V-raad zou voelen voor inval Haïti Buitenland 'Paus heeft botkanker' Arafat smokkelde 'ongewenste' Palestijnen binnen Kohl blij: Duitse leger krijgt meer armslag Geheime diensten Italië opnieuw in opspraak WOENSDAG 13 JUL11994 Pauselijke onderscheiding Waldheim wenen De Oostenrijkse oud-president Waldheim, omstreden wegens zijn nazi-verleden, heeft een pauselijke onderscheiding gekregen. Met instemming van paus Johannes Paulus II werd de vroegere VN-secretaris benoemd tot ridder in de Orde van Pius XI. Als secretaris-generaal van de Verenigde Naties heeft Wald heim in de periode 1972-80 de mensenrechten verdedigd, hulp aan vluchtelingen verleend en zijn solidariteit met de lijdende bevolking in de Derde Wereld betoond, vindt het Vaticaan. Krachtige aardbeving treft Vanuatu port vila Een krachtige aardbeving heeft vanmorgen Vanuatu in de Stille Oceaan getroffen. Volgens Amerikaanse waarnemin gen had de schok een kracht van 7,4 op de schaal van Richter. Op diverse plaatsen werd schade aan gebouwen gemeld, maar er waren geen onmiddellijke berichten van doden of gewonden. Vanuatu ligt bijna 2.000 kilometer ten noordoosten van Austra lië. Familiedrama in Duinkerken duinkerken Een Frans meisje heeft gisteren in de buurt van Duinkerken de ontzielde lichamen ontdekt van haar vader en zes van haar acht broertjes en zusjes. Het meisje vond de licha men in de kelder van het huis waar het gezin leefde. De 41-jarige man heeft volgens de politie zijn gezinsleden vermoord en daar na zichzelf opgehangen uit verdriet om een verbroken relatie. Overeenkomst Rusland en China moskou De Russische en de Chinese minister van defensie hebben gisteren een overeenkomst ondertekend om zaken als onbedoelde schendingen van eikaars luchtruim en grondgebied te voorkomen. Najaren van spanningen tussen de gigantische buren zijn de betrekkingen nu wat verbeterd. De overeenkomst moet dan ook worden gezien in het licht van die ontspanning. Zieke Golf-veteranen naar rechter new york» Een groep zieke veteranen van de Golfoorlog heeft schadevergoeding geeist van 11 Amerikaanse chemiebedrijven die volgens de veteranen voor de oorlog chemisch materiaal aan Irak hebben'geleverd waar de militairen tijdens de strijd mee menen te zijn besmet. De zieken eisen in totaal een miljard dol lar (1,7 miljard gulden). De ondernemingen ontkennen de aan klachten. Vliegtuigkaper krijgt twintig jaar cel Johannesburg» Een 23-jarige Mozambikaan die vorig jaar juli een passagiersvliegtuig kaapte, is gisteren door een rechtbank in Johannesburg veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. De man smokkelde een AK-47 geweer aan boord van het toestel, dat op weg was van Mozambique naar Swaziland. Hij wilde naar Australië maar werd door poliliecommando's overmeesterd tij dens een tussenlanding in Johannesburg. Later vertelde hij de kaping te hebben ondernpmen omdat hij zich door de regering in Mozambique vervolgd voelde. Frankrijk verlaat Rwanda eind juli parus Frankrijk zal nog voor 31 juli een eerste eenheid van 300 soldaten uit Rwanda terugtrekken, als eerste stap van het voltal lig vertrek van de 2.500 manschappen sterke Franse interventie macht. De Franse minister van defensie Francois Léotard zei dat de Franse troepenmacht vervangen zal worden door Afrikaanse troepen. Eerder bleek het niet mogelijk een Afrikaanse interen- tiemacht bij elkaar te krijgen. Regering Wit-Rusland treedt af minsk De Witrussische regering zal volgende week in zijn ge heel aftreden, zo heeft een woordvoerder gisteren bekend ge maakt. Het aftreden volgt op het verlies van premier Vjatsjeslav Kebitsj in de presidentsverkiezingen. De absolute winnaar was de 39-jarige nationalistische politicus Aleksandr Loekasjenko. Kebitsj is meteen na zijn nederlaag afgetreden. Zesduizend doden in Noord-Jemen sana» De Jemenitische president Ali Abdullah Saleh heeft giste ren gezegd dat in de burgeroorlog zo'n 6.000 noordelijke slacht offers gevallen zijn. In een interview met de staatstelevisie, zei Saleh dat 931 soldaten en burgers bij de twee maanden durende strijd om het leven zijn gekomen en dat ongeveer 5.000 perso nen gewond zijn geraakt. Hij zei niets over zuidelijke slachtof fers. Explosieven gevonden in Engeland londen De Britse politie in het noorden van Engeland heeft bij na 2.000 kilo explosieven ontdekt in een vrachtwagen die met een veerboot uit Noord-Ierland kwam. De autoriteiten zeggen een 'grote terroristische operatie' te hebben voorkomen. Vol gens de politie was de explosieve lading waarschijnlijk bedoeld voor een of meer aanslagen in Groot-Brittannië. VN krijgen fraude-inspecteur new york De Verenigde Naties zullen binnenkort een inspec teur benoemen die belast is met de opsporing van fraude, ver spilling en wanbeheer binnen het VN-apparaat. De inspecteur- generaal krijgt uitgebreide bevoegdheden en kan alleen door de Algemene Vergadering worden ontslagen. Kim Jong-il benoemd tot partijleider Kim Jong-il, de zoon van de overleden Noordkoreaanse pre sident Kim Il-sung, is benoemd op de 'hoogste posten van de partij en de revolutionaire na tionale strijdkrachten'. Dit heeft Radio Pyongyang vanmorgen gemeld in een uitzending die in Seoul werd opgevangen. De 52-jarige Kim heeft kenne lijk de leiding van het land op zich genomen, aldus Zuidko- reaanse en Japanse media. Kim Jong-il zou gisteren al tijdens een geheime zitting van het centraal comité tot nieuwe se cretaris-generaal van de com munistische partij zijn gekozen. Aangezien de partij beslist over alle belangrijke benoemingen, wordt er niet aan getwijfeld dat Kim zijn op 82-jarige leeftijd overleden vader ook als presi dent zal opvolgen. Gisteren was de zoon van de overleden Kim al het middel punt van de rouwplechtigheden rond zijn vader toen hij huilend naast de baar stond. Op grond daarvan werd al gespeculeerd over zijn aanstaande leider schap. Op Oost-Timor vond tweede bloedbad plaats JAKARTAAP In de Oosttimorese hoofdstad Dili heeft nog een tweede mas samoord plaatsgevonden. De "speciale VN-afgezant Waly Ba- cre N'diaye zei gisteren op een persconferentie in de Indonesi sche hoofdstad Jakarta dat Oosttimorese bronnen hem dat hebben verteld. Het eerste bloedbad werd in november 1991 door Indonesi sche militairen aangericht on der Oosttimorese onafhanke lijkheidsactivisten, die hadden deelgenomen aan de begrafenis van een medestander. De twee de moordpartij heeft naar ver luidt plaatsgevonden in een zie kenhuis, waar na het bloedbad op het kerkhof gewonden wer den verzorgd. Volgens George Aditjondro, een Indonesische geleerde, doodden soldaten in verband met het protest in to taal 271 Oosttimorezen, inclu sief de slachtoffers in het zie kenhuis. De Indonesische rege ring heeft zijn conclusies aange vochten. Indonesië bezette in 1975 de vroegere Portugese kolonie Oost-Timor en annexeerde dat halve eiland een jaar later. Amerikaanse militairen voorzien korte aatie Een internationale militaire actie tegen het militaire be wind van Haïti komt dichterbij. Volgens waarnemers in New York zou een meerderheid van de leden van de Vei- ligheidraad neigen naar ingrijpen. Gisteren gaf de: Veilig heidsraad van de Verenigde Naties een scherpe verkla ring uit. Daarin wordt het Haïtiaanse regime veroordeeld wegens het uitwijzen van de internationale waarnemers die schendingen van de mensenrechten onderzoe ken. NEW YORK-WASHINGTON Rtr-PUI-GPD Eerder op de dag besloten de VN en de Organisatie van Ame rikaanse Staten (OAS) hun waarnemers binnen 24 uur uit Haïti terug te trekken. Dit ge beurde vooral uit veiligheids overwegingen, aldus een VN- woordvoerder. Het Haïtiaanse bewind had de ongeveer hon derd waarnemers laten weten dat ze binnen 48 uur moesten vertrekken. In de verklaring van de Veilig heidsraad wordt de uitwijzing van de waarnemers aangeduid als „een escalatie van de uitda ging waarmee het illegale be wind van Haïti de internationa le gemeenschap confronteert". Volgens VS-president Clinton bewijst het Haïtiaanse uitwij zingsbevel de juistheid van zijn besluit „de mogelijkheid van een militaire actie in overwe ging te nemen" om de demo cratie te herstellen. Hij zei dit gisteren tijdens zijn bezoek aan Berlijn. Een invasie van Haïti kan in een middag bekeken zijn, zo noteerde onze correspondent in Washington, Hans de Bruijn, uit de mond van Amerikaanse mili tairen. Een snelle operatie kan volstaan om de Haïtiaanse junta af te zetten, het leger uit te schakelen en de strategische punten op het eiland onder controle te krijgen. Dai kan ge wacht worden op een vredes macht van de Verenigde Naties om de toestand te stabiliseren en de terugkeer voor te berei den van de in ballingschap in de Verenigde Staten levende president Jean-Bertrand Aristi- de. Omdat het Haïtiaainse leger klein is en gebrekkig uitgerust, verwachten Amerikaanse mili tairen weinig tegenstand. Ze vergelijken een actie in Haïti met de invasies van Grenada (1983) en Panama (1989). Die werden snel uitgevoerd en gin gen met weinig Amerikaanse slachtoffers gepaard. Het Haïtiaanse leger telt maar 7.000 man, die vooral zijn opge leid voor politietaken. Ze heb ben alleen lichte wapiens, nau welijks munitie, geen vliegtui gen en slechts drie werkende pantserwagens. Een probleem vormen wel de nog st eeds aan wezige duizenden To nton Ma- coutes, die onder de- vroegere dictator 'Papa Doc' D uvalier de bevolking terroriseerden en het de Amerikanen vanuit hinderla gen nog moeilijk kuinnen ma ken. rio de janeiro-vaticaanstad dpa-cic Paus Johannes Paulus II lijdt volgens de Braziliaanse kardi naal Aloisio Lorscheider aan kanker. „In Rome heb ik ge hoord dat de paus botkanker heeft", zei de aartsbisschop van Fortaleza voor een Braziliaanse radiozender. De Braziliaanse kardinaal was vorige maand bij de vergadering van het kardina lencollege in Vaticaanstad. Eind april brak de paus zijn rechter bovenbeen bij een val in de badkamer. Volgens Lorschei der zou de paus vaker zijn ge vallen, maar zwijgt het Vaticaan hierover. Officieel worden de opmer kingen van Lorscheider als on gegrond van de hand gewezen. „Het Vaticaan beschikt niet over bewijzen dat de uitspraak op waarheid berust", zo werd gisteren meegedeeld. Ook de Amerikaanse priester socioloog Andrew Greeley ver wijst naar geruchten over de ge zondheid van de paus. In het recente nummer van het rooms-katholieke Amerikaanse weekblad National Catholic Re porter schrijft hij „dat iedereen in Rome weet dat de paus ziek is. Hoe ziek hij is en welke ziek te hij heeft, is nog niet bekend." Gijzeling in Mozambique door rebellen Een Haïtiaanse vrouw wacht met haar kind de gebeurtenissen af. Ze is een van de vele Haïtianen die door Amerikaanse marineschepen van de wrakke bootjes waarmee zij hun land trachtten te ontvluchten, zijn afge haald. foto epa PLO en Israël stellen agenda voor onderhandelingen op /-CAIRO AFP-Rtr-GPD PLO-leider Arafat heeft zich gisteren bij zijn definitieve terugkeer in de Gazastrook direct de woede van de Is raëlische autoriteiten op de hals gehaald. Arafat nam bijj zijn intocht vier door Israël als 'ongewenst' bestempel de Palestijnen in zijn kielzog mee. Na Israëlische pro testen zijn de vier vanochtend vroeg teruggekeerd naa:r Egypte. De PLO heeft inmiddels excuses aangeboden, maar premier Rabin van Israël neemt het incident hoog;; op. De vier ongewenste Palestijnen reden mee in een van de vijf Mercedessen van Arafats konvooi. Daardoor konden ze gebruik maken van een speciaal voor de PLO-leider en zijn entourage geregelde soepele grens.- passage. Volgens Israëlische veiligheidsfunctionarissen staat vast dat Arafat wist van de aanwezigheid van het viertal. Israël spreekt van 'een grove schending van de akkoorden'. Israël en de PLO hebben gisteren in Egypte een agen da opgesteld voor de verdere onderhandelingen over uitbreiding van de Palestijnse autonome gebieden op de Westelijke Jordaanoever. De Israëlische minister Pe res (buitenlandse zaken) riep Arafat op zich voofal te concentreren op verbetering van de economische situ atie in de gebeiden onder Palestijns zelfbestuur. Een belangrijk vraagstuk dat snel moet worden opge lost, is de vrijlating van nog steeds gevangen zittende Palestijnen. Behalve duizenden anderen houdt Israël ook nog 800 gevangenen vast die krachtens het ak koord van 4 mei al vrij hadden moeten zijn. Deze Pales tijnen weigerden tot nu toe een verklaring te tekenen waarin staat dat ze geen geweld meer zullen gebruiken tegen Israël. De delegaties in Caïro kwamen overeen dat Israël gedetailleerde informatie zal verstrekken over De Israëlische regeringspartij Arbeid heeft gisteravond een coalitieovereenkomst getekend met twee leden van de rechtse Yi'ud-fractie. Daarmee is weg vrij voor de te rugkeer in de regering van de religieuze partij Shas. De verwachting is dat Rabins kabinet daardoor binnenkort kan rekenen op 63 van de 120 Knessetleden. Bovendien steunen vijf Arabische parlementsleden de regering, zonder er zelf deel van uit te maken. De Italiaanse kolonel Giorgio Segala is gisteren naar het cen trum van Mozambique gevlo gen om de vrijlating te bewerk stelligen van ongeveer 270 men sen die door dissidente leden van de verzetsbeweging Rena- mo zijn gegijzeld. Onder de ge gijzelden zijn zes VN-medewer- kers, van wie er drie in Botswa na wonen. Segala leidt de com missie die toezicht houdt op het staakt-het-vuren, dat de rege ring en Renamo twee jaar gele den overeenkwamen. De dissidente aanhangers van Renamo blokkeerden het afge lopen weekeinde de hoofdweg van de havenstad Beira naar de hoofdstad Maputo. Zij gijzelden zo'n 270 mensen, en ook de VN-medewerkers die naar de blokkade waren gegaan om te bemiddelen. De Renamo-leden eisen voedselhulp en geld van de internationale gemeenschap. Volgens een westerse diplomaat is tegen de gegijzelden geen ge weld gebruikt. De Renamo-strijders weige ren toe te treden tot het nieuwe nationale leger, dat is samenge steld uit eenheden van de ver zetsbeweging en het vroegere regeringsleger. Dat nieuwe leger is opgericht na de onderteke ning van het staakt-het-vuren dat een einde maakte aan de burgeroorlog in de vroegere Portugese kolonie. Clinton verzekert Berlijn en Europa van Amerikaanse steun Kans op internationale status voor heilige plaatsen Jeruzalem KARLSRUHE-BERLUN AP-R Bondskanselier Kohl en presi dent Clinton zijn zeer tevreden dat het Duitse Constitutionele Hof heeft bepaald dat Duitse militairen ook buiten NAVO-ge- bied kunnen worden ingezet. Ze lieten dat gistermiddag weten. Het hoogste Duitse rechtscol lege oordeelde dat de Duitse Grondwet deelname van de Bundeswehr aan internationale missies in landen die geen lid zijn van de NAVO niet verbiedt. In de eerste berichten werd ver meld dat daarvoor per keer wel toestemming nodig is van de Bondsraad, de Duitse Eerste Ka mer. Nadere bestudering van de uitspraak leert echter dat het gaat om de Bondsdag, de Duitse Tweede Kamer. Bondskanselier Kohl toonde zich met dat oordeel „zeer te vreden". Tegelijkertijd verzeker de hij dat er geen stemming van „Duitsers naar het front'" zal ontstaan. De Amerikaanse pre sident, Clinton, die gisteravond zijn bezoek aan Berlijn beëin digde, zei zich met de uitspraak van het hof in Karlsruhe „geheel op z'n gemak" te voelen. De Duitse strijdkrachten wor den overigens geen interventie macht die overal op de wereld tussenbeide komt. De belang rijkste opgave van de Bundes wehr blijft de verdediging van het eigen land. De algemeen in specteur van het Duitse leger, Klaus Dieter Naumann, be klemtoonde dat vanochtend in een interview voor de Duitse ra dio. De uitspraak van Duitslands hoogste rechters wordt be schouwd als een overwinning voor Kohl. Dat is voor hem een opsteker aangezien in oktober in Duitsland parlementsverkie- Bill Clinton aan de voet van de Brandenburger Tor: „Nichts wird uns aufhalten. Alles ist irriöglich. Berlin ist frei". (Niets zal ons tegenhouden. Alles is mogelijk. B erlijn is vrij). foto reuter zingen worden gehouden. van de Verenigde Naties in So- Aanleiding tot de uitspraak is malië. onder meer het leveren van Nu het hof heeft gesproken, Duitse bemanningsleden voor mag de Bundeswehr meedoen de AWACS-radartoestellen van aan acties van VN, NAVO en de NAVO en de deelname van Westeuropese Unie (WEU) die het Duitse leger aan de missie gericht zijn op het van besluiten van de Veilig heidsraad van de Verenigde na ties. De rechters benadrukten dat de Bundeswehr een 'parle- mentsleger' moet zijn. Bij acuut gevaar mag de regering zelf standig tot inzet besluiten, maar het parlement moet dan ach teraf wel om toestemming wor den gevraagd. Gaat het parle ment niet akkoord, dan moeten de troepen naar Duitsland te rugkeren. Intussen beleefde de Ameri kaanse president Clinton giste ren de laatste dag van zijn be zoek aan Berlijn. In een rede bij de Brandenburger Tor beloofde hij dat de Amerikanen de Euro peanen nooit in de steek zullen laten. „Amerika staat aan jullie kant, nu en voor altijd. Niets zal ons tegenhouden. Alles is mo gelijk. Berlijn is vrij", verklaarde hij in tamelijk goed uitgespro ken Duits. Clinton was de eerste Amerikaanse president die na de val van de Muur (1989) Ber lijn bezocht. Ondanks alle symboliek heeft zijn rede waarschijnlijk minder indruk gemaakt dan de Berlijn- se toespraken van zijn voorgan gers Kennedy en Reagan. Ken nedy schreef in 1963 geschiede nis met het zinnetje: „Ich bin ein Berliner". En in 1987 riep Reagan vlak bij de Muur in (toen nog) West-Berlijn Sovjet leider Gorbatsjov op „deze muur af te breken". Na zijn rede bij de Branden burger Tor bezocht Clinton de synagoge in de Oranienburger Strasse. Dat gebeurde op spe ciaal verzoek van de president, die de ongeveer 10.000 joden in Berlijn eer wilde bewijzen. Gis teravond stapten hij en zijn vrouw Hillary op het vliegtuig naar Washington. JERUZALEM DPA Israël overweegt de heilige plaatsen van christenen en moslims in Jeruzalem onder het gezag van een internatio nale commissie te brengen. Volgens het dagblad Ma'ariu, dat dit gisteren meldde, zou den Palestijnen, Arabische lan den en het Vaticaan in de com missie worden vertegenwoor- digd. De commissie zou bijzonde re bevoegdheden over de heili ge plaatsen krijgen, terwijl Je ruzalem de hoofdstad van Is raël zou blijven. Volgens Ma'ariv heeft Israël al overleg gevoerd met Jordanië, Marok ko, Saudi-Arabië en het Vati- Regeringsfunctionarissen spraken gisteren het bestaan van zo'n plan tegen. Maar in een vraaggesprek voor de TV heeft minister van buitenland se zaken Shimon Peres maan dagavond laten doorscheme ren dat Israël en Jordanië over leg voeren over de heilige plaatsen. Dossier van Scalfaro aangelegd ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De nieuwe Italiaanse minister Maroni (binnenlandse zaken) heeft gisteren erkend dat de ge heime diensten dossiers bijhield over de handel en wandel van zeer veel politieke figuren en partijen, onder wie president Scalfaro. Ze zijn opgesteld door de geheime diensten Sisde en Sismi, die augustus vorig jaar in opspraak raakten na diverse smeergeldschandalen. Volgens Maroni, lid van de Lega Nord, stammen de dos siers van na de tijd van de smeergeldzaken. Dit was indi recte kritiek op zijn voorganger, de christen-democraat Manci- no. „Misschien wist hij niet wat de Sisde werkelijk deed. Zijn fout is dat hij niet goed heeft ge controleerd anders zou hij hebben geweten dat ook hijzelf werd bespioneerd", aldus Maroni. Mancino wordt ervan ver dacht zelf betrokken te zijn ge weest bij de geheime-dienst- schandalen. Hij is niet de enige: eerder hoorde een speciale rechtbank een aantal voormali ge ministers van binnenlandse zaken over illegale betalingen aan hen door de geheime dien sten. Maroni zei gisteren in de Senaat, waar hij de namen be kend maakte van de nieuwe di recteuren van de geheime dien sten, dat zijn voorgangers 'zich moeten schamen over de ma nier waarop zij zich hebben ge dragen'.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5