ATERKRANT 'Deze stad moet meer uit het water halen' Snelheid en niet kapseizen, daar gaat het om bij drakenbootraces Bestemming: Kagerplassen Oranjekater op het water MAANDAG 11 JULI 1994 AGENDA MAANDAG 11 JULI Katwijk Snelschaken in strandpaviljoen Het Centrum, 19.30 uur. Roelofarendsveen Avond-fletsvierdaagse, over 20 en 40 km, start bij café Hoogen- boom, Sotaweg, tussen 18.30 en 19.00 uur. DINSDAG 12 JULI Kagerplassen Zeilwedstrijden met o.a. de be kende Holland-Friesland wed strijden voor Regenbogen, van 11.00 tot 18.00 uur. Katwijk Toeristenmarkt in het centrum, 14.00 tot 21.00 uur. Open-Avond Boothuis KNRM, Rijnmond, 19.00 tot 21.30 uur. 20.00 uur Zomerbridgedrive in de Roskam, Katwijk ad Rijn, aan vang 20.00 uur. Noordwijk Poppenkast in strandpaviljoen De Strandgans, Wilhelminabou- levard, 14.30 uur. Roelofarendsveen Avond-fietsvierdaagse, over 20 en 40 km, start bij café Hoogen- boom, Sotaweg, tussen 18.30 en 19.00 uur. De boot van het Leidsch Dag blad vaart vandaag en de ko mende dagen rond op de Ka gerplassen. De aandacht van de verslaggevers aan boord is ge richt op de Kaagweek. Wie tips heeft voor de bemanning kan bellen naar het speciale tele foonnummer op de redactie van het Leidsch Dagblad: 071- 356401 of rechtstreeks met de schipper aan boord: 06- 52801476. LOGBOEK Na twee dagen afmeer-oefenin- gen met alleen schapen als ge tuigen valt er niet meer aan te ontkomen: de Leidsch Dagblad boot moet de stad in. Daar zijn de verhalen te halen, luidde de boodschap. Dus op naar de Ha ven. Waar het echt gaat gebeu ren: afmeren mèt. Met toe schouwers dus. Inparkeren was de eerste keer ook moeilijk, spreek ik mezelf moed in, terwijl ik zo stoïcijns mogelijk probeer over te komen bij mijn bemanning. Bochtje naar rechts.., nog een bochtje naar rechts.., gas terug.., rustig, rustig.., stationair.., even laten uitdrijven.., de kade nadert.., hup, even een kort poepie gas in z'n achteruit en... de boot ligt stil. Het gaat niet eens onaardig. Ik schamp weliswaar licht een ducdalf, maar dat is gezien de 'groeven in het houtwerk wel va ker gebeurd. En dan volgt alsnog de gevrees de aanvaring. De havenmeester komt op de fiets aangeracet en spreekt ons streng toe. Hoe we het in ons hoofd halen om zijn kantoortje voorbij te varen, wil- ie weten. Eerst melden, dan aanleggen, zo zijn de regels. Met een gratis krant en petje en betaling van drieeneenhalve gulden havengeld wordt de zaak gesust. Leuke vondst, die pro- motie-cadeautjes Efan boord. Kunnen we nog een hoop ple zier van hebben. WATERSTAAT Corry, heette deze stoere sleep boot vroeger. Maar dat vond de trotse eigenaar Jan de Vreede, die het schip veertien jaar gele den kocht, maar niets. Zón im posant stalen werkschip ver dient een stoere naam. „En zo kwamen we op Hermes', aldus Jan. „Dat vond ik gewoon een mooie naam. Hermes is de god van de koophandel, maar dat heeft eigenlijk niets met deze sleper te maken. We gebruiken hem gewoon voor ons plezier.' In 1927 liep de stoomsleper van de werf om in de Rotterdamse haven dienst te doen. Later werd er een Deutz dieselmotor ingebouwd. Een kapitein uit Leeuwarden heeft er nog jaren mee op het IJsselmeer gevaren. Maar uiteindelijk raakte de Her mes, met zijd 116 pk uit de tijd. De slepers van tegenwoordig hebben veel sterkere motoren. „Ik heb hem van de sloop ge kocht', zegt Jan, die er sindsdien genoegelijk met zijn vrouw Ju dith mee rondtoert in de omge ving van Leiden. „Zón schip vergt weinig onderhoud. We hoeven bijna niets te doen. Twaalf milimeter staal. Al wacht je zeven jaar met schilderen, het maakt niets uit." y- nw (((tar Z-Oost, 3 30 e Wethouder/schipper Joop Walenkamp: Het komt goed uit dat Joop Walenkamp zelf een bootje heeft dat niet hoger is dan 1.30 meter. Want met het, overigens heus niet zo extravagant grote schip van het Leidsch Dagblad komen we de stad dus mooi niet in. Maar aan ons verzoek om een tochtje te maken door de grachten en langs de knel punten in de kanalen aan de 'achterkant' van de gevels geeft de wethouder gaarne gehoor. Niet alleen is hij een waterlief hebber pur sang, hij is ook een warm pleitbezorger van een be tere doorvaart en een meer eco nomischer gebruik van het wa- Zijn stalen vlet zonder naam - „Daar is het eigenlijk nooit van gekomen, dus laat ik het maar zo" - ligt normaliter afgemeerd aan de Witte Singel. Maar als het even kan, vaart schipper Walenkamp in zijn vrije tijd door de stad of maakt hij uit stapjes naar De Kaag. „Bood schappen doen met de boot op zaterdag of gewoon ergens aan leggen om koffie te drinken is het leukste wat er is. Zeker op een dag als vandaag, nu het zulk mooi weer is. Leiden heeft veel water en oogt, zoals je hier bijvoorbeeld ziet in de Heren gracht, ook bijzonder fraai van af het water. Het is op straat vaak zo druk en hier juist zo rustig. Daar kan ik echt van ge nieten." Waarmee hij meteen het kardi nale punt aansnijdt. Want de stad mag met Amsterdam wed ijveren om de titel 'het Venetië van het noorden'; op veel aan loop van buiten hoeft Leiden niet te rekenen zo lang als je let terlijk en figuurlijk geen kant opkunt met je boot. Bij de Ha ven of de Blauwpoortsbrug, daar houdt het op. Daarna kun je hooguit met een roeiboot verder. Voor een beetje schip zijn de bruggen te laag of kun nen die eenvoudigweg niet open. De toeristen van het wa ter gaan derhalve met een grote boog om Leiden, van oudsher toch knooppunt van vaarwegen, heen. „Dat is niet helemaal waar", zegt Joop Walenkamp, „want kijk maar hier in de passanten haven, daar ligt een boot uit Yerseke. En hier een uit Rotter dam. Ze komen dus wel, dat be wijzen ook de cijfers. Maar het is inderdaad zo dat de mogelijk heden die de stad op dit front biedt lang niet optimaal worden benut. Economisch gezien moet Leiden veel meer kunnen halen uit het water. Dat geldt niet al leen voor het toerisme, maar bijvoorbeeld ook voor een pro ject als de waterbus, dat weer aansluit bij een autoluwe bin nenstad." Als wethouder heeft hij zelf de sleutel in handen. „De plannen om Leiden beter bevaarbaar en bereikbaar te maken zijn er", zegt hij als hij voor de zoveelste maal die ochtend het sein geeft om het hoofd te buigen bij, in dit geval, de Scheluwbrug. „Maar daar is natuurlijk geld voor nodig. Er loopt een een aanvraag voor subsidie bij het Rijk dat een potje heeft voor de verbetering van de infrastruc tuur. Ruwweg zijn er twee plan nen. Een goedkopere versie om de dam bij het Energiebedrijf weg te halen en een duurdere maar structurele oplossing om de vijf bruggen in de Oude Vest en Oude Singel beweegbaar te maken en zo een doorvaart te creëren. Wat dat laatste plaatje kost? Tussen de 15 en 20 mil joen, schat ik." Een termijn daarvoor stellen kan hij niet. „Belangrijker is dat de politieke partijen op dit punt dezelfde koers varen. Dan grij pen we die kans op het moment dat die zich voordoet. Ik heb stellig de indruk dat mijn ideeën over een economischer gebruik van al dat water steeds meer krijgen. We hebben de al aardig wat ver beteringen kunnen treffen. Al is het voorlopig nog roeien met de riemen die je hebt." In de Nieuwe Rijn, aan de ach terzijde van het stadhuis, scheept een trouwstoet zich in. „Leuk, hè", zegt Walenkamp, wethouder met een CDA-signa- tuur. „Die speciale aanlegstei ger was het eerste waterpro- jectje dat ik heb gerealiseerd. Historisch gezien heeft Leiden, aan de Oude Rijn toch, altijd veel met water op gehad. Zo'n historische vergissing als het dempen van de Vliet, mag nooit meer worden begaan. We moe ten er daarentegen van alles aan doen om Leiden en zijn water te promoten. Het is toch een ge not om door die stad te kunnen het water in zijn stad. „Het is op straat vaak zo druk en hier juist zo rustig. Daar kan ik echt van genieten." FOTO HIELCO KUIPERS Joop vyalenkamp houdt De drakenboten klieven door het water langs de Apothekersdijk. Trommelaars geven het moordend hoge roeitempo a In Singapore zijn drakenbootra- s pas echt volksvermaak. Daar staan bij wedstrijden al gauw zo'n tweehonderdduizend nsen langs de kant te kijken, weet Aad van der Luit, organisa- van de drakenbootraces in Leiden te vertellen. De Leidse >ie, afgelopen zaterdag in het water langs de Apothekersdijk, trekt aanzienlijk minder pu bliek. Langs de kanten hebben enkele honderden mensen plaatsgenomen; alleen in de drakenboten is het echt druk. Van der Luit is van plan in Lei den een traditie te maken van de drakenbootraces, dus mis schien spelen zich over een paar jaar ook in de Sleutelstad Chinese toestanden af tijdens de wedstrijden. Van der Luit: t is het tweede jaar dat we de boten via de Nederlandse Dragon Boat Organisation naar Leiden hebben gehaald. Het e'l een vast onderdeel van de Lakenfeesten worden. Dit jaar verschijnen er acht teams uit de regio aan de start. Een paar daarvan hebben er klaarblijkelijk geen rekening e gehouden dat in de slanke, felgekleurde drakenboten met lak zo'n twintig man kan plaatsnemen. Het team van Heineken plukt een paar men sen bij bushaltes vandaan en vult de ploeg verder aan met klanten van café De Pijpela; De Leiden All Stars nemen de ver slaggevers van de 'Leidsch Dag blad Waterkrant' aan boord. Het is niet al te eenvoudig - zo blijkt al snel - om met deze dra kenboten snel en vooral zonder brokken aan de finish te komen. Eén verkeerde beweging en de ranke scheepjes dreigen om te slaan. Geintjes worden door de roergangers dan ook niet geto lereerd. Zo krijgen de All Stars, die hun zinnen meer op 'lol' hebben gezet dan op winnen, van de Dragon Boat Organisa tion een vlinke veeg uit de pan wanneer zij een van de andere teams met hun peddels een 'wasbeurt' geven. De slachtoffers, die het niet op zich willen laten zitten, leunen acuut met zijn allen naar bak boord voor een tegensalvo, waardoor de boot water begint te scheppen. Kapseizen kan net worden voorkomen, maar de trommelaar valt overboord en de roerganger krijgt een woede aanval. „Als hij zinkt, duurt het uren voordat we hem weer bo ven hebben", schreeuwt hij kwaad. Vaart maken is, na het voorko men van kapseizen, een tweede moeilijkheid die het hoofd moet worden geboden. De tromme laar geeft weliswaar het ritme aan, maar wanneer er één ped delaar een misslag maakt - te snel is of nèt te langzaam - ont staat er een kettingreactie waar bij de peddels met elkaar in botsing komen. De vaart is er zo gelijk uit. Uiteindelijk beschikt Aero Fit uit Warmond over de sterkste peddelaars en de beste tech niek. In de finale - na een race om de snelste tijd en enkele af valraces als vervolg - weten ze verschil te DIOK. „Hooguit vijfhonderdste", zegt Van der Luit, die de videobanden van de finish een paar keer moet bekij ken voordat de winnaar kan worden uitgeroepen. De Flying Dragons, een team van vliegtuigfabrikant Fokker, blijkt zich ook op het water aar dig thuis te voelen en wordt derde. Motorclub Randstad be-- haalt uiteindelijk de vierde plaats. En de All Stars? Die drui pen al voor de finale af met het kroos in het haar als gevolg va de waterplantgevechten. Op naar een verkoelend biertje. ANNET VAN AARSEN Het liefst zouden ze de vlag halfstok willen hangen, de neven Van Tongeren uit Leiden. Ze liggen met hun boot in de Zijl en drinken voorzichtig de teleurstelling weg. Oranje heeft verlo ren. Oranje is uit de WK geknikkerd door Brazilië. „Ze hebben verschrikkelijk goed gevoetbald", zegt een van de neven, die onder zijn zwarte pet nog steeds bedrukt kijkt na de rampzalige avond. „Je ziet altijd dat Oranje pas gaat spelen als ze in de verdrukking zitten.'Dat ze bij een verliesstand pas gaan presteren. Maar de scheidsrechter was ook niet erg best. Dat tweede doelpunt was buitenspel. Het is eigenlijk raar datje er een speler die iets verkeerd doet uit kunt sturen en dat zón natte krant van een scheidsrechter maar mag blijven fluiten.' „Onze enige troost is dat Duitsland vanavond verliest. Dat maakt het WK weer goed. We zaten gisteravond naar Neder land te kijken, toen er ineens wat Belgische jongens van het zeeverkennerskamp hier tegenover kwamen aanvaren. Ze meerden aan en hebben vanuit hun boot door ons raam heen naar de kleurentelevisie zitten kijken. Ze begonnen te juichen op het moment dat Brazilië scoorde. Daar heb ik wel even wat van gezegd, ja. Teer op, zeg!" „Na afloop van de wedstrijd hebben we alle oranje vaantjes van de boot gehaald. Maar ik vind niet dat Dick Advocaat het slecht heeft gedaan. Voor mij mag-ie blijven.' Een van de da mes van Van Tongeren is nog steeds gestoken in een Oranje shirt. Dat noemen ze toch trouw tot na de dood? Ter hoogte van de LOl in Leiderdorp passeren we een boot die met gestage snelheid een witte voor door het water trekt. Met de megafoon peilen we de stemming aan boord. Een man op de voorplecht: „Ze hebben verschrikkelijk mooi verloren, die jongens. We hebben natuurlijk allemaal zón bek, maar je moet er eerst maar eens zelf voor staan. Ze hebben gewoon heel goed gevoetbald. Misschien is dit wel de spannendste wed strijd van het WK geweest." „Eigenlijk moeten we blij zijn dat we hebben verloren, zegt mevrouw Hartogs die samen met de familie Van der Pijl aan de waterkant zit. „Dan heb je tenminste niet die narigheid van vandalisme en zo. Als ik kijk naar wat ze in Den Haag hebben geflikt, die muiterij ineens, dat leegplunderen van die wankels, dan zijn wij in Leiden nog erg netjes. Dat doen wij toch niet.' In de Zijl dobbert een oranje spandoek. Er moet ooit op heb ben gestaan: Hup Oranje! Maar de H is door het water wegge haald en nu staat er dus: Up Oranje! Inderdaad, mensen, de koek is up! Gewoon blijven doorgaan met ademen en dan over vier jaar weer aanvalluh! Uw waterlanders hoeven niet te stromen, want ook u kunt adverteren in de WATERKRANT t/m 20 augustus a.s. Informeer naar de speciale mogelijkheden om op deze zomerse full-color pagina te adverteren tegen een zeer aantrekkelijk tarief. Ga mee op dit zonnige avontuur. Bel snel voor informatie: AT I DCZODO Margareth de Jong, tel. f "J L

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7