'Ladders niet van kauwgum' Groen Links niet mee met flitstrein Leiden Regio Alphen schaft 'kinderlokkers' aan voor zwembad De Thermen Iepziekte velt 22 bomen in Wassenaar Ashram opgeknapt Mestwagen 'lanceert' pontonbrug Alphen weert verkeer uit de Raadhuisstraat J6 DONDERDAG 14JULI 1994 Directeur Centrum Zoeterwoude treurt om ongeluk brandweerman Vervolg van voorpagina „Mijn ladders zijn niet van kauwgom", reageert directeur A. Peters van ladder- en steigerfabriek Centrum in Zoe terwoude. Hoewel niet is bewezen dat de valpartij van een Hengelose brandweerman het gevolg is van een fa- bricagefout, zit de ondernemer met de kwestie in zijn maag. Hij is zich ervan bewust dat de opdracht van de brandweer aan TNO om te onderzoeken wat er mis was met de ladder waarop de ongelukkige spuitgast stond, hoe dan ook 'anti-reclame' is. zoeterwoude wiM koevoetstaan", treurt hij. „We werken in stilte, in tegenstelling tot en kele van onze concurrenten. Niemand weet dat wij materiaal hebben geleverd voor Neder landse concerten van Michael Jackson en voor een expeditie naar de top van de Mount Eve rest." Verder is de ladderfabriek vertegenwoordigd in een natio- En Centrum BV heeft een repu tatie op te houden. Peters zit al veertig jaar in het vak en tot zijn klantenkring behoort onder meer de EZH waarvan de werk nemers via zijn ladders in veer tig meter hoge elektriciteitsmas- ten klimmen. „Nog niet eerder hebben we zo in de krant ge- nale commissie die de i bepaalt waaraan ladders i ten voldoen. In die zit ook een afvaardiging van de brandweer. „Ik heb heel tegenstrijdige ge voelens over deze zaak. Op de eerste plaats heb ik natuurlijk te doen met de brandweerman die is gevallen. Een bloemstuk is al onderweg. Aan de andere kant was ik heel erg opgelucht toen ik hoorde dat er twee, ook nog eens zwaarbepakte, personen op de ladder hebben gestaan. Ik houd het nu bijna voor onmo gelijk dat TNO ons aanwijst als de schuldigen. Echt, iedereen hoort te weten dat een persoon op een ladder het maximum is. Net zo goed als bij betrokkenen bekend moet zijn dat je ladders niet als loopplank over een sloot mag gebruiken." Brandweercommandant S. Wevers uit Hengelo stelt dat het hem niet in de eerste plaats gaat om de schuldvraag te beant woorden. „Er is wat onrust in het korps ontstaan door het on geluk. We vragen ons af of we wel de goede spullen in huis hebben." Toch vindt Wevers het ver haal van Peters over maximaal een persoon per ladder vreemd. „Wat moeten wij nu met zo'n ladder? Daarmee kunnen we toch geen mensen uit branden de gebouwen halen." Wevers ontkent ook het bestaan van richtlijnen over aantallen perso nen op een ladder. Peters bestrijdt dat in alle toonaarden. De brandweer had volgens hem twee ladders naast elkaar moeten zetten of, beter nog, een ander, vooral zwaarder type moeten bestellen. Heet ongeluk gebeurde op 2 Inbraak in een motorkruiser ter aar Uit een motorkruiser, die aan de Hoekse Aarkade in ter Aar lag afgemeerd, zijn huishoudelijke apparaten, drank en mu- ziekboxen gestolen. De dieven hebben een raam van de boot, die eigendom is van Nieuwveen, opengebroken. Aanhangwagen gestolen nieuwkoop» Een aanhangwagen, die aan het Zuideinde in Nieuwkoop stond, is gisternacht gestolen. De eigenaar had de wagen met een ketting aan een verkeerspaal vastgelegd. De dieven hebben de paal doorgesneden en namen vervolgens de aanhangwagen mee. De waarde bedraagt 3750 gulden. Geweren uit huis gestolen alphen aan den run Twee dubbelloops jachtgeweren zijn gesto len uit een trapkast van een huis aan de Bremstraat in Alphen. Daarnaast werden ook nog eens 70 patronen meegenomen. De dieven kwamen het pand binnen via een openstaand raam. Vrouw licht gewond na aanrijding roelofarendsveenEen 22-jarige vrouw uit Amsterdam is van nacht licht gewond geraakt na een aanrijding op de Rijksweg A4 ter hoogte van Roelofarendsveen. De vrouw merkte te laat een wegversmalling op waardoor zij tegen een naast haar rijdende auto botste. De Amsterdamse is met lichte verwondingen naar een zieken huis overgebracht. De bestuurder van de andere auto bleef on- Man bekent steekpartij HAZERSwouDE-RiJNDiJKDe politie heeft gisteren een 34-jarige man uit Hazerswoude-Rijndijk aangehouden, die heeft bekend dat hij op 3 juli in zijn woonplaats een 24-jarige Hazerswoudenaar in zijn arm heeft gestoken. Nadat het procesverbaal was opgemaakt, mocht de man naar huis. Ruim 20 bomen moeten in Wassenaar het veld ruimen als gevolg van aantasting door de iepziek te. Vanaf maandag worden de bomen omge zaagd, om verdere verspreiding van de ziekte te voorkomen. De kapwerkzaarnheden nemen on geveer een week in beslag. De iepziekte heeft door het warme weer flink om zich heen gegrepen. In Wassenaar worden Huttenbouwen, kleien en figuurzagen in Alkemade roelofarendsveen De Stichting Vakantiespelen Alkemade houdt vanaf dinsdag 19 juli voor de 24ste keer de huttenbouw- en openhuis-week voor Roelofarendsveen en Oude Wetering. In een grote open-huistent aan de Sotaweg in Roelo farendsveen kunnen kinderen van 4 tot en met 14 jaar vier da gen lang knutselen, kleien, fi guurzagen, bloemschikken en allerlei andere leuke dingen doen. Op het buitenterrein kun- den rijn» jan winde Daarnaast zullen de huidige hotwhirlpool en de relax-zonne weide worden aangepast. Bij el kaar vergen deze veranderingen een investering van 160.000 gul den die geheel voor rekening komt van een externe firma. De gemeente trekt jaarlijks een be drag van 28.000 gulden uit voor de huur van deze luxe voorzie ningen. Het voorstel van B en W moet nog worden goedgekeurd door de raadscommissie uitvoerings zaken. Om zwembad 'De Thermen' in Alphen aan den Rijn weer aan trekkelijk te maken voor kinde ren willen burgemeester en wethouders 30.000 uitgeven voor extra recreatieve voorzie ningen. Dit is nodig omdat steeds meer jonge Alphenaren uitwijken naar de zwembaden in Bodegraven en Waddinx- In de periode 1990 tot en met 1993 liep het aantal kinderen dat recreatief zwemt in 'De Thermen' terug van 63.000 naar 43.000. Om de kinderen terug te lokken naar het Alphense bad worden allerlei spelmaterialen aangeschaft. Verder komen er onder meer een videohoekje, speeltafels met Lego, een klim- werktuig en een glijbaantje. Ook voor de volwassen zwemklant wordt een bezoek aan 'De Thermen' een stuk aan genamer gemaakt. In het bad wordt een Turkse tuin geplaatst, dat is een soort stoomcabine. Terwijl velen ^afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volbeschreven ansichtkaart, niet uit een buitenland maar uit onopgemerkte plekken in Leiden en omgeving. Verdwaasd kijkt die ene loslopende kip om zich heen. Als 'ie slim is, loopt 'ie nu naar buiten, de vrijheid tegemoet. Kom op, wegwezen hier. Zo lang de band doordraait heeft niemand oog voor je. En de lopende band zal de komende anderhalf uur niet stil staan. Tot de middagpauze zullen nog een dikke 10.000 minder gelukkige lotgenoten langs komen, een wisse dood tegemoet. Grijp je kans, verdomme! Praten als Brugman kun je. Maar geen veer op het lijf van het zes weken oude dier lijkt aan ontsnappen, aan de weg naar de vrijheid te denken. Vrijheid, wat is dat? Het jonge maar slachtrijpe dier staat verstijfd, terwijl op twee meter afstand de niet ontsnapte lotgenoten in een duizeligwekkend tempo van 7000 kippen per uur langs glijden. Op een enkeling na gaan de hangende kippen net zo lusteloos hun dood tegemoet als de eenling die per ongeluk aan de controle van de Ghanese ophangploeg is ontsnapt. Er zijn wel kippen die protesteren, maar dat beperkt zich in bijna alle gevallen tot wat geschreeuw en gefladder tijdens het ophangen. Door hun kabaal vliegen de veertjes en de kippestront in het rond. De ophangers - de allochtone werknemers die het slechtste werk doen maar het best betaald krijgen - dragen daarom stofkapjes. In elke pauze trekken de ophangers bovendien een schone, groene overall aan. Het is warm vandaag. Zo warm dat de kippen wat extra ruimte krijgen. Zitten ze normaal met GROETEN UITZOETERWOUDE-DORP In duizelingwekkend tempo glijden zijn veertienen in een krat, met deze hitte gaan er niet meer dan twaalf in. En wanneer de vrachtwagencombinaties de slachterij aan de Zoeterwoudse Produktiewegbinnenrijden, wordt de middelste rij kratten onmiddellijk gelost. Komt een chauffeur een uur te vroeg, dan 7000 kippen per uur langs. wordt hij nog even de snelweg op gestuurd. Even heen en weer naar Schiphol en Den Haag en de dieren voelen zich weer kiplekker. Door al die maatregelen wordt de sterfte onder de slachtkuikens beperkt tot een stuk of tachtig per dag - een heel normaal aantal bij een dagproduktie van ruim 55.000 kuikens. De kippen zijn naar Zoeterwoude gebracht om te worden geslacht. Maar ze mogen pas dood wanneer het hun tijd is. Die tijd komt heel snel nadat ze aan hun poten FOTO BEN DE BRUYN zijn opgehangen. Een elektrische waterbak verdooft de dieren, zodat ze bewegingloos met opengesperde ogen naar de grond staren wanneer hun keel volautomatisch wordt afgesnecjen. Even leeglopen, en alle leed is geleden. juli. Er was brand uitgebroken in een bejaardenoord in Henge lo. Toen de brandweer arriveer de zag de bewuste brandweer man op drie hoog een man op het balkon staan, die om hulp riep. Hij plaatste volgens We vers de ladder op de juiste wijze tegen het gebouw en snelde naar de bovenste, 22ste, sport. Daar aangekomen maakte de ladder een enorme knik. De brandweerman viel zo'n zes meter. Op het moment van de valpartij bevond zich een colle ga op de ladder. „Op de vierde sport", aldus Wevers. „Maakt niet uit", zegt Peters. „Die man vormde een belasting." Hoe is het afgelopen met de man op het balkon? Wevers: „Die heeft uiteindelijk zijn wo ning veilig via de voordeur kun nen verlaten." wassenaar bomen gekapt op de Groot Haesebroekseweg (tien), de Hazelaan vier), de Jagerslaan (een), de Beukenhorstlaan (twee), de Schouwweg (een), de Katwijkseweg (twee) en de Eikensteinstraat (twee). Eerder sloeg de gevreesde ziekte toe in park Rust en Vreugd, langs de Papelaan, de Katwijk seweg, de Groeneveldlaan en de Schaepmanweg. De gemeente is daar nog bezig met het kappen van aangetaste bomen. alphen aan den rijn Een opgehoogd schoolplein, een nieuwe inbraakveilige en overdekte fietsenstalling, een nieuwe hoofdingang en nieuwe kozijnen. Het Ashram college aan het Alphense Marsdiep wordt deze zomer grondig gerenoveerd. Da katholieke school voor voortgezet onderwijs kan dit werk laten doen om dat eindelijk de rijkssubsidie van bijna 3 miljoen gulden is uitgekeerd. Voor het einde van de zomervakan- elk geval het schoolplein opgeknapt. Het werk aan de hoofdingang en de kozijnen duurt iets lan- VRIJE TIJD nen zij werken aan de opbouw van een huttendorp. Met een toegangsbutton van zes gulden hebben de kinderen de hele week toegang tot het terrein. De spelen worden op vrijdagmid dag 22 juli met een superbingo afgesloten. Noise Een nacht lang dansen kan op zaterdag 16 juli in jongerencen trum het Kasteel in Alphen aan den Rijn op de noise-party. Het Kasteel is geopend van 21-3 uur. Toegang: 3,50 gulden. Puzzeltocht De Stichting Vakantiespelen Alkemade houdt op woensdag avond 20 juli een polderpuzzel- tocht in roeiboten in Roelo farendsveen. Per roeiboot kun nen ongeveer vijf personen mee. Voor de kinderen is er on derweg een leuke verrassing. De puzzeltocht start om 18.30 uur bij Kees Verhaar botenverhuur, Noordeinde 89a in Roelo farendsveen. Deelname kost vijf gulden. Tijdig reserveren is noodzakelijk. Natuurwandeling De Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie afdeling Alphen aan den Rijn verzorgt op woensdag 27 juli een natuur wandeling over de Kruiskade. Met natuurgidsen wordt ge keken naar vogels, bomen en struiken die op de eeuwenoude hakhoutkade voorkomen. De start is om 19 uur vanaf het ooi evaarsnest bij de Galgweg en Spookverlaat tussen Hazers- woude-Dorp en Hazerswoude- Rijndijk. De deelname is gratis. Eén wiel van een vrachtwagen vol mest was vanmorgen al te veel voor de door de Neder landse Spoorwegen opgeknapte pontonbrug over de Leidsevaart bij Hillegom. De noodbrug, ge vormd door een oude vuilnis schuit uit Amsterdam, dreigde door het grote gewicht van de vrachtwagen op de andere oe ver van de Leidsevaart te wor den gelanceerd. Reden voor de Zonder dat er nog één mensenhand aan te pas hoeft te komen, worden de kippen vervolgens geplukt en van hoofd, darmen en poten ontdaan. Hier en daar staat nog een man in een witte overall om een vergeten veertje af te plukken of ingewanden in een putje te spuiten. Verder lopen er vier keurmeesters rond om over de kwaliteit van de kippen te waken. Onder de 45 werknemers van pluimveeslachterij Den Hartog bevindt zich niet één dame. Slachten blijft ook hier mannenwerk. Nog geen kwartier nadat ze uit de krat zijn gevist, zijn de fladderende dieren veranderd in de kippen zoals we die uit het vriesvak in de supermarkt kennen. Alleen zijn ze nog te warm. Een enonne koeltunnel brengt de dieren op koelkasttemperatuur. Daarna komen de kippen in een ruimte waar het ineens weer vol loopt met de witte overalls. In de herrie van lopende banden, bij vlagen overstemd door radio 3, worden de kippen gesorteerd en ingepakt. Hier, aan de schone kant van de produktielijn, lopen ook blanken rond. De meesten zijn vakantiewerkers en uitzendkrachten. Veel van de vaste krachten vieren om deze tijd van het jaar vakantie in hun eigenaar van de vrachtwagei Otte uit Hillegom, om snel ach teruit te rijden. „Tien centime ter verder en mijn wagen had in de Leidsevaart gelegen", meen de hij vanmorgen. Het mislukken van het mest- transport geeft aan dat de telers uit Hillegom en De Zilk het bij het rechte eind hadden toen zij constateerden dat de brug geen vrachtwagen vol mest kon ver voeren. Ze zijn nu van plan om de NS t afdoende noodbrug te zor gen. Mochten de spoorwegen, die vorige week door de Utrechtse rechter werden ver oordeeld tot het aanleggen van een noodbrug die veertig ton aankon, daar niet aan tegemoet komen dan stappen ze opnieuw naar de rechter. De telers heb ben de brug nodig om na het rooien van de bollen mest op hun gronden aan de andere zij- de van de Leidsevaart aan te brengen. den haag monica wesseling Groen Links weigert met de ho- ge-snelheidstrein op excursie te gaan. Provinciale staten gaan in september gezamenlijk naar Frankrijk om zich te laten voor lichten over de snelle trein, maar Groen Links heeft laten weten thuis te blijven. De partij vindt het principieel onjuist dat het provinciaal bestuur op be zoek gaat bij 'iets dat bij de be volking zoveel weerstand op roept'. Provinciale staten maken elk jaar een excursie. Doel hiervan is versterking van de sociale contacten. Dat aspect speelt volgens Groen Links hierbij nauwelijks een rol en de partij vindt het dan ook onjuist dat het uitstapje van gemeen schapsgeld wordt betaald. Enkele weken geleden heb ben gedeputeerde staten een zelfde tripje gemaakt en ook toen al heeft Groen Links schrif telijke vragen gesteld. „Het pro vinciaal bestuur wekt de schijn zich te laten beïnvloeden in de keuze van het tracé", aldus frac tievoorzitter C. van Laar. Groen Links blijft mordicus tegen: „De hoge-snelheidslijn zal ontzet tend veel schade aanrichten aan het woon-, werk- en leefplezier van de Zuidhollanders. Als er al een snelle trein moet komen, dan maar over het bestaande tracé." Een weegschaal vlak voor het eind van de band bepaalt de uiteindelijke bestemming van de dieren. De lichtere kippen gaan in zijn geheel de deur uit om te eindigen in de soep of in de gril. De zwaardere dieren worden - wederom volautomatisch - in stukken gesneden: vlerken voor op de barbecue, filet voor de werkende vrouw en poten die diepgevroren naar Rusland worden geëxporteerd. Vroeg of laat zal ook die loslopende, tamelijk forse kip wel zo eindigen. als nadeel dat er veel misbruik van gemaakt wordt. De ge meente Alphen vermoedt dat er veel nagemaakte sleutels in om loop zijn, waardoor er toch meer autoverkeer door het cen trum rijdt dan de bedoeling is. Om deze ontwikkeling een halt toe te roepen, stellen B en W voor om in de Raadhuisstraat palen met een beter slot te plaatsen. Tevens worden dan alle oude palen in de Hooft- straat, op het Thorbeckeplein en op de Aarkade van deze zelf de verbeterde sloten voorzien. De bijbehorende sleutel heeft het formaat van een grote schroevedraaier en is daardoor bijna niet na te maken. Bovendien wil de gemeente voor ontheffingsaanvragen strengere criteria hanteren en wordt iedere sleutelhouder ge registreerd. Om ongewenst autoverkeer in het centrum van Alphen aan den Rijn nog verder tegen te gaan, wordt ook de Raadhuis straat afgesloten. Dat zal gebeu ren door middel van paaltjes in het wegdek. Aldus hebben bur gemeester en wethouders be sloten. Het worden echter geen elek tronische 'zakpalen' zoals in de Van Boetzelaerstraat en de Pie- ter Doelmanstraat het geval is, maar gewone handmatig te be dienen palen. Deze zijn een stuk goedkoper dan de elektro- palen, die niet geheel feilloos zijn gebleken. Het is nogal eens voorgekomen dat een ambulan ce onverrichterzake moest om draaien, omdat de paal niet wil de dalen. 'Gewone' palen hebben weer Slachten blijft ook hier mannenwerk

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17