Oorlog katalysator kerkscheuring Kerk Samenleving DONDERDAG 14 JULI 1994 BUITENLAND KORT Bosnië (1) De Wereldraad van Kerken heeft zich voorzichtig gedis tantieerd van de Servisch-Or- thodoxe Kerk. Direct na de bekendmaking van het jong ste vredesplan voor de verde ling van Bosnië-Herzegowina hadden de servisch-ortho- doxe bisschoppen vorige week dit voorstel krachtig veroordeeld. Zij riepen de Serviërs op 'de eeuwenoude rechten, vrijheden en vitale belangen van de Servische natie te verdedigen'. Herver deling van Bosnië is een voorwaarde voor vrede, aldus de verklaring van de Wereld raad. Het voorstel van de zo genaamde contactgroep (de VS, Rusland en de Europese Unie) is weliswaar 'geen per- - fecte oplossing', maar ver schilt volgens de Wereldraad niet veel van een plan waar mee indertijd de leiders van de drie strijdende partijen hebben ingestemd. Bosnië (2) In hun verklaring zeggen de servisch-orthodoxe bis schoppen 'dat ze Liever zou den sterven dan verraders van het volk zijn'. Het 'ser visch-orthodoxe volk' leeft al sinds eeuwen in Bosnië-Her- zegowina. ,,De Serviërs in dit gebied zijn geen nieuwko mers, geen agressoren en geen bezetters. Daarom kun nen wij als bisschoppen niet akkoord gaan met besluiten die ons in Genève worden opgelegd, zoals wij ook nooit de grenzen hebben aanvaard die de atheïstische fascisten en communisten ons hadden opgelegd." De oproep van de Servisch-Orthodoxe Kerk is niet tot de Wereldraad ge richt, maar de oecumenische beweging ziet het toch als haar taak daarop te reageren. Het is de eerste maal dat de Wereldraad zich openlijk dis tantieert van de Servisch-Or thodoxe Kerk. Wapenleveranties De rooms-katholieke hulpor ganisaties Misereor en Adve- niat in Duitsland hebben woensdag ontkend dat de opstandige indianen in de Mexicaanse deelstaat Chia pas van hun geld wapens hebben gekocht. Ze noem den de beschuldiging, die door politici van de Mexi caanse regeringspartij PRI en enkele lokale media werd ge uit, 'pure verkiezingspropa ganda'. Volgens Misereor en Adveniat is er in de aanloop naar de Mexicaanse verkie zingen van 21 augustus dui delijk sprake van een hetze tegen rooms-katholieke or ganisaties die zich bezighou den met bewustmaking van de bevolking. De organisaties klagen dat hun streven naar fundamentele hervormingen in Chiapas door de Mexi caanse overheid wordt uitge legd als een staatsondermij- nende activiteit. Homopaar De Evangelische Kerk in Rijnland heeft gisteren de kerkelijke inzegening van een homopaar scherp ver oordeeld. De predikant die in de dienst voorging, hangt disciplinaire maatregelen wegens ambtsmisbruik bo ven het hoofd. Vorige week donderdag zegende ds. Hans Mörter van de Evangelische gemeente in Keulen met in stemming van de kerkeraad de relatie van twee homo seksuele mannen in. Hij gaf als reden dat hij het paar niet wilde discrimineren. Boven dien verklaarde hij dat hij ook in de toekomst homo seksuele en lesbische paren de mogelijkheid van een ker kelijke inzegening wil bie den. Volgens de Rijnlandse kerk voorziet de kerkorde niet in de inzegening van ho moseksuele relaties. Ij Predikant promoveert op voorgeschiedenis van Vrijmaking 1944 De Zwolse domi nee Jan Ridder bos (42), die in september promoveert op een studie naar de vrijma king en haar voorgeschie denis, stelt het historische beeld bij: ,,De leergeschil- len'waren hooguit de kap stok voor de vrijmaking; de breuklijnen waren al aan wezig. Er werd een groep gemobiliseerd die zich toch al niet thuisvoelde in de gereformeerde kerk." ZWOLLE «JOOP DE HAAN 'Recht in de leer' is een karakte risering die volgens velen van toepassing is op de vrijgemaak te kerk. Ter illustratie wordt vaak aangevoerd dat religieuze meningsverschillen wel heel hoog moeten zitten, wil je in een onzeker oorlogsjaar als 1944 een kerkelijke breuk ver oorzaken. Ridderbos, nu nog dominee van de Gereformeerd Synodale kerk in Zwolle maar binnenkort verhuizend naar Haren, vindt dat de bezetting als katalysator heeft gewerkt. „Vaak wordt ge vraagd hoe het mogelijk is dat er ondanks de bezetting een kerkscheuring plaatsvond. Het is beter te zeggen dat het juist dankzij die bezetting gebeurde. De polariserende krachten wer den versterkt door de omstan digheden. Zonder de oorlog zou de vrijmaking ook hebben plaatsgevonden, alleen dan an ders." Om de gebeurtenissen van augustus 1944 goed te begrijpen moet er nog even verder wor den teruggegaan in de tijd. Tot 1892 om precies te zijn. het jaar van de Vereniging. De groepen die tijdens de Afscheiding en Doleantie hun eigen weg waren gegaan, keerden toen terug bin nen de gereformeerde kerk. Het was nog niet helemaal koek en ei tussen de verschillende stro mingen, maar vol goede moed ging men gezamenlijk verder als de Gereformeerde Kerken in Nederland. Ridderbos is van mening dat er destijds onverenigbare groe pen werden verenigd. Een kerk scheuring kon daarom niet uit blijven. „Vanaf toen was er een groep binnen de kerk die anders was. Niet beter of slechter, maar ze voelden zich gewoon niet he lemaal thuis. Vergelijk het met iemand die zich niet goed op zijn plaats voelt op het werk of in een sportvereniging", schetst Ridderbos des' De Gereformeerd Vrijgemaakte Kerk herdenkt in augustus dat ze zich een halve eeuw geleden afscheidde van de gereformeerd synodale kerk. Zo langzamerhand wordt duidelijk dat de werkelijke oorzaak en aanleiding tot dit feit anders zijn dan vrijwel iedereen steeds heeft aangenomen. De breuk is niet veroorzaakt door leerstellingen over doop en veronderstelde wedergeboorte, zoals die op de synode van 1942 werden aangenomen. Veel meer ging het over de manier waarop het geloof beleefd werd. Dominee Jan Ridderbos: „De leergeschillen v ren al aanwezig." i hooguit de kapstok v Klaas schilder Ook 1933 stipt hij aan als een belangrijk jaar in de voorge schiedenis van de Vrijmaking. Klaas Schilder, de latere verper soonlijking van de Vrijmaking, haalde in het Duitse Erlangen de graad van doctor, een titel die hij nodig had om hoogleraar te worden aan de Theologische Hogeschool in Kampen. „In de persoon van Schilder kwamen twee zaken bij elkaar", legt Ridderbos uit. „De eerste is de bestrijding van de NSB, de Nationaal-Socialistische Bewe ging. In Erlangen had hij kennis gemaakt met het Duits natio- naal-socialisme, en in het week blad De Reformatie waarschuw de hij tegen de Nederlandse va riant. Daarnaast ontstond de zogeheten Schilder-school, die teruggreep op de theologie van de reformanten uit de zestiende eeuw, vooral Calvijn. Schilders latere tegenspeler, Herman Kuyper, vond zijn wortels in de ideeën van zijn vader, Abraham." De leergeschillen gingen over de doop aan kinderen en de zo geheten veronderstelde weder geboorte. Over de precieze in houd wil Ridderbos niet uitwei den. „Dat is eigenlijk te inge wikkeld voor woorden. Tijdens de generale synode van 1936, de hoogste vergade ring van de kerkautoriteiten, kwamen beide zaken op de agenda te staan. Schilder en Kuyper stonden daar in Amster dam tegenover elkaar, maar de leergeschillen werden niet uit gesproken. Zeven leden kregen opdracht de nieuwe theologie te bestuderen en rapport uit te brengen tijdens de volgende sy node. Wel werd, door de inzet van Schilder, een negatieve uit spraak gedaan over het lidmaat schap van de NSB. Ridderbos: „Kuyper was het niet eens met die uitspraak. Hij veroordeelde de NSB wel, maar vroeg zich af of je met een stroming ook een mens kunt veroordelen en bui ten de kerk plaatsen. In die re denatie zit natuurlijk niets slechts." Volgens de Zwolse predikant begonnen tijdens die synode beide zaken door elkaar te lo pen. „Schilder was eigenlijk twee keer gedesillusioneerd: Over de leergeschillen werd geen uitspraak gedaan en ook het NSB-besluit ging hem niét vergenoeg." Drie jaar later kwam de syno de opnieuw bijeen, dit keer in Sneek. De leergeschillen bleven op de agenda staan, maar er werd weer geen besluit geno men. In augustus 1940 kwam de synode voor het eerst tijdens de bezetting bij elkaar. De leerge schillen werden opnieuw niet van de agenda geschrapt. Hoe wel het duidelijk leek dat het vooroorlogse besluit tegen de NSB problemen kon opleveren werd het niet opgeheven. Kuy per was wel voor opheffing, maar vond dat daarmee ge wacht moest worden. Hij vond dat opheffing geïnterpreteerd niet besproken mochten wor den. Op dat punt raakte de sy node in de knel en begon wat Ridderbos 'een vicieuze circel' noemt die uiteindelijk leidde tot de Vrijmaking. „Er moest achter gesloten deuren worden vergaderd om dat er wel over politiek werd ge sproken, namelijk het besluit over de NSB. Dit kon uiteraard niet hardop gezegd worden, want dan zouden de Duitsers de synode verbieden. Deze gang van zaken leidde tot wantrou wen." Dat werd nog versterkt door Kuypers artikelen in De Heraut, een ander gereformeerd blad. De teneur van Kuypers ar tikelen was dat het Nederlandse volk zich maar moest aanpas sen aan de bezetter. „Eigenlijk wilde hij eventuele wensen van de Duitsers het liefst voorko- t Ridderbos. kon worden als een knieval voor de Duitsers. In dezelfde maand verdween Schilder in het Huis van Bewaring in Arnhem van wege de stukken die hij schreef voor het weekblad De Reforma tie. „Hij is er nooit op betrapt dat hij iets* tegen de Duitsers schreef, maar het ging vooral over de aanpassing van dé Ne derlanders", meent Ridderbos. Direct na zijn vrijlating kreeg 'Schilder een schrijfverbod op gelegd. Een maatregel die diep ingreep, en volgens Ridderbos het onstaan van een kerkscheu ring in de hand werkte. Vicieuze cirkel De synodes vonden vanaf 1940 achter gesloten deuren plaats, iets dat normaal alleen gebeur de als over personen werd ge sproken. Ook dat was een recht streeks gevolg van de bezetting. Voor vergaderingen van meer dan twintig personen was toe- stemmming vereist. Daar werd nog de voorwaarde aan verbon den dat politieke onderwerpen Schilder wantrouwde Kuyper, en ook een gedeelte van het volk deed dat. „Het las alleen Kuypers mening en hoorde niet wat hij tijdens de synode zei. De groepsvorming werd groter en kreeg meer invloed dan de leer." Toen de synode in 1941 weer bijeen kwam, werd de neiging van Kuyper om de bezetter te gemoet te komen aangekaart door Schilder. Kuyper trad af als afgevaardigde van de Gerefor meerde Keiken. In december van dat jaar werd het definitieve besluit genomen om de leerge schillen in behandeling te ne men, wat voor Schilder aanlei ding was om uit de synode te stappen. In de lente van 1942 nam de synode, met slechts één tegenstem, een besluit over de leergeschillen. In de zomer van 1942 willen de Duitsers Schilder verhoren, wat voor de Kamper hoogleraar reden is om onder te duiken. Toch lukte het hem om kriskras door het land te reizen en een- netwerk van geestverwanten op te bouwen. Ook kreeg hij de kans in alle rust te studeren. Kerkrecht Na het aannemen van de leer stellingen voltrekt zich een op merkelijke verandering in Schil ders opstelling. Ridderbos: „Schilders kritiek richt zich dan op de zichzelf continuerende synode. Volgens de regels van de Kerk Orde moet die vervan gen worden na drie jaar. Hij verruilt het terrein van de dog matiek voor dat van het kerk recht." Op het terrein van het kerk recht vindt ook de uiteindelijke Vrijmaking plaats; Schilder maakt zich vrij van 'de besluiten van een onwettige synode'. Hij doet dit uiteindelijk met een be roep op artikel 31 van de Kerk Orde. waarin staat dat de syno de bij geschillen beslist, tenzij haar mening op grond van de bijbel kan worden weerlegd. Als Schilder in augustus 1944 de Acte van Vrijmaking onder tekent, wordt hij door ongeveer tien procent van de gerefor meerde kerk gevolgd. „En dat is een aantal dat je niet moet on derschatten", is Ridderbos van mening. „Het standpunt van Schilder sprak de mensen aan die zich toch al niet thuisvoel- den. Mensen die recht in het le ven stonden, veelal in het verzet zaten en een duidelijke synode wensten." Ridderbos' stelling dat de Vrijmaking een noodzakelijke correctie op de Vereniging was, wordt gestaafd doordat er na dien weinig grensverkeer heeft plaatsgevonden tussen de gere formeerde en vrijgemaakte kerk. Ridderbos: „Er werd ei genlijk een periode afgesloten; de kwestie was daarna snel uit gekristalliseerd.' HET WEER Stabiel weer De westelijke kustprovincies ont snapten gisteren aan de grootste hitte. Het hogedrukgebied had zich wat naar het oosten teruggetrokken en boven ons land waren de lucht- drukverschillen zo klein geworden, dat de eigenschappen van land en zee een rol gingen spelen bij het windpatroon boven ons land. Op de grenslijn van het koele water en de tropische continentale lucht ont stond een zogenaamde convergen- tielijn. Op die grens vond een ont moeting plaats tussen hete zuid oostenwinden en koelere noorden winden, die de zeelucht een eindweegs landinwaarts liet stro men. Al in de loop van de ochtend ging de wind in onze regio uit de koelere hoek waaien. Het bleef zonnig, maar aan de stranden werd de 25 graden niet meer gehaald. Vlak achter de duinen werd het nog behoorlijk warm met 28 graden. Tropische hitte bleef alleen nog voorbehouden aan een broeierig binnenland; plaatselijk werd zelfs 34 graden gehaald. Al rond het middaguur ontstonden boven de Veluwe de eerste machtige stapel- o wolkenen later op de avond werd op diverse plaatsen boven het land: onweer gemeld. m De koelere lucht overspoelt van daag het hele land. De plaatselijke -ï buien verdwijnen in de loop van de dag over de oostgrens en bij een noordwestenwind klaart het het weer wat op. De tendens voor de komende dagen kan het beste als zomerachtig worden omschreven. De tropische temperaturen keren i voorlopig met terug, maar de voort- I durende invloed van hogedrukge- bieden geeft aanleiding tot stabiel weer. De positie van een nieuw luchtdrukmaximum - boven Enge land - houdt de wind op vrijdagen T-j zaterdag nog in de noordwest- tot j noordhoek. Het blijft droog en de ti zon laat zich met onbetuigd. Het temperatuurmveau is aangenaam: 20 graden aan zee en 24 graden landinwaarts. Pas na het weekein-: de schuift de hogedruk door naar n Scandinavië en bij een winddraai- ing naar noordoost kan het weer vi wat warmer worden. p HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met het oosten veel minder be wolking en waarschijnlijk droog. Maxima aan de westkust ongeveer 19 gra- oplopend naar ongeveer 28 graden. Zweden: Geleidelijk overal zonnig en droog. Warm met maxi ma van ongeveer 27 gra den. In het noorden eerst nog wolkenvelden en koel. nig. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Afwisselend zon en bewol king, plaatselijk een bui. Iets koeler en middagtemper eenlopend van 16 graden in het westen van Schotland en Ierland tot 23 graden in het zuidoosten van Engeland. België en Luxemburg: Vandaag veranderlijke bewolking en kans op een enkele regen- of bui. Morgen droog en meer z< mumtemperatuur van 21 gi aan zee tot 25 in Luxemburg. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en voornamelijk van daag kans op een lokale bui, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur onge veer 26 graden, in het oosten tegen de 30 graden. Portugal: aan de Costa ve. Later .ets I Wolkenvelden, ng of mist. Droog. Mid- r aan zee van 22 graden ;rde tot 34 aan de Algar- kafe Middagtemperatuur onge veer 22 graden. Spanje: Zonnig, maar langs de Golf van Biskaje ook wolkenvelden en kans op wat regen. Middagtemperatuur in het binnenland ruim boven de 35 graden, aan de Cos ta's maxima rond 30 graden. Aan de kust in het noordwesten wordt het onge veer 25 graden. Canarische Eilanden: In het zuiden overwegend zonnig, aan de noordzijde van de eilanden geleide lijk meer bewolking en mogelijk een bui. Op de zuidstranden maxima van onge veer 29 graden. Marokko: Westkust: Flinke perioden met zon, vooral vandaag ook enkele wolkenvelden Tunesië: Zonnig. Vlak aan zee maxima iets boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig maar ook wel eens wolkenvelden en kans op een plaatselij ke onweersbui. Middagtemperatuur uit eenlopend van 25 graden bij Biarritz tot 35 in het oosten. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 32 graden. Italië: Overwegend zonnig en droog. Vandaag in het noorden meer bewolking. Middag temperatuur ongeveer 31 graden. Griekenland en Kreta: In het zuiden van Griekenland en op de ilanden droog en zonnig. In WEERRAPPORTEN VRIJDAG 15 JULI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.36 Zon onder 21.5 Maan op 13.44 Maan onderOO.O Waterstanden Katwijk Hoog water 08.22 20.54 Laag water 04.11 16.26 Weerrapporten 13 juli 20 uur: iw5 29 19 0] I IO 1 31 19 0 w 7 30 21 0 Cyprus Klagenfurt Kopenhagen sope regen- of onweersbui. Middagtempera tuur aan zee ongeveer 28 graden, in het binnenland veel warmer. Turkije en Cyprus:

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14