US/94 Tassotti voelt zich martelaar Jr z ■HB H j IJ U Iedereen weet het beter dan Parreira 17 WOENSDAG 13 JUL11994 Arrigo Sacchi klaagt over zware straf voor verdediger Forse straffen voor relschoppers Het Moment. Tassotti heeft Luis Enrique een elleboog vol op de neus gegeven. Scheidsrechter Puhl heeft niets van het voorval gezien en kan de dader niet bestraffen. Gisteren schorste de FIFA Tassotti voor acht wedstrijden. foto rtr Wat deden ze zielig, de Ita lianen. Alsof Mauro Tassot ti het grootste onrecht van de wereld was aangedaan toen hij gisteren hoorde dat-ie voor acht wedstrij den was geschorst. ,,We zijn hooglijk verbaasd", zei Rafaele Ranucci, chef d'e- quipe van de Squadra Azzuri, een half etmaal la ter namens de martelaren van de Po-vlakte. „Dit is meten met twee maten. Onbegrijpelijk", vond Pao lo Maldini na afloop van de training. „Het was absoluut geen opzet", nam Arrigo Sacchi het daags voor de halve Finale tegen Bulgarije voor Tassotti op. martinsville albert geesing gpd-verslaggever In Martinsville, zo'n dikke vijftig kilometer buiten New York, hing alles en iedereen die maar enige verwantschap met Italië heeft de vermoorde onschuld uit. Volmaakt ten onrechte na tuurlijk. Sacchi weet dat don ders goed. Ook de bondscoach heeft de video na Italië-Spanje (2-1) afgespeeld en zal hebben gezien hoe Mauro Tassotti als een ordinaire straatvechter de vuist vol in het gezicht plantte van Luis Enrique. De Spanjaard sloeg plat tegen de grond en bloedde als een mager varken. Hij keerde gisteren met een ge broken neus terug in Madrid. De halve wereld zag wat zich zaterdag in Boston afspeelde. Behalve Sandor Puhl en zijn twee secondanten. De Hon gaarse scheidsrechter stond er met de rug naartoe en ontging het brute geweld van de Itali aan. Tassotti ontsnapte aan rood, Italië aan een strafschop en de mogelijke gelijkmaker. Maar in plaats van schuld te be kennen en Tassotti voor zijn wandaad meteen op het vlieg tuig te zetten, beriep de ploeg leiding zich op een gebrek aan bewijs. „In de affaire-Zola (hij werd tegen Nigeria van het veld gestuurd, red.) is ons door de FIFA verzekerd", klaagde Ra nucci steen en been, „dat er geen tv-beelden gebruikt zou den worden. Alleen in geval van WK-UITSLAGEN eerste ronde GROEP A Ver. Staten - Zwitserland L1"1 Colombia - Roemenië 1-3 Roemenië - Zwitserland 1-4 Ver. Staten - Colombia 2-1 Ver. Staten - Roemenië 0-1 Zwitserland - Colombia 0-2 GROEP B Kameroen - Zweden 2-2 Brazilië - Rusland 2-0 Brazilië - Kameroen 3-0 Zweden - Rusland 3-1 Rusland - Kameroen 6-1 Brazilië - Zweden 1-1 GROEP C Duitsland - Bolivia 1-0 Spanje - Zuid-Korea 2-2 Duitsland - Spanje 1-1 Zuid-Korea - Bolivia 0-0 Bolivia - Spanje 1-3 Duitsland - Zuid-Korea 3-2 GROEP D Argentinië - Griekenland 4-0 Nigeria - Bulgarije 3-0 Argentinië - Nigeria Bulgarije - Griekenland 2-1 4-0 Griekenland - Nigeria 0-2 Argentinië - Bulgarije 0-2 GROEP E Italië - Ierland 0-1 Noorwegen - Mexico 1-0 Italië - Noorwegen 1-0 Mexico - Ierland 2-1 Ierland - Noorwegen 0-0 Italië - Mexico M-1 GROEP F België - Marokko 1-0 Nederland - Saudi-Arabië Saudi-Arabië - Marokko 2-1 2-1 België - Nederland 1-0 Marokko - Nederland 1-2 België - Saudi-Arabië 0-1 laatste zestien Roemenië - Argentinië Saudi-Arabië - Zweden Spanje - Zwitserland 3-2 1-3 3-0 Duitsland - België 3-2 Nederland - Ierland Brazilië - Ver. Staten 2-0 1-0 Nigeria - Italië 1-2 Mexico - Bulgarije 1-1 kwartfinales Italië -Spanje 2-1 Nederland - Brazilië 2-3 Bulgarije - Duitsland Roemenië - Zweden (wns) 2-1 2-2 twijfel." De disciplinaire com missie van de FIFA maakte op die regel terecht een uitzonde ring. Op dit WK, waar fair play hoog in het vaandel staat en het gele en rode kaarten regent, zou het een schande zijn geweest als Tassotti vrijuit was gegaan. En vanavond vrolijk in het Giants Stadium had mogen rondlopen. Sacchi denkt daar, publiekelijk althans, heel anders over en vindt de strafmaatregel bovendien veel te zwaar. „Tassotti wordt nu behandeld als een crimineel. Terwijl het toch een ongelukje betrof. Hij is ook meteen na de wedstrijd naar de Spaanse kleedkamer gegaan om zijn excuses aan te biedén. Niemand wilde ze ech ter in ontvangst nemen." Verbazing De verbazing in de collegezaal van de Pingry School, waar Sac chi audiëntie houdt, wordt steeds groter. Maar niet bij Pao lo Maldini, die er schande van spreekt dat er met twee maten is gemeten. „De Braziliaan Leo- los angeles henri van der steen gpd-verslaggever Ook moeder Parreira, de moe der van de Braziliaanse bonds coach, mag graag bondscoachje spelen. „Zelfs die wil me nog weieens vertellen wie ik moet opstellen. Maar ik heb al dagen niks meer van haar gehoord. En ze was trouwens al heel redelijk; de laatste keer wilde ze de op stelling maar op één plaats ver anderd hebben." Carlos Alberto Parreira is een man met een missie. Hij is bondscoach van Brazilië, tijdens een groot toernooi dus tegelijk onderkoning van het land en bewaker van de zielerust van een hele natie. Brazilië moet winnen en Brazilië moet goed voetballen, anders wordt de bondscoach gekruisigd. Geen land met zo veel bonds- coaches als Brazilië; iedereen weet het beter, iedereen heeft een mening. Aanvoerder der kriticasters op dit WK: Pele'. De beste voetballer aller tijden deed het altijd netjes ('Ik heb veel respect voor professor Par reira'), maar maakte de bonds coach intussen wel belachelijk met het ergste verwijt dat een Braziliaans bondscoach kan krijgen: de ploeg speelt niet Bra ziliaans. Vriendelijk vroeg Pele in zijn kritieken vervolgens stee vast om vijf, zes wissels in de opstelling. Het verwijt is concreet dat de ploeg niet speelt zoals in '82 on der Tele Santana. Maar toen had de nu bewierookte Santana een ander middenveld: Zico, Falcao, Socrates, Cerezo. Vier prachtige voetballers, vier sco rende voetballers. Het is daarom pathetische flauwekul van Pele om te roe pen dat Brazilië niet meer Bra ziliaans speelt. Parreira, die de opmerkingen inmiddels net zo goed kent als zijn nog veel hevi- nardo krijgt voor een elle boogstoot vier wedstrijden, ter wijl de scheidsrechter het heeft gezien. Maar Tassotti krijgt er acht, terwijl de scheidsrechter het niet eens heeft gezien. Daar snap ik niks van." Tassotti moet nu lijden, maar wat denkt Sac chi eigenlijk van de pijn die Luis Enrique moet lijden? „Ik weet het, dat spijt ons zeer. Maar nu vind ik het eigenlijk wel genoeg, anders kunnen we deze pers conferentie beter stoppen." Dat had Italië al drie keer eer der in het toernooi moeten overkomen. Noorwegen kreeg de kans van zijn leven om de Italianen al in de voorronde een kopje kleiner te maken, Nigeria stond Roberto Baggio in de slot minuut de 1-1 toe en de Span jaard Salinas liet kort voor de la te 2-1 van alweer Roberto Bag gio een droomkans liggen. De Italianen komen nog eens van geluk onder de trein. Net als twaalf jaar geleden bij het WK in Spanje. Toen bereikte Italië via de nooduitgang de laatste zes tien maar werd uiteindelijk wel ger bekritiseerde voorganger Lazaroni, heeft er eerder al eens geduldig op gereageerd door simpel te wijzen naar de resul taten van Brazilië sinds het tijd- perk-Pele'. Zelfs in '82 lukte het immers niet. Bovendien: wat is Europees? Wat is Braziliaans voetbal? Ook Pele' zou, als hij bonds coach was geweest, waarschijn lijk geen andere taktiek hebben gekozen dan Parreira tot nu toe. Elke coach weet dat hij gebruik moet maken van de beste kwa liteiten van zijn ploeg - bij Bra zilië dus de spitsen Romario en Bebeto - en dat hij er anderzijds voor moet zorgen dat de tegen stander niet te gemakkelijk bal len achter keeper Taffarel bin nen trapt. Brazilië speelt met twee sterk aanvallende backs, twee spitsen en een redelijk offensief mid denveld. Dat is een redelijke speelwijze. Parreira is er ook in geslaagd het verlies van drie centrale verdedigers (Mozer en de Ricardo's Gomes en Rocha) vrij moeiteloos op te vangen door Aldair en Marcio Santos in te brengen. Is er iets tegen het Braziliaan se middenveld in te brengen? Parreira gelooft in Dunga en dus niet in de offensiever inge stelde Valdo, die helemaal niet is geselecteerd, maar dat is een kwestie van smaak. Dunga doet het bovendien goed. Rai? Die faalde. Wat deed Parreira? Hij haalde Rai uit de ploeg. Was het ook niet razend slim zo'als Parreira met Romario speelde? De deugniet van Bar celona werd precies op tijd aan gepakt door Parreira, naai- nu kan worden geconcludeerd. Ro mario werd een tijdje niet gese lecteerd door Parreira, die hpus wel wist dat de spits er veel yoor over zou hebben toch op het WK te verschijnen. Op het juiste moment maakte Parreira ver wereldkampioen. De kans op een finaleplaats ligt weer in het verschiet, maar Sacchi huivert bij elke suggestie die wijst in de richting van Los Angeles. „We moeten niet dezelfde fout ma ken als de Duitsers en nu al aan de volgende wedstrijd denken." Niets op dit WK is zeker, zegt hij. „Waarom zou Bulgarije niet dezelfde stunt kunnen uithalen als Denemarken twee jaar gele den op het EK? De Bulgaren hebben een sterke ploeg met goede spelers en geen specifie ke zwakheden. Het is de ploeg in vorm, de spelers leven in een roes. Als je ze wilt verslaan, zul je ze op elke positie moeten ver slaan." Zeven van de negen Bulgaar se doelpunten vielen in de tweede helft. „Die ploeg heeft een uitzonderlijk sterke wil", beaamt Sacchi, „en is in staat een wedstrijd om te keren. Het oogt misschien niet spectacu lair, maar fysiek en mentaal zit Bulgarije uitstekend in elkaar. Ze hebben bovendien Stoitsjk- ov. Als hij het op z'n heupen heeft, is hij bijna niet af te stop pen. Misschien met een geweer, zou ik zeggen." En met frisse spelers, denkt Sacchi. „Die zul len voor meer snelheid moeten zorgen. Het is elke keer een kwestie van kiezen. Soms zijn het pijnlijke keuzes, maar ik doe wat het beste is voor het team." Alleen Maldini en Costacurta hebben in de vijf nu toe ge speelde wedstrijden niet één keer ontbroken. Vanavond wordt Massaro geslachtofferd en krijgt Casiraghi de kans om het gelijk van Sacchi aan te to nen dat hij beter en sneller her stelt dan de aanvaller van AC Milan. Mussi is de vervanger van Tassotti en Berti komt in de ploeg voor Conté, die tegen Spanje na een uur met kramp uitviel. Signori, het grote Itali aanse talent, zit weer op de bank. „Hij heeft bij Foggia laten zien dat hij vanaf het midden veld heel goed uit de voeten kan. Maar hij heeft nog steeds aanpassingsproblemen/Dat zal wel met de hitte te maken heb ben." den haag» anp Politierechter mr. R. van der Heide heeft gisteren gevange nisstraffen tot zes maanden, waarvan de helft voorwaarde lijk, opgelegd aan negentien rel schoppers die 4 juli de Haagse binnenstad onveilig maakten. Na de voetbalwedstrijd Neder land - Ierland maakten zij zich schuldig aan delicten als heling Wedden Bij het wedkantoor Intertops in het Oostenrijkse Salzburg kan geld worden ingezet op de nieuwe bondscoach van Duitsland. Hoewel Vogts geen ontslag heeft genomen of ge kregen, twijfelt vrijwel nie mand aan zijn vertrek. Als op volger staat Karl-Heinz Feld- kamp het hoogst genoteerd, gevolgd door de nieuwe trai ner van Eintracht Frankfurt, Jupp Heynckes. Andere kan didaten zijn: Hitzfeld, Rehha- gel, Beckenbauer en de huidi ge assistent van de bonds coach, Bonhof. Definitief De Braziliaanse linkerverde diger Leonardo moet zijn schorsing van vier wedstrij den uitzitten. De commissie van beroep van de FIFA wees zijn verzoek tot strafvermin dering af. Het WK is voor Leo nardo nu definitief afgelopen. Hij kreeg in het duel met de Verenigde Staten de rode kaart na een elleboogstoot te gen Tab Ramos. Vroeger De sluitingsceremonie van het WK Voetbal zal zondag in de Rose Bowl in Los Angeles een half uur vroeger beginnen zodat de spelers van de fina lewedstrijd meer tijd krijgen voor de warming-up in het veld. De ceremonie, met de zange res Whitney Houston en saxo fonist Kemiy G., begint nu om 20.15 uur Nederlandse tijd, dan is het 11.15 in Los Ange les. Veranderen De Bulgaarse president Zhe- lyu Zhelev zei gisteren in een interview met een radiosta tion dat het succes van het nationale team Bulgarije zal veranderen. De Bulgaren staat voor het eerst in de ge schiedenis in de halve finales. „De overgangsperiode die we na de val van het communis tische regime doormaken is heel moeilijk. Maar ik hoof) dat het voetbal de verande- en poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel bij een politieagent. De zwaarste straf, een half jaar waarvan drie maanden voorwaardelijk, is voor een 19-jarige Hagenaar. Hij gooide grote stukken glas richting politiemensen met het doel hen te raken. Officier van justitie mr. A. van Nederpelt had zes maanden onvoorwaar delijk geëist. ringen van nu en de toekomst vergemakkelijkt. Na dit WK zal Bulgarije anders zijn. Dit vraagt grondige politieke ver anderingen", zei de presi dent. Penev De Bulgaarse spits Penev, die zijn ploeg per fax succes wenste voor de finale, is voortdurend in de gedachte van zijn teamgenoten. „We denken steeds aan hem. Hij heeft een groot aandeel gehad in onze kwalficatie voor het WK", zei middenvelder Yor- dan Letsjkov. Hristo Stoitsjk- ov heeft regelmatig telefo nisch contact met Penev. De aanvaller moest het mondiale toernooi laten schieten omdat in een zware operatie een kankergezwel in de testikels is verwijderd. Lovend De Roemeense pers heeft lo vend geschreven over het na tionale elftal dat zondag pas na het nemen van strafschop pen werd uitgeschakeld voor de halve finales. „Voor ons zijn j ullie wereldkampioen schrijft Une Evenimentul Zilei, de grootste krant van Roemenië. „Jullie hebben ge vochten als leeuwen. Jullie zijn eervol gesneuveld. Als helden. Niet als lafaards." Petrescu en Cotidianul wordt het missen van de strafschop pen vergeven. „Niet erg. Wij houden desondanks van jul lie." Genoeg Diego Maradona heeft in een interview met een radiozen der in Buenos Aires nog eens benadrukt dat hij stopt met voetballen. „Ik kan de bal niet meer zien en wil er nooit meer mee spelen. Ik heb er genoeg van." De Argentijnse ster die tijdens het WK op do ping werd betrapt, kijkt niet naar de wedstrijden in de Verenigde Staten. „Dat maakt me depressief. Maar ik ben er van overtuigd dat Argentinië ver had kunnen komen, ook al was het niet gemakkelijk geweest." Politiek Het WK is nog niet voorbij, maar een Amerikaanse stad bereidt zich voor op het volgende sportevenement, dat miljoenen bezoekers naar de VS zal trekken en de wereld vier weken lang aan de tv gekluisterd zal hou den: de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta. De 'Coca Cola games'of de 'CNN-games', zoals de Spelen worden genoemd naar de beroemdste ondernemingen van die stad. Maar terwijl het WK gladjes ver loopt zitten de organisatoren van de Spelen twee jaar voor de openingsceremonie al met de handen in het haar. Zoals zo vaak in het verleden blijken sport en politiek alles met elkaar te maken te hebben, en zoals zo vaak blijken de Olympische Spe len daarvan het slachtoffer. Er is het debat over de vlag van Georgia, de staat waarvan At lanta de hoofdstad is. In die vlag zit een rood vlak, met daarin een blauw kruis met dertien wit te sterren. Het symbool van de Confederates, de zuidelijken uit de Amerikaanse burgeroorlog van de vorige eeuw. Voor miljoe nen zwarten vertegenwoordigt die vlagalles waar die oorlog om ging, slavernij en discrimi natie. Het symbool werd in 1956 aan de vlag toegevoegd, en in de ja ren zestig gebruikten tegenstan ders van rassengelijkheid het als herkenningsteken. Ook nu zie je het veel bij racistische groeperin gen. Zwarte Amerikanen zijn nu in verzet gekomen. En wat is een beter forum om aandacht voor deze zaak te krijgen dan de Spe len in het zuidelijke bolwerk At lanta. Er is dan ook al gedreigd met boycots. Dan is er het besluit van het or ganisatiecomité om de voorron den van het Olympisch volley baltoernooi in een nieuw com plex in Cobb County, even bui ten Atlanta te houden. Heeft niets met politiek te maken, zou je zeggen. Maar CobbXSounty aanvaardde begin dit jaar een resolutie waarin 'de homoseksu ele levensstijl' wordt veroordeeld. De inwoners van het district wil len niets van homo's weten. Dus is er een actie op gang geko men om de Spelen uit Cobb County weg te krijgen. Gaat niet, zegt de organisatie. Alle andere accommodaties zijn al volge boekt. Bovendien willen we niets met politiek te maken hebben. Maar de tegenstanders dreigen met demonstraties, boycots van sponsors, verstoring van Olym pische evenementen en waft dies meer zij. Homo-organisaties stellen dat het Olympisch Comi té doorspelen in Cobb County te houden het beleid daar steunt. „De Spelen zijn het meest presti gieuze evenement dat een stad kan krijgen. Door naar Cobb County te gaan geven de organi satoren hun fiat aan wat daar gebeurt". Maar de Olympische organisatie vreest dat zij, door nu te zwichten, de weg zal vrij maken voor andere actiegroepen om de Spelen ook voor politieke doeleinden te gebruiken. En vol gens de Olympische idealisten horen sporten politiek nu een maal niets met elkaar te maken te hebben. Ook niet in Cobb County. Hans de Bruijn is onze corres pondent in de VS. W K op T V Oh« ©herhaling samenvatting voorbeschouwing O reportage eerder opgenomen wedstrijd woensdag 13 juli NED 1 NED 2 NED 3 BRT 2 EURO SPORT wedstrijden j ITAUE BULGARUE 21.55 O 21.45 I ©O i 24.00 i O ZWEDEN BRAZILIË 01.20 ©o i 01.15 ©O i 21.30 O donderdag 14 jut i ITALIË BULGARIJE 11.25 O 09.00 j ©J 17.30 0 13 45 i l 09 00 c> 17.30 0 WK-JOURNAAL O 07 00 O© WK-HOOGTEPUNTEN 20.00 ©J om eerste en tweede plaats O Zweden - Brazilië 13 juli 07.30 u O Italië - Bulgarije volgens de juiste beslissing: Ro- de juiste instelling en - niet on- mario moest terugkeren. De ge- belangrijk - in de goeie conditie niale aanvaller kwam terug, in de VS te arriveren, scoorde, oveiwon en bleek met 13 juli 22.00 u 17 juli 21.30 i derde en vierde plaats v york 16 juli 21.30 l los angeles Bondscoach Parreira houdt een balletje hoog. Vannacht wacht weer een examen: de halve finale tegen Zweden. foto »-rtr m w m W iééi

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17