'Ik heb geen spijt, ik zou het weer doen' Jupiter wacht op bombardement komeet-brokken Feiten &Meningen Overspel VS met Duitsers zeer logisch Kippen DONDERDAG 14 JUL11994 Het CDAeen week na het rapport-Gardeniers Professor Kolnaar is zich nog steeds van geen kwaad bewust. De Tilburgse econoom en vice- voorzitter van de CDA-programmacommissie was degene die voor de verldezingen het woord 'bevriezen' liet vallen toen het over de AOW- uitkeringen ging. Er was toen geen redden meer aan: het CDA duikelde verder in de peilingen om uiteindelijk bij de Tweede Kamerverkiezin gen op slechts 34 zetels uit te komen. „Nee, ik heb geen spijt. Ik zou het weer precies zo doen. Ik blijf erbij dat alle uitkeringen bevroren moe ten blijven. Dat het mis is gegaan komt door de presentatie. Het NOS-journaal pikte er slechts één zinnetje uit: dat over de AOW". Een nog stralende Brinkman op zaterdag 30 januari, de dag dat hij officieel tot lijsttrekker werd gekozen. Toen had hij al twee dagen moeten praten als Brugman om partijgenoten over de streep te trekken die zich verzetten tegen de eerder die week in de schijnwerpers gekomen be vriezing van alle sociale uitkeringen. foto anp NIEUWSANALYSE Clinton: Realpolitiker. foto reuter Op de persconferentie in Bonn maakte Bill Clinton zich er met een kwinkslag vanaf. Op de vraag of Duitsland nu Groot-Brittannië had verdrongen als voornaamste bondge noot, antwoordde de Amerikaanse presi dent gevat: ,,Dat is zoiets als mij vragen een favoriet te kiezen voor het WK voetbal, nu we er zelf uitliggen". Maar Clintons bezoek aan Duitsland liet deze week weinig ruimte voor twijfel. Lief devol gewaagde de president van een 'wer kelijk unieke relatie' met Duitsland, en voor zover ooit iemand had getwijfeld aan zijn respect voor Kohl wenste hij de bondskan selier volgaarne te bewieroken. Als hem op internationale vergaderingen gewaagd werd het woord te voeren, zo onthulde Clinton, stond hij gewoon op en zei: „Ik ben het met Flelmut eens". Na deze ode aan Duitsland schreed Clin ton door de Brandenburger Tor en decla meerde: Nichts wird uns aufhalten (niets zal ons tegenhouden). De boodschap was wel duidelijk in Londen. 'Duitsland is beste bondgenoot van VS', kopte The Indepen dent. En The Guardian: 'Amerikanen ver breken speciale band met Groot-Brittan nië'. Die 'speciale band' tussen de VS en de moedematie' Groot-Brittannië ontstond tijdens de Tweede Wereldoorlog, toen de Amerikanen en Britten door een gemeen schappelijke vijand in eikaars armen wer den gedreven. Daarna waren er ups en downs, maar in de jaren '80 begon de band heel innig te worden. Aan weerszijden van de oceaan woei een ideologische wind die een platonische liefde tussen Ronald Reagan en Margaret Thatcher mogelijk maakte. Maar onder Reagans opvolger Bush be koelde de liefde snel. Bush haatte Thatchers betweterigheid, zoals de IJzeren Dame in haar memoires toegaf. Maar belangrijker voor het denken in Washington was de in vloed van James Baker, Bush' minister van buitenlandse zaken. Baker wordt in That chers memoires gebrandmerkt als een naïe ve pragmatist, die 'Duitsland belangrijker acht dan de speciale relatie met het Vere nigd Koninkrijk'. Maar die hang naar Duitsland, schrijft Thatcher, was slechts een kinderziekte van Bush. Toen Saddam Husseins divisies Koe weit waren binnengerold, drong het snel tot hem door dat hij maar één bondgenoot had: Groot-Brittannië, dat 40.000 desert rats naar de Golf stuurde. Duitsland daarente gen moest zich afzijdig houden; zijn grond wet verbood het zenden van troepen. Toekomstige historici zullen de plotseling aanwakkerende liefde ten tijde van de Golf oorlog waarschijnlijk als een voetnoot af doen. Clinton sloeg vrijwel onmiddellijk na zijn ambtsaanvaarding de weg in die Baker had gewezen. Tijdens de Amerikaanse verkiezingscam pagne hadden Britten gepoogd om Clintons tegenstander. Bush, van politieke munitie voorzien. Ze hadden gewroet in Clintons verleden als student aan de Universiteit van Oxford. En hoewel de Britten niets hadden gevonden, was de boodschap duidelijk: pre mier Majors kompanen hadden liever Bush als president. Maar meer dan door rancune laat Clinton zich leiden door realiteit. Hij is, zoals hij duidelijk maakte in Duitsland, een Realpoli tiker. Niet langer wensen de Amerikanen hun buitenlands beleid te stoelen op mili taire bondgenootschappen uit het verleden. „Flandelaren, niet alleen soldaten, zullen in de 21ste eeuw bepalen welke landen be trekkingen onderhouden", zei Clinton. Groot-Brittannië, de oudste industriële natie ter wereld, speelt in economisch op zicht nog maar een marginale rol. Duitsland heeft een bruto nationaal produkt dat bijna twee maal zo groot is, en zelfs Frankrijk en Italië zijn de Britten voorbijgestreefd. Daar komt nog bij dat Britse regeringen de afge lopen vijftien jaar in Europa slechts de rol van dwarsligger hebben gespeeld. De openlijke vrijage tussen de verenigde- Staten en Duitsland werd in Londen nooit helemaal ernstig genomen. Daarvoor was een goede reden: in tijden van oorlog zou den de VS en Groot-Brittannië vrijwel on middellijk weer tot elkaar worden veroor deeld. Duitsland immers mocht krachtens zijn grondwet geen troepen inzetten buiten het grondgebied van de NAVO-landen. Maar uitgerekend tijdens Clintons bezoek aan Duitsland werd ook die hinderpaal ge slecht. Na de Golfoorlog was Kohl de grond wet ruimer gaan interpreteren. Hij had Duitse blauwhelmen naar Somalië ge stuurd, en een Awacs-vliegtuig en een fre gat naar Bosnië. Daarvoor was hij door de oppositie voor het Constitutioneel Hof ge daagd, dat echter deze week de bondskan selier in het gelijk stelde. „We gaan nu niet een sfeer van 'op naar het front' scheppen", zei Kohl in reactie op de historische uitspraak. Maar een Duits land dat is losgemaakt uit de ketenen van zijn eigen grondwet, is voor Clinton een nog interessanter bondgenoot een bond genoot die hij nu zonder scrupules kan voordragen voor een permanente zetel in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. LONDEN CEES VAN ZWEEDEN Ruim een week na de presentatie van het rapport van de commissie-Gardeniers, waarin onverhuld het falen van velen in de partij aan de kaak wordt gesteld, zijn de hoofdrolspelers niet erg onder de indruk. Waarnemend partijvoorzitter Lodders gaf de verzekering dat veel anders moet in het CDA en dat de 'heling' van de partij gemak kelijk door de 'schuldigen' zelf ingezet kan worden. „Het is zeer te betreuren dat een zo diep in grijpende boodschap zo eenzijdig als een economische noodzaak is gepresenteerd', schrijft de commissie over Kolnaars optre den. De opmerking heeft veel 'onrust' ver oorzaakt. Het beeld ontstond dat de 'reken machines' bepalender zijn dan het 'christe- lijk-sociale gezicht van onze partij', aldus Gardeniers. Kolnaar kucht, maar geeft geen krimp.Als je een goed rentmeester wilt zijn, blijft de maatregel noodzakelijk". Het sociale gezicht kreeg ook deuken en schrammen door het harde verkiezingspro gramma, waarin aanvankelijk werd gepleit voor de afschaffing van het minimumloon en de vermogensbelasting en het verlagen van het toptarief in de inkomstenbelasting. Een en ander 'beschadigde het beeld van een overwogen en evenwichtig program', aldus de commissie. „Ach, dit kwam meer door de presentatie dan door de inhoud", zegt Eerste Kamerlid Braks, voorzitter van de toenmalige pro gramcommissie. „Maar dat was niet mijn verantwoordelijkheid. Ik heb geen campag ne gevoerd. Heel makkeljk om achteraf te zeggen dat het sociale gezicht daarmee aangetast is". Fractievoorzitter Brinkman, die mag blijven zitten zoalang de kabinetsformatie voort duurt, was één en al deemoed toen zijn fa len als fractieleider en lijsttrekker aan de or de kwam. Uit de gemaakte fouten zouden hij en de hevig bekritiseerde fractie lering trekken. Twee dagen later laat hij echter ijs koud weten dat zijn fractie bepaalde con clusies niet deelt, zoals de aantasting van het sociale gezicht. Volgens hem is dat slechts een kwestie van beeldvorming. Bo vendien „heeft de fractie een beetje de in druk dat hetgeen ze aan goeds heeft gedaan in de afgelopen jaren, wat bescheiden in het rapport terecht is gekomen", aldus Brinkman deze week in het partijblad CDActueel. Er waren zelfs enkele fractiele den die een bespreking van het rapport in de fractie overbodig vonden, omdat de kri tiek nu wel bekend is. Ook zijn rechterhand, één van de 'directe (PR)-advieseurs' waar hij volgens de com missie teveel naar luisterde, loopt bepaald niet over van schuldbewustheid. Het ka merlid Hans Hillen: „Iedereen draagt schuld, maar wij zijn nu eenmaal gezichts bepalende professionals en krijgen er dus harder van langs. Het zij zo". Over het soci ale gezicht is hij niet bezorgd. „Het is de oude vraag over het verschil in soliditeit en solidariteit. Voor ons is dat hetzelfde. Net als bij de AOW is het een kwestie van pre- Voorzitter Jansen van de CDA-werkgroep sociale zekerheid gruwt van dit soort reac ties. Hij stuurde een boze brief naar de frac tie, omdat koers wordt gezet naar een cen trum-rechts kabinet. „Hoe kan het CDA daarin een socialer beleid voeren? Hebben ze er dan niets van begrepen?". Het CDA kan er volgens Jansen alleen weer bovenop worden geholpen door een mentaliteitsver andering in de partijtop. „Alsof alle fouten een kwestie van beeldvorming zijn geweest. Blijkbaar snappen ze niets van de kritiek van het rapport-Gardeniers. Die oude, ver keerde mentaliteit zit nog steeds in de frac tie". De vraag rijst of de schuldigen aan de te loorgang van de partij, het CDA zelf uit het moeras kunnen trekken. Hillen: „Moeten we dan allemaal naar huis gaan? Moeten we als fractie dan als enige consequenties uit de kritiek trekken? De keeper van Ier land maakt één fout waardoor Nederland kan scoren. Moet die man. die 77 interlands foudoos heeft gespeeld, dan maar stoppen? Ook Kolnaar denkt er niet over voortaan gewoon wetenschapper en SER-lid te blij ven. „Ik blijf gewoon aan als CDA-adviseur. Sterker nog, ze hebben me al een paar keer weer om raad gevraagd". Jansen: „Ze mogen best blijven zitten, maal dan moeten ze wel de nieuwe lijn volgen. Kamerleden die dat niet willen doen, die nen op te stappen. Dat geldt ook voor het partijbestuur. Dat heeft ook veel fouten ge maakt". Het bestuurslid Post (kamerkring Haarlem), vlak na de verkiezingen zo aan geslagen dat hij erop stond dat het hele par tijbestuur zou moeten aftreden, heeft nog steeds geen bedankje naar het partijbureau gestuurd. Het CDJA ergert zich ook aan de vrijblijven de sfeer, waarin iedereen blijft zitten waar ie zit. Vice-voorzitter Stadhouders in CDAc tueel: „Een ieder moet uit het rapport de schoen aantrekken die hem of haar past. Ei-: gen fouten worden echter weggewuifd in het belang van de formatie: het partijbe stuur zet niet door, de partijtop handelt naar eigen goeddunken en de fractie is zich van geen kwaad bewust. Ze dronken een glas, ze deden een plas en alles bleef zoals het was". DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN Als gigantische projectielen uit een ruimte-kanon zul len de resten van een kapotgeslagen komeet vanaf za terdag de planeet Jupiter bombarderen. Brokken rots en ijs met de omvang van bergen van de komeet Shoemaker-Levy 9 komen als een langgerekt salvo met een snelheid van 209.200 kilometer per uur op de ko meet afgevlogen. Het grootste brokstuk heeft een dia meter van bijna 3,2 kilometer. De klap die dat zal geven is te vergelijken met een explosie van 200.000 megaton TNT. Elk brok zal naar verwachting exploderen in een vuur bal van 24.000 kilometer doorsnee, die bijna duizend kilometer boven de wolken van Jupiter zal uitstijgen. „Dat is vele malen groter dan énige atoombom die ooit op aarde tot ontploffing is gebracht", zegt Lucy McFad- den van de universiteit van Maryland, een van de vele astronomen die klaar staan om de ruimtelichtshow te observeren. Niet alle astronomen geloven overigens dat de botsing zo'n spectaculair effect zal hebben. Helaas zal het verwachte vuurwerk niet direct te zien zijn, omdat het bombardement, van de aarde af gezien, net achter de westelijke horizon van Jupiter zal plaats vinden. Desondanks zal vrijwel elke belangrijke telescoop op aarde, alsmede een variëteit aan observatie-instrumen ten in de ruimte, op 16 juli op Jupiter worden gericht voor wat astronomen beschouwen als de grootste ruim tebotsing die zij ooit zullen aanschouwen. „Dit is voor het eerst in de geschiedenis dat we een be langrijke botsing konden voorspellen en de observatie wetenschappelijk hebben kunnen voorbereiden", zegt Gene Shoemaker, verbonden aan de US Geological Sur vey en een van de ontdekkers van de komeet. „We zijn getuige van een gebeurtenis die eens in een millennium voorkomt. De kans dat je zo'n botsing in pakweg een eeuw te zien krijgt is 1 op 10.000. Ik droom al mijn hele leven van een inslag op de maan", zegt Shoemaker. „Ik had nooit gedacht dat ik er nog eens een op Jupiter zou De planeet Jupiter. meemaken." Shoemaker, zijn vrouw Carolyn en David Levy ontdek ten de komeet op 24 maart 1993 toen zij met behulp van een verouderde telescoop op Palomar Mountain in California hun maandelijkse foto-overzicht van de ruimte maakten. „We doen het nog op de ouderwetse manier", zegt Shoemaker. „We zitten buiten op de ob servatietoren en bedienen de telescoop met de hand." Het team maakt al jaren regelmatige observaties van de hemel en heeft op die manier al eerder kometen ont dekt. Deze vonden ze op een nacht dat het weer niet erg meewerkte en zij bang waren dat de film die zij ge bruikten per ongeluk was belicht. Ze namen toch maar foto's en hoopten er het beste van. Carolyn zag de komeet het eerst. Toen zij de film analy seerde met behulp van een flikker-apparaat dat de be wegingen van de ruimte-objecten zichtbaar moet ma ken, zag ze .iets dat leek op een uitgerekt lichtpunt. „Het was duidelijk het vreemdste object dat we ooit waren tegengekomen", zegt Shoemaker. „Carolyn noemde het meteen een geplette komeet. Zij heeft er nooit aan ge twijfeld dat het een komeet was." Al gauw werden enkele van de meest geavanceerde as tronomische instrumenten, alsmede de ruimtetele scoop Hubble, op de 'geplette komeet' gericht en in mei werd vastgesteld dat de Shoemaker-Levy 9 bestond uit 21 brokken die achter elkaar aan door de ruimte 1 scheerden. Onderzoek naar de herkomst van de komeej bracht aan het licht dat deze in juli 1992 vlak langs Jupi ter was gekomen en door de enorme zwaartekracht vai de gigantische planeet in stukken was gebroken. De brokken formeerden zich als de wagons van een goede renfrein en gingen er met een enorme snelheid van door, de ruimte in. Nu zijn ze met een snelheid van 60 kilometer per'seconde op de terugweg naar Jupiter. Het eerste brokstuk bereikt zaterdag om 21.54 uur Ne derlandse tijd de bovenste wolken van Jupiter. In de vij dagen daarna zullen de in formatie vliegende brokken volgen, de laatste vrijdag om 09.53 uur. Wat er vanaf aarde precies van te zien zal zijn, is niet bekend. Sommige astronomen geloven dat het effect dat zal zijn van een blindganger. Jupiter, de grootste planeet van ons zonnestelsel, heeft een elf maal zo gro te doorsnede als de aarde, maar bestaat voor het groot ste deel uit waterstof en helium. Objecten kunnen daai door misschien gewoon in Jupitér verdwijnen. Anderen gaan ervan uit dat de snelheid en massa van de Shoemaker-Levy 9 voor explosies zal zorgen waar van het licht via Jupiters manen naar de aarde gekaatst zal worden. De vuurballen, zo geloven zij, zullen gedu rende 45 seconden even helder rood zijn als het zon licht dat Jupiter weerkaatst. Maar ook de optimisten zijn niet helemaal zeker van hun zaak. „Het ergste zou zijn als alles gewoon verdwijnt en er niets te zien is", zegt Shoemaker. „Maar het zou me wel heel erg verba zen als we niets te zien krijgen". WIM STEVENHAGEN Ze zijn niet te vermijden als je het park binnen wandelt: kippen. Tok kend en kraaiend krioe len ze om je heen. Be- ^XotÊrdam™ delend om voedsel. Een heel park ter beschik king, maar de boerenkrielen zijn lui ge worden. Het Amsterdamse Amstelpark ligt aan de rand van het welvarende stadsdeel Buitenveldert en aan rivier de Amstel. Het geldt als een van de mooiste parken in de hoofdstad. Dit dankzij de eerste Floriade in 1972, waardoor het park een rijke en gevarieerde aanplant kreeg. Er rijdt zelfs een treintje door het 38 hecta re grote park. Veel van de oorspronkelijke aanplant ging in de loop der tijd verloren. Voor het kostbare onderhoud ontbreekt het Amsterdam nu eenmaal aan geld. Maar nog steeds zijn er de heemtuin met be dreigde inheemse planten, het rosari um en dahliarama, de Japanse tuin en de vermaarde rhododeridronvallei. Er zijn attracties voor kinderen en er is een paviljoen voor exposities. Wat ook bleef zijn de kippen. „Voor de aardigheid werden er tijdens de Floria de een paar uitgezet, met het idee dat zij onkmidzaden en insecten zouden oppikken", vertelt de parkwachter. De pluimveestapel is inmiddels uitgedijd tot enkele honderden exemplaren. „Op een bepaald moment liep het gierend uit de hand." „Soms zijn het er zoveel, dat het gras niet eens ingezaaid kan worden. Als we niet zouden ingrijpen, waren het er dui zenden." Hoezo ingrijpen? Hij aarzelt. „Nou, we geven er wel eens een paar weg". En de rest? „Eh, tja, eh... afschie ten. Een vorm van beheer. Hoeveel? Nou, dat zeg ik liever niet, dat klinkt zo gruwelijk." Om nekschoten te voorkomen, wordt als anticonceptie driftig eieren geraapt. „Gelukkig zijn het geen legkippen. Ge middeld een paar maanden per jaar leggen ze eieren. Maar het zijn wel ont zettende broeders. De meeste broed- plekken in het park ken ik wel. In het legseizoen ben ik toch al gauw een hal ve dag zoet met het rapen." De steeds maar uitdijende hoender stand krijgt van buitenaf nog een extra impuls. Bij voorkeur in de nachtelijke uren worden hoenders over het park hek gezet. Door kippenfokkerijen die af willen van hun haantjes. Of door bur gers die genoeg hebben van het kippe- hok in het achtertuintje, maar de bees ten niet de nek om durven draaien. De parkwachter: „Het is zielig voor die beesten. Ze zijn gewend aan een kleine ruimte en kunnen hier nauwelijks over leven. Die van ons zijn winterhard, ze slapen in de bomen". Het stadspubliek is gecharmeerd van de kippen. Het park is toch al rijk aan beesten. Want niet alleen overleven er kippen, maar ook een stuk of vijftien pauwen, een tiental hazen, een bun zing, hermelijn, torenvalk en uilen. Tot voor kort stikte het er ook van de konij nen. Sinds de konijnenstand het afgelo- pen najaar echter werd getroffen door de konijneziekte myxomatose, komen ze er nog slechts sporadisch voor. En dan zijn er nog de drie hoogbejaarde zeehonden. In 1972 arriveerden ze in het Floriadepark in een veel te kleine vijver. Volgens plan zouden ze daarin niet langer dan een halfjaartje blijven Nu zwemmen ze er nog steeds hun m nieme rondjes. Inmiddels hebben ze de de respectabele leeftijd van 33 en 34 jaar bereikt. En dat terwijl de leeftijd ,van zeehonden in gevangenschap ge middeld 23 jaar bedraagt. Ontdaan over de veel te kleine vijver, voerden regelmatige bezoekers van h park enige tijd geleden nog actie. Ze wilden de zeehonden overbrengen naar Artis. Maar de beesten zijn er zo aan g( wend, dat een dergelijke verhuizing vrijwel zeker hun dood zou betekenen. THEA VAN BEEK GPD

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2