Plaag voor detailhandel ^Koningin Teje kreeg graf naast haar zoon rOnderzoek in De Kooi rjiaar overlast regenval Ontbijten aan het Rapenburg Treinverkeer flink ontregeld PTT-winkel in autotelefoons in Roomburg CHTERGROND 1JDAG 15 JUL11994 y. f henny van egmond. 071 -356414, plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Vieze vijver A a De speelvijver in het I "T Weteringpark in Al phen is ongeschikt om in te zwemmen. Er zitten te veel bacteriën in het wa ter. deisjes stelen fiets terug n de z de cIDEN Twee 17-jarige meisjes, een uit Leiden en een uit Leider- euweorp. zijn vannacht op het terrein van het Academisch Zieken isuis Leiden betrapt bij het stelen van een mountainbike. Het met vveetal verklaarde dat het de fiets had gestolen, omdat de an 23j0untainbike van één van hen even tevoren was ontvreemd. irhanqaar ,je bewakingsdienst van het AZL was getuige van de dief- anaf t3*en vvaarschuwde de politie. en 5 tot fietsers met sturen in elkaar rencl f'DENEen 20-jarige Leidenaar is gisteravond met maagklach- en opgenomen in het AZL na een ongeluk op de Kanaalweg. Hij etste daar met een vriend en kwam ten val toen hun sturen in lkaar verward raakten. Verbaasde vrouw laat inbreker lopen ppEN» Een 22-jarige vrouw stond gistermiddag in het huis van 1010 jaar vriend aan de Langegracht oog in oog met een inbreker. Zij las te verbouwereerd om iets te ondernemen en zag de dader /^//ertrekken. Toen haar 26-jarige vriend even later thuiskwam intdekte hij, dat er veertig cd's waren gestolen. [deeënlijn in nieuw pand 'Eiden De Nationele Ideeënlijn is naar een nieuw pand in Lei- vijlen verhuisd. Sinds twee weken zetelt de Ideeënlijn op de Fram- 4-^bozenstraat 117. De organisatie zorgt door middel van publici- \f~ :aire acties dat mensen gestimuleerd worden tot het bedenken jn inzenden van ideeën. De Ideeënlijn legt die voor aan een van deskundigen en adviseert bij de realisatie. L- Kamer van Koophandel slaat alarm over 'vliegende winkels den frank buurman je gemeente Leiden onder- zo i>ekt hoe het komt, dat de rio- 70 aing in De Kooi de overmatige 10 .'genval woensdagnacht niet 13 an verwerken. Bij zo'n tien fa- 23 lilies in de Lombokstraat en 03 tiehstraat stroomde het water e huizen binnen en richtte aar nogal wat schade aan. Hoofd onderhoud rioleringen Haanstra: „De problemen ebben ons verbaasd. „We heb in de afgelopen tijd wel leer van dit soort buien gehad, iaar die hadden geen overstro- "Hiing tot gevolg. De huizen in e getroffen straten zijn wel vvetsbaarder omdat ze laag lig- en. En er viel in zeer korte tijd efst 35 millimeter regen. Maar 2|s de riolering de overvloedige niet kan verwerken, is |r nog altijd de zogenaamde (verstort. Dat is een systeem, lat het water afvoert als de ca- laciteit van de riolering tekort schiet." Volgens Haanstra heeft die 17 [verstort op de een of andere panier niet goed gewerkt. Hij ]g ioemt dat heel vervelend voor 17 |e gezinnen die hiervan de du- 17 je zijn geworden. „Daarom g |tellen we een onderzoek in om '7 pachter te komen wat de oor- taak is." Overstromingen kunnen ook j Jntstaan als de straatkolken 2 lerstopt zijn. De kolken worden 9 jchter geregeld schoonge- Gemeenten moeten 'vliegende winkels' aanpakken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland schrijft dit in een brief aan alle 22 gemeenten in haar werkgebied. Vliegende winkels zijn gelegenheidsverko pen gedurende een of enkele dagen vanuit zalen van ho recabedrijven of sociaal-culturele centra. Volgens de Ka mer neemt dit fenomeen in een hoog tempo steeds gro tere vormen aan. Dat bevalt haar niet omdat vliegende winkels oneerlijke concurrentie voor de reguliere winkels betekent. ervan en zijn ze dikwijls in strijd met het bestemmingsplan. Het is de Kamer van Koophandel een doom in het oog dat ge meenten zelf aan deze praktij ken meewerken doordat ze niet optreden tegen gelegenheids verkopen vanuit hun eigen soci aal-culturele centra. leiden/regio wim koevoet Volgens Kamer-directeur A. Berkhout hoeven vliegende winkels nauwelijks kosten te maken, omzeilen ze tal van wet telijke bepalingen, komt van controle vrijwel niets terecht door het incidentele karakter Berkhout wil dat gemeenten en horecabedrijven de regels handhaven, respectievelijk vol gen. Als voor het beheer van so ciaal-culturele gebouwen der den zijn ingeschakeld dan mo gen deze beheerders alleen maar subsidie krijgen of ver huurder blijven als ze vliegende winkels weren. Veel gemeenten voelen zich niet of nauwelijks aangesproken door de brief van de Kamer. Woordvoerders van Alphen aan den Rijn, Leiderdorp en Oegst- geest zeggen dat in hun ge meenten alles volgens de regels gaat en dat in de sociaal-cultu rele centra nooit vliegende win kels neerstrijken. Berkhout: „Toch klagen be langenorganisaties van de de tailhandel in heel de Rijnstreek steen en been. Verder moet je maar eens kijken in de huis- aan-huis-bladen. Daar wemelt het van de advertenties van vliegende winkels. De Leidse CDA-wethouder J. Walenkamp onderschrijft als enige de brief van de Kamer, zij het gedeeltelijk. „De Leidse de tailhandel heeft vooral last van dumpwinkels in de Haarlem merstraat." Volgens Walenkamp is de ho ge prijs die wordt gerekend per vierkante meter winkelvloerop pervlakte hier debet aan. Die behoort tot de hoogste van het land. „Alleen winkels met een hoge omzet zijn daartegen opgewas sen en dat zijn bepaald niet al tijd kwaliteitszaken." De Haar lemmerstraat wordt steeds meer het domein van dumpza ken en van filialen van groot winkelbedrijven. Volgens de wethouder bekommeren ze zich nauwelijks om het uiterlijk van hun zaak waardoor de ver loedering toeslaat. Walenkamp denkt door de in voering van baatbelasting de belangrijkste winkelstraat te kunnen opknappen. Met de op brengsten kan nieuw plaveisel worden bekostigd, evenals straatmeubilair en plantenbak ken. Ook wordt dan een 'droog- loop' (gedeeltelijke overkap ping) mogelijk. Volgens de wet houder vraagt een groeiend aantal winkeliers zelf om de in voering van baatbelasting. maakt. „Daar moeten we de oorzaak niet zoeken", meent Haanstra. „We zoeken het meer in de richting van de bemaling. Wellicht heeft er een afvoer richting waterzuivering niet goed gewerkt. De gemeente gaat daarover praten met het Hoogheemraadschap-van Rijn land. Wat ons betreft mag het niet meer voorkomen, dat er woningen onder water komen te staan. Dit soort stortbuien komt wel een keer of drie per jaar voor", aldus Haanstra. Geheel los van het rioolpro bleem, staan de problemen met de lekkende daken in Leiden- Noord. De Van Hogendorps- traat werd daardoor bijvoor beeld getroffen. Een woordvoer ster van de Woningbouwvereni ging Leiden (WBL) stelt dat het niet geheel onverwacht kwam. „De platte daken in die straten blijven kwetsbaar. We hebben er overheen gelopen om de hui zen te inspecteren. Hierdoor kunnen de daken zijn bescha digd. Die beschadigingen wor den pas ontdekt als er abnor maal veel regen valt. En verder is het mogelijk dat de dakgoten overlopen. Als gevolg hiervan kan het water eveneens de hui zen binnenstromen. We hebben ons best gedaan om de lekkages zo snel mogelijk te verhelpen. Het is altijd moeilijk om voor bereid te zijn op dit soort extre me omstandigheden", aldus de WBL. leiden Een kleine duizend leden van studentenvereniging A/linerva namen gisteren deel aan een massaal champagne-ontbijt aan het Rapenburg. Aan beide kanten van het water tussen Kloksteeg en Doelensteeg stonden lange tafels opgesteld waar de Minervanen, de meesten gehuld in pyjama of badjas, jus d'orange, croissants en licht alcoholische versna peringen tot zich namen. Het ontbijt in de open lucht maakte deel uit van de evenementen rond het 36-ste lustrum van de studentenvereniging. foto hielco kuipers Leidse conservator Raven ontdekt sarcofaag maar mummie is spoorloos alphen/leiden leiden caroline van overbeeke lelukkig houdt hij van puzze- en. De conservator van de igyptische afdeling van het tijksmuseum van Oudheden, ir. Maarten Raven, pakte de >chaar en de lijmpot om het aadsel rond de laatste rust- )laats van de beroemde Egypti- iche koningin Teje op te lossen, laven ontdekte na enig knip- ;n plakwerk met de plaatjes van ;ranietbrokjes uit het verwoeste jraf van farao Achnaton, dat Te le een plaatsje naast'haar zoon kreeg toebedeeld. Belangrijk nieuws vertelt Raven: „Hiermee is weer een tipje opgelicht van de sluier die hangt rond konin gin Teje, een van de meest be- cende maar ook een van meest raadselachtige vorstinnen van het oude Egypte. Een vorstin die niet van koninklijke bloede was maar van 'gewone' komaf." Raven ging aan het puzzelen met de op papier nagetekende [sarcofaagbrokstukjes uit de [grafkamer van Achnaton. De [Leidse conservator wilde nu wel eens weten hoe de kapotgesla gen sarcofaag van deze farao er uit zag. Achnaton was een ver ketterde koning in het oude Egypte. Omdat hij tijdens zijn koningsschap maar één god jvvilde vereren, de zonnegod, werd hij na zijn dood - in 1335 [voor Christus - verguisd en werd zijn graf verwoest, i De brokstukjes uit het graf zijn wel door onderzoekers in ikaart gebracht, de 740 stukjes graniet liggen in de kelders van het museum in Cairo opgesla gen. Raven: „Ik zag de tekenin gen in een boek en dacht bij mezelf: die stukjes moeten toch passen! Vervolgens heb ik mijn zoon een doos kleurpotloden gegeven om de plaatjes in te kleuren. Daarna was het mak kelijker enkele stukjes aan el kaar te plakken." Twee sarcofagen Raven ontdekte vervolgens dat de brokstukjes niet afkomstig zijn van één sarcofaag maar van twee. uDat betekent dat Achna ton in zijn graf in Amarna ook een plaatsje voor zijn moeder Teje had ingeruimd." Een op vallende vondst, zegt Raven. „Tot nu toe was niet bekend waar Tejes graf zich bevond. Ook over de mummie bestaat veel onduidelijkheid." „Er is wel een mummie die voor Teje wordt gehouden maar die is weer op een heel andere plek gevonden: in het Dal der Koningen. Deze mummie heeft haar dat sterk lijkt op een haar lok van Teje die weer in het graf van haar kleinzoon Toetan- chamon is aangetroffen. Maar artsen beweren dat deze mum mie niet ouder kan zijn geweest dan 35 jaar en bovendien van het mannelijk geslacht is." Teje was getrouwd met ko ning Amenophis de derde die Egypte regeerde als een 'oosters despoot'. De Egytpische konin gin was van burgerlijke komaf wat vrij uitzonderlijk is voor een vrouw van een farao. Na de dood van haar man kreeg Teje een vaste positie aan het hof van haar zoon, farao Achnaton. neschijf omdat hij nog maar één god wilde erkennen: de zonneschijf Aton. „Wij noemen hem ook wel de zonnekoning van Egypte." Raven neemt nu aan dat Achnaton zijn moeders begrafenis regelde. Raadselachtig „Uit de afbeeldingen in de graf kamer van Achnaton die ik ge deeltelijk heb gereconstrueerd, kun je zien dat de farao zijn moeder de laatste eer bewijst. Of de begrafenis ook daadwer kelijk is uitgevoerd, weten we niet. Er is namelijk een ander raadselachtig graf, graf 55, in het Dal der Koningen. Dit graf is een van de grootste mysteries uit de Egyptologie. Hier stond een allegaartje van grafgoede ren waaronder een schrijn waarop Teje is afgebeeld en de mummie waar ik het over had. Het kan zijn dat mensen de mummie van Teje en andere spullen uit Achnatons graf wilde veiligstellen en deze hebben overgebracht naar het Dal der Koningen maar zeker weten doen we het niet. Dit vak is soms net een detective." „Mijn ontdekking van de tweede sarcofaag viel toevallig samen met dezelfde vondst van mijn Canadese collega Edwin Broek. Hij sloeg vrijwel tegelij kertijd aan het puzzelen en komt nu tot precies dezelfde conclusie. Dat is wel een beetje Hij regeerde Egypte omstreeks jammer maar het betekent te- 1350 voor Christus. Deze farao gelijkertijd dat we het bij het had als bijnaam 'stralende zon- juiste eind moeten hebben." Het treinverkeer tussen Utrecht en Leiden en Alphen en Gouda reed vanmorgen na een reeks van ernstige vertragingen weer zo goed als normaal. Gistermid dag leken de storingen door blikseminslagen in de nacht van woensdag op donderdag ver holpen, maar 's avonds ging het weer mis. De reizigers werden met bussen vervoerd. Omdat er ook op andere plaatsen storin gen in het treinverkeer waren, was het moeilijk om tijdig vol doende bussen in te zetten. Vrijdag 17.00-23.00 Leiden Culinair, Pieterskerkplein vanaf 20.30 Blues gospelcon cert Rock of Ages, Waterpodi um, Hoogstraat Zaterdag 10.00-15.00 Leids Straatte- kenfestival, Stille Mare 11.00-12.30 Oudhollandse kinderspelen (6-9 jr), Stadhuis plein 13.00-15.30 Oudhollandse kinderspelen (10-12 jr), Stad huisplein 11.00-16.00 Tentoonstellings reeks 'In zeven Leidse kerken', ook Lakenhal en bibliotheek 11.00-16.00 Expositie 'Kijk op Leiden', Hooglandse Kerk 11.00-12.30 Straattheater Mamuthones, rond warenmarkt leiden wim koevoet PTT Telecom begint een ver kooppunt voor de zakelijke markt in het Leidse bedrijven park Roomburg, langs rijksweg 4. De vestiging maakt deel uit van een landelijke keten, die een tegenhanger moet vormen van de Primafoonwinkels, zegt voorlichter mevrouw H. Brou wers. In september gaan de deuren open. De vestiging is de tweede in het telefoondistrict Den Haag - de ander is in Rijswijk - en de achttiende in Nederland. Er ko men negen mensen te werken. Het verkooppunt neemt de hele 120 meter lange begane grond in beslag van het bedrijfs verzamelgebouw dat Novamij BV nu laat bouwen aan de Hei- derweg, tegenover het onderko men van de Japanse elektroni- ca-gigant JVC. PTT Telecom vult vijf van de tien units. De andere eenheden, op de eerste bouwlaag, zijn verhuurd aan onder meer een accountants kantoor en een' computerbe drijf. Novamij heeft een ruimte voor zichzelf gereserveerd. Het bedrijfsverzamelgebouw gaat 'Het A4-gebouw' heten. door: Loman Leefmans Gevecht om Broek- en Simontjespolder Tot voor kort zag men op het raadhuis in Oegstgeest de bouwplannen die Leiden voor de polder had, niet zitten. De groene buffer tussen de middelgrote stad en zijn forens moest bewaard blijven. Maar toen de provincie dreigde de polder aan Leiden toe te wijzen, besloot het gemeentebestuur van Oegstgeest zelf een plan te ontwikkelen. Deze week werd het gepresenteerd. Beide partijen zien vooral nadelen in de plannen van hun 'concurrent'. Oegstgeest is bang dat de Leidse stedebouwers weinig heel zullen laten van het bestaande groene karakter van de polder. En wie ziet wat er op dit moment in Leiden wordt gebouwd, kan die wees van Oegstgeest begrijpen: een torenflat bij de Kopermolen, een flat bij de Lammermarkt, een flat aan de Kooilaan, flats aan de Vrijheidslaan en een flat aan de Pelikaanstraat. De Leidse wethouder T. van Rij verwijt Oegstgeest het Wat wordt het met de Broek en Simontjespolder? Gaat Oegstgeest zelf zijn polder voor een deel bebouwen of wordt het een Leidse wijk waar de woningnood van de Sleutelstad voor een deel wordt weggewerkt? Wordt de grens tussen beide gemeenten verlegd en mag Leiden beginnen met de bouw van ongeveer 1.200 woningen in Merenwijk West, of maakt het nieuwe voorstel van Oegstgeest, getiteld 'Nieuw Poelgeest', met circa 1.000 huizen een kans? De provincie Zuid-Holland zal binnenkort een Salomonsoordeel moeten vellen. omgekeerde. In het plan dat is gepresenteerd doorzijn collega F. Lisman, staan te weinig huizen. Zeker 200 minder dan Leiden wenst om de woningnood terug te dringen en een sluitende exploitatie te krijgen. Van Rij geeft ruiterlijk toe dat het Oegstgeester plan duidelijk oog heeft voor het milieu en de ecologie van het gebied, maar hij beschouwt het daardoor ook als onbetaalbaar. Lisman beseft dat en sluit als gevolg van een eventuele negatieve exploitatie een lastenverzwaring voor de inwoners van Oegstgeest niet uit. Verder willen de twee kemphanen dat de nieuwe wijk bij hun gemeente aansluit. Lisman ziet in de toekomst de ontsluitingswegen van Nieuw Poelgeest voord van en naar Oegstgeest lopen, terwijl Van Rij denkt aan tunnels onder het spoor naar Leiden. Het is aan de provincie Zuid-Holland om de knoop door te hakken. Simpel gezegd is de keuze of een groene maar mogelijk verliesgevende Oegstgeester wijk, of een verdere vergroting van de stad Leiden, die niet tot hogere lasten voor de inwoners leidt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13