Ontsnapping uit cel neemt fors af Binnenland Vis: Bij falen Kok wacht de oppositie Weigeraars defensiebelasting weigeren witte vlag te hijsen Mishandeling leerkracht is geen incident Groothandel draait de postorderapotheek nek om Jeugdland in Ahoy Bonden: Premie WAO-gat kan omlaag Genieten van zon en werk DINSDAG 12 JUL11994 3 Strenge controles op verkoop kraslot den haag Twee winkeliers moeten de verkoop van krasloten staken. De Nationale Sporttotalisator zegde gisteren het contr met hen op nadat ze waren betrapt op de verkoop aan minder jarigen. Dat is wettelijk verboden. Bij de start van de tweede ron de van de krasloterij, zijn alle verkopers nog eens schriftelijk ge attendeerd op de voorschriften. Het Nederlands Meetinstituut heeft de afgelopen twee weken strenge controles op de naleving daarvan gehouden. Ridderkerk akkoord met asielboot ridderkerk. Ridderkerk krijgt een asielboot met tweehonderd opvangplaatsen. De verantwoordelijke raadscommissie besliste gisteren positief over het voorstel dat het ministerie van WVC enkele weken geleden had gedaan. De asielboot wordt voor zes maanden afgemeerd aan een pier bij een voormalig scheeps werfterrein. De eerste asielzoekers worden in de loop van augus tus verwacht. Ton boete voor knoeien met rijtijden assen De rechtbank in Assen heeft gisteren een 40-jarige trans portondernemer uit Schoonoord voor het knoeien met de rijtij denregistratie veroordeeld tot een boete van 100.000 gulden. In <je asbakken van zeven vrachtwagens had hij een stroomonder- zq breking gemonteerd. Zo konden de chauffeurs de tachograaf n8e'suitschakelen. De ondernemer was met het sjoemelen begonnen toen zijn chauffeurs bij de grens uren moesten wachten. Om een voorbeeld te stellen in de transportbranche had de officier van justitie twee weken geleden een boete van vier ton en negen maanden voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Vier jaar wegens doodslag op kapitein den haag Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een 28-ja- rige Belg wegens doodslag veroordeeld tot vier jaar cel. Het hof acht bewezen dat de man op 15 februari 1989 voor de kust van Marokko de kapitein van een vissersschip heeft doodgeslagen. Tegen de man was drie jaar geëist. Een 36-jarige mede-opvaren- de werd van rechtsvervolging ontslagen. Hij zou hebben meege werkt aan de verdwijning van het lijk van de kapitein, maar vol gens het hof deed hij dit niet met kwade bedoelingen. De bajonet gaat eruit na eeuwen 9trouwe dienst9 Koer pen haag gpddrager kan zich eraan bezeren elkai, en het is niet prettig om de vij- A/e Het is over en uit met de bajo- and met een bajonet in de buik ka- net. Dit al eeuwenoude steek- te steken. Voor het vechten op menrwapen voor de soldaat op het korte afstand hebben we tegen- slagveld, wordt volgend jaar af- woordig granaten en pistolen. geschaft. Volgens Defensie is Doordat het bereik en de trefze- aaidjjdat omdat man-tot-man ge- kerheid van de semi-automati- mis-.vechten niet meer zo snel zullen sche wapens de laatste jaren zo- l voorkomen in de oorlog, ook veel groter zijn geworden, komt npëiiniet bij vredesoperaties. het haast nigt meer voor dat de De afschaffing van de bajonet vijand dicht nadert. Bovendien in de modernste uitvoering maak je bij vredesmissies als ook als flesse-opener, zaag- en VN-soldaat natuurlijk een .draadknipper kan worden ge- vreemde indruk met zo'n glim- le hé b ruikt, hangt samen met de in- mend mes op je geweerloop. :s en voering van nieuwe wapens Dat roept vervelende associaties ïaar voor de krijgsmacht. In februari op." ist dit jaar tekende staatssecretaris De bajonet werd voor het onzvFrinking een order van 96,4 mil- eerst' gebruikt door de troepen joen gulden voor de levering van de Franse maarschalk Nico- deui van in totaal ruim 52.000 hand- las de Catinat (1637-1712) in enyuurwapens van de Canadese zijn strijd tegen de hertog van pen,, firma Diemaco, eventueel met Savoie.Deeerstebajonetten.de :hte-bajonet en vizier. naam komt van de Franse stad pea-... Luitenant De Nooy, defensie- Bayonne, werden met het dun- onjspecialist van het Instituut Clin- ne uiteinde in de loop van het gendael, heeft wel begrip voor geweer geplaatst. Hierdoor was de afschaffing van de klassieke het geweer, eenmaal bajonet bij de landmacht. „De van een bajonet, niet mi bajonet maakt het wapen vuurwapen te gebruiken. nie\zwaarder en kwetsbaarder. De Terwijl de aarde bol staat van wapens met vernietigende kracht misch beleid. Bij de besprekingen over de paarse coalitie waren de onder handelaars het eens over ingre pen in de sociale zekerheid van acht miljard gulden. Op het (laatst eiste de WD dat daar 5,7 .miljard gulden bovenop zou ko men om bezuinigingen op de "rijksbegroting te voorkomen. PvdA en D66 wezen dat af. Vis benadrukte dat de PvdA, ig als het om ingrepen in de socia- le zekerheid gaat, verschillen vertoont met de drie andere grote partijen. Indien informa- e teur Kok dus wil slagen, zal hij :ft zijn eigen PvdA moeten bewe- 0 gen tot concessies. Afgelopen na vrijdag liet PvdA-onderhande- laar Wallage na een onderhoud {met Kok al weten dat er voor stellen komen die in de PvdA- ifractie tot tandengeknars zullen et [leiden. „Met Kok als informa teur wordt het geen gratis ritje", e aldus Wallage. at Indien Kok slaagt, dan heeft hij een prestatie van formaat rs -geleverd en wordt hij bijna au tomatisch formateur en pre mier, denkt Vis. Faalt hij, dan izal de PvdA vrij snel voor de op- [positie kiezen. Kok heeft dan immers drie kansen gehad: als (partijleider, onderhandelaar en (informateur. Volgens Vis kan Twee dames op leeftijd, leu nend op de fiets. Acht grijze he ren met soms indrukwekkende baarden, een gitaar en een mu ziekstandaard. Ziehier de harde kern van de Beweging Weige ring Defensiebelasting (BWD) op volle oorlogssterkte. Gistermiddag was het weer de hoogste tijd voor actie. De be lastinginspecteur had voor de zoveelste keer beslaggelegd op de inventaris van het hoofd kwartier aan de Utrechtse Pauwstraat. En om de vierde openbare verkoop in vier jaar tijd te voorkomen, was het ac tiemiddel deze keer een 'protestbetaling' van de uit staande vordering: 129 gulden. BWD-voorzitter Wijnand Thoomes: „Wij hebben veel ac tiemodellen, dit is er één van". Maar voor het zover was, ging eerst de gitaar uit de hoes en zongen de actievoerders uit ei gen werk. „Terwijl de aarde bol staat van wapens met vernieti gende kracht..." De tekstdichter had de actualiteit niet ge schuwd en een coupletje over Rwanda ('waar de laatste tijd het ergste gebeurt') aan het oeuvre toegevoegd. En even la ter klinkt het: „De Serven en Kroaten vechten heus niet met de blote hand, dus nu geen geld voordat geweld..." Een achterhoedegevecht van een uitstervend soort vredesac tivisten? Thoomes: „Natuurlijk kalft onze beweging af, net als de hele vredesbeweging. Maar wij worden nog altijd gesteund door tweeduizend sympathi- De BWD is in ieder geval niet van plan de witte vlag te hijsen, zelfs niet nu de Nederlandse krijgsmacht zich nadrukkelijk heeft omgevormd tot vredes macht in dienst van de Verenig de Naties. Thoomes: „Interven ties helpen niets. Je lost er de problemen niet mee op. Kijk maar naar Cambodja, Somalië." De BWD-voorzitter blijkt streng in de leer. Hij uit ook zijn afkeu ring over de humanitaire missie die Franse baretten momenteel uitvoeren in Rwanda, waar de straten en rivieren nog rood zien van het bloed. „Het is een misverstand dat je met wapen geweld iets kunt oplossen. Ge bruik dat geld voor hulpgoede ren, opvang van vluchtelingen en steun aan de onafhankelijke pers Wij vinden dat niet naï ef, wij houden ddn ook vol." Hoe dan ook: de protestmars van het BWD-kantoortje naar het gebouw van de belasting dienst brengt weinig beroering te weeg. Slechts een enkeling op een terrasje verslikt zich van het lachen pardoes in zijn drankje. Agressie, bedreiging, intimidatie en soms mishandeling van docenten: scholen hebben er vaker mee te maken. De mis handeling van drie medewerkers van het Amsterdamse Mondriaanlyceum door een 16-jarige leerling en zes vrienden, is niet uniek. Exacte cijfers Zijn echter niet bekend, want scholen zijn beducht voor hun reputatie en hangen dergelijke inci denten niet aan de grote klok. Bestuurder Roolvink van de grootste onderwijsvakbond ABOP durft geen uit spraken te doen over de mate waarin leerkrachten en het overig personeel op scholen worden bedreigd. „Wij krijgen jaarlijks tien tot twintig meldingen van bedreigingen door ouders of leerlingen. Op 50.000 leden lijkt dat niet veel, maar mijn ervaring is dat veel mensen er nau welijks over durven spreken. Ze melden het zelfs niets eens bij de directie. Ze zien het als een persoonlijk falen dat het zover gekomen is en zijn bang voor gezichts verlies." De leerling van het Mondriaanlyceum kreeg ruzie bij het inleveren van school boeken: hij kreeg te horen dat hij een be schadigd boek moest betalen. Na een scheldpartij verdween hij, om kort daar na terug te keren met zes vrienden van buiten de school. De jongeren spoten met traangas, dat in het oog van een vrij williger van het boekenfonds kwam. Een amanuensis werd op de grond gegooid en getrapt. Hij liep kneuzingen op en is nog thuis. Een docent had een gat in het hoofd. Allen werden behandeld in het ziekenhuis. De leraren op het Amsterdamse lyce um zijn geschokt, maar niet in paniek, vertelt rectrix Weisglas. „We zien het als eenincident. Gewoonlijk escaleert het niet." Maar geweld op scholen in Amster dam-west en ook in de rest van de hoofd stad is wel een probleem dat meer voor komt. Volgens Weisglas zijn er al scholen waar teams worden getraind in het om gaan met agressieve leerlingen. Bij de politie zijn slechts twee andere gevallen van mishandeling van leraren bekend. „Scholen zijn beducht voor hun imago", constateert voorzitter Krijnen van de deelraad Slotervaart-Overtoom, waarbinnen het Mondriaanlyceum valt. Hij roept op om wel aangifte te doen. „Daarmee laatje aan die jongens zien dat dit niet acceptabel is." In de westelijke rand van Amsterdam is de laatste jaren de bevolkingssamenstel ling snel veranderd. „Hier is de komende jaren de woningvoorraad voor kansarme Amsterdammers. Woningen met veel, maar kleine kamertjes en een lage huur". Er zijn veel allochtonen komen wonen. Op het Mondriaanlyceum is 87 procent van de leerlingen van buitenlandse af komst, meest Turks en Marokkaans. Voorzitter Leschot van de personeels- raad van het Mondriaan wijt de proble men met de jongen niet aan diens al lochtone afkomst, ook al hebben veel al lochtone jongeren leerproblemen. „Al lochtonen zijn niet agressiever. Het had evengoed een blanke jongen kunnen zijn. We weten wel dat veel van onze leerlin gen buiten de schooltijden, als zij met vrienden zijn, een soort straatleven lei den waar we verder geen kijk op heb ben". Criminaliteit onder allochtone jonge ren is in West 'een fors probleem', zegt daarentegen Krijnen. „Het is een groep met weinig perspectief voor de toekomst. Voor scholen is het een bijna onmogelij ke opgave om dat op te lossen. Het is een maatschappelijk probleem." Oplossingen wordt onder andere gezocht in speciale projecten, waarbij men met intensieve begeleiding jongeren op het rechte spoor tracht te brengen. iuchóen haag. gpd 'P'De PvdA zal hardere ingrepen in de sociale zekerheid moeten ^accepteren. Doet de partij dat Y.an hiet, dan zijn de tegenstellingen met CDA. WD en D66 niet te /^^Overbruggen. Dan faalt infor- ®"'mateur Kok en wacht zijn partij 'vrijwel onvermijdelijk de oppo- )00 Dat heeft oud-informateur Vis van D66, die samen met PvdA'er De Vries en WD'er Van /Aardenne vergeefs trachtte een paarse coalitie in elkaar te sleu telen, gisteren voor de radio ge- zegd. Kok zelf schreef gisteren verder aan zijn concept-regeer akkoord, vooral gericht op het Financieel en sociaal-econo- aan de renovatie werkten van de oude IJsselbrug tussen Apeldoorn en Zwolle. Volgend jaar zomer moet het 13 miljoen gulden kostende pro ject klaar zijn. foto anp Onder druk van de medicijnen groothandel is de Amsterdamse apotheker Van Dijk gestopt met zijn postorder-apotheek. Hij heeft zijn hoger beroep tegen een uitspraak van het College van Beroep voor het Bedrijfsle ven moeten intrekken. De apotheker heeft zijn post orderbedrijf negen maanden kunnen volhouden. Het dreigde echter ten koste te gaan van zijn normale apotheek. De groot handel, waaronder de coöpera tieve OPG waarbij Dijk zelf is aangesloten, dreigde leveringen aan zijn apotheek te staken als Dijk niet met zijn postorderbe drijf stopte. De activiteiten van postorder-apotheken worden gezien als broodroof van de normale apotheek. Een boycot van de apotheek van Van Dijk door de groothan del werd enige maanden gele den tegengehouden door het ministerie van economische za ken. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven oordeelde echter dat het ministerie buiten zijn boekje was gegaan. Dijk leverde medicijnen per post aan cliënten van de ziekte kostenverzekeraar Geové. Die laat medicijnen nu vanuit Ant werpen versturen. Dat scheelt veel gele, want apothekers krij gen op dit moment een vergoe ding van ongeveer elf gulden per vers: rekt medicijn. Cellentekort blijft ondanks bouw van drie gevangenissen Er zijn in de eerste helft van dit jaar veel minder gedeti neerden ontsnapt uit gevangenissen dan in dezelfde pe riode vorig jaar. Slechts tien gedetineerden ontsnapten tegenover 43 in dezelfde periode vorig jaar. In 1993 bra ken er in totaal 59 gevangenen uit. Het jaar daarvoor wa ren het er 44, het laagterecord van de laatste tien jaar. den haag anpvangenen. Vorig jaar waren er in de eerste zes maanden ne gentien van dat soort ontsnap pingen. Het aantal verdachten dat naar huis moest worden ge stuurd, bedroeg het tweede kwartaal van dit jaar 1.183. Ook dat betekent een daling in ver gelijking met het eerste kwartaal (1.306). Maar het is wel een stij ging ten opzichte van het twee de kwartaal van vorig jaar (1.141). Het aantal cellen in Neder land is sinds 1982 gestegen van 3.953 naar 8.263 nu. Ondanks die stijging en ondanks de bouw van drie gevangenissen in Al phen aan den Rijn, Dordrecht en Almere, waarvoor minister Kosto van justitie gisteren het startschot gaf, blijft het cellente kort een nijpend probleem. Vol gens justitie-topambtenaar Ver hagen blijkt uit een herbereke- Van de tien ontsnapten van het afgelopen half jaar zijn er vijf weer aangehouden, zo blijkt uit cijfers van Justitie. Waarom het aantal ontsnappingen is ge daald, weet Jusitie niet precies. „We denken dat het te maken heeft met een betere beveili ging", aldus een woordvoerder. Over de laatste tien jaar is het aantal ontsnappingen alleen maar gedaald, aldus de woord voerder. „Dat weet niet ieder een, want de ontsnappingen zijn vaak zeer spectaculair en worden breed uitgemeten in de pers, daardoor lijkt het alsof het vorig jaar een topjaar was. In 1988 waren er 82 ontsnappin gen, in '89 70, in '90 75, in '91 50 en in '92 44. Drie gedetineerden gijzelden dit jaar bewaarders of medege- ning dat de geplande capaciteit van 12.000 cellen op 1 januari 1996 onvoldoende zal blijken. Dat komt omdat het aantal cel straffen groeit en de straffen langer zijn. Volgens Verhagen kan het ge vangeniswezen alleen goed functioneren met een overcapa citeit van tien procent. Die speelruimte is nodig om de pie ken in het aanbod op te kunnen vangen: verdachten worden im mers niet evenwichtig verspreid over het jaar aangeleverd. Op dit moment zitten alle cellen propvol en worden in sommige gevallen meerdere mensen in één cel gezet. Het gaat dan om vreemdelingen die op uitzetting wachten of mensen die hebben geweigerd een boete te betalen. De 'gisteren begonnen bouw van 864 cellen in Alphen, Dordrecht en Almere maakt deel uit van het bouwprogram ma CAP'96, waarin voor de ko mende anderhalf jaar 4.050 nieuwe cellen in gevangenissen en huizen van bewaring, vier honderd in jeugdinrichtingen en honderd in TBS-inrichtingen zijn opgenomen. den haag anpbeid' leiden tot een lager beroep op de WAO, staan de bonden in de rij om premieverlaging te In de meeste bedrijfstakken hebben werkgevers en bonden zaken gedaan met commerciële ver zekeraars. Daar zal een premieverlaging nog wel even op zich laten wachten, omdat de contracten daar veelal voor langer dan twee jaar zijn afgeslo ten. Bij verlenging willen de verzekeraars wel pra ten over een lagere premie, aldus een woordvoer der van het Verbond van Verzekeraars, al zal die niet echt veel lager worden. „De premies zijn af gesloten op basis van de verwachting dat de in stroom zou verminderen. De bonden rekenen erop dat de premies voor verzekeringen die het zogenoemde WAO-g&t re pareren, volgend jaar aanzienlijk lager kunnen worden nu veel meer langdurig zieken worden geweigerd voor de WAO. Tijdens de CAO-onder- handelingen vorig jaar kwamen werkgevers en werknemers in veel gevallen overeen om de ver korting en verlaging van de WAO-uitkeringen via een aanvullende verzekering te compenseren. De premies daarvoor waren gebaseerd op de gemiddelde instroom in de WAO van de afgelo penjaren. Nu echter blijkt dal strengere keurings- criteria en invoering van het begrip 'gangbare ar- Kok in feite twee kantên op: een centrum-links kabinet of een herstel van de paarse coalitie. De Democraat zegt te hopen dat paars weer in beeld komt, maar vraagt zich af of dat ook inderdaad al zal gebeuren. In PvdA- en D66-kring is wre vel ontstaan over de harde woorden die WD-leider Bolke- stein afgelopen zaterdag tot bei de partijen heeft gericht in NRC-Handelsblad. Volgens de liberaal is paars mislukt omdat Kok financieel zin geen orde op zaken wilde stellen en Van Mierlo (D66) geen eigen in breng in de discussies had. zwolle Wat is er lekkerder dan languit in de zon liggen? In de zon lig gen en anderen zien werken. Deze zonnebaadster lag gisteren prins heerlijk langs de IJssel bij Zwolle terwijl de mannen van Rijkswaterstaat Rotterdam Geconcentreerd stuurt deze geschmink te vakantievierende scholier zijn ambulance over het traject ter grootte van een voetbalveld dat in het ka der van Jeugdland Eldorado '94 is uitgezet in het Rotterdamse Ahoy-complex. Gisteren werd de mani festatie die de hele maand juli duurt, geopend. Kin deren en volwassenen kunnen er voor acht gulden per persoon terecht van tien tot half vijf. In de week einden is Jeugdland Eldoradao gesloten, foto anp Industriebond akkoord met hervormen FNV den haag gpd De Industriebond FNV legt zich neer bij een compromis-voor stel over de hervorming van de vakcentrale FNV. Eerder dreig de de grootste FNV-bond in de marktsector dit compromis te torpederen, omdat het nage noeg alles bij het oude laat. FNV-voorzitter Stekelenburg is erin geslaagd alle neuzen weer dezelfde kant op te laten wijzen. De vakcentrale wil hervormen omdat nog maar een kwart van de werknemers bij de bond is aangesloten: twintig jaar gele den was dat nog veertig pro cent. De Industriebond vindt het een afgang dat de FNV niet in staat is zichzelf te hervormen. Vijf miljoen voor nieuwe produktielijn Oude, vertrouwde Brinta weer volop in de schappen Brinta is terug. De tv-kijker krijgt de tarwepap de komende dagen bijna letterlijk door de strot geduwd. Maar liefst ne gentig keer komt deze week een Brinta-reclamespotje op de buis. „Iedereen moet weten dat het weer in de schappen ligt", is de strijdbare taal van commer cieel directeur W. van Prooijen. Vier maanden geleden ver dween Nederlands bekendste ontbijtprodukt uit de winkel na dat bekend was geworden dat de gevreesde salmonella-bacte rie erin rondwaarde. Een mil- joenenstrop voor Brinta-leve- rancier Honig. Nu de bacterie verjaagd is, wil het bedrijf de schade snel inhalen. Bij de producent van Brinta, Avebe in Foxhol (Groningen), is de produktielijn ingrijpend ver anderd: er wordt gewerkt met een beter systeem voor klimaat beheersing en met een nieuwe afzuiginstallatie. Totale kosten: vijf miljoen gulden. „Een forse investering maar noodzakelijk om Brinta in de toekomst salmonella-vrij te houden", zegt commercieel di recteur Van Prooijen. Over het totale verlies dat Honig door Brinta's tijdelijke verbanning opliep, wil hij niets loslaten. „We hebben diverse schadevor deringen lopen (onder meer te gen producent Avebe, red.). Zo lang die niet zijn afgehandeld, doen we daar geen uitlatingen over." De zwart-wit reclamespotjes in de Polygoon-stijl van de jaren '50 moeten de consument dui delijk maken dat de 'oude ver trouwde' Brinta weer verkrijg baar is. Honig heeft voor zijn in haalrace zo n 700.000 gulden uitgetrokken. Albert Heijn Nederland is blij met de terugkeer van Brinta. „De klant vroeg er echt naar. De mensen missen het produkt", zegt woordvoerder E. Muller. „De klant is tijdelijk overgestapt op cruesli, cornflakes en Bam- bix." Voedingsmiddelenconcern Nutricia in Zoetermeer geeft toe geprofiteerd te hebben van Brinta's afwezigheid. „De ver koop van onze Bamblx volko renpap is sinds maart inder daad gestegen", meldt directeur S. de Clercq, die overigens geen cijfers wil noemen. „Ik ben blij dat Brinta terug is. Aan lijken- pikkerij doen wij niet." Als Ho- nig's eigen marktonderzoek klopt, bestormt negentig pro cent van de vertrouwde Brinta- eters dezer dagen de schappen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3