Juniors genie zal wereld beheersen Machtigste held aller tijden zwicht voor de dood Feiten Meningen Clinton vecht voor plan ziekenzorg MAANDAG 11 JULI 1994 NIEUW SANALYSE Ross Perot is terug aan het Amerikaanse po litieke front. Hij doet verwoede pogingen zich te mengen in de publieke discussie over de hervorming van de Amerikaanse gezondheidszorg. Maar niemand wil meer naar hem luisteren. De recalcitrante, onaf hankelijke ex-presidentskandidaat heeft daar echter iets op gevonden. Onlangs bood hij de Republikeinse Partij een miljoen dollar voor het kopen van tele visiezendtijd waarin de bezwaren tegen de plannen van president Clinton kunnen worden uiteengezet. Bezwaren die ook door Perot worden gedeeld, maar die hij zelf vanwege de afkeer die de media voor hem voelen niet over het voetlicht krijgt. De Re publikeinen hebben het aanbod welwillend 'in beraad genomen Het tekent de wijze waarop de strijd te gen Clintons plannen voor de hervorming van de gezondheidszorg wordt gevoerd. Niets is te gek om de president van zijn 'on zalige plannen' af te houden. Zowel voor Clinton als voor de Republikeinen staat veel op het spel. Maar er staat veel meer op het spel voor de miljoenen .Amerikanen die geen of een slechte ziektekostenverzekering hebben. Clinton heeft het tot de hoeksteen van zijn verblijf in Washington gemaakt hier verandering in te brengen. „Komt er geen beter ziektekostenstelsel, dan be schouw ik mijn presidentschap als mis lukt", zei hij eens. Maar een groeiend aantal Congresleden ook Democraten laat zich door dat vooruitzicht niet afschrikken. Een op de zes Amerikanen heeft geen ziektekostenverzekering. Als onverzekerden ziek worden krijgen zij wel hulp, maar die wordt dan door de overheid betaald. De ziektekostenverzekeringen bieden ook lang niet iedereen volledige dekking. Wie geld heeft kan zich beter verzekeren, zodat voor de rijken een betere gezondheidszorg is weggelegd dan voor de armen. De kwaliteit van de gezondheidszorg is hoog, maar al leen wie het kan betalen kan daarvan profi- Bij zijn aantreden in 1993 beloofde Clin ton dat te zullen veranderen. Hij benoemde zijn vrouw Hillary tot leidster van de cam pagne voor een beter ziektekostenstelsel. Vorig jaar kwam zij met een 1.500 bladzij den dik voorstel op tafel. Kenmerken waren een verplichte verzekering voor alle Ameri kanen. te betalen door de werkgevers, en uitbreiding van de voorzieningen en over heidssteun voor wie de ziektekostenpre mies niet kan opbrengen. Dat plan is daarna van alle kanten onder vuur genomen. In het Congres is de laatste weken het ene na het andere alternatief ge lanceerd. Er liggen nu behalve het Clinton- plan twee voorstellen uit het Huis van Afge vaardigden en twee voorstellen uit de Se naat. Het grote probleem is echter dat de verschillende uitgangspunten zich maar moeilijk laten verzoenen. Clinton heeft begin dit jaar gedreigd elk voorstel dat niet uitgaat van algehele dek king voor alle Amerikanen met een veto te zullen blokkeren. Daarmee heeft hij zich echter in een wespennest gestoken, want de meerderheid van de parlementariërs voelt niets voor zo'n verplichting. En de verplich ting voor de werkgevers om de premies te betalen is voor de Republikeinen en een deel van de Democraten ook al moeilijk be spreekbaar. Clintons plan is alleen te betalen door een nieuwe belasting, terwijl de kleine werkgevers erdoor op hogere kosten wor den gejaagd. De groten hebben immers vaak speciale ziektekostenregelingen voor hun personeel. De Republikeinen onder lei ding van senator Robert Dole willen on der druk van de lobby van het midden- en kleinbedrijf de kosten van een beter stel sel betalen door te bezuinigen op Medicaid en Medicare, de ziektekostenregelingen voor armen en bejaarden. Dat lijkt veel op het weggooien van het kind met het badwa- Clinton geeft echter niet op. „Bill en ik zijn niet naar Washington gekomen om de ze zaak te laten verwateren", zei zijn echt genote Hillary recentelijk. Maar als zij in hun halsstarrige houding volharden, be staat het risico dat er helemaal geen hervor ming van de gezondheidszorg korrit, en het verdampen van alweer een loze belofte kan de toch al zwak staande president niet ge bruiken. Hij gokt er echter op dat Congre sleden, met hun herverkiezing voor de deur, het wel uit hun hoofd zullen laten zich van de kiezers te vervreemden, die wel degelijk een drastische hervorming van de gezondheidszorg willen. Commissies uit het Huis van Afgevaardig de en de Senaat moeten uit al die tegen strijdige plannen een algemeen aanvaard baar voorstel brouwen. Clinton hoopt dat dat lukt. maar het staat nu al vast dan enke le van zijn diepste wensen niet zullen wor den ingewilligd. De vraag is nu waar zijn ondergrens ligt. WASHINGTON HANS DEBRUUN CORRESPONDENT Nu de Grote Leider dood is, zal de wereld dan eindelijk kennis maken met de raadselachtige schim die de scepter mag overne men: Kim Jong-il, alias de Geliefde Leider. Kim Jong-il is de zoon van Kim 11-sung, de man die vrijdag zijn 46-jarige loopbaan als dictator met de dood afsloot. Maar hoewel Kim Jong-il al vele ja ren is klaargestoomd voor het ambt van despoot, is weinig over hem bekend. Vader Kim Il-sung was een stalinist met een lange staat van dienst. In 1945 marcheerde hij in het kielzog van het Russische Rode Leger Noord-Korea binnen, waar hij zich drie jaar later tot president liet be noemen. Onder zijn bezielende lei ding begon Noord-Korea in 1950 een oorlog tegen het 'kapitalisti sche' Zuiden, die pas drie jaar en twee miljoen doden later in een patstelling eindigde. Zijn erfenis be staat uit 200.000 politieke gevange nen plus meent de Amerikaanse inlichtingendienst CIA een kem- bommetje of twee. Maar hoewel Kim Il-sung volgens velen een beest was. school in zijn jachtinstict geen geheim meer. Zijn zoon, Kim Jong-il, is daarentegen een onbekende grootheid. Zelfs de 22 miljoen Noord-Koreanen ken nen de Geliefde Leider voorname lijk van zijn standbeeld. Zo is het hun bijvoorbeeld onbe kend of Kim Jong-il stembanden heeft. Zijn redevoeringen worden altijd door anderen voorgelezen en het enige interview dat hij ooit heeft gegeven (aan een Cubaanse krant), was schriftelijk. Op de feestjes die hij organiseert, nestelt hij zich door gaans in een belendend vertrek om van daaruit via een televisiecircuit de gebeurtenissen te volgen. Buiten Noord-Korea's zwaar be waakte grenzen is Kim ook al geen bekende. Hij zou slechts twee keer het Noordkoreaanse paradijs heb ben verlaten, eenmaal voor een be zoek aan China en eenmaal voor een korte vakantie op een tropisch eiland. Maar het zou voorbarig zijn om te concluderen dat Kim geheel onwe tend is van hetgeen zich in de bui tenwereld afspeelt. Volgens overge lopen Noordkoreanen heeft hij ge regeld contact met prostituees, van wie de meesten uit Thailand en Ja pan komen. In zijn villa zouden bo vendien Zweedse blondines zijn ge signaleerd. Daarnaast volgt hij de filmische ontwikkelingen in de Verenigde Sta ten op de voet. Kims beschikt in zijn villa over een aantal bioscoopzaal tjes, waar hij zich terdege op de hoogte stelt van het laatste nieuws uit Hollywood. Naar het schijnt heeft Kim een taf van honderd dienst, enkel en alleen buitenlandse films van Ko- ondertiteling te voorzien. Zijn particuliere collectie speelfilms, die ruim 20.000 werken omvat, is de grootste ter wereld. Met name is Kim Jong-il geïnteresseerd in het genre westerns, zo leiden deskundi gen af uit het feit dat de Geliefde Leider zich soms hult in cowboy- kleding. Kim moet niets hebben van de Mao-pakken waarin zijn vader, de Grote Leider, zich placht te tooien. Hij heeft zijn eigen uniform ontwor pen. dat lijkt op dat van een piloot, en kiest zijn schoeisel met veel zorg. Omdat hij wat klein en dik is. draagt hij onder dat uniform gewoonlijk schoenen met extra dikke zolen. De geraffineerde outfit wordt vervol maakt met een zwartgeverfde haar dos, die zorgvuldig achterover is ge kamd. Uniform, schoenen, kapsel en een oogverblindende Prodent-glimlach geven de Geliefde Leider het aan zien van Elvis Presley. Niet alleen zijn uiterlijk roept trouwens het beeld op van de zanger, ook Kims jeugd is enigszins vergelijkbaar. Want hoewel Kim niet direct 'In the ghetto'het levenslicht zag, werd hij toch in Siberië onder een even on gunstig gesternte geboren. Alleen, de 22 miljoen Noord-Koreanen we ten dit niet. Geheel volgens Orwelli aans recept herschreef zijn vader de geschiedenis, opdat de officiële bio grafie van Kim junior een beetje poëtischer werd. Op een dag in februari 1942 klom een oude, witharige man de Berg Paekdu, een heilige plek in Korea. Plotseling streek een zwaluw neer, die de geboorte aankondigde van een 'wonderbaarlijke generaal, die zal heersen over de wereld'. En ja wel, op de 16de van die maand ver rees 'uit de adembenemende pracht van de Berg Paekdu een Lichtende Ster'. In één woord: Kim junior was geboren. Niet alleen zou de Geliefde Leider een militair genie blijken te zijn, precies zoals de zwaluw had voor speld. hij had ook muzikale talen ten. Volgens de officiële biografie, die in Noord-Korea gratis verkrijg baar is, schreef Kim in slechts twee jaar zes klassieke opera's. En elk daarvan, zo constateert de biograaf, is 'beter dan enige opera die de mensheid ooit had gemaakt'. Dat de Geliefde Leider een encyclo pedische kennis van Hollywood paart aan een de muzikale vermo gens van een Mozart, vermag het Westen niet al te zeer te verontrus ten. Bepaald onheilspellend is ech ter dat Noord-Korea nu een leider heeft gekregen 'die zal heersen over de wereld'. Of deze passage in de officiële bio grafie nauwkeurig is, zal de toe komst uitwijzen. Maar zelfs vanuit de schaduw van zijn vader was de Geliefde Leider al in staat tot een aantal indrukwekkende operaties. Zo zat hij naar verluidt achter de bomaanslag die in 1983 een viertal Zuidkoreaanse ministers en veer tien functionarissen het leven kost te. En vier jaar later was hij de man die opdracht gaf een Zuidkoreaans vliegtuig op te blazen, zo althans onthulde de Noordkoreaanse agen te die de bom aan boord had ge smokkeld (bij de aanslag vielen 115 doden). Nog maar enkele weken geleden le ken Noord- en Zuid-Korea af te ste ven op een oorlog, die slechts werd voorkomen door een wanhoops- missie van de voormalige Ameri kaanse president Carter naar Noord-Korea. Aanleiding waren de vermeende pogingen van Noord- Korea om kernwapens te ontwikke len. En alweer: achter het kemwa- penprogramma zou het brein van De oude Kim wijst de jonge Kim de weg op deze ii s gezette foto. de jonge Kim schuilen. Voor het geval de zwaluw gelijk had, hebben Zuid-Korea, de Verenigde Staten en Japan hun strijdkrachten in het gebied het afgelopen week einde in verhoogde staat van pa raatheid gebracht. Maar of Kim de oorlog van 1950-1953 echt wil over doen, wordt in Seoul betwijfeld. Afgaande op de schaarse gegegens over hem, lijkt Kim Jong-il geen Hit- Ier of zelfs maar een Saddam Hus sein. De Geliefde Leider heeft het meer in zich om een kleurrijk des poot te worden van Ket type Santa Anna, de Mexicaan die ooit een staatsbegrafenis organiseerde voor zijn eigen afgeschoten been. SEOUL CEES V Alles was leugen in Kim Il-sungs Korea Kim Il-sung was leider v droomwereld, van een v van de ideale maatschappij die hij voor zich zag. Zijn onderda nen moesten daarin geloven en de meesten deden dat dan ook, zo perfect waren de leugens en zo streng de controle. De Grote Leider kwam in 1946 aan de macht met leugens en tijdens de tientallen jaren dat hij over Noord-Korea heerste, bleef dat zo. Alles werd aangepast om aan het gewenste beeld te voldoen. De geschiedenis, de gebeurte nissen buiten het 'kluizenaars koninkrijk', de vijanden, zelfs zijn eigen verleden en dat van zijn zoon moesten er aan gelo ven ter meerdere glorie van de 'briljante onoverwinnelijke commandant met de ijzeren wil' en zijn beoogde dynastie. Kim Il-sung was van boeren- komaf, maar lang niet van zo eenvoudige afkomst als later werd beweerd. Hij werd gebo ren in 1912 in het plaatsje Man- gyongdae, twee jaar nadat Ja pan begon Korea te kolonise ren, en kreeg de naam Kim Song-ju. Hij zou later vasthou den aan de naam waaronder hij tegèn de Japanners vocht. Toen hij zeven jaar oud was vluchtte het gezin Kim naar China. In 1931 werd hij lid van de Chinese Communistische Partij. Hij nam deel aan het door China geleide verzet tegen de Japanners, niet in Korea maar in Mantsjoerije. In 1941 vluchtte Kim Il-sung naar de Sovjetunie en keerde pas in sep tember 1945 aan boord van een Sovjet-schip terug in zijn ge boorteland. Zijn betrokkenheid bij het daadwerkelijke verzet tegen de bezetter was gering. Hij speelde geen enkele rol in de strijd van de Russische troepen tegert de Japanners ten noorden van de 38ste breedtegraad. Deson danks werd hij later opgevoerd als leider van de strijd tegen de koloniale overheerser. Op elfja rige leeftijd zou hij al tegen de Japanners hebben gevochten en zijn officiële biografie meldt dat In aanwezigheid van ambassadepersoneel (links) betuigen Chinese functionarissen hun medeleven met Kims overlijden op de Noordkoreaanse ambassade in Peking. foto reuter Kim Il-sung in 1927 (hij is dan 15 jaar!) de communistische jeugdbeweging opricht en de revolutionaire jeugd en studen ten mobiliseert in de strijd te gen de Japanse bezetter. In zijn laatste aangepaste bio grafie, die verscheen na de in eenstorting van het communis me in Oost-Europa en de voor malige Sovjetunie, matigt Kim Il-sung zijn retoriek. Hij noemt namen van mede-verzetstrij ders en geeft toe een „gezamen lijke strijd" te hebben gevoerd met Chinese strijdkrachten. In 1946 bracht hij een geheim bezoek aan Sovjet-leider Stalin. Die beloofde hem steun voor het overnemen van de macht op het noordelijk deel van het Koreaanse schiereiland, dat tot de invloedsfeer van Sovjetunie werd gerekend. In 1948 werd hij leider van de zelfuitgeroepen Democratische Volksrepubliek Korea. Op 15 juni 1950, enkele maan den na een nieuw geheim be zoek aan Stalin, viel Noord-Ko rea het Zuiden binnen, dat be hoorde tot de Amerikaanse in vloedsfeer. Na aanvankelijke successen werden Noordko reaanse invallers teruggedreven door een legermacht van de Verenigde Naties, voornamelijk bestaande uit Amerikanen. Slechts een massale interventie van communistisch China kon voorkomen dat Kim Il-sung het onderspit dolf. In de geschiedenisboekjes is hierover weinig terug te vinden. Volgens de officiële Noordko reaanse versie van de gebeurte nissen lukte het de Legendari sche Held aan het hoofd van de revolutionaire strijdkrachten de imperialistische krachten te ver drijven die het vredige Noord- Korea in 1950 waren binnenge vallen. De honderdduizenden Chinezen die in die strijd het le ven lieten, blijven onvermeld. Ook om de Japanse imperialis ten uit Korea te verdrijven had de Zon van de Natie nauwelijks hulp van buitenaf nodig gehad. In 1955 lanceerde Kim Il-sung de Juche-ideologie, zijn plan voor Koreaanse zelfvoorziening. Daarmee speelde hij in op de traditionele argwaan van de Ko- reanen jegens de boze buiten wereld. Alle opgeklopte verha len ten spijt slaagde Pyongyang er geenszins in zichzelf te be druipen. Slechts dankzij de hulp van China en de Sovjetunie kon het regime doen alsof. Maar toen die twee landen de hulp staakten of in harde valuta be taald wilden worden voor hun leveranties, moesten de Noord- Koreanen de buikriem verder aanhalen. Noord-Korea onderhield met maar 22 miljoen inwoners een reusachtig leger, met meer dan een miljoen man onder de wa penen het op vier na grootste ter wereld. En de zelfverheerlij- kende praktijken van Kim Il- sung en zijn zoon Kim Jong-il deden eveneens een forse aan slag op de staatsbegroting. Naar schatting 50.000 beelden van Kim Il-sung, veelal van graniet of marmer, staan in dorpen en steden in het hele land. In de hoofdstad staat het Museum van de Koreaanse Revolutie. In april 1992 werd Kim Il-sung 80 en dat heeft Noord-Korea ge weten. Bijna het hele land vier de de verjaardag van de 'hoog ste en machtigste held die ooit had geleefd'. In het naar hem vernoemde stadion voerden 100.000 gymnasten een show op. Ook in andere delen van de stad waren voorstellingen en opvoeringen te zien waaraan vele duizenden deelnamen en op het filmfestival draaide de rolprent Het geluk bloeit, overal waarde leider gaat. De hele we reld, zo werden de Noord-Ko reanen op zijn verjaardag nog verzekerd, verbaast zich over de prestaties van de Grote Leider en kan maar niet geloven dat die waar zijn. Eind jaren tachtig deden ge ruchten de ronde over honger op het platteland en voedselrel- len. Als antwoord daarop startte het bewind een campagne om minder te eten. De bevolking werd opgeroepen zich te hou den aan „doo ki mok jah", (la ten wij twee keer per dag eten). Er werden propagandacampag nes gestart waarin werd uitge legd dat veel eten slecht is voor de gezondheid. Ook werden de officiële rantsoenen verminderd en de bevolking werd opgeroe pen meer groente en minder rijst te eten. Kim Il-sung perfectioneerde een systeem van onderdrukking zonder weerga. Eind jaren tach tig vermeldden twee Ameri kaanse mensenrechtenorgani saties in een rapport een uniek politiek klassensysteem, in 1958 door Kim Il-sung ontworpen. Volgens dit systeem was de be volking verdeeld in drie brede klassen en een reeks subklas sen. De drie hoofdgroepen zijn: de loyale klasse, de weifelende klasse en de vijandige klasse. In de hoogste subklasse van de eli te zaten Kim Il-sung, zijn zoon Kim Jong-il en hun families. De elite, ongeveer 200.000 mensen, woont voornamelijk in Py ongyang en alleen deze groep heeft toegang tot alle moderne faciliteiten. De helft van de Noordkoreanen is ingedeeld bij weifelende klas se, mensen wier gedrag of ach tergrond hen niet geheel be trouwbaar maakt. De vijandige klasse, naar schatting vier mil joen mensen, wordt ver van de steden gehouden en moet zwaar werk verrichten. Hun eni ge fout is vaak alleen maai* dat hun vader of grootvader landei genaar of kapitalist is geweest. Volgens het Amerikaanse rap port kent Noord-Korea een ei gen Goelag, een systeem van gevangenkampen zoals in de voormalige Sovjetunie. Hierin zouden tussen de 100.000 en 150.000 mensen zitten. Gevan genen uit de lagere klassen wor den in deze kampen zo slecht behandeld dat zij na een of twee jaar sterven. Het hoeft geen betoog dat Kim Il-sung het bestaan van die kampen ontkende. Tot op het laatst beweerde hij, onder meer in zijn biografieën, tegenstander te zijn van discriminatie op ba sis van sociale klasse, ideologie of godsdienst. Niet duidelijk is of hij hiermee de schuld wilde afwentelen op ondergeschikten of slechte adviseurs. Dat het anders kan, weten de Noord-Koreanen niet of nauwe lijks. Hun radio's en televisies worden in de fabriek afgesteld op de staatszender en daarna verzegeld. En als op de televisie nieuws uit het buitenland wordt uitgezonden, zijn alleen beel den te zien van gehelmde poli- tie-agenten die weerloze Zuid koreaanse demonstranten afrossen of van Amerikaanse rassenrellen en bedelaars. Als de bevolking maar een deel ge looft van wat de media zeggen over andere landen dan is het niet verwonderlijk dat zij blij is in Noord-Korea te wonen. DEN HAAG ERIK BEDEN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2