'We willen bewijzen de kunst nog niet te hebben verleerd' Rtv show 'Je ruikt hier het verval van het materiaal' Dimitri van Toren zoekt weg tussen rust en roem WOENSDAG 13 JULI 1994 157 Rob en Ferdi Bolland als zangduo terug naar de basis "p en paar maanden ge- I j leden traden ze weer eens op. Tijdens een pro-deo festival in Den Haag. Eindelijk weer eens zelf op de Bühne gestaan, een verademing vonden Bolland Bolland. „Een fantastische ervaring. Het publiek ging uit z'n dak en wij zelf kregen er ook een enorme kick van. Voor ons het signaal om zelf weer eens wat meer van ons te laten horen." Ferdi Bolland (38) maakt sa men met zijn broer Rob (39) al meer dan twintig jaar beroeps halve muziek. De afgelopen ja ren hebben zij zich vooral ont popt als producers en compo nisten van andere artiesten. Nu, vinden zij eendrachtig, is het moment aangebroken om als duo Bolland Bolland nadruk kelijk naar buiten te treden. Aan het einde van de zomer ver schijnt een splinternieuwe CD onder de titel Pure. Daaraan voorafgaand is zojuist uitgeko men de CD-single Love some body now. Een via de radio al veelgehoorde compositie, die de naam van de gebroeders Bolland opnieuw in de hitpara de kan doen belanden. Al is dat niet de belangrijkste drijfveer. „Een hit is geen doel op zich zelf. we willen gewoon weer zelf muziek maken en bewijzen, dat we de kunst niet hebben ver leerd." Ze hebben er heel duidelijk zin in. al zijn Rob en Ferdi Bol land niet van zins met een band langs tochtige zalen of jeugd honken te trekken. „We spelen met enige bevriende muzikan ten ter promotie van onze nieu we CD. En dan zijn het vooral radioprogramma's, waarin we onze opwachting maken. Zoals onlangs Leidsekade Live van de KRO. Verrukkelijk om te doen. Dat live-element hebben we best een beetje gemist. Maar om nu meteen met een band op tournee gaan, nee daar zijn we niet op uit. Daarvoor ontbreekt ons ook de tijd. We moeten on ze aandacht over veel verschil lende projecten verdelen. Herkenbare zang Rob en Ferdi Bolland hebben de afgelopen maanden liedjes ge schreven voor hun binnenkort in grote delen van Europa en wellicht Amerika uit te brengen CD Pure. De titel verraadt veel van de inhoud. Want de Bol- lands zijn teruggekeerd naar de basis van hun muziek: herken- Everly Brothers hebben zij als een eerbetoon aan hun Ameri kaanse vakbroeders opgeno men. „Don en Phil zijn onze jeugdhelden. Hun muziek heeft ons destijds geïnspireerd. Wij vonden dat we zoveel jaar later wel iets mochten terugdoen. Daarom hebben we één num mer van hen opgenomen." Bruikbaar Tijdens de opname van Pure speelden Rob ei> Ferdi Bolland praktisch alle instrumenten zelf. De liedjes, van romantische bal lads tot melodieuze rocknum mers, schreven ze met het grootste gemak. „We gaan ge woon zitten met onze gitaren en kunnen op één dag wel zes of zeven nummers schrijven. Ja, ze niet allemaal even briljant natuurlijk. Maar toch zitten er vaak heel bruikbare composities bij. Voor deze CD hebben we nummers geschreven, zoals we dat vroeger ook deden: met een begin en een eind, heel com pact. Net zoals de Everly Bro thers dat ook al jaren achtereen op hün onnavolgbare wijze doen." Wat de thematiek voor hun nummers betreft kiezen Rob en Ferdi Bolland niet louter voor simpele liefdesteksten, maar ook voor onderwerpen met in houd. Zoals uit het nummer Ke vorkians machine blijkt, waarin zij verhalen over de omstreden praktijk van de Amerikaanse dokter Jack Kevorkian die ter minale patiënten helpt eutha nasie te plegen met behulp van een door hemzelf ontworpen machine. Een ander nummer. The good die young, beschrijft de glamour van Hollywood, waarbij jonge acteurs die op eens wereldberoemd worden ten onder gaan aan drugs of zelfmoord plegen omdat ze het succes niet aankunnen. Ferdi Bolland over de keuze van dit soort onderwerpen voor liedjes: „Teksten moeten een la ding hebben. Ze moeten ergens over gaan. I love you is prachtig, maar wat ons betreft is er meer in het leven, waarover we willen zingen. We hebben geen pre tenties in de zin, dat we de we reld willen verbeteren, maar we willen wel enige diepgang in onze teksten aanbrengen. Aan oppervlakkigheid hebben wij een broertje dood". Rob en Ferdi zijn onstuimig in de weer om nieuwe sterren te lanceren. Eigen ontdekkingen, zoals de veelbelovende Neder landse zangeres Goddess, die opereert in het dance-circuit. Van haar komt binnenkort een Fusie archieven redmiddel van geluids- en beeldbanden Bolland Bolland in hun begintijd. bare zang en eerlijke gitaarpar tijen. Ferdi Bolland: „We heb ben in onze produkties met an dere artiesten veel gewerkt met synthesizers en andere techni sche hoogstandjes. Daar zijn we in onze eigen studio voortdu rend mee aan het experimente ren, maar voor onszelf stond vast: terug naar onze roots. Te rug naar de oorspronkelijkheid van de muziek. Die hebben we wiilen vastleggen op Pure." Drie jaar geleden verscheen de laatste CD van Rob en Ferdi Bolland. Voor de nummers, die daarop te horen zijn, lieten de gebroeders zich inspireren door internationale filmmuziek. De meeste tijd investeerden zij de afgelopen jaren niet in hup ei gen muziek, maar in die van an dere artiesten. Vanuit hun eigen opnamestudio in Blaricum wer ken zij energiek aan nieuw en oud talent. Ferdi vertelt:,,We werken met veel verschillende artiesten sa men en komen op die manier in aanraking met ..sterk uiteenlo pende muziekstijlen. Van Falco tot Status Quo, van Samantha Fox tot lan Gillan." Gillan. de zanger van de le gendarische rockgroep Deep Purple, trad onlangs weer in Nederland op. En Rob en Ferdi Bolland waren van de partij. Ferdi Bolland heeft zich prima geamuseerd. „Er is sprake van een neue Welle met oud-ge- dienden uit de popmuziek. Groepen, die in de jaren zestig en zeventig een miljoenenpu bliek aan zich wisten te binden, komen krachtig terug en boe ken opnieuw sqcces. Het con cert van Deep Purple in Den Bosch was uitermate inspire rend. Aerosmith is ook zo'n band, die al decennia bestaat en opnieuw een top of the bill act is. Het zijn 50-plussers, die nog archieffoto altijd hun partijtje mqeblazen. En hoe! Trouwens, eerlijk ge zegd worden ook wij een jaartje ouder." Debutanten In 1972 maakten Rob en Ferdi Bolland als pubers hun debuut met het door henzelf geschre- ven nummer Summer of '71. Destijds traden ze ermee op in de Vuist van Willem Duys en die introduCtie naar het grote publiek toe effende het pad naar een ongekende populari teit. In korte tijd vestigden de Bollands hun naam en om de haverklap dook die naam op in de hitparade. Klinkende titels uit die jaren zijn Wait for the sun. Mexico, I can't say goodbye en The last apache. Ook in het buitenland waren Rob en Ferdi Bolland graag geziene gasten. Ze reisden over de hele wereld. Eindjaren zeventig begonnen ze ook voor andere artiesten nummers te schrijven en dat legde hen geen windeieren. Met de Oostenrijke zanger Falco en zijn Rock me Amadeus vergaar den zij internationale roem. Tot op de dag vandaag zetten de ge broeders Bolland hun creativi teit en muzikaliteit in voor an deren én op gezette tijden, zoals nu. maken ze even tijd vrij voor zichzelf. „Reizen heeft ons altijd ge trokken. Alleen hebben we er de laatste jaren minder tijd voor gehad. En Rob heeft een gezin. Ja, dan ben je ook wat meer aan huis gebonden. Maar als onze nieuwe CD Pure internationaal aanslaat, pakken we snel onze koffers weer om ons geestes kind waar dan ook ter wereld te promoten". De zestien nummers op Pure zijn bijna allemaal door Rob en Ferdi geschreven. Op Crying in the rain na. Dit nummer van de Bolland Bolland terug als zangduo: „Een hit is niet onze voornaamste drijfveer." door de gebroeders geprodu ceerde CD uit, waarvoor zelfs in de Verenigde Staten grote be langstelling bestaat. Een andere artiest, die zij koesteren, is de Nigeriaanse zanger Ahmex. Ook hij beweegt zich in het dance- genre en zijn nieuwe plaat komt binnen afzienbare tijd in maar liefst vijfendertig landen tegelijk uit. De Bollands pakken de za ken groots aan. De wereld is hun werkterrein. Dat ondervon den ze tien jaar geleden, toen de Engelse rockgroep Status Quo hun liedje You're in the ar my now opnam. Het werd een wereldwijd succes. Teamverband Rob en Ferdi doen alles in eigen beheer en vaak op eigen houtje, maar ze omringen daarbij door bekwame en ervaren producers zoals Martin Duiser en Piet Sauer. „We vormen een creatief team", vertelt Ferdi Bolland. „Met elkaar kom je een stuk verder. Omdat we in teamver band opereren, kunnen we ons met zes, zeven projecten tege lijk bezighouden". Zo produceren Rob en Ferdi zelf de nieuwe solo-CD van lan Gillan, de zanger van Deep Pur ple. En ze leggen de laatste hand aan de come-back-CD van de Haagse band Urban Heroes, die eind augustus uit komt. „In onze studio in Blari cum is het een komen en gaan van artiesten. We hebben drie studioruimtes tot onze beschik king. Buitenlandse artiesten ne men bij ons hun nummers op, maar ook Lee Towers en Anita Meijer zijn kind aan huis", lacht Ferdi Bolland. „Als wij 's nachts een briljant idee voor een num mer krijgen, kunnen we dat de volgende dag meteen uitvoeren. HILVERSUM MONIQUE BRANDT Honderdduizenden geluidsban den. 160.000 filmblikken met inhoud, meer dan 50.000 beeld banden en zo'n 14.000 ampex- banden. Ziehier het rijke bezit van het audiovisueel Archief centrum AVAC in Hilversum. Het AVAC archiveert radio-en televisieprogramma's die wor den uitgezonden door de pu blieke omroepen. Het archief, dat wordt betaald -uit de alge mene omroepmiddelen, ressor teert nu nog onder het Neder lands Omroepproduktie Bedrijf (NOB). Maar dat gaat verande- In de nabije toekomst gaat het AVAC deel uitmaken van het Nationaal Audiovisueel Ar chief (NAA), waarin ook het Ne derlands Filmmuseum, de Stichting Film en Wetenschap en het Filmarchief van de Rijks voorlichtingsdienst zullen op gaan. Conservering van films zal bij het NAA een grote priori teit krijgen. Het is de bedoeling dat de NAA in 1996 van start gaat. Hoe dat nationale archief eruit gaat zien is nog niet hele maal duidelijk. „Ik zie niet snel gebeuren dat we met z'n allen in één gebouw terecht komen. Wij horen bij de omroepen en het zou dus niet handig zijn als we opeens in Almere terecht zouden komen. Dat geldt ook voor de anderen. Wel zullen we onze databanken koppelen. Een hele intensieve samenwerking dus. En tot nu toe verloopt die. ondanks de zeer verschillende bedrijfsculturen, verrassend goed", vertelt AVAC-archief- manager René Engelen. Die samenwerking komt ook tot uitdrukking in een door de vier partijen samengesteld zo geheten Deltaplan dat binnen kort wordt gepresenteerd. Het plan vraagt nadrukkelijk aan dacht voor de dreigende teloor gang van het verzamelde ar- rhiefmateriaal. Een aanzienlijk deel van de vier archieven moet immers drastisch en op korte René Engelen, archiefmanager van het audiovisueel archief van het NOB: „Haast met de fusie is geboden, anders gaat er veel materiaal verloren." foto gpd termijn worden gerenoveerd. Engelen: „Ik kan nog niet op de details van het plan ingaan. Wel kan ik zeggen dat we dit plan nü al, dus voor de fusie, hebben opgesteld omdat er haast bij is. De totstandkoming van het Na tionaal Audiovisueel Archief zal veel tijd gaan kosten. En die hebben we niet. Het verval gaat snel. Als wij als AVAC bijvoor beeld niets zouden doen. zou het materiaal binnen vijftien jaar weg zijn. De kosten om dat tegen te gaan zijn hoog, maar fi nanciering is noodzakelijk.' Azijnlucht Een rondgang door de opslag ruimten van het AVAC zet zijn woorden kracht bij. In de im mense, goed beveiligde opslag ruimten waar de collectie is op geslagen, staan de banden keu rig in de rekken. De 120 over volle, uitschuifbare kasten we gen elk rond de vier ton. „Als ik hier met mensen rondloop hoef ik niets meer uit te leggen. Je ruikt het verval", zegt Engelen. En inderdaad: er hangt een zu re, azijnachtige lucht in de op slagruimte. Het befaamde azijn- zuursyndroom waart ook hier rond. Film gaat een chemische reactie aan met de omgeving, waardoor azijnzuur wordt afge scheiden. Dat zuur tast de ban den aan. Het proces van verval wordt vertraagd als de filmban den koel worden opgeslagen. Binnenkort wordt in enkele compartimenten een koelsys teem geïnstalleerd. Voor geluids- en beeldbanden is zo'n koelsysteem niet nodig, maar daarvan wordt de kwali teit van het materiaal weer min der. Videobanden worden na acht jaar gekopieerd. Jaarlijks zijn dat zo'n vijfduizend ban den. „En nu de omroep over gaat op het nieuwe digitale be- tacam-systeem, moeten we dus ook alle banden op betacam overzetten." Het AVAC is ontstaan in de ja ren vijftig, als een 'dumpplaats van overtollig materiaal'. In die jaren gingen veel programma's verloren door onzorgvuldige ar chivering, het verknippen van materiaal door programmama kers of hergebruik van banden waarop oude programma's wa ren opgenomen. Iedereen kent het voorbeeld van de verdwe nen afleveringen van Ja Zuster, Nee Zuster en Citroentje met Suiker. Pas in de jaren tachtig werd het archief omgevormd tot een professioneel, strak geleid be drijf waar zo'n 120 mensen wer ken. Zij zorgen voor de dagelijk se archivering van de W-uit zendingen. Niet alle program ma's van de publieke omroepen worden opgenomen, aldus En gelen. „Vorig jaar was er 9700 uur televisie op de publieke net ten te zien. Ongeveer 60 pro cent is Nederlands produkt, wij nemen daarvan 40 tot 50 pro cent op. We nemen alle actuali teitenrubrieken op, en dagelijks één journaal. Van quizzen als Boggle nemen we niet alle afle veringen op, maar slechts een paar. Verder nemen we alle pro gramma's die culturele of socia le waarde hebben. Je probeert een goeie mix te krijgen van wat er wordt geboden". Inmiddels ontstaat bij de om roepen gelukkig wel het besef dat voorzichtig moet worden omgesprongen met oud beeld materiaal. Engelen: „Laatst was hier een oud-omroepdirecteur. Toen hij al die oude program ma's zag werd hij vreselijk en thousiast. Nu zijn ze bij zijn omroep aan het bespreken of ze er een programma omheen kunnen maken. Goed, want het is belangrijk dat we dit materi aal zeker stellen voor het pu bliek, en voor een volgende ge neratieprogrammamakers." Vroeger moest je tijden vante- voren een studio boeken en dan nog was er beperkte studietijd beschikbaar. We zijn baas in ei gen studio en kunnen öok jón-1 ge, aanstormende talenten stu dioruimte aanbieden. Uit eigen ervaring weten we hoe belang rijk het is een kans te krijgen. Door te experimenteren kun nen de mooiste liedjes ont- j staan. Rob en ik stellen ons niet op als studiodirecteuren. Wel- nee, we zien onszelf veel meer als een kweekvijver voor nieuw talent. Van anderen kunnen we zelf ook weer leren." Op vertrouwelijke toon vertelt Di mitri van Toren dat hij zich een jaar of vijftien geleden heeft ge waagd aan een risicovol experiment. In die tijd kwam hij tot Jiet inzicht dat het niet goed met hem ging, vandaar. „Er kon geen week voorbijgaan of je zag m'n kop wel op TV. Sloeg je een krant of tijdschrift op, dikke kans dat Dimitri van Toren weer onderwerp van een of ander verhaal was. Op een och tend werd ik wakker en dacht: dit moet an ders, dan is 't goed. Ik zag de vluchtigheid en vooral betrekkelijkheid van al die be langstelling ineens in." De Brabantse liedjeszanger Dimitri van Toren (54) voegde de daad bij het woord en trok zich eind jaren zeventig terug in een betrekkelijke anonimiteit. Wat bleef waren de concerten en alleen de allernoodzake lijkste publiciteit bij de verschijning van een nieuwe langspeelplaten naderhand CD's. „Het was wel een enorme stap terug, hoor", zegt hij zacht. „Sommige collega's verklaar den me voor gek. Artistieke zelfmoord was ik aan het plegen. Zelf vond ik de stap ook rigoureus, maar onvermijdelijk. Ik heb de publiciteit natuurlijk nooit helemaal uitge bannen. Radio doe ik graag, want daar gaat het immers vooral om de inhoud. En een enkele keer TV. De laatste keer was geloof ik vier jaar geleden met de groep Flairck. Verandering Hij treedt nog zo'n dertig keer per jaar op, net genoeg om er eenvoudig van te kunnen leven, meer heeft Van Toren niet nodig. De concerten zijn vrijwel altijd uitverkocht, want hij heeft door de jaren heen een ruime schare trouwe bewonderaars weten vast te houden. Hij wil nooit twee jaar achterelkaar in dezelfde plaats optreden. Zijn streven is ooit alle theaters in Nederland aangedaan te hebben. Ook zijn optredens, begeleid door een viertal muzikanten, zijn elke avond anders. Twee uur liedjes, onderbro ken door een pauze. Geen lange verhalen ophangen in de richting van zijn publiek, wat hem ooit het verwijt van een criticus opleverde dat hij niet met zijn publiek com municeert. Lachend zegt hij: „Communiceren doe ik toch met mijn liedjes. En om het voor de mensen en mezelf fris en aantrekkelijk te houden presenteer ik elke avond een wisse lend programma. Dat werkt met mijn musi ci ook altijd prima, er is in al die jaren nog nooit een onvertogen woord gevallen. Ver andering, verandering, dat is mijn aard, zo ben ik nu eenmaal. Na afloop van een voor stelling ben ik dan ook bekaf, en het duurt wel een uurtje voor ik weer met beide be nen op de grond sta. Maar het geeft me ten minste het gevoel dat ik me volledig gege ven heb en dat voelt het publiek blijkbaar ook aan." Dimitri van Toren bezocht begin jaren zestig de kunstacademie in Breda waar hij monumentale kunsten studeerde. Hoewel hij er nooit in verder is gegaan in die richting lagen de grote opdrachten niet be paald voor het oprapen heeft hij er wel oog voor schoonheid, kleuren en vormge ving aan overgehouden. Hij zegt: „Daarna heb ik een half jaar door Griekenland ge zworven om de klassieke kunst met eigen ogen te zien. Op het eiland Pharos zagen we de eerste toeristen komen, vijf Canade zen. 's Avonds zong er eentje prachtig, zich zelf op een gitaar begeleidend. Pas veel later kwam ik erachter dat het de beroemde Leo nard Cohen was geweest." Geluk bij ongeluk Zijn eigen loopbaan begon met een geluk bij een ongeluk. Een paar jaar voor zijn Griekse omzwervingen lag hij met zijn arm in het gips in het ziekenhuis. Tegenover hem lag een jongen die een gitaar van zijn vader kreeg, maar er weinig belangstelling voor toonde. „Ik vroeg of ik 't eens mocht proberen. Omdat ik maar een hand kon ge bruiken stemde ik de gitaar intuïtief in een akkoord. Zo kon ik met mijn goede hand de hele dag vingeroefeningen doen. Op een gegeven moment werden ze er zo gek van dat ik moest stoppen. Maar ik raakte hele maal verslingerd aan muziek maken." Een optreden op een internationale ta lentenjacht in Oisterwijk leverde hem de tweede plaats op. „Na afloop kreeg ik tot mijn stomme verbazing verschillende pla tencontracten onder mijn neus geduwd," zegt hij. „Eentje wilde zelfs een heel album met me opnemen, dat was de bekende pla- tenman John Möring. Na mijn terugkeer uit Griekenland nam hij weer contact met me op. Het bleek de bedoeling te zijn dat ik zelf een elpee zou volzingen. Daar schrok ik he vig van: ik zingen, met mijn Brabantse ac cent!" Het was 1966 toen zijn eerste langspeel plaat verscheen. Eén van de nummers was Hé komaan, dat vijf jaar later op single ver scheen. Na vier weken ontving hij op zijn vakantieadres in Portugal een telegram van: zijn platenmaatschappij met de volgende tekst: gefeliciteerd, je staat in de top 10! Het! liedje zou zijn handelsmerk worden, waar hij niet gemakkelijk meer vanaf kwam. Vlak erna verscheen Een lied voor kinderen dat ook een hit werd, net als enige tijd later 0,\ je bent de mooiste. Maar Dimitri van Toren; bleef de zanger van Hé komaan. In 28 jaar produceerde hij 21 elpees en zes CD's. Volgende week verschijnt de 27ste: Onder dezelfde zon.... Hoewel hij het liever aan anderen overlaat de beste liedjes aan te wijzen, zijn enkele hem wel erg dier baar. „In de nummers Tussen Kaboel en Sa rajevo en Tijd genoeg probeer ik nou eens het verhaal van de andere kant te belichten. En Vier keer zeven is heel persoonlijk, zoveel jaren ben ik namelijk met mijn vrouw sa- Voorjaar 1995 verschijnt er van zijn hand een uniek tekstboek met 49 songteksten: Soms waait er zoiets als vrede door mijn hart. Tegelijkertijd zal er een gelijknamige verzamel-cd op de markt komen met 28 jaar Dimitri van Toren. „Het zal de eerste en enige keer zijn dat er een boek. van mij. verschijnt", zegt hij met die typische zachte stem. „Want je weet het, ik wil niet te veeli publiciteit. Ik hou wel van mystificaties."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8