Leiden Twintig banen weg door fusie scholingsinstituten De Oranje-liefde is heel snel bekoeld De droom blijft een mysterie BOUWPLANNEN? 8 MAANDAG 11 JUL11994 Leidenaar in elkaar geslagen leiden» Een 29-jarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zondag op de Blauwpoortsbrug door een zevental onbekenden in elkaar geslagen. De man liep met een vriend over de brug toen een auto stopte en twee mannen uitstapten. Zonder een woord te zeggen begonnen ze de Leidenaar te slaan en te schop pen. Er stopten nog twee auto's, waar mannen uit stapten die het tweetal begonnen te helpen. Het slachtoffer werd met een gebroken sleutelbeen, gekneusde ribben, verwondingen aan zijn oog en blauwe plekken opgenomen in het AZL. Het slachtoffer en zijn vriend konden geen enkele reden bedenken voor de mis handeling. Inbreker blijkt bakker leiden Een agent die na zijn dienst naar huis ging sloeg van morgen om tien over vier alarm, toen hij bij een bakkerij aan de Herensingel een man door een bovenlicht naar binnen zag krui pen. De politie ging naar de bakkerij en hield de man aan, maar die bleek edele motieven te hebben voor zijn 'inbraak'. De me dewerker van de bakker was zijn sleutel vergeten en wilde zijn baas niet wakker maken. Engelse toerist beroofd leiden Een 74-jarige Engelse toerist is zaterdagmiddag op de Steenstraat door twee mannen beroofd. Het slachtoffer, dat in gezelschap was van zijn dochter en kleinkind, werd plotseling door de mannen vastgegrepen en tegen de muur gedrukt. Nadat zij hem weer hadden losgelaten en er vandoor waren gegaan ontdekte de Engelsman dat zijn portefeuille uit zijn heuptasje was gestolen. Hij mist 110 gulden, zijn rijbewijs, paspoort en bankpas. Zakkenrollers op Haarlemmerstraat leiden Drie vrouwen zijn zaterdagmiddag op de Haarlemmer straat het slachtoffer geworden van zakkenrollerij. Een 30-jarige Warmondse en vrouwen van 22 en 29 jaar uit Leiden raakten tussen twee en drie uur hun portemonnee met bankpasjes en rijbewijs kwijt. Maandag 19.00-21.00 Kinderen voor Kinderen, provinciale finale met Jan Rietman, Hooglandse Kerk Dinsdag 11.00-16.00 Expositie 'Kijk op Leiden Hooglandse Kerk 12.30-13.15 Orgelconcert Jeanette vai Oord, Hooglandse Kerk 12.45-13.30 Beiaardconcert, stadhuis carillon Arbeidsbureaus Leiden en Gouda werken samen De scholingsinstituten van de arbeidsbureaus in Leiden en Gouda en de Leidse Vrouwen Vakschool Suze Baart gaan per 1 januari 1995 samen verder onder de naam Scholingsinsituut Rijnstreek. Door de fusie verdwijnen twintig van de in totaal, zeventig arbeidsplaatsen. Het aantal cursistenplaatsen krimpt eveneens in, van 370 naar 250. gevers voeren overleg met de vakbonden over een 'sociaal plan', waarin de procedures rondom afvloeiing en overplaat sing van personeel worden vast- leiden erna straatsma Beide werkgevers, de gemeente Leiden en de regionale Arbeids voorziening, gaan er vanuit dat afslanking zonder gedwongen ontslagen wordt uitgevoerd. Fu seren zou noodzakelijk zijn om aangekondigde bezuinigingen op te kunnen vangen. De werk- D. Visser, regionaal directeur Arbeidsvoorziening Rijnstreek: „De boventalligheid zit 'm met name bij de administratie. Ik heb de stellige indruk dat in het onderwijskundige deel geen bo ventalligheid is." Het nieuwe instituut krijgt een hoofdvestiging in Leiden met een capaciteit van 210 cur sistenplaatsen. Dat betekent dat drie van de vier vestigingen ver dwijnen. De Leidse Arbeids voorziening heeft vestigingen aan de Rooseveltstraat (tech nisch onderwijs), Duivenbode- straat (administratief onderwijs) en op het Kanaaleiland. De Su ze Baart-school is gevestigd in de Donizettihof. Visser: „Het staat vast dat er één gebouw overblijft, maar waar dat komt is nog niet bekend. Het kan nieuwbouw zijn, het kan ook in een van de bestaande gebou wen komen." In Gouda verdwijnt een van de twee vestigingen. Er blijft een vestiging over voor 40 cursisten. De inkrimping van het aantal cursistenplaatsen is volgens Vis ser mogelijk omdat er de laatste jaren minder behoefte is aan scholing van werkzoekenden. „De arbeidsvoorziening heeft tegenwoordig ook een aantal andere instrumenten om werk zoekenden aan een baan te hel pen. Zo hebben we bijvoorbeeld de sollicitatieclubs die heel suc cesvol zijn." Nieuwe start voor Zijloever-project Een nieuwe stichting en een nieuw bestuur. Met die aanpas singen maakt het Zijloever-pro- ject - waarbij hulpbehoevende ouderen in Leiden-Noord ver zorging aan huis krijgen - deze maand een frisse herstart. De nieuwe bestuursvoorzitter, voormalig Oegstgeester wet houder A. Kohlbeck, neemt voorlopig ook de directionele taken op zich. Gezocht wordt nog naar de juiste persoon voor de direc teurszetel van de nieuwe Stich ting Zorgvoorziening Zijloever te Leiden (SZZL). De stichting dient volgende maand een be leidsplan in bij Gedeputeerde Staten en Leiden. In maart van dit jaar bleek dat er tussen de deelnemende in stellingen in de loop der tijd on- overkomenlijke wrijvingen wa ren ontstaan. Zo klaagde de di recteur van de Stichting tot Ex ploitatie van Bejaardencentra (SEB) - de voorganger van de SZZL - over de kwaliteit van de de door Thuiszorg Groot Rijn land aangeboden hulp en wei gerde deze stichting verder te werken met de SEB. STROPDAS Aan de schier oneindige reeks van belastingen is er in Lei den weer een toegevoegd: reclamebelasting. Wie reclame maakt op zijn winkel moet daarvoor betalen. Hoe groter de reclame, hoe hoger de belasting. Geschatte opbrengst: drie e hefFing is niet door de gemeente Leiden uitge vonden. In verschillende andere steden, onder meer in Rot terdam, hebben winkeliers er last van. In de havenstad is de invoering overigens niet met zoveel tumult gepaard gegaan als in Leiden. Neringdoenden staan hier op hun achterste benen, in het gelid om voorwaarts te stoten en Leidse politi ci neer te sabelen. De kans dat winkeliers het winnen van de gemeente is klein. De belasting is reeds elders ingevoerd. En ik neem aan dat Leiden het heffen van deze nieuwe belasting gewoon van een andere gemeente heeft afgekeken. Maar misschien zijn er procedurele fouten gemaakt. Leiden heeft het geld hard nodig, roept wethouder Joop Walenkamp. Dank je de koekoek, alsof dat een goede reden is. U en ik hebben het geld ook hard nodig. Kom met die boodschap maar eens aan bij een van de gemeentelijke lo ketten! In het gemeentelijk financieel beheer van Leiden heb ik trouwens niet veel vertrouwen. Begin dit jaar zijn we om de oren geslagen met allerlei tegenslagen. Tal van diensten hebben hun budget overschreden. Inmiddels blijkt er over 1993 een overschot van zeven miljoen gulden. Weken zijn ze nu al aan het zoeken waaraan dat geluk toch te danken is. Neemt u van mij aan dat er geen bedrijf in Nederland is dat een half jaar na afsluiting van het boekjaar voor dat soort verrassingen komt te staan! Over datzelfde voor de gemeente zo succesvolle jaar wil de politiek nog eens drie ton uit de zakken van de middenstan ders kloppen. Wat blijft er trouwens van dat geld over? Er moet een ambtenaar de straat op met een meetlat om de grootte van de reclame-uiting op te nemen. Die heeft na tuurlijk een laddertje op zijn nek, want hij kan niet overal bij. Dan nog iemand die de administratieve afwikkeling doet en de controle daarop. Ik schat dat het om duizend aansla gen gaat. Bij elkaar kosten van toch gauw een of anderhalve ton. Ik zou mij nog niet zo druk hebben gemaakt over deze nieu we belasting, ware het niet dat elke belasting uiteindelijk door ons allemaal wordt betaald. De winkelier telt zijn kos ten op en baseert daarop zijn verkoopprijs. In feite betekent deze reclamebelasting dat de handdoeken een cent duurder worden, de fietsen een gulden, de cd's een kwartje. Hoe u het ook wendt of keert, u en ik zijn altijd de pineut. Ik weet niet waar de belasUngzucht van de gemeente zal eindigen. Voor de zekerheid een paar ups om te voorkomen dat er straks een onverwachte en vreemde aanslag in uw brievenbus ligt: zorg dat uw deurmat niet op ge meentelijke grond ligt. Haal nog vandaag uw naambordje van de deur. Wees voorzichtig met merkkleding. En trap er vooral niet in als een ambtenaar u de stropdas van de gemeente Leiden wil geven! (De komende weken ben ik op vakantie en is er dus geen rubriek). Voetbaltent neergehaald leiden» De tent op de Beestenmarkt is na het verlies van Nederland ge lijk afgebroken. Gisteren is het parkeerterrein weer vrijgemaakt voor auto's. De finale van het straatmuziekconcours De Gouden Pet is wegens voortijdige afbraak van de tent verschoven naar Leiden Culinair, op het plein bij de Pieterskerk. Het straatfestival staat voor zondag op het programma van de Lakenfeesten. Lakenfeesten-organisator A. van der Luit: „De organisatoren van de tent hadden met parkeerbeheer de overeenkomst geslo ten dat de tent zou verdwijnen als Nederland werd uitgescha keld. Daarom moet de finale van De Gouden Pet uitwijken naar Leiden Culinair." Enkele andere, in de tent geplande, activitei ten verhuizen naar het Stadhuisplein. „Ijs en weder dienende", aldus Van der Luit. Congres Rijksuniversiteit Leiden Wat hebben dromen met een harttransplantatie te maken? Meer dan iedereen denkt, be weert de in Amerika gevestigde Nederlandse droomtherapeut Robert Bosnak. Een droom is een krachtig middel om contact te krijgen met het vreemde or gaan dat in het lichaam zit. Mis schien helpt een droom het li chaam uiteindelijk wel bij het accepteren van het nieuwe hart. Bosnak heeft al een boek op zijn naam staan over dromen van AIDS-patiënten, momen teel werkt hij aan een boek over dromen en hartpatiënten. Hij is een van de mensen die een le zing geven op het congres over dromen dat van dinsdag tot za terdag wordt gehouden aan de Rijksuniversiteit Leiden. Met hem zijn driehonderd bezoe kers uit achttien landen ervan overtuigd dat dromen geen be drog zijn. Wat ze dan wel zijn en waarvoor ze zijn bedoeld weet eigenlijk niemand. Ook na miljoenen uren onderzoek niet. Maar er zijn theorieën te over. Vooral over de betekenis van dromen. Zo'n 25 jaar van het leven wordt slapend doorgebracht. Per nacht droomt iedereen vier of vijf keer. Ook wie wakker wordt en zich na een diepe slaap niets kan herinneren, is in dromenland geweest. Bij elkaar toch wel een uur of twee. De droom is een voorspellen de boodschap van God, zegt de een. Nee, dromen is het verwij deren van onnuttige informatie uit het brein, meent de ander. Het mysterie zal dus ook tijdens het congres niet worden opge lost. Wel wordt er aandacht be steed aan de biologische, fysio logische en neurologische kant van dromen, vertelt coördinator Sybe Terwee van de Leidse vak groep functieleer en theoreti sche psychologie. De nadruk ligt echter op droomduiding, op de zin en de betekenis van dromen voor de mens. Dromen zijn op vele ma nieren te interpreteren. Droom- woordenboeken staan vol met verklaringen van allerlei symbo len. Wie in zijn dromen vliegt, stijgt boven zijn problemen uit. Wie danst, wil vrijen, maar wie vrijt wil echter niet dansen. Wie zijn tanden verliest, begint een nieuwe levensfase. Het zijn ver klaringen waarmee de nodige voorzichtigheid moet worden betracht. Een objectieve metho de is het kijken naar de struc tuur van de droom, naar de conflicten en de dilemma's in de droom, zegt Terwee. „Stel, je wil op een mooie dag gaan zeilen, maar je moet ei genlijk naar je moeder toe. In je droom kan de zeilboot omslaan, of je wordt achterna gezeten door iemand die boos op je is. Ik verzin dit hoor, ik heb hele maal niet zo'n droom gehad. Als je je in deze droom verdiept kan er bijvoorbeeld uitkomen dat je moeite hebt om je afspraken te verzetten, of dat je je wil ont trekken aan je verantwoorde lijkheden", legt Terwee uit. Dromen kunnen op papier worden geanalyseerd, maar er kan ook over worden gesproken met een droomtherapeut. Op het congres worden 'workshops' gehouden over het tekenen en schilderen, van dro men, het uitbeelden van dro men in een toneelstuk, het van te voren vaststellen wat er ge droomd gaat worden en dro men in literatuur en niet-wes- terse culturen. Wetenschappers buigen zich onder meer over het verschil in denken tijdens dagdromen en gewoon dromen. „Wie 's nachts droomt heeft de neiging om meer beeldend te denkenverklapt Terwee al vast. Eén onderzoeker vertelt over zijn ervaringen met nacht merries en de trauma's van zijn patiënten. „Op het moment dat de nachtmerries voorbij zijn, is de traumatische ervaring eigen lijk pas verwerkt". OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat/VKG-keur. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. WOS BI rttr HThVCU' De Lasso 60, Roelofarendsveen, tel. 01713-15361 - telefax 01713-15202 deceuiiiiteK S Geen moeilijkheden op Beestenmarkt na nederlaag Nederland De Oranje-liefde is na de neder laag tegen Brazilië meteen over. i Petjes gaan zaterdagavond laat op de brandstapel, Holland shirts worden haastig uitgetrok ken en de make-up in Neder landse driekleur gaat ijlings van het gelaat. Een trouwe aanhan ger van het Nederlands voetbal elftal spreekt er schande van. „Ze hebben wel verloren, maar Toetje voor bij de buis LEIDEN Restaurant James' Diner aan de Botermarkt in Lei den hield zaterdagavond wel erg veel rekening met de voetbalwedstrijd Ne- derland-Brazilië. Zes per sonen, die om kwart over negen nog zaten te tafel en. kregen hun toetje in blauw champignonbakje voorgeschoteld. Dat mochten ze mee naar huis nemen om voor de buis op te peuzelen. Een ludiek gebaar van eigenaar H. Westerbeeke. „We hebben het de afge lopen tijd wel gemerkt op avonden dat Nederland speelde. Gelukkig was het dan de avond erna weer stampvol, dus haalden we de schade in." dan hoef je ze toch niet gelijk te laten vallen?" De Beestenmarkt was zater dagavond in Leiden het epicen trum van de Leidse voetbal koorts. In en rondom een grote tent verzamelden honderden liefhebbers zich om de wed strijd tegen Brazilië te volgen. De tent, voorzien van twee grote filmschermen, was ovér- vol. Wie een plekje op een van de drie tribunes had weten te bemachtigen moest anderhalf uur doorbrengen in een tropi sche temperatuur en een lucht- vochtigheidsgraad van zo'n honderd procent. Veel voetbalfans brachten de wedstrijd daarom noodgedwon gen op straat door. Zonder tele visie, afgaand op de angst- en gelukskreten volgden ze de wedstrijd. Een gemis dat nie mand scheen te deren. Met een blikje bier in de ene hand en een een oranje-fluitje in de an dere hand was het prima uit houden op de stoep voor bio scoop Lido. Natuurlijk ook van wege het lekkere weer. „Hoe veel staat het nou eigenlijk?", vroeg af en toe iemand aan een voorbijganger. Sommige horeca-bazen na men net als busmaatschappij Westnederland het zekere voor het onzekere. De deuren bleven tijdens en na de wedstrijd dicht. De meeste zaken bleven echter de hele avond open. Westne derland zag van vervoer over de Beestenmarkt af, uit angst voor vernielingen van bussen. Na de wedstrijd tegen Ierland werd een bus flink heen en weer ge schud, tot ontsteltenis van chauffeur en passagiers. De ergernis over de uitscha- Toen er nog hoop was... Spanning op de gezichten van de kijkers in de tent op de Beestenmarkt. foto ben de bruyn keling van het Nederlands elftal leidde na het eindsignaal van de scheidsrechter echter niet tot .noemenswaardige problemen. Na het leegstromen van de tent stroomde de Steenstraat vol te leurgesteld publiek. Dat daar even bleef napraten en zich ver volgens verspreidde over de stad. Wat overbleef was een straat en tent bezaaid met al dan niet verbrande oranje petjes. leiden Spannend was de Lakenmarkt dit jaar niet. Toch slaagde deze standwerker er in binnen 15 minuten 21 stofzuigermonden te verkopen. Door het warme weer was de drukte in de Leidse binnenstad zondag minder dan andere jaren het geval was. Blijkbaar bezochten veel Leide- naars liever het strand. Komende zondag is er nogmaals een 'Lakenmarkt'. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9