Minder banken beroofd Boeren ruziën over mest Binnenland 's Avonds winkelen bij de benzinepomp Jongen doodt vriendin en steekt haar in brand Andriessen: Niet korten op lastenverlichting Loonkosten Nederland zijn heel gemiddeld Drukte in Den Helder '-'V tcp-VfycJ'-i Vcv"i .Jm Paintball, mind-fitness en bungy-jumpen MAANDAG 11 JULI 1994 Man steekt agent in oog met riek Een 24-jarige agent moet wellicht een oog missen na een steekpartij in Ridderkerk. Hij probeerde met collega's op een landweggetje de bestuurder van een crossauto aan te hou den. De man had eerder een stopteken genegeerd. Twee broers en later de vader wilden de aanhouding verhinderen. De 62-jari- ge vader stak uiteindelijk met een riek op de agent in en raakte hem in het gezicht. Een collega schoot hierop de man in het bo venbeen. Pas nadat assisentie was ingeroepen konden de be stuurder, zijn 19 en 24-jarige broers en de vader worden aange houden. Identiteit dode bij Sluis nog onbekend sluis De Zeeuwse politie gaat toeristen benaderen om de iden titeit te achterhalen van de halfvergane resten van een dode vrouw die vorige week werden gevonden in hel Zeeuwse toeris tendorp Retranchement (gemeente Sluis). Toeristen in en rond de badplaats Cadzand worden schriftelijk of mondeling bena derd. Verder wil de politie van verhuurbureaus en particuliere verhuurders van zomerwoningen lijsten met namen van huur ders. Ook met de autoriteiten in België, Duitsland en Frankrijk, waar veel toeristen vandaan komen, is contact opgenomen Man opgepakt na dood Helmondse De Helmondse politie heeft een 61-jarige r t die plaats aangehouden wegens betrokkenheid bij de moord op een 28-jarige Helmondse vrouw. In het belang van het onderzoek wilde de politie verder geen mededelingen doen. Het stoffelijke overschot van het slachtoffer werd vorige week maand aange troffen in haar flatwoning. Het stoffelijke overschot werd gevon den nadat buurtbewoners klaagden over stank. Dode in Rotterdamse discotheek een discotheek aan de Katshoek in Rotterdam heeft de politie gistenniddag een dode en een zwaar gewonde man gevonden. In de discotheek vond in de nacht van zaterdag op zondag een houseparty plaats. De recherche is een onder zoek begonnen. Doden en een zwaargewonde bij crash geleen Twee inzittenden van een personenauto zijn gisteren bij een verkeersongeluk op de A2 bij Geleen om het leven gekomen. Een derde raakte zwaar gewond. De auto raakte door nog onbe kende oorzaak van de weg, sloeg over de kop en kwam in een diepe greppel terecht. Een 23-jarige man uit Ootmarsum die op de achterbank zat, werd uit de auto geslingerd. Hij overleed ter plekke. Een 20-jarige vrouw uit Maastricht overleed later op de dag in het ziekenhuis van Heerlen. De bestuurster van de auto, een 21-jarige vrouw uit Goirle, is met ernstige verwondingen in het ziekenhuis van Geleen opgenomen. Zij ligt in coma. Oliemaatschappij Shell gaat kruidenleren amsterdam Shell opent eind dit jaar bij twee benzinestations in Tiel en Roer mond avondzaken, waar hon derden levensmiddelen te koop zijn. Als de winkels aanslaan, volgen er meer. De avondwinkels zijn moge lijk dankzij versoepeling van de Winkelsluitingswet. Iedere on dernemer mag nu een avondwinkel beginnen, als hij maar zorgt dat minimaal zeven- FNV wil in '95 koppeling De FNV vindt dat de uitkerin gen volgend jaar weer moeten worden gekoppeld aan de lo nen, die op basis van de nu af gesloten CAO's het komende jaar met ongeveer anderhalf procent stijgen. Volgens bereke ningen van het Centraal Plan bureau bedraagt de inflatie in 1995 om en nabij de 2,75 pro cent, zodat zonder lastenver lichting een koopkrachtdaling in het verschiet ligt. De afgelopen jaren is geen, of slechts gedeeltelijk sprake ge weest van koppeling omdat er te veel uitkeringsontvangers waren in verhouding tot het aantal werkenden. Ook de ko mende jaren zit politiek gezien koppeling er'niet in. In eerste helft 1994 meer mensen overvallen Het aantal bankovervallen in Nederland blijft dalen. De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) meldt een af name met 43 procent in de eerste zes maanden van dit jaar, omdat banken beter zijn beveiligd. Daardoor vinden meer overvallen plaats op geldlopers, woningen en win kels. In de eerste helft van dit jaar zijn 169 banken over vallen, tegenover 294 in de eerste helft vorig jaar. van het teruglopend aantal overvallen. Het aantal bankkan toren met video- of fotobewa king bij de ingang groeit sterk, evenals het aantal kasautoma- ten met tijdvertraging. Van be lang is tevens de sluiting van veel kleinere kantoren, die vaak een groter risico op een overval lopen. De overvaller zoekt minder vaak een goed beveiligde bank Volgens de Centrale Recherche Informatiedienst die de cijfers van alle politiekorpsen bij houdt, waren er in 1992 574 overvallen op winkels, bedrij ven, woningen en pizzakoeriers tegenover 803 vorig jaar. De NVB stelt dat de maatregelen die de banken zelf hebben ge nomen een belangrijke oorzaak of juwelier uit en wijkt vaker uit naar geldlopers, winkels of woonhuizen. Twee jaar geleden werden 119 mensen beroofd van hun geld, vorig jaar waren dat er al tweehonderd. Ook pizzabezorgers zijn steeds vaker doelwit van overvallers: 51 in 1992 tot 125 vorig jaar. In de re gio Utrecht werden in 1990 nog geen woningen overvallen, in 1992 waren dat er al veertien. Volgens de NVB krijgen bank overvallers zwaardere straffen. Gemiddeld is de straf in de af gelopen zes jaar verdubbeld, waardoor notoire bankoverval lers langer achter slot en gren del blijven. In verschillende de len van Nederland zijn boven dien daders en bendes opge rold: in Den Haag een crimineel Manifestatie moet 'nix'-jongeren bezighouden tig procent van zijn omzet uit kruidenierswaren bestaat. Per 15.000 inwoners mag een ge meente een vergunning afgeven voor een avondwinkel. Shell Nederland Verkoop maatschappij (SNV) heeft be halve de twee avondwinkels ook bij veertig tankstations het win kelassortiment uitgebreid. Het bedrijf is jaloers op de mogelijk heden van zijn zuster in Groot- Brittannië waar het bedrijf elke week vijf nieuwe 'Select Shops' opent die 24 uur per dag open zijn. Over twee jaar wil Shell Gfoot-Brittannië negenhonderd Select Shops hebben. De winkels van Shell in Groot-Brittannië zijn vijftig vier kante meter groot. Ze zijn ge vuld met levensmiddelen als brood, pasta, vleeswaren, vis, sandwiches, boter, kaas, eieren, zout en peper. Levensmiddelen beslaan nu bij Shell in Groot- Brittannië nog slechts tien pro cent van de tankstationomzet, maar dat moet minimaal twin tig procent worden. Vijfenzestig procent van de klanten bij Shell UK zijn man nen in de leeftijd van 20 tot 35 jaar. I. Verstappen, directeur winkelbedrijf bij Shell, ziet als potentiële klant de 'niet-hoek- stener van de samenleving', die tussen werk en thuis nog even snel boodschappen doet. De omzetpiek ligt volgens hem tus sen drie en tien uur. Shell wil de klanten niet te lang laten wach ten. De klant moet binnen en kele minuten worden geholpen. Behalve 'namaak-realiteit' viel er ook in het echt nog wat te genieten op de jongerenbeurs: omhoog op de klimwand. Hoe kan je jongeren nog bezig houden, die wat vermaak betreft het meeste al hebben gezien? In de Jaarbeurs in Utrecht proberen de organisatoren van Megafestatie '94 een week lang de nix-generatie te amuseren met bungj'-jumpen, met een elastiek aan je enkels geknoopt van een hoogwerker sprin gen, granaatwerpen, mind-fitness en cy berspace. De Megafestatie wordt dit jaar voor de tweede maal gehouden. Het afgelopen weekeinde kwamen er vijftienduizend be- zopekers. Vorig jaar bleek het feestje toch niet het succes waarop de organisatoren hadden gehoopt. Daarom besloten zij de zaken dit jaar nog grootser aan te pakken. De opzet van de beurs is 'om jonge mensen een sensationele mix van amusement en informatie voor te schotelen'. In de praktijk betekent dat bijvoorbeeld dat de FNV-jongeren, naast een stapel fol ders, een vluchtsimulator hebben neerge zet. De Koninkijke Landmacht verleidt de bezoeker tot onder meer het nemen van een hindernisbaan en het rennen door een niet-ontploffend mijnenveld, onder het motto Werken aan vrede en veiligheid. Al leen de aanmeldingsformulieren ontbre ken. De organisatie heeft geprobeerd aan te sluiten bij de belevingswereld van de jon gens en meisjes, waarbij een duidelijk bele rende ondertobn valt te bespeuren. Zo kun nen bezoekers bij een stand van de Stich ting Seksueel Overdraagbare Aandoeningen meedoen aan een wedstrijd condooms schuiven. Even verderop wordt gewerkt aan het Kiss the wall-project van het Rode Kruis. Hier kunnen jongeren een vredesbood schap op een groot laken schrijven en er vervolgens een lippenstift-afdruk opzetten. In de Cyberspacehal een ruimte met futuristische electronica-snufjes, zijn mo dernere vormen van tijdsverdrijf. In de hal. waar een houseparty-sfeer hangt met veel rook en laserstralen, kunnen computerkids elkaar bestoken met virtual reality machi nes waarin een denkbeeldig (ruimte)ge- vecht angstig reëel wordt geleverd. Even verderop is een slagveld tussen beschilder de autowrakken, waarbij deelnemers elkaar met laserstralen beschieten. De lange wachttijden bij de attracties ontlokken mopperende geluiden. Maar moe gewor den van al het wachten kan de jonge, mo derne beursganger vervolgens plaats ne men in een van de ligstoelen, waar met een koptelefoon met lage geluidsfrequenties Mind Fitness wordt toegepast. Na een half uurtje dommelen in de stoelen kan je er ge heel opgefrist weer flink tegen aan. Ondertussen draait voor de ingang van met twintig overvallen op zijn kerfstok, rond Den Bosch vijf bendes en rond Eindhoven een groep landelijk opererende mis dadigers. Rotterdam/Rijnmond maakt melding van meer arres taties dankzij video-opnamen. Uit cijfers van de NVB blijkt dat het risico op een bankover val in Amsterdam en omgeving het grootst is: elk jaar wordt daar gemiddeld één op de ze ven kantoren overvallen. Rotter dam-Rijnmond (1 op 9) is een goede tweede. De banken con stateren een groei van het risico in Utrecht (1 op 15), Gelder land-midden (Arnhem, 1 op 21), Kennemerland (Haarlem, 1 op 16) en Limburg-zuid (Maas tricht, 1 op 22). Omdat ze hun relatie wilde vërbreken, heeft een 20-jarige jongeman uit Lelystad vrijdag zijn 17-iarige vriendin met een mes vermoord en het lijk met benzine overgoten en in brand gestoken. Hij gooide het verkoolde lichaam daarna in een kuil. Na een woordenwisseling thuis ging het tweetal vrijdag avond naar de bossen van het Kofschip om daar nog een stukje te wandelen. Na een heftige ruzie stak de jongen het meisje dood. Terwijl zij bloedend op de grond lag, haalde de jongen een jerrycan met benzine uit zijn auto. Hij overgoot het lichaam met de vloeistof en stak het in brand. Het meisje was toen al overle den. Om zijn daad te verber gen groef hij een kuil waarin hij het verkoolde lichaam dumpte. Ten slotte gooide hij het graf dicht. Dezelfde avond gaf de jon gen zich aan bij de politie. Na zijn verhaal vonden agenten in de bossen inderdaad het stoffelijke overschot van een jonge vrouw. Terlouw en Albeda kiezen voor paars den haag gpd-ai Minister Andriessen van econo mische zaken vindt dat het de missionaire kabinet moet vast houden aan de geplande lasten verlichting volgend jaar van twee miljard gulden voor bur: gers en bedrijven. Vorige week bleek uit de zogeheten hang puntennota van minister van fi nanciën Kok dat deze over weegt éénderde van dat bedrag te gebruiken voor tekorten op de rijksbegroting. Andriessen heeft samen met premier Lubbers de besprekin gen hierover in het kabinet overgenomen van Kok, nadat deze door de koningin werd be noemd tot informateur. Volgens de waarnemend minister van fi nanciën Andriessen is over de lastenverlichting 'geen conflict in het kabinet, mogelijk wel in de coalitievorming'. Ook PvdA-leider Kok is als in formateur bezig een begroting voor 1995 op te stellen, samen met een regeerakkoord op hoofdpunten. Hij neemt waar schijnlijk het paarse bijna-ak- koord als uitgangspunt. Uit dat zelfde stuk put overigens het demissionaire kabinet voor het rondbreiden var niet uit dat hij nog een kabi netsperiode zal meedraaien als Kok een programma schrijft waarin hij zich kan vinden. ,,Ik wil wat anders gaan doen, maar je weet nooit. Het land moet worden geregeerd." Informa teur Kok is naar verwachting de hele week nog bezig met het uitwerken van het concept-ak koord. Volgens voormalig D66-leider Terlouw en de prominente CDA'er Albeda moet paars een nieuwe kans krijgen. Terlouw pleitte gisteren voor een regeer akkoord voor een jaar 'omdat anders alles na twee jaar weer moet worden herschreven" en een lossere band tussen kabinet en kamerfracties. Oud-minister Albeda wil na een afkoelingspe riode paars een nieuwe kans te geven. Met paars had het taboe op een PvdA-WD-coalitie vol gens Albeda 'eindelijk' doorbro ken kunnen worden en voor het CDA zou het goed zijn om in de oppositie een eigen visie te ont wikkelen en uit te dragen. Alle mogelijke (minderheids)kabinetten aflo pend komt Albeda ook tot de conclusie dat een paarse coali tie ondanks het gebeurde de meest reële mogelijkheid is. Andriessen sluit Lastendruk wel veel hoger den haag. anp foto anp de Jaarbeurs een ouderwets reuzenrad, met erin slechts een enkele bezoeker. Want dat vermaak lijkt bij al het electronische geweld nu echt uit de tijd. „Ik zit in de aso-groep, jongeren die veel zuipen en schijt aan alles hebben", zegt Os car Toom (21) uit Nieuwegein, terivijl zijn vriend Richard van een hoogte van 75 me ter slechts met elastiek aan zijn enkels springt. „Dit is nou echt kicken. Maar het is over voor je het in de gaten hebt", zegt Richard na afloop. Hij staat met trillende handen beneden. Nog maar een blikje bier halen en dan naar het paint-ball schieten. Bij de sky- dive is het te druk, anders zouden ze daar met z'n tweeën direct aan beginnen. Oscar heeft zijn VWO-diploma net op zak en gaat geschiedenis studeren. „Voor de lol, om me bezig te houden. En daarna wil ik als steward op een cruiseschip de wereld over. Zolang het maar geen baan van 9 tot 5 is. Het moet een beetje tof blijven alle maal." Door de meeste hallen van de Megafesta tie wordt door Richard en Oscar alleen maar even gewandeld. „Ik zag dat ze ergens kistjes zaten te timmeren en T-shirts be schilderen bij Amnesty International. Voor de langste waslijn ter wereld of zo. Mooi dat ze dat doen, maar dat interesseert me niet De bruto loonkosten lopen in Nederland niet uit de pas bij die in het buitenland. Wel houden werknemers hier gemiddeld netto veel minder over. Ook moeten Nederlanders van een loonsverhoging relatief veel in leveren aan hogere belastingen en premies, zo concludeert het ministerie van financiën in een vergelijking van acht Europese landen landen en de VS. In het onderzoek worden de bruto- en netto-inkomens van een telefoniste, programmeur, chef produktieafdeling en een ervaren manager in een grote onderneming met elkaar verge leken met inkomens variërend van het minimumloon keer modaal. Wat betreft de bruto-loonkos- ten, het bedrag dat de werkge ver betaalt aan bruto-salaris plus werkgeverspremies, neemt Nederland de vijfde plaats in. Een werknemer in Nederland kost meer dan in Spanje, Zwe den, Groot-Brittannië en de VS, maar minder dan in België, Duitsland, Frankrijk en Italië. Na aftrek van belastingen en premies blijken Nederlandse t vier werknemers van hun bruto loon relatief weinig over te houden. Alleen in Zweden is het be steedbaar inkomen vergelijk baar. Minimumloners houden elders gemiddeld elf procent netto meer over, vier keer mo daal (bijna twee ton) zelfs veer tig procent meer. Daarbij moet wel worden bedacht dat in de meeste landen werknemers met dat hogere netto loon wel zelf hun pensioen moeten betalen. Ook van een kleine loonsver hoging houden Nederlanders relatief weinig over. Van elke gulden gaat ruim zestig cent op aan belasting en sociale pre mies. In Frankrijk, Duitsland en Zweden houden werknemers een dubbeltje meer over van el ke extra gulden, in Groot-Brit tannië-en de VS zelfs twee dub beltjes. De cijfers zijn van belang in de discussie over loonmatiging. Voorstanders wijzen op de loonkosten per eenheid produkt in Nederland, die de internatio nale concurrentie niet goed aan zou kunnen. Uit de cijfers blijkt dat de loonkosten voor de werk gever in Nederland helemaal niet zo hoog zijn. Organisaties oneens over centrale verwerking leeuwarden gpd De tegenstellingen tussen de noordelijke en de zuidelijke boeren over het mestprobleem spitsen zich toe. In het mestrij- ke zuiden willen de landbouw organisaties één grote centrale die de mest distribueert in het binnenland en indroogt tot kor rels voor export naar het bui tenland. De boeren in het noor den voelen daar niet veel voor. Het mestoverschot wordt steeds nijpender omdat het aantal varkens, kippen en koei en niet vermindert, terwijl de overheid strengere normen stelt aan het uitrijden van mest op het land. Voor de in het noor den wonende akkerbouwers is dat aantrekkelijk, omdat zij als afnemers van mest in een steeds betere positie komen te verkeren. De zuidelijke veehouders wil len nu één mestcentrale. De ak kerbouwers onder aanvoering van Jans Leeuwma uit Gronin gen zien door die mestcentrale echter een groot zuidelijk machtsblok opdoemen, dat de markt kan gaan controleren. Ook de loonwerkers en mestdis- tributeurs zijn fel tegen een mestcentrale, omdat zij nu goed geld verdienen aan het trans port van mest naar het'noorden en het westen. Voor de zuidelijke boeren be gint de tijd echter te dringen. Door het mislukken van het mestbeleid is de mestcentrale de laatste mogelijkheid het pro bleem in eigen kring op te los sen. Lukt dat niet, dan is de kans groot dat de overheid het mestprobleem aanpakt via hef fingen op te veel geproduceerde mest en dat betekent op termijn inkrimping van de veestapel. Die tijdsdruk werkt in het voordeel van de akkerbouwers. Zo wordt inmiddels al nage dacht over meerdere mesteen- trales, waarbij veehouders zich kunnen aansluiten. Op die ma nier blijft er concurrentie op de mestmarkt. Directeur Munsters van Mestac, de mestcentrale van de Nederlandse Christelijke Boerenbond (NCB), wijst erop dat het mestoverschot ook in de oostelijke provincies een pro bleem is. „Het is heel wel moge lijk dat er in het oosten ook mestcentrale komt. Dan hebben de akkerbouwers meteen een keuzemogelijkheid. Bovendien blijft sprake van een overschot aan mest, dus we kunnen de prijzen niet zomaar verhogen, want we moeten de mest wel kwijt." *^8 den helder Aangelokt door het mooie weer kwamen dit weekeinde naar schatting 150.000 mensen naar Den Helder voor de jaarlijkse vlootdagen. Op het slagschip De Ruyter was het dan ook een drukte van be lang- foto a

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3