'Kerk ontbeert zelfrespect' Kerk Samenleving Dabar-evangelisatieweek in Leiden Wereldraad ziet geen reden tot protest tegen moord op predikanten in Iran DINSDAG 12 JULI 1994 BUITENLAND KORT Vreemdelingenhaat De groei van antisemitisme en vreemdelingenhaat in Eu ropa is volgens de Poolse oud-verzetsstrijder Mark Edelman een 'posthume ze ge van Hitier'. Vijftig jaar na de holocaust moet worden geconstateerd dat Europa niet genoeg is gealarmeerd door de uitroeiing van de jo den. Vooral de ontwikkelin gen in Frankrijk en Duitsland zijn volgens Edelman zeer verontrustend. Edelman sprak in Warschau bij de opening van de jaarvergade ring van de Internationale raad van christenen en joden (ICCI1. In 1943 was hij een van de voormannen bij de opstand in het «£etto van Warschau. Ruim 100 deelne mers uit 24 landen komen tot donderdag bijeen onder het thema Joodse en christe lijke tradities en het streven naar een ideale samenleving. Het is de eerste maal dat de 1CCJ-jaarvergadering in Po len wordt gehouden. Anglicaanse Kerk De Aglicaanse Kerk in Enge land moet de priesters die het ambt neerleggen uit pro test tegen de toelating van vrouwelijke priesters in totaal ruim negen miljoen gulden compensatie betalen. Dit is tijdens de synode in Londen bekendgemaakt. Van de 10.247 priesters hebben tot dusver 139 priesters uit pro test het ambt neergelegd. Voor het eind van het jaar zullen nog eens 71 uit het ambt stappen, zo hebben zij officieel laten weten. Onge veer de helft van de opstap pers is ouder dan 50 jaar en komt derhalve in aanmer king voor compensatie. Naar schatting 1200 vrouwen zul len voor het eind van het jaar de priesterwijding ontvan gen. Dit voorjaar werden de eerste vrouwelijke priesters gewijd, nadat de synode eind 1992 daarover het principe besluit had genomen. Een oud-bisschop en enkele priesters zijn sindsdien uit protest tot de Rooms-Katho- lieke Kerk overgegaan. Aartsbisschop De Italiaanse justitie stelt een onderzoek in naar eventuele connecties van aartsbisschop Salvatore Cassisa van Mon- reale op Sicilië met de maf fia. Zij verdenkt Cassisa er van een aanzienlijk bedrag aan smeergeld te hebben ontvangen toen hij opdracht gaf de kathedraal in Monrea- le te renoveren. Officier van justitie Luigi Patronoggio ba seert zich bij zijn onderzoek op getuigenissen van vroege re mafia-leden en de betrok ken aannemers. De aartsbis schop wees de beschuldigig- nen van de hand. Naar zijn mening is er sprake van een complot. Desalniettemin wordt hij volgens justitie al sinds een jaar ervan verdacht nauwe banden met de mafia te onderhouden. Kritiek op paus Een Amerikaanse rooms-ka- tholieke actiegroep heeft felle kritiek geleverd op het stre ven van paus Johannes Paulus II zijn wil op te leggen aan de wereldbevolkingscon ferentie van de Verenigde Naties, die begin september in Cairo wordt gehouden. Tijdens een persconferentie in Rome zei voorzitter Fran ces Kissling van de beweging 'Rooms-katholieken voor een eigen mening' dat het geen pas geeft dat het Vaticaan in de hele wereld de dienst wil uitmaken. Volgens de paus zal de conferentie abortus, voorbehoedsmiddelen en vrije liefde goedkeuren. redactie dick v Hervormd ouderling Dirk Vis maakt HBO-scriptie theologie 'Uitdaging tot vernieuwing' Een marktkoopman die niet weet hoe-ie zijn han del aan de man moet bren gen doet slechte zaken. Ook al heeft hij een fantas tisch produkt in zijn kraam. Dat beeld gebruikt Dirk Vis uit het Friese Hallum om te illustreren dat de Kerk zich veel duidelijker moet profi leren en presenteren. „Het ontbreekt de gelovigen nu aan zelfrespect en vertrou wen." hallum wim schruver/gpd Vis (41) trekt deze conclusie in zijn scriptie 'Uitdaging tot ver nieuwing'. die hij schreef in het kader van zijn studie theologie aan de Noordelijke Hogeschool. In de scriptie buigt Vis, her vormd ouderling, zich over de vraag naar de toekomstmoge lijkheden van de Samen op Weg-kerk, de Verenigde Protes tantse Kerk Nederland (VPKN). Welk produkt biedt de VPKN?, zo vroeg Vis zich af. En hoe kan de Kerk de concurrentieslag aan op de religieuze markt en met allerlei vormen van ontspan ning? Basis voor zijn scriptie vormde een inventarisatie van beweegredenen van kerkverla- ters. Na een oproep ontving hij in totaal 53 reacties van mensen die het in de Kerk niet meer zien zitten. Vis heeft uit de verhalen van kerkverlaters een lijstje van zes zwakke punten van de Kerk ge distilleerd: onvoldoende ruimte voor het individu, beknellende machtsstructuur, instituut als doel op zich, de verdeeldheid van de kerken, onduidelijke doelstellingen en het ontbreken van een visie en, ten slotte, te wettisch. Maar Vis laat het niet bij deze opsomming. Hij noemt ook sterke punten van de Kerk: ant woorden op levensvragen, een hoopvolle visie op de toekomst, gemeenschap en vriendschap, solidariteit, normen en waarden en geloof. Voor hem is het zon neklaar dat de uitkomst van de sterkte-zwakteanalvse positief is. „De Kerk heeft echt iets te bieden." Alleen, de kerk zal dat produkt Ouderling Dirk Vis: „Het is vreemd dat kerken elkaar als christengemeenschappen zo beconcurreren." beter moeten verkopen. Vol gens Vis is er heel veel gewon nen met goede communicatie, extern en intern. „Binnen het instituut Kerk wordt vaak slecht gecommuniceerd. Men begrijpt elkaar niet of verkeerd. Deze slechte communicatie is dan oorzaak van tal van misverstan den", aldus Vis. Volgens Vis is een 'ingrijpend veranderingsproces' binnen de Kerk nodig. „Wat nodig is, is een totale vernieuwing van het bestaande kerkelijke imago in de komende tien jaar." Hoofd rolspeler in dat proces is vol gens hem iedere 'gewone' gelo vige. De plaatselijke kerk, daar moet het gebeuren, zo bena drukt hij. „Er moet een gesprek op gang komen over de vraag: wie zijn we, wat hebben de mensen in deze tijd nodig? Dan zal duide lijk worden dat mensen in deze individualistisch ingestelde maatschappij, vooral behoefte hebben aan persoonlijke aan dacht, aan warmte en vriend schap. Maar ook dat men wil praten over de vragen over de zin van het leven." Een bewustwordingsproces dus. „Daarmee is al heel veel gewonnen", meent Vis. Aan het slot van zijn scriptie doet hij enige concrete aanbevelingen. Hij benadrukt bijvoorbeeld de noodzaak van zorgvuldig pasto raat. Ook is extra zorg voor zwakken en rechtelozen nodig. Bovendien zouden er „oases van gemeenschap en vriend schap" moeten komen. Verder doet Vis de suggestie om ruimte te scheppen voor verschillende liturgische vor men en rituelen. Ook zou er permanente educatie den moeten worden in de t van cursussen gemeente-op bouw, viering, catechese en dus ook communicatie. Want met het aanleren van enige simpele vaardigheden is al heel veel ge wonnen, weet Vis. Anderzijds vindt hij dat ker kleden de kerk niet mogen overvragen. Een nuchtere op stelling is nodig. „Te hoge ver wachtingen en eisen zijn niet goed." En liefde is ook een steekwoord in de kerk. „Als er liefde is, dan kun je best eens een schoteltje laten vallen. En dan zijn ook misverstanden zonder problemen op te los- „Erg jammer" vindt Vis het dat mensen de kerk verlaten om de theologische kleur of sfeer van een gemeente en dat zij vervolgens niet een Kerk zoeken die beter bij hen past. „Wat is daar op tegen? Het is vreemd dat kerken elkaar als christenge meenschappen zo beconcurre ren, dat je niet mag overstappen naar een andere kerk." „Als je stukloopt op een kerk, kun je beter ergens anders heen gaan. Anders is het een verspil ling van een ontzettende hoop energie. Wij hebben zelf ook zo'n overstap gemaakt. In de Gereformeerde Kerk hier liepen we vast, maar in de Hervormde Gemeente voelen weons als een vis in het water." Vis gaat zich de komende tijd op een nieuw project storten. Hij is benieuwd hoe kerkverla ters vormgeven aan rituelen in crisissituaties, als bij het verlies van een geliefde. „Er ontbreekt vaak een religieus netwerk, om dat voor de kerkgemeenschap niets anders in de plaats is ge komen. Hoe lossen die dat op?" leiden Harm van Schie zullen vertellen over hun werk in Afrika. Op de Nieuwe Beestenmarkt heeft op dondermiddag een volleybaltoernooi gehouden, r plekke kan worden ingetekend. BEROEPINGSWERK Voor de tweede keer wordt in Leiden de Dabar- evangelisatieweek gehouden. Tijdens de Leidse lakenfeesten - van 10 tot 17 juli - staat een aantal activiteiten op het programma. In de buurthuizen Groenoord en 't Schippertje en de speeltuin Noorderkwartier worden elke dag kinderclubs gehouden. Deze bijeenkomsten wor den komende vrijdagmiddaga afgesloten met een optreden van het poppentheater van André Ver hagen. Het gezelschap brengt het stuk 'De Dro omreis van Jan Kalebas'. In het Hooglandsche Huys wordt morgen (woensdag 13 juli) een vrouwenkoffie-ochtend gehouden, met als gastspreekster kunstenares Anneke Kaay. 's Middags is er een ouderenmid- dag in 'De Rondedans', waar Esther Hofman en De gospelband 'Rock of Ages' verzorgt op vrij dagavond 15 juli een optreden op het waterpodi um bij 'Annie's Verjaardag'. De dag daarop volgt er in de Marekerk nog een concert van het Ameri kaanse Woodbury Chorale, onder leiding van Gerrit Willem Lamain. De Dabar-week wordt ko mende zaterdag afgesloten met een open dag in de Hooglandse Kerk, waar de Binnenstadsge meente en de Marewijkgemeente zich zullen pre senteren. Meer informatie over tijden en plaatsen van de evenementen wordt verstrekt via de telefoon nummers 071-126623/316684. (N.Br.): N.J.P. Sjoer, kandidaat te Houten. Bedankt: voor Nijkerkerveen.- H, Har- kemate Onstwedde. Toegelaten tot de evangeliebediening mevr. H.P. Koster. H L. Wicher- straat 31-A. 9723 AE Groningen. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar J G Bosman, Sonder- meierstrasse 86. 80939 Munchen (Duitsland); H.C. van Capelleveen. Gijsbert Japicxstraat 36. 8933 BC voorOnnen. CHR.GEREF. KERKEN Aangenomen naar Zeist: M.J. Kater, kandidaat te Nijkerk, die bedankte voor Aarlanderveen. voor Damwoude en voor Spijkemsse; naar Werken- Lekstraat 76, 1079 ET Amsterdam. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Kantens: G.O. voor Ouderkerk aan de Amstel. voor Rotterdam-Kralingen en yoor Sfie drecht-Centrum (2e pred.plaats); naar Zwolle: H.R. Wei] te Amsterdam- Noord. die bedankte voor Haamstede en voor Hoofddorp-Aalsmeer (t.b.v. Hoofdddorp). 'Nonnen blijven langer jong' geneve epd De Wereldraad van Kerken 'ziet geen reden' bij de regering van Iran te protesteren tegen de moord op twee predikanten. Dat heeft woordvoerder John Newbury gezegd. De raad be schikt niet over informatie wie de daders zijn. Tethis Michai- lian was predikant van de Evan gelische Kerk van Iran, een lid kerk van de Wereldraad. De voorlichtingsdienst van de Wereldraad verspreidde een ontkenning van de lraanse re gering waarin zij elke verant woordelijkheid voor de moor den van de hand wees. De Mid den-Oostendeskundige van de Wereldraad, Tarek Mitri, had in een gesprek met de lraanse am bassadeur bij de Verenigde Na ties in Genève de bezorgdheid van de oecumenische beweging de moorden tot uitdruk king gebracht. Secretaris-gene raal Konrad Raiser heeft in een brief aan de enige lidkerk in Iran zijn leedwezen met de dood van Michailian overge bracht. Hoewel het moeilijk is, voelt de Wereldraad zich ver plicht de dialoog tussen christe nen en moslims voort te zetten. Hierdoor kan wederzijds begrip ontstaan en kunnen haat en re ligieus gemotiveerd geweld worden voorkomen. Nonnen blijven langer jong en mooi dan andere i Dat onthult Italië's beroemdste plastisch chirurg Roberto Bra- caglia zondag in de Corriere della Sera. Het gezicht van een 60-jarige non heeft, vergeleken met dat van haar leeftijdsge- notes, minder rimpels en vertoont minder sporen van span ningen. Vrouwen die niet in een klooster wonen, doen uit ijdelheid veel aan zonnebaden. Dat is slecht voor de huid, zegt Bracag- lia. Voor nonnen is zonnebaden taboe. Bracaglia werkt in het rk Gemelli-ziekenhuis in Rome, waar bij gelegenheid ook paus Johannes Paulus II wordt behandeld. Telefoon 071 -143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bij vooruitbet. (mcl. BTW) 29,30 per kwartaal ƒ85.55 ƒ84,55 per jaar 329.30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125.50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj 18 00-19 30 uur. zat. 10.00-12.00 uur. Tel. 071 -143241 HET WEER HANS VAN ES Zomerse trend blijft De vakantiegangers die besloten hebben hun vrije dagen in eigen land door te brengen, hebben het gelijk - of beter; het geluk - aan hun zijde. Er zijn nog geen aanwij zingen dat er binnen de te overzie- ne termijn van vijf dagen overge schakeld wordt op het gebruikelij ke Hollandse zomerweer. Wellicht wordt het later in de week wat koe ler en neemt de kans op een bui wat toe; de algemene zomerse trend blijft bestaan. Maandag was de eerste van een se rie topzomerdagen. Toen de hoge- drukkern eenmaal ten oosten van ons land was aangekomen, ging de wind van het warme continent waaien en kon de zon aan het werk. Het kwik reikte in het midden en zuiden van het land tot boven de tropische 30-gradengrens. Ook on ze regio deed goed mee-, op de meeste posten werd het 29 a 30 graden. Wie de warmte wilde ont vluchten en richting strand toog, werd verwelkomd door een verfris send briesje van zee. Zoals wel vaker op warme dagen trad de zeewindcirculatie in wer king, maar die reikte niet meer dan luttele kilometers landinwaarts. Het zeewindfront werd gemarkeerd door een paar platte cumuluswol ken, die de hele middag boven het duingebied hingen. Vandaag is de zuidoostelijke stroming tussen een dominerend hoog boven de Oost zee en een hitte-laag boven Frank rijk wat sterker. Op veel stranden blijft de zeewind achterwege en al leen een duik in het zeewater van 19 graden biedt nog de gewenste verkoeling. Morgen wordt de warmte broeierig op de nadering van een Franse on weersstoring. Bij een toenemende luchtvochtigheid neemt de kans op een onweersbui later op de dag toe. Pas donderdag koelt het merk baar af; de wind is naar noord ge draaid met comfortabele tempera- turen tussen 22 en 27 graden en zon. Een nieuwe hogedrukcel komt later in de week naar West-Europa en zoekt contact met het Oost-Eu- J ropese hoog. De opgeworpen bar rière houdt de koele Atlantische in vloeden ver weg, zodat de zomer voortgaat op de ingeslagen weg. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. het i mg; vooral ten noorden van Bergen perioden met ook geregeld zon. Maxima aan de westkust tussen 14 en 20 graden; inde omge ving van Oslo meer dan 25 graden. dagtemperaturen van on geveer 27 graden. Ten noorden van de grote me ren geregeld wolkenvel den, op de meeste plaat- droog en middagtem- peraturen tu< 25 graden. Veel zon. Middagtempera- tuurrond 27 graden. Engeland, Schotland. Wales en Ierland: Vandaag irïZuidoost-Engeland flink wat zon. Verder afwisselend zon en wolken velden en hier en daar buiige regen. Middagtemperatuur uiteenlopend van 16 graden in het westen van Schotland tot 27 graden in de omgeving van Lon den. België en Luxemburg; Zonnig en warm. Maximumtemperatuur rond 29 graden; aan de kust bij zeewind Noord- en Midden-Frankrijk: In Bretagne en Normandiè vooral mor gen wolkenvelden en misschien een bui. Verder zonmgi Middagtemperatuur van 28 graden in de Vendee en rond Parijs tot iets boven de 30 nabij Annecy; langs de Bretonse en Normandische kust wordt het ongeveer 22 graden. Portugal: langs de kust in het WO DO 70 60 10 30 16 15 28 26 king. Droog. Middagtemperatuur langs de kust van 22 graden aan de Costa Ver- de tot circa 29 aan de Algarve; landin waarts maxima lokaal rond 34 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur rond 25 graden. Spanje: Langs de Golf van Biskaje wat bewol king, elders veel zon. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur in het binnenland meest boven 35 graden; aan de Costa's maxima rond 30 graden. Aan de kust in het noordwesten wordt het-ongeveer 21 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde enkele wolkenvelden; elders veel zon. Droog. Op de zuidstran- den maxima boven 30 graden. Marokko: Westkust: Flinke perioden met zon, hier en daar ook enkele wolkenvelden. Landinwaarts kans op een onweersbui. Maxima aan zee rond 30 graden. Tunesië: Vrij zonnig. Vlak aan zee maxima tussen 27 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig. In het zuidoosten kleine kans op een lokale onweersbui. Middagtemperatuur uiteenlopend van 28 graden rond Bordeaux tot rond 32 ten zuiden van Lyon. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon. Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 30 graden. Italië: Flinke perioden met zon. Kans op een lokale regen- of onweersbui. Middag temperatuur rond 30 graden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en waarschijn lijk overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden op Corsica en 32 op Sardinië. Griekenland en Kreta: In het noorden half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. In het zuiden van Griekenland, op Kreta en op Rhodos droog en geregeld zon. Op de Egefsche Zee waait een frisse noordoos telijke wind. Middagtemperatuur tussen 27 en 30 graden Turkije en Cyprus: Rond de Dardanellen enkele regen- of onweersbuien. Elders droog en overwe gend zonnig. Middagtemperatuur aan zee iets boven de 30 graden. Duitsland: Zonnig en warm morgen in het zuiden kans op een lokale onweersbui. Middag temperatuur uiteenlopend van 29 gra den in Sleeswijk-Holstein tot 32 graden plaatselijk in het Rijndal. Zwitserland: Overwegend zonnig. Op beide dagen kans op een fikse, lokale onweersbui. Middagtemperatuur rond 30 graden. Oostenrijk: Overwegend zonnig. Lokaal kans op een stevige onweersbui Maxima iets onder de 30 graden. WEERRAPPORTEN WOENSDAG 13 JULI 1994 Zon op 05.33 Zon onder 21.53 Maanop 11.10 Maanonder23.32 Waterstanden Katwijk Hoog water 06.50 19.20 Laag water 02.52 15.07 Weerrapporten 11 juli 20 uur: Rotterdam Twente Vlissingen Brussel Cyprus 28 20 0.0 27 15 3 0 33 17 0.0 30 13 .0 0 29 17 0 0 38 14 00 w4 21 17 0 0 I 30 22 00 i 26 19 00 w2 31 24 0 0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12