeft een lagere temperatuur tot gevolg waardoor de coli- bacterie zich minder goed kan vermeerderen", aldus gemeen- tevoorlichter Bas Sturkenboom. Hoewel het water van de vij ver in het Europapark wel ge schikt is om in te zwemmen, zal ook deze vijver constant wor den doorgespoeld om de kwali teit op peil te houden. Het onderzoek naar de water kwaliteit van de speelvijvers in Alphen wordt tijdens de zomer elke twee weken herhaald. Inbraken in Alphen alphen aan den run Inbrekers hebben gisteren op enkele plaat sen in Alphen toegeslagen. Bij een bedrijf aan de Eikenlaan werd in een onbewaakt ogenblik een portefeuille met zes cheques en andere waardepapieren gestolen. Gouden oorbellen, cheques en een rijbewijs vormden de buit in een flat aan de Kopenhagen- singel. Ook een flatwoning aan de Stortemelk kreeg ongewenst bezoek. Hier bedroeg de buit twee ringen, een videorecorder en een kentekenbewijs. Nieuwkoopse veroorzaakt aanrijding nieuwkoop Een 49-jarige vrouw uit Nieuwkoop moest gisteren haar rijbewijs inleveren. Zij veroorzaakte onder invloed van ster ke drank een aanrijding op de Noordenseweg in haar woon plaats. In een wegversmalling botste zij met haar auto tegen een stilstaande auto, die werd bestuurd door een 39-jarige man uit Noorden. Bij de botsing liep de vrouw een hoofdwond op, die door een plaatselijke arts werd verzorgd. Beide auto's werden behoorlijk beschadigd. Diefstal uit auto oegstgeest Geluidsapparatuur ter waarde van 1200 gulden is in de nacht van woensdag op donderdag gestolen uit een auto, die stond geparkeerd aan de Van Wassenaerlaan in Oegstgeest. Het portierslot van het voertuig werd opengebroken. Kladderaars aangehouden oegstgeest Twee jongens van 12 en 14 jaar oud uit Oegstgeest moeten binnenkort boete doen voor hun zonden. De twee wer den gistermiddag bij de Klinckenbergplas door de politie ingere kend omdat zij enkele banken hadden besmeurd met graffiti. In overleg met de ouders is besloten dat zij een alternatieve straf zullen ondergaan bij het bureau Halt. Een 38-jarige Warmonder is gis teren door de rechtbank van Dordrecht veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. De man was het brein achter een net van bedrij ven die uitsluitend bezig waren met het oplichten van de belas tingdienst. Via lege BV's wist de Warmonder in twee jaar tijd on geveer 1,4 miljoen gulden aan niet betaalde BTW terug te vor deren. De tientallen bedrijven van de Warmondse oplichter waren op papier gevestigd door het hele land. Ze zouden zich bezighouden met de export van produkten. Door die fictieve handel konden de bedrijven de BTW die zogenaamd in Neder land was betaald volledig terug vragen. Het ging steeds om rela tief lage bedragen, waardoor de oplichting lang kon doorgaan. De belastingdienst ontdekte de fraude bij toeval, toen een amb tenaar de boeken van een van de bedrijven wilde doornemen, en ontdekte dat het alleen maar om een postadres ging. Tegen de Warmonder was vijf jaar cel geëist. Twee handlangers, een 52-jarige man uit Haarlemmer meer en een 27-jarige Leidenaar kregen respectievelijk drie jaar en anderhalf jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk, opge legd. Kaagse kunstenaars bezig met het inrichten van de stal. Dit weekeinde is het werk te bezichtigen. foto holvast/marklamers Kunstenaars uit De Kaag moeten er heel wat over hebben, voordat ze kunnen expo seren. Met z'n allen maakten ze de oude stal van boer Van Ruiten schoon. De vloer boenen en spinraggen weghalen. De op slagplaats van boten was gisteren schoon. Dus konden de acht vrouwen en twee mannen beginnen met het inrichten, uit stallen en ophangen van hun schilderijen, foto's, keramiek of aquarellen. Voor de meeste Kagers is de tentoonstelling, die za terdag en zondag wordt gehouden, het de buut als exposant. „Dit zijn de echte lief hebbers", zegt Mieke van den Broek. „Op De Kaag hebben we ook echte kunstenaars, maar die komen wel op een andere manier aan de bak. Ook Mieke van den Broek maakt deel uit van de groep kunstenaars. Al is zij geen debutante. Eerder waren al zijde- bloemen van haar te zien in de Leidse bi bliotheek aan de Nieuwstraat. De tentoonstelling is geen nieuw initiatief op het eiland. „Twaalf jaar geleden was er ook een expositie van Kaagse kunst. Dat was een groot succes, maar is niet meer herhaald. De VW was op sterven na dood en activiteiten werden er niet meer gehou den. Begin dit jaar ontstond de stichting Promotie Kaag. Een van de eerste activitei ten was een expositie", vertelt Afra van Rui ten. Zij heeft de organisatie van het evene ment in de stal voor haar rekening geno men. „Mijn man Martin kwam met het idee om de stal daarvoor te gebruiken. Promotie Kaag was enthousiast en daarna is het gaan lopen." Afra van Ruiten is blij met de belangstel ling. „Binnen de korste keren hadden zich tien mensen opgegeven. Acht van het ei land, een van Buitenkaag en een van bui ten. Die mocht eigenlijk niet meedoen, maar had zich al zo goed voorbereid dat we besloten dat ook hij. mee mocht doen. Ka gers doen wat dat betreft niet zo moeilijk." In de stal een grote variatie wat interesses betreft. Opvallend daarbij zijn de molens van Jan Verhaar. „Verhaar heeft elf kinde ren en voor ieder van hen heeft hij een schaalmodel gemaakt van een Kaagse mo len. Telkens in een andere stand. Prachtig om te zien. Drie van die molens zijn dit weekeinde te zien. Die licht ik er nu uit, maar alles is even leuk om te zien. Voor de rest moeten de bewoners en andere bezoe kers maar oordelen. Daar hangt uiteindelijk vanaf of we er mee doorgaan. Wat de kun stenaars betreft wel. De eerste aanmeldin gen voor volgend jaar zijn nu al binnen." Het werk van Rens van Breen, Joke Don kers, Greta Kattenberg, Mieke van den Broek, Lisa Verhaar, Rolf Querido, Leny de Waay, Jan Verhaar, Sophie Scheffers en Martha Herfst is te zien op zaterdag van 10- 17 uur en zondag van 11-17 uur. Zaterdag om 14.30 uur is er een meespeelshow voor de Kaagse jeugd onder leiding van Marleen van Leeuwen uit Voorhout. Het thema is 400 jaar tulp. Alphen trekt 40.000 gulden uit voor een drietal anti-racisme- projecten op scholen. Het gaat om 'School zonder racisme' de anti-discriminatiecode en een slotmanifestatie tegen voor scholieren. 'School zonder een actie die in België is gestart en inmiddels in Nederland is geïntroduceerd op de scholen in het voortgezet onderwijs. Leerlingen en leraren moeten elkaar aanmoedigen om een handtekening te zetten tegen racisme. Wanneer 70 procent op school heeft getekend, kan de school het predikaat 'School zonder racisme' aanvragen. D v< school krijgt dan een bord dq buiten wordt aangebracht zodé voor iedereen duidelijk is dat d school zich verzet tegen racid21 me. Een school die is uitgeroé r( pen tot 'school zonder racismj31 verplicht zich regelmatig aanj* dacht te besteden aan racisme h bestrijding, bijvoorbeeld doo op of rond bijzondere dagen aJ 4 en 5 mei bij dit thema stil II 'l staan. Verder zal de school ae l( tief racisme in de school bestri» n den, mocht dat de kop opstel 8 ken. J In Zuid-Holland werkt dld Stichting Provinciaal Platforn n Anti Racisme Zuid-Hollanj )f (SPARR) momenteel aan ee 0 anti-discriminatiecode. 8 Een slaapkamer van een huis aan de Molenaarstraat in Leiderdoi is gistermiddag volledig uitgebrand. De rest van de woning liep v water- en rookschade op. De brand brak rond twee uur uit d< nog onbekende oorzaak. De brandweer van Leiderdorp was snel plaatse en rond half drie werd het sein 'brand meester' gegeven. Bj de brand liep niemand letsel op. De omvang van de schade is nol niet bekend. leiden* gedwongen haar Nikes ei ketting af te staan. De tweelin en hun vriendin liepen op d Haarlemmerstraat toen zij doo het onbekende vijftal werde aangesproken. „Hier vlakb staat een jongen en die is hele maal gek van je", zei een jonge tegen een van de meisjes. En z werd het drietal meegelokt naa de Boommarkt. Daar bleek dt de verliefde jongen een verzin Op kousevoeten en hevig ont redderd kwam een 15-jarige Leiderdorpse gistermiddag op het politiebureau in Leiden. Het meisje, dat met een tweelingzus en een 14-jarige Leidse vriendin de stad was ingegaan, was op de Boommarkt in Leiden be roofd door een groepje jonge ren. Na een vechtpartij werd zij door vier jongens en een meisje sel v SMOES - „Ze hebben bij mij ingebroken", riep een inbreker gister middag in een trappenhuis van de Brahmslaan in Leiden tegen tweetal agenten dat de trap op kwam. De smoes hielp hem niet. D agenten doorzagen de truc en hielden de 23-jarige man aan. Oj het balkon van het hqis waar de man had ingebroken vond de poli tie zijn 30-jarige partner in de misdaad, die zich daar had proberei te verstoppen. Op het politiebureau leverden de twee dieven hu buit in: een polshorloge en een zakhorloge.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14