OPRUIMING Rechters lopen vast in WAO Europese PvdA niet blij met Santer Boseigenaren Veluwe willen dennen sparen Binnenland Ai, ai, ai, sombrero Auto in de lichtjes Waspoeder-fabrikanten Omo en Procter zetten oorlog voort DONDERDAG 14 JULI 1994 Drie jaar geëist voor poging tot moord assen Tegen een 39-jarige Assenaar is gisteren voor de recht bank in Assen drie jaar cel geëist. De man stak in april zijn bo venburen met een aardappelmes in de hals, maar raakte wonder boven wonder bij geen van beiden de halsslagader. De man was boos, omdat het echtpaar zijn vrouw had uitgescholden. De uit spraak is op 27 juli. Tweeduizend biggen gedood bij brand baarle-nassau Bij een brand in een varkensstal in Baarle-Nassau zijn gisteren tweeduizend biggen en 32 zeugen verbrand. De brand werd veroorzaakt doordat een werknemer met een slijptol een vonkenregen veroorzaakte. De eerste brand in een stapel hooi bluste de man nog zelf. maar even later stond de hele stal in lichterlaaie. 'Onze jongens' kunnen niet weg den haag De aflossing van de Nederlandse militairen in Bosnië- Hercegovina, de grootste logistieke operatie van de landmacht sinds 1945, wordt gehinderd door blokkades van burgers. De 95 militairen die twee dagen geleden naar ex-Joegoslavië gingen om een groep infanteristen in de moslim-enclave Srebrenica af te lossen, moesten vanwege wegversperringen in Kroatië een andere route nemen. Dat heeft Defensie gisteren gezegd. Nederlander smokkelde 80 kilo coke denhaag/frankfurt» Een 32-jarige Nederlander staat met een Oostenrijker, Colombiaan en een Duitser voor de rechtbank in Frankfurt terecht voor de smokkel van tachtig kilo cocaïne. De vier wilden de coke naar Nederland doorvoeren, maar daar sta ken Duitse undercover-agenten een stokje voor. Oudste Nederlandse man overleden den haag Meneer De Winter uit Gorinchem, de oudste man van Nederland, is gisteren in een bejaardenhuis in Gorinchem over leden. De Winter werd 107 jaar. Nu is meneer Rijkens uit Vries de oudste Nederlander. Rijkens, die woont in bejaardenhuis De Kornoljen hof. werd geboren op 18 maart 1889. De mannen leg gen het overigens af tegen de heel wat taaiere vrouwen. Ann Je mima Flower is vorige week vrijdag 109 geworden. Volgens het CBS telde Nederland op 1 januari dit jaar 939 100-plussers. Forse eis voor crime passionel assen Tegen een 40-jarige vluchtelinge uit Bosnië is gisteren voor de rechtbank in Assen acht jaar cel geëist voor moord op de vriendin van haar man. De wouw werd in februari in een asiel zoekerscentrum in Drenthe met 24 messteken om het leven ge bracht. De man wordt verdacht van medeplichtigheid omdat hij vantevoren op de hoogte zou zijn geweest van de vwaakplannen van zijn wouw. Uitspraak is op 27 juli. Overvallers stichten brand na overval renkum Twee jongemannen zijn de afgelopen nacht aan de vuurdood ontsnapt. De twee waren in een biljartcentrum in Renkum toen daar twee overvallers binnenkwamen. Eén van de overvallers was gewapend. De indringers bonden het 23-jarige en het 18-jarige slachtoffer vast op een stoel en roofden wat geld. Daarop stichtten ze brand en verlieten het gebouw. De mannen, de eigenaar van het bedrijf en een-schoonmaker, wis ten gebonden en al te ontkomen. Buiten werden ze door omwo ners losgesneden, aldus de politie. Het was vanmorgen nog niet duidelijk hoe groot de brandschade is. Een plan van energie- en water leidingbedrijf NUON om op de Veluwe naaldhout te vervangen door loofhout om zo verdroging van de bodem tegen te gaan, is geen oplossing voor het drink waterprobleem. De boseigena ren, verenigd in de Koninklijke Nederlandse Bosbouw Vereni ging (KNBV), zijn tegen het plan omdat daarmee de oorzaak van het probleem, waterverspilling, niet wordt opgelost. NUON wil de komende vijftig ■jaar tien procent van de bossen op de Veluwe kappen en ver vangen door loofhout. Het gaat vooral om donker naaldbos, zoals de Douglas Spar, die veel water opneemt en verdampt door de dichte kruin. Licht loof bos. zoals bijvoorbeeld de beuk, Agenten in Eper incestzaak niet verder vervolgd Het gerechtshof in Arnhem heeft bepaald dat er geen aan leiding bestaat voor het vervol gen van de vier Eper agenten, die door incestslachtoffer Yo- landa zijn beschuldigd van seksueel misbruik. Het hof vindt dat het bewijs te vaag is om een h nader onderzoek te rechtvaardi gen. De rijksrecherche stelde vorig jaar na de aangifte van Yolanda tegen de Eper agenten een on- i.derzoek in en kwam tot dezelf- de conclusie als het Arnhemse ,.hof nu. De burgemeester van Epe, Ch. de Loor, stelde de agenten na de aangifte op non- actief. Dat werd na de uitspraak I-,van de rechtbank ongedaan ge maakt. De raadsvrouw van Yolanda, mr. M. Oosterhuis-Smits, is te leurgesteld over de uitspraak i van het hof, die zij 'verrassend ,1 summier' noemt. Zij vindt dat met de beslissing van het rechtscollege de laatste kans is gemist om de feiten op hun hardheid te toetsen. „Maar mis schien komt Yolanda's waar- heid ooit op een andere manier aan het licht." r. De vier agenten hebben eind vorig jaar geprobeerd inzage te krijgen in het boek van Yolanda /Voordat het zou worden ge drukt. De rechtbank in Den Haag wees dit verzoek af, om- ~dat de eis in strijd was met de vrijheid van drukpers. verdampt bijna de helft minder water. Volgens de KNBV bete kent het versneld omvormen van bossen dat het drinkwater probleem wordt afgewenteld op boseigenaren in plaats van dat het bij de bron wordt aange pakt. Het plan doet volgens de KNBV ook afbreuk aan het bos beleid dat streeft naar een zoda nige samenstelling dat natuur, recreatie en bosbedrijf optimaal profijt van het bos hebben. Het plan van NUON is geba seerd op een onderzoek van de landbouwuniversiteit Wagenin- gen. De Vereniging van Water leidingmaatschappijen (Wevin) noemt het een 'goed plan in de strijd tegen de verdroging'. NUON heeft boseigenaren een financiële vergoeding beloofd voor het verlies van produktie- hout. Nieuwe wetgeving zorgt voor grote toename aantal zaken rotterdam De rechters in Nederland voorzien dat zij zullen vastlo pen in beroepszaken van mensen die aan den lijve heb ben ondervonden dat de sociale zekerheid minder royaal en minder toegankelijk is geworden. Naast een voorspel bare hausse van protesten tegen de uitslag van de WAO- keuringen, liggen er ook talloze beroepszaken van onder nemers die het niet eens zijn met een opgelegde ziekte wetpremie ofWAO-boete (malus). honderd zaken over AAW/WAO binnen en ongeveer vijfhonderd over de WAO-boete (malus). Verder werden 320 ziektewetge- vallen aanhangig gemaakt. Daarbij gaat het vooral om werkgevers die het niet eens zijn met de hoogte van de pre mie die zij moeten betalen. Die is afhankelijk van de hoogte van het ziekteverzuim in een be paalde bedrijfstak. Ook zijn er 270 zaken bijgeko men die voorheen door de AROB-rechter werden behan deld en als gevolg van verande ringen in de wet nu bij de be stuursrechter terecht komen. Door personeelsgebrek liggen er Mr. A. Metzemaekers, vice-pre sident van de rechtbank in Rot terdam en voorzitter van het landelijk overleg van bestuurs rechters, heeft inmiddels aan de bel getrokken bij het ministerie van justitie. Er zijn extra perso neelsleden nodig voor de admi nistratieve voorbereiding van de zittingen. Of die uitbreiding er ook komt, is de vraag. Minister van justitie Kosto is demissio nair. Vermoedelijk zal zijn op volger de knoop moeten door hakken. In het eerste halfjaar kwamen alleen al in Rotterdam circa elf- Brinkman door CDA als kluns afgeschilderd' den haag gpd CDA-leider Brinkman is door zijn partij verkeerd begeleid. In de verkiezingscampagne is het CDA erin geslaagd zijn ei gen voorman als een soort 'kluns' af te schilderen terwijl Brinkman juist alles mee heeft. Hij is aardig en capabel, jong in de politiek begonnen en dus ervaren, en ziet er niet onaan trekkelijk uit. Dit stelt voorlichter Dig Istha van de PvdA in het blad 'Clinch' van de Jonge Socialis ten, de jongerenorganisatie van de PvdA. Istha was de drij vende kracht achter de verkie zingscampagne van PvdA- voorman Kok. Die campagne leidde tot een fors herstel van de PvdA ten opzichte van pei lingen. Ondanks het verlies werd de PvdA de grootste par tij omdat zij veel minder ver loor dan coalitiegenoot CDA. De positie van Brinkman is recent door de commissie-Gar deniers aan de orde gesteld. Die analyseerde de oorzaken van de enorme verkiezingsne derlaag. De campagne van Brinkman werd uitgedacht en uitgevoerd door zijn rechter hand, persvoorlichter Frits Wester. Die vertrok direct na de verkiezingen en werd chef van de Haagse redactie van RTL4. Istha verwijt het CDA, en met name Wester, zich schul dig te hebben gemaakt aan manipulatie. CDA-nieuws werd op zodanige tijdstippen naar buiten gebracht dat jour nalisten het niet meer konden natrekken. Met name rond de AOW-crisis, die het CDA heel veel stemmen kostte, zou dit zijn gebeurd. Drie verslagge vers van de Haagse redactie van RTL kwamen onlangs in conflict met Wester omdat ze soortgelijke kritiek op hem hadden. Mr. A. Metzemaekers. foto anp nu naar schatting al een kleine duizend maluszaken te wachten op afhandeling door de Rotter damse rechtbank. „Het betreft conflict-opwek kende regelgeving. Dat men er niet aan heeft gedacht dat de rechter ook nog tijd moet heb ben om die zaken te behande len, en dat er ook aspecten aan kleven van Europees recht, vind ik een grote tekortkoming bij de wetgeving. Wij hebben geen mens extra gekregen voor pre miedifferentiatie, of voor ma luszaken. Kunt u nagaan. Alleen voor AROB- en bijstandszaken is extra personeel toegewezen", aldus Metzemaekers. In januari 1993 hebben de voorzitters van de bestuurssec- toren van de rechtbanken de minister van justitie in een brief op het probleem gewezen. Het antwoord luidde dat de minister eerst zou kijken hoeveel zaken het zouden worden. Dit jaar is weer een brief geschreven. „Maar alles zit nu potdicht." Niet alleen de verharding van het sociale-zekerheidsklimaat, maar ook de economische ont wikkeling laat bij de rechter sporen na. Nu de werkloosheid stijgt, leggen bedrijfsverenigin gen eerder sancties op in de WW, bijvoorbeeld wegens niet- of onvoldoende solliciteren. Dat leidde ^n het eerste halfjaar in Rotterdam tot 75 WW-zaken. Ook de beroepsrechter, de Centrale Raad van Beroep, krijgt veel meer werk. Metzemaekers: „Het is een vuistregel dat in 45 procent van de gevallen hoger beroep wordt ingesteld. Dat is vrij veel. Daarvan wordt uitein delijk ongeveer de helft doorge zet. In belastingzaken toetst de Hoge Raad uitsluitend of de la gere rechter de wet verkeerd heeft toegepast of geschonden. Bij de Centrale Raad kan ieder een die over zijn uitkering klaagt, alsnog proberen zijn ge lijk te halen. Je mag nieuwe din gen naar voren brengen, de fei ten worden opnieuw beoor deeld". Dat veel mensen tot in hoog ste instantie de beslissing van de bedrijfsvereniging aanvech ten vindt hij verklaarbaar. „Het gaat hier meestal om het inko men van mensen, om geld. Als het om je inkomen gaat, leg je niet gauw het hoofd in de schoot." Amsterdam De Amerikaanse kunstenaar Eric Staller heeft zijn Volkswagen in de lichtjes gezet. Hij is ermee naar Europa gegaan e Amsterdam. Op de foto staat de auto afgebeeld tegen de skylinevan New York, niet te verwarren met die van Amsterdam. Donkert: 'We gaan erop achteruit' De PvdA-fractie in het Europees Parlement heeft gisteren bij monde van demissionair staatssecretaris Piet Dankert teleurgesteld gereageerd op de mogelijke kandidatuur van de Luxemburgse premier Jacques San ter als voorzitter van de Europese Commis sie. „Door de blokkades tegen twee waarde volle kandidaten (Lubbers en Dehaene) gaan we erop achteruit", meent hij. Santer is gisteren voor vijf jaar herkozen als pre mier van Luxemburg. Dankert heeft zware kritiek op de gevolg de procedure. „Het beginsel dat de nieuwe commissievoorzitter met algemene stem men moet worden voorgedragen en het cri terium dat de nieuwe man een (oud-)pre- mier moest zijn, heeft de selectie sterk be moeilijkt. Het one of us-principe is waanzin geweest", aldus de nieuwe Europarlemen- „De Europese Raad (van regeringsleiders) en in het bijzonder het Duitse voorzitter schap is bang voor de schade als de vacatu re niet tijdig wordt geregeld. Het resultaat van deze merkwaardige procedure is dat je wel een kandidaat kunt produceren, maar dat je je wel moet afvragen of die de beste oplossing is voor de gemeenschap." Als de christen-democraat Santer morgen door de Europese regeringsleiders wordt uitverkozen, zal de socialistische fractie nog een hartig woordje met hem willen spreken. De socialisten eisen daarom dat de nieuwe kandidaat zich volgende week dinsdag avond in Straatsburg voor de fractie verant woordt over zijn ideeën over werkgelegen heid en economische groei in de gemeen schap. Vervolgens wil de fractie dat het parle ment zich, waarschijnlijk de donderdag daarop en in elk geval in aanwezigheid van Kohl, plenair kan uitspreken over de nieuwe kandidaat. „Wij willen in staat worden ge steld om de voorzitter en de nieuwe com missie als geheel los van elkaar te kunnen wegen", zegt Dankert. Dat de premier van juist Luxemburg kan didaat zou worden, stemt Dankert evenmin vrolijk. Hij wijst op de tegenstand die de kan leveren bij het streven naar Tot zes jaar cel geëist in zaak incest in Drente Voor het jarenlange misbruik van hun (stiefikinderen en kleinkinderen zijn gisteren te gen drie inwoners van het Drentse Zandpol celstraffen tot zes jaar en TBS met dwangver pleging geëist. De hoogste straf, zes jaar en TBS, is geëist tegen een 46-jarige man die tussen 1982 en 1989 drie van zijn stief kinderen, onder wie twee jon gens, bijna wekelijks zou heb ben misbruikt. Hij begon daarmee toen hij de twee jongens op een afgele gen landweggetje autorijles gaf. Als 'beloning' werden ze mis bruikt. In 1982 zou hij ook drie minderjarige stiefkinderen heb ben misbruikt. De man bekende eerst, maar ontkent nu weer. Volgens het Pieter Baan Cen trum is de man verminderd toe rekeningsvatbaar en is het gezin waaruit hij stamt 'in moreel op zichteen zooitje'. Tegen een 27-jarige man uit Zandpol, stiefzoon van de hoofdverdachte, is vier jaar cel en TBS geëist voor misbruik van drie kinderen. Volgens het Pie ter Baan Centrum is ook deze man verminderd toerekenings vatbaar. Hij is in het verleden misbruikt door zijn stiefvader. Tegen zijn moeder, een 45-jari- ge vrouw, werd ook vier jaar cel en TBS geëist voor seksueel misbruik van haar kinderen. Ook zij bekende aanvankelijk bij de politie, maar trok haar verklaring later voor de rechter weer in. De raadslieden vragen in alle gevallen om vrijspraak, omdat er te weinig bewijs is. De uitspraak is op 27 juli. Directeur Van der Valk krijgt kwart ton boete De 38-jarige directeur van het Van der Valk-concern in Lim burg is gisteren door de rechter in Roermond veroordeeld tot een boete van 25.000 gulden of 120 dagen cel. De man zou vals heid in geschrifte hebben ge pleegd door te rommelen met de levering van melk aan zuivel bedrijf Peroma in Echt door een boerderij in Nuland die deel uit maakt van het Van der Valk concern. De officier van justitie had 60.000 gulden boete geëist. Verslaafde prikt jongen 'zomaar' met injectiespuit een efficiënter bestuur van de Unie. „Luxemburg zal nooit accepteren dat het zijn commissaris moet inleveren. En als straks in 1996 een herverdeling van het stemmengewicht van de lidstaten moet plaatsvinden, zal het ongetwijfeld ook blij ven vasthouden aan zijn relatief bevoor rechte positie. Potentiële nieuwe toetreders als Malta en Cyprus zullen dan een verge lijkbare positie als Luxemburg opeisen." Daarnaast merkt Dankert op dat Luxem burg tot nu toe niet heeft uitgeblonken in de bescherming van de belangen van de Gemeenschap. „De onwrikbare houding ten aanzien van het bankgeheim en het commerciële mediabeleid geeft reden tot enige zorg." In tegenstelling tot de stevige reserve van de PvdA-fractie, toonde de CDA-fractielei der in het Europees parlement, Hanja Maij- Weggen, zich gisteren wat positiever over de mogelijke kandidatuur van Santer. „Wij zijn blij met een christendemocratische kandidaat uit een Beneluxland. Maar ik stel wel vast dat we in Lubbers een betere kan didaat zouden hebben gehad." Een 27-jarige drugverslaaf de uit Helmond heeft deze week op de kermis 'zomaar' een 13-jarige jongen gesto ken met een injectiespuit. De jongen heeft waarschijn lijk niets opgelopen, want de spuit is vermoedelijk niet eerder gebruikt Maar pas over een half jaar is met ze kerheid te zeggen of hij al dan niet met een virus is be smet. Volgens een politie woordvoerder veroorzaakt dat bij het kind en zijn ou ders een heleboel onrust. De verdachte is aange houden. Hij kende het kind niet. De jongen liep met een paar vrienden op de kermis in Helmond, toen hij plotse ling van achteren werd ge stoken. De man wordt verdacht van zware mishandeling. Als later blijkt dat de jongen toch met een virus is be smet, kan de tenlastelegging worden uitgebreid, aldus de woordvoerder. Omstreden wasmiddel nu in twaalf Europese landen te koop De mooiste Oosterse Tapijten nu voordeliger dan ooit. den haag gpd zwaagduk» In Mexico liggen ze er 's middags onder te slapen, in Zwaagdijk raapten ze er gisteren bollen onder: de 'sombrero'. Met de tropische temperaturen van de laatste dagen kon het hoofd wel wat bescherming gebruiken tegen de felle zon. foto anp In twaalf Europese landen is Omo Power, al dan niet onder een andere naam, te verkrijgen. En in diezelfde twaalf bestookt Procter Gamble de pers met foto's van kapotgewassen kle ding, maar tot een rel als in Ne derland is het nog niet geko men. Het succes van dé Nederland se tegencampagne staat model voor de aanvallen die Procter in andere landen heeft gelanceerd tegen Omo Power. In Zweden. Oostenrijk, Engeland, Frankrijk en Spanje liet Procter Omo Po wer testen door onafhankelijke testinstituten. Iedere keer is de conclusie hetzelfde: de vlek ver dwijnt, maar er komt een gat of scheur voor in de plaats. In Zweden wordt door de me dia veel aandacht aan de oorlog besteed, maar in de overige tien landep is het muisstil. Veel ple zier beleeft Lever, de wasmid delendochter van Unilever, niet aan de introductie van Onto Po wer. Na de ronkende verhalen bij de introductie vielen al snel de eerste gaten in de marke tingstrategie. Procter Gamble van onder meer wasmiddel Ariël ontketende een enorm pu bliciteitsoffensief en won. De Consumentenbond kwam met gelijkluidende testresultaten en supermarkten eisten een kwali teitsgarantie en het wasmiddel werd niet meer verkocht. Unilever kwam razendsnel met een verbeterde versie van Omo Power op de markt waarin minder van het omstreden vlek- verwijderingsmiddel zit. Vol gens Unilever 'trekken de ver kopen weer aan'. Procter laat het vernieuwde wasmiddel op nieuw testen door TNO. Unile ver schermt inmiddels al met een onderzoek van TNO dat de superioriteit van het wasmiddel bevestigt. Mocht Procter tot de zelfde conclusie komen, dan moet het bedrijf andere manie ren zoeken om de concurrent te bestrijden. Maar de oorlog is nog lang niet over. Nepali Bidjar Nepali Kaskay Serabent 240 x 170 uitzoeken 240 x 170 uitzoeken 250 x 180 uitzoeken 300 x 200 uitzoeken 310 x 215 uitzoeken 350x250 uitzoeken 1.350,- 1.895,- 2.250,- i Mooiste tapijten - grootste voorraad - I laagste prijzen. Kom en overtuig uzelf!

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3