Politietoezicht bij Zinger c 3 Regio Amsterdam stemt in met vorming stadsprovincie Duinbrand in Katwijk Nu ook in Rijswijk: Winkelcentrum 'In de Bogaard' Vrouw tilt sociale dienst DONDERDAG 14 JULI 1994 De gemeente Amsterdam heeft gisteravond besloten zichzelf op te heffen. De raad stemde in met de vorming van een stads provincie en besloot daarmee in feite tot de opheffing van de ge meente Amsterdam binnen vier jaar, èn splitsing van de provin cie Noord-Holland. De nieuwe provincie moet op 1 januari 1998 een feit zijn en wordt ge- De hoofdstad zelf wordt op- vormd door vijftien gemeenten gedeeld in een aantal zelfstan- inclusief Amsterdam, die nu al dige gemeenten. Amsterdam samen het Regionaal Orgaan bestaat nu uit zestien stadsde- Amsterdam (ROA) vormen. len. Alleen het centrum valt nog onder rechtstreekse verant woordelijkheid van het centrale stadsbestuur. Het is nog niet duidelijk in hoeveel gemeenten; Amsterdam wordt opgesplitst.; Een beslissing daarover moetj voor april 1995 vallen. Over de taken en bevoegdhe-j den van de nieuwe provinci^ vergaderen de deelnemende ge meenten eind van dit jaar. 'We gaan nu iets in Leiden kraken De politie gaat extra toezicht houden bij het leegstaande hotel Zinger in Noordwijk. Ook worden alle mogelijke toegangen opnieuw dichtgespijkerd. Daarmee moet wor den voorkomen dat het hotel aan de zeereep opnieuw wordt gekraakt of gebruikt als illegale kampeerplaats. Dat is afgesproken tijdens een spoedoverleg tussen de ge meente Noordwijk en de politie. de gemeente uit het Zingerhotel gehaald. „Het ging om drie ma trassen, een paar stoeltjes, een petroleumkacheltje en wat hang- en sluitwerk", vertelt V. Salman, loco-burgemeester van Noordwijk. De krakers zelf wa ren afwezig. Die arriveerden toen de ontruimingsactie in vol le gang was. ,,Ze hebben zelfs een handje geholpen met het opladen van hun spulletjes", al dus Salman. Volgens Salman kan Noord wijk de aanwezigheid van de roza van der veer/brenda filippo Het 'extra oogje in het zeil hou den' is volgens politiewoord voerder F. Mesker hard nodig. „Aangezien het pand nu in de publiciteit is geweest, kan dat anderen op een idee brengen. En we zitten echt niet op onge lukken te wachten." Aan de kraakactie - die vrijdagavond begon - is eerder deze week de finitief een einde gemaakt. De spullen van de krakers zijn door krakers in Zinger niet tolereren. „We hebben ze tegen zichzelf in bescherming genomen. Het pand is hoogstgevaarlijk. Bo vendien werd er niet echt ge woond, maar was er meer spra ke van illegaal kamperen. Dat hebben de krakers zelf toegege- Hoewel de krakers aanvanke lijk nog juridische stappen aan kondigden, zien ze er nu toch maar vanaf, vertelt woordvoer der P. Blikman uit Leiden. „De gemeente heeft duidelijk ge maakt dat we Zinger wel kun nen vergeten. Als ze zo moeilijk doen, krijgen we ook niet de kans om het pand een beetje bewoonbaar te maken. Daarom laten we het erbij. We gaan nu iets in Leiden kraken", kondigt hij aan. De echte krakerskern bestaat uit vijf mensen. De ove rige jongeren zaten 'voor de lol' in Zinger en zijn inmiddels huiswaarts gekeerd. Er verblej ven zo'n vijftien mensen in het; verpauperde hotel. Blikman houdt vol dat er twee krakers in het pand waren toep ambtenaren zand stortten vooij een ingang. „Een paar van ons waren er op dat moment niet. We kwamen later en toen kropen er twee uit een ander gat naar buiten." Ambtenaren en politie zeggen het pand ech ter grondig te hebben gecontro leerd. Bovendien was het pand van buiten afgesloten. Voigens Blikman hebben die twee zich met opzet laten insluiten. Poli-! tiewoordvoerder F. Mesker kan zich niet voorstellen dat er wèl mensen in het pand waren] „Maar als ze zich hebben ver borgen, zijn ze zelf verantwoor delijk." katwijk Met vuurzwepen en schoppen heeft de Katwijkse brandweer gistermiddag een duinbrand bestreden. Het vuur werd om twee uur 's middags ontdekt. De gewaarschuwde brandweer moest vervolgens twintig man in zetten om het vuur onder controle te krijgen. Uiteindelijk ging 3.000 vierkante meter duin gebied verloren. „Het duin is kurkdroog en er staat altijd wat wind. Het vuur verspreidde zich daardoor razendsnel.", vertelt brand weercommandant J. Kuijpers. Volgens Kuij- pers werd de brandweer gistermiddag flink gehinderd door op de Sportlaan geparkeerde auto's van strand bezoekers. „We verloren veel tijd doordat we heel voorzichtig moesten manoeuvreren om op het fietspad in de Zuid duinen te komen. En dat is natuurlijk jam mer." Over de oorzaak van de brand is vol gens Kuijpers niets te zeggen." Drankenconcern Bols-Wessanen zoekt samenwerking met Campari DEN HAAG: Vlamingstraat 24 (na. icnt 5 (naast Digro assaqel RIJSWIJK: Winkelcentrum 'In ae Bogaard', Prinses Beatrixlaan, tel. 070-3944153 Donderdag koopavond I. 079 - 425448 Vrijdag koopavond Aonbiedingen geldig t/m 30 juli 1994. nieuw vennep/milaan gpd Het dranken-, zuivel- en levens middelenconcern Bols-Wessa- nen zou op het punt staan een belang van meer dan 20 procent te nemen in de Italiaanse on derneming Campari. Bols-Wes- sanen heeft inmiddels erkend dat het met het moederbedrijf van Campari in gesprek is 'over vergaande vormen van samen werking'. Het zou de eerste keer zijn in het 130-jarige bestaan, dat het besloten familiebedrijf Campari aandeelhouders van buiten toe laat. Maar Bols-Wessanen (BW) krijgt het belang niet voor niets. Volgens geruchten op de beurs- vloer in Milaan zou het Neder landse concern bereid zijn om in ruil daarvoor alle activiteiten op de Italiaanse markt over te doen aan Campari. Bols-Wessanen produceert en verkoopt in Italië behalve mine raalwater, wijnen en gedestil leerd ook het populaire aperitiel Crodino. Met dit zeer winstge vende, alcoholarme aperitief is Bols-Wessanen marktleider. Behalve het minderheidsbe lang van meer dan 20 procent gaan er ook geruchten, dat Bols-Wessanen en Campari een nieuwe houdstermaatschappij zouden willen oprichten waai alle Italiaanse activiteiten in worden ondergebracht. Ooi hier wil woordvoerder ën teveny concerndirecteur algemene za ken, drs. A. Kwak, niet op reage ren. Kwak bevestigt alleen dat ei al enige tijd wordt gesproken met Campari over samenwer king, maar dat een akkoord niet voor het einde van deze zomei te verwachten is. Terwiel (D66): geen moeite met opmerkelijk stemgedrag den haag monica wesseling Fractievoorzitter M. Terwiel van D66 Zuid-Holland zegt zeer teleurgesteld te zijn over de benoeming van WD'ster Leemhuis-Stout tot commis saris van de koningin van Zuid-Holland, maar heeft, naar hu blijkt, in de vertrou wenscommissie wel degelijk vóór Leemhuis-Stout ge stemd. Terwiel, die overigens zeer verbolgen is over het uitlek ken van de informatie, ziet zelf geen probleem in deze schijnbaar tegengestelde re actie. Haar teleurstelling, vrijdag direct na de benoe ming ten overstaande van deze krant geuit, was naar' haar zeggen echt. „Ik had na tuurlijk veel liever gehad dat er een D66'er zou komen." Over haar stemgedrag - ja zeggen terwijl je nee bedoeld - zegt Terwiel: „Je kunt voor een bepaalde kandidaat stemmen om daarmee te voorkomen dat ierrihnd an ders, die je echt helemaal niet ziet zitten, het wordt." Of je kunt voor stemmen om verwarring te scheppen zo dat de minister niet meer weet wat ze moet doen en de benoeming wordt uitgesteld. Beide zijn mogelijk." Terwiel blijft erbij dat het niet tegenstrijdig is om op het ene, nogal cruciale mo ment, voor te stemmen, en een paar dagen later - de inkt van de stemming is nau welijks droog - teleurgesteld te zijn. „Leemhuis-Stout was next-best. In elk geval door breekt ze het PvdA-bolwerk in de Randstad. En, eerlijk is eerlijk, de WD is de grootste partij in Zuid-Holland." Terwiel verwacht geen pro blemen binnen de fractie over de benoeming. „D66 is tegen vertrouwenscommis sies, maar zolang ze er zijn houden we ons aan de zwijg plicht. Niemand weet dus hoe het gegaan is. Nu dat wel bekend is, ben ik ervan over tuigd dat mijn fractiegenoten begrijpen dat ik om goede redenen heb voorgestemd." Over de handelwijze van Terwiel wordt binnen de fractie verschillend gedacht. Een aantal fractieleden ziet geen enkele aanleiding tot het stellen van schriftelijke danwel mondelinge vragen. Fractielid Klijnsma daarente gen heeft duidelijk wel be denkingen tegen 'teleurge steld zijn over je eigen stem gedrag'. „Dit kan je niet an ders noemen dan tent gedrag, intern nog maar eens aan de orde stellen. Ik ben be nieuwd naar haar verhaal, maar kan me nauwelijks een goede verklaring voorstel len." rotterdam Een 37-jarige vrouw uit Rotter dam heeft bekend ten onrechte een kwart miljoen gulden aan bijstandsuitkering van de socia le dienst te hebben gekregen. Zij kreeg de uitkering elf jaar lang terwijl zij samenwoonde met haar ex-partner in Ba- rendrecht en andere inkomsten had zonder die op te geven aan de uitkeringsinstantie. Dit heef de dienst Sociale Zaken ei Werkgelegenheid in Rotterdan gisteren bekendgemaakt, dienst heeft aangekondigd hel geld terug te vorderen van dl vrouw. Zij liep tegen de lamf nadat de sociale dienst haar ex man op zijn onderhoudsplicht wees. Toen gaf hij te kennen dal zij pas in 1993 zijn huis had ver laten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16