„öi, in Bonn ook." Meer geweld in kleine gemeenten Binnenland en ir i Weer Greenpeace-activisten in Noorwegen aangehouden Grote consternatie na aftreden van wethouder De paden op, de lanen in Drie op vijf gezinnen pinnen uit flappentap Uitwisseling van gegevens over bijstand met Antillen Helft ouders rookt waar baby bij is KLM-kaper vervolgd door Duitse Justitie Gesprek over één instantie voor uitvoering van sociale zekerheid O .WOENSDAG 13 JULI 1994 )aarmee houwd faillisse 'aar om en ande chrijveir ;n. Dat dskabi iet steu- partijen inste doe ee Forse straf geëist voor steken vrouwen hengelo Tegen een 47-jarige man uit Groenlo is gisteren veer den jaar cel geëist wegens moord en poging tot moord. Hij stak in januari een 61-jarige pensionhoudster dood en sneed van zijn eigen vrouw de hals door. De man kon de nieuwe relatie van zijn vrouw niet verkroppen. Zij verbleef tijdelijk in een pension voor alleenstaanden en had haar vriend op bezoek. TBS voor psychotische moordenaar utrecht» Een 23-jarige Utrechter heeft gisteren voor de Utrecht se rechtbank TBS mei dwangverpleging gekregen voor moord op zijn vader. De man is ontslagen van verdere rechtsvervolging. Volgens het Pieter Baan Centrum is hij 'volkomen psychotisch' en volledig ontoerekeningsvatbaar voor zijn daad. De rechtszaak vond op verzoek van de advocaat achter gesloten deuren plaats. Het slachtoffer werd begin april doodgestoken met een mes en 'gruwelijk' verminkt. Kortdaarop werd de zoon volledig buiten zinnen in een weiland aangetroffen. Springstof gebruikt in Bijlmerbajes amsterdam Bij een uitbraakpoging in de Bijlmerbajes in Am sterdam zijn zondag, naar nu pas is gebleken, explosieven ge bruikt. Een 48-jarige Canadees plaatste springstof tegen een ruit in zijn cel. De kracht van de explosie schoot echter te kort; de ruit liep slechts een barst op. Justitie onderzoekt hoe de man in zijn cel aan de springstof is gekomen. De gedetineerde zit achter de tralies vanwege een uitleveringsverzoek van de Verenigde Staten. Asielzoeker steekt zichzelf in brand soest Een 33-jarige asielzoeker uit Iran heeft zichzelf gisteren in brand gestoken bij de sociale dienst in Soest. De man, die geen Nederlands spreekt en last zou hebben van een oorlogssyn droom, meldde zich overspannen bij de balie en met zijn kleren gedrenkt in benzine. Vervolgens stak hij zichzelf in brand en sprong in de vijver van het gemeentehuis. Medewerkers van de sociale dienst zijn hem achterna gesprongen. Het slachtoffer heeft over een derde van zijn lichaam tweede- en derdegraads brandwonden. Hij ligt nu in het brandwondencentrum in Bever wijk. Staat in beroep tegen uitspraak van Zaïrezen den haag anp De Staat is in hoger beroep ge gaan tegen de beslissing van de president van de rechtbank in Den Bosch om negen asielzoe kers uit Zaïre niet uit te zetten. Volgens mr. G. Hoogvliet, woordvoerder van de landsad vocaat in Den Haag, is de uit spraak opmerkelijk omdat de rechtbankpresident in Zwolle een week eerder had bepaald dat een groep van twintig Zaïre zen wèl kon worden uitgezet om in hun eigen land de uit spraak van het beroep tegen de afwijzing van hun asielverzoek af te wachten. Volgens de recht bank is de situatie in Zaïre niet zo ernstig dat uitzetting van de Zaïrezen kan worden verboden. De president in Den Bosch bepaalde begin deze maand echter dat negen Zaïrezen de uitspraak in hun asielzaak wèl in Nederland mogen afwachten omdat na de twee jaar, dat de zaak is opgehouden, een nieu we belangenafweging moet worden gemaakt. haarlem annalaura Geweld in kleinere gemeenten neemt naar verhouding sneller toe dan in de grote gemeenten. Het aantal ge- welds- en zedenmisdrijven nam tussen 1990 en 1992 met zeventig procent toe, dertig procent boven het landelijk gemiddelde. Dat blijkt uit de jaarlijkse veiligheidsrap portage van de ministeries van binnenlandse zaken, jus titie, VROM, sociale zaken en verkeer en waterstaat. Waarom er meer geweld in kleinere gemeenten is, is niet bekend. Dat wordt in het najaar onderzocht. politie de laatste jaren gehal veerd. Daardoor is er minder „We hebben in dit onderzoek politietoezicht en 'waaiert de alleen feitelijk vastgesteld wat er criminaliteit (meer inbraken) aan de hand is", zegt projectlei- uit van grote steden naar klei- der M. Cramwinckel van het nere gemeenten', aldus Cram- ministerie van binnenlandse za- winckel. ken. „We vermoeden dat men- Volgens de rapportage wordt kleinere gemeenten vaker Nederland steeds onveiliger. Ondanks de snelle stijging van de geweldsmisdrijven in kleine gemeenten, concentreert de meeste criminaliteit zoals ver keersongevallen, branden en la waaioverlast zich in de grotere gemeenten Amsterdam, Rotter- aangifte doen dan r grote steden." Maar er moet 'ook niet worden uitgesloten' dat de toename van geweld heeft te maken met de leegloop bij de kleinere politiekorpsen. In sommige gemeenten is de dam en Den Haag. Stedelingen voelen zich daar niet alleen on veiliger, ze hebben er ook twee tot zes keer zo vaak last van on veilige situaties als in kleinere gemeenten. Een op de drie Nederlanders voelt zich wel eens onveilig. In achterstandsbuurten in de drie grote steden is dat dubbel zo veel. In twee jaar tijd is het aan tal inbraken over het hele land toegenomen met twintig pro cent en geweldsmisdrijven met veertig procent. Uit de rap portage blijkt verder dat het aantal Marokkanen dat na een eerste misdrijf opnieuw in con tact met de politie komt, twintig procent Cramwinckel; „In de grote 5 den zijn verschillende projecten opgezet voor Marokkaanse jon geren die in aanraking zijn ge weest met de politie. Het lijkt erop dat die succesvol zijn". De Noorse kustwacht heeft vanochtend opnieuw drie me dewerkers van Greenpeace ge arresteerd. Ze voerden actie tegen de Noorse walvisjacht en zijn afkomstig van het ac tieschip Solo. Onder de aange houdenen is één Nederlandse Gisteren klaagden de Noor se autoriteiten drie activisten aan wegens het doorsnijden van het koord naar een gehar poeneerde walvis. Volgens de Noorse wet is dat een misdrijf waarop maximaal vier jaar cel staat. De rechtbank in de pro vincie Rogaland legde een boete van 200.000 kroon (ruim 51.000 gulden) op aan het Greenpeace-schip Sirius. Maandag werden negen opva renden van het actieschip Siri us aangehouden. Zij kwamen gisteren vrij. Ondanks het verbod van de Internationale Walvis Com missie hebben de Noorse wal visvaarders dit jaar al 136 dwergvinvissen gedood. CD A-fractievoorzitter Zeist bedreigd zeist heMil- do a rden be '65-plussers zijn er niet dol op er één politie! (on zer? An. ande amsterdam gpd Steeds meer mensen hebben en kaiiBe^rui^en een bank- of giro- luidt maatPas met pincode. Ruim jvier op de vijf huishoudens (83 maan- Procent) hebben een pasje met pincode. Van deze mensen ge bruikt meer dan de helft het pasje één of meer keer per "week. Twee op de vijf huishou dens halen nooit geld uit de geldautomaat. Uit een onderzoek van het in- Stituut voor consumentenon- derzoek Swoka blijkt dat vooral 1 Tl 65-plussers nog niet erg dol zijn IXX op de. flappentap. Van deze J groep bezit nog geen tweederde ^.een pinpas. De bejaarden die jlPwel een pasje hebben, gebrui- J ^cen het één tot drie keer per maand. Overigens stijgen onder deze mensen zowel gebruik als urwor bezit snel: in 1992 had 57 pro- ste aan Pent een Pasle- een Jaar later stigen. was dat a' 64 procent. Zeruai Tot 34 Jaar is er bijna nie- iveel mand meer die geen pinpas heeft. Van 35 tot en met 44 jaar heeft 87 procent de pas. Ook in de de groep van 45 tot 64 jaar is de pincode aardig in geburgerd: acht van de tien on dervraagden hebben er een. In totaal deden duizend volwassen Nederlanders mee aan het on derzoek. Mag' de gelduitgifte-auto- maat, zoals de flappentap offi cieel heet, inmiddels gemeen goed zijn, het betalen met je pindode moet dat nog worden. Het aantal mensen dat één of meer keer per week met zijn pincode betaalt, is acht procent. Wel wint ook deze vorm van be talen terrein: het aantal mensen dat twee of drie keer per maand met pincode betaalt, is in 1993 snel gestegen (van 11 naar 18 procent). Ook de categorie één keer of minder dan één keer per maand nam rap toe, van 10 tot 28 procent. De groep die vrijwel nooit met zijn pincode betaalt, zakte van 73 naar 47 procent. In Zeist is grote beroering ont staan na het aftreden van WD- wethouder Van Halteren.. De wethouder besloot maandag avond na een motie van afkeu ring zijn functie neer te leggen. De gemeenteraad heeft kritiek op de manier waarop hij de ver nieuwing van het centrum aan pakt. Vlak voor het debat over de positie van de WD-bestuurder ontstond consternatie in de ge meenteraad toen bekend werd dat de vrouw van CDA-fractie- voorzitter Van Delft telefonisch was bedreigd. Als haar man niet tegen de motie tegen Van Hal teren zou stemmen, zou haar en haar gezin iets overkomen. Van Delft heeft aangifte gedaan bij de politie. Die houdt de wo ning van de fractievoorzitter de komende tijd extra in de gaten. Het geschil tussen de ge meenteraad en Van Halteren spitst zich toe op de manier waarop hij de stadsvernieuwing aanpakt. Zeist wil zijn centrum ingrijpend veranderen. Onder deel daarvan is het zogenoemde Koppelgebied, waar een par keergarage, winkels en apparte menten moeten verrijzen. Voor de ontruiming van twee garage boxen, die de bouw vertraag den, had de wethouder 200.000 gulden over. De raad vond dat bedrag veel te hoog. Nog ontevredener was de raad echter over een andere deal die Van Halteren met de eigenaar van de garages (een supermarkt) had gesloten. De supermarkt wil graag verhuizen naar een ander deel van Zeist. De wethouder beloofde ervoor te zorgen dat dat vóór 1997 kon. Als dat niet lukte, zou de ge meente erkennen dat zij in ge breke is gebleven, zo beloofde Van Halteren. Die belofte kan Zeist op de nodige schade claims komen te staan. De gemeenteraad vindt dat Van Halteren veel te weinig overleg heeft gepleegd over de toezeggingen. Wegens zijn be leid leek de raad een motie van afkeuring gerechtvaardigd, waarop Van Halteren die de politiek toch al per oktober zou verlaten wegens een nieuwe baan zijn consequenties trok en opstapte. Hij blijft wel tot ok tober raadslid, omdat hij zo het huwelijk van zijn dochter nog kan voltrekken. idt el een Apeldoorn De vierdaagse van Apeldoorn is gisteren begonnen. De wandelaars ogen nu nog fris maar vrijdag hebben ze de blaren op de tenen staan. Er kunnen verschillende afstanden worden gelopen. De vierdaagse van Apeldoorn geldt in kringen van fervente wandelaars eigenlijk als 'op- maatje' voor de enige echte vierdaagse van Nijmegen die volgende week van start gaat. foto anp ruud hoff dienst in Apeldoorn wordt het centrum voor de gegevensuit wisseling. De Nederlandse rege ring wil op zo kort mogelijke termijn dezelfde afspraken ma ken met Aruba. Ook wordt nog gepoogd afspraken te maken tussen de Nederlandse belas tingsdienst en de Antilliaanse sociale verzekeringsbank om mogelijke fraude met wedu- wenpensioenen en AOW uit te bannen. den haag gpd Sociale diensten in Nederland gegevens uitwisselen met die op de Nederlandse Antillen om dubbele uitkeringen te voorkomen. Uit onderzoek naar aanleiding van perspublikaties zijn inmiddels elfhonderd ge vallen bekend waarbij sprake is van overlappingen. Nog niet is vastgesteld in hoeveel van deze gevallen sprake is van fraude. De gemeentelijke sociale eist be zijn gtLEIDENANP od; bodojfjets meer dan de helft van ba- e by's heeft ouders die in aanwe- '.zigheid van hun kind roken. ïzlnj?aflOuders roken in de woonkamer, 'h efr^n ^eine ruimtes a's de auto en rjzelfs tijdens het voeden. Dit a blijkt uit onderzoek van TNO memfepreventie en Gezondheid in Lei dden, dat deze week is gepubli- iel ceerd in het Nederlands Tijd- schrift voor Geneeskunde, op ae jjyjQ jlet onderdek UL gevoerd omdat er geen Neder- iana ]ancjse gegeVens beschikbaar e.rre Waren over het passief roken i ana-dooj. zuigelingen. Uit de enquê- raen ui;;L-r A-.t a^. of meer rokers in huis. Meestal zijn dat de ouders (31 procent vaders, 27 procent moeders), maar bij 21 procent van de kin deren zijn er (ook) anderen die roken: de oppas, verzorgers, an dere gezinsleden en bezoek. Opmerkelijk is volgens kin derarts R. Hirasing, één van de onderzoekers, dat ouders die zelf (bewust) niet roken, toe staan dat de oppas en het be zoek wel roken. De onderzoekers vinden vooral roken tijdens voeden en autorijden zeer verwerpelijk. De afstand tussen de rookbron en het kind is dan klein, wat de ef fecten vergroot. Passief roken bij zuigelingen kan leiden tot een verminderde longfunctie, aandoeningen aan de luchtwe gen, hartaandoeningen en long kanker. Ook is passief roken in verband gebracht met het op treden van wiegedood. Van de moeders zegt 38 pro cent voor de zwangerschap te hebben gerookt. Tijdens de zwangerschap rookte 70 pro cent van de vrouwen niet. Vijf procent stopte tijdens de eerste twaalf weken. Een kwart van de vrouwen bleef roken tijdens de zwangerschap. TNO vindt dat het consulatiebureau roken zou moeten afraden, vooral tijdens het voeden en autorijden. düsseldorf Justitie in Düsseldorf gaat de 56-jarige Egyptenaar vervolgen die vorig jaar augus tus een KLM-toestel kaapte tijdens een vlucht van Tunis naar Amsterdam. De man moet waarschijnlijk het najaar voorkomen. Hij wordt licht verminderd toerekenings vatbaar genoemd. De man kaapte de Boeing 737-400 Joris van Spilbergen die 135 mensen, onder wie vier baby's, aan boord had. Hij bezorgde een briefje bij de piloot waarin stond dat een landgenoot uit gevangenschap in de Verenigde Staten moest worden vrijgela ten. De landgenoot zat vast voor de bom aanslag op het World Trade Centre in New York. De kaper gijzelde enkele bemanningsle den en dwong hen te landen in Düsseldorf. Daar werden alle passagiers en de rest van de bemanning vrijgelaten. Ze waren onge deerd. De passagiers hadden amper iets in de gaten gehad. De Duitse politie wist door snel ingrijpen zonder bloedvergieten de rest van de bemanning te bevrijden en de Egyptenaar te arresteren. is daar Kok praat met leden WRR en voorzitter SER isla- niet itstaa'j den haag» gpd Er moet één uitvoeringsinstantie komen voor mjj I Ziektewet en WAO en die moet onder de hoede leeft van bet bedrijfsleven of de particuliere verzeke- Dn- raars komen. Die instantie moet in de plaats ko- nwaaimen van inste"ingen die dat nu doen, zoals ^AK, GMD en bedrijfsverenigingen. De overheid ring- zou wè' verantwoordelijk moeten blijven voor de n vootiWerldoosheidswet Ties P^an beeft informateur Kok gistermiddag besproken met hoogleraar Wolfson en drs. Hooy- iële 'kaas' beidén lid van de Wetenschappelijke raad niliart,voor bet regeringsbeleid (WRR). De informateur tracht zo een akkoord te bereiken dat ook door erise bet CDA kan worden omarmd. Het idee voor de unë nieuwe opzet is afkomstig van de WRR. Het werd aten begin ,uni bekend. ld vól- °^8ens bet plan valt aan een eigen risico voor ver- verzekerde niet te ontkomen. Per bedrijfstak of bedrijf moeten de premies kunnen verschillen, en en ^en onafbankelijke instantie zou moeten beoor delen of iemand recht heeft op een uitkering, terreu VVD en D66 wilden tijdens hun onder handelingen over een paarse coalitie de rol van i s- de sociale partners (werkgevers en werknemers) ultvoeringsorganen van de sociale zeker- jheid sterk terugdringen. Het CDA voelde daar op jzich niets voor. Afgelopen week liet CDA-leider Brinkman weten wel bereid te zijn Ziektewet en WAO voor nieuwe gevallen door het bedrijfsleven zelf te laten uitvoeren. Kok sprak gisteren ook met voorzitter Quené van de Sociaal-Economische Raad (SER). Quené weigerde inhoudelijk in te gaan op zijn gesprek met de informateur. Datzelfde gold voor oud-in formateur Van Aardenne (WD). Met hem be sprak Kok de gezondheidszorg. In de onderhandelingen over een paarse coali tie hadden de fracties van PvdA, WD en D66 op hoofdlijnen een akkoord over de gezondheids zorg bereikt. Volgens die opzet moest een deel van de voorzieningen uit de AWBZ terug naar het ziekenfonds. Tegelijk zou het ziekenfondspakket moeten worden verkleind. Om de vraag naar zorg af te remmen zou in het ziekenfonds een ver plicht eigen risico van tweehonderd gulden wor den ingevoerd. Op den duur zouden ziekenfonds en particuliere verzekering in elkaar moeten schuiven, waardoor een basisverzekering voor ie dereen zou ontstaan. Dit fractie-akkoord is nooit door de fractielei ders van de drie partijen besproken. Het is alleen aan het Centraal Planbureau (CPB) voorgelegd om de koopkrachteffecten te berekenen. Die vie len enorm mee. Iedereen leverde ongeveer een half procent koopkracht in. ^Niemand op vakantie zonder de giro maatpas. Want zoals u daarmee in eigen land geld uit de muur haalt, zo kan dat nu ook in het buitenland. Ziet u bij een geldautomaat van een bank én op uw giromaatpas het Eurocard/ MasterCard- en/of Cirrus-logo, dan zit u aan alle kanten goed. In Frankrijk, Spanje, Duitsland, België en Engeland kunt u al bij veel geldautomaten terecht. In andere landen worden het er steeds meer. En het is net zo makkelijk (24 uur per 7 dagen per week), net zo gratis, net zo veilig en net als in Nederland kunt u voor f 1.000,- per dag opnemen. Haal vóór u op reis gaat de gratis Yakantiegeldgids op het postkantoor. Daarin vindt u alle informatie over wereldwijd gratis geld opnemen en betalen. POSTBANK De Giromaatpas. Ook voor buitenlandse geldautomaten. Zeven jaar geëist Vrouw geeft man jus-met-rattengif ALMELO «ANP Tegen een 43-jarige Hengelose is gisteren voor de rechtbank in Almelo wegens poging tot moord op haar 40-jarige man zeven jaar geëist. De vrouw probeerde haar man met rat- tengif om het leven te brengen. Het slachtoffer is verlamd op genomen in een ziekenhuis, kan niet meer praten en wordt kunstmatig beademd. De vrouw bestelde in februari bij een dierenspeciaalzaak een halve liter rattengif. Ze zei dat ze een muizenplaag in huis had. Een gram van het gif. dat in middels niet meer mag worden verkocht, kan al dodelijk zijn. Volgens de beide zonen (14 en 18 jaar oud) was er echter hele maal geen muizenoverlast. Op 14 maart werd de echtge noot van de Hengelose met ern stige ziekteverschijselen opge nomen. Toen hij haaruitval be gon te vertonen, rees de verden king van vergiftiging. In het huis werd een karafje met een restje jus d'orange aangetrof fen. Hierin bevonden zich spo ren van het gif. Op de zitting bleek dat de echtelieden regel matig felle ruzies hadden over het 'spilzieke' gedrag van de \touwDe uitspraak is op 19 ju li. Bestrijdingsmiddel giftig voor diertjes in het water Veel bestrijdingsmiddelen zijn zo giftig voor vissen, algen en kreeftjes dat zelfs bij gebruik van de toegestane hoeveelhe den een onaanvaardbaar risico bestaat. Dat geldt voor bijna dertig procent van de bestrij dingsmiddelen. Daarom moe ten de doseringen aangepast worden. Dit staat in een rapport van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM). De mens heeft er geen last van.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3