^XkTERKRANT 'Mensen worden ook per boot begraven' 071-356232 'Algelijk' Kaagwater zorgt voor zwemmende huikjes Stevig aanpoten in een andere wereld Bestemming: Kagerplassen DINSDAG 12 JULI 1994 De boot van het Leidsch Dag blad vaart vandaag en de ko mende dagen rond op de Ka gerplassen. De aandacht verslaggevers aan boord is ge richt op de Kaagweek. Wie tips heeft voor de bemanning kan bellen naar het speciale tele foonnummer op de redactie van het Leidsch Dagblad: 071- de 356401 of rechtstreeks met de schipper aan boord: 06- 52801476. AGENDA DINSDAG 12 JULI Katwijk Toeristenmarkt in het centrum, 14.00 tot 21.00 uur. Open-Avond Boothuis KNRM, Rijn mond, 19 00 tot 21.30 uur. Zomerbridgedrive m de Roskam, Katwijk ad Rijn, aanvang 20.00 uur. Roelofarendsveen Avond-fietsvierdaagse, over 20 en 40 km, start bij café Hoogenboom, Sota- weg, tussen 18.30 en 19.00 uur. Zeilwedstrijden meto.a. de bekende Holland-Friesland wedstrijden voor Re genbogen, van 11.00 tot 18.00 uur. Leiden Noordwijk Ballonnengoochelaar op Vuurtorenplein, van 13.00 tot 16.00 uur. Halve finale WK voetbal op groot beeld scherm in The Champ, De Grent. Roelofarendsveen Avond-fietsvierdaagse, over 20 en 40 km, start bij café Hoogenboom, Sota- Weg, tussen 18.30 en 19.00 uur. LOGBOEK Maandag 11 juli, Kagerplassen Het is heet op de Kaag, bloed heet. Als je langzaam door het rietje van de cola slurpt, komt de bruine vloeistof met dezelfde snelheid weer uit de poriën van je huid borrelen. Op het stroompje zweet dat constant van het voorhoofd over de neus naar beneden loopt, glijdt elke keer dé zonnebril mee naar om laag. De vissen in het water worden langzaam gepocheerd en een langs de oever postende reiger zeurt om een Leidsch Dagblad-petje, tegen de zon. Al leen dat laatste is gelogen. Een luizenbaantje, wisten ze in het van airconditioning voorzie ne redactielokaal te vertellen. Zes weken lang met een boot de regio door, weg van het beeld scherm en de rinkelende tele foon. Frisse lucht, vrolijke men sen, wijdse vergezichten. Ook deze morgen zijn we weer wat laatdunkend uitgezwaaid door het groepje beste stuurlui dat aan wal blijft. Alsof we in de lo terij met een prijs zijn gaan strijken die eigenlijk op hun lot had moeten te vallen. Heeft een beschrijving van de realiteit nog zin? Het eerste wat we 's morgens aan boord sjou wen zijn de draagbare compu ters, die door het veelvuldig ge bruik zo vaak moeten worden opgeladen dat er menselijk ge kreun in de programmatuur is geslopen. De autotelefoon rin kelt onderweg inmiddels regel matiger dan het geplof van de dieselmotor. Als dan ruim bo ven de dertig graden zelfs de wind erbij gaat liggen, krijgt het begrip 'watersport' niet ver moede dimensies. De meege kregen kledingvoorschriften zijn door de kapitein niet meer te handhaven, het verbod om aan boord geen licht alcoholische dranken te nuttigen, vraagt een creatieve invulling. De volksge zondheid staat op het spel en de kade is maar tien centimeter Maar niet voordat ook hier weer die barrière van de beste stuur lui is genomen. Op het overvol le, schaduwrijke terras van de Kaagsociëteit wordt de wat on orthodoxe, maar o zo efficiënte manier van aanmeren van de Leidsch Dagblad-boot bekriti seerd. „Komt dat ook in de krant?", sneert men. Nou, vooruit dan maar. DICK VAN DER PLAS LEVENSWATER Guido Gezelle bezong haar al als krinkelend, winkelend waterding, de libelle. Met haar lange doorzichtige vleugels scheert ze over het water, de blauw-groene kleur oplichtend in het zonlicht. De libelle, verzamelnaam voor glazenmakers en waterjuffers (de kleinere soort), ziet er volmaakt onschuldig uit, maar in werkelijk heid is het een bijna wreed roofdier. Muggen èn kleine vliegjes grijpt ze al vliegend met de voorpoten beet waarna het slachtoffer wordt vermorzeld tussen haar malende kaken. Ze sparen elkaar ook niet, grote libelles vreten met smaak kleine soortgenoten op. De vrouwtjes zijn al helemaal bloeddorstig: terwijl ze met de ene man paart, vreet ze de andere op. Libelles planten zich met eieren voort. Het vrouwtje zet deze in lut tele seconden af in het water en na korte tijd kruipt de larve uit het ei. Zelfs de libelle-in-spé is een jager. De larve bezit een roltong waarmee ze piepkleine vliegjes vangt. Verpoppen is er niet bij: na enige tijd kruipt de larve op een takje, het lijf splijt open en de libel le komt tevoorschijn. De vleugels zijn dan nog opgevouwen. Het duurt enkele uren voor deze zijn opgepompt. De libelle, met 0,025 tot één gram een lichtgewicht, valt op door haar mooie blauw-groene kleur. Het is nutteloos de dieren hierom te vangen, want met de dood verliest ze haar glans. Het beestje heeft het overigens niet makkelijk. Watervervuiling en de teloor gang van de natuur heeft het aantal soorten al sterk teruggebracht. In Japan probeert men dit verlies te voorkomen. Enorme rijstvel den worden niet meer geoogst, maar zijn omgevormd tot libelle- Een lang leven is de libelle trouwens hoe dan ook niet beschoren. De langst levende soort houdt het nog maar een paar maanden uii t. IVN-LEIDEN, T. GORDIJN >Wc Verwachting v 31 graden CHEF «GERT VISSER, 0 Zoetwaterkapitein Joop Woltheus verslingerd aan de vrijheid op het water Joop Woltheus is zijn naam. Hij is kapitein. Zoetwaterkapitein. Want van de zee moet-ie niks hebben. „De zee, daar komt geen einde aan. Je kunt zo moeilijk zien of je er al bent." Hij voert het gezag over de Spaarnestad, een boot van re derij Noord-Zuid uit Haarlem. De boot, die ter gelegenheid van de Kaagweek is gehuurd door een bedrijf uit Voorscho ten, wordt ingezet voor bruilof ten en partijen. Hoewel, er heb ben ook minder feestelijke gele genheden op plaats. Woltheus: „We worden de laatste tijd ook wel ingehuurd voor begrafenissen. Dan gaat de kist van de overledene op het achterdek en kunnen de rouwenden zich binnen verza melen. In Amsterdam heb je een kerkhof waar je kunt afme ren en dan hup, gaat zo de kist van boord af. Victor de Vierde, de koning van de hippies, is destijds zo begraven. En het is natuurlijk ook heel stijlvol. Een beetje Venetië in Nederland." Woltheus is een kind van het water. Hij is aan boord van een schip geboren. Zijn vader ver voerde van alles: steen, zand, koeiepoep. „Ik heb wel eens in een fabriek gewerkt, maar daar van werd ik zo zenuwachtig dat ik een stuk van mijn vinger af zaagde. Nee, dat land is niks voor mij. Hier heb je toch een stuk vrijheid." „Nu, met de zomer, als het zo heet is, zijn de mensen wel een stuk lastiger. Als ze bier bestel- Wateralfabet van K tot Z Langs het water loopt het alfabet van K tot Z. Op bijna elke oever in de regio tref je ze aan. De gele borden met daarop in zwart de letters K en Z. Nee, niet schrikken, ze hebben niets te maken met het KZ-syndroom, het zijn nuttige aanduidingen voor schippers en mensen van openbare werken. De K betekent dat er op die plaats een kabel van de PTT ligt. Nu kun je zeggen: nou ja, een kabel, die zie ik toch niet, waarom moet dat apart worden vermeld? Dat moet voor de schippers die langsvaren. Woordvoerder Ytsma van de PTT: „We wil len met die K de schippers waarschuwen dat ze niet met een te diep draaiende schroef langs die plek va ren. Eh ook niet op die plaats het anker uitgooien. De kabels liggen ongeveer twee meter onder de bo dem, dus ze zijn best kwets baar." Zo, dat weten we ook weer. En die Z, waar staat die voor? Die Z is de beginletter van Zinker. Zinkers zijn buizen waar kabels door heen kunnen lopen. Soms legt men ze al van tevoren neer, bijvoorbeeld als er er gens een nieuwe woonwijk is gepland. Want 'regeren is vooruitzien'. Nu weet u tenminste waar die twee letters vandaan komen. Wij gaan weer ver der niet de wilde vaart. „Best een lekker baantje heeft u trouwens", zegt de man van de PTT. „Weet u hoe we dat bij ons altijd noemden? Technisch weer. Mooi weer was technisch weer. Dat betekende datje buitenklusjes ging doen." CEESV IJ HOORE len, willen ze al dat het er staat voordat de jongens het hebben kunnen tappen. Of de soep is niet warm genoeg. En dan heeft de kapitein het natuurlijk altijd gedaan. Maar er zijn ook veel aardige mensen. „Ik heb ook op de Rijnvaart ge zeten. Op een zekere dag zei een vrouw tegen me: 'Kapitein, ik haal deze reis niet meer. Ik ga dood.' En enkele dagen later had ze inderdaad last met ademhalen. Ze hebben haar met een brancard van boord ge haald en in Mannheim is ze overleden. Dat was triest, ja. Je gaat toch een beetje houden van je passagiers." Ook al bereiken orkanen en cy- lonen bijna nooit de binnenwa teren, toch kan het knap ge vaarlijk zijn aan boord. Wol theus: „Laatst wilde een collega van me iets repareren aan de boeg. Hij zat dat te doen toen er plotseling een lage brug op doemde. Pats, tegen zijn hoofd aan. Ze hebben hem met een hoofdwond moeten opnemen. En je moet ook nooit hard ren nen of stoeien aan dek. Aan dek is het altijd glad." Momenteel is de Spaarnestad ingehuurd voor mensen die te maken hebben met de organi satie van de Kaagweek. „Ja", zegt Woltheus, „gisteren was ik bij de Holland-Friesland Regen boograce. De mensen die ons hadden ingehuurd zeiden hoe ik moest varen: vooruit of ach teruit. Op de plek dus waar de wedstrijd zich afspeelde. Ik Joop Woltheus, druk bezig met het onderhoud a tig." moest met andere woorden I naar me riepen, sommige deelnemers hinderen. moet u bij die Als ze dan kwaad werden en iets en dan wees ik i de Spaarnestad: „Ik heb wel fabriek gewerkt, n ik: 'Ja, dan hier zijn' ie. 'Wie is dat dan?', vroegen ze. 'Ja, dat weet ik ook niet', antwoordde ik dan. Ja, dat wéét ik dan toch ook niet. Ik handel ii dracht." CEES VAN HOORE Xfgehliüik|es op nlfstra^vanl^ücfëhnoörm Even weten we niet wat we voor ons hebben. Zien we daar nu kleine huikjes op het strand van het eilandje Koudenhoorn bij Warmond, of zijn het reusachti ge kikkers? „Niets van dat al", weet Diana Alberts uit het dorp aan de Leede. „Het zijn mijn kinderen. Althans, twee zijn er van mij en de andere is de zoon van een vriendin." De jongens Sven (vier jaar), Raymond (zes) en Lars (zeven) hebben een kleurbadje geno men. Met de wind vanaf het water en het warme weer van de laatste dagen is er sprake van een explosieve algengroei. „Ik heb veel mensen weg zien gaan vanmorgen", zegt Diana. „Die vonden het niets met die viezig heid. Maar het kan geen kwaad, heb ik me laten vertellen. Dus zitten wij hier nog steeds. De jongens vermaken zich prima. Ze laten die algen gewoon op drogen, de viespeuken. Ik vraag me af hoe het straks thuis moet. Uw waterlanders hoeven niet te stromen, want ook u kunt adverteren, in de WATERKRANT t/m 20 augustus a.s. Informeer naar de speciale mogelijkheden om op deze zomerse full-color pagina te adverteren tegen een zeer aantrekkelijk tarief. Ga mee op dit zonnige avontuur. Bel snel voor informatie: Margareth de Jong, tel. Ze komen mijn douche niet in, ik spoel ze eerst buiten wel af. Wie weet moet er nog een staal- borstel aan te pas komen." De jongens weten nog niet wat hen te wachten staat. Zij verma ken zich uitstekend. De één heeft zich een groene punkkuif aangemeten en loopt de ander rond met strepen in zijn ge zicht. Ze komen een paar keer per week op het strand en dit is de eerste dag dat de wind landinwaarts staat. De eerste dag dat ze zich kunnen beschil deren, dus. Volgens woordvoer der J. van der Hoek van het Hoogheemraadschap van Rijn land kan de algenplaag nog wel even duren. „Met dit warme weer is er sprake van een explo sieve groei. De algen voelen zich hier prima thuis vanwege de vele fosfaten in het water. Dat is een prima voedingsbo dem. Maar schadelijk is het niet. Althans, er bestaan wel gif tige algensoorten, maar die ben ik in ons gebied in mijn hele carrière bij het Hoogheemraad schap nog nooit tegengeko men", aldus Van der Hoek. „Spuien zal in de kleine water tjes niet helpen. Dat heeft alleen effect op de belangrijke water wegen. Maar daar is over het al gemeen toch bijna geen sprake van algengroei. Op een gegeven moment sterven die algen wel af, dan zinken ze naar de bo dem." Tot die tijd heeft de waterre creant dus grote kans op 'alge lijk' zwemwater. ANNET VAN AARSEN „Aan hët begin van de Zijldijk in Leiderdorp kom je in een ande re wereld." Frans Bakker zegt het en hij kan het weten ook. Bakker rijdt de rit namélijk tweemaal per dag. Hij kent de slingerende weg langs Zijl en Kaag op zijn duim pje. s Ochtends vroeg draait hij de dijk op en nu, tijdens de Kaagweek, 's nachts heel laat tuft hij diezelfde dijk weer af. De 24-jarige Leidenaar maakt het ritje om bij zijn werk te ko men. Hij zwaait namelijk de scepter over de Kaagsociëteit, het café-restaurant dat tijdens de zeilweek weer als vanouds fungeert als het episch van de watersport. Bakker jr. doet dat i der Jan, die zeven jaar geleden de pacht van de Sociëteit over nam, de karakteristieke zaak op het eilandje drastisch verbouw de, maar die zich tegenwoordig vooral bezighoudt met hotel De Doelen aan het Rapenburg in Leiden. Dat is de andere hore- ca-onderneming van de familie. Junior heeft het prima naar zijn zin aan De Kaag. „Waar het mo menteel natuurlijk aanpoten is, maar waar ook een prima sfeer tje heerst", zegt hij. „Dat is wat ik bedoel met mijn opmerking over die hele andere wereld. In de watersport gaat het allemaal lekker ontspannen. Het is net één grote familie. Iedereen kent iedereen, iedereen praat met el kaar. Het is zoals je ziet vreselijk druk hier, maar toch straalt het ook rust uit. Zal wel iets met het water van doen hebben." Om de deelnemers, toeschou wers en dagjesmensen optimaal te kunnen bedienen heeft Bak ker zijn staf tijdens de Kaag week flink moeten uitbreiden. „Dagelijks is er een captains-di ner, een zeil-diner en een dag menu. Dan praat ik over hon derden eters. Vanavond bijvoor beeld hebben de Regenboog-zeilers uit Holland en Friesland hun traditionele diner. Alleen al 150 man. Hoe veel mensen hier van de week iets eten of drinken? Nou, dan praat je toch wel over een paar duizend man in totaal." En wat staat er op het menu vandaag, Frans? „Het zeilmenu van 37,50 gulden bestaat uit een heldere bouillon, een varkensfi let met gesmolten kaas en strac- ciatella—ijs. Het dagmenu van 13,50 gulden is kip met kerry, rijst en doperwtjes. Dat serveren we in de grote tent. En de Re genboogjongens volgen het me nu, maar krijgen daar nog een Waldorf-salade met paté als ex tra voorafje bij." Het water loopt je, op die toch al zo hete dag van gisteren, in de mond. Niet al het water na tuurlijk. Want morgen moet er nog gezeild worden. Politie op het water tijdens Kaagweek De enorme drukte die de Kaagweek met zich meebrengt, be zorgt ook de waterpolitie extra werk. Tijdens een vaarsurveillan- ce moesten agenten van de post Warmond van het district Duin- en Bollenstreek gisteravond van 18.00 tot 00.30 uur ver schillende keren in actie komen. Niet alleen om watersporters te verbaliseren, overigens. Een bootje met motorstoring werd door het politievaartuig naar het park Groot Leerust gesleept. Een wa terskiër die voor zijn sport het Zijlgedeelte waar de pont vaart had uitgekozen, werd door een andere politiesurveillance be keurd. Verder werd tevergeefs uitgekeken naar een gestolen mo torboot en een snelheidsmaniak die met zijn vaartuig de plassen onveilig maakte.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11