Leiden Sleutels verhoogt huren HELP.ONS' toe Gemeente vertraagt woonruimteverdeling Dramatisch protest tegen kappen bomen Fout ministerie kost corporaties 15 mille Horeca boerde goed tijdens WK-voetbal I Nog twee verdachten vast voor schietpartij bij Groenoordhallen 1| WOENSDAG 13 JULI 1994 de strook 1 Winkelcentrum /t [- Langeraar krijgt I D zeer waarschijnlijk een winkelcentrum. De opening van de 12 a 13 zaken wordt in de zomer van 1996 verwacht. Woningbouwvereniging lijdt 1,3 miljoen verlies De huur van meer dan de helft van de ongeveer 4000 huizen van woningbouwvereniging De Sleutels kan om hóóg. Dat is gebleken uit een onderzoek naar de verhou ding tussen prijs en kwaliteit van de woningen. Van het bezit van De Sleutels biedt 62 procent Veel kwaliteit voor weinig geld', stelt de corporatie vast. Dat biedt de gele genheid huren te verhogen. En daarvan zal De Sleutels 'gematigd gebruik maken', zegt woordvoerder J. Stik- voort. leiden «aap rietveldgelijk. De corporatie inde 24 miljoen gulden aan huren in De Leidse corporatie kan wel 1993: minder dan vijfhonderd wat extra inkomsten gebruiken, gulden per huis per maand. Het vorige jaar werd afgesloten Volgens het onderzoek dat de I met een verlies van 1,3 miljoen vereniging heeft laten uitvoeren gulden. Een tekort dat volgens zou na 'redelijke' huurverhogin- Stikvoort voornamelijk te wijten gen nog 2,9 miljoen gulden is aan het feit, dat de laatste meer kunnen worden binnen- paar jaar veel is geïnvesteerd in groot onderhoud. „Wij zijn niet in de positie on ze financiële situatie heel snel te verbeteren", zegt Stikvoort. Maar huurverhogingen zijn vol gens het hoofd algemene zaken van De Sleutels voor een groot aantal woningen heel goed mo- Lang niet alle huizen van De Sleutels bieden overigens veel kwaliteit voor weinig geld. Bij ongeveer duizend huizen is het juist omgekeerd. Die bieden weinig kwaliteit voor veel geld. Ook daar wil de corporatie het komende jaar iets aan doen. Het toewijzen van woningen kan veel sneller als de ge meente Leiden meer vertrou wen heeft in de corporaties. Dat beweert woningbouwver eniging De Sleutels in haar Jaarbericht 1993. Het controle ren van alle ingezonden woonbonnen, een karwei waar een week mee gemoeid is, zou achterwege kunnen blijven, meent woordvoerder J. Stik- De woonbonnenadministra- tie kost, zegt Stikvoort, ontzet tend veel tijd. „Er zijn gemid deld 30 a 40 kandidaten voor elke woning. Die worden alle maal gecontroleerd op basis van gegevens van de burgerlij ke stand. Terwijl er misschien drie of vier in aanmerking ko men voor een huis. De ge meente zou beter achteraf kunnen kijken of wij ons aan de afspraken houden." Ook over de informatievoor ziening van de gemeente Lei den is Stikvoort slecht te spre ken. „Wij kunnen geen lange termijnbeleid voeren als de gemeente geen gegevens ver strekt over zaken als woon wensen en verhuisstromen. Over een volkshuisvestingplan wordt bij de gemeente al meer dan een jaar gepraat. Het is tijd dat er op dat terrein eens wat gaat gebeuren." Gp Last van de i Gemeenteraad w'h mem ons vermoorde* smeken de bewoners van de Vijf Meilaan. knnj Toiletjuffrouw pakt dief leiden De 42-jarige toiletjuffrouw van V&D aan de Aalmarkt heeft gisteren een 37-jarige Leidenaar in de kraag gegrepen die haar portemonnee wilde stelen. De man vroeg nadat hij had ge plast of zij geld kon wisselen. De vrouw moest daarvoor even er gens anders zijn waarop de man direct met de portemonnee, die naast het kwartjesschoteltje lag, op de loop wilde gaan. De poli tie, die snel ter plekke was om de zaak verder af te handelen, prijst de moed van de toiletjuffrouw. Voetganger aangereden leiden Een 55-jarige Leidse voetganger is gisteren met een ge broken onderbeen en een hersenschudding overgebracht naar het AZL. Hij was door rood licht de Churchillaan, ter hoogte van de Telderskade, overgestoken. Een 48-jarige Noordhollandse au tomobilist reed hem aan. Fietsster breekt botten leiden Botbreuken aan voet en enkel hield een 69-jarige Leidse over aan een verkeersfout van een 35-jarige Brabantse vrachtwa genchauffeur. Hij sloeg gisteren op de kruising Korte Mare/Lan- gegracht rechtsaf en verleende daarbij de vrouw, die op de fiets naast hem reed, geen voorrang. Zij moest naar het AZL worden overgebracht. De Woningbouwvereniging Lei den (WBL) en Woningbouwver eniging Zijl en Vliet in Leiden zijn voor zo'n 15.000 gulden ge dupeerd door een fout van het ministerie van volkshuisvesting in de berekening van de huur subsidie. Dat is een schatting van Laurens Heezen van de Stichting Algemene Leidse Be- heersadministratie (ALBA) die het financieel-economische be heer van de beide Leidse bouw verenigingen voert. Volgens Heezen is door de fout van het ministerie naar ruim duizend huurders van de twee verenigingen een te hoge huurnota voor de maand juli gestuurd. Voor huurders die in acute betalingsproblemen ko men, zullen de woningbouw verenigingen regelingen treffen. Heezen: „Mochten mensen die rekening niet kunnen betalen, dan wordt per geval bekeken hoeveel geld zij na herbereke ning zouden kunnen terugkrij gen." Staatssecretaris Heerma gaf twee weken geleden toe dat zijn ministerie een fout heeft ge maakt. Bij de berekening van de huursubsidie was aangenomen dat het inkomen van huurders die subsidie ontvangen dit jaar met 5.2 procent stijgt. In werke lijkheid is dat een inkomensda ling van 2.8 procent. Deze week ontvangt de Tweede Kamer van de staatssecretaris een brief met nieuwe cijfers. Telefoontjes heeft het nog niet opgeleverd: het bord dat de ac tiegroep Vijf Meilaan heeft op gehangen aan een van de bo men op de laan. Het is een pro test tegen het kappen van zo'n vijftig bomen, waarmee de weg wordt vrijgemaakt voor de bouw van 120 huizen aan de Vijf Meilaan. 'Op last van de gemeenteraad wil men ons vermoorden', luidt de dramatische tekst op het bord. 'Help ons'. En onder die kreet staan twee telefoonnum- hun onge noegen over de kapvergunning kenbaar kunnen maken: het nummer van de secretaresse van wethouder T. van Rij (PvdA/volkshuisvesting) en dat van de 'klachtenlijn milieu'. De kapvergunning voor de bomen, op 5 juli verleend door burgemeester en wethouders, ligt sinds maandag ter inzage in het Stadsbouwhuis. De komen de zes weken kunnen mensen bezwaar maken tegen de kap. Maar de gemeente zou de bo men nu al kunnen omzagen. De Aktiegroep Vijf Meilaan is bang dat dat gebeurt, en dat protes ten zinloos zijn. Wethouder Van Rij erkent dat protesten het kappen van de bomen niet behoeven tegen te houden. Maar de angst van de actiegroep is, zegt hij, niet te recht. „Wij willen pas gaan kap pen als we ook met de bouw kunnen beginnen. Het wachten is nog op een verklaring van geen bezwaar van de provincie. En het zou mij verbazen als de actiegroep ook niet een verzoek tot schorsing zou indienen bij de Raad van State." Plannen om het bord te laten verwijderen heeft de wethouder niet. „De gemoederen in die buurt zijn al zo verhit en dat zou alleen maar erger worden als wij dat bord weghalen." Park wandeltochten beiden wijkt af van landelijk beeld De Wandelkring Leiden zet op woensdag 27 en donderdag 28 juli wandeltochten van vijf en tien kilometer uit in plantsoe nen en parken in Leiden. De start is tussen 9.00 en 15.00 uur vanaf het Stadhuisplein in Lei den. De kosten bedragen drie gul den, elke deelnemer ontvangt na afloop een medaille. leiden/noordwuk» Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volgeschreven ansichtkaart, niet uit een buitenland maar uit onopgemerkte plekken in Leiden en de regio. Moderne martelkamers zijn het. Met een overvloed aan vervaarlijk ogende stalen apparaten, katrollen en gewichten. Metalige klanken stijgen op, aangevuld door onderdrukte kreten van pijn en uitputting. Een lustoord voor masochisten, die genietend in de spiegel kijken naar hun zwetende, zwoegende lijven. De drie fitnessruimten van Leidse Krachtsportvereniging (LKV) De Spartaan aan de Groenesteeg bieden een uitgebreid assortiment 'martelwerktuigen'. Zo'n beetje half Leiden komt hier op gezette tijden om de spieren een beurt te geven. Jong en oud bindt hier de strijd aan tegen de allesvernietigende tijd. Het gevecht om een jong en strak lichaam, dat altijd gedoemd is te misluicken. In hun spieronderhoud gaat de categorie bodybuilders het verst. Zij streven naar een levend kunstwerk, in de vorm van een uitbundig geboetseerd lijf. Als echte Spartanen trainen ze met gewichten van tientallen kilo's. Aan katrollen worden ze omhoog gehesen of met halters in de lucht getild. Zware handarbeid, die de nekaderen doet zwellen en de opbollende spieren steeds verder oprekt. Een indrukwekkende spiermassa is het ideaal, dat wordt bereikt na jaren dagelijkse training. Zelfkwelling is voor de in fleurige 'camping smokings' geklede heren en een enkele dame, een dagelijks ritueel. De categorie die het niet zo ver kan of wil schoppen, doet het rustiger aan. Komt naar de sportschool om het lichaam lenig en de spieren soepel te houden. Het is een misverstand te denken dat sportscholen alleen bezocht worden door 'klerenkasten'. Het merendeel van de Spartaan-bezoekers heeft het gemiddelde postuur dat normaal is voor mannen of Vrouwen leggen de accenten van hun training op de 'probleemzones': billen, bovenbenen en buik. Stevig oefenen moet het gaan 'blubberen' van deze lichaamsdelen voorkomen. In soms heel ongemakkelijk uitziende badpakken met bilveter, waaronder neonkleurige legging, nemen ze de verschillende spiergroepen systematisch onder handen. Met een door de leiding verstrekt oefeningen schemaatje lopen ze van zaal tot zaal. Eerst een stukje lopen op de band, dan de 'leg-press', 'pectoral' en 'lattimes machine'. Wie hier voor het eerst komt ontdekt allerlei onvermoede spierpartijen. Die daags na de training ineens hun aanwezigheid tonen, in de vorm van hevige pijnen op de meest vreemde plekken in het lichaam. Wie wil weten waar de pijn 'm nu precies in zit werpt de tweede keer een blik op een van de posters aan de muur. Die geven een zeer gedetailleerd overzicht van alle mogelijke pijnpunten. Ooit gehoord van de 'lange tenenstrekker'? Is het werk gedaan, dan is het tijd voor een filtersigaret aan de bar. Roken is wel een beetje vreemd in deze omgeving, waar een gezond en mooi lichaam als het grootste goed geldt. Toch wordt er druk gezondigd. De kleine ruimte bij de bar ziet op spitsuren blauw van de rook. Het staat in schril contrast met de in bordjes omlijste gezondheidstips aan de muur ('Moe? Neem een vitamine C'). En de in een glazen vitrine uitgestalde preparaten zoals chroom-picolinaat (mineraal voor het verlagen van het vetgehalte en voor opbouw van het spierweefsel) en tyrosin (natuurlijk pepmiddel) en trypofaan (slaapmiddel, dat groeihormonen moet opwekken en het vetgehalte zou verlagen). Prestatiebevorderende middelen die aan de bar te koop zijn. Andere 'doping' is ten strengste verboden, zo staat te lezen in de huisregels van De Spartaan. Artikel 1: 'Het gebruik en handelen in farmaceutische middelen is ten strengste verboden. Bij verneming hiervan wordt de politie ingeschakeld.' Wie verstandig is houdt het dus bij het nuttigen van een 'isotoon' drankje. erna straatsma loman leefmans In tegenstelling tot het landelij ke beeld heeft de Leidse horeca niet of nauwelijks geleden on der de wereldkampioenschap pen voetbal. Uit een bliksemon- derzoek van de Koninklijke Ho- recabond blijkt dat de Neder landse horeca, vooral cafe's en restaurants, een verlies van 30 miljoen gulden in vergelijking met vorig jaar leed. Leiden wijkt daarvan af. De zogeheten 'voet- balcafe's' en afhaalrestaurants deden het zelfs beter dan in 1993. De rest spreekt van 'onge veer hetzelfde'. Volgens de Horecabond had den veel cafe's, ondanks het neerzetten van een televisie of scherm, het rustig omdat de meeste mensen toch thuis voor de buis bleven kijken. Ook trok ken enkele populaire 'voetbal kroegen' mensen weg uit ande re horecagelegenheden, zo blijkt uit het onderzoek. Leiden geeft echter een ander beeld te zien. Cafe's waar het publiek altijd al voetbal-minded is, zoals het Brandewijntje, Mal le Babbe en 't Derde Deurtje leefden op tijdens het WK. Maar ook de eigenaars ën bedrijfslei ders van de tientallen andere kroegen waar ook een of meer tv's stonden opgesteld, melden dat het 'druk en gezellig' was. „Ook na het verlies", aldus P, van der Groen van de Plantage. De verwachte omzetderving bij restaurants lijkt in Leiden ook mee te zijn gevallen. „Al leen als Nederland speelde, was het minder, de andere dagen viel het mee", aldus een woord voerder van eetcafé M'n Broer. Bij Annie's en de Brasserie kinkt hetzelfde geluid. Volgens Leo V&. l p Minervafeest leidt tot veel klachten Omwonenden van het NEM- terrein aan de Vrijheidslaan hebben gisteravond massaal geklaagd over geluidsover last. Het terrein wordt dezer dagen gebruikt door de jubi lerende studentenvereniging Minerva. Minerva had gister avond bij wijze van verras sing een optreden van Nor maal georganiseerd. Op aan dringen van de politie werd het aantal decibellen terug geschroefd. Na het optreden stroomden andermaal klach ten binnen bij de politie. Omwonenden klaagden dit keer over het lawaai dat de feestgangers maakten bij hun vertrek. Zirkzee naar Lammenschansweg De firma Zirkzee verhuist dit najaar van de Zeemanlaan naar een groter bedrijfspand aan de Lammenschansweg. Directeur G.J. Zirkzee van het 65-jarige in- terieurbedrijf bevestigde, dat zijn bedrijf zich vestigt in het voormalige pand van Beckers carrosserieën. Aan de Zeemanlaan stuitte uitbreiding op bezwaren. Wat er met het oude pand gebeurt als Zirkzee in november vertrekt, is onduidelijk. Onderhandelingen zijn nog gaande, onder meer met begrafenisonderneming Eenvoud. Deze Haagse onder neming heeft een vestiging aan de Hogewoerd maar wil daar weg omdat de parkeersituatie de bedrijfsvoering belemmert. Kamphues die een aantal Leid se restaurants bestiert was het 'iets minder' maar dat werd voor hem ruimschoots goedge maakt door de activiteiten rond het 10-jarig bestaan van restau rant Pardouza. Tot slot meldt bedrijfsleider M. Rooijakkers van De Grote Beer dat er in zijn zaak juist goede zaken zijn ge daan door niets aan voetbal te doen. Geen oranje slingers, rood-wit-blauwe vallen of grootbeeldtelevisie. „Onze eet- hoek liep boven verwachting goed met mensen die niet van voetbal houden." Noordwijk De horeca in Noordwijk heeft wel minder omzet gedraaid tij dens de voetbalwedstrijden. „Dit kost dik geld", zegt Peter Hoogeveen van restaurant Bon Bon. „Van mij mogen ze die in terlands in het weekeinde schrappen. Die zijn desastreus voor de horeca." De bestedingen van toeristen hebben het gemis aan inkom sten van de plaatselijke bezoe kers niet kunnen opvangen. „Het is een rustig seizoen. En dan hebben wij nog redelijk kunnen draaien, omdat we 's middags al open zijn. Maar dat het minder is, weet je van tevo ren", vertelt de beheerder van 't Centrum. Dat de meeste mensen op de avond van een belangrijke Oranje-wedstrijd niet kozen voor een diner buitenshuis, lag voor de hand. Maar ondanks te levisietoestellen en allerhande versieringen trokken ook de ca fés niet het verwachte publiek. Bij The Harbourlights roept een medewerkster dat de avond 'vreselijk' was. En bij Thomas betitelt de eigenaar de avond als 'een gewone zaterdag'. Woensdag tot 22.00 Lakenkermïs, rond Molen de Valk vanaf 20.00 Musical Anatevka (Minerva), Schouwburg Donderdag 11.00-16.00 Expositie 'Kijk op Leiden', Hooglandse Kerk 12.30-13.15 Orgelconcert, Har- tebrugkerk, Haarlemmerstraat 15.30-J6.30 Straattheater, Ge broeders Flint, Stadhuisplein 15.30-18.00 Volleybaltoernooi, Stadhuisplein 18.30-22.00 Internationaal zang- en dansfeest 'Leiden We reldstad', Stadhuisplein vanaf 20.00 Musical Anatevka (Minerva), Schouwburg leiden hans koenekoop Twee verdachten zitten nog vast in verband met de schietpartij op het terrein van de Groen oordhallen, waarbij een 36-jari- ge man uit het Brabantse Waal wijk om het leven kwam. Het zijn een 31-jarige man uit Voor schoten en een 30-jarige Leide naar. Een derde verdachte, een 56-jarige man uit Lage Zwaluwe (ook in Brabant) is inmiddels vrijgelaten. Volgens persofficier van justitie Zandbergen waren er onvoldoende redenen om de man nog langer in voorlopige hechtenis te houden. De schietpartij, die plaats-> vond in de nacht van 8 op 9 juni op het grote parkeerterrein ach ter de Groenoordhallen, is nog altijd niet opgelost. Vandaag be slist de rechter of de hoofdver dachte, de Waalwijker, nog eens dertig dagen langer in voorar rest moet blijven. Wanneer het openbaar ministerie genoeg be wijzen heeft om de zaak voor te laten komen, is nog niet be kend. De Waalwijker werd in de nacht van woensdag 8 op don derdag 9 juni door een voorbij ganger gevonden in een rode Fiat 127. Hij was met enkele schoten door het hoofd om het leven gebracht. Een eind ver derop op het parkeerterrein lag de 31-jarige Voorschotenaar. Hij had een schotwond in zijn bovenbeen, bij hem werden twee vuurwapens aangetroffen. Over de inhoud van het on derzoek weigert Zandbergen mededelingen te doen. Daar door blijft het gissen of de schietpartij een kille afrekening was of een uit de hand gelopen familievete. Vast staat dat de twee mannen elkaar eerder op de avond hebben ontmoet op de parkeerplaats bij molen de Valk in Leiden. De Voorschote naar is daar bij de Waalwijker ingestapt. Wat de betrokken heid van de voorlopig vrijgela ten Lage Zwaluwer en de nog in hechtenis verblijvende Leide naar is, is niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13