Eindelijk zonder brokken en schuivers Sport rl □Alphians aan kop 9 in softbalcompetitie Kamiel Maase stelt kandidatuur voor nationale kampioenschappen Geerink positieve verrassing bij CSIO Hegemonie Van Heeswijk verbroken Hockeysters overtuigen met winst op Australië MAANDAG 11 JULI 1994 chef willem spierdijk. 071-356464. plv -chef rob onderwater. 071-356463 er ie Newby-Fraser breekt triathlon-record roth Paula Newby-Fraser heeft de Ironman triathlon in het Duitse Roth gewonnen in een wereldrecord tijd van acht uur, vijftig minuten en 53 seconden. Bij de mannen legde de Duitser Zèickde afstand afin 8.01.59, de tweede tijd ooit. Bij de vrouwen was de derde plaats voor Katinka Wittenberg, die ruim 21 minu ten meer nodig had dan de Zimbabwaanse winnares. De 34-jari- ge Noordhollandse was vooral tevreden over haar fietstijd van ruim vijf uur over de 180 kilometer. Wittenberg reed op een su perlichtgewicht exemplaar van 6,8 kilo. Renners Swift in slaap gesust leiden De renners van Swift/Casba hebben zich in slaap laten sussen. In de Omloop Gulick-Gelre misten drie blauwhemden gisteren de slag. Ondanks verwoede pogingen van Miquel van Kessel, Jan-Hendrik Lagerwey en Mark Varkevisser kon het trio de kopgroep van twaalf niet meer achterhalen. Zij legden beslag op de plaatsen 14,15 en 16. In een criterium in Obdam legde hun clubgenoot Ronald van der Tang beslag op de tweede plaats. Davy Dubbeldam werd tweede in Heikant en Marion Borst werd derde in Maren-Kessel. Peter van der Vleuten besloot er het Nederlands kampioenschap tijdrijden als elfde. Bij de vrouwen werd de Alphense Ingrid Kelderhuis dertiende. Edmund Vriesde naar Emmen emmen Edmund Vriesde heeft een tweejarig contract getekend bij eerste-divisieclub Emmen. De 25-jarige middenvelder speel de de afgelopen seizoenen voor ADO Den Haag. Daar kwam hij niet meer in aanmerking voor een nieuwe verbintenis. Rellen na voetbalwedstrijd germersheim Bij een massale vechtpartij tussen Duitse en Zwit serse voetbalsupporters in Hordt in de buurt van Germersheim zijn zaterdag minstens drie gewonden gevallen. Vier vandalen werden gearresteerd. Twee van hen zullen worden voorgeleid. De ongeregeldheden ontstonden tijdens een oefenwedstrijd tus sen de Duitse Bundesligaclub l.FC Kaiserslautern en FC Basel, dat uitkomt in de tweede divisie in Zwitserland. De reden is nog onduidelijk. Vierjarige merrie loopt wereldrecord new york De vierjarige merrie Beat the Weel heeft bij draverijen op The Meadowlands in New York een kilometertijd gelopen van 1.09,4. De mijl ging in 1.51,6. Sneller was een paard nog nooit in een officiële wedstrijd over 1609 meter. Het oude we reldrecord stond sinds 1987 op naam van Mack Lobell, die in Springfield/Illinois 1.52,2 nodig had voor de mijl. Dat komt over een met een kilometertijd van 1.09,7. Dynamo in EC tegen Kuopio Luxemburg De volleyballers van Piet Zoomers/Dynamo spelen in de eerste ronde van het Europese bekertoernooi voor lands kampioenen tegen Telecom Kuopio (Fin). De wedstrijden zijn in de weekeinden van 5 en 12 november. Bij winst gaan de Apel- doorners andermaal op reis. Tegenstander in de tweede ronde is CSKA Sofia ofVildoga-Murjani Riga, de titelhouder van Letland. Volco/Ommen, landskampioen bij de vrouwen, treedt in de eer ste ronde van de Europa Cup aan tegen BTV Luzern (Zwi). De winnaar daarvan speelt vervolgens tegen Amkodor Minsk uit Wit-Rusland. De mannen van Kuipers/Zwolle zijn voor het toer nooi om de CEV-beker direct toegelaten tot de tweede ronde. Ze spelen daarin tegen Argelik Istanbul (Tur). De volleybalsters van Martinus beginnen in hetzelfde toernooi ook in de tweede ron de. Ze treffen daarin Olympia Praag (Tsj). Vier kanotitels voor Sits Amstelveen Jean Paul Sits heeft de nationale titelstrijd kano be heerst. De kanovaarder van de Argonauten uit De Rijp behaalde op de Bosbaan vier titels. Sits won de titel in de KI op de 500 en 1000 meter en met Marc Weijzen in de K2 op dezelfde afstan den. Op alle vier disciplines was Sits oppermachtig. In de een- manskano sprintte hij op de 500 meter naar 1 minuut en 44 se conden. Hij nam bijna twee seconden voorsprong op Edwin de Nijs. Op de 1000 meter finishte De Nijs eveneens als tweede, we derom op bijna twee tellen. Bij de vrouwen ging de titel op de KI over 500 meter naar Petra Veltman voor Nicole Bulk. Op de 1000 meter wisselden de twee van plaats. In de K2 sloegen beide vrouwen op de 500 en 1000 meter toe. alphen aan den run wilmar kortleever Met twee sterke overwinningen .op koploper Thamen hebben de .softballende mannen van Al-' W phians de eerste plaats in de hoofdklasse overgenomen. De achterstand van twee punten werd omgebogen tot een even- zogrote voorsprong. In de eerste I wedstrijd stonden de Alphe- naars al in de eerste inning op achterstand van 0-2. Zeer 'snel werd deze echter omgebo gen tot een ruime voorsprong. I Na een home run van Albert 9Tremus in de tweede inning (1- 2), sloegen ook Reggy Valpoort, Eugene Martha en Ashwin Dall de bal in een keer buiten het veld. Omdat bij ieder van hen al J een honk bezet was, resulteerde een voorsprong van 7-2. I De tegenzet van Thamen in de tweede wedstrijd bleek tak- ftlisch onfortuinlijk. De Ameri-* kaanse pitcher Mike Coleman werd vervangen, wat echter re in slagbeurten voor Ïhet gehele Alphense team en zeven punten van de Alphians. Deze dachten vervolgens de voorsprong eenvoudig uit te Inspelen, maar Thamen kwam Gluipend naderbij. Van 7-2 werd het per inning een punt naar 7- 6. Een spannende laatste slag beurt was het gevolg, welke de mannen van teammanager Van der Veen echter keurig dicht hielden met goed veldspel. Vol gende week treden de Alphians aan tegen de nummer vijf Litüe Rock. Belangrijk wordt echter ook het treffen tussen Little Rock en de nummer drie Antil- lian Stars, die met inhaalwed strijden nog naast de Alphe- naars kunnen komen. In de dubbel met het Haar-, lemse Kinheim raakten de vrou wen van Alphians de pas vorige week verworven koppositie in de hoofdklasse meteen weer kwijt. De Alphense softbalsters bleken zaterdag met 0-2 en 0-6 kansloos tegen de Haarlemse werpster Sandra Rampersad. Vooral in de eerste wedstrijd bleek de klasse van Rampersad, die een perfect game wierp. Tot de vijfde inning hield Alphians verdedigend de score op nul. Hierin werden de bezetters van het eerste en het derde honk met een mooi dubbelspel uitge worpen, vvaarna een vangfout van Jennifer Kok echter alsnog een score opleverde. In de tweede wedstrijd kwa men de Alphians wel op de honken, maar wederom niet tot scoren. Al in de tweede inning kwam Kinheim goedkoop aan een punt door een honkslag en driemaal vier wijd. Een inning later viel de klap doordat met alle honken bezet een foute aangooi van de Alphians twee punten kostte. In een gelopen wedstrijd vielen later nog drie punten. In de overgangsklasse boekte Volle Bak een zinderende 10-9 overwinning tegen het hoger geplaatste Rooswijk uit Velsen- Noord. Onder leiding van de derde werpster Mariëtte Roel- vink - vanwege blessures de he le, wedstrijd op de heuvel - werd goed gespeeld, maar kon een achterstand van 5-9 niet wor den voorkomen. Op de valreep kregen de Leidse softbalsters echter alsnog de geest. In één slagbeurt werd de stand omge bogen tot 10-9. Catcher Ca- rolien Smallenburg sloeg als laatste met een home run zich zelf en haar ploeggenoten naar de winst. In de districtsovergangsklasse honkbal leden de mannen van Adegeest een regelmatige en te rechte nederlaag tegen koploper Kinheim 3. Tot en met de ze vende slagbeurt konden de Voorschotenaars de Haarlem mers redelijk bijbenen (5-3), maar in de zevende zowel als in de negende inning toonde zich het klasseverschil met een vier tal punten (13-3). LEIDEN WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Kamiel Maase heeft zaterdag met een nieuw persoonlijk re cord op de vijf kilometer na drukkelijk zijn kandidatuur ge steld voor de nationale kam pioenschappen, volgende week in Assen. De Leidse nummer twee van vorig jaar liep tijdens de zaterdagse Papendal Games 13.45,38. In de sterkbezette vijfduizend meter-race had Maase de pech dat het veld vroeg brak, met Maase als aanvoerder van de tweede groep. Hij moest veel werk verzetten, maar liep met een uitstekende laatste kilome ter desondanks zijn nieuwe top tijd. Tijdens het komende NK lijkt net als vorig jaar een tacti sche race waarschijnlijk. Hierin lijkt Maase, als sterk crosser ge wend aan tempowisselingen, een goede kandidaat. Clubgenoten Michel Ver- steegen err Mark van Bel profi teerden op respectievelijk de 1500 en de 800 meter eveneens van de uitstekende tegenstand en liepen sneller dan ooit. Ver- steegen realiseerde 3.49,43 en brak hiermee voor het eerst de 3.50-barrière. In tegenstelling tot Van Bel komt Versteegen in Assen wel aan de start, dit om dat Van Bel met zijn knappe 1.52,31 voor het eerste de NK-li- miet brak. Ruud van Maurik moest zijn concurrent Robin Koning weer laten voorgaan op de 110 meter horden (14,22 om 14,24). Als er varen kampioenschapsatleet heeft de Alphenaar echter goe de kans de rollen bij het NK om te draaien. Stadgenoot Chris Tamminga kende met het mis sen van de aanvangshoogte polsstokhoogspringen een slechte generale repetitie. Fabian van den Barselaar ttok naar Brussel, waar hij zich op de 100 meter naar een derde plaats liep. De tijd van 10,98 geeft Van den Barselaar goede hoop voor de 200 meter. De atleet uit Was senaar richt zich tijdens het NK volledig op dit nummer, nadat een test op de dubbele afstand was misgelopen. Tijdens de jaarlijkse junioren interland presteerden drie re gioatleten in het Belgische Oor- degem goed. De Oegstgeestse nationaal kampioen Christoph Kempen maakte op de 200 me ter zijn uitzending waar met een persoonlijk record van 22,63. In het totale veld, waarin hij jóngste was, was dit goed voor de zevende plaats. Pols stokspringer Remi Zevenhuizen (De Bataven) scoorde een vijfde plaats. Tot 4,40 ging het de Leidse junior A goed, doch 4,60 bleek nog te veel van het goede. Bianca Vermond kwam op de 400 meter uit in de interland voor 20-22 jarigen, een nieuwe aandachtsgroep van de atletie- kunie. De atlete van AV Holland liep zich met 57,61 eveneens naar de vijfde plaats. Theo van der Veer (AV Hol land) was gisteren in het rondje Hoorn sterk in een afvalrace in een kopgroep van een wedstrijd over 9,7 kilometer. In de laatste van zes rondes verloor de Leiderdorper alleen van de in Schoonhoven woon achtige Mexicaan Rodriguez (29.48 om 29.50). Katwijker Jan- Dirk Hazeleger eindigde als vierde in 29.55. Jos Verstappen haalt als negende eindstreep in Fonnule 1 De een stond met tranen in de ogen op het erepodium oog in oog met Lady Di, de prinses van Wales. De ander pufte uit, hevig transpirerend, in het kokende renners- kwartier. Beurs gebeukt in de cockpit. SILVERSTONE ANP Meer dan 100.000 Engelsen juichten Damon Hill toe, de winnaar van de Grand Prix van Engeland, voor de Duitser Mi chael Schumacher en de Frans man Jean Alesi. Jos Verstappen nam in de hospitality-tent van het Benetton-Ford-team met gemengde gevoelens de ge lukwensen in ontvangst, omdat hij voor het eerst de eindstreep had gehaald. De Engelse triomfator, zoon van wijlen Graham Hill, vervul de voor zichzelf en zijn landge noten de innig gekoesterde wens; de thuiszege op Silversto- ne, zijn vijfde GP-winst sinds 1992. De 22-jarige Limburger voldeed aan de eis van zijn baas Flavio Briatore; een Grand Prix voltooien. Hij finishte als ne gende op meer dan één ronde achterstand. Voor het eerst sinds zijn de buut in de Formule I begin dit jaar in Brazilië zag de kaste- leinszoon uit Montfort de zwart wit geblokte vlag. Zonder brok ken en schuivers, maar met kramp in zijn linkervoet. En een linkerarm vol blauwe plekken. Desondanks was hij niet geluk kig. „Ik ben behoorlijk kapot", steunde de Duitse Formule-3- kampioen van vorig jaar. „Ik zat niet lekker in de cockpit. Condi tioneel ben ik 100 procent. Daar heeft het niet aan gelegen. Nu ik een volledige race heb afgelegd, heb ik een aantal mankementen in de auto aan den lijve onder vonden. Mechanisch was de bo lide okay, maar ik kan en mag niet tevreden zijn met dit resul taat. Goed, ik heb voldaan aan de eis, maar ik ben ervan over tuigd dat ik'zonder die onge makken punten had gescoord. Die negende plaats zegt me Na de problemen tijdens de training van vrijdag herstelde de Nederlander zich zaterdag tij dens de kwalificatietrainingen voorbeeldig. Vrijdag liet hij slechts een zestiende tijd regi streren omdat zijn achterwielen blokkeerden. Een dag later knabbelde hij tweeëneenhalve seconde van die tijd af en schoof op naar de vijfde startrij. „Ik ben niet tevreden met die positie", reageerde Verstappen zaterdag. „Ik had liever een plek bij de eerste zes verworven. Ik hoop echter op een goede start. Ik heb de afgelopen dagen veel geoefend." De trainingen hadden succes. Nadat de eerste start was on derbroken omdat de motor van Coulthards Williams verstomde, schoot Verstappen bij de her start van de tiende plaats door naar de zesde positie. Ook al omdat Brundle bij het vertrek de motor van zijn McLaren op blies. In de eerste bocht had Verstappen Alesi en Barrichello kunnen passeren. Hij beheerste zich en liet het verstand preva leren. „Ik durfde het risico niet te nemen. Het was tegen mijn natuur, maar ik wilde per se uit rijden. Ik heb geen revanchege- voelens voor de kritiek van vori ge week. Daarmee kan ik leven. Ik baal alleen, omdat ik als geen ander weet dat er meer in had gezeten." Tiende plek Na de eerste pitsstop, na, een derde van de wedstrijd, duikel de Verstappen naar -tie tiende plek. Op dat moment dreigde voor zijn teamgenoot Schuma cher diskwalificatie. De superi eure Duitse leider in de strijd om de wereldtitel kreeg de zwarte vlag omdat hij tijdens de opwarmronde Damon Hill, die met slechts 0,003 seconde voor sprong de pole position had Damon Hill schreeuwt het uit van vreugde na zijn zege op Silverstone. Lady Di wendt het hoofd af. foto ap verworven, was gepasseerd. door te rijden en negeerde het vervolgens voor schut stond. Teamchef Briatore gaf bevel van de Belgische wed- Briatore bewerkte de directeur Schumacher echter de opdracht strijdleider Bruynseraede, die van het Formule-I-circus Bernie geesteren anp Af en toe heeft de tienjarige hengst Calvados een dag waar op alles lukt. Dan hoeft ruiter Peter Geerink de teugels nau welijks te beroeren. Gisteren be leefde de combinatie tijdens de Grote Prijs van Twente bij het CSIO Geesteren weer zo'n dag. Het was evenwel niet genoeg voor de overwinning. Die ging naar de Duitser Franke Sloot haak. Geerink moest genoegen nemen met de vierde plaats. De geboren Twent was de enige Nederlander die zich wist te plaatsen voor de barrage. Lansink strandde met Libero H in de tweede omloop. Hij maak te één springfout. Rob Ehrens kwam niet meer opdagen voor de tweede ronde. Zijn paard, Jonggor's Stolen Thunder, was in de eerste ronde kreupel ge raakt. Van de overige Nederlan ders vielen Jan Tops en Jénny Zoer tegen. Beiden hoefden met acht springfouten in de tweede manche niet meer in actie te komen. Tops, die door bondscoach Hans Hom als derde lid - naast Lansink en Zoer - aan de equipe voor de Wereldruiterspelen is toegevoegd, was niettemin te vreden over zijn prestatie. Het was de eerste zware wedstrijd voor Top Gun. Hoewel de im posante min al drie maanden is hersteld van een blessure, durf de Tops hem niet eerder in een zware rubriek in te zetten. „Hij is zo verschrikkelijk sterk, als je ziet hoe gemakkelijk hij de hin dernissen neemt, dat is onge looflijk", aldus Tops, die toegaf zelf schuld te hebben aan één van de twee springfouten. „Je kunt Top Gun alleen inzetten als hij helemaal fit is, anders blesseert hij zich door zijn eigen kracht. Hij doet alles op 200 procent." Ondanks zijn goede prestatie in Geesteren, gaat Geerink niet naar de Wereldruiterspelen in Den Haag. Hij was met Damiro kandidaat, maar viel na het NK springen in Blaricum definitief af. Met Calvados is hij nooit in beeld geweest bij Hom. „Het paard is niet supersnel en ik heb begrepen dat dat voor Hom de reden is geweest hem niet te selecteren", zei Geerink. „Maar Calvados kan wel de zwaarste proeven aan. Hij heeft veel springvermogen. Op het NK vorig jaar in Den Haag viel Geerink, sinds twee jaar internationaal ruiter, voor Peter Geerink in actie met de hengst Calvados. het eerst in positieve zin op. Hij eindigde met Calvados als twee de. Sindsdien verschijnt hij soms bij de besten, maar een Grote Prijs winnen deed hij nooit. „Dat is mijn doel, al twee jaar. Ik voel dat ik er steeds dichter bij kom. Calvados en ik moeten nog constanter sprin gen. Maar er zit ten minste pro gressie in." Dat hij juist in Geesteren goed presteerde, gaf hem een kick. Geerinks wieg stond vier kilometer van het dorp verwij derd, in Harbrinkhoek. Boven dien begon zijn loopbaan als ruiter in Geesteren, op erve Maathuis bij de Sint Joris-rui- ters. „Het deed me veel toen ik de piste binnenreed en het ap plaus van tienduizend toe schouwers ontving. Het gaf me een kick om goed te rijden. An deren klappen op zo'n moment dicht, maar ik blijf mstig. Al tijd." Ecclestone. De Brit, een vriend van de Italiaan, boog de uitslui ting vervolgens om in een tijd- straf van vijf seconden. En een geldboete van bijna 50.000 gul den voor Benetton. Peanuts voor het steenrijke Formule-I- team. De zevende overwinning op acht Grand Prix' miste Schuma cher, maar hij nam genoegen met de tweede plaats. Zijn voor sprong op Hill, die zijn tweede zege dit seizoen boekte, is hal verwege de competitie nog al tijd riant: 33 punten. Het team van Hill, Williams, nam niet de moeite te protesteren tegen de naar handje klap riekende gang van zaken. De Engelsman en teamchef Frank Williams ver keerden te veel in een euforie. Mooiste dag „Dit is de mooiste dag van mijn leven", zei Hill met omfloerste stem. „Om twee redenen. Op de eerste plaats omdat mijn vader er nooit in is geslaagd voor ei gen publiek te winnen. Op de tweede plaats omdat Williams dit jaar zwaar getroffen is door het verongelukken van Ayrton Senna. De zwarte vlag voor Schumacher was een Godsge schenk, want anders zou het tot het einde een nek-aan-nek-race zijn geworden." Verstappen volgde van af stand de verwikkelingen aan het front. De pijn verbijtend en voor het eerst de inspanning voelend die een volledig Grand Prix met zich meebrengt. Tevreden was hij niet, wel opgelucht en erken nend dat het een nuttige race was geweest. Zijn team heeft drie weken de tijd de oneffen heden in de cockpit aan te pas sen. Of de Nederlander op 31 juli op het circuit van Hockenheim ook aan de start staat voor de Grand Prix van Duitsland, is of ficieel nog niet bekend. Benet- tons chef Briatore hield zich op de vlakte. „Hij is snel, maar ook nog jong", zei de Italiaan met een veelbetekende gfijns. De Duitser Stephan Gottschling heeft de hegemonie van Max van Heeswijk in de Ronde van Rheinland-Pfalz verbroken. De Nederlander toonde zich in de eerste vier etappes steeds de sterkste. In de vijfde rit van Pir- masens naar Kim eindigde Van Heeswijk in het peloton. Hij had 51 seconden achterstand op vier renners die uit de groep ontsnapten. Zijn gele leiderstrui kwam niet in gevaar. Mario Gutte heeft zaterdag middag in Maren-Kessel de na tionale titel tijdrijden voor wie- Ieramateurs veroverd. De ren ner uit Oss had voor de 47,6 ki lometer een tijd nodig van 1 uur en 52,20 seconden. Als tweede eindigde titelverdediger Jos Wolfkamp uit Raalte (1.00.55) en als derde Jaap ten Kortenaar uit Zoetermeer (1.01.02). Maria Jongeling won bij de vrouwen. De wielrenster uit Rijswijk (ZH) legde het parcours van 23,8 ki lometer af in 33 minuten en 8,30 seconden. Daniëlle Over- gaag werd tweede op ruim een minuut: 34.12,12. Het brons was voor Natascha den Ouden, die na 34.21,35 over de eindstreep ging- amstelveen anp De Nederlandse hockeysters zijn vandaag met een opgeto gen gevoel naar het wereldkam pioenschap in Dublin vertrok ken. De titelverdediger kreeg zaterdag met de 3-1 winst op Australië de zekerheid dat de vorm groeiende is. Oranje is dit jaar nog ongeslagen, in dertien oefenwedstrijden speelde het slechts twee keer gelijk. In Amstelveen toonde de vorm van enkele belangrijke speel sters een stijgende lijn. De der de oefenwedstrijd in vier dagen was de beste. Na de moeizame 3-1 tegen Argentinië en de for tuinlijke 1-1 tegen Australië, vrijdag in Vught, liet de ploeg zaterdag vooral een gedreven indruk achter op het kunstgras van het Wagener-stadion. „We zijn er klaar voor", zo verzeker de coach Bert Wentink. Mijntje Donners was zaterdag één van de opvallendste speel sters. De rechterspits behoorde tot vrijdagavond niet tot de se lectie van zestien, die maandag naar Ierland vliegt. Wentink riep het Bossche talent op toen Ceci le Vinke afhaakte. Vinke, net hersteld van een enkelblessure, heeft een ontsteking aan de kniepees. Wentink houdt nog een derde keepster en twee veldspeelsters paraat voor even tuele blessures. Middenveldster Steenberghe, door een gebro ken neus de afgelopen dagen toeschouwster, is voor het WK beschikbaar. De nieuwkomer hockeyde in Amstelveen de volle zeventig minuten. Hanneke Smabers kreeg rust. Zo bood de rechter kant van de Nederlandse aanval een verrassend beeld. Rechts achter Appels schoof een linie naar voren, Duyster nam haar plaats over. Bij de temgkeer van Steenberghe kan Wentink uit meerdere opties kiezen. Links op het middenveld hervond Le- win haar geliefde spel, met Derks achter zich, De Ruiter voor zich.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23