94 Het verschil heet Romario B Roberto Baggio-show gaat door Nominatie Bergkamp DONDERDAG 14 JULI 1994 19 Brazilië kan niet veel, Zweden helemaal niks in slappe halve finale Zelfs de sambafeesten rond de Rose Bowl na de wed strijd waren wat vlakjes, plichtmatig. De verwachte Braziliaanse explosie van dronken makende vreug de, zo logisch na het berei ken van de eerste WK-fina le in 24 jaar, bleef uit. Bra zilië had Zweden verslagen (1-0, goal Romario), maar het leek voor de fans eer der een huishoudelijke me dedeling dan het sein voor een volksfeest. LOS ANGELES HENRI VAN DER STEEN GPD-VERSLAGGEVER Ook Romario stond er na afloop niet bij alsof hij een ticket voor de voetbalhemel had verdiend. Bijna ongeïnteresseerd beant woordde hij kort wat vragen. „Het was bijna onmogelijk door de Zweedse defensie te komen. We hadden afgesproken dat we het zouden blijven proberen via de flanken. Gelukkig is het uit eindelijk op die manier ook ge lukt." Gelukkig dan voor de Brazi lianen. Want het publiek had wel een leuke verlenging ver diend. Nu ging het volk toch min of meer met een kater naar huis; ze hadden het grote Brazi lië zien spelen en winnen, maar evengoed een draak van een wedstrijd gezien. Tegenover de onmacht van Zweden stelde Brazilië een hele hoop aanvallen in slow-motion, te vervelend om aan te zien. Ook toen Thern bij de Zweden van het veld was gestuurd, ble ven de Brazilianen pielen en schuiven en in een laag tempo proberen tot een beslissing te komen. Het Braziliaanse overwicht had wel vijf goals moeten ople veren. Het werd vier keer niks. Romario miste ook enkele op gelegde kansen, één overigens die hij weer eens in zijn eentje bij elkaar pingelde. Romario: „Ik had voor rust twee keer kun nen scoren. De ene keer kwam ik niet aan schieten toe, de an dere keer gleed er ineens een Zweed over de lijn. Ik snap nog niet waar hij vandaan kwam." Romario refereerde aan een scène uit de eerste helft, toen hij WK-UITSLAGEN eerste ronde GROEP A Ver. Staten - Zwitserland 1-1 J Colombia - Roemenië 1-3 Roemenie - Zwitserland 1-4 Ver. Staten - Colombia 2-1 Ver. Staten - Roemenië j 0-1 Zwitserland - Colombia 0-2 M GROEP B Kameroen - Zweden .2.2 Brazilië - Rusland Brazilië - Kameroen .2-0 3-0 Zweden - Rusland 3-1 Rusland - Kameroen 6-1 Brazilië - Zweden 1-1 GROEP C Duitsland - Bolivia 10 Spanje - Zuid-Korea 2-2 Duitsland - Spanje 1-1 Zuid-Korea - Bolivia 0-0 Bolivia - Spanje Duitsland - Zuid-Korea 1 *3 j 3-2 GROEP D I Argentinië - Griekenland 4-0 Nigeria - Bulgarije 3-0 Argentinië - Nigeria 2-1 Bulgarije - Griekenland 4-0 Griekenland - Nigeria Argentinië - Bulgarije 0-2 0-2 GROEP E Italië - Ierland Noorwegen - Mexico 0-1 1-0 Italië - Noorwegen f-ö" Mexico - Ierland Ierland - Noorwegen 0-0 Italië - Mexico 1-1 GROEP F België - Marokko 1-0 Nederland-Saudi-Arabië j 2-1 Saudi-Arabië - Marokko 2-1 België - Nederland 1-0 Marokko - Nederland België - Saudi-Arabië 1-2 0-1 laatste zestien Roemenië - Argentinië Saudi-Arabië - Zweden 3-2 1-3 Spanje - Zwitserland 3-0 Duitsland - België 3-2 Nederland - Ierland 2-0 Brazilië - Ver. Staten 1-0 Nigeria - Italië 1-2 Mexico - Bulgarije 1-1 kwartfinales Italië -Spanje 2-1 Nederland - Brazilië 2-3 Bulgarije - Duitsland 2-1 Roemenië - Zweden (wit,) 2-2 pass van Jorginho kopt hij het enige doelpunt achter de Zweedse doelman Ravelli. met een geniaal solootje recht door de Zweedse verdediging glipte, keeper Ravelli omspeelde en met een schuivertje dacht te scoren. Tot Ijij Andersson dus over de lijn zag glijden, de bal uit het doel houdend. Rondom dat moment faalden Bebeto, Zinho en Mazinho als het op scoren aankwam, de een nog erger dan de ander. Tien minuten voor tijd lukte het alsnog. De voorzet van Jor ginho werd door Romario sim pel tegen het net geknikt: 1-0. Romario's vijfde goal in zes wedstrijden. De smet op het be reiken van de finale was er ove rigens niet mee weg te werken: Brazilië speelde matig. Wat er ger is: Brazilië kan vermoedelijk niet veel beter op het ogenblik. Niet alleen speelde Brazilië gisteren tegen een stel dodelijk vermoeide en technisch be perkte Noord-Europeanen, de tegenstand werd na een uur spelen dus ook nog eens tot tien man beperkt, toen de Zweedse aanvoerder Thern rood kreeg. Them hakte met gestrekte voet op het scheenbeen van Dunga, een beetje uit revanche voor een eerdere schop van Jorginho, een beetje uit domheid. Scheidsrechter Torre Cadena uit Columbia kon in elk geval niet veel anders doen dan rood trekken, al was hij er wel erg snel bij met die kaart. Ook op andere momenten wekte de Zuid-Amerikaan de indruk dat 'men' liever Brazilië in de finale zag komen dan Zweden. Dat is op zich verklaarbaar. De sympathieke Zweden heb ben het zeer leuk gedaan, maar zouden het affiche voor zondag toch tamelijk devalueren. Zeker zonder Schwarz (na rpod tegen Roemenië) en Thern. Daarbij bleek Dahlin gisteren te gebles seerd - en sowieso te beperkt - om de Zweedse aanval kracht te geven, zoals ook Klas Ingesson niet zo uit de voeten kon als De oud-houthakker moet nu wachten op een andere club of zich anders eind juli melden bij PSV. Met ondermeer Kieft en Van Ankeren moet Ingesson bij PSV de voorbereiding meema ken bij het tweede elftal, inclu sief een hele serie oefenwed strijdjes. Hoogtepunt voor In gesson c.s. wordt een sterk be zet toernooi te Groesbeek. ZWEDEN: Ravelli; Roland Nilsson, Pa trick Andersson, Björklund, Ljung; In gesson, Brolin, Them, Mild; Dahlin (67. Rehn), Kennet Andersson. BRAZILIË: Taffarel; Jorginho, Marcio Santos, Aldair, Branco; Dunga, Mauro Silva, Mazinho (46. Rai), Zinho; Bebe to, Romario. Italië loopt niet in Bulgaarse val NEW YORK ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER De Roberto Baggio-show gaat vrolijk door. Bijna louter aan hem, de scherpschutter pur sang, dankt Italië de finale van het vijftiende WK in Los Ange les. Met zijn twee doelpunten had Magie Roby gisteravond in het Giants Stadium een levens groot aandeel in de triomf op Bulgarije (2-1). Eens te meer be wees de voetballer van het jaar één van de beste spitsen ter we reld te zijn. Daartoe behoort ook Hristo Stoitsjkov, de Bulgaar. Zijn land moest in New York het hoofd buigen voor Italië. Verdiend, al dacht de meest nukkige voet baller ter wereld daar natuurlijk anders over. „God is een Bul gaar en hij staat nog steeds aan onze kant. Maar de scheids rechter was vandaag een Frans man", veroordeelde hij (ten on rechte) de arbitrage van Qui- niou. De pers lag slap van het lachen. Net als zondagmiddag na de ontmanteling van de Duitse grootheidswaanzin. Voor de Bulgaren kon het toernooi niet meer stuk. Daar gedroegen ze zich ook naar. Vooral 's avonds aan de bar. Ge traind werd er niet meer, ge feest des te meer. „Of ik van daag meer van Bulgarije had verwacht? Nee." Het antwoord van Arrigo Sacchi was kort maar krachtig. Je hoeft de succesvolle Italiaanse coach niet te vertellen hoe het toegaat bij Oosteurope- se ploegen als ze ineens volop in de schijnwerpers staan. Dan lopen ze met het hoofd in de wolken en gaan de glazen van hand tot hand. Zondagmiddag tegen regerend wereldkam pioen Duitsland konden de Bul garen nog bijna alles, gistermid dag konden ze bijna niks. Zo bezield en gedreven als vier da gen eerder, zo ongediscipli neerd trad Bulgarije de Italia nen tegemoet. Voor de Zuideuropeanen wa ren, geluk en geduld de sleutel woorden op dit WK. De ploeg kroop - met dank aan Robert Baggio - drie keer door het oog van de naald. Ook gisteren ver tolkte Baggio een hoofdrol. Hal verwege de eerste helft glipte de sterspeler van Juventus langs Houbtchev en draaide hij de bal langs de graaiende handen van doelman Mihaylov in de hoek. Vier minuten later was het an dermaal raak. Op aangeven van Albertini mocht de praktizerend boeddhist met de paardestaart schuin voor het doel ongehin derd aanleggen. Onbereikbaar voor de Bulgaarse doelman Mi- hailov verdween de bal in de verste hoek (2-0). De weg naar de finale in Los Angeles lag voor de Italianen open. Maar op slag van rust kwam Bulgarije onverwacht te rug in de wedstrijd. Balakov glipte op links tussen Mussi en Costacurta door en werd in het strafschopgebied gehaakt door Pagliuca. De Italiaanse doel man, eerder in het toernooi al bestraft met rood, kreeg dit keer geen kaart, maar wel een straf schop tegen. Beheerst en met de eer van de grote vedette schoot Stoitsjkov de bal achte- De vedette van Barcelona, het afgelopen seizoen goed voor 30 doelpunten, vond het verder wel goed. Hij was in het Giants Stadium te veel uit op eigen roem en eer en vergat dat de Bulgaarse ploeg leeft van zijn ideeën en doelpunten. Met zijn halve dozijn treffers bleef Stoitsjkov zijn Italiaanse rivaal er nog één voor, maai" Baggio krijgt in de finale de kans dat aantal minimaal te evenaren. Beiden haalden in New York het einde van de wedstrijd niet. Baggio viel uit met een spier blessure, met Güntchev voor Afgehakt LOS ANGELES AFP/DPA Een vakjury van de FIFA is bij het WK voetbal niet onder de indruk geraakt van het spel van het Nederlands elftal. Het groepje van zes onpartijdige bondscoaches, onder wie Houllier (Frankrijk), Rox burgh (Schotland) en Venglos (Slowakije), heeft alleen Den nis Bergkamp genomineerd voor het sterrenteam van het toernooi. Morgen wordt de definitieve opstelling bekend gemaakt. De kans dat Bergkamp het 'beste' elftal haalt, is niet zo groot. De selectiecommissie presenteerde gisteren in Los Angeles een lijst met liefst 37 spelers. Brazilië heeft vijf ver tegenwoordigers in het voor lopige gezelschap, het gast land altijd nog twee: Lalas en Ramos. Dopingzondaar Diego Maradona behoort niet tot de genomineerden. Een sponsor keert aan elke geselecteerde speler voor het all star-team een bedrag van bijna 6000 gulden uit. De voetballers mogen zelf een goed doel voor het geld uit kiezen. Straf gehandhaafd Dief aangehouden De schorsing voor acht wed strijden van de Italiaan Mauro Tassotti blijft gehandhaafd. On danks de felle protesten van de Italiaanse voetbalbond, die ge steund werd door het slachtof fer van de elleboogstoot, Luis Enrique. De Spanjaard, die in de slotmi nuut van het duel in de kwartfi nales tussen Italië en Spanje werd geveld, liet weten de straf absurd te vinden. „De elle boogstoot van de Braziliaan Leonardo kostte hem vier wed strijden. Dat had ik in dit geval ook genoeg gevonden", sprak het slachtoffer. De FIFA oordeelde gisteren an ders. „De elleboogstoot van de Italiaan gebeurde ver van de ac tie om de bal en is daarom kwa lijker", luidde de verklaring. Gespierde taal Berti Vogts sluit zijn vertrek als bondscoach van Duitsland niet langer uit. In een vraaggesprek met het Duitse voetbalweekblad Kicker spreekt de geplaagde bondscoach gespierde taal. „El ke verkeerde uitlating uit de boezem van de Duitse voetbal bond, in welke richting dan ook, kan mijn afscheid betekenen", stelt de oud-international. Na een speurtocht van elf jaar heeft de politie van Rio de Ja neiro de leider van een bende gearresteerd, die verantwoorde lijk wordt gehouden voor de ge ruchtmakende diefstal van de wereldbekertrofee. De Jules Ri- met-beker werd in 1983 ont vreemd uit het hoofdkantoor van de voetbalbond en nooit meer teruggevonden. De Brazi liaanse politie vermoedt dat de daders destijds de trofee heb ben omgesmolten om het goud te kunnen verkopen. Brazilië mocht in 1970 de beker houden nadat voor de derde keer de we reldtitel was veroverd. Goede gok Een restauranteigenaar in Hongkong die ruim 280.000 gulden inzette op een Brazi liaanse overwinning in de halve finale, heeft goed gegokt. Hoe wel de Zuidamerikanen in het duel tegen Zweden huizenhoog favoriet waren, kreeg de Aziati sche gokker toch nog 400.000 gulden uitgekeerd. Nog nooit eerder in de Engelse wedge- schiedenis werd een zo hoge in zet genoteerd. Het WK ligt toch al goed in de 'gok-markt'. Vol gens een woordvoerder komt de totale inleg in Engeland uit op het recordbedrag van rond de 180 miljoen gulden. SCOREBORD (1-2). 21. Roberto Baggio 0-1, 26. Roberto Baggio 0-2, 44. Stoitsjkov 1-2 (strafschop). Scheidsrechter; Quiniou (Fra). Toeschouwers: 72.000. Gele kaart: Kostadinov, Jankov, Lechkov (Bul), Costacurta, Albertini (Ita). Bij- d: Costacurta geschorst voor finale, "ose Bowl. Zweden - Brazilië 0-1 ario 0-1. Scheidsrechter: Torres Toeschouwers: 92.000. Rode n (Zwe). Gele kaart: Ljung, Bro- Embe, Omam-Biyik iv (Bul), Petrescu (Roe), n (Zwe), Z TOPSCORERS 1. Stoitsjkov (Bul), Salenko (Rus) 6, 3 Roberto Baggio (Ita), Romario (Bra), Klinsmann (Dui) 5, 6. Dahlin, Kennet Andersson (Zwe), Batistuta (Arg), Raducioiu (Roe) 4, 10. Hagi (Roe), Ca- minero (Spa), Bebeto (Bra), Bergkamp (Ned) 3, 14. Jonk (Ned), Letchkov (Bul), Garcia (Mex), Goicoechea (Spa), Dumitrescu (Roe), Knup (Zwi), Valencia (Col), Amin (Sau), Canig- gia (Arg), Hong Myung-bo (ZKo), Amunike, Amokachi (Nig), Völler (Dui), Albert (Bel), Dino Baggio (Ita), Brolin (Zwe) 2. 30. Bernal, Garcia ro, Costacurta 2, Signori, RODE KAARTEN Schwarz, Thern (Zwe), Leonardo (Bra), St (Kam), Luis Garcia (Mex), Vladiou (Roe), G loekovitsj (Rus), Nadal (Spa), Clavijo (VSt). razilië heeft bezit ge - men van Pasade- In deze voorstad van Los Angeles, waar het sta dion 'The Rose Bowl' is gelegen, spelen de Brazilianen komende zondag de finale. Het geel-groe- ne supporterslegioen heeft daar dus al een voorschot op geno men. Als ik rustig op een terras zit in 'down town Pasadena' trekken ze met duizenden aan mij voorbij. Steeds weer vormen ze ogenschijnlijk spon tane groe pen, om samen een samba te spelen, te zingen en te dansen. Daarna flaneren ze weer rustig verder. Het zijn hier heerlijk warme zomeravonden en onder de fans bevinden zich erg veel prachtige Braziliaanse vrouwen, die wel heel erg weinig moeite doen om hun uitbundige schoonheid te verbergen. Het zijn de laatste dagen hier, maar zeker niet de slechtste! De kaartjes voor de halve finale en de finale branden me anders wel in de zak. Voor de wedstrijd Zweden-Brazilië werd zeshon derd gidden per kaart geboden en onder de 1000 dollar (ca. 1650 gulden) is er voor de finale geen kaartje te krijgen. Wel wat veel voor een zuinige Hollander. Maar ja, als het er op aan kom t zal ik wel gewoon gaan kijken naar de wedstrijden. Toch weer net iets te veel voetballiefhebber en het is natuurlijk ook zoals ze hier zeggen 'once in a lifetime' (één keer in je leven). Overdag ben ik nogaktiefin het laatste voetbalkamp, nu op de Blair University, ook al in Pasa dena. Ik had het niet voor moge lijk gehouden, maar deze kinde ren zijn nog jonger (de oudste is 14 en de jongste 6) en vooral nog slechter. Velen hadden werkelijk nog nooit gevoetbald en laten dat dan ook duidelijk blijken. Steeds een voudiger oefeningen moet ik verzinnen om er nog een beetje aardigheid in te houden. Een meisje blijft tot mijn verba zingen langzaam groeiende er- genis bij elke trainingsvorm de bal gewoon in haar handen pakken. Ik dreig dan ook met de Saudi-Arabische methode: het afhakken der beide handen na herhaalde misdaad. Het helpt, nu loopt ze gewoon weg als de bal in haar buurt komt. Mis schien kan ze beter helemaal weglopen, maar dat zal wel ijde- le hoop blijken. Dit is zo'n kamp waar ouders hun kinderen droppen voor een week, om ein delijk van hun kroost verlost, eens lekker aan de zwier te gaan. Toch gaat het voetbal het hier helemaal maken. Nu al zijn er 12 miljoen jeugdvoetballers (waarvan 48 meisjes). Men verwacht, o.a. door de invloed van het WK, een snelle verdub beling tot over de 20 miljoen. Het nadeel is weer dat voetbal dus gezien wordt als een vrou wen- en kinderensport. Om ook dat imago te veranderen werd weereen typisch Amerikaanse methode toegepast. Alle spelers van het nationale USA-team moesten op de televisie met een zeer ernstig gezicht al hun eerde re blessures opsommen. De ge broken ledematen, ontivrichtin- gen. vleeswonden, rondvliegende gebitten en veel meer drama be wezen de echtheid van de sport. Voetbal moet hier naast leuk, spannend, snel, enerverend, vooral ook nog stoer zijn. Piet Buter (slot). WKopTV Stoitsjkov deed Penev een nieuwe impulsen te voorz Het haalde weinig uit. De druk op het Italiaanse doel werd in de slotfase weliswaar met de minuut groter, maar echt uitge speelde kansen kregen de Bul garen niet. Zij spelen zaterdag middag om het brons, Italië een dag later om het goud. „Wij zijn er klaar voor", sprak Sacchi strijdlustig. „Nu is het tijd voor ontspanning." Maar niet op de Bulgaarse manier. Daar zijn Ita lianen toch net iets te veel pro fessionalsvoor. BULGARIJE: Mihailov; Hubchev, Tzve- tenov, Ivanov, Kirjakov; Jankov, Sirak- ov, Balakov, Lechkov; Stoitsjkov (79. Genchev), Kostadinov (71. Jordanov). ITALIË: Pagliuca; Mussi, Costacurta, Maldini, Benarrivo; Berti, Albertini, Di- donderdag 14 juli i NED 1 j NED 2 NED 3 I BRT 2 I EURO SPORT i wedstrijden j ITALIË BULGARIJE i ZWEDEN BRAZILIË j—j 17.30 0 17.30 0 WK-JOURNAAL L -T i 23.05 i o j WK-HOOGTEPUNTEN 20.00 0 vrijdag 15 juli raghi.R (71. Signori).' 13 juli om eerste en i tweede plaats Brazilië Italië 17 juli 21.30 uur om derde et LOS ANGELES 7 vierde plaats Zweden MWJJJJÜJJIU.I Bulgarije jj| 16 juli 21.30 u LOS ANGELES Roberto Baggio (links) kijkt en ziet dat het goed is. Op zijn schot heeft de Bulgaarse keeper Mihailov geen enkel verweer. Italië leidt met 1 -0. foto epa

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19