Politiek geschokt door applaus buurtbewoners 'Dove kinderen zijn niets minder' Verzet tegen monorail krijgt vorm Weipoort bouwt eigen speelplaats Langeraar krijgt winkelcentrum Leiden Regio Veilingen draaien op grote schaal bloemen door Leidenaar beboet voor dreigen met windbuks 'Opmaken heel belangrijk' 14 WOENSDAG 13 JUL11994 Geen asielzoekerscentrum in Voorschoten Directeur Van der Veen neemt afscheid van De Weerklank Vervolg van voorpagina Een volle zaal in het Cultureel Centrum in Voorschoten applaudiseerde gisteravond stormachtig na het bericht van het ministerie van WVC om geen asielzoekerscen- trum te vestigen in het pand van Innovam aan de Rou- j boslaan. De meeste omwonenden voelden namelijk he- lemaal niets voor de komst van 200 asielzoekers naar hun VOORSCHOTEN JOOST buurt. Zij vreesden een toename van de criminaliteit en waardedaling van hun huizen. dagen dat er problemen waren. Maar van onredelijke eisen van de tegenpartij was geen sprake, en Innovam heeft zich in de on derhandelingen steeds bereid getoond het gebouw aan WVC te verhuren. Innovam heeft daarvoor echter wel toestem ming van eigenaar de Gouden Akker nodig." „Het is definitief van de baan", verduidelijkte wethou der H. Smits van D66 nog, ter- Volgens WVC-woordvoerder M. Legierse was de deadline voor een schriftelijk akkoord al een f week verlopen toen WVC giste- I ren via een makelaar aan Inno vam liet weten niet langer in het huren van het voormalig kan- toorgebouw aan de Rouboslaan i geïnteresseerd te zijn. Legierse: „Wij konden helaas niet langer wachten. We wisten al veertien wijl er mensen opstonden om te vertellen waarom zij niet had den meegeklapt. Zij kregen wat minder handen op elkaar. Een buurbewoner verscheurde de monstratief de A4-tjes vol klachten en bezwaren waarmee hij naar de bijeenkomst was ge togen. Hij feliciteerde het ge meentebestuur: ,,U bent terug gekomen op een verkeerde be slissing." Wethouder Smits: „Het colle ge is geen duimbreed geweken van de oorspronkelijke plan nen." Ook voor de commissie leden kwam de beslissing van WVC als een verrassing. Uit de reacties van de fracties bleek dat de Voorschotense gemeen teraad morgenavond zeker het groene licht zou hebben gege ven aan het asielzoekerscen trum. Slechts de WD-fractie had het verzoek van veel buurt bewoners om de beslissing uit te stellen tot na de zomervakan tie, willen honoreren. M. Breu- nesse (PvdA) toonde zich te leurgesteld. Ze stelde dat Inno vam het enige geschikte ge bouw was voor een asielzoe kerscentrum in Voorschoten. „De eindverantwoordelijkheid voor deze mislukking ligt bij WVC, maar het college is teveel afgegaan op faxen vol goede be doelingen", aldus Breunesse. Veel raadsleden toonden zich ook pijnlijk getroffen door het applaus dat eerder in de zaal geklonken had. Stef Harlaar TGroen Links) deed geen moeite zijn ergernis te verbergen: „Mensen vluchten niet voor de lol. Ik schaam me ervoor verte genwoordiger te zijn van de mensen die applaudiseerden toen ze hoorden dat het asiel zoekerscentrum er niet komt." Rein van der Veen was zelf on der de indruk toen Voorhouts burgemeester De Goeij bij het afscheid zijn loopbaan opsom de. „Maar dat heb je in het on derwijs. Je rolt van het een in het ander." De Goeij sprak haar dorpsgenoot toe ter gelegen heid van zijn afscheid als direc teur van De Weerklank, de streekschool voor slechthoren de en moeilijk sprekende kinde ren in Leiden. De 61-jarige Van der Veen gaat met de VUT. Behalve in het onderwijs was hij ook actief in de geestelijke verzorging, de bouw van gezins vervangende tehuizen voor doven en de landelijke organi satie die onderwijs aan slecht horende en moeilijk sprekende kinderen bevordert. Dat Van der Veen in het on derwijs terechtkwam was lo gisch. Ook bij vier zussen en een broer en andere familiele den was dat het geval. „Destijds moest je al vroeg bepalen wat je wilde, dus koos ik voor het on derwijs. Een beslissing die ik nooit heb betreurd." Hij begon indertijd met invalbeurten op diverse lagere scholen rond zijn geboorteplaats Groningen. On der andere was hij tijdelijk hoofd der school. „Mijn zus had de klassen 1, 2 en 3 en ik 4, 5, 6 en 7." Vervolgens kwam Van der Veen naar het westen. Hij solli citeerde als onderwijzer op het doveninstituut Effatha in Voor burg. „Al op de kweekschool had ik stage gelopen in het doveninstituut in Groningen. Dat sprak me aan. Waarom weet ik niet precies. Misschien omdat ik van de taal houd. An deren daarin bijstaan is mooi." Na een half jaar had Van der Veen het al gezien bij Effatha. „Het communiceren met kinde ren was moeilijk en ik begreep ze niet. Ik kon beter stoppen. De directeur vond echter dat ik het nog een tijdje moest aankij ken. Daar ben ik hem nog steeds dankbaar voor, want na gen tijdje wilde ik niets anders." Gedurende zijn periode Voor burg volgde hij cursussen logo pedie, akoepedie - dat is alles wat met gehoor te maken heeft - en handenarbeid. „Dat laatste was vroeger noodzakelijk, om dat men kennelijk uitging van het idee dat dove kinderen sim pel zijn. Dat is grote onzin. Ze zijn net zo goed of minder dan normale kinderen. Alleen zijn ze doof of hebben spraakmoeilijk heden." In 1971 kwam hij naar Lei den. „Daar was een baan als hoofd beschikbaar. Niet dat ik zo graag carrière wilde maken, maar ik wilde iets meer. Ideeën gestalte geven. Dat was in die job mogelijk." De Weerklank is in de periode van Van der Veen gegroeid van 90 naar zo'n 240 leerlingen. In het begin van de tachtiger jaren is de school ook gesplitst. Aan de Obrechtstraat is een afdeling voortgezet onderwijs. „In het voortgezet onderwijs werken we samen met de Mondriaan, de bedrijfstechnische school en de agrarische school in Oegstgeest. Daar huren we ruimte en leer krachten voor onderwijs aan onze kinderen. Binnen onze school hebben we leerkrachten vrijgesteld, die de kinderen be geleiden. Dat maakt de overstap vanuit onze school naar het re guliere onderwijs een stuk mak kelijker." Om die situatie te bereiken, moest Van der Veen hard en creatief werken. „Iemand noemde dat formatiehunting Ik kende het woord niet, maar het geeft goed weer wat er bedoeld wordt. Op dat gebied heb ik het ministerie wel eens een poot uitgetrokken voor geld, leer krachten of materiaal. Daar had ik nooit moeite mee, want het kwam tenslotte ten goede aan de kinderen." met de prijzen van verleden jaar. Maandag werden er 4229 karren met bloemen op de vei ling verhandeld die gezamenlijk 1,6 miljoen gulden opbrachten. Verleden jaar op dezelfde da tum werd er, met bijna 300 kar ren minder (en dus duizenden bloemen) wel 200.000 gulden meeriomgezet. De bloementelers lopen dezer dagen honderdduizenden gul- j dens aan inkomsten mis. Lan delijk gaat het minstens om een miljoen gulden per dag aan ge miste opbrengst. De bloemen brengen op bloemenveiling Flo- ord ra in Rijnsburg nauwelijks iets pe op en er worden op grote schaal bloemen doorgedraaid. Alleen de gladiolenteler ontspingt de dans: de prijs van deze bloem is merkwaardig goed. Volgens P. Kralt van bloemenveiling Flora in Rijnsburg, is de schade groot, maar niet abnormaal. „Bloementelers weten dat er elk jaar een paar weken zijn dat je eigenlijk voor niks werkt. De eerste zes maanden van dit jaar zijn goed geweest dus voor de meesten is wel over deze klap heen te komen." Voor de indivi duele teler kan de miserabele prijs wel grote gevolgen hebben. „Zeker als je veel geld gestopt hebt in de teelt en de bloemen leveren niks op, ga je flink de boot in." De prijzen zijn echt abomina bel, blijkt uit een vergelijking LEIDEN/DEN HAAG Een 56-jarige Leidenaar heeft gisteren van de Haagse politie rechter A. Schuering een geld boete van 750 gulden gekregen omdat hij op 19 september van het vorig jaar een voorbijganger op de Flevoweg met zijn wind buks heeft bedreigd. De man probeerde de rechter gisteren tevergeefs van zijn onschuld te overtuigen. Hij zei dat hij als ge diplomeerd schutter het wel uit zijn hoofd zou laten om een voorbijganger te bedreigen. Al 42 jaar ging hij met vuurwapens om. Hij had het niet voor niets in het verleden tot ordonnans van prins Bernhard geschopt. De Leidenaar was bang dat hij geen nieuwe vuurwapenver gunning zou krijgen, als het tot een veroordeling zou komen. Officier-van justitie E. Gerard toonde zich niet onder indruk van de staat van dienst van de verdachte. Zij vond de verkla ring van het slachtoffer en een getuige geloofwaardiger. Beiden maakten op 19 sep tember vorig jaar een wandeling met hun honden in de omge ving van het bedrijfspand aan de Flevoweg van de 56-jarige. De honden snuffelden aan een kippenhok. Volgens de wande laars stormde de verdachte toen naar buiten, gaf zijn vrouw de opdracht om de windbuks te pakken en zou het wapen toen op een van de wandelaars heb ben gericht. De lezing van de verdachte was heel anders. Hij en zijn vrouw zouden alleen maar naar buiten gekomen zijn om de honden te verjagen. Hij had he lemaal geen buks op de man gericht. De réchter achtte dat echter toch bewezen, want de Leidenaar had nog geroepen dat hij de wandelaars zou af schieten. Rein van der Veen tussen een aantal kinderen van De Weerklank. „Destijds moest je al vroeg bepalen wat je wilde, dus koos ik voor het onderwijs. Een beslissing die ik nooit heb betreurd." foto hielco kuipers In vier woningen in de omgeving van de Lange Voort in Oegst geest is de afgelopen nacht geprobeerd in te breken. Bij alle wo ningen. ging het alarm af zodat de dader er vandoor ging. Er is niets ontvreemd. TENTEN - Door gaten te snijden in de voortenten 1 hebben dieven in de nacht van maandag op dinsdag hun slag ge slagen op een camping aan de Elsgeesterweg in Rijnsburg. Zeker twintig tenten werden vernield. Tassen met waardevolle spullen werden meegenomen en zijn later op een andere plek doorzocht. De tassen zijn, ontdaan van geld, leeg teruggevonden. PALLETOPSLAG? In gloednieuw bedrijvencentrum nabij Lammenschansstation te huur palletopslag eventueel stadsdistributie. Fl. 3.- p/dag per pallet (0.80x1 mtr.). (Fl. 75.- per maand) Voor inlichtingen: Koeriersdienst de Mey 06-52714286 Hij staat liever achter de c dan dat de belangstelling op hem gericht is. Nick Beuk uit Leimuiden staat in het dorp be kend als dé amateurfotograaf die tegen kostprijs portretten en bruidsreportages maakt. Ook reportages van popconcerten waren jarenlang zijn specialiteit. De 56-jarige Beuk fotografeert al vijftien jaar voor anderen en de laatste jaren heeft hij daar volop de tijd voor. „Ik ben werk loos en op mijn leeftijd valt het niet mee om een baan te vin den. Ik was technisch medewer ker bij de koekfabriek, maar toen die failliet ging, stond ik op straat... Daarvoor fotografeerde ik alleen op vrije dagen. Of ik deed het licht en geluid voor concerten." De wat nerveuze verteltrant van Beuk verdwijnt als hij zijn hand op een fotoboek legt. Daarin zit het werk van jaren en iedere fo to heeft een verhaal. Een plaat toont een bruidspaar dat ro mantisch geknield zit voor een kasteel. „Ik doe die reportages wel als ze erom vragen, maar ik vind het niet zo leuk. Sommi gen willen dat statie-achtige, maar ik doe het liever met een beetje gekkigheid. Naar het strand of bij een bushokje, bij een boer op het erf of op een autosloperij, daar kun je hart stikke mooie foto's maken. Maar in een park of een bos... nee." Beuk heeft zijn hart verpand aan de portretfotografie. In zijn presentatieboek prijken foto's van keurig opgemaakte darhes die recht in de camera blikken. „Hoe ze zich opmaken is heel belangrijk", weet hij. „Als het goed gebeurt kan zo'n vrouw op de foto veel mooier overkomen dan ze eigenlijk is. Soms ben ik wel een half uur bezig voordat ze een beetje vrij voor de came ra staan. Daarom ga ik ook het liefste naar de mensen toe; thuis zijn ze toch meer ont spannen." Beuk reisde jarenlang mee met de Avro Discovery-show om het geluid en het licht te regelen. Hij bladert langs foto's van Tatjana en Kim Wilde. „Dat is een hele hartelijke meid, die me speciaal kwam bedanken om dat het licht in orde was. Ik kwam in die tijd allerlei arties ten tegen. Ik heb wel eens met Tina Turner op een bankje zit ten praten", meldt hij trots. Ook de verenigingen doen re gelmatig een beroep op Beuk. „Elftalfoto's of een plaat van een huldiging of feestavond", somt hij op. „Laatst heb ik ook het geluid en het licht gedaan bij De Kleine Wereld, bij de jaarlijkse musical van die basis school. dat is niet zo groot als die concerten natuurlijk, maar die kinderen vinden dat prach tig. Echt volglicht en gekleurd licht, net professioneel." Een echte baan is de fotografie niet voor de Leimuidenaar. „Ik kan er geen droog brood mee verdienen. De apparatuur kost een paar centen en ik probeer die kosten eruit te halen. Voor een bruidsreportage reken ik bijvoorbeeld zo'n 700 gulden. En dat is een schijntje natuur lijk." TEKST LIESBETH BUITINK FOTO DICK HOGEWONING ALPHEN AAN DEN RUN «JAN WINDE Het verzet tegen de monorail tussen het Alphense NS-station en archeologisch themapark Ar- cheon begint vorm te krijgen. Volgende maand ontvangen alle raadsleden een brief, waarin een monorail door de wijk Kerk en Zanen van de hand gewezen wordt. Dat bleek gisteren op een bewonersavónd in wijkcen trum De Oude Wereld in Kerk en Zanen. Ruim vijftig belangstellende bewoners uitten opnieuw hun ongenoegen over de terugkeer van de hangbaan op de politie ke agenda van Alphen. Omdat in september een beslissing valt over de omstreden hoogtelijn door Kerk en Zanen, houdt het actiecomité op zeer korte ter mijn een enquête onder de be woners over het openbaar ver voer tussen het station en Ar- cheon. Actievoerder B. Windhorst stelde daarbij overigens duide lijk dat het actiecomité zich zo wel tegen de monorail als tegen de bussen verzet. Deze bussen rijden nu nog dwars door de wijk heen en weer tussen het station en het themapark. Tot grote ergernis van de bewoners aan de Zuider Keerkring die vanwege de overlast van bussen de monorailplannen steunen. Met dit opmerkelijke gebaar naar de bewoners aan de Zuider Keerkring hoopt het actiecomité de indruk weg te nemen dat twee groepen bewoners lijn recht tegenover elkaar staan: te genstanders van de monorail en tegenstanders van de bussen. Het actiecomité realiseert zich dat er dan wel een alterna tief moet komen om de bezoe kers van Archeon die van het openbaar vervoer gebruik ma ken te kunnen vervoeren. Zodra de resultaten van de enquête bekend zijn, richt het actiecomitézijn pijlen op de ge meenteraad. Actievoerder P. Taal verwacht dat rationele ar gumenten, gedragen door een ruime meerderheid van wijkbe woners, de nu nog weifelende raadsleden over de streep zullen trekken. Opening wordt in zomer 1996 verwacht De kans is groot dat Langeraar over twee jaar een winkelcen trum heeft. Op de hoek Lange- raarseweg-Kerkpad moet een winkelcentrum komen van on geveer 2.000 vierkante meter met 12 a 13 winkels. De eigena ren van acht winkels die bij de plaatselijke ondernemingsvere niging zijn aangesloten, hebben al verklaard dat zij naar het nieuwe winkelcentrum willen verhuizen. Het winkelcentrum is een ini tiatief van de Ondernemings vereniging Langeraar. Samen met de gemeente Ter Aar en particulieren als de Rabobank heeft zij sinds het najaar van 1993 bekeken hoe de winkel voorzieningen in Langeraar nieuw leven kunnen worden in geblazen. „De laatste jaren ver dwenen er steeds meer winkels uit het dorp. Daarom hebben wij als ondememingsvereniging het initiatief genomen om iets aan die achteruitgang te veran deren", aldus voorzitter Henri van Tol van de Onderneming- vereniging Langeraar. Acht winkeliers hebben in middels een intentieverklaring ondertekend zodat het nieuwe winkelcentrum al voor ongeveer 1.200 vierkante meter is bezet. Van Tol hoopt dat de andere vier a vijf winkels worden bezet door middenstanders uit Ter Aar. „We hebben de Ter Aarse middenstandsvereniging een brief geschreven waarin we de plannen voor een winkelcen trum in Langeraar hebben uit gelegd. Inmiddels hebben we al één belangstellende reactie ge kregen", aldus Van Tol. Over de financiering van het winkelcentrum wil Van Tol niets zeggen: „Er is geld en er is een projectpntwikkelaar. Maar hoeveel geld er mee is gemoeid en waar het vandaan komt, daar kan ik nog niets over zeggen." Van Tol acht de komst van het winkelcentrum voor 85 pro cent zeker. „We kunnen nog op onverwachte problemen stui ten. De grond op de plek waar het winkelcentrum moet ko- Kleine winkelcentra meer in trek DEN HAAG ANP Mensen die gaan winkelen bezoeken liever een klein winkelcen trum dan een groot. Belangrijke reden daarvoor is dat de grote winkelcomplexen over het algemeen slechter bereikbaar zijn. Al dus een nog niet gepubliceerd onderzoek van de provincie Zuid- Hollan<^, de Kamers van Koophandel en de gemeenten Den Haag en Rotterdam. Het onderzoek richtte zich op veranderin gen van vraag- en aanbodgedrag in de Zuidhollandse detailhan del sinds 1988. Gebleken is dat naast betere bereikbaarheid ook de 'uniformisering' van het winkelaanbod - ook in kleine centra kun je alle boodschappen doen, vaak zelfs onder één dak - en het verdwijnen van binding met vaste leveranciers een rol spe len. Meer gegevens en cijfers wil de provincie nog niet verstrek ken. Die brengt ze pas in oktober, als de onderzoeksresultaten zijn gebundeld in het rapport Winkelatlas van Zuid-Holland. ZOETERWOUDE Bewoners van de Weipoort in Zoeterwoude gaan eind augus tus zelf aan de slag om in hun buurtschap een speelplaatsje aan te leggen. Waar nu nog een plantenperkje ligt tussen de doorgaande weg en de ventweg komen straks een veermotor (een soort wipkip), een schom mel, een klimtoestel en een stang om koppeltje te duikelen. Burgemeester en wethouders gingen gisteren akkoord met de aanleg. De speeltoestellen wor den zo spoedig mogelijk be steld. Aan de noordkant van de Weipoortseweg in de polder tussen Zoeterwoude-Dorp en - Rijndijk zijn de afgelopen paar jaar nogal wat kinderen gebo ren. „Er zitten hier kort bij el kaar een stuk of vijftien kinde ren van onder de vier jaar", weet bewoonster A. van de Salm. „In nieuwbouwwijken met veel kinderen zie je dan al tijd speeltuintjes. Maar hier had de gemeente daar niet aan ge dacht." Zodra de bewoners het ge meentebestuur met een collage van geboortekaartjes op de omissie wezen, ging Zoeterwou de snel tot actie over. In vier maanden tijd werd de hele ambtelijke molen doorlopen. Het aanbod van de bewoners om de spullen zelf te plaatsen, bleek daarbij een schot in de roos. „Het is goedkoper voor de gemeente en doordat je het als buurt zelf doet, verbetert het de onderlinge contacten. Daardoor valt de speeltuin onder de soci ale vernieuwing, en was er veel gemakkelijker geld voor te vin den", verklaart Van de Salm. De bewoners moesten toch ook wel concessies doen. Het oorspronkelijke idee om direct bij de huizen een speelterreintje te maken moest worden losge laten omdat dat te duur werd. Het vijf meter brede perkje te genover Weipoortseweg 13 en 14, tussen de doorgaande weg en de ventweg bood een goed kopere oplossing. Dankzij een wegversmalling moeten de kin deren toch veilig de ventweg kunnen oversteken om bij hun speelterrein te komen. men, is bijvoorbeeld in handen van verschillende eigenaren. Maar ik ga er vanuit dat het doorgaat", aldus Van Tol. In oktober moet het ontweFp van architect Bons van de Dik- kenberggroep klaar zijn. Dan moeten de intentieverklaringen van de winkeliers zijn omgezet in een huur- of koopcontract. Volgens Van Tol houdt de archi tect rekening met de wens van de omwonenden om een par keergarage bij het winkelcen trum te bouwen. Naar verwach ting kan het winkelcentrum in de zomer van 1996 worden ge opend. Maatschappelijk Werk klaar met versjouwen van bureaus en Zoeterwoude kunnen via dit centrale kantoor een beroep doen op het maatschappelijk werk. De telefonische spreeku ren zijn dagelijks van 9.00 tot 10.00 uur en van 12.30 tot 13.30 uur. Vervolgafspraken met maatschappelijk werkers kun nen wel plaatsvinden in de re gionale kantoren. Het centrale telefoonnummer luidt: 071- 416647. De afstand is verwaarloosbaar, maar toch kan de Regionale Stichting Maatschappelijk Werk Midden-Holland (MWMH) zeg gen dat ze is verhuisd. Van Re aal 51 naar Real 5j in het kan toorcomplex Statenhof in Lei derdorp. Inwoners van de ge meenten Leiderdorp, Nieuw koop, Rijnwoude, Jacobswoude

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15