Financieel keurmerk voor 'christelijke organisaties' i Leren omgaan met 'mondige gemeente' Kerk Samenleving MAANDAG 11 JULI 1994 BUITENLAND KORT EKD-vrouwencentrum Ruim 200 behoudende chris tenen hebben afgelopen za terdag in Gelnhausen (Hes sen) geprotesteerd tegen de opening van het vrouwen centrum van de F.vangelische Kerk in Duitsland. Het cen trum zou volgens de demon stranten een broedplaats van feministische dwaalleren worden. EKD-praeses bis schop Klaus Engelhardt zei bij de opening dat het cen trum vrouwen de gelegen heid geeft hun tweederangs- positie in kerk en maat schappij aan de orde te stel len. Vrouwen van alle theolo gische richtingen en van alle modaliteiten zijn er welkom, voegde hij eraan toe. Eén van de doelstellingen van het huis is een 'nieuw, rechtvaar dig evenwicht in de verhou ding tussen de geslachten' te vinden. Reeds in de joodse wijsheidsliteratuur speelden vrouwen een rol als leraar en politiek adviseur. In deze.bij- belse traditie werd vooral de vrouwelijke kant van God be klemtoond. aldus lost. Democratie Palestijnse christenen moe ten streven naar een demo cratische regeringsvorm voor de toekomstige Palestijnse Staat. Zonder democratie kan ons leven onder de islam heel moeilijk worden. De Pa lestijnse bevrijdingstheoloog dr. Nairn Ateek. anglicaan, heeft dat afgelopen zaterdag i Jeruzalem gezegd aan het slot de e zijn die i 8 hl Bisschoppen willen 'moedig' standpunt over bevolkingskwestie vaticaanstad kna/afp Mak voor de christelijke Raad voor Financiële Betrouw baarheid (RFB) naar buiten zou treden, werd het ortho dox-protestantse volksdeel opgeschrikt door de Zeeuwse rustenhuizenaffaire. Het bestuur van een 'zwaar' gerefor meerde stichting werd beschuldigd van fraude. De onrust die zo n affaire zelfs bij de meest loyaalste gevers veroor zaakt. was voor de initiatiefnemers van de RFB een be vestiging dat een financieel 'keurmerk' geen overbodige luxe is. televisiedominees Swaggart en Bakker, veroorzaakte bij talloze christelijke goede-doeleninstel- lingen een enorme terugloop in de inkomsten. Het kostte veel instellingen lange tijd deze klap weer te boven te komen. Volgens Ruud van Eijle, voor zitter van de REB, is er geen re den te veronderstellen dat dit alleen maar 'Amerikaanse toe standen' zijn. „Ook hier werkt ermelo. wim schrijver Het Nederlandse initiatief is niet orgineel. In de Verenigde Staten bestaat al geruime tijd zo'n orgaan. Daar hoe kan het ook anders - vond enige jaren de- duidelijkste illustratie plaats van de wijze waarop christelijke organisaties besmet kunnen ra ken buiten hun schuld om. De val van de in opspraak geraakte sen zeggen: zie je nou wei. het is ook overal hetzelfde. Het gaat altijd om geld." hristelijkc ideële organisa ties hebben volgens hem dan ook een grote verantwoordelijk heid. „Nederland staat bekend als een vrijgevig land. Geld is nooit het hoofddoel van een or ganisatie. Maar er komt echt wel wat bij kijken om je inkom stenstroom goed te beheren", aldus Van l-ijle, staflid van de hulporganisatie Open Doors (voorheen Kruistochten) Als er zich in Nederland eens een affaire voordoet, kan de RI B volgens Van Eijle als een soort waarborg fungeren. „Dus dat mensen zeggen: maar deze instellingen hebben het finan ciële keurmerk." Het is organi saties die zijn goedgekeurd door de raad echter verboden recla me met het keurmerk te maken. ..Het mag geen reden zijn voor goedkope propaganda of verge lijkende reclame." De REB heeft op dit moment tien leden en nog eens tien aspirant-leden. Van Eijle denkt dat er uiteinde lijk een stuk of veertig organisa ties in aanmerking komen om lid te worden. I Iet initiatief voor de RFB is genomen door de Evangelische Alliantie, de koe pelorganisatie binnen de evan gelische wereld, maar voor het keurmerk kunnen ook reforma torische instellingen aanklop pen. „Wij hebben één criterium voor de grondslag en dat is de Apostolische Geloofsbelijdenis. Als die wordt onderschreven, is men welkom." De rooms-katholieke bisschop pen van Europa hebben hun re geringen opgeroepen tijdens de aanstaande VN-bevolkingscon- ferentie in Cairo een 'moedig' standpunt in te nemen en op te komen voor bet traditionele ge zin en de bescherming van het leven vanaf de conceptie. De bisschoppen wijzen op het teruglopende aantal geboorten en de vergrijzing in Europa. Hierdoor ontstaat 'een zwaar wegende onevenwichtigheid die veel moeilijk oplosbare sociale en economische problemen veroorzaakt', aldus een verkla ring van de bisschoppen die de ze week in het Vaticaan over ge zinszaken vergaderden. De Europese landen mogen in geen geval 'een demografi sche winter' exporteren naar dc ontwikkelingslanden, vinden de kerkleiders. nale conferentie over het christelijke erfgoed in het Heilige Land. Ateek zei te ho pen op en te bidden voor godsdienstvrijheid in de toe komstige Palestijnse Staat. Alleen een democratie is to lerant ten opzichte van de godsdienst. Bepaalde vor men van godsdienst respec teren echter de democratie niet. Palestijnse christenen zullen volgens de theoloog problemen houden in een is lamitische of een orthodox- joodse staat. Een volledig de mocratische staat zal het ge loof niets in de weg leggen. Openhartigheid De geestelijk leider van de Anglicaanse Kerk heeft prins Charles geprezen voor diens openhartigheid en berouw over overspel. Het christelijk geloof maakt het de mens mogelijk een nieuwe start te maken, zei aartsbisschop Ge orge Carey gisteren voor BBC-radio. In een openhartig interview gaf de Britse kroonprins onlangs zijn bui tenechtelijke relatie toe. Hij toonde ook berouw over het mislukken van zijn huwelijk met Diana. „Dat was het laatste dat ik ooit wilde dat zou gebeuren." Reagerend op het overspel van Charles zei Carev: „Het hart van het christelijk geloof is de on voorwaardelijke liefde van God die ons accepteert zoals Nelleke Boonstra toeverlaat van predikanten in problemen leusden. weegt. „Ze moeten terug naar hun eigen inspiratiebron. Door verstrikt te raken in hun werk kunnen ze het contact met die bron kwijtraken." De werkbegeleiding beperkt zich niet alleen tot beginnende predikanten. Ook oude rotten in het vak kunnen, wanneer cr sprake is van een probleem, zich wenden tot Nelleke Boon stra. Werkbegeleiding op ver zoek. zo noemt ze deze vorm. Daarbij is het zaak de drempel zo laag mogelijk te houden, op dat predikanten snel aan dc bel trekken, wanneer er problemen zijn. „Ze moeten me kennen, dan zijn ze veel sneller bereid met mij op tc nc start mogelijk maakt. Daar aan moeten we elkaar tel kens opnieuw herinneren." Jordanië Aartsbisschop Jean-Louis Tauran, de Vaticaanse 'minister van buitenlandse zaken', is naar Jordanië ver trokken. Zijn bezoek is een nieuwe poging van de we reldkerk om de banden met de Arabische wereld aan te halen. Het gaat om de eerste officiële besprekingen tussen het Vaticaan en Jordanië sinds de twee staten in maart diplomatieke betrekkingen aanknoopten. Centraal staan het vredesproces in het Mid den-Oosten en de status van Jeruzalem, 'de heilige stad die de christelijke en islami tische burgers van Jordanië zo lief is'. robert van de woestune Predikant. Is dat een leuk be roep? Na de studie op de eerste standplaats aanbeland kan dat nogal tegenvallen. I.ekker 's av onds in de kroeg hangen kan 'dominee' wel vergeten. Die sli ding op het voetbalveld zal hem lang worden nagedragen: „Dat was niet erg christelijk van u. dominee." De Gereformeerde Kerken in Nederland onderkennen het probleem al heel lang en riepen daarom twintig jaar geleden de werkbegeleiding voor predikan ten in het leven. Nelleke Boon stra is daar sinds kort mee be last. Predikant, een leuk beroep? ..Ia, hoor. Want dit werk heeft ook ontzettend veel leuke kan- Zes jaar lang was drs. Nelleke Boonstra geestelijk verzorgster in het Medisch Centrum Leeuwarden. Met haar nieuwe baan - 'zo anders dan mijn vori ge' - maakte ze de afgelopen weken kennis achter de compu ter. om de contacten met predi kanten. kandidaat-predikanten en mentoren zoveel mogelijk te registeren. Ze ziet een uitdaging in haar nieuwe taak. het begeleiden van collega's, met in eerste instantie een accent op het ondersteunen van beginnende predikanten. Nelleke Boonstra: „Het is de be doeling dat ik straks iedere be ginnende collega persoonlijk bezoek. Daarna zoek ik een mentor, die de persoon in kwes tie ongeveer een jaar intensief gaat begeleiden. Een mentor behoort tot een selecte groep predikanten die wij voor dat werk geschikt achten." Overi gens komt de mentor niet meteen in beeld. Eerst krijgt de kersverse herder een half jaar gelegenheid om aan het vak te ruiken. ..Dan kan hij of zij eerst ontdekken wat predikant zijn in de praktijk nu eigenlijk precies inhoudt." Predikanten hebben hel te genwoordig vrij moeilijk in hun gemeenten, zo is de inschatting van Boonstra. „Kerkeraden en gemeenteleden hebben vaak bepaalde verwachtingen van een voorganger, die op zijn beurt weer heel eigen ideeën heeft. Dat botst weieens." Door gaans begint een predikant vol goede wil. maar dreigt er na verloop van tijd toch een con- Dan kan de domi- iveral de schuld van krij- Nelleke Boonstra: „Dit werk heeft ook ontzettend veel leuke kanten." gen. ..Ik schets het nogal zwart- had een dominee meer gezag in wit. Maarzo werkt het vaak." zijn gemeente. Nu is er veel Predikanten moeten daarom meer oppositie. Een dominee Ieren met een 'mondige ge- moet onderhandelen over de te meente' om te gaan. „Vroeger volgen koers. Dat vereist veel FOTO'CPD tact." Om plezier in het werk tc houden is het volgens Nelleke Boonstra belangrijk dat predi kanten zich steeds weer afvra gen wat hen nu eigenlijk bc- Ecn verhaal apart is de con statering dat ook predikanten zich schuldig maken aan onge wenste intimiteiten. De werkbe geleiding probeert op dit vlak vooral preventief bezig te zijn. „Wij proberen dit probleem be spreekbaar te maken. Predikan ten moeten zelf doorkrijgen dat ze heel gemakkelijk een uitglij der met een gemeentelid kun nen maken. Ze moeten onder kennen dat ze verwachtingen kunnen oproepen die ze niet waar kunnen maken." Nellek Boonstra vindt ook dat dominees voorzichtig moeten zijn bij het maken van vrienden in de gemeente, omdat er altijd sprake is van een ongelijkwaar dige situatie. Bovendien kan de vriendschap met bepaalde ge meenteleden weer leiden tot verwijdering met andere ge meenteleden. En hoe zit het met de plaatselijke voetbalver eniging? Boonstra adviseert dat voetballen maar in een andere plaats tc gaan doen. „Want je wordt anders weer voortdurend met je rol als predikant gecon fronteerd. ook op de voetbalver eniging." Al met al lijkt het predikant schap maar een eenzaam vak. Toch zitten er volgens Nelleke Boonstra ook heel veel leuke kanten aan. ..Je bent eigen baas en kunt je eigen tijd indelen. 1 let is uitermate gevarieerd werk, waar je je creativiteit hele maal in kwijt kunt. En dingen die je niet zo goed liggen, kun je delegeren. In pastorale contac ten kun je mensen tot grote steun zijn en dat wordt ook heel erg gewaardeerd. Verder is het natuurlijk heel leuk dat je in de gelegenheid bent om datgene waardoor je geboeid bent over te dragen aan anderen." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON Jitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv OIRECTIE: O M. Essenberg, G.P Arnold (adj). J HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D Paauw, tel dag 9 30- r 071-356215. of per post ADVERTENTIES ma.-vnj van 08 30-17.00uur: RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8 30-17.00 uur: Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bij vooruitbet. (inel. BTW) peracc giro autom.bet. per maand 29.30 85.55 84.55 per kwartaal per jaar 329.30 VERZENDING PER POST Nederland, per kwartaal 125.50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij: 18.00-19 30 uur, zat 10 00-12 OOuur Tel.071 -143241 328.30 HET WEER HANS VAN ES Onveranderd mooi De afgelopen twee weken is de zo mer van 1994 - met ups en downs - naar een topvorm gegroeid. Juist aan het begin van de warmste tijd van jaar, gewoonlijk tussen 25 juni en 15 augustus, vertoont de at mosfeer een luchtdrukverdehng. die herinneringen oproept aan de betere zomers van de afgelopen decennia Op 22 juni zagen we de eerste uitbreiding van het Azoren- hogedrukgebied - de warmtebron bij uitstek - naar het Europese vas teland. Erg stabiel was die situatie niet: onweersstoringen wisten steeds een bres te slaan in het zo merse offensief Een hele reeks van zomerse- en landinwaarts ook tropische dagen werd vorige week tijdelijk vervangen door ordinair Hollands weer met plaatselijk forse buien en normale temperaturen. Dit weekeinde werd andermaal een 'Azorenrug' opgeworpen, sterker ontwikkeld dan voorheen. Een aparte hogedrukkern, zaterdag bo ven de Golf van Biskaje, gaf eerst nog aanlandige wind. De tempera tuur van het zeewater is tot 18 gra den opgelopen, zodat het ook aan het strand zeer prettig toeven was met 20 tot 23 graden, Een felle zon duwde het kwik landinwaarts al naar circa 26 graden. Inmiddels is de hogedrukkern - 1027 millibar sterk - opgeschoven naar Noord-Duitsland en die posi tie dwingt de wind overal boven ons land in de zuidoosthoek. De tropische grens van 30 graden, vapdaagal dicht bij Limburg, breidt zich morgen over het kustge bied uit. ondersteund door een 'on barmhartige' zonneschijn Woensdag bestrijkt de Euro-zomer een opvallend groot gebied. Prak tisch het hele continent is warm tot heet; tot aan Londen en Stockholm toe. Het hogedrukgebied is ietsje doorgetrokken naar de Baltische Staten en boven West-Europa ont staat door de hitte een vore van la- gedruk. De kans dat zich hierin on weer ontwikkelt, lijkt me niet zo groot. Wel krijgt de wind - vooral in de kustprovincies - de neiging om te klappen naar noordelijke rich ting met enige verkoeling. De hit- testoring moet het afleggen tegen een volgende golf hogedruk van de oceaan, die zijn Oostzee-collega in de tweede helft van de week komt ondersteunen. De aflossing van de wacht laat eventueel wat koelere lucht uit het noorden tot noordoos ten binnenlopen, voor het overige blijft het onveranderd mooi, droog HET WEER IN EUROPA Denemarken: middagtemperati oploopt tot onge graden op morgen Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Engeland en Wales p. en droog. In Schotland regen. Midoagtemp» i 17 gradai; m Schotland tot 27 graden in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Zonnig en warm Maximumtemperatuur rond 2') graden; aan do kust wat lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend zonnig en droog. Vlak aan zee in NormandiÈ en Bretagne middag temperatuur rond 24 graden; elders dagtemperatuur aan de westkust onge veer 25 graden; landinwaarts oplopend tot ongeveer 35 graden Perioden met zon en droog. Middagtem- peratuur rond 25 graden. Spanje: Buna overal zonnig Aan de Golf van Bis kaje wat bewolking en morgen in Catalo- weersbui. Middagtemperatuur- m het binnenland aanhoudend boven 35 gra den; aan de Costa's n het oosten en zui den tussen 29 en 33. Aan de kust in het Canarische Eilanden: ijde enkele ia WEERRAPPORTEN DINSDAG 12 JULI 1994 Zonoo 05.32 *.Zon onder 21.54 Maan op 09.54 Maan onder23.09 Waterstanden Katwijk Weerrapporten 10 juli 20 u eidèrs flmk w n 30 g Op de zuids- ma tussen 27 en 30 graden: n het bin- E Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig en droog. Later m de Provence een'kleine kans op een lokaie onwéersbur. Middagtemperatuur van- erend van ongevee' 29 graden in de westelijke departementen tot piaatseli|k 34 in het oosten. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur tussen 27 en 31 gra- Italië: n 25 en 31 gra /liddag»empera iro 12 30 24 0.0 Ta 7 28 16 0.0 WW2 29 16 0.0 :5 27 12 13 26 14 Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het binnenland kans op een regen- ot on weersbui. Op de meeste eilanden meer zon en droog. Middagtemperatuur tui sen 27 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Rond de Dardaneilen een enkele regen- of onweersbui. Elders overwegend zon mg en droog. Middagtemperatuur aan zee iets boven de 30 graden. Duitsland: Overwegend zonnig en droog. M iddag- tempcratuur uiteenlopend van 28 gra den in Sleeswijk-Holstein tot 32 graden plaatselijk m het Rijndal. Zwitserland: Overwegend zonnig en droog. Geleidelijk nog wat warmer en morgen maximum temperatuur rond 31 graden. Oostenrijk: Overwegend zonnig er: droog maar mor gen Stie Middagtempertuur ongeveer vandaag ;n de omgeving van in het Burgenland nog wat ia- HEINZ JE MOET EE (SBtMOOH MEEE EEUS WEiEMAAL U/T HE/MZ. MfETME&E DSAS/CEA/ AAM WAT &Z &£0El/RJ> /S WAT?/ J «A nc V \/EOLFtWAM t\60LfEN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8