\Xfi.TERKRANT Blauwe bloes bij strijken van vlag Genietende AOW-er blijft aan het werk De ex van Jemey <CTAR>V0MAVA™00T Bestemming: Kagerplassen Onweer op het water, bootjes aan de kant Ouders smeren beter A PLEXIGLAS &LEXAN V FLEVOWEG10 LEIDEN TEL. 071-23.32.32 WATER ROUTE I DONDERDAG 14 JULI 1994 AGENDA DONDERDAG 14 JULI l Leiden Leidse Lakenkermis rond Molen de Valk, Lammermarkt, van 13.00 tot 22.00 'Leiden Wereldstad', interkultureel volksfeest met muziek uit China, Marok ko, Amerika, Turkije, Schotland, Surina me, Indonesië, Antillen en Nederland, Stadhuisplein, van 18.30 tot 22.00 Noordwijk Rabo/Novo Strandloopthv politiepost, aanvang 19.30 uur. Optreden Havenzangers in Dans- en Speelcafé Foetsie, Picképlein, aanvang LOGBOEK Woensdag 13 juli, Kagerplassen. Houdini is er wereldberoemd mee geworden, maar de boei- enkoning zou - ware hij nog in leven - inmiddels wel wat kun nen leren van de bemanning van de Leidsch Dagblad-böot. We hebben het nu over ma noeuvreren in de kleine ruimte in het algemeen, en meer in het bijzonder op het toiletje aan boord van ons tijdelijk onderko men. Dat heeft dusdanige af metingen dat zelfs kabouter Piggelmee alleen zittend een plasje kan doen. Waarmee dui delijk mag zijn dat de ontwer per van dit scheepstype zelfs in zijn stoutste dromen geen reke ning heeft gehouden met een schipper van 1.94 meter. Voor een goed begrip van de problemen die dit met zich meebrengt verdient het aanbe veling op dit moment even een omgekeerde emmer onder uw eettafel te zetten. Ja, ik wacht wel even. Ga er vervolgens op zitten en lees verder. Wat voelt u daar tegen uw hoofd? Juist, het plafond van het (lees: mijn) toilet. Probeer nu uw broek over uw billen naar beneden te schuiven, door steeds met ge bogen hoofd twee centimeter op te veren en razensnel met beide handen aan weerskanten h.et textiel af te stropen. Als u geluk heeft gaat de onderbroek- gelijk met de bovenbroek mee. Anders moet u deze manoeuvre nog een keer herhalen. Eenmaal plaatsgenomen op het toilet zitten we met onze knieën tegen de opengewerkte bevesti ging van de stuurinrichting en met onze neus in de bedrading van het elektronische gedeelte van het dashboard. De marges zijn smal in de scheepsbouw. Twee dagen noodgedwongen met buildoop in deze ruimte doorbrengen betekent dat je moeiteloos examen elektro techniek kunt doen. Het aankleden is al net zo'n toer als het uitkleden, dus dat kun nen we in deze beschrijving ge voegelijk overslaan. (Dat is aan boord wel anders.) D'an rest nog het doorspoelen. Daartoe is naast de toiletpot een hendel bevestigd, waarmee op-en- neergaande bewegingen moe ten worden gemaakt. Wat hier het praktisch nut van is, blijft voorlopig onduidelijk. Het enige wat we tot nog toe met dit ge- zwengel bereikten, is dat we het resultaat van de eerder gelever de inspanningen van onze voorgangers naar boven pomp ten. Het zal duidelijk zijn dat inmid dels in het scheepsreglement is vastgelegd dat het toilet aan boord alleen voor een plasje mag worden gebruikt. DICK VAN DER PLAS WATERPROEF Chefkok C. Raggers van restau rant-hofstede Cleyburch in Noordwijk schreef speciaal voor de Waterkrant het navolgende recept. Raggers kiest voor een in to maat gestoofde heekfilet omdat deze vismaaltijd volgens hem 'ideaal is voor na een dagje strand'. Bovendien: „In de zo mer moet je iets lichts eten, als het warm is willen mensen geen zware kost. Een groot voordeel van dit recept is dat het heel makkelijk en snel te bereiden is. Je kunt 's morgens alvast wat groente snijden en in de koel kast zetten. Als je thuiskomt, zet je meteen een pan water op voor de pasta, en je maaltijd staat binnen 20 minuutjes op tafel." Toelichting bij de ingrediënten: „Basilicium is in de zomer maanden bij elke goede groen teboer te krijgen: vries wat in van dit lekkere kruid. In de win ter is het niet meer te koop. Heekfilet is een lekkere vis en bovendien niet duur. Je moet er wel even naar vragen bij de vis boer, het is niet overal te krij gen." Ingrediënten voor 4 personen: 700 gram heekfilet of kabel jauwfilet 2 blikken gepelde tomaten 1 fijngesneden middelgrote ui 1 eetlepel gehakte basilicum (vers) 1 teentje knoflook 1 glas droge witte wijn zout en peper Bereiding: Voor de saus: tomaten laten uit lekken, vocht opvangen, zaad verwijderen en in stukjes snij den. Ui in boter licht aanzweten tot ze glanzen en goudblond is. Hierbij alle ingrediënten (behal ve de vis) toevoegen, op smaak brengen met zout en peper en even aan de kook brengen. De heekfilet in een ovenschaal leg gen en hierover de saus gieten. De visschotel 15 minuten in een voorverwarmde oven (180 gra den) bakken. Serveren met ge kookte tagliatelle en een frisse salade. Regionale verwachting voor vrijdag 15 juli 20 graden West tot zuidwest 2-3 Verkennerseiland langs de Zijl krijgt internationale allure Plots komt daar Neptunes uit het water op duiken, zijn hoofd vol harig zeewier, om zijn lijf een visnet. Dreigend kijkt hij naar de 'groentjes' die voor het eerst mee mochten op kamp. De kinderen - vier in totaal - moeten van deze zeegod een complete hin- dernisbaan in het water afleggen. De enige manier om door de groep zeeverkenners - in dit geval de Musinga-Rijn Achaïers - voor vol te worden aangezien. Nog een geluk dat er in dé buurt van het kamp niet een ouder wetse strontsloot te vinden is. De Achaïers - een wacht waterscouts uit Wageningen - hebben zón drie dagen gele den hun kamp opgeslagen op het Zijl-ei- land langs de Zijl. Daar staan ze gebroeder lijk naast collega zeeverkenners uit België en uit Delft. De Wageningers - vijftien jon gens en meisjes in de leeftijd van elf tot en met zestien jaar - worden flink beziggehou den. Het is een keurig kampje. De afwas is zo 's ochtends vroeg al aan de kant. Op een pan met aangekoekte saté-saus na dan. Niemand had kennelijk de moed kunnen opbrengen om de allervuilste pan van het avondeten onder handen te nemen. De Achaïers maken - zo zegt de leiding - een 'reis rond de wereld' in tien dagen. ,,We reizen heel wat af. Iedere dag bezoeken we een land", zegt Frank. „Gisteren zijn we naar Hawaï geweest", meldt Linda. „Kat wijk dus. We hebben de boten hier in de Zijl een keer laten omslaan en toen raakten we plotsklaps verzeild in Atlantis. We gaan nog een trektocht maken van twee dagen. Een tocht door Venetië." De regels zijn streng in het kamp. Iedere ochtend wordt om acht uur de vlag gehe sen; om tien uur 's avonds moet iedereen de blauwe bloes weer aantrekken voor het strijken van de vlag. Een uurtje later moet het muisstil zijn. „Dat laatste lukt alleen niet", zegt Frank. „Het is elke avond disco in de feesttent bij de Kaagsociëteit. Tot twee, drie uur 's nachts horen we die mu ziek. Probeer dan de kinderen maar eens stil te krijgen. Een geluk dat de Kaagweek na vanavond is afgelopen." Het is de eerste keer dat de groep het kamp heeft opgeslagen op het Zijl-eiland, een lapj^grond speciaal voor waterscouts. On danks de muziek tot diep in de nacht bevalt het goed. „Af en toe zijn er wat kleine wrij vingen maar voor de rest gaat het prima", zegt Linda. Zo lang de scouts maar wat te doen hebben. Rond het middaguur tuigen ze dus maar hun stalen vletjes op. Voor een zeilwedstrijd in drie rondjes om het eiland. ANNETVAN AARSEN Onweer. U weet wel. Als ze vanuit de hemel met van die grote bajonetten naar ons be ginnen te steken. Een gevaarlij ke zaak. Maar op het water nog eens extra gevaarlijk. Tenmin ste, volgens het KNMI. Wanneer iemand zich met een boot op een plas bevindt en hij in de gaten krijgt dat er onweer aankomt, moet hij zo snel moge lijk de kant op zoeken. Voorlich ter Harry Geurts van het KNMI: „Onweer op het water is inderdaad gevaarlijk. Vooral vanwege de harde wind stoten die aan zón onweersbui voorafgaan. Van een windstilte kan het soms ineens komen tot een windsnelheid van 100 kilo meter per uur. Als je dan op een klein bootje zit, ben je de klos." „Een boot is bij onweer veel ge vaarlijker dan een auto. Een au to is meestal van metaal en daarin wordt de stroom afge voerd. Metalen boten zijn bij onweer dan ook veiliger dan bootjes van polyester. Vooral zeilbootjes met een hoge mast zijn erg kwetsbaar. Want de bliksem zoekt het hoogste punt op. En naar zo'n zeilboot hoeft de bliksem niet lang te zoeken." „Wat er gebeurt bij een blikseminslag? Dat varieërt nogal. De boot komt on der stroom te staan. Zelfs tussen je voeten kan er dan een enorm spanningsverschil ontstaan en dan slaat de stroom cloor je lichaam heen. Je kunt aan sommige lichaamsdelen gewond raken. Maar je kunt er ook het leven bij laten. Je wordt in feite geëlectrokuteerd. Ik heb maar één advies: goed naar de KNMI-berichten op de radio luisteren en als je ziet dat er on weer op komst is, meteen de wal opzoeken." CEES VAN HOORE Komen we daar toch ineens de ex van zangeres Jerney Kaagman te gen op de plas. Nee, niet de ex-man, maar de ex-boot. Een zeil boot. Een Valk, nummer 447. Nu het eigendom van Leidenaar Rien Mussert. Samen met zijn fokkemaatje Peter van Wilsen koerst hij naar de Kaag, waar vandaag weer wedstrijden worden gehouden. „We eindigen altijd als laatste, maar dat is niet erg. Ik doe het voor de sport. Vanmorgen ben ik nog even naar het bedrijf geweest. Ik werk bij AKZO Coatings in Sassenheim. Vandaar dat de boot zo mooi in de lak staat. Deze boot is van Jerney Kaagman geweest. Rank bootje, hè? Strak in de lak, net als Jerney. Laatst kwamen we haar broer tegen en die zei: Zo, dié boot is mooi opgeknapt." Zo ziet u maar, die popsterren laten zelfs hun sporen na in de scheepvaart. En dan hoef je nog niet eens een wereldhit als 'I am sailing' te hebben. CEES VAN HOORE Infographlc: PA. da Graal bezoek aan de noordelijke rand van dit gebied. Wie tips heeft voor de bemanning kan bellen naar het speciale telefoonnum mer op de redactie van het Leidsch Dagblad: 071-356401 of rechtstreeks met de schipper aan boord: 06-52801476. Geen ernstig roodverbran de kinderen meer, melden ze verheugd vanuit het Haagse Juliana-kinderzie- kenhuis. Ouders zouden de afgelopen jaren steeds voorzichtiger zijn geworden met het blootstellen van hun kroost aan de schade lijke uv-stralen. Er wordt gesmeerd, de hele dag door, het liefst met een zonne brand-crème met hoge fac tor. „Inderdaad", zegt Marja van der Velde uit Sassen heim, die met haar doch tertje Floor (1 jaar) op een terras op het Kaag-eiland geniet van het mooie weer. „We blijven smeren. De eerste week dat er zon was met factor vijftien en nu nog steeds met factor acht. Petje op, en als we thuis in de tuin zitten zet ik Floor altijd in de schaduw. Ze is nog niet verbrand." Haar vriendin Paulien heeft het iets moeilijker met dochter Lizzie. „Die wil al tijd overal naar toe kruipen. Al merk ik wel dat ze van zelf de schaduw inkruipt als ze het echt te warm krijgt." Pim en Saskia (negen en zes) uit Nieuw Vennep wor den eveneens flink inge smeerd. „En als het echt erg wordt, krijgen ze een t-shirt aan", zeggen hun ouders. Bij Pim heeft het niet veel geholpen. „Kijk maar op zijn rug. Daar hangen nog vellen van vorige week", zegt ma. Jeffrey uit Den Haag zit met een knalroze handdoek over zijn schouderbladen op het terras. Zijn rug be gint lichtelijk rood uit te slaan, net als zijn borst. „Ik denk dat het meevalt", zegt het stoere mannetje. „Het doet nu nog geen pijn." Zijn oma: „Ik weet niet of kinderen sneller verbran den dan oudere mensen. Wat me wel opvalt is dat ie dereen tegenwoordig snel ler verbrandt. Het zal die ozonlaag wel zijn." ANNET VAN AARSEN» De boot van het Leidsch Dag blad vaart nog steeds op en rond de Kagerplassen. Vandaag is onder meer koers gezet naar Sassenheim waar de weekmarkt in de Hoofdstraat en de J.P. Gouverneurlaan werden be zocht. Morgen wordt onze 'Kaagweek' afgesloten met een 'OudeVan Schie houdt nog steeds de wacht op parkeerterrein bij Kaagsociëteit Niemand, maar dan ook nie mand kan over land naar de Kaagsociëteit komen zonder de 'oude' A. van Schie tegen het lijf te lopen. Deze markante baas heeft weliswaar veertien maan den geleden zijn zaak aan de Zijldijk aan zijn zoon overge dragen, maar hij zit nog iedere dag op zijn stoel bij de poort. De knuisten gevouwen, grijs kort stofjasje om het lichaam, mooie houten klompen aan zijn voeten en op zijn bruinverbran de hoofd een onafscheidelijke schipperspet. Aan de overkant van het weggetje, in de scha duw van de schuur, staat een fles Fanta voor de dorst. Zo houdt hij de wacht. Geen au tomobilist komt het terrein af zonder parkeergeld te betalen. HoewelEr zijn wel eens van die ellendelingen die heel hard wegrijden", zegt Van Schie. „We laten het maar zo. Als je echt maatregelen wilt nemen kost het veel geld. Dan moeten we een hele installatie bouwen." Maar soms zijn de mensen echt aardig. „Ik kom het maar even brengen", zegt een vrouw met een paar glanzende munten in haar handen. „Jefzit nu net zo lekker." Het is topdrukte tijdens de Kaagweek. Voor de oude baas is er veel werk te verzetten. Om de haverklap moet hij opstaan uit zijn stoel om naar een volgende auto te lopen. „Normaal ben ik hier rond half negen, maar dat kan nu deze week echt niet. Het zijn extreem lange dagen. De mensen komen af en aan. En soms zitten er wagens tussen... Vanmorgen kwam er nog een Rolls Royce voorrijden. Dat zien we niet vaak hoor. Maar eens in de zoveel tijd." Zo'n 38 jaar geleden begon Van Schie met de zeilbotenverhuur. Op dezelfde plek aan de Zijldijk waar hij nu nog altijd zit. „Toen hadden we nog kleine BM-er- tjes. Van hout. Nu zijn het alle maal 16 kwadraten, van tupper- ware. Echt leuk vind ik dat niet. Ik houd van die oude houten boten, dat is het allermooiste. Een twaalf voets jol, een draak of een pampus... Je ziet ze wei nig meer, houten boten. En zelf zijn we er dus ook van afge stapt. Veel onderhoud en als je er een gat in vaart kost het veel tijd voordat de zaak weer in or de is. Bij dat polyester plak je er gewoon een stripje overheen." Hij ziet vaak klunzen op het wa ter, zegt de oude baas. „Vanmorgen kwam er nog een zeilboot van ons terug. Daar was een andere boot dwars doorheen gevaren. Een enorm gat, mast eraf. Dan ben je blij dat je een paar boten in reserve hebt liggen. Want in deze perio de zijn alle bedrijven met on derdelen op vakantie." „Toen ik begon, was het hier nog rustig. De Kaagsociëteit be stond al. Die stamt uit de jaren twintig. Maar watersport was voor weinigen weggelegd. We roeiden de "mensen over, het pontje was er nog niet. Dat was de tijd dat alleen de grote jon gens enorme jachten hadden, de kleintjes hadden een kano. Tegenwoordig is het publiek wel veranderd. Voor een deel is het slechter geworden. Soms zie je hier mensen uit de stad die een feestje komen vieren. Drin ken ze teveel en dan worden ze aggressief. Mensen hebben veel meer geld tegenwoordig. De jongeren ook, en dan wordt er gezopen." Van Schie is inmiddels \«er- huisd, naar Warmond. „Lekker van mijn aow-tje genieten", zegt de 71-jarige, die nog iedere dag werkt. Praktisch al zijn fa milie woont nog aan of vlak bij de Zijldijk. „Dat is van oudsher zo gekomen. Mijn grootvader is op de boerderij hier aan de overkant geboren. De 'Eenzaamheid' heette die. Want vroeger was het hier eenzaam, hoor." En dan wijds gebarend: „Daar woont mijn broer, daar een neef, daar een achterneef, op de boerderij waar ik geboren ben, woont ook een neef." Van de zeilwedstrijden maakt hij, zo op de parkeerplaats, niet veel mee. Een beetje jammer is het wel. „Want vooral in die re genboogklasse is het altijd een felle strijd", zegt Van Schie. Of het nog harder gaat waaien zo dat er meer spanning ontstaat? „Op het ogenblik is het mooi weer, maar hoe lang dat nog duurt? Ik weet het niet, het weer laat zich niet voorspellen. Ook niet met die computers van te genwoordig. Ik wil alleen nog wel eens, als ik 's ochtends van huis weg ga, een blik op de ba rometer werpen. En die staat nog steeds hoog." ANNET VAN AARSEN» De 'oude' Van Schie: „Op het water zie je allemaal van die 16 kwadraten, van tupperware." FOTO HENK BOUWMAN Een zeilwedstrijdje in drie rondjes rond het eiland. FOTO LOEK ZUIJDERDUIN ^11 111 op maat gezaagd NEON

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13