Het nieuwe heelal wellicht nooit te bevatten Economie, politiek en christendom Schrijvende Lezers/Info WOENSDAG 13 JULI 1394 Onlangs hebben de media nogal uitgebreid aandacht be steed, op zich een verheugende zaak, aan het feit dat zowel Amerikaanse als Britse astrono men, op een afstand van zo'n 13 miljard lichtjaren, een wolk waterstofgas hebben ontdekt, waarin de verhouding tussen gewoon waterstof en zwaar wa terstof (deuterium) zodanig is dat deze past binnen de voor spellingen van de theorie van de Oerknal. De wolk zelf is weliswaar niet te zien en de schier juichende bekendmaking van de ontdek king blijkt de facto alleen maar gebaseerd te zijn op spectraal- analyse van een daarachter aan wezige quasar. Een dus waar zeker nog geen a barige conclusies uit getrokken mogen worden. En dan zeker niet als bewijs voor de Big- Bang-theorie. Uit de wijze van berichtge ving bleek dat ook de weten schappelijke journalisten, even als trouwens de hele goege meente in Nederland nog steeds uitgaat van de juistheid van deze theorie. Toch wordt in kleine kring al langer aangeno men dat de Oerknal-theorie, als gevolg van meer, spectaculaire ontdekkingen, afgedaan heeft. Tot de Eerste Wereldoorlog was de hele kosmologie nog steeds gebaseerd op één boek, 'De revolutionibus Orbium Coelestium' van Copernicus, nota bene uit 1543. De nieuwe inzichten in aard en oorsprong van het heelal werden veroor zaakt door Edwin Hubble, toen deze in 1926, door middel van de zojuist gereedgekomen tele scoop op Mount Wilson, ont dekte dat er voorbij de Melkweg meer 'ruimte' aanwezig bleek te zijn. Een ruimte waarin andere sterrenstelséls zich met giganti sche snelheden van ons af ble ken te verwijderen. De kosmos bleek in beweging te zijn! Dit in tegenstelling tot de mening van Einstein hierover, dat het heelal statisch moest zijn. Hoe je het ook wendt of keert, de afstanden tussen de voortv- liedende stelsels moeten ooit nul geweest zijn, redeneerde men. Het heelal in één punt sa mengebald. Dat punt nu was de fameuze Oerknal-singulariteit. Na de explosie begon de tijd, het oerbegin. Dit was de schep ping. Immers, voor een dergelij ke duizelingwekkende gebeur tenis is welhaast een God nodig. Dat is dan ook de reden waar om de Rooms Katholieke kerk de Oerknal-theorie in 1951 in overeenstemming met de Bijbel verklaarde. In deze wereld, waar geen ruimte meer is voor het bovennatuurlijke, waar men al les probeert te verklaren aan de hand van de eigen, toch beperk te vermogens, was het mogelij ke bestaan van God een schok. Veel kosmologen wrongen zich dan ook in allerlei bochten om de oerknal-theorie om zeep te helpen. De laatste tijd wordt echter op heel wat integerder gronden Wij allen zien maar al te goed, dat de wereld veranderd is in één grote brandhaard van oor log, hebzucht en geweld. Dui zenden mensen worden afge slacht, onderdrukt en uitgehon gerd. Er heerst in deze wereld één grote geestelijke verwarring die de toestand steeds meer verer gert naar een totale ondergang. Alle remmen zijn losgegooid en ieder doet wat goed is in de ogen. Kijk alleen maar in ons land en onze omgeving: drugs en andere verslavingen. Dit wordt niet verboden door de politiek: nee, er wordt niet inge grepen. Wapenfabrieken draai en dag en nacht om hun moordwapens de wereld in te zenden. Er wordt gruwelijk aan verdiend, want de god Econo mie moet blijven bestaan. Geld en macht, daar moet Christus voor wijken, want Hij zegt: „Be keert u van de weg van verderf en stelt uw geest naar de Va der." Handel, kerk en politiek zul len deze woorden nooit aan vaarden. Zouden zij hier wel ge hoor aan geven, dan is er geen handel, geen kerk en geen poli tiek meer, maar mensen die le ven naar Gods wil. Nu zullen velen zeggen: ,,De kerk predikt toch Gods woord?". Ja, zo had het moeten zijn, maar helaas is dit niét zo. Wel wordt Gods Woord gebruikt om de geldbui del te yermeerderen en de eco nomie in stand te houden. De politiek spreekt over werkgele genheid; meer fabrieken, meer dit en meer dat. En alles gaat onder de naam van Christus. Waar men bij verkiezingen ook op stemt, alles staat dwars tegen God. Natuurgebieden moeten wij ken voor de handel; het maakt niet uit of iedereen de kanker krijgt, als Mammon maar ko ning blijft. Baas en knecht moet blijven, "want verschil moet er zijn" is ons op de lagere school al geleerd, radicaal tegen Gods plan en woord. Aan christelijke jonge mensen werd en wordt gepredikt vanaf de kansels, dat zij moeten vechten voor hun vaderland. Zo laten zij hun kin deren door het vuur gaan. Dit systeem van christendom, handel en politiek wordt opge drongen aan het volk. Er wor den ons gouden tijden beloofd, maaar steeds meer gaan wij al len naar een diep dal. Ziekten waar in het verleden nooit aan breken nu uit. Flora" en fauna gaan door vervuiling kapot en nog wordt deze econo mie in stand gehouden. Wat heb ik nu aan veel geld en een duur leven, een villa, een mooie auto en een grote zaak, als daar tegenover mijn lichaam ziek wordt en de natuur afsterft? Met geld kan ik geen leven kopen. De prediker zegt in de bijbel: „Die het geld lief heeft wordt van het geld niet zat en wie de overvloed lief heeft wordt van het inkomen niet zat; dit is ook ijdelheid" (Pred. 5:9). En in Handelingen zegt God door Pe trus: „Uw geld zij met u ten ver- derve, omdat gij gemeend hebt dat de gave Gods door geld ver kregen wordt" (8:20). - Het is toch immers zo, dat het volk een priester krijgt naar hun gedachten. Het volk vraagt een koning zoals de heidenen heb ben. Dan is het zo, dat wie stemt op z'n leider, moet inle veren om het gouden kalf een gestalte te geven. Dan kiest men voor het tijdelijke, want gelijk Mozes het kalf vermorzelde, zo zal Jezus ook dit systeem ver morzelen. Iemand die de bijbel leest met een oprechte gedachte, moet toch wel toegeven dat de wereld in een totale verwarring leeft, verdoofd door feestvieren en vrolijk zijn, want 'morgen gaan wij toch dood', zoals het volk zich uitleefde onder het gouden kalf. Mozes kwam af van de berg en vernielde het gouden kalf. Hij liet het volk kiezen: De weg aan de zijde van God, of naar de zijde van de we reld. Diegenen die Gods kant hadden gekozen mochten door trekken naar het beloofde land. Diegenen die de wereldse din gen kozen zakten in de aarde. Daarom zegt Jezus: „Ik ben het licht der wereld: die mij volgt zal in de duisternis niet wandelen, maar het licht des le vens hebben" (Joh. 8:12). Niet makkelijk om te volgen, de weg naar het beloofde land, dat geef ik toe, maar dit zal niet eeuwig duren. Maar wie volhoudt tot het einde die zal zalig worden. God geeft ons in alle vrijheid de keus: kiezen wij het tijdelijke zogenaamde welvaartsysteem of kiezen wij leven en vrijheid in de Schepper. De keus is aan \J. van Delft, Oegstgeest. getwijfeld aan de Oerknal-theo rie, die, net zoals de evolutie theorie als een geloof ervaren wordt. Een heilig huis, waarin niet gevloekt mag worden. Een van de eersten die dit toch zachtjes deed was Vera Ru bin, een 22-jarige Amerikaanse sterrenkundige. Zij concen treerde zich op de roodver schuivingsbewegingen van 108 roterende sterrenstelsels. Zij eli mineerde ze en bestudeerde vervolgens de resterende bewe gingen. In een vlaag van brille bedacht ze dat de van ons af snellende stelsels van Hubble wel eens een geweldige boog- baan door de ruimte zouden kunnen beschrijven. Voor een waarnemer zou het dan in de eerste instantie lijken of ze aan het wegvluchten waren. Maar, uiteindelijk zou het wel eens kunnen zijn dat ze een enorme bocht aan het maken zijn! Toen ontdekte diezelfde Ru bin, samen met de fysicus Kent Ford wederom iets uitzonder lijks: zowel de Melkweg als an dere nabije stelsels bleken zich buitengewoon snel te bewegen (500 km per seconde) onafhan kelijk van het uitdijen van het heelal. Dat kon natuurlijk niet. Dus werd ook het Rubin/Ford effect, zoals de ontdekking ge noemd werd, met hoon overla den. Of het al niet genoeg was, merkte hetzelfde duo wat later op, dat sterren en gaswolken aan de buitenkant van de ar men van spiraalstelsels, dezelf de snelheid hadden als die in de kern. Volgens Newton had alles buiten de kern ver weggeslin gerd moeten zijn. Dat dit niet gebeurd was gaf aan dat de zwaartekracht zodanig sterk moest zijn dat het hele stelsel bij elkaar gehouden kon wór den. Er was maar één conclusie mogelijk: 90% van de hiervoor benodigde materie was zoek! Inmiddels worden Rubin en Ford door de Big-Bangers, zij het met grote tegenzin, serieus genomen. En dat kon ook niet anders, want er gebeurde nog Algemeen werd verondersteld dat de materie in het heelal di rect na de Oerknal gelijkmatig door het heelal was verdeeld. Sinds het fenomeen van de di rect op een computer aangeslo ten elektrische fotometer zijn intrede heeft gedaan, krijgt de Oerknal-theorie het alleen nog maar moeilijker. Wat bleek na melijk, de verdeling van de ster renstelsels door de ruimte bleek helemaal niet homogeen te zijn, zoals het toch eigenlijk hoorde. Er werden namelijk uitgestrekte gebieden geconstateerd zonder materie, leemtes als het ware in het heelal. Wat Geiler en Huchra echter ontdekten was zo adembene mend, dat het nauwelijks te be vatten was: een kosmisch bouwwerk van 500 miljoen lichtjaar lang, 200 miljoen licht jaar breed en 15 miljoen licht jaar dik, opgebouwd uit 'bellen'. De wanden van deze bellen werden gevormd door duizen den sterrenstelsels opgebouwd rond leegten met een doorsne de van soms wel 400 miljoen lichtjaar. Het verbijsterende was dat aan de boorden van het com plex, uitgestrekte, totaal onbe kende gedeelten van het heelal zich manifesteerden, waarvan de 'Big Wall' zoals het feno meen werd genoemd vermoe delijk nog maar een onderdeel zou kunnen zijn van een on voorstelbaar gigantisch kos misch gordijn 'hangend' in de ruimte. Zoiets kon natuurlijk absoluut niet verklaard worden vanuit het Oerknal verhaal. Het is evident dat deze theo rie zich tegen al deze nieuwe ontdekkingen niet staande meer kan houden. Althans niet in de huidige vorm. Temeer niet als men bedenkt dat om een su percluster met een doorsnede van zo'n 2,5 miljard lichtjaar sa men te laten klonteren, de zwaartekracht hier 100 miljard jaar voor nodig zou hebben. Dat is vijf maal zo lang dan de Oer knal-theorie toestaat! We kunnen slechts licht hui verend afwachten op de volgen de fascinerende ontdekkingen die gedaan zullen worden. Wel ke nieuwe theorieën zullen 'het licht' zien? Een ding is duidelijk, we staan aan de vooravond van een nieuw, misschien wel nooit te bevatten, heelal. (van redactiewege ingekort) Een aardigheidje op de voordeur van boerderij 'Voor en Tegen' in de Alphense Gnephoek. Wat de betekenis is van het ijzeren oma- ment is bij de eigenaar niet bekend. Het is wel leuk om te zien. Onze fotograaf Wim Dijkman doorkruist da gelijks een groot deel van de streek om het nieuws voor de krant in beeld vast te leggen. Tijdens die ritten komt hij langs allerlei 'beeldi ge' plekjes die niet di rect 'hot news' vor men, maar het zeker waard zijn om te pre- ANNO 1894 Waar is de wolf? - Vrijdagmid dag zijn uit Hamburg per spoor eenige kisten met wilde dieren, bestemd voor ,,Artis" naar Am sterdam gezonden. Daaronder was ook een kist, waarin twee wolven waren. Te Emmerik werden de dieren door den be geleider gevoederd, die er zich van overtuigen kon, dat hun toestand toen niets te wenschen overliet. Te ongeveer 12 uur Za terdagmiddag stoomde de trein door naar Amsterdam en kwam 'sochtends te 6 uren aan het goederenstation Kadijk aan. Toen bleek, dat een van de twee wolven verdwenen was. Het dier had in de kist nabij de tra lies een opening weten te ma ken en zich daar doorheen naar buiten gewerkt. De wagen was met het oog op de behoefte aan lucht gedeeltelijk open gelaten en die verleiding schijnt het beest te sterk te zijn geweest, 't Waagde den sprong en is thans bezig op i klassieken bodem der vrijheid een soort vreemdelingenverkeer te bevorderen, een weinig onge- wenschter dan men in het reis- i verwachten mag. ANNO 1969 t den - De eerste trein uit de richting Roodeschool is zaterdagoch tend bijna een half uur te laat in Groningen aangekomen. Oor zaak: het treinpersoneel had zich grandioos verslapen. De eerste passagiers, die met de treinvertraging te maken kre gen, waren in Uithuizen. Han denwringend stonden zij op hun stations te wachten op de trein uit Roodeschool die maar niet kwam opdagen. Omdat het stationsgebouw in Roodeschool niet meer bezet is belde de sta tionschef in Uithuizen uit pure wanhoop naar de plaatselijke caféhouder in Roodeschool. De ze gaf echter geen gehoor. Na dat men daarna nog enkele te- vergeefse pogingen had gedaan, werd tenslotte de rijkspolitie in Roodeschool uit bed gebeld. Deze wekte onmiddellijk de machinist en conducteur waar na de trein eindelijk kon ver trekken, zij het met een flinke vertraging. - Zeven jongens zijn door de politie ingerekend, toen ze in Nijmegen een strip-tease op de openbare weg uitvoerden. De zeven jongens in leeftijd vari ërend van 15 tot 17 jaar, hadden de ochtend gebruikt om in Nijmegen bij Peek en Cloppen- burg, C en A en Kreymborg kle dingstukken te stelen. Royaal van kleding voorzien togen ze naar het Marienburg om zich daar tussen de geparkeerde au to's in het nieuw te steken. Geen van de jongens had er erg in dat ze hun verkleedpartij pre cies voor het nieuwe hoofdbu reau van politie uitvoerden. Een agent, die vanaf de bovenver dieping met stijgende verbazing de strip-tease aanschouwde ging met enkele collega's op on derzoek uit en keerde even later met volle armen terug uit de openbare paskamer. ZIEKENHUIZEN ONGEVALLENDIENST BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partner bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 u en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende in 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): Alle verpleegafdelingen met uitzondering van hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): dagelijks 14.30-19.30 uur. Klas en II ook 11.15-12.00 uur. Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur en 19.00-19.30 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend 18.30-19.30 u Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur (Alleen Partners/echtgenoten met kinderen. Voorzwangeren: zaterdagen zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voorouders van opgenomen kinderen iser een ruime bezoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelkunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak met de hoofdverpleegkundige. BIOSCOPEN 124130/133210, Steenstraat 39 LIDOl Naked Gun 33 1/3; The Final Insult al., dag. 19 00 en 21.15, vr t/m woe 14.30. Komedie van debutant Peter Segal en deel drie in de serie Naked Gun van Jerry Zucker, J is net getrouwd met Priscilla Presley. Als Drebin terroristen gaat bestrijden, stuit hij op Anna Nicole Smith en hij begint een affaire met haar. Grappen, van zeer melig tot absurd, worden in een superhoog tempo gemaakt. Wel wordt van de kijker verwacht dat hij goed op de hoogte is van de Ameri- LID0 2 Mr. Jones al., dag. 19.00 en 21.15. Richard Gere is prettig gestoord, be landt in ziekenhuis, maar is daar zo snel mogelijk weer uit om mooie vrou wen achterna te zitten. Belandt toch behandeling van zijn lievelingspsychia- ter, gespeeld door de Zweedse actrice Lena Olin. Een liefde bloeit op. maar De Aristokatten al vr t/m woe 14.30. Opnieuw uitgebr; film. In het Parijs erft moederpoes Duchess rr Als :s Visiteurs dag. 18.45, SmT met de d te conste defroys verbazing als blijk ce, één van zijn nakomelir voorvaderlijk kasteel n een doodgewoon rijtjes- en moer werken voor de kost. Bo- ien lijkt ze erg veel op zijn gelief- 'elican Brief 12 jr., dag. 20 45. :hrijver van 'The Firm", John Gris- digte vei Pakulan t dat jeEje g. a Roberts krijgen iets moois met elke LID0 4 Police Academy Mission tc The Paf puterspelletjes controle te krijgen, n de Police Academy iveel mogelijk flauwe ■hinderen. En dat is 21.15. Regisseur rd schilde redactie van een plaatselijke krant. Hu mor, beetje sensatie en een tipje jour nalistiek Braafjes vooral. STUDIO Getting Even With Dad al., dag. 19.00, 21.15, vr t/m woe ook 14.30. Macauly Culkin (Home Alone 1 en 2) vindt dat zijn pa (Ted Danson) maar eens echt de vaderrol moet gaan spelen. Danson heeft daar niet zo veel zin in want hij is LUXOR tel: 071-121239, Stationsweg 19 My Father The Hero al., dag. 19.00, 21.1' e Fran: npèrec heros. Gerard Depardieu speelt net als in het origineel de artistiek begaafde, zoekt hij zijn puberdochter in New York. Om de banden te verstevigen e op vakantie naar de Dit tot ongenoegen van de TRIANON tel: 071-123875, Brei 31 Short Cuts, dag. 20.00. Van R Altmann. Documentaire-achtif met heel veel bekende acteurs dagelijks leven'van een groep i van Los Angeles. Alledaagse d; KIJKHUIS tel 071-1429895, Vr kerksteeg 10 (zondag gesloten) Manhattan Murder Mystery do 19.30, 21 45. Misdaadkomec lock Holmes te spelen Romeo is bleeding dot/ 22.15. Van Peter Meda politieman Jack Grimali (LenaOlin)en raakt v :r Mona Demarkov 071-146449, Breestraat 66 wille do, vr 20.45 Robert Altmans ante mozaïek over het leven in X, tel: 071-123568, I o 20.30. Derek Jarmans afgedwongen huwelijk kan zijn. Intervistaza 23.00, zo 20 30. Docu- beeld geeft Police Academy Mis Schindler'sList 12 jr., dag. 20.15 I Steven Spielberg verfilmde het gelijk- namige boek van Thomas Keneaiiy. Lie charmante levensgenièter en zaken- man. Met zijn boekhouder Ben Kings- ley houdt hij spotgoedkoop met joods I personeel een fabriek draaiende. Van oorlogsprofiteur verandert hij in men- De Aristokatten al., dag. 18 30, za t/m woe ook 14.00, zo ook 16.00. EURO 3 13.45,; EURO 4 Ace Ventura: Pet Detective a 14.00, zo ook 16.00.1 a t/m van Tom Shadyac. Detective Ace Ven tura is gespecialiseerd in het opsporen1 van weggelopen of gestolen huisdieren Als in Miami een dolfijn verdwijnt, dolfiin en een bruinvis. Daar moet hij e krijgt; 18.30, The Pelican Brief 12 jr., dag. 21.15. VOORSCHOTEN 071-614354j s Marijkela; DEN HAAG 16.00, 18 45,21.30. ASTA 2. Naked Gun 33 1/3 The Final Insult a dag 13.15, 16.00, 18.45,21.30. ASTA 3. The Pelican Brief 12 jr., dag. 16.00. BABYLON 1 tel 070-3471656, naast Centraal Station. Mr. Jones al., dag. 13.15, 16.00, 18.45,21.30. BABYLON 2 The Aristocats al. dag. 13.15,16.00, 18.45 Romeo is Bleeding 16 jr.. dag. 21.30. 16.00, I' CINEAC 1/2/3, wegens verbouwing geslo- METROPOLE 1 tel. 070-3456756, Car- 06Getting Even With Dad al., dag. 13.15 16.00, 18.45,21.30. METROPOLE 2 My Father The Hero al., dag. 13 .15, 16.00, 18.45,21.30. De Aristokatten al za zo woe 13.15, 16.00. METROPOLE3 Schindler's List al.dag. 14.00, 20.00. METROPOLE4 The Concierge al., dag 13.15, 16.00, 18.45,21 30. METROPOLE 5 The Paper al., dag. 18.45, 21.30, c Lightning Jack al., dag. 13.15, 16.00 18 45,21.30 ODEON 2 Ace Ventura Pet Detective al.dag. 13.15, 16.00, 18.45,21.30. ODEON 3 Police Academy 7 Mission To Moscow al., dag. 13.15, 16.00, 18.45, 21.3C ODEON 4 Little Buddha 16 jr., dag. 11 45, 14.15, 16.45, 19.15,21.45. HAAGS FILMHUIS tel. 070-3656030, Spui 191. ZAAL I ??Sneak Preview?? 16 jr., ma 22.00. El Pajarode la Felecidad 16 jr., dag beh ma 21.45. ZAAL III L'ombre Du Doute 16 jr., dag. 19.30. One way ticket to Oblivion 16 jr., 19.30, Hochzeitgaste 16 jr In Weitere Feme, So Nah! 16 jr dag

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16