'Ook kennis moetje eerlijk verdelen' Feiten &Meningen Geen sterren in voetbal en politiek Nieuwe verkiezingen: wel mogelijk maar niet bepaald fraai Geld beste medicijnfj tegen terreur Algerije» WOENSDAG 13 JUL11994 Nederland heeft afgelopen zaterdag te recht van Brazilië verloren. Brazilië bracht sterren in het veld, Nederland had er geen een. Bergkamp, Jonk, Win ter en Overmars hebben de potentie, maar zijn het nog niet. Rijkaard is het geweest en Koeman is het nooit gewor den. De Brazilianen brachten er ten minste drie in het veld. Supersterren Romario en Bebeto en ster Branco. Het Braziliaanse elftel heeft Neder land laten zien dat degelijkheid alleen niet voldoende is om mee te tellen in de wereld. Daarenboven zijn nodig: creativiteit, vitaliteit en speelsheid, kortom vreugde in het spel op basis van subliem vakmanschap. Daarvoor heb je naast werken sterren nodig, echte ster- Advocaat, de bondscoach, heeft op het WK-voetbal een elftal op de been gebracht volgens een super-Hollands recept: doe maar gewoon dan doe je gek genoeg. Het begon al met de keuze van de bondscoach. Niet superster Jo- han Cruijff werd door KNYB-voorzitter Staatsen, annex zondagskind annex ho temetoot in het onvolprezen circuit van Ons Soort Mensen uitverkoren, maar Dick Advocaat. Een harde, degelijke en vooral gewone, héél gewone Hollandse werker. Cruijff had te veel praatjes en wilde van die zuinige Hollan ders vooral te veel geld. In .Amerika zou het passeren van Johan Cruijff voor de ze voor het land uiterst gewich tige functie eenvoudig on denkbaar zijn. Als de bobo's het in dat land al zouden wil len, dan had het publiek daar wel een stokje voor gestoken. In Nederland kon Staatsen Cruijff uitscha kelen met steun van het publiek, dat massaal koos voor Advocaat. Dat is er tenslotte een die op ons grijze muizen lijkt. Daarna was Gullit aan de beurt, een van de weinige andere absolute sterren die Nederland op dit terrein heeft. Ook hij moest wijken. Gullit had de keuze óf je conformeren aan het maaiveld óf wegwezen. Als een echte diva koos hij voor de larmoyante aftocht. En zo hoort het ook. Je bent een diva of je bent het niet. Waar wij geen enkel oog voor hebben is de spanning die het ster-zijn met zich meebrengt. Een ster mag schitte ren, maar krijgt ook de volle laag als het misgaat. Dat brengt een moeilijk te hanteren spanning met zich mee. De ster balanceert voortdurend op de rand van de afgrond. Het is of bejubeld wor den of verguisd worden. Daartussen in zit niks. En ook dat hoort zo. Dat neemt niet weg dat de ster in zijn menselijke beleven een mens is zoals u en ik. Deze spanning moet hij afreage ren en voila daar zijn de allures van de ster. Hij is per definitie lastig en wispel turig en bijna altijd driftig en soms on bezonnen. Dat kan niet anders, het wa ter loopt tenslotte naar het diepste punt. Wij behoren dat sterren ruimhar tig te vergeven, zolang ze presteren. Iets soortgelijks kan van wereldster Clinton worden gezegd. Hij mag driftbuien hebben en naar alle mooie meiden lon ken zolang hij op niveau presteert. Wij denken het te kunnen redden met degelijke middelmatigheid. Het WK-voetbal heeft aangetoond dat je daar niet verder mee komt dan de kwartfinales. Dit ondanks de enorme veerkracht die is getoond door de twee doelpunten van Bergkamp en Winter op het moment van een 2-0 achter stand. Het is gewoon niet genoeg en het geeft geen pas zo'n elftal met geju bel op Schiphol in te halen. Dat doe je in schaamtevolle doodse stilte! Wat voor een voetbalelftal geldt, geldt voor onze prestaties in de wereldeco nomie en in de politiek. Wij hebben een zeldzaam gebrek aan sterren. In het zakenleven moeten we ze met een lampje zoeken, in de politiek zijn ze doodeenvoudig afwezig. Zo zakt het land al maar verder af in de wereld rangorde van landen die er echt toe doen. Het komt erop aan om op ons degelijke middelmatige niveau sterren te laten schitteren. We zullen moeten leren, sterren niet alleen toe te staan en de noodzakelijke ruimte te geven, maar we zullen ze ook moeten laten schitte- Kortom, het Nederlandse doe maar gewoon dan doe je gek ge noeg moet op de helling. Niet voor ie dereen, maar wel voor die talenten die Nederland kent: jong en oud, man en vrouw. Ik zeg het de grote Roerganger ongeveer na. Nederland laat je sterren ons hel verlichten en voorgaan, opdat we terugkeren aan de wereldtop. We moeten voor goud gaan en niet voor heel veel minder. Dat moet dus iemand anders zijn dan Wim Kok, Lubbers II in hoogst eigen persoon. Job Colien keert van Onderwijs terug naar universiteit én gezin FOTO GPD CEES ZORN Hij is sociaal-democraat, maar geen partijdier. In Zoetermeer is hij net zulke goede maatjes met zijn chauffeurs als met zijn topambtenaren. Job Cohen - de tussenpaus van het hoger onderwijs - kent geen franje. De onkreukbare opvolger van kortstondig staatssecretaris Roel in 't Veld kwam, zag en houdt het binnenkort weer voor gezien. Van de PvdA zou hij wel in Den Haag mogen blijven, maar in huize Cohen gaat het gezin voor. „Ik wil m'n kinderen graag zien opgroeien." „Job, we hebben je nodig", pleitte zijn vriend en onderwijsminister Jo Ritzen vorig jaar juni. Zijn staatssecretaris Wallage was naar Sociale Zaken ver huisd als opvolger van de afgetreden Elske ter Veld. De in zijn plaats be noemde 'bijklussende hoogleraar' Roel in 't Veld verloor echter al snel het vertrouwen zodat er opnieuw een vacature was. Ritzen zocht een on kreukbaar persoon om hem geduren de de rest van de rit bij te staan. De keus viel op Job Cohen, rector-magni- ficus aan de Rijksuniversiteit Lim burg. Zijn vrouw nam een jaar onbe taald verlof en Cohen liet zich rap met zijn gebroken enkel naar de koningin rijden om de eed af te leggen. Een bekende politicus is Cohen niet geworden. Net zomin als een 'echte' politicus in de zin dat alles moet wij ken voor het landsbestuur. „Al vanaf mijn studententijd ben ik geïnteres seerd in politiek. Maar ik vind het nogal een stap om me er helemaal in te storten. Mijn vrouw heeft een leuke baan in Maastricht, waar ze in sep tember weer gaat beginnen. En ik wil mijn kinderen (een zoon van 14 en een dochter van 11) graag zien op groeien." Een mooie zomerdag. Half negen. De staatssecretaris wordt in zijn tijdelijke huis in Leiden - het bordje 'te huur' hangt er al - opgehaald. Chauffeur Pe ter stuurt de Japanner met i puter (handig bij 80.000 kilometer per jaar) met vaste hand over de snelweg. Het zoveelste werkbezoek aan een hogeschool in het land, dit keer in En schede. Op de achterbank een mapje met gegevens voor de gesprekken straks, de ochtendbladen binnen handbereik. Geen strak kostuum, maar een grijze broek en een kleurige stropdas met boeken erop. „Heeft Ritzen speciaal laten maken. Een cadeautje op het laatste bewindsliedenoverleg op het ministerie." Ontspannen en losjes leunt Job Cohen achterover in zijn stoel. Een houding die hem karakteri seert, volgens zijn medewerkers. Het 'gewone' heeft hij niet verloren. Het eerste waarover hij in de auto begint zijn de wereldkampioenschappen voetbal. Cohen is realistisch over zijn eigen in spanningen in het afgelopen jaar. Het was heel hard werken, zegt hij. „Maar ik heb geen spectaculaire dingen ge daan. Je weet dat je in dat laatste jaar geen nieuwe dingen kan doen. Wel heb ik een heleboel zaken die er al lang lagen, een stapje verder ge bracht." Hij somt zijn wapenfeiten op: de tweede fase voor de conserva toria, de organisatie en financiering van de academische ziekenhuizen, de theologiestudies, de overdracht van gebouwen naar het HBO, de decen tralisatie van de arbeidsvoorwaarden in het hoger onderwijs en niet te ver geten de nevenactiviteiten van hoog leraren en de Leidse bestuurscrisis. Cohen verlaat Zoetermeer op een moment dat miljoenenbezuinigingen weer op het ministerie lijken af te ko men. Voor 1995 ligt er een half mil jard te wachten op 'invulling'. Geld dat Ritzen niet zegt te hebben. Bij de 'paarse' onderhandelingen gingen de partijen uit van een nieuwe korting van 1,35 miljard, een bedrag dat ook voor een ander nieuw kabinet reëel lijkt. „Dat zijn ongelooflijke bedragen", zegt Cohen. „Ik kan me er niet veel bij voorstellen. Daar zullen de nieuwe bewindspersonen goed over moeten nadenken. Als ik ervoor zou staan, zou ik het niet gemakkelijk vinden keuzes te moeten maken." Op zijn eigen terrein, het hoger on derwijs, worden de betaalbaarheid en toegankelijkheid een steeds groter probleem. „De drang naar hoger on derwijs neemt toe, de financiële mid delen niet. Die nemen zelfs af. Dus hoe houd je dat onderwijs voor velen betaalbaar?" Het tweejaarlijkse Hoger Onderwijs en Onderzoek Plan (kortweg 'Hoop') geeft een aanzet, aldus Cohen. De staatssecretaris kwam vorig jaar nog net op tijd om invloed uit te oefenen op dat plan, ook al lagen de grote lij nen al vast. In het Hoop wordt het stapelen van een universitaire studie op een HBO-studie financieel onaan trekkelijk gemaakt, net als studeren na je 27ste. „Kennis is van groot be lang. Daarin moeten we investeren. Maar je kunt niet tegen de happy few zeggen: ga je gang maar. De koek moet eerlijk worden verdeeld." Stape len van studies mag wel, zegt Cohen, „maar dan moetje er als individu zelf voor opdraaien. Een hogere opleiding is iets waarmee je je verdere leven wat moet, kunt en doet." Cohen is geen partijdier. Hoe het straks allemaal moet gaan met zijn PvdA en de coalitievorming met an dere partijen, daarover weet hij slechts „iets meer dan een buiten staander. Er is met enorm veel moeite en weerstand geregeerd. Voor de PvdA zou het een grote teleurstelling zijn als die inspanning verloren zou gaan." Van de vier grote partijen lijkt de PvdA de enige die niet in de oppositie wil. „In de oppositie heeft de PvdA de neiging de realiteit onvoldoende in het oog te houden. Voor de PvdA geldt: we hebben iets te melden en daaraan willen we meewerken. Goed beleid betaalt zichzelf uit. Ook al gaat regeren af en toe 'van au'." den haag ans bouwmans Het is een veronderstelling, maar niet van enig realisme ontbloot. Stel dat het Wim Kok als informateur niet lukt ten minste drie fracties achter een door hem geschreven concept regeerakkoord te krijgen. Stel dat na de paarse coalitie ook geen centrum-links of centrum rechts kabinet te vormen valt en dat door geruzie ook minder heidskabinetten onmogelijk worden. Wat moet er dan ge beuren? In politiek Den Haag wordt dit scenario met enige angst be commentarieerd. Er zit dan im mers nog steeds het demissio naire kabinet Lubbers-Kok: de coalitie van CDA en PvdA die al sinds 3 mei geen meerderheid meer in de Tweede Kamer heeft en in feite dus een minder heidskabinet is geworden. Een demissionair kabinet mag geen omstreden beslissingen meer nemen. Dat wil zeggen: geen besluiten waarachter een beleidskeuze schuilt die niet door eenieder in de Kamer wordt gedeeld. Anderzijds heeft de koningin ook dit demissio naire kabinet het traditionele verzoek voorgelegd alles te blij ven doen wat in het belang is van het land. De waag die hierbij opkomt, is of het met een beroep op het landsbelang mogelijk is nieuwe verkiezingen uit te schrijven: een gang naar de stembus die er toe kan leiden dat er binnen de kortste keren een meerder heidskabinet komt dat het land bestuurbaar houdt. Het zou een novum zijn in het staatsrecht. Maar staatsrecht is levend recht. Het kan verande ren al naar gelang de actuele si tuatie. In de Grondwet en de Kieswet is in deze situatie dan ook niet voorzien, maar dat be tekent niet dat het niet kan. Volgens de Grondwet kan de koningin elk der Kamers der Staten Generaal via een Konink lijk Besluit ontbinden, wat neer komt op het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. Daarmee zou dan impliciet het demissio naire kabinet worden belast. Ook al zou het gaan om een omstreden beslissing van dat kabinet, niemand kan er dan meer iets aan doen: de Kamers zijn immers ontbonden. Voor de koningin zou het een heel zware beslissing zijn om deze weg te kiezen. Het zou im mers min of meer beschouwd kunnen worden als het faillisse ment van de politiek. Daarom ligt in geval van nood een ande re weg meer voor de hand: een, echt kabinet beëdigen met als enige opdracht het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. Dat zou ook een minderheidskabi net kunnen zijn dat moet steu|- nen op het welwillend gedogeij van niet-deelnemende partijen De politieke onbeholpenheid zou dan nog wat gemaskeerd worden omdat er tenminste nog een officieel kabinet is. Eventueel zou die ministers ploeg ook nog wat kunnen doe met de begroting voor 1995, ee stuk dat weliswaar door ande ren is gemaakt maar waarin geen echt beleid staat. Het wordt dan een technische Mil joenennota, die echter wel doo het parlement moet worden be handeld willen de ministeries ii 1995 geven. t kunnen g geven. -■ Er blijft bij dit alles echter één I grote waag over: kan de politié het maken haar eigen falen (orr machtig een kabinet te vormen I af te wentelen op de kiezer? Anrj ders gezegd: kan men van de burgers verlangen hun keuze van 3 mei luttele maanden late over te doen omdat de politiek r1 niet met hun eerdere keuze kat£( omgaan? Het antwoord luidt 'nee'. Of de nood deze wet breekt, zal de komende maan- P| den moeten blijken. den haag carel goseling De golf van terreuraanslagen door moslim-fanatici die de af gelopen vijf dagen aan veertien buitenlanders en acht Algerij nen het leven heeft gekost, be vestigt het nog eens: Algerije is een van de gevaarlijkste en daardoor meest geïsoleerde lan den van de wereld geworden. Want na de gruwelijke moord op zeven Italiaanse zeeliêden, vorige week donderdag, en die op zeven inwoners uit voorma lige Oostbloklanden, afgelopen maandag, ziet het er naar uit dat de buitenlanders die nu nog in Algerije wonen en werken van hun ambassades opdracht zullen krijgen hun koffers te pakken. Italië heeft gisteren al besloten het aantal diplomaten in Alge rije te verminderen en meer sol daten te sturen om de Italianen in het land te beschermen. Gis terochtend kwamen twee poli tieagenten en twee aanvallers om het leven bij een schietpartij in Algiers in de straat van de Ita liaanse ambassade. Italië en Frankrijk overwegen een ge meenschappelijke evacuatie van alle Italianen en Fransen uit Algerije, en ook Rusland wil maatregelen treffen als weer Russen in Algerije worden ver moord. De aanslagen kunnen niet los worden gezien van de G-7, die het afgelopen weekeinde in het Italiaanse Napels een topconfe rentie hield. Italië, Rusland en Frankrijk en in mindere mate de Verenigde Staten met hun oliebelangen zijn de belang rijkste investeerders in Algerije en steunen daarom de regering van president Liamin Zerual. De 51 buitenlanders die sinds september vorig jaar door radi caal moslim-geweld om het le ven kwamen, zijn nagenoeg al len Italianen, Fransen, pas poortdragers van voormalige Oostbloklanden en Spanjaar den. Want ook het Spaanse be drijfsleven heeft de laatste jaren geprobeerd een voet tussen de deur te krijgen in de voorheen gesloten economie van de voor malige Franse kolonie. Het ligt dan ook voor de hand dat de fanatiekste fundamenta listen, die een islamitische staat voorstaan en elke westerse in vloed in hun land willen uitban nen, de relatieve nabijheid van de G-7 hebben willen gebruiken om de wereld nog eens met hun vastbeslotenheid te confronte ren. In dat opzicht moet de openlijke steun die de G-7-lan- den in Napels zaterdag betuig den aan het adres van president d< Zerual als olie op het vuur wor den beschouwd. De laatste aanF£ slagen lijken dat te bevestigen. w De vraag is of president Zerual en premier Mokmad Sifi veel 111 kunnen doen met de eis van db G-7-landen dat er nu snel een gesprek komt met het verbodei Islamitisch Reddingsfront (FIS: Zerual en Sifi zouden niets lie- J ver willen. Maar het FIS eist be halve de vrijlating van al zijn gbLE arresteerde leiders en leden od— het opheffen van het verbod ofqe de beweging, aftreden van de huidige regering en president, z- directe parlementsverkiezingepQ en de arrestatie en veroordeling van iedereen die het FIS heeft ze vervolgd. En dat is onacceptabel voor Zerual, het leger en meni^ pro-westerse Algerijn. Daar komt nog bij dat niet echi^f duidelijk is in hoeverre het FIS sc werkelijke invloed heeft op de terroristen die zo bloedig hun stempel op het gekwelde land drukken. De extreemste terrein^ groep, de GIA, bestaat uit fana-^, tieke criminelen, die worden te gedreven door godsdienstwaal zin en niet de indruk wekken dat ze met wier dan ook willen i__ overleggen. De enige oplossing voor het in- terne j\lgerijnse conflict is daar^ om het vergroten van de econai mische hulp. De Algerijnse ex- president Ahmed Ben Bella heeft ooit gezegd dat „het isla mitisch fundamentalisme niet - alleen in de moskeeën ontstaai maar ook een vruchtbare voe dingsbodem vindt in de econo mische ellende". Iedereen die Algerije kent, weet hoe juist diL stelling is. Zj Frankrijk, waar ruim een mil- joen Algerijnen wonen, heeft 'c dat het beste begrepen. On- danks de enorme gevaren waat^ aan buitenlanders in Algerije bloot staan, blijft de regering- f5 Balladur zich sterk maken voo!> nog meer financiële injecties. Zo kondigde Balladur maanda? aan dat er nieuwe financiële hulp ter waarde van zes miljard franc op komst is. L' Het is te hopen dat de overige G-7-landen het niet bij hun goedbedoelde woorden laten, maar het Franse voorbeeld voij gen. Want alleen met een ver- betering van de levensomstan- E digheden van de Algerijnen en het vergroten van hun toe komstperspectiefkan de terreu onder controle worden ge- bracht. Het democratiserings- proces zal dan hopelijk vanzelf^ volgen. barcelona ruud de wit

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2