Ierse whiskey moet terug op de kaart Smaak Wijncafé van het Jaar Apekop Vocht: onmisbaar voor het lichaam WOENSDAG 13 JUL11994 REDACTIE HEfJRIÉTTE VAN DER HOEVEN MENU VAN voorlichtingsbureau voor de voeding DE DAG PIZZA MARINERA (zie onderstaand recept) GEMENGDE SALADE VLAFLIP Maak 250 gram witbroodmix klaar met 1 eetlepel olie en ongeveer 1 dl water en laat het 15 minuten rijzen. Rol de boden dun uit en leg hem op een beboterd bakblik. Meng 17: dl gezeefde tomaten met 1 dl water en 1 theelepel pizzakruiden en bestrijk hiermee de pizza. Beleg hem met 1 in plakken ge sneden tomaat. 1 uitgelekt blikje tonijn (op water), 50 gram garnalen. 50 gram gekookte mosselen en 2 ansjovisjes. Strooi er 50 gram geraspte jong belegen kaas (30+) en orega no over en bak de pizza ongeveer 20 minu ten onderin een voorverwarmde zeer hete oven van 250 graden C. Per persoon: 2600 kilojoules, 620 kilocalo rieën, 41 g eiwit, lig vet, 91 g koolhydra ten. VERMICELLISOEP MET PAPRIKAREEPJES ZONNIGE KABEUAUWSCHOTEL (zie onderstaand recept) AARDAPPELEN Maak 400 gram venkel schoon en snijd de groente in reepjes. Kook de venkel even met 1 potje tomatensaus (250 ml), een mes puntje Italiaanse keukenkruiden en 6 zwar te olijven. Doe de helft van de groente in een ovenvaste schaal, leg er 300 gram schoongemaakte kabeljauwfilet op en ver deel de rest van de saus er over. Strooi er 50 gram geraspte belegen 30+ kaas over. Dek de schaal met aluminiumfolie af en zet hem 25 minuten midden in een voorverwarmde matig hete (175 graden C) oven. Per persoon: 1381 kilojoules, 320 kilocalo rieën, 38 g eiwit, 12 g vet, 20 g koolhydra ten. GROENTEBOUILLON MET KNAPPERBOLLE- TJES RIJSTSALADE MET KIP (zie onderstaand recept) PAPRIKASALADE RUMROZUNENVLA Kook 100 gram rijst gaar. Maak een saus van 1 eetlepel olie, 2 eetlepels azijn, 1 thee lepel mosterd, peper en zout. Meng de saus door de warme rijst en-laat dit afkoelen. Snijd 100 gram gegrilleerde kipfilet met tuinkruiden (vleeswaar) in blokjes. Laat 1 blikje maïs uitlekken. Snijd 1 geschilde si naasappel en een stukje komkommer in blokjes. Snijd wat ijsbergsla in reepjes. Meng alle ingrediënten en maak de salade op smaak met azijn, peper en zout. Per persoon: 1468 kilojoules, 351 kilocalo rieën, 17 g eiwit, 7 g vet, 56 g koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso nen. LIEVELINGSRECEPT „Een verrukkelijk dessert na een lichte maaltijd, schrijft TRUDY PELSER UIT HAARLEM. „En het kan ruim voor de maal tijd worden klaarge- maakt. Flensjes met mandarijnkwark Nodig:80 gram zelf rijzend bakmeel: 1 ei; 1 eidooier; V/i melk; 200 gram kwark; V« liter slagroom; poe dersuiker; blikje man darijntjes. Flensjesbeslag ma ken van bakmeel, een ei en de melk (eventueel een snuf je zout). Hiervan vier flensjes bakken en deze tussen twee borden laten afkoe len. De kwark in een doek twee uur laten uitlekken. Een-achtste liter slagroom met een eidooier en twee eetlepels poedersuiker luchtig kloppen en de uitgelekte kwark er door spatelen. Aan dit mengsel een blikje mandarijnpartjes toevoegen. Dit een uurtje in de koelkast la ten opstijven. Flensjes met het mengsel vullen en oprol len. Koud serveren met een toefje slagroom en eventueel wat chocoladesaus. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen. Postbus 507, 2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25,-. Gewoon taco's Op het etiket van een doos macaroni hoeft niet te staan dat de inhoud bestaat uit elle- boogvormigedeegbuisjes. Taco's hoeven ook niet te worden benoemd als Mexicaanse deeglapjes met een pittige smaak. Dat blijkt uit antwoorden van staatssecretaris Van Rooy (Economische Zaken) op schriftelijke vragen van WD-kamerlid Van Erp. Etiketten moeten begrijpelijk zijn, maar dat betekent volgens haar niet dat de infor matie per se in het Nederlands gesteld moet zijn. Zij deelt daarmee de mening van het Europese Hof in Luxemburg. Het Europees Parlement heeft er wel bij de Europese Commissie op aangedrongen wel verplicht te stellen dat levensmiddelen zijn voorzien van de produktnaam in de landstaal. Die verplichtstelling is echter volgens Van Rooy niet nodig. Wel antwoordt zij Van Erp het „gewenst" en „het meest voor de hand liggend" te vinden dat ln Nederland ver plichte aanduidingen op etiketten in het Nederlands gesteld zijn. Vragen staat vrij Hebt u vragen over eten, drin ken of zaken die daar nauw ver band mee houden, John Beerer en de andere medewerkers vari de Smaakpagina, zullen alles iri het werk stellen om een ant woord te vinden. De vraag kunt u opsturen naa Damiate Dagbladen, Postbui 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. d< redactie SMAAK. 'Dranktoerismeals wapen in de strijd om de markt De prijswinnaars geflankeerd door rechts Hubrecht Duijker en mevrouw N. H. van den Broek - Laman Trip, burgemeester van Heemstede (twee de links). foto united photos de boer nils van houts. Eerste onderscheiding voor Heemsteeds café „F.ven een pilsje pakken," dat betekent naar het stamcafé om de hoek. "n Pilsje, 'n jonge, dat zijn de café-drankjes. Waar in Nederland je een café binnen stapt, dat is er altijd wel. Lief hebbers van een lekker glas wijn komen niet zo gemakkelijk aan hun trek. Want wat is nu een goed glas wijn? Daarover kun nen de meningen heftig ver schillen. Voor wat de een 'n ge zellig, lekker wegdrinkend glas wijn vindt, haalt de ander z'n neus op. En de café-baas moet daartussen een gulden midden weg zien te vinden en daarnaast de smaak van z'n vaste wijn drinkers een beetje leren ken nen. Geen gemakkelijke taak. Om de liefhebbers van een glas wijn op weg te helpen en wijn als café-drank te promoten gin gen Hubrecht Duijker, Johannes van Dam en Thomas Lepeltak op pad in opdracht van de Ne derlandse wijnimporteurs (Cen trale Vereniging van Nederland se wijnhandelaren) op pad om 'Het wijncafé van het Jaar' Te zoeken. Een onderscheiding die dit jaar voor het eerst is uitge reikt. Om in aanmerking te ko men moet het café worden voorgedragen door de impor teurs. Hierna volgt een bezoek (incognito) van de leden van de WN (Verenigde Vinologen Ne derland). Die rapporten worden gelezen door een onafhankelij ke jury, die aan de hoogst-ge- kwalificeerden een bezoek brengt om uiteindelijk 'Het wijncafé van het jaar' te kiezen. Met de eerste trofee ging het Heemsteedse café Tapperij Happerij De Eerste Aanleg aan de haal. En tijdens een feestelijk bijeenkomst werden mevrouw Schoenmaker-Omzigt (eigena resse van het café) en de heer D. Schoenmaker verrast -met de oorkonde, een gevelbord, on- derzetviltjes en natuurlijk een aantal flessen goede wijn. Als ik u vraag wat een apekop is dan denkt u in eerste instantie ongetwijfeld aan een ondeu gend kind dat (leuke) streken uithaalt. In China denkt men daar heel anders over want daar is de apekop, en dan in letterlij ke betekenis, een delicatesse. Weliswaar een verboden delica tesse die naar het schijnt illegaal in achteraf restaurantjes wordt geserveerd. Ik moet er niet aan denken en vind het persoonlijk ook een gruwelijk verhaal maar de aap wordt nog levend onder een ta fel, voorzien van een rond gat, gezet. De schedelkomt dan nog net een stuk boven de tafel uit. En nu komt het ergste want de schedel wordt eraf gesneden en vervolgens worden de hersenen er uit gelepeld en opgegeten. U zult begrijpen dat ik heel ver baasd opkeek toen mijn collega Lai Sin van het gelijknamige Chinese restaurant in Drieber gen waar ik onlangs te gast was, ons op apekop wilde trakteren. De gedachte alleen al. Hij zag de verbazing op onze gezichten en ik kon me al niet voorstellen dat hij zich met ille gale praktijken bezig hield. Met apekop doelde hij gelukkig op een nieuw soort paddestoel, de Pom Pom Blanc, die sinds kort in Nederland op de markt is ge bracht. De Pom Pom Blanc is oorspronkelijk afkomstig uit China en heeft vanwege zijn vorm de bijnaam apekop. Het is vooral een exclusief produkt met veel bereidingsmogelijkhe den. Zowel rauw, in bijvoor beeld salades, als gebakken komt de nieuwe paddestoel pri ma tot zijri recht. En ook voor de vegetarische keuken zijn ze heel geschikt, met name als ver vanging van vis of vlees. Een jaar of tien geleden is een groep enthousiaste Belgen, na een studiereis naar China, be gonnen met het telen van deze exclusieve paddestoel. En met succes waardoor ze nu ook in vrijwel alle Europese landen te koop zijn. De Pom Pom Blanc wordt volkomen natuurlijk ge kweekt en de telers zeggen daarbij totaal geen bestrijdings middelen te gebruiken. Zo'n te ler is Ron van Straalen, eigenaar van het Antwerpse restaurant Curry Jartel, die twee jaar gele den een eigen kwekerij begon. Van Straalen weet werkelijk al les van paddestoelen en om schrijft ze als echte natuurpro- dukten die vooral tijdens de teelt heel veel zorg nodig heb ben. En dat verklaart tegelijk de relatief hoge prijzen die voor dit exclusieve produkt moeten wor den neergeteld. Voor de Pom Pom Blanc is dat zo'n 35,- per kilo. Maar ik kan u verzekeren dat het echt de moeite waard is.j De Chinezen geloven ook vast in de geneeskundige werking van de apekop en gebruiken de bestanddelen voor de aanmaak van tal van medicijnen. En zo ziet u dat de apekop meerdere betekenissen heeft. Overigens wordt de apekop in letterlijke zin, veelal rauw gege ten en zijn de Chinezen ervan overtuigd dat ze door het eten van de rauwe herbenen ook zelf meer verstand krijgen. En dat is I nog niet alles want dit illegale gerecht schijnt bovendien po tentie-verhogend te werken. Het zijn ongetwijfeld rare Chi nezen die deze praktijken uitoe fenen. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Bestel in een willekeurige Nederlandse kroeg een whisky, en 99 op de 100 keer krijg je zonder nadenken of vragen een glas scotch voorgezet. Het lijkt bijna alsof het altijd zo is geweest: de begrippen whisky en Schotland horen voor de drin ker net zo bij elkaar als jenever en Neder land of wijn en Frankrijk. PATRICK VAN DEN HURK Maar zoals altijd zit het de echte uitvinders niet lekker als anderen met hun produkt aan de haal gaan. En daarom zijn de Ierse whiskey-distilleer- ders in Ierland krijgt de naam er een e bij van plan de wereld te laten weten dat het levens water oorspronkelijk bij hun vandaan komt. en dat je nog in deze eeuw automatisch een irish kreeg voorgezet in plaats van een scotch. Hoewel niemand het ooit officieel heeft kunnen bevestigen, zijn het zeer waarschijnlijk Ierse monniken geweest die hun Schotse broeders heel lang geleden de kunst van het stoken van uisce beatha levenswater in het Keltisch hebben geleerd. De Schotten namen de kennis in dank aan, en distilleerden hun eigen variant vervolgens eeuwenlang slechts voor binnenlands gebruik. De Ierse whiskey daarentegen nam een grote vlucht: Engelse koningen, Russische tsaren en an dere al dan niet genode bezoekers van het groene eiland staken de loftrompet over de drank en zorgden voor een wijde bekendheid. De naam uisce beatha spreek uit als isjke baha werd verbasterd tot whiskey en de term levenswater werd een internationaal nog steeds gangbaar be grip voor sterke drank. De door dramatische oorlogen en hongers noden veroorzaakte emigratie van miljoenen Ie ren deed de rest. Zij namen de naam en faam van de drank mee naar de verste uithoeken van de wereld. In Amerika waar tientallen miljoenen mensen van Ierse afkomst wonen was er tot de jaren twintig van deze eeuw niemand die ooit van scotch had gehoord: whiskey kwam uit Ierland en nergens anders vandaan. Drooglegging En juist daar in Amerika kwam begin deze eeuw een einde aan de roem. De roemruchte droogleg ging van de Verenigde Staten is de nekslag ge weest voor tientallen Ierse distilleerders. Door het verbod op sterke drank in 's werelds grootste af zetmarkt stortte de Ierse whiskey-industrie volle dig in. De Amerikanen leerden in die tijd boven dien hun (Illegale) bourbon te stoken. Dat Ierland tegelijkertijd in een bloedige onaf hankelijkheidsstrijd met Engeland verwikkeld raakte, maakte de zaak er niet beter op. De Ieren verkregen hun vrijheid, maar raakten daardoor ook het Britse imperium kwijt als afzetmarkt voor hun drank. Toen de Amerikanen weer mochten drinken en de situatie in Ierland wat was gekal meerd, bleken de Schotten het vacuüm op de markt slim te hebben gevuld. Vanaf dat moment werd whiskey synoniem aan scotch. De Ierse producenten hebben zich van die klap nooit meer kunnen herstellen, zoals ook wel blijkt uit de cijfers. Van alle whisk(e)y die in Nederland wordt verkocht, komt slechts drie procent uit Ier land. Het overgrote deel van de produktie is voor de thuismarkt. Daarnaast gaan er jaarlijks zo'n vier miljoen flessen naar de Verenigde Staten. Frdnkrijk en Engeland volgen op de tweede en derde plaats. Jameson Dat moet beter en dat kan beter, vindt althans Irish Distillers, het bedrijf dat de vijf nog resteren de Ierse whiskey-merken stookt. En dat zal de Nederlandse TV-kijker niet zijn ontgaan. Onder steund door fraaie beelden van ruig Ierland en de feërieke muziek van Clannad wordt whiskey van Jameson (zeg: djemmeson) in ons land aan de man gebracht. Dat merk. het grootste op de ex portmarkt, is gekozen als speerpunt voor een ac tie die het marktaandeel van irish op de Neder landse markt moet vergroten tot vijf procent. Naast Jameson zijn er nog Paddy, Powers (het grootste merk in Ierland zelf), Tullamore Dew en het Noordierse Old Bushmills. De sanering van de whiskey-industrie heeft tot gevolg gehad dat al deze merken Bushmills uitgezonderd tegen woordig uit één distilleerderij in Midleton in zuid-lerland komen. Verdwenen zijn de tientallen lokale distilleerderijtjes, gekomen is een hyper moderne fabriek. Irish Distillers heeft het verleden echter niet he lemaal achter zich gelaten. Integendeel. De oude distilleerderij van Jameson in Dublin en de voor malige Cork Distilleries in Midleton worden ge bruikt voor een nieuw wapen in de strijd om de markt: whiskey-toerisme. In Dublin kunnen be langstellenden zich in de Irish Whiskey Corner la ten voorlichten over de geschiedenis van de drank. En uiteraard kan er worden geproefd. Ook de (nog werkende) historische distilleerderij van Bushmills in Noord-Ierland kan worden bezocht. In Midleton zijn de zaken helemaal groots aan gepakt. De voormalige distilleerderij van onder meer Paddy werd fraai verbouwd tot het Jameson Heritage Centre, waar inmiddels enkele tiendui zenden toeristen zich van A tot Z hebben laten voorlichten over de wording van het levenswater. Wie een rondje door dit whiskey-museum heeft gemaakt, is in één middag op de hoogte van het prouktieproces door de eeuwen heen én van alle verschillen tussen Ierse en Schotse whisk(e)y Verschillen En dat zijn er ondanks alle verwantschap nogal wat. Waar de Schotten de gerst voor hun levens water drogen op open turfvuren, daar doen de Ie ren het in een rookvrije afgesloten ruimte. Dat geeft Schotse whisky zijn typische rokerige smaak en de 'stamvader' zijn veel zachtere, zoetere af dronk. Ierse whiskey is verder per definitie malt- whiskey, gestookt van gemoute gerst, iets dat bij de Schotse variant lang niet altijd het geval is. En waar de Schotten nooit meer dan twee keer distilleren, daar doen de Ieren dat altijd drie keer. Ze vangen daarmee nèt even iets meer van de 'slechte alcoholen' weg, waardoor hun whiskey volgens eigen zeggen beter wordt verdragen door maag en hoofd. Ierse whiskey tenslotte gaat in de fles zoals hij na rijping uit het vat komt, terwijl de Schotten vooral bekend zijn om hun blending, de kunst van het mengen van verschillende soorten whisky vóór de botteling. Ook in Midleton kan natuurlijk uitgebreid wor den geproefd, waardoor de bezoeker bij een vol gend bezoek aan de pub weet wat hij moet be stellen. Wie dit dagje whiskey-historie achter de rug heeft, weet voortaan ook dat hij dan nooit simpelweg om een whiskey of een irish moet vra gen. In Ierland bestel je je favoriete merk. En nie mand hoeft bang te zijn dat de barkeeper er een plens water bijgooit. Dat wordt er keurig in een kruikje bijgeleverd. Want zoals een Iers gezegde wil: Er zijn twee dingen die je niet doet: je zit niet aan andermans vrouw en je gooit geen water in andermans whiskey. De Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lingus vliegt in de zomer op doordeweekse dagen drie maal per dag van Schiphol naar Ierland. Van deze drie vluchten gaat er één na een landing in Dublin door naar het nabij Midleton ge legen Cork. De overige twee vluchten hebben Dublin als eindbestemming. Op zaterdag zijn er twee vluchten, één naar Cork en één naar Dublin. Óp zondag wordt Dublin twee maai aangedaan. Meer informatie bij Aer Lingus, 020-6 23 86 20, of bij het Iers Nationaal Bureau voor Toerisme, 020-6 22 31 01. Zijn neus is voor de destillateur nog altijd het belangrijkste instrument bij de beoordeling van de Iedereen die het WK voetbal volgt, ziet de spelers elke kans grijpen om een slok water te drinken. De hitte in combinatie met inspanning zorgt voor enorm veel vochtverlies. Dat moet direct worden aangevuld. Niet alleen onder deze extreme om standigheden en niet alleen voor spor ters is voldoende vocht van belang. Ons lichaam bestaat voor meer dan de helft uit water. Dat water vormt het oplos middel en is ook transportmiddel voor goede en schadelijke stoffen in ons li chaam. Bovendien speelt het een rol bij de regeling van de lichaamstempera tuur. Een gering tekort aan vocht geeft al merkbare verschijnselen van uitdro ging: lusteloosheid, vermoeidheid, ge brek aan eetlust. Verschijnselen van een teveel aan vocht zijn ook bekend ('waterintoxicatie'), maar dat komt zel den voor. Verdamping Door de verdamping via huid en longen verliezen we minimaal 1 liter water per, dag. Voor de afvoer van afvalstoffen ge bruiken de nieren dagelijks ongeveer 1,5 liter water en via de ontlasting ver dwijnt ook wat water. Overigens is de verdamping sterk afhankelijk van de omstandigheden. De luchtvochtigheid, de temperatuur van de omgeving en de mate van lichamelijke inspanning heb ben een grote invloed op de verdam ping. Wie zwaar werk verricht in een warme omgeving verliest heel wat liters vocht per dag. Vochtbalans Het is belangrijk om het vocht dat het lichaam kwijtraakt steeds aan te vullen. De vochtbalans moet in orde zijn. In to taal hebben we ongeveer 2,5 liter vocht per dag nodig. Eén liter halen we uit het voedsel dat we eten. Daarnaast moeten we nog zo'n 1,5 liter drinken per dag. Dat lijkt veel, maar bijvoorbeeld 4 kop jes thee, 4 kopjes koffie, 2 glazen melk en 2 glazen frisdrank of water leveren al voldoende vocht. De hoeveelheid en de kleur van de urine geven aan of u voldoende of te weinig drinkt. Bij voldoende drinken is 'de urine minder geconcentreerd en bij- Vooral bij warm genoeg drinken en het hoeft niet altjd limonade te zijn. foto archief na kleurloos. Als de urine geel tot don kergeel is drinkt u te weinig. Het dorstgevoel is niet altijd een goe de maat voor het meten van verstoring van de vochtbalans. Zich dorstig voelen treedt namelijk pas op als er al sprake is van lichte uitdroging. Vooral voor ouderen is het van belang om voldoende te drinken. Doordat zij vaak minder gaan eten, komt er via het voedsel ook minder vocht binnen. Bo vendien gebruiken verouderende nie ren meer vocht bij de afvoer van afval stoffen. Daarom wordt ouderen aange raden een glas vocht extra te drinken. Met vragen over dit onderwerp of andere vragen over voeding, kunt u van maandag tot en met vrijdag van 12.00-16.00 uur terecht bij de Voe dingstelefoon van het Voorlichtings bureau voor de Voeding: 0 70- 35 10 810.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10