Mariënburg tobt met nota 'priesterambt' Kerk Samenleving 'Geef Arafat toegang tot Jeruzalem' Oude oosten dicht bij huis WOENSDAG 13 JULI 1994 redactie dick van der plas, 071 -356443 BUITENLAND KORT Seksueel misbruik Een rooms-katholieke pries ter in Nieuw-Zeeland is gis teren tot een gevangenisstraf van vier jaar veroordeeld we gens seksueel misbruik van een minderjarig meisje. Vol gens de Nieuwzeelandse me dia is de priester zelf betrok ken geweest bij het opstellen van kerkelijke richtlijnen voor het omgaan met men sen die seksueel misbruikt zijn. Het Hooggerechtshof in Palmerston North oordeelde dat Peter McCormack, vica ris-generaal van een diocees op het noordelijke eiland van Nieuw-Zeeland, een vaderfi guur voor het meisje was ge weest en daarom haar ver trouwen ernstig beschaamd heeft. Volgens rechter Rod ney Gallen draagt het meisje mogelijk voor de rest van haar leven de sporen van het misbruik mee. McCormack achtte zich schuldig aan acht gevallen van misbruik van het meisje tussen 1986 en 1992. In diezelfde periode heeft de priester zijn kerk ge adviseerd over het omgaan met mensen die sexueel mis-, bruikt zijn. Bisschop Peter Cullinane heeft zijn veront schuldigingen aangeboden voor het gedrag van de pries ter. Lekenvoorgangers De .Anglicaanse synode heeft zich met overgrote meerder heid uitgesproken voor het principe dat leken niet in eu charistievieringen kunnen voorgaan. Maar tijdens de twee uur durende discussie in York zei een synodelid dat "in een niet onbelangrijk aantal parochies' de eucha ristie niet meer door pries ters wordt geleid. Een lid van de evangelische vleugel in de Anglicaanse Kerk, Timothy Royle, vroeg in een motie de bisschoppen op welke theo logische gronden, zo die er al zijn, uitsluitend bisschoppen en priesters in de eucharistie voorgaan. Daarop diende bisschop Stephen Sykes van Ely een amendement in waarin werd uitgesproken dat eucharistievieringen ge leid door leken 'niet in over eenstemming met de angli caanse traditie' zijn. Dit amendement werd vervol gens door de synode aange nomen. Aartsbisschop Geor ge Carey van Canterbury noemde de motie van Royle 'onnodig, ongewenst en slecht getimed'. Het voorstel was 'on-anglicaans' omdat de Anglicaanse Kerk het ge wijde priesterschap altijd als een wezenlijk 'teken' van haar kerk-zijn heeft be schouwd. Democratie Palestijnse christenen moe ten streven naar een demo cratische regeringsvorm voor de toekomstige Palestijnse Staat. Zonder democratie kan ons leven onder de islam heel moeilijk worden. De Pa lestijnse bevrijdingstheoloog dr. Nairn Ateek. anglicaan, heeft dat in Jeruzalem ge zegd aan het slot van de eer ste internationale conferen tie over het christelijke erf goed in het Heilige Land. Ateek zei te hopen op en te bidden voor godsdienstvrij heid in de toekomstige Pales tijnse Staat. Alleen een de mocratie is tolerant ten op zichte van de godsdienst. Be paalde vormen van gods dienst respecteren echter de democratie niet. Palestijnse christenen zullen volgens de theoloog problemen houden in een islamitische of een or thodox-joodse staat. Een vol ledig democratische staat zal het geloof niets in de weg Pleidooi voor nieuwe opvattingen kan tot scheuring leiden den haag anp Een discussienota van de progressief-katholieke Mariën- burgvereniging, die pleit voor een vrijere opvatting van het priesterambt, zou wel eens tot een scheuring binnen de vereniging kunnen leiden. weergeeft. Volgens secretaris L. Rompelberg hebben enkele bis schoppen via informele contac ten duidelijk gemaakt dat de in houd van de nota niet door de beugel kan. „We distantiëren ons niet van de nota", begadrukt Rompel berg. „Als bestuur hebben we nog geen standpunt bepaald. Maar we weten dat de nota niet geheel strookt met wat de bis schoppen zeggen. Daarom moeten we er voorzichtig mee omgaan." Wiemers begrijpt dat het be stuur wil voorkomen dat de op vattingen van zijn commissie als het standpunt van de Ma- riënburgvereniging de wereld in gaan. „De Rooms-Katholieke Kerk is nog lang niet toe aan een andere opvatting van het priesterambt. Als nu een presti gieuze vereniging, die trouw ka tholiek wil zijn. een onkatholiek standpunt gaat verkondigen, zit de kat in de gordijnen. Dan is er Dat zegt Ton Wiemers, lid van de commissie die de nota schreef. „We pleiten voor een nieuwe opvatting van het ambt", aldus Wiemers. „Er zul len wel geluiden komen dat dit absoluut niet kan. Wellicht komt het zelfs tot een scheuring binnen de vereniging." De recente nota 'Voorgaan bij de maaltijd des Heren' is een inventarisatie van bestaande rooms-katholieke vieringen waarin leken voorgaan in het delen van brood en wijri. De au teurs juichen de 'praktische op lossingen' voor het priesterte kort toe, zien deze als 'het werk van de Geest van Christus' en verwachten dat de Mariënbur- gers er 'blij' mee zijn. Het bestuur van de Mariën- burgvereniging heeft inmiddels inderhaast verklaard dat de no ta niet het bestuursstandpunt een grens overschreden." Volgens Wiemers, die jaren lang voorganger was in de rooms-katholieke basisgemeen te De Duif in Amsterdam, verte genwoordigt zijn commissie het meest vooruitstrevende deel van de Mariënburgvereniging. „Er zijn natuurlijk ook een hoop leden die niet zo progressief zijn." Wiemers benadrukt dat de commissie niet tegen het pries terambt is. „We vinden dat het voorgaan in de eucharistie aan ambtsdragers voorbehouden moet blijven, maar zeggen tege lijkertijd: wijdt degenen die voorgaan. Je wordt niet priester door de wijding, maar je wordt gewijd omdat je priester bent." Volgens de woordvoerder van het Rooms-Katholieke Kerkge nootschap, J. Mourits, geldt de bisschoppelijke brief 'In Chris tus' Naam' uit 1992 nog steeds als het standpunt van de bis schoppen over het priester ambt. De brief veroordeelde on der meer de goedkeuring die Mariënburg-voorzitter P. Jansen in 1991 op persoonlijke titel hechtte aan lekenvoorgangers. jeruzalem. gpd geven", aldus Bandel. Arafat moet volgens hem worden toegelaten op de Tem pelberg omdat Israël vrijheid van godsdienst garandeert. De 'muur van angst' die tussen de Arabische en joodse wijken ligt kan volgens hem alleen worden afgebroken als 'de rechten van de Palestijnen niet worden ge schonden en als de Palestijnse nationale identiteit wordt geres pecteerd'. De Israëlische organisatie Rab bijnen voor Mensenrechten is het niet eens met het verzet van Jeruzalems burgemeester Ehud Olmert tegen een bezoek van PLO-leider Yasser Arafat aan Je ruzalem. „Als Israël de controle wil houden over Jeruzalem, zal het er op moeten toezien dat niemand kan klagen over de vrije toegang tot de heilige plaatsen", aldus Rabijn Ehud Bandel, directeur van de organi satie. Rabijnen voor Mensenrech ten werd in 1988 opgericht. Het is een groep van negentig rab bijnen uit de orthodoxe, conser vatieve en liberale stromingen van het jodendom. De groep controleert ondermeer de nale ving van mensenrechten in de bezette gebieden. „Als we echt willen dat Jeruzalem verenigd blijft, zullen we het alleenbe- heer over deze stad op moeten heiliglandstichting. Het Bijbels Openluchtmuseum op de Heilig Landstichting haalt deze zomermaanden 'het oude oosten dicht bij huis'. Elke zondag worden in een nagemaakte oosterse straat allerlei activiteiten voor jong en oud georganiseerd. De bezoeker kan zich onder meer verkleden in Romeinse of Griekse kledij, kennismaken met de 'oorspronkelijke' bewoners van de huizen aan de straat of van een Egyptische schrijver leren hoe ze hun eigen naam in hië rogliefen kunnen schrijven. Informatie over het programma van het Bijbels Openluchtmuseum is verkrijgbaar via telefoonnummer 080- 229829. foto pr BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Piershil: E.B. Kok, kan didaat te Hierden. Aangenomen: naar Hengelo (0): F.P. Leever te Sydney (Uniting Church Australië); naar Kerkenveld-Alteveer: G. Kobes. kandidaat te Vriezenveen; het beroep door de Generale Synode tot predikant voor buitengew. werkz. (predikant direkteur van de Vereni ging Hervormd Opleidingscentrum Ruimzicht): C.J. Rensink, predikant voor buitengew. werkz. (secreta ris/coördinator H. E.B. Bedankt: voor Elim: B.A. Dubbeldam te Zwammerdam. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar De Bilt-Bilthoven: G. Hagensjr. te Rotterdam-Zuid. BOEKBESPREKING DE RECHTER HOe HARD WA5 D6 GELUIDSOVER LAST VA/V UW BUUR/VIAN HOE" HftRD WAS DE" OVERu\st VAN UW HUURMAN Mr. Jesse van Muylwijck ttor HARD V/A-S üe" overlast JA.20 0/VöE- VEER COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: B.M Essenberg, G.P. Arnold (adj), J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN R.D Paauw, tel dag 9 30- 11 30 uur 071-356215. of per post. HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071-323508 Fam. berichten 071-323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma -vrij. van 08.30-17 00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij. van 8.30-17.00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij vooruitbet. (ind. BTW) per acc giro autom bet per maand 29,30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar ƒ329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj 18.00-19 30 uur, zat 10 00-12 00 uur. Tel 071-143241 HET WEER Kans op onweer neemt tot Onder een strakblauwe hemel wa ren er gistermiddag nauwelijks nog plaatsen in ons land aan te wijzen waar het kwik de tropische limiet van 30 graden niet overschreed. Dat was te danken aan een door staande zuidoostenwind, die de he te continentale lucht tot over de stranden joeg. De hoogste tempe raturen werden nu eens niet op de traditionele 'hot spots' in Limburg gemeten, maar in het Zuidholland se duingebied, waar het 33 graden werd. De grote hitte was goed te verdragen omdat de lucht kurk droog was. Tegen vijf uur in de middag mat ik een relatieve voch tigheid van slechts 28 procent. Ook in de meeste landen om ons heen laat de zomer van zich spre ken. Het doorgaans koele Engeland deelt in de tropische warmte tot 34 graden. Boven West-Frankrijk is een vore van lagedruk ontstaan, die in richting van ons land trekt. Voor de storing uit is het vanmiddag zonnig en erg warm met nog steeds een aflandige wind. Als de vore overtrekt, draait de wind naar het noorden, waarbij het flink afkoelt. De voortgang van de hittestoring verloopt traag, waardoor het tijd stip waarop de koelere wind bin nenvalt moeilijk valt in te schatter Mogelijk lekt er vanmiddag of van avond al wat frissere lucht van de Noordzee de westelijke kuststrook binnen. Blijft deze uit, dan belevei we een uiterst warme, broeierige nacht met minima van rond 21 graden; tegelijkertijd neemt de kans op onweer toe. Morgen ligt de vore van lagedruk nog altijd in de buurt; er is meer bewolking met een wat grofere onweerkans. De hoogste temperaturen lijken dan weer weggelegd voor de oostelijke helft van het land met 30 graden o meer, de kustprovincies kunnen eerder rekenen op een verfrissende wind van de Noordzee met 22 tot 25 graden. Die afkoeling zet zich vrijdag door tot over het hele land. Het hoge- drukgebied boven Oost-Europa is dan wat verzwakt, maar een vers oceanisch hoog schiet te hulp en veegt tijdens het weekeinde de on- weersachtige storing van de kaart. De zomer begint dan weer van vo ren af aan. De wind ruimt naar noordoost en bij veel zon vertoont het kwik een opgaande lijn. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Langs de westkust en in het noorden veel bewol king en vooral vandaag pe rioden met regen In het zuidoosten ook geregeld zon. Maxima aan de west kust ongeveer 18 graden, in het zuiden langs de Zweedse grens ongeveer 26 graden. In het zuiden veel zon. droog en warm met maxi ma van ongeveer 28 gra den. Naar het noorden toe wolkenvelden, met name vandaag nu en dan regen en middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Denemarken: Warm en overwegend zon nig. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en vooral in het oosten een enkele bui, mo gelijk met onweer. Middagtemperatuur uiteenlopend van 17 graden in het wes ten van Schotland tot 24 graden in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Perioden met zon en beide dagen kans op een regen- of onweersbui. Maximum temperatuur ongeveer 24 graden, van daag in het oosten nog tegen de 30 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: In Bretagne en Normandié vooral van daag wolkenvelden en een enkele bui. Elders zonnig en morgen een lokale re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden, vandaag in het oos ten nog 30 graden. Langs de Bretonse en Normandische kust wordt het onge veer 22 graden. Portugal: Veel zon maar in het noordwesten ook nu en dan bewolking of mist. Droog. Middagtemperatuur langs de kust van 22 graden aan de Costa Verde tot 32 aan de Algarve, landinwaarts nog iets warmer. Zonnig, maar langs de Golf van Biskaje ook wolkenvelden en kans op wat regen. Middagtemperatuur in het binnenland ruim boven de 35 graden, aan de Cos ta's maxima rond 30 graden Aan de kust in het noordwesten wordt het onge veer 22 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, aan de noordzijde enkele wol kenvelden. Droog. Op de zuidstranden maxima ongeveer 30 graden. Tunesië: Vrij zonnig. Vlak aan zee maxima iets boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig. Morgen vooral in het oosten kans op een lokale onweers bui. Middagtemperatuur uiteenlopend van 25 graden bij Biarritz tot rond 32 ten zuiden van Lyon. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 32 graden. Italië: Overwegend zonnig en plaatselijk een regen- of onweersbui. Morgen in het noorden meer bewolking. Middagtempe ratuur ongeveer 31 graden. Corsica en Sardinië: Meest zonnig. In het noorden van Corsi ca ook wolkenvelden. Middagtempera tuur ongeveer 28 graden op Corsica en 32 op Sardinië. Morgen nog iets war- Griekenland en Kreta: In het noorden veranderlijke bewolking en een enkele regen- of onweersbui. In het zuiden van Griekenland en op de meeste eilanden droog en geregeld zon. Middagtemperatuur ongeveer 29 gra den. in het binnenland veel warmer. Turkije en Cyprus: Aan de noordwestkust bij de Dardanel les later ook elders een enkele regen- of onweersbui. Verder droog en flink wat zon. Middagtemperatuur aan zee ruim boven de 30 graden. Duitsland: Zonnig en warm. In de zuidelijke helft toenemende kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 29 graden in Sleeswijk-Hol- stein tot 33 graden plaatselijk in het Rijndal. Morgen iets koeler met maxima van ongeveer 28 graden. Zwitserland: Overwegend zonnig. Vooral in het noor den kans op een fikse onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 29 graden. Oostenrijk: Perioden met zon en plaatselijk een ste vige regen- of onweersbui. Maxima on geveer 27 graden. KNIï Neerslagkans Mimmumtemp Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN DONDERDAG 14JULI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.34 Zon onder 21.3 Maan op 12.26 Maan onder23.3 Waterstanden Katwijk Hoogwater07.22 20.09 Laag water 03.31 15.34 Weerrapporten 12 juli 20 uur: Vhssingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona 8oedapest Bordeaux ZZ04 32 17 Oj Dublin Innsbruck half bew. n 6 30 18 0. zo 3 32 18 0. Nl 30 23 nnol 16 13 7, D3 32 21 ano-3 32 14 z3 27 21 0. zerand 28 12 0. nnw8 27 18 0 w3 30 19 uw5 33 17 ozo3 31 18 0 w3 37 16 iw 5 33 18 0 Stockholm onbew. Warschau onbew Wenen onweer Zurich onbew. Bangkok half bew. Buenos Aires onbew./ Casablanca half bew. Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv Vancouver onbew Saint-Amour „Een roman over een priester die een compleet mens wordt. En een verhaal over hoe mijn leven had kunnen verlopen." Zo noemt tv-joumalist André Truyman uit Naarden zijn re cent verschenen roman 'Saint- Amour, de biecht van een pries ter'. Truyman trad in 1953 op 21-jarige leeftijd in Gent in bij de orde der Dominicanen. Ze ventien jaar later, in 1970, be sloot hij te huwen en dat bete kende automatisch het einde van zijn priesterschap. „Ik dacht: dit duurt maar even. Als ik een paar jaar wacht, kan ik weer terugkomen", zegt Truy man. Maar hij kwam bedrogen uit. De kerkelijke hervormingsbe weging van de jaren zestig werd van hogerhand de pas afgesne den. In 'Saint-Amour' beschrijft Truyman semi-autobiografisch zijn ervaringen van twintig jaar geleden: zijn leven als celibatair priester en zijn seksuele bevrij ding. Daarnaast geeft het boek een zeer kritische visie op de rk- kerkgeschiedenis van de afgelopen dertig jaar. André Truyman (61) draagt een hip zwart-leren vestje en een fraaie grijze bloes. Hij brandt van nieuwsgierig heid naar de ontvangst van zijn 'Saint-Amour'. Geen beeld van een zich verstervend priester dus. Toch was het met dat oogmerk dat Truyman op zijn eenentwin tigste toetrad tot de orde der Dominicanen. Achteraf beschouwt hij het deels als een psychologische ontwij kingsmanoeuvre: „Ik groeide op in een omgeving die seksualiteit afkeurde. Ik voelde niet veel voor het huwe lijk. Ik dacht dat ik er op deze manier ook boven kon staan. Het intrigeerde me, zo'n gemeenschap die wordt geleid door ongehuwde mannen. Ik wilde bijzonder zijn, hoge eisen stellen aan mezelf en bij die elite ho ren." Truyman maakte het kloosterleven slechts kort mee. André Truyman: „Iedere christen is geroepen in geloof, hoop en liefde zijn naaste te respecteren." foto cpd Al snel werd zijn leven dat van een priester-journalist, eerst binnen de kerk, later bij de KRO. Hij reisde veel en maakte kritische documentaires over de Wereldkerk. Ondertussen bleef hij in de priestergemeenschap ver keren. In Hilversum woonde hij bij deken Schlütken in. En iedere ochtend om kwart over zeven droeg hij in de Hilversumse Willibrordkerk de mis op. „Daar heb ik akelige herinneringen aan. Stond ik daar in een donke re koude kerk totaal alleen de eucharistie te vieren. Het behoorde tot mijn taken, maar het sloeg natuurlijk ner gens op. In je eentje de mis vieren, dat is net als zelfbe vrediging". Hetgeen ons op het onderwerp van 'Saint-Amour' brengt. Truyman was priester in de jaren na het Twee de Vaticaanse Concilie (1962-'65), de tijd dat de rk-kerk opeens totaal in beweging kwam. Discussies kwamen los, van onder tot boven in de kerkelijke hiërarchie. Onder meer over het celibaat, waar Truyman zelf ook grote moeite mee had. Hoe, staat beschreven in 'Saint- Amour', het verhaal over Louis Clément, een priester-journalist die sterk op Truyman zelf lijkt. In dagboekvorm worden Clé ments ervaringen verteld. Het 'tot wet verheven ideaal' van het priesterlijk celibaat maakt hem steeds eenzamer en ongelukki ger. Hij brandt van verlangen naar een vrouw in bed en aan zijn zij. Hij ziet de waarde van het celibaat ook steeds minder in. „Iedere christen is geroepen in geloof,'hoop en liefde zijn naaste te respecteren. Dat be paalt zijn waarde en niet zijn keuze voor 'een hogere levens staat'", schrijft Clément ergens. Clément heeft op zijn 37e zijn eerste Seksuele ervaring. Met de muziek van Leonard Cohen op de achtergrond wordt hij voor het eerst 'één' met een vrouw. Twintig jaren gaan er daarna overheen tot hij werkelijk los is van schuldgevoelens. De roman eindigt gelukkig - Clément heeft een lat-rela- tie met een non, en kan in intieme verbondenheid met anderen ondertussen ook als priester blijven werken. Truymans leven is anders verlopen. Hij besloot te hu wen en dat betekende het einde van zijn priesterschap. „Ik hoorde niets officieel, maar het kerkelijk recht i§ duidelijk en voor iedereen bekend. Ik kreeg van ver scheidene collega's in de kerk de raad om te gaan sa menwonen en in de kerk te blijven. Maar dat zou een dubbelleven betekenen en dat wilde ik niet." Saint-Amourde biecht van een priester André Truyman. - Leu ven Kritak, 1994. - 261 p. Prijs 34,90 gulden. willemien schenkeveld/gpd

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12