^Aterkrant 'De ANWB van het water' 'Het mooie van zeilen is het drinken' Geertje heeft niet zoveel met de wal Pont over de Zijl blijft in de vaart Geen pier te krijgen HALVE PRIJS WARNECKE MODE Bij de EHBO is het vooral 's nachts druk Bestemming: Kagerplassen In de winter zijn het volgens een barkeeper van de Kaagso ciëteit de ijskoude Beerenbur- gers. Maar nu, nu de tropen voor even naar Zuid-Holland zijn gekomen, is bet bier. Veel bier. ja, de gemiddelde Kaag- weekzeiler draait zijn hand niet om voor een paar meter. Zeilen en drank. Bijna lijken die twee zaken synoniem als je om je heen kijkt bij de bar op het terras voor de Kaagsociëteit. Guus Moes is jurylid van de Re genboograce. „Er wordt door de zeilers best een biertje gedron ken", zegt hij. „Misschien soms wel een biertje te veel. De jury drinkt zelf pertinent niet, geen druppel. Dat staat in het wed strijdreglement." Volgens Jaap Hage, ris opleidingen zeilsport, wordt er tijdens het wedstrijdzeilen niet gedronken. „Maar contro leren doen we dat natuurlijk niet. Na de wedstrijd wordt er vaak wel stevig ingenomen. Ik denk overigens dat dat drinken meer speelt bij de motorboot vaart dan bij de zeilsport. Als je gewoon vaart, kun je lang ver bloemen dat je hebt gedronken. Alleen met het inschatten van de afstand ga je fouten maken. Bij het aanmeren, dan zie je het. Op het water hakt drank er ook nog eens extra in. Je wordt rozi ger. Dat vergeten de mensen." Aan de bar staat routinier Ed Bok met zijn fokkemaatje Van Eeden een glaasje bier te drin ken. Na een pleidooi voor de te rugkomst van de 16 kwadraat, dat nostalgische bootje waarin velen van ons het zeilen hebben geleerd, komt het gesprek op de spiritualiën. „Bij alle sporten wordt er toch gedronken", zegt Bok. „Ook bij het zeilen dus. Ik zeg altijd maar: het mooie van het zeilen is het drinken. Ik heb vroeger een boot gehad die heette Lam et Valom. Ja, dat was dus een Franse graaf. Ha, ha! Maar nou even serieus, als je echt zeilt kun je aan boord heleiyiaal niet drinken. Maar naderhand, ja, naderhand... Dat is bij alle sporten toch zo? Waarom denk je dat Nederland van Brazilië heeft verloren?" Juist, ja. Gaan die zeilers alle maal met de auto naar huis? Misschien dan toch maar een slaapplaatsje zoeken in het vooronder. En dan 's morgens je voor de zoveelste keer voor nemen: bij mij komt er vandaag geen brank aan doord, eh... drank aan boord." CEESVAN HOORE Engelse banken halfgeld Ann Christian Art jillegom 'rijdag 1 7.00 ui gesloten (Ind. i Geen pier meer te krijgen. Nergens. Karei Schimmel weet het ze ker. En als iemand in Leiden en omstreken weet van pieren of wurmen, dan is het Karei Schimmel wel. „Komt door het weer", zegt de ras-Leidenaar, kenner van paling, van peuren en van scheidsrechteren, maar dat laatste terzijde. „Het is warm, de grond is als een kogel en daar krijg je geen schop meer in. Wie wil vissen met wurm had zijn maatregelen maar moeten nemen." Dat heeft hij zelf uiteraard gedaan. „Maar natuurlijk", zegt hij, „wat dacht je dan? Een lege speciekuip en dan in april een hap goeie bladaarde erop en een stel natte kranten erboven. Kan je moeiteloos een stuk of 500 pieren in bewaren. Komt nu goed van pas, zo'n trucje. Want het is warm en dan loopt de paling als een trein. Groeien ze ook lekker snel." Blijft over dat de recreatie-visser natuurlijk altijd nog kan henge len met brood of maden. „Uiteraard", beaamt Karei. „Vooral met maden. Ik heb nog wel een tip ook. Gooi 's avonds een T- bone-steak op je balkon. Gegarandeerd dat die de andere dag vol zit met die beestjes. Goeie vangst verzekerd". AD VAN KAAM ZOMERKOLLEKTIE Nu is de beste tijd om onze zaak te bezoeken. Want vanaf heden verkopen wij tientallen mode-topmerken voor de HALVE PRIJS en minder. Breestraat .151, 2311 CN Leiden Tel. 071-124586. WOENSDAG 13 JULI 1994 LOGBOEK Dinsdag 12 juni, Kagerplassen Hoog bezoek aan boord. De hoogste directeur van allemaal en een iets minder hoge komen de Leidsch Dagblad-boot in- specteren. Dat heb ik weer. Waarom niet gewoon morgen, als m'n collega-kapitein vaart? - Na de aankondiging over onze boot-telefoon dat ze er aan ko men, gaan we koortsachtig aan het werk. De boot moet aan kant, Figuurlijk dit keer, want hij ligt dan al afgemeerd bij Meer- rust in Warmond. Ja, voor som mige gelegenheden zoek je top locaties. Zip zap, snel halen we een vochtig doek langs het dek, de ramen en het gangboord. De vlag recht hangen, prullenbak liegen - dat soort dingen. Ah, daar zijn ze al. 'Of de heren een stukje willen meevaren', vragen we beleefd als ze eerst vanaf de de wal hun bewonde ring over de boot niet onder stoelen of baken hebben gesto ken. Nou.., dat lijkt ze wel wat. Even snel de secretaresse ge beld met de mededeling dat de afspraak van vanmiddag 'helaas net niet wordt gehaald. Dat wordt, vrees ik, een half uurtje later. Regel het even'. En de mannen gaan aan boord. Prachtig vinden ze het. De stropdassen wapperen vrolijk in de wind. De haren gaan wat door de war, maar het ach-wat- kan-mij-dat-schelen-gevoel wint het al gauw van de zorg daarover. 'Waar is het bier. mannen?', wil een van de twee weten. Die alcoholregels aan boord - een totaalverbod op alle soorten - zijn zeker door een la gere pief binnen het bedrijf op gesteld. Enfin, bij de Kaagsocië teit hebben ze het zeker. Dat blijkt te kloppen. We - of ei genlijk ze, want de kapitein dr inkt niet - pakken er twee en dan is het alweer de hoogste tijd om terug te keren naar Meer- rust. Een stief kwartiertje tuffen in het zonnetje en de mannen worden in opperbeste stem ming keurig bij hun auto afgele verd. Zo, die promotie zit wel ge ramd, aan het einde van het jaar. Alleen waag ik me af of ze eigenlijk wel bestaan, betere baantjes. PAUL DE VLIEGER. Geertje, is er een mooiere naam voor een schipperskind denk baar. Met druipend badpak klimt zij via de touwladder aan boord van haar huis. Een huis zonder fundering, een huis waar je alle kan ten mee op kunt. 'De Vriendschap' heet het en vandaag ligt de tot woning omgebouwde kustvaarder in de baai van het eiland Kouden- hoorn bij De Kaag. Geertje heeft niet veel met de wal, behalve dan dat ze er ter wereld is gekomen („De dokter vond het niet verantwoord dat ik aan boord geboren zou wor den") en er naar natuurlijk school gaat. Ze is twaalf jaar en gaat straks naar de brugklas van het Louise in Leiderdorp. Door deweeks ligt het schip van haar ouders afgemeerd bij de Meel fabriek in Leiden. Maar nu, nu heeft ze vakantie en is ze daar waar ze het liefst is. op het wijde water van de Hollandse plassen. Lekker zwemmen, lekker varen in het bij-bootje, lekker ravotten met haar broertje. Het schrobben van het dek, het met lijnolie be werken van de boot; de klusjes die zo af en toe moeten neemt ze maar voor lief. Blijft de familie de komende zes weken liggen op de Kaag, op slechts luttele meters afstand van de wuivende rietkragen1 en met de villa's langs de Leede als rustgevend decor op de achter grond? „Nee, als pa vakantie heeft, gaan we op vakantie met de boot naar Zeeland", haast ze zich te zeggen. „Wat-ie doet? Iets op bouw- en woningtoe zicht in Den Haag." Geen echte schipper dus? „Nee, nee", lacht Geertje verlegen. Het blijft een mooie naam, het blijft een schipperskind. Met ge voel voor humor. „Weetje wat het leuke is als we op vakantie gaan? Dan hoef ik mooi niets in te pakken", wijst ze naar de pa trijspoort waar achter haar ka mertje verborgen zit. „Ik heb namelijk altijd alles al bij me." AD VAN KAAM De pont over de Zijl blijft varen. Dit seizoen is het tweede en laatste jaar van de experimente le fase maar nu al staat vast dat de pontverbinding tussen Zijl- dijk en het gebied ten noorden van de Leidse Merenwijk een succes is. Vorig jaar zijn 10.000 fietsers en voetgangers overge zet, dit jaar wordt de score on geveer 15.000. Het maximum wordt geschat op 20.000 passa giers. Nog voordat de proefperiode is afgesloten, is het project van de Zijlbedrijven (sociale werkvoor ziening) al uitgebreid. Dank zij coördinator R. van Vuren staat aan de Merenwijkkant van de Zijl nu een snackkar, eveneens bemand door De Zijlbedrijven. Verkrijgbaar zijn snacks, fris dranken en ijs. De Zijlbedrijven doen zeer goede zaken met de frituur. Niet alleen pontpassa giers zijn klanten maar ook re creanten op weg naar of terug kerend van het natuurgebied Strengen Tengnagel. Van Vuren heeft nog meer pij len op zijn boog. Hij wil dat er volgend seizoen boekjes op de pont worden verkocht met wandelingen en fietstochten in het gebied. In de gids moeten ook beschrijvingen van de fau na en flora worden opgenomen. Volgens Van Vuren plukken ook de Warmondse boer Van Schie en café 't Dobbertje vruchten van de pontverbinding. Van Schie's pontje, dat vaart tussen de Kaagsociëteit en de Ztjldijk, krijgt veel meer passagiers in het verleden het geval was te verwerken. En bij 't Dobbertje is de baromzet flink toegenomen door het pontje van De Zijlbe drijven. Voorwaarde voor het voortbe staan van de pontverbinding is dat ze niet meer afhankelijk is van subsidie. Volgens Van Vu ren is er echter in Nederland niet een pont die zonder steun kan. „Er zal geld bij moeten blij ven komen, al was het alleen maar om de tarieven op een aanvaardbaar peil te houden." Voetgangers betalen voor een overtocht drie kwartjes. Fietsers zijn twee kwartjes duurder uit. De EHBO-post op het terrein van de Kaagsociëteit heeft het druk. Niet zozeer met de zeilers die deelnemen aan de Kaag- weekwedstrijden, maar des te meer met de feestvierders 's avonds. „Het is rustig overdag", zegt EHBO'ster E. Pluimgraaff- van Beelen. „Af en toe komt er iemand binnenlopen met een snee of een splinter in zijn voet, van de steiger. Daarnet hebben we de eerste zeiler binnen ge kregen met blaren op zijn han den. „Dat was vorig jaar wel anders, maar toen waaide het ook veel harder. Toen moesten we die wedstrijdzeilers iedere dag inta- pen. Je kunt er de klok op gelijk zetten. Als de wind straf is, krijg je bij ons de zeilers binnen. Za terdag was het wat dat betreft pok druk." Het zijn vooral de niet-zeilers die volgens de EHBO'ster te vaak komen binnenlopen. Ze vindt het maar niets om 's avonds op haar post te zitten en dat heeft ze dan ook geweigerd. „Vanwege de feesten. Soms zijn de mensen een beetje te agres sief." Haar collega N. Simons, die als enige 's avonds de EHBO-kamer bemant, maakt een beweging met zijn pols. „Te veel drank", zegt hij. „En dan gebeurt er wel eens wat. Er was er bijvoorbeeld eentje omgevallen. Die had dus een gat in zijn kop. En vorige week zaterdag - dat was wel een ernstig incident - viel er een meisje van een tafel. Haar hele been lag open. Ze moest met een ambulance naar het zieken huis en daar ligt ze nu nog steeds." En dan zijn er de jonge zeilers, die van de Optimistenklasse bij voorbeeld. Pluimgraaff: „Moet je maar eens kijken. Die kinde ren zijn veel wilder. Springen ver voor de kant al overboord en dan duwen ze hun zeilbootje naar de kant. Ja. dan wil je wel eens in iets scherps trappen." De boot van het Leidsch Dag blad vaart nog steeds op en rond de Kagerplassen. Vandaag wordt een uitstapje naar Wete- ringbrug gemaakt. Morgen zet de boot koers naar Sassenheim waar de weekmarkt in de Hoofdstraat en de J.P. Gouver- Infographic: PA d» Graal neurlaan wordt bezocht. Wie tips heeft voor de bemanning kan bellen naar het speciale te lefoonnummer op de redactie van het Leidsch Dagblad: 071- 356401 of rechtstreeks met de schipper aan boord: 06- 52801476. AGENDA WOENSDAG 13 JULI Leiden Leidse Lakenkermis rond Molen de Valk, Lammermarkt, van 13.00 tot 22.00 uur. Noord wijk Halve Finale WK voetbal op groot beeldscherm in The Champ, De Grent. Roelofarendsveen Avond-Fietsvierdaagse, over 20 en 40 km, start bij café Hoogen- boom, Sotaweg, tussen 18.30 en 19.00 uur. DONDERDAG 14 JULI Leiden Leidse Lakenkermis rond Molen de Valk, Lammermarkt, van 13.00 tot 22.00 uur. Volleybaltoernooi (v.a. 12 jr.), inschrijven ter plaatse bij Key- town Videotent, Beestenmarkt, van 15.30 tot 18.00 uur. 'Leiden Wereldstad', intercultu reel volksfeest met muziek uit China, Marokko, Amerika, Tur kije, Schotland, Suriname, Indonesië, Antillen en Neder land, Stadhuisplein, van 18.30 tot 22.00 uur. Noordwijk Rabo/Novo Strandloop t.h.v. politiepost, aanvang 19.30 uur. Optreden Havenzangers in Dans- en Speelcafé Foetsie, Pic- képlein, aanvang 21.00 uur. Roelofarendsveen Avond-Fietsvierdaagse, over 20 en 40 km, start bij café Hoogen- boom, Sotaweg, tussen 18.30 en 19.00 uur. Warmond Zomermarkt Huize St. Liduina, Herenweg 50, van 13.00 tot 16.30 uur. Kantonnier Piet Anker heeft een uitstervend beroep Verwachting voor donderdag 14 juli mooi niets in te pakken." FOTO HENK BOUWMAN Tot nu toe heb ik al zo'n vijf lij ken uit het water gevist. Dat is moeilijk, vooral als ze er al een tijdje liggen. Meestal gaat het om mensen die zelfmoord heb ben gepleegd. Het ergste geval was een meisje van een jaar of negentien." „Maar ook dode dieren vis ik op uit het water. Ik heb een aparte kadaverton aan boord staan. Die stinkt als de hel. Je kunt die dieren ook laten liggen natuur lijk, dan ben je overal vanaf, maar zo ben ik nu eenmaal niet." „Wij zijn eigenlijk een beetje de ANWB op het water. Laatst nog heb ik een zandschuit moeten helpen. Die was stuurloos ge worden door een verkeerde ma noeuvre en dan moetje uitkij ken want zo'n ding vaart een brug zomaar doormidden. In de kajuit van Piet Anker is het een gestructureerde wanorde. Wat opvalt, is de gas-detector. „Ja", zegt Piet, „dat zal ik je ver tellen. We hadden eens een col FOTO HOLVAST/MARK LAMERS lega die altijd rookte, altijd een shaggie in zijn hoofd had. Op een zeker ogenblik doet-ie de deur van de kajuit open en... boem!, een ontploffing. Hij had een butaanbrander aan boord om koffie te kunnen zetten en dat ding was zeker aan blijven staan of gaan lekken. Hij kreeg met een klap het luik tegen zijn harses. Sinds die tijd hebben we zo'n detector. Als je hier bij wij ze van spreken een poepie laat, begint-ie al te loeien. We noe men die collega sindsdien trou wens Ploffie. En een collega die eens is gestoken toen hij in een wespennest maaide, noemen we Prikkie. Ploffie en Prikkie dus." „We varen zowel 's zomers als 's winters. Als er dan tenminste geen ijs ligt. Bij slecht weer ma ken we wel eens een klaverjasje aan boord. Als we dan zo zitten, zeg ik wel eens bij mezelf: 'Hé Petrus, leg die bui nog even aan de ketting'." Geertje, een schipperskind met gevoel voor „Je hebt droge kantonniers en natte kantonniers. Ik ben een natte kantonnier." Nee, men sen, we hebben het hier niet over de edele kunst van het in nemen van grote hoeveelheden bier. Misschien dat u dat in de ze hitte van ons zou venvach ten, maar wij blijven broodj- enuchter en paraat. We hebben het over Piet Anker, die al meer dan 25 jaar de onderkant van bruggen en beschoeiingen in de regio onderhoudt. Piet, die met zijn markante baard wel iets weg heeft van een stroper uit een streekroman, is aan het werk bij de Wilhelmina- brug in Leiden. Daar maakt hij de ruimte onder de brug schoon. „Ja, het onderhoud van kunstwerken behoort ook tot mijn taak. Ze noemen bruggen in ons jargon 'kunstwerken'. Ik ben in dienst van de Provincie Zuid-Holland en onderhoud sa men met drie andere collega's 25 kilometer van de vaarroute hier. Zeg maar van Leiden tot Katwijk aan den Rijn." „Mijn beroep is een heel oud beroep, een uitstervend beroep ook. Droge kantonniers houden zich bezig met de belijning op de wegen, wij zorgen ervoor dat de vaarroute in orde is. Ik ben eerst landarbeider geweest. Ik hield van dat vak. Maar nu heb ik minstens zoveel vrijheid. Ik trek er met mijn bootje op uit en bepaal zelf wat ik doe." „Nu ben ik bezig met het schoonmaken van de brug. Morgen ga ik de dukdalven een wit kwastje geven. Maar er zijn ook tal van andere klussen die opgeknapt moeten worden. Soms krijgen we van schippers het bericht dat er ergens iets ligt. Dan ga ik met de peilstok aan het dreggen. Laat hebben we in de Vliet een volledige ge stripte Mercedes aangetroffen. Dat voelen die schippers dan." „Ik heb semafoon en radio aan boord dus als er ergens onraad is, kan ik meteen waarschuwen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11