Lage dollarkoers is goed en slecht tegelijk Zuid-Korea's eigen 'Wirtschaftswunder' Feiten Meningen Oekraïne en Wit-Rusland kiezen voor 'Moskou' "2 Nachtmerries wijken voor nieuwe dromen DINSDAG 12 JULI 1994 NIEUW SANALYSE In de twee westelijke GOS-republieken Oekraïne en Wit-Rusland is het bij presi dentsverkiezingen zondag tot een pro-Rus sische machtswisseling gekomen. In Oek raïne behaalde oud-premier Leonid Koetsj- ma in de tweede ronde een onverwachte overwinning op zijn rivaal Kravtsjoek. In Wit-Rusland versloeg de populist Aleksandr Loekasjenko met een verpletterende 80.1 procent van de stemmen de zittende minis ter-president Vlatsjeslav Kebitsj (14,1 pro cent). Beide nieuwe staatshoofden zijn voorstanders van nauwere banden met Rusland. De uitslag van de presidentsverkiezingen in beide landen wordt door politieke waar nemers gezien als een protest tegen de rampzalige economische situatie. In Oek raïne is het gemiddelde maandsalaris min der dan 30 gulden, en de inflatie liep in 1993 op tot 3500 procent. Koetsjma en Loekasjenko willen allebei de economie weer aanzwengelen door de banden met Rusland te versterken. Koetsj ma houdt het voorlopig op een economi sche unie. terwijl Loekasjenko zelfs wil ko: men tot een politieke vereniging in een her opgerichte Sovjetunie. Deze uitspraken hebben hem inmiddels de bijnaam ..de Zji- rinovski van Wit-Rusland" bezorgd. Wit-Rusland en Oekraïne, allebei Slavi sche landen, staan etnisch en cultureel dichter bij Rusland dan de meeste Aziati sche en Kaukasus-republieken van het Ge menebestvan Onafhankelijke Staten (GOS). In Wit-Rusland is het besef een eigen natie te zijn niet sterk ontwikkeld, en waarne mers achten aansluiting bij Rusland dan ook waarschijnlijker dan in het geval van Oekraïne. Dat de twee republieken weer sterker de blik op Moskou richten, wordt ook gezien als symptoom van teleurstelling over de samenwerking met het Westen. Loekasjenko was directeur van een col lectieve boerderij voordat hij in 1990 in de politiek stapte. In het Witrussische parle ment was hij in 1991 de enige die tegen de ontbinding van de Sovjetunie stemde. Sinds vorig jaar viel de 40-jarige Loekasjenko vooral op als voorzitter van de commissie voor de bestrijding van de corruptie, waar door hij populair werd onder de Witrussen. Zijn onderzoek leidde tot de val van de par lementsvoorzitter. tevens president. Loekasjenko heeft de bevolking een 'in grijpende zuivering' beloofd. Zondag kon digde de charismatische verkiezingswin naar vanuit zijn woonplaats Sjklov alvast aan de samenstelling van de regering te wij zigen. Zijn medewerkers hadden in de Wit russische hoofdstad Minsk een ontmoeting met parlementsvoorzitter Grib en eisten de beëdiging van het nieuwe staatshoofd voor uiterlijk 23 juli. De 56-jarige ingenieur Koetsjma behaal de de beste resultaten in de vooral door et nische Russen bewoonde gebieden oost- Oekraïne en Krim. Op het schiereiland Krim, waar veel mensen vóór afscheiding van Oekraïne zijn. kreeg Koetsjma 89,7 pro cent van de stemmen, Kravtsjoek daarente gen maar 8,9 procent. De zittende presi dent. die het land in 1991 naar de onafhan kelijkheid leidde, kon alleen zijn bastions in het westen van het land houden. Een medewerker van Kravtsjoek gaf de nederlaag toe, nadat de media eerder zijn overwinning meldden. Een woordvoerder van Koetsjma verklaarde in Kiev dat bij de tweede ronde van de presidentsverkiezin gen, evenals bij de eerste ronde, opnieuw de uitslagen ten nadele van de uitdager zijn vervalst. Hij voegde daaraan toe: „Toch denk ik dat de centrale kiescommissie deze keer er niet in slaagt op grote schaal te ma nipuleren." Koetjsma vloog gisteren vanuit Dnepro petrovsk terug naar Kiev waar hij een op roep deed de tegenstellingen tussen west en oost-Oekraïne te overbruggen. Hij wordt over twee weken beëdigd. KIEV-MINSK-MOSKOU In juli 1944 bogen de aanstaande overwinnaars van de Tweede Wereldoorlog zich over de interna tionale economische structuur. Behalve instellingen als het Internationale Monteaire Fonds en de Wereldbank wilden ze ook vrijhandel en stabiele wisselkoersen. Alle munten van de Westerse we reld moesten worden gekoppeld aan de Amerikaanse dollar, die op zijn beurt was gekoppeld aan de Amerikaanse goudvoorraad. De toen opgerichte instellingen bestaan nog, maar van die stabie le wisselkoersen is na een halve eeuw weinig meer over. Vijftig jaar na de plannenmakerij in Bretton Woods werd het afgelopen weekeinde op de bijeenkomst van de zeven rijkste landen ter wereld (en Rusland) niet eens meer openlijk over wisselkoersen gespro ken. Terwijl toch de Amerikaanse dollar ten opzich te van de Japanse yen een historisch dieptepunt be leeft en ten opzichte van de sterke Europese mun ten een eerder dieptepunt weer gevaarlijk dicht na dert. Sinds de Amerikaanse president Nixon in 1971 be sloot de dollar vrij (naar beneden) te laten zweven, bestaat er geen enkele afspraak meer die verbiedt dat de dollar tot 1,73 zakt. zoals gisteren het geval was. Wel spraken de rijke landen met enige regel maat af dat ze onevenwichtige koersontwikkelingen gezamenlijk zouden bestrijden. Die afspraken leken nog in leven toen eind vorige maand een groot aantal centrale banken op de geldmarkt intervenieerde om de dollar boven de grens van 100 yen te houden. Zonder succes. Ook Amerikaanse functionarissen verklaarden vervol gens dat zulke ingrepen toch niet helpen als 'de markt' een andere kant op wil. De voordelen van een stabiele koersverhouding tussen Nederlandse gulden. Duitse mark. Belgische en Franse franc is duidelijk. De helft tot driekwart van de buitenlandse handel van deze landen blijft immers binnen die groep landen. Voor de verhou ding dollar-gulden geldt dat een stuk minder. Toch kan de lage dollarkoers aanzienlijke gevolgen heb ben voor Nederland. Nederland is een van de grootste investeerders in de Verenigde Staten. Daarbij gaat het vooral om be leggingen in Amerikaanse obligaties (en in mindere mate aandelen). Maar ook veel Nederlandse bedrij ven zijn behoorlijk actief in de VS: Shell, banken en verzekeraars, Ahold, Heineken, KLM, noem maar op. Omgerekend naar Nederlandse guldens daalt de waarde van hun Amerikaanse bezittingen. Dat zelfde geldt voor hun in de VS gemaakte winsten. Van directe invloed op de Nederlandse economie zijn ook de prijzen van grondstoffen die Nederland importeert. De internationale grondstoffenhandel rekent namelijk in dollars. Dat is in het algemeen gunstig voor de inflatie. Oliecontracten bijvoor beeld worden veelal in dollars afgesloten. En als er meer dollars in een gulden gaan, is de Nederlandse olie-import ook goedkoper. Dat betekent gematig de prijsontwikkeling van produkten in Nederland, dus een laag blijvende inflatie. Dat voordeel gaat echter verloren als de prijzen van die grondstoffen zélf tegelijkertijd stijgen. Die ont wikkeling staat doorgaans los van de dollarkoers. Zo wordt koffie duurder omdat grote delen van de oogst in Brazilië zijn bevroren. En de olieprijzen stijgen de laatste paar maanden onder meer we gens onrust in landen als Jemen en Nigeria. Momenteel houden beide invloeden op de olieprijs elkaar min of meer in evenwicht en is ook de benzi neprijs aan de pomp de laatste weken niet of nau welijks verder gestegen. Maar als de Westeuropese economie verder aantrekt dan verwacht, dan zijn nog hogere olieprijzen tegen de winter niet uitge sloten. Ook al zou de dollar goedkoop blijven. Is een goedkope dollar gunstig voor de inflatie in Nederland, voor de VS geldt precies het omgekeer de. De Amerikanen moeten immers meer dollars betalen voor hun invoer, en dat drijft de prijzen in de VS op. Beleggers vrezen dan ook dat de Ameri kaanse autoriteiten wel wat erg weinig doen om de dollarkoers op peil te houden. Hoewel: veel analis ten voorzien dat de Amerikaanse rente binnenkort wordt verhoogd (wat de dollar versterkt) Maar wat moeten we nog met zulke verwachtin gen? Vrijwel alle verwachtingen van gezaghebbende voorspellers over rentestanden en dollar zijn inmid dels aan flarden. Een kleine twee maanden geleden ging de grootste voorspeller van Nederland, het Centraal Planbureau, nog altijd uit van een dollar koers van gemiddeld 2 over het jaar 1994. Dat be- WIM STEVENHAGEN Z 'V ft W Z - ii: «*<-• S. 'y r' m r, «i. •- e f. ,j «v 4 1* De Bank of Tokyo gaf gistermiddag de laatste koers v van 100 yen voor een dollar. tekent dat de dollar de komende maanden tot ver boven de twee gulden zal moeten schieten, wil het CPB nog in de buurt van die voorspelling uitkomen. Bij particuliere bedrijven zal het niet veel anders zijn. Interessant wordt bijvoorbeeld wat de jaarver- i de dollar tegen de yen: i AMSTERDAM MARIEN VAN DEN BOS Australië worstelt met vluchtelingenstroom Sam Nguyen, Nahro Saaid en Ismet Korjenic hebben het erg ste achter de rug. Zij gaan nog gebukt onder zware, doffe pij nen en flarden herinneringen. Maar de nachtmerries wijken voorzichtig v Nguyen, Saaid en Korjenic zijn vluchtelingen uit respectievelijk Vietnam, Irak en Bosnië. Alle drie hun families zijn een nieuw leven in Australië begonnen, een land waarheen zij gevlucht zijn om te ontsnappen aan de gruwelen en waanzin van de oorlog in hun vaderland. Het verhaal van Nguyens ont snapping uit Vietnam is schok kend. Maar niet schokkender dat dat van duizenden van zijn landgenoten die op wrakke bootjes naar naburige landen vluchtten, over stormachtige zeeën, belaagd door niets-ont- ziende piraten. De boot waarop hij voer, brak in tweeën en verging voordat de vluchtelingen de kust van Thai land had bereikt. Nguyen, die toen dertien was, moest hulpe loos toezien hoe zijn jongere broer en nichtje verdronken. Tegen de tijd dat hij als wees jongen en vluchteling zijn weg naar Australië had gevonden, was hij zo vermagerd dat Australische jongens van zijn leeftijd hem bij wijze van gym- oefening konden optillen. Nguyen, die nu 33 is, werkt te genwoordig als coordinator bij het Australische vluchtelingen- programma in Sydney. Daar vangt hij nieuwkomers op, die nieuwe oorlogen elders in de wereld zijn ontvlucht. „Je kunt wel zeggen dat ik lichamelijk nu weer gezond ben", zegt hij. „Maar psychologisch zal ik er altijd littekens aan overhouden. Het is een diepe, persoonlijke pijn." Als voormalig vluchteling be grijpt Nguyen de zorgen en ang- stèn van nieuwkomers. Hij vindt dat de Australische herve- stigingsdienst nu e'en stuk beter omgaat met de verschillende culturen dan in de jaren zeven tig. Weliswaar is er nog een on derstroom van racisme jegens migranten, in het bijzonder uit Azië, maar die is volgens hem 'meer verbaal dan lichamelijk'. De anti-Aziatische graffiti in de straten van Sydney lijken eerder een reactie te zijn op het open stellen van Australië voor eco nomische migranten uit Zuid- Oost-Azië dan op de komst van vluchtelingen in het algemeen. Naast de duizenden immigran ten hebben zich sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog meer dan 500.000 vluchtelingen in Australië gevestigd. De gol ven vluchtelingen*die Down Under bereikten, vormden een exacte lijst van de vervolgde vol keren en de recente conflicten in de wereld. Vlak na de oorlog was de be langrijkste toestroom die uit Oost-Europa: Joegoslaven, Tsjechen en Slowaken, Honga ren. In de jaren zestig verlieten meer dan 100.000 bootvluchte lingen Vietnam, Laos en Cam bodja. In de jaren tachtig ont stonden weer nieuwe brand haarden in de wereld: Latijns- Amerika, Zuid-Afrika, Afghanis tan,Irak. Vanuit de vroegere Sovjetunie probeerden veel jo den te emigreren. Recentelijk maakte Australië een opleving van vluchtelingen uit Oost-Eu ropa door, waarbij de mensen Afkomstig uit het voormalige Joegoslavië de grootste groep vormen. Zij hebben in aantal zelfs de vluchtelingen uit Indo china ingehaald. De familie Korenjenic bestaat uit vader Ismet, moeder Saija e hun achttienjarige dochter Irm Zij kwamen tien maanden den in Australië aan. Met de he te adem van de oorlog in de né vluchtten zij uit Mostar. Beide ouders hebben een ingenieurs diploma op zak, waarbij Ismet bovendien over extra inkom sten als striptekenaar beschikt^ Ima had net de muziekschool afgemaakt, toen de oorlog uit brak. Vergeleken met degenen die g^ leden hebben, die familieleden verloren of nog steeds proberet er thuis het beste van te maker^ heeft zijn gezin geluk gehad, zo geeft Ismet in een zacht Engels met licht accent toe. Maar na c- gruwelen die zij hebben gezien is ballingschap een lage prijs om voor vrede te betalen. „Ons hart is nog steeds in Bos nië, maar onze toekomst ligt hier", zegt hij. „Wij moeten eej nieuwe toekomst van vrede op, bouwen. Wij hebben een vresa lijke ervaring met oorlog opge daan, en die zal niet verdwij- Nahro Saaid en Galawezh Has san en hun twee kinderen voe-, len zich in Australië meer Koer- disch dan ze zich ooit in hun stad in Noord-Irak konden voe len. Zij vluchtten twee jaar gele den weg uit Irak en kwamen im Australië terecht. „In Australië i zijn we vrij om Koerdisch te J spreken en te zeggen dat wij uij; Koerdistan komen", zegt a Nahro, die er niet over uit kan dat alles in dit nieuwe vader land zo ruim is. Niet alleen de omvang van het land. „In Koer-D distan woont iedereen bij elkaa. in een kamer. Daar zaten we F met negen mensen in een ka- n mer. Hier heb je voor vier meiiv\ sen vier kamers", zegt hij. si Maar ondanks de verdovende g' rust en vrede moeten de Saaidjjd vaak aan thuis denken en mis-.vi sen zij hun ouders, die nog vi steeds in vluchtelingenkampeijn in Iran verblijven. Ajidere ledej. van hun uitgebreide familie zijjfl in Irak gedood. „Je kunt ons o niet van onze familie scheiden d zegt Nahro. „Wij denken de héb: le tijd aan hen. Ónze vaders env< moeders huilen om ons, maar v< wij moeten aan de toekomst di denken, en de toekomst is onz^Fi kinderen." jc Ook al houdt Canberra de deuivi voor politieke vluchtelingen ertyi asielzoekers relatief wijd open.jïi er zijn duizenden bootvluchte-b; lingen uit Indochina, Europea-. nen die de oorlog in Bosnië onjsp vluchtten of Afghanen die g( Australië niet binnen kunnen d< komen de wachtlijst is nog b; steeds te lang. b; Vorig jaar voerde Australië nie\zv we maatregelen in, 'om op barmhartige wijze hulp aan vluchtelingen en andere slachtir offers van schendingen van mensenrechten te kunnen ver schaffen', door het humanitair;, programma te scheiden van d§ algemene migratie. In 1992- 1993 werd slechts 5,5 procent 1 van degenen die naar Australië migreerden, als politieke vlucf(DE teling erkend. Volgens het ministerie van Im-.j-^ migratie en Etnische Zaken in jn Canberra bevinden zich 14.90^c vluchtelingen in Australië, van wie 70 procent Chinees is. On- m langs besloot Australië om zijrL^ jaarlijkse quotum van vluchte- lingen volgens het humanitair^ programma te verhogen van 10^0000 vorig jaar naar 13.000 s voor 1993-1994. Vl: SYDNEY PASCAL ADOLPHE Lonen: vijftig procent gestegen in vijfjaar. Export: twintig procent omhoog in 1993. Bruto nationaal pro- dukt: plus acht procent dit jaar. Werkloosheid: iets meer dan nul procent. Vooruitzicht voor de rest van de eeuw: meer van hetzelfde, zo niet beter. Terwijl Japan zijn ergste economische inzinking sinds de Tweede Wereldoorlog doormaakt, voltrekt zich in het naburige Zuid-Korea een economisch wonder. Hele bedrijfstakken zijn in luttele jaren tijds wegge vaagd, maar het wonder is dat daar andere industrie ën voor in de plaats zijn gekomen. Als goedkoop produktieland heeft Zuid-Korea afge daan. „De afgelopen jaren zijn de loonkosten hier ex plosief gestegen", zegt vice-president Scott Foster van het Amerikaanse beleggingshuis Merrill Lynch in Se oul. „Drie Japanse bedrijven hadden zo hun buik vol van die stijgingen dat ze hier pardoes hun biezen heb ben gepakt", aldus Foster. „Ze sloten hun fabrieken en lichtten de hielen zonder zelfs maar een afvloei ingsregeling te treffen." Er zijn meer voorbeelden. Nike, producent van sport schoenen, hevelde onlangs een deel van zijn produk- tie over naar Indonesië. En Ralph Lauren, die dure overhemden maakt, vertrok naar Maleisië. Het gemiddelde jaarinkomen in Zuid-Korea beloopt nu 14.000 gulden. En hoewel dat de helft is van dat in Nederland, is Korea een der duurste 'tijgers' geworden in het Verre Oosten. „De schoen- en textielindustrie is voor Korea definitief verloren", meent Foster. „Op geen enkele manier kan dit land nog concurreren met Indonesië, China, Vietnam, Bangladesh en India, om is een gebied met drie miljard mensen te Met die landen heeft de schoen- en textielin dustrie de slag al verloren, de vraag is slechts wanneer ze de doodsteek krijgt." Nike mag Korea de rug hebben toegekeerd, technolo gisch geavanceerde bedrijven zijn ervoor in de plaats gekomen. Voor een belangrijk deel zijn dat Neder landse bedrijven. Philips produceert elektronica in Korea, Unilever wasmiddelen en broodjes, AKZO/Or- ganon produkten voor de medische sector. Wat de buitenlandse investeerder in Korea zoekt, zijn niet langer de extreem lage lonen. Aantrekkingskracht is nu de combinatie van een drietal factoren: hoog op leidingsniveau, gematigde loonkosten en grote afzet- markt. Het-alfabetisme is met 95 procent zelfs een der hoogste in de wereld. Middelbare scholieren zitten tot 10.00 uur 's avonds in de schoolbanken. Pas daarna gaan ze naar huis; om hun huiswerk te maken. Het onderwijs is eigenlijk tè succesrijk. Lody Em- brechts, economisch attaché van de Nederlandse am bassade, observeert: „Er zijn geen mensen meer te krijgen voor werk dat ook wel 3-D wordt genoemd: dirty, dangerous, difficult ofte wel smerig, gevaarlijk en zwaar. Het aantrekken van gastarbeiders is enkele jaren geleden begonnen in de illegale sfeer. Maar het bedrijfsleven oefent nu druk uit op de regering om gastarbeid te legaliseren." Volgens Embrechts staat Zuid-Korea op een kruis punt. Het is geen lage-lonenland meer, maar het is evenmin een hoog ontwikkelde industriële natie. De vraag is, aldus de attaché, of Zuid-Korea dezelfde weg kan inslaan die Japan heeft bewandeld. Foster van Merrill Lynch betwijfelt of dat nodig is. „Korea doet nu wat Japan vijftien jaar geleden deed. Het maakt geen high-tech produkten, maar dingen die gemakkelijk te imiteren zijn: auto's, schepen. Ze. kunnen dat gewoon blijven doen en hun produktie opvoeren." De grootste autofabriek ter wereld staat in Korea, de fabriek van Hyundai in de zuidelijke stad Ulsan. Vorig jaar kreeg Zuid-Korea meer orders voor de bouw van schepen dan enig ander land. En ook is het land 's we relds grootste producent van geheugen-chips. „Korea streeft ernaar zijn autoproduktie de komende vijfjaar te verdubbelen", aldus Foster. „Onlangs heeft Kia een nieuw model gelanceerd, de Pride, die 16.000 gulden kost. In Korea zelf is de markt voor auto's bijna verzadigd, maar in een land als China is er genoeg vraag naar een wagen van die prijs. En let wel, de Pri de valt in dezelfde prijsklasse als de Yugo, maar we praten hier niet over de rommel van een tweederangs Europees land. De Zuidkoreanen zijn heel goed in het maken van degelijke dingen." De Amerikaan lacht. „De grootste slachtoffers van de Koreaanse industrie zijn de Japanners. Wij vinden dat tamelijk grappig, omdat wij de slachtoffers waren toen Japan opkwam als industrie-natie. Maar de Japanners kunnen er de humor niet van inzien, net zo min als wijdestijds."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2