94 Bulgaren zijn voor niemand bang Bergkamp spil om wie alles draait WK op TV dinsdag 12 juli Arbiters De Fransman Joel Quiniou en de Colombiaan Jose Joaquim Torres zijn aangewezen als scheidsrechters voor de halve fi nales. Quiniou fluit in New York het duel tussen Italië en Bulga rije. Torres komt in Los Angeles in actie bij de wedstrijd tussen Brazilië en Zweden. De scheidsrechters voor de wedstrijden om de derde plaats en de finale worden donderdag door de internationale wereld voetbalbond FIFA bekendge maakt. Kritisch Johan Cruyff blijft kritisch. In zijn dagelijkse column van de Catalaanse krant El Periodico schrijft ,.E1 Salvador" maandag dat het WK in de Verenigde Sta ten vervelend, saai is en dat het voetbal toe is aan een noodza kelijke revisie. „Vanaf de bo dem", schrijft de coach van Bar celona. He„t spel van de Italia nen noemt hij anti-spektakel, dat van Bulgarije chaotisch. „De Bulgaren zijn de eerste die hun tekortkomingen toegeven. Zij steunen op twee spelbepalers (Balakov en Lechkov) en twee aanvallers Stoitsjkov (speler bij Barcelona) en Kostadinov. De rest van de ploeg stelt niets voor", klinkt het harde oordeel van Cruyff. Onwel De moeder van Hristo Stoitsjk ov is na de overwinning van Bulgarije op Duitsland in elkaar gezakt en moest in een zieken huis worden opgenomen, ter wijl zijn vader kalmerende mid delen moest slikken. Het was de derde keer dat Pen- ka Stoitsjkov hartproblemen kreeg terwijl zij naar haar voet ballende zoon keek. Zij moest zondag in een ziekenhuis in hun haar woonlaats Plovdiv worden opgenomen. Na enkele uren observatie mocht zij weer naar huis. Vader Stoitsjkov had voorafgaande aan de wedstrijd kalmerende middelen genomen en bleef rustig. WK-UITSLAGEN eerste ronde GROEP A Ver. Staten - Zwitserland 1-1 Colombia - Roemenië 1-3 Roemenië - Zwitserland .1-4 Ver. Staten - Colombia 2-1 Ver. Staten - Roemenië Zwitserland - Colombia 0-1 0-2 GROEP B Kameroen - Zweden 2-2 Brazilië - Rusland 2-0 Brazilië - Kameroen 3-0 Zweden - Rusland 3-1 Rusland - Kameroen 6-1 Brazilië - Zweden 1-1 GROEP C Duitsland - Bolivia 1-0 Spanje - Zuid-Korea 2-2. Duitsland - Spanje 1-1 Zuid-Korea - Bolivia 0-0 Bolivia - Spanje 1 -3 Duitsland - Zuid-Korea 3-2 GROEP D Argentinië - Griekenland Nigeria - Bulgarije 4-0 3-0 Argentinië - Nigeria Bulgarije - Griekenland 2-1 4-0 Griekenland - Nigeria 0-2 Argentinië - Bulgarije 0-2 GROEP E Italië - Ierland 0-1 Noorwegen - Mexico 1-0 Italië - Noorwegen 1-0 Mexico - Ierland 2-1 Ierland - Noorwegen 0-0 Italië - Mexico 1-1 GROEP F België - Marokko 1-0 Nederland - Saudi-Arabië 2-1 Saudi-Arabië - Marokko 2-1 België - Nederland 1-0 Marokko - Nederland 1-2 België - Saudi-Arabië 0-1 laatste zestien Roemenië - Argentinië Saudi-Arabië - Zweden 3-2 1-3 Spanje - Zwitserland 3-0 Duitsland - België 3-2 Nederland - Ierland 2-0 Brazilië - Ver. Staten 1-0 Nigeria - Italië 1-2 Mexico - Bulgarije 1-1 kwartfinales Italië -Spanje Nederland - Brazilië Bulgarije - Duitsland Roemenië - Zweden (wnsj 2-1 2-3, 2-1 2-2 Moord Een Bulgaarse vrouw heeft zon dag haar man vermoord. Het slachtoffer, de 46-jarige Matei Yordanov, kwam dronken thuis nadat hij in zijn stamkroeg de overwinning van Bulgarije had besprenkeld met de nodige al cohol. De vrouw, die haar echt genoot vijf keer met een mes stak, verklaarde tegenover de politie dat haar man had ge dreigd hun zoontje te doden. Meer waard De Bulgaar Yordan Letsjkov wordt steeds meer waard voor zijn club HSV. De Hamburgse Bundesligaclub ontving gisteren een bod van twaalf miljoen gul den voor de middenvelder, die de winnende treffer maakte te gen Duitsland. Inmiddels is bij HSV een aantal telefoontjes met dreigementen aan het adres van de matchwinnaar binnengeko men. „We moeten Letsjkov on middellijk ontslaan", zei mana ger Bruchhagen. „Geen haar op ons hoofd dat daaraan denkt. En verkopen doen we hem ook niet." Limiet De FIFA is van plan een hoogte limiet vast te stellen voor de sta dions waarin de kwalificatie wedstrijden worden afgewerkt. „We gaan onderzoeken of we dit in ieder geval voor de WK- wedstrijden kunnen bewerkstel ligen", zei FIFA-secretaris Sepp Blatter. Foutje Berti Vogts heeft gisteren op een persconferentie in New York toegegeven, dat hij doel man Bodo Illgner had moeten passeren. „Dat is de enige ver keerde beslissing die ik heb ge nomen. Ik vertrouwde op de er varing van Illgner." De Duitse bondscoach weigerde de teleur stellende Illgner te vervangen door Andreas Köpke. De doel man zette na de verloren kwartfinale tegen Bulgarije een punt achter zijn interlandcarriè- Bij de Bulgaren kan de sfeer niet meer kapot. Letjskov (r) en Micha Bulgarije heeft zich opgeworpen als de reuzendoder van het WK'94. Terwijl de Argentijnen al lang en breed weer thuis zijn en heel Duitsland zijn wonden likt na de voet balkrater die de Bulgaren hebben geslagen, lonkt mor genavond de derde scalp. „We hebben al twee wereld kampioenen verslagen. De derde kan er ook nog wel bij", zegt Jordan Letjskov boordevol strijdlust. new york albert geesincLothar Matthaus de Italianen, „is voor niemand bang. Ze heb ben niks te verliezen. Dat maakt die ploegt zo gevaarlijk". De rol van outsider past de Bulgaren perfect, de counters zijn vlijm scherp en razendgevaarlijk. Jordan Letsjkov, de dubbel- kennis van de stapel gelukstelegrammen. gpd-verslaggever Na de met veel champagne ge vierde winst op de Duitsers gaan de Bulgaren voor niemand meer aan de kant. Ook niet voor Italië. „Die ploeg", waarschuwt ganger van John Metgod, speelt een belangrijke rol. Hij oogt als een anti-vedette, maar voor Bulgarije was de middenvelder van de Hamburger SV al twee keer goud waard. In de achtste finales tegen Mexico nam Letsjkov de beslissende straf schop in de reeks van vijf. Zon dagmiddag in het Giants Stadi um torende hij twaalf minuten voor afloop hoog boven de Duitse smurf Thomas Hassler uit en kopte hij Bulgarije naar de grootste triomf uit zijn voet balhistorie. Heel even stapte de kalende Bulgaar uit de schaduw van Hristo Stoitsjkov, het genie van de ploeg. „Ik weet al jaren dat ik een ster ben, nu heeft de hele wereld het kunnen zien", zo wierp Letjskov het laatste restje bescheidenheid van zich af. „Voor een klein land als het on ze is dit een geweldig succes". „Mischien", zo denkt Dimitar Penev, de bondscoach, „is dit voor ons wel het vertrekpunt voor een goede periode. Deze ploeg kan heel goed voetballen en heeft dat al tegen Mexico la ten zien. Maar de wedstrijd te gen Duitsland was de beste tot nu toe. De voetbalwereld zal ons toch met andere ogen be kijken". De Duitsers, die in zestien eerdere onderlinge duels maar één keer van Bulgarije verloren, zullen zich vooral de naam van Hristo Stoitsjkov nog lang heu gen. 'El pistolero', de man met het dodelijke schot, bracht met zijn gelijkmaker uit een vrije schop de wereldkampioen aan het wankelen, Jordan Letjskov deed de rest. Stoitsjkov, die op dit WK al vijf keer scoorde, droeg zijn treffer op aan zijn dochtertje Michaela, die zondag zes jaar werd. Het ging er bij de Amerikanen in als koek. Vedette Het Bulgaarse elftal leeft in Amerika van zijn ideeën en doelpunten, de 'geniale dwaas' gedraagt zich er ook naar. Hij is de absolute vedette van de ploeg, doet precies waar hij zin in heeft en traint wanneer het hem uitkomt. De Bulgaarse pers, gewend aan orde en regel maat, greep het losbandige ge drag van Stoitsjkov na het forse verlies in de eerste WK-ontmoe- ting tegen Nigeria (0-3) aan om hem fel te bekritiseren. Voor Stoitsjkov was de boot FOTO RTR helemaal aan toen hij werd uit gemaakt voor een 'verwend kind' en er schande van werd gesproken dat hij zich na de pe nalty-winst op Mexico had ge laafd aan de champagne. 'Jullie vinden mij een Spanjaard', briest hij de Bulgaarse pers toe, 'nou, dan praat ik ook in het Spaans'. En weigert Stoitsjkov nog langer zijn moerstaal te spreken en bedient hij zich nog louter van Spaans en Engels. Zo lang Hristo Stoitsjkov op het veld niet verzaakt, legt Di mitar Penev hem geen stro breed in de weg. En mag hij doen en laten wat-ie wil. Penev, zelf drie keer deelnemer aan een WK ('66. '70 en in '74 de be speler van Cruijff), weet dat het Bulgaarse elftal staat of valt met de daden van Stoitsjkov. Net als Johan Cruijff bij Barcelona neemt Dimitar Penev de nuk ken en grollen van de sterspeler maar op de koop toe. Ook de Italianen zullen de handen vol aan hem hebben. „Stoitsjkov is een geweldige speler", meent Dino Baggio, „maar hij is niet het hele team". Maar hij is wel het brein achter het succes van Bulgarije. Als aangever en doel puntenmaker tegelijk. Supermensen Weken geleden schreef ik op de ze plaats over de vele Amerikaanse cafés, waar al tijd televisies afgestemd staan op sportevenementen zoals foot ball', basketbal of honkbal. En over de afkeer van de uitbaters om tijdens het wereldkampioen schap de bierdrinkende en pin da's etende barklant te laten meegenieten van óns voetbal, van Romario, Baggio, Bergkamp ofStoichkov. Dan zouden im mers die klanten wegblijven. Soccer? Bah! Saai! Wel, die barmannen hebben zich de laatste weken de ogen uitgewreven van verbazing. In talloze sportcafés in Amerika is door binnenkomende klanten de vraag gesteld: „Mag ik een bier tje. En wanneer begint het voet bal?" Het gevolg was dat al gauw de tv's afgestemd werden op het WK. of het nu Argentinië- Roemen ië ofZu id-Korea -Boli via was. Honkbal? Vandaag even niet. American football? Weger- mee. Voetballen willen we. En barman, graag een rondje bier hier. Her is natuurlijk nog te vroeg voor een op betrouwbare statis tieken berustend eindoordeel, maar voetbal lijkt de Amerika nen toch aardig te pakken heb ben gekregen. Daar hadden ze zelfwaarschijnlijk ook niet op gerekend. Maar de kijkcijfers, zowel de officiële van de omroe pen als de officieuze van de ca fés, liegen niet. „Mijn omzet over de laatste drie weken ligt ruim een kwart hoger dan normaal", zei een cafébaas uit Washington me vorige week. Sinds hij de tv's in zijn bar - niet allemaal natuurlijk, je moet de niet-voetbalfans natuurlijk niet de deur uitjagen - dagelijks op het WK zette, kwamen er tien tallen mensen alleen om geza menlijk naar het voetballen te kijken. Zij zorgden vooreen stemming in de bar die de Ame rikanen nog nooit hadden mee gemaakt. En na afloop van wed strijden bleven zij uren plakken en nabeschouwen. „Voormij mag dat IVK volgend jaar weer gehouden worden zei hij. Van de weeromstuit keken ook de honkbal- en footballfans mee, en kregen waarempel waarde ring voor voetbal. Over te weinig doelpunten hoor je niemand ineer klagen. Het WK gaf er ge noeg, en bovendien volgde de ene sensationele uitslag de ande re op. De Amerikanen vonden het wel leuk dat sportdreumesjes als Zuid-Korea of Nigeria het su permachten als Duitsland of Ar gentinië moeilijk maakten. Per slot van rekening zijn ook de VS zelf (nog) zo'n dreumes. Verdwenen zijn de denigrerende opmerkingen over 22 kerels in korte broekjes die heen en weer rennen en tegen een bal schop pen die ze niet eens mogen vast pakken. Volstrekte voetbal-leken willen nu alles over de buiten spelregel weten. De Amerikanen hebben bewondering gekregen voor het atletisme van de voet ballers. En vragen zich nu af hoe zij dat volhouden, negentig mi nuten lang bij 40 graden. Zijn dit soms supermensen. Zou voet bal dan tóch een echte sport zijn? Hans de Bruijn is onze corres pondent in de VS. NED 1 NED 2 NED 3 BRT 2 EUROSPORT GEEN WK-PROGRAMMA'S woensdag 13 juli ITALIË BULGARIJE 13 juli 22.00 16 juli 21.30i los angeles new york albert geesing gpd-verslaggever Gelijktijdig met de afgeschminkte wereld kampioen keerde het Nederlands elftal gis teren terug in Europa. De eliminatie van de Duitsers was een regelrechte sensatie en zal nog wel een staartje krijgen, het WK-af- scheid van Oranje was conform de progno ses. Van Brazilië, de gedoodverfde wereld kampioen, mag je verliezen, daar zal nie mand Dick Advocaat op aankijken. Maar o wee als Oranje vijf dagen eerder tegen Ier land de kraaienmars had moeten blazen. Dan zou de 'kleine generaal' eenzelfde lot hebben gewacht als nu waarschijnlijk Berti Vogts. 'Ik keer terug als held of als landver rader". Zowel voor de Duitsers als de Nederlan ders betekent het adieu van de World Cup USA het afscheid van een kwintet spelers dat tien jaar lang een stempel heeft gedrukt op het internationale voetbal. Want tot die categorie mogen Rudi Voller, Andreas Breh- me, Lothar Matthaus, Ronald Koeman en Jan Wouters toch wel gerekend worden. Net als Marco van Basten, Ruud Gullit en Frank Rijkaard. De bijna 32-jarige Ajacied speelde een treurniswekkend toernooi, maar hij houdt een vertrek uit Oranje nog in het midden. Rijkaard doet er echtër verstandig er aan zichzelf te houden en defini tief plaats te maken voor Aron Winter, de meest ondergewaardeerde international. In een overmoedige bui riep Advocaat het Nederlands elftal na de kwalificatie in Polen uit tot een potentiële wereldkampioen. Hij moet er zelf van geschrokken zijn. Die kans had Oranje vier jaar eerder al laten liggen. Toen was de Europees kampioen van 1988 op z'n sterkst. Met Ruud Gullit en Marco van Basten. In Italië struikelde het Neder lands elftal echter over zichzelf en de Duit sers. Nu, anno 1994, is de room eraf en had Oranje simpelweg te weinig klasse en door zettingsvermogen om een gooi naar de we reldtitel te kunnen doen. In eigen land werd niettemin driftig op de trom geslagen over de titelkansen van Oranje. De insiders wis ten wel beter en rangschikten Nederland in de categorie outsiders. Met een topfitte Gullit en Van Basten had Oranje een kans gemaakt. Zonder die twee staat er een ta melijk modale ploeg, die te sterk afhankelijk is van de genialiteit van Dennis Bergkamp. De spits van Inter Milaan is de enige Oran je-zoon die zich kan meten met de wereld top. Maar hij had te weinig spelers om zich heen om de aandacht van hem af te leiden en werd daardoor een te gemakkelijk doel wit voor de verdedigers. Oranje doet er goed aan voorlopig wat minder hoog van de toren te blazen. Het ontbrak de tamste leeuw van Nederland in Amerika vooral aan de onverzettelijke win om te winnen. Grofweg driekwart van de internationals mist de passie en de harts tocht van de Amerikanen, het temperament van de Brazilianen en het incasseringsver mogen van de Italianen. Zij lijdt aan schro melijke zelfoverschatting en loopt bijna van verwaandheid buiten de schoenen. Houten klaas PSV'er Klas Ingesson is in Nederlandse ogen een houten klaas, het symbool van de anti-voetballer. De 'miskoop van het jaar' is geen wereldster en zal dat ook nooit wor den. Maar in het Zweedse elftal laat hij zien dat je geen begenadigd technicus hoeft te zijn om toch van grote waarde voor een elf tal te kunnen zijn. Met wilskracht en men taliteit kun je het een heel eind schoppen. Zelfs tot de laatste vier op een WK. De mentale weerbaarheid en de eensge zindheid om het talent en de energie te richten op de tegenstander waren de peilers van het succes in '74 en '78. Daar ontbreekt het Oranje nu bijna volledig aan. Leo Been hakker sprak ooit van een patatgeneratie en durfde dit keer de stelling aan dat de mees te internationals het incasseringsvermogen hebben van een cavia. Nu is Beenhaldter wel de laatste die het recht heeft om zijn mond open te doen, maar dit keer sloeg hij de spijker op de kop. Dit Oranje heeft te veel koorknapen en te weinig winnaars. Broos als perkament, zon der de wil om zichzelf pijn te doen. Ons land heeft te veel Ajacieden en te weinig Feyenoorders. Dat is het noodlot van een land waar Ajax bijna wekelijks de hemel in wordt geprezen om zijn fraai gestileerde voetbal en Feyenoord wordt afgeschilderd als een ordinaire vechtmachine. Er is ook een tussenweg. Als die niet wordt ingesla gen, blijft een hoge WK-klassering een uto pie. Met of zonder Johan Cruijff als bonds coach. Maalstroom Ook Advocaat gaat niet vrijuit. Je mag hem verwijten dat hij is meegegaan in de maal stroom van het vedettendom en dat hij te lang heeft voortgeborduurd op de oude gar de, op Wouters, Koeman en Rijkaard. Slechts vier spelers (De Goey, Koeman, Jonk, Bergkamp) speelden vanaf begin tot eind, voor de rest goochelde hij te lang met de opstelling. Hij spaarde met Wouters de kool en de geit en hield Blind te lang aan het lijntje. Hem zien we niet meer terug in het Nederlands elftal. Ook niet als opvolger van Ronald Koeman. De Ajacied heeft er schoon genoeg van. Met het WK '94 zijn de laatste spelers ver dwenen uit de gouden ploeg van '88 en kan Dick Advocaat gaan bouwen aan een nieuw elftal. Het geraamte staat er al, de spil om wie alles draait is Dennis Bergkamp. De eerstkomende interland is begin september in Luxemburg, de eerste uit een reeks van tien die meetelt voor het EK over twee jaar in Engeland. Van de zes landen (Noorwe gen, Malta, Wit-Rusland, Tsjechië, Luxem burg, Nederland) plaatsen zich er twee. Op papier mag dat geen probleem zijn. Mits Advocaat een goede balans weet te vinden tussen kwaliteit, bezieling en hartstocht. Daar ontbrak het in Amerika aan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17