Leidsch Dagblad Santer (57) moet Delors opvolgen 94 >.c. 11 Bij vrijwel elk WK-doelpunt juicht iemand in het Vaticaan Ontsnapte Leidse gevangene gepakt Kraanwagen ramt voetgangersbrug Vooral ouderen zijn slachtoffer van hitte Duitsers gegijzeld op strand Zandvoort Bommen ontploffen op Rhodos BEL: 071-128030 GOED NIEUWS r_ WOENSDAG 13 JULI 1994 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40514 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 ïktijk eer naken dens dwijk ien tsen ts (1 x k kind 9 1-1442Ê Toch woningen in Groene Hart De stop op de woning bouw in het Groene Hart is met onmiddellijke ingang opgeheven. De provinice heeft de gemeenten toe stemming gegeven voor de eeuwwisseling in totaal 2500 woningen te bouwen. De huizen moeten wel bin nen de bebouwde kom of op terreinen van gesaneer de fabrieken komen te staan. Na de eeuwwisseling gaat de deur voor woning bouw weer op slot. Gedeputeerde staten ko men hiermee tegemoet aan de klaagzang van de gemeenten in het Groene Hart. De woningnood is groot en de gemeenten mogen nergens bouwen. De reden voor de toegeef lijkheid van de provincie is de trage totstandkoming van de zogeheten Vinex-lo- caties. Op deze locaties, gelegen nabij de grote ste den, moeten duizenden woningen komen. De ver deling van de huizen over de verschillende gemeen ten is nog niet gemaakt. De drie betrokken regio's mogen dit zelf doen. Invasie nadert 5 De Veiligheidsraad is het zo langzamerhand zat. Militair ingrijpen tegen de junta van Haïti komt steeds dichter bij. Gebroeders Flint 7 Een overval van De Gebroeders Flint staat het publiek morgenmid dag te wachten op het Stadhuisplein in Leiden. In orde 'Natte' kantonnier Piet Anker zorgt dat i de vaarroutes in Leiden en I omgeving in orde zijn. 'Kleurloze compromisfiguur' uit Luxemburg brussel. peter de vries correspondent De Luxemburgse premier Jacques Santer lijkt af te steve nen op een overwinning in de race om de opvolging van Jacques Delors als voorzitter van de Europese Commis sie. Vertrekkend staatssecretaris Piet Dankert heeft dat gisteren gezegd voor Veronica-Nieuwsradio. De voor sprong van de 57-jarige christendemocraat wordt beves tigd door hoge diplomatieke bronnen in Brussel. met hem kunnen leven'. De benoeming van de Luxemburger zou alleen nog kunnen stranden wanneer meerdere EU-lidstaten zich op het laatste moment alsnog ver zetten tegen de benoeming van de als 'zwak' omschreven San- Santer wordt algemeen afge- ter. De Britse premier Major, die schilderd als een kleurloze com- eerder een veto uitsprak over de promisfiguur, maar Brusselse kandidatuur van de Belgische diplomaten zeggen 'dat alle premier Dehaene, zou te ken- twaalf regeringen als het moet nen hebben gegeven de Luxem- De benoeming van een nieuwe Commissievoorzitter moet vrij dag, tijdens een speciale top conferentie in Brussel, worden burger te kunnen accepteren. Londen gaat er van uit dat on der diens leiding de Britse Euro commissaris Sir Leon Brittan meer macht krijgt. Santer is, samen met de Deense ex-premier Schlüter, de afgelopen dagen naar voren ge komen als mogelijk opvolger van de Fransman Delors, die het in 1995 voor gezien houdt. De kandidatuur van Schlüter stuit op grote bezwaren in Duitsland en Frankrijk. De Belgische premier Jean Luc Dehaene is officiëel nog wel in de race, maar niemand re kent er op dat Major zijn veto intrekt. De kans dat Kohl zijn af keer van Lubbers overwint wordt in Brussel en Den Haag 'theoretisch' genoemd. Vaticaanstad is weer niet verte genwoordigd op het WK voet bal, maar het komt wel in aan merking voor de prijs van de meest enthousiaste fans. Itali aanse prelaten voorzien coach Sacchi van geheime tips, Zwit serse gardes hadden bijna meer aandacht voor de verrichtingen van Sutter en de zijnen dan voor het welzijn van de paus en Amerikaanse monsignores voel den zich geroepen de regels van het spel te leren. Paus Johannes Paulus II, die in zijn jongensjaren vaak het doel verdedigde, lijdt dezer dagen. Zijn Polen wist zich immers niet te kwalificeren. Dat neemt niet weg dat hij met veel aandacht het verloop van het WK volgt, zo weten ingewijden in Rome. ,,Je staat er versteld van wie al lemaal voetbalfans zijn", zegt de Ier Diarmuid Martin, secre taris van de pauselijke commis sie voor gerechtigheid en vrede (Justitia et Pax). Het lukt hem niet alle wedstrijden te zien, maar de overwinning van Ier land op Italië had hij niet ge mist. De 'Ierse maffia' in het Va ticaan had zich over de uitslag zeer verheugd. De Zweedse jezuïet Lars Rooth, toch al een witte raaf in het Va ticaan, krijgt in zijn kantoor bij Radio Vaticaan veel compli menten voor de successen van het Ikea-team. Hij is overigens een oud-gediende bij het WK. In 1958, toen het WK in Zweden werd gehouden, had hij zich la ten benoemen tot geestelijk ver zorger van de Mexicaanse selec tie. Daardoor was hij in staat al le belangrijke wedstrijden bij te wonen. De aanvankelijke successen van de Zwitserse ploeg leidden tot vreugdetafrelen in de barakken van de Zwitserse garde. De uit schakeling door Spanje (een kansloze nederlaag van 3-0) kwam dan ook hard aan. Zelf hebben de gardisten een eigen elftal, dat onder de naam FC Vaticaanstad aan bedrijventoer- nooien meedoet. ,,We kunnen bijna elke tegenstander aan", pocht een gardist. Meer WK-nieuws op pagina 17. Tour Er winnen de laatste jaren niet veel Fransen meer in de Tour, maar als er een wint is het meteen goed feest. De ritzege van Jacky Durand, gisteren in Cahors, betekende voor de meesten een voorschot op het nationale partijtje van morgen, Quatorzejuillet. Durand, de man van de lange ontsnappingen, bracht ook nu weer een stunt van 152 km tot een goed einde. Hij sprong weg toen de vluchtpoging dreigde te worden geneutraliseerd, liet de strijdlustige pechvogel Bortola- mi achter met een lekke band, en ging op zoek naar de hoofd prijs. In heel Frankrijk klaterde het applaus. Asielzoekers li komen niet in 9ï Voorschoten jd en lie li pt AKTEN hete b< (75 cpr Eenza u 06-9! voorschoten Er komt geen asielzoekerscen trum aan de Rouboslaan in Voorschoten. Het ministerie van WVC ziet af van het plan om asielzoekers in het gebouw van Innovam te vestigen, omdat Innovam en de eigenaar van het pand, de beleggingsmaatschap pij Gouden Akker in Soestdui- nen, hebben nagelaten het huurcontract te ondertekenen. WVC zegt niet langer te kun nen wachten en heeft daarom de plannen ingetrokken. M. Le- gierse, woordvoerder van het ministerie, maakte het onver wachte besluit gisteravond be kend tijdens een drukbezochte commissievergadering in het Cultureel Centrum. Bij de Gouden Akker wordt verontwaardigd gereageerd op de beslissing van WVC. „Vol gens mij moesten slechts wat plooitjes worden gladgestreken. Het is alleen zo dat degene die bij ons tekenbevoegdheid heeft, nu op vakantie is. Vandaar dat er nog niets is gebeurd." wassenaar De voetgangersbrug over de rijksweg A44, ter hoogte van Maaldrift in Wassenaar, is gisteren ontzet door een kraanwagen. De politie Pagina 15: Politiek geschokt heeft de weg enkele uren afgesloten om de kapotte brug te herstellen. Het autoverkeer naar Den Haag is omgeleid via Voorschoten. Om half drie door applaus buurtbewoners. heeft de politie de rijksweg weer vrijgegeven voor autoverkeer. De kraanwagen reed om tien voor twaalf tegen de brug aan. De chauffeur was ver geten de uitgeschoven kraan in te halen. De brug is na controle en provisorische reparaties weer op haar plaats gezet. foto hielco kuipers Op plaats van misdaad leiden erna straatsma De Leidse politie heeft gister avond een 37-jarige Leidenaar aangehouden die vorige week donderdag was ontsnapt tijdens het transport vanuit een psychi atrische inrichting in Assen naar een gevangenis in Veenhuizen. De Leidenaar staat bekend als 'vuurwapengevaarlijk'. Bij zijn aanhouding droeg hij geen wa pens bij zich. De man heeft op 5 december 1991 een caféhouder en zijn vrouw op de Nieuwe Beesten markt neergeschoten. Hij werd gisteravond rond half twaalf aangehouden bij de kroeg waar de schietpartij zich afspeelde. De gedetineerde, die een uit gebreid strafblad heeft, zat een gevangenisstraf uit van vijf jaar. Hij bezocht vrijwillig de psychi atrische kliniek Licht en Kracht in Assen, maar zou uit onvrede over de behandeling teruggaan naar Veenhuizen. De man werd vorige week donderdagmiddag door een arrestantenwagen van de gevangenis in Veenhuizen opgehaald, maar de gedetineer de weigerde in deze auto te stappen. Hij wilde niet de zoge naamde 'broekspijp' dragen die dient om vluchtpogingen te ver hinderen. De leiding van de psychiatri sche kliniek steunde hem in de ze wens. De arrestantenwagen reed vervolgens onverrichterza- ke terug naar Veenhuizen. Een psychotherapeut besloot de Lei denaar vervolgens per taxi te vervoeren, begeleid door twee socio-therapeuten. Vlak na het verlaten van het terrein van de kliniek wist de gedetineerde te ontsnappen. Directeur van Licht en Kracht, H. Bijker, voorspelde al voor de aanhouding dat de Leidenaar zich op korte termijn zou mel den bij de politie of de kliniek. Na zijn ontsnapping heeft de gedetineerde enkele malen tele fonisch contact gezocht met de leiding van Licht en Kracht. Bij de schietpartij op de Bees tenmarkt kwam de eigenaar van café 't Centrum (voorheen Van Melse) er vanaf met een schampschot. Zijn vrouw werd in de borst geschoten, maar heeft de schietpartij overleefd. den haag-katwijk De oostenwind heeft gisteren tientallen strandbezoekers in de problemen gebracht. Bad gasten op luchtbedden en in bootjes dreven af en konden niet meer op eigen kracht naar het strand terugkomen. Vier boten van de Katwijkse Reddingsbrigade en een van de politie voeren rond om de mensen weer terug te bren gen naar het strand. Het aan tal zwemmers dat in de pro blemen kwam viel volgens KRB-woordvoerder K. de Vreugd mee. Vooral oudere mensen zijn het slachtoffer van extreem hoge temperaturen. Tijdens een hittegolf is sprake van een verhoogd sterftecijfer. Met name voor mensen met een zwak hart kunnen de hoge temperaturen fatale gevolgen hebben. Dat constateren prof. dr- J. Makkenbach en weten schappelijk medewerker A. Kunst van de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. Zij de den onderzoek naar de relatie tussen verhoogde sterftecij fers onder ouderen en extre me koude. Concrete cijfers hebben zij niet bij de hand. „Maar de aantallen zijn niet te verwaar lozen. Waarom er tijdens een hittegolf meer mensen ster ven dan gemiddeld, weten we niet precies." Volgens de on derzoekers is de hitte met na me belastend voor het hart en vaatstelsel, maar ook cara- patiënten overlijden vaker in perioden van extreme hitte. Door het warme weer steekt ook botulisme weer de kop op. De besmettelijke ziekte, dodelijk voor watervo gels en vissen, is inmiddels op negen plaatsen in het land ge constateerd. Drie dode een den zijn aangetroffen in' het water bij de Van Alkemade- laan in Sassenheim. Zij zijn zeer waarschijnlijk overleden aan de gevolgen van botulis me. De dieren zijn door de politie uit het water gehaald. De meestvoorkomende vorm van botulisme is niet schade lijk voor de volksgezondheid. Het hete weer betekent een opsteker voor de bier- en fris drankenindustrie en de pro ducenten van ijs. De verko pen stegen bij sommige be drijven met 30 tot 100 pro cent. Ook de vraag naar elek trische verfrissers is explosief gestegen. Bij Delonghi, im porteur van draagbare aircon ditioners in Haarlem, zijn de afgelopen week 300 airco's en enkele duizenden tafelventi lators verkocht. Mogelijk door de hitte zijn gisteren op de Loonse en Drunense Heide twee hecta ren in brand opgegaan. Het aanbod van last-minu- te-reizen is op dit moment ni hil. De reisbureaus boeren zo goed, dal de meeste bestem mingen al lang en breed zijn uitverkocht. Overval om uitwijzing te voorkomen arnhem gpd Een door een Russisch Militair Tribunaal ter dood veroordeel de voormalige KGB-officier is blij dat hij in een Nederlandse cel wordt opgesloten. Om uit wijzing naar zijn vaderland te voorkomen pleegde hij enkele maandën geleden in Groesbeek een overval op een Chinees res taurant. De buit bedroeg 70 gul den. Gisteren eiste de Arnhemse officier van justitie mr. J. Wiarda - tot tevredenheid van de 34-ja- rige ex-KGB'er - een gevange nisstraf van 15 maanden tegen hem. De verdachte had de hem ten laste gelegde overval grif be kend. De angst sloeg de KGB-wa- peninstructeur, die volgens zijn verklaring onder meer dienst deed in Vietnam, Afghanistan en vele landen in het voormali ge Oostblok, om het hart toen hij in het asielzoekerscentrum in Groesbeek bezoek kreeg van een 'oud collega'. Op dat mo ment dreigde hij al te worden uitgewezen omdat het ministe rie van justitie het verhaal over zijn terdoodveroordeling niet geloofde. Gisteren legde zijn advocaat, mr. H. van der Linden echter een kopie' van de beslissing van het Russisch Militair Tribunaal over, waaruit zonneklaar bleek dat hij was 'veroordeeld tot de hoogste strafmaat: dood door de kogel'. De rechtbank doet op 26 juli uitspraak. zandvoort allard besse Een 18-jarige Amerikaan heeft afgelopen nacht tot twee keer toe Duitse toeristen op het Zandvoortse strand in gijzeling genomen, geboeid en geld af handig gemaakt. De man werd tijdens de tweede gijzeling, na een langdurige zoekactie door de politie, rond kwart over vijf aangehouden. De vijf Duitse gij zelaars, gasten van camping De Branding, bleven ongedeerd. De eerste gijzeling speelde zich af tussen twee en drie uur.. Drie 19-jarige Duitsers werden op het strand onder schot ge houden. Een van hen werd door de Amerikaan naar de camping gestuurd om geld te halen. De andere twee werden met hand boeien geboeid. Nadat de Duit ser met 600 gulden aan Neder lands en Duits geld was terug gekeerd, werden de drie vrijge laten. Terwijl zij de politie waar schuwden, bedreigde de Ameri kaan ter hoogte van de Boule vard 'Barnaart twee andere 19- jarige Duitsers. De hoeveelheid geld die ze hem overhandigden, vond hij onvoldoende. Weder om stuurde de Amerikaan één Duister naar de camping om geld te halen. De ander werd geboeid en bedreigd met een pistool. Als de Duitser niet al leen en mét geld zou terugko men, zou hij de gegijzelde Duit ser letsel toebrengen. den haag/rhodosHet ministe rie van buitenlandse zaken, de ANWB, ANVR en de reisverzeke- raars zijn bezig informatie in te winnen over de situatie op het Griekse eiland Rhodos, waar gis teren bij een nieuwe aanslag zes toeristen gewond raakten. Op grond van die informatie wordt besloten of er een negatief ad vies komt voor Nederlandse toe risten die met vakantie naar dit populaire eiland willen. De zes toeristen (een Zweed, een Duitser, twee Denen en twee Grieken) liepen lichte verwon dingen op toen twee bommen ontploften in de belangrijkste stad van het eiland die ook Rho dos heet. De aanslagen hebben tot paniek geleid onder toeristen op eiland. Mocht een negatief advies voor Rhodos worden ge geven, dan zullen de reizen naar dat gebied worden geannuleerd. Reeds betaalde boekingen wor den teruggestort. Volgens de ANWB willen dit jaar zo'n 55.000 Nederlanders met vakan- foto reuter Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN Jean de Boisson Wie in vrede wil leven, moet zich zelf vaak geweld aandoen. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur RTV Show8 Sport17.18.19 VANDAAG OOK WATERKRANT PAGINA 11 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Regen- of onweersbui Half- tot zwaar bewolkt en moge lijk een regen- of onweersbui. In het noordoosten eerst nog zon. Minimumtemperatuur omstreeks 17, middagtemperatuurvan 20 aan zee tot 26 graden in het noordoosten van het land. Zwakke tot matige veranderlijke wind, kracht 3 of minder. TOP SUMMER SALE KORTINGEN TOT 70% Mooie sterke banken m •nde kleuren stof. '995 v- fJencikova) AMSTERDAM Gelderlandplein 46. ARNHEM: Leidscli - Dagblad De campinghouder wist de weggestuurde Duitser ervan te overtuigen dat de politie moest worden gewaarschuwd. Na een omvangrijke zoekactie van en kele uren, kon de Amerikaan worden aangehouden. Bij zijn aanhouding was hij niet meer in bezit van het vuurwapen. Hij zei het te hebben weggegooid. De politie is nog naar het wa pen op zoek. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. l Ja, dat is goed nieuws l Dus neem ik j i nu een abonnement, i [Tel:j j (I.vm. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: j Per maand automatisch I 29,30) j Per kwartaal via acceptgiro 85,55) I automatisch 84,55) J Nr. bank/giro:J Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1