Gevangenis Alphen grote werkgever Spaarpot zwembad Leimuiden raakt vol Sassenheim houdt vestiging jeugdgevangenis niet tegen Leiden Regio Replica blijkt spookpaal DINSDAG 12 JULI 1994 Hagenaar uit auto bevrijd wassenaar Een 73-jarige Hagenaar is gistermiddag rond half twee ernstig gewond geraakt bij een ongeval op de kruising Ro zen weg en Rijksstraatweg in Wassenaar. De man reed met zijn auto vanaf de secundaireweg de Rijksstraatweg op en kwam daarbij in botsing met een vrachtauto, die werd bestuurd door een 43-jarige man uit Sassenheim. Volgens een woordvoerder van de politie is de Hagenaar ver moedelijk door het rode verkeerslicht gereden. Het slachtoffer moest door de brandweer van Wassenaar uit het wrak worden bevrijd. Hij is met buik- en nekletsel overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. Inbraken in Alphen alphen aan den run Voor duizenden guldens aan geluidsappara tuur is in de nacht van zondag op maandag gestolen uit een huis aan het Helmpad in Alphen. Tevens verdwenen 15 betaalkaarten en een giropas. Om binnen te komen braken de daders een tuindeur open. In dezelfde nacht werd aan het Nocturnepad een wasrek met kle ding gestolen. De waarde bedraagt 750 gulden. Bodegraver met auto tegen boom alphen aan den run» Met hoofd- en beenletsel is gisteravond een 20-jarige Bodegraver overgebracht naar het Hofpoortziekenhuis in Woerdem. De man reed op de J.C. Hoogendoomlaan in Al phen met zijn auto tegen een boom. Volgens een woordvoerder van de politie moest de man uitwij ken voor een stilstaande melkwagen en verloor hij daarbij de macht over het stuur. Rijgedrag verraadt dronkeman alphen aan den run» Kort nadat een 66-jarige Alphenaar na een aanrijding op de Binkhorst in zijn woonplaats was doorgereden werd hij al ingerekend. Bij de aanrijding had hij een buitenspie gel van een tegenligger afgereden. De gedupeerde automobilist noteerde het kenteken van de auto en waarschuwde de politie. De man bleek te hebben gedronken. Hij kreeg een proces-verbaal en moest zijn rijbewijs inleveren. Gereedschap gestolen bij hovenier oegstgeest Een hoveniersbedrijf aan de Oude Rijnsburgerweg in Oegstgeest is gereedschap kwijt In de nacht van zondag op maandag werden onder meer heggescharen en kettingzagen ge stolen. De dieven kwamen binnen door de toegangsdeur open te breken. Burgemeester Paats vraagt minister om meer politie Vrijwilligers achter de kassa van De Kleine Oase Vrijwilligers verkopen kaartjes aan bezoekers van zwembad De Kleine Oase in Leimuiden. Vrijwilligers bemannen sinds gisteren de kassa van zwembad De Kleine Oase in Leimuiden. Dat levert een bezuiniging op van ongeveer 5000 gulden die in de reservepot van het zwembad terecht komt. In voorgaande ja ren zat een uitzendkracht in de .„vakantieperiode achter de kas sa. De gemeente Jacobswoude besluit eind dit jaar of het Lei- muidense zwembad dicht gaat. De actiegroep De Vrienden van de Kleine Oase probeert aan te tonen dat met de inzet van vrijwilligers het zwembad behouden kan blijven. Met een aantal activiteiten wil de groep geld voor de reservepot inzame len. Joost Boot van de actie groep: „Als het zwembad open blijft, kunnen we met de re servepot een nieuwe start ma ken. Door de inzet van vrijwilli gers kan dat bedrag aardig oplo pen. De gemeente wilde on langs nog een schutting langs een gedeelte van het zwembad laten plaatsen. Dat hebben we toen zélf gedaan. Het geld dat is uitgespaard, zit nu ook in de re servepot. We willen de gemeen te laten zien dat er voldoende mensen zijn die de handen uit de mouwen willen steken voor het zwembad." De gemeente Jacobswoude onderzoekt of de herstelwerk zaamheden van het zwembad misschien minder dan de ge raamde miljoen gulden kunnen kosten. Daarnaast is de actie groep bezig te bekijken wat zij nog aan bezuinigingen kan doorvoeren. Daarvoor heeft zij geïnformeerd bij andere zwem baden die van vrijwilligers ge bruik maken. Boot: „De huidige badmeester gaat dit jaar met pensioen. We zouden kunnen overwegen om in het vervolg vrijwilligers toezicht op de zwemmers te laten houden." Boot denkt ook met een winkel tje en verhuur van stoelen de inkomsten van het zwembad te kunnen vergroten. De actiegroep is een jaar gele den ppgericht om de politieke partijen van Jacobswoude te wijzen op het belang van De Kleine Oase. Boot „Er komen zo'n dertigduizend mensen per jaar naar het zwembad. Het zou zonde zijn als het bad dicht gaat. De Leimuidense jeugd gaat dan ergens anders zwem men en dan ligt de Drecht voor de hand. Maar daar is de mo- foto ben de bruyn torvaart de laatste jaren enorm toegenomen zodat zwemmen levensgevaarlijk is. Inrichting bij Klinckenbergerplas De vestiging van een gesloten inrichting voor jeugdige crimi nelen in recreatiegebied Klinc kenbergerplas komt dichterbij. Een politieke meerderheid gaf B en W van Sassenheim gister avond het groene licht om ver der te gaan met de plannen. Al leen het CDA wilde geen uit spraak doen, omdat de leden de stukken niet tijdig hadden ge kregen. Eind 1995 wil de Fren- tropstichting bij de Klincken bergerplas een gesloten jeugd inrichting bouwen. Hier kunnen 72 jongeren in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar gemid deld vijf maanden onderdak vinden. De Klinckenbergerplas ligt op het grondgebied van Sas senheim, Oegstgeest en War mond. „Oegstgeest en War mond staan in beginsel positief tegenover de plannen. Ze vin den dit toch allereerst een Sas- senheimse aangelegenheid", al dus burgemeester C. Bos. De Frentropstichting heeft haar oog laten vallen op een stuk van twee hectare op Sassenheims grondgebied bij de kruising van de spoorlijn met rijksweg A44. Duidelijk is dat het college seri eus overweegt in te stemmen met het plan. Bos: „In dat hoek je is geen kip te bekennen. We moeten ons afvragen wat we er mogelijk kunnen realiseren. Als we de inrichting zo goed moge lijk afschermen, kan de rest van het terrein tot een prima recrea tiegebied uitgroeien. Ik heb niet de indruk dat we daarmee de veiligheid en rust geweld aan doen." Het gebouw moet tussen de al aanwezige sloten komen, zo dicht mogelijk tegen de spoor lijn en de rijksweg aan. „Daar naast kunnen we heuvels ma ken van zo'n zes meter hoog waardoor de inrichting door al het groen aan het recreatiege bied wordt onttrokken", lichtte directeur R. Vermeer van de stichting toe. Hij gaf aan dat het ministerie van justitie de veilig heidseisen flink heeft aange scherpt. „Nee, ik kan u niet ga randeren dat er nooit iemand ontsnapt. Wel kan ik u maxima le veiligheid verzekeren." Bos gaf toe dat een jeugdin richting niet direct in een recre atiegebied thuishoort, maar maakte duidelijk dat er wel een aantrekkelijke financiële kant aan de zaak zit. Met het geld dat de Frentropstichting neertelt voor de grond kan de eigenaar, bouw-en aannemingsbedrijf Korswagen de overige drie hec tare Sassenheims grondgebied 'ontwikkelen'. Daarnaast biedt de inrichting naar verwachting werk aan zo'n 140 mensen. Nog anderhalf jaar, en dan heeft Alphen aan den Rijn er een grote werkgever bij. Het huis van bewaring dat op het voormalige genie-terrein aan de Hoorn wordt ge bouwd, biedt plaats aan 288 gedetineerden, en biedt werk aan ongeveer 230 werknemers. Vanaf begin 1996 zijn er in Al phen ruim twee maal zoveel mensen bezig met het bewaken van boeven als met het vangen van boeven. „Uitbreiding van de politiesterkte is nodig", klaagde de Alphense burge meester M. Paats gisteren tij dens de plechtigheid rond de eerste paal van het huis van be waring. „We zitten hier midden in de Randstad met al zijn cri minaliteit, terwijl we even veel politie hebben als in Drenthe en Friesland." Op één dag drie eerste palen slaan voor evenzoveel nieuwe gevangenissen. Daar haal je als demissionair minister van justi tie van een door cellentekort ge plaagd land gemakkelijk het nieuws mee. Een paar kleine consessies aan het fenomeen 'eerste paal' wil je dan wel voor lief nemen. Dus gaf minister Aad Kosto gistermiddag om kwart voor twee, in een hoek van de uitgestrekte zandvlakte waarop het Alphense huis van bewaring moet verrijzen, met een slegge een paar klappen op een houten tuinpaaltje. Een kwartier later hing hij al weer met zijn helicopter in de lucht op weg naar nog twee palen: een echte betonnen in Dordrecht en nog een houten neppert in Almere. Kosto had wat te vieren. Na jaren praten over het cellente kort wordt er op dit moment op verschillende plaatsen in het land daadwerkelijk iets aan ge daan. In twee jaar tijd wordt het aantal cellen met meer dan 4500 uitgebreid, waardoor er in 1996 in Nederland zo'n 13.000 cellen beschikbaar zijn. De drie huizen van bewaring (alleen be stemd voor verdachten in voor arrest) waarvoor de minister gisteren een paal sloeg, kunnen gezamenlijk alleen al 864 ge vangenen herbergen. Voor de minster was het slaan van die eerste palen dan ook 'een heuglijk feit', al was het al leen maar 'omdat er de vastbe radenheid van het kabinet uit blijkt'. Toch maakt de uitbrei ding van de cellencapaciteit geen einde aan het probleem van het heenzenden van ver dachten uit voorlopige hechte nis. Ook na de huidige bouwgolf blijft de cellencapaciteit aan de krappe kant, terwijl de behoefte aan cellen naar verwachting de komende jaren met 250 tot 400 per jaar zal stijgen. Alphen heeft in ieder geval zijn steentje bijgedragen. Zon der dat er ook maar één Alphe naar formeel bezwaar indiende, kon er met de bouw worden be gonnen. „Je kunt wel ach en wee roepen bij het heenzenden van gedetineerden. Maar als je Minister Kosto haalt uit met de slej ertoe in staat bent, moet je er ook iets aan doen", klopte bur gemeester Paats zich gisteren publiekelijk op de borst. Zou de ;e. Hij sloeg gisteren de eerste paal v minister dan niet kunnen zor gen dat Alphen wat meer agen ten krijgt dan de schamele 102 die de stad bovendien nog eens or een gevangenis in Alphen. moet delen met Ter Aar en Nieuwkoop? „Ik hoop dat hier over in de formatie spijkers met worden geslagen. Net foto ben de bruyn zulke mooie klappen als op het paaltje. Niet één misslag." Burenruzie De man, omstreeks 40 jaar oud, kalend met snor, oogt be schaafd, formuleert perfecte Nederlandse zinnen. De blonde vrouw ziet er uit als een breek bare barones en doet in zins bouw niet voor hem onder. Bei den wonen aan de Roombur gerlaan, een keurige Leidse straat. Geen mensen waarvan je zou verwachten dat ze in een kinderachtige burenruzie het bloed onder eikaars nagels van daan halen. En toch gebeurde dat en vorig jaar bereikte de ve te een hoogtepunt: toen sloeg de Leidenaar met een hamer op de voordeur van zijn kwelgeest, de bovenvuurvrouw, in. En dat had tot gevolg dat hij gisteren voor de Leidse politierechter stond. „Het is inderdaad niet correct om dat te doen", gaf de Leide naar toe. „Maar er zit natuurlijk wel een heel verhaal aan vast. Ik ben in 1992 in die woning ko men wonen. Maar de boven buurvrouw heeft me nooit wil len accepteren. Het klikte ge woon niet. Met als gevolg dat ze rare dingen begon te doen, ge luidsoverlast veroorzaken, af- waswater en oude bloemen in N A de tuin gooien, dat soort din gen. En steeds maar weer de politie bellen. Ik hoefde maar een spijkertje in de muur te slaan, en dan stonden er gelijk weer agenten voor de deur. De zaak is steeds verder geësca leerd, kun je wel zeggen." Op de noodlottige dag was de benedenbuurman bezig om een stopcontact uit te hakken met een beiteltje. Dat was echter niet naar de zin van de boven buurvrouw, die 's middags om streeks vijf uur geërgerd de oren spitste. „Ze zette direct de ge luidsinstallatie voluit. Ik ben nog even doorgegaan met bei telen, maar toen had ik er ge noeg van en heb ik haar ver zocht of ze het geluid wilde ma tigen. Dat deed ze dus niet. Heb ik weer aangebeld, maar toen rea geerde ze niet. Toen heb ik haar bel opengemaakt en de draad jes doorverbonden, waardoor de bel constant bleef rinkelen. Ze wist de bel echter binnen uit te zetten en de installatie bleef voluit staan. Op dat moment werd ik driftig, en heb ik met de hamer, die ik toevallig nog in mijn hand had, op de deur in geslagen." Internationale scholen bijeen op 't Rijnlands oegstgeest De 43ste conferentie van inter nationale scholen (ISA) is giste ren begonnen op het Rijnlands Lyceum aan de Oegstgeester Apollolaan. De conferentie werd geopend door staatssecretaris M. Cohen van onderwijs. Deze werd voorafgegaan door een in leiding van de Canadees J. Ma- cllan, voorzitter van ISA. Op het Rijnlands wordt vier dagen lang geconfereerd over de toekomst van het internatio nale onderwijs. Alleen al in Ne derland zijn 14 scholen bij het ISA aangesloten. Ditmaal was het de beurt aan het Oegstgees ter Rijnlands om de bijeen komst te organiseren waarbij diverse sprekers optreden zoals rector magnificus L. Leertouwer van de Leidse universiteit en vertegenwoordigers van andere internationale scholen uit bin nen- en buitenland. De gasten van het Rijnlands werden in de namiddag ontvangen door bur gemeester S. Scheenstra op het gemeentehuis. VRIJE TIJD Tieners Voor jongeren tussen de 9 en 15 jaar houdt jongerencentrum Het Kasteel in Alphen aan den Rijn op vrijdag 15 juli een Teen age Dance Party. Het alcohol vrije feest duurt van 19.30 tot 22.30 uur. Toegang: drie gulden. Noise Een nacht lang dansen kan op zaterdag 16 juli in jongerencen trum het Kasteel in Alphen aan den Rijn op de noise-party. Het Kasteel is geopend van 21.00 tot 03.00 uur. Toegang: 3,50 gul den. voorschoten Een replica van de 444 jaar oude grenspaal van Voor schoten bestaat niet. Politie en gemeentewerken van Voorschoten waren ervan overtuigd dat de dief een nauwkeurige kopie van de grenspaal had gebeeldhouwd en op de bewuste plek aan het St. Ni- colaespad had neergezet. Maar naar nu blijkt is dat niet het geval. Op de foto toont de heer Fokke van gemeentewerken de echte gren spaal. Aan de bovenzijde zijn de twee ingegraveerde sleutels van Leiden zichtbaar. foto loek zuyderduin het leven zuur maakten, het geen tot onaanvaardbare ver nielzucht had geleid. „De be kende irritatie tussen buren die wel vaker voorkomt. Om herha ling van dit soort voorvallen te voorkomen lijkt mij een boete van 2000 gulden op zijn plaats, waarvan 1700 gulden voorwaar delijk. De schade dient binnen een half jaar vergoed te wor den." De politierechter liet het bij 1000 gulden boete voorwaarde lijk en een schadevergoeding van 350 gulden. „Dit soort ge drag kunnen we niet tolereren", vond hij. Hoe de relatie tussen beneden buurman en bovenbuurvrouw inmiddels is bleef verder ondui delijk. De buurvrouw vertrok di rect na de uitspraak, mogelijk teleurgesteld over de hoogte van het schadebedrag. De bene denbuurman keek haar na, zon der verder pogingen te doen om ter plaatse direct tot een beta lingsregeling te komen. Maar de onverzoenlijkheid heeft sinds mei 1993 kennelijk nog niet tot nieuwe uitwassen geleid. Schade D,e deur hield stand ondanks de mokerslagen. Bij de politierech ter ontspon zich een discussie over de omvang van de schade die aan de deur was toege bracht. De benedenbuurman had een rekening van 1445 gul den gekregen. „Een volslagen uit de lucht gegrepen bedrag. De schade bedraagt hooguit 150 gulden. Het is een oude deur en de buurvrouw heeft misbruik gemaakt van de situatie door er van alles aan te laten repareren. Ik heb er een dag later direct vi deo-opnamen van gemaakt, dus U kunt met eigen ogen zien dat er nauwelijks sprake is van schade", aldus de beneden buurman. De rechtbank had geen behoef te aan een videovoorstelling. Officier van justitie en politie rechter hoorden het relaas van de bovenbuurvrouw aan, die op de zitting schade kwam vorde ren. „De deur was totaal ver nield, aan binnen- en buiten kant. De bel was volledig kapot. Een timmerman is de halve dag bezig geweest met die deur. Een schilder heeft er ook nog eens drie dagen aan moeten werken. Daarvoor heb ik vrij moeten ne men. En dan heb ik het nog niet eens over de immateriële scha de. Ik word al tweeënhalf jaar geterroriséerd door iemand die zichzelf niet in de hand heeft en er regelmatig met gereedschap op los slaat", klaagde de boven buurvrouw. Volgens officier van justitie J. van Ek was er sprake van twee volwassen mensen die elkaar oase"

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15