9 Friezen starten sterk op de Kaag Davis Cupteam oefent voor het etKater 'eindelijk de beste' Casper van den Burgh onbedreigd naar zege Sport !ll Cricketers Ajax simpel langs Asian IE ZEI DAT 2) MAANDAG 11 JUL11994 21 -CHEF ROB ONDERWATER. C De beste langebaan: eRL/tyolgen. eeTIM BROUWER DE KONING etiket 'eeuwige tweede' gamedeeft voortaan niet meer aan 3-jari^Vandy Kater. De Leidse zwem- vaster rekende gisteren voor eens staktn voor altijd af met dat stem- nachtbel door vlakbij huis Neder ig ovdands kampioene op de vijf kilo- vrije slag te worden. In de Dwarswetering te klopte Kater haar 29-jargrote rivale Edith van Dijk met zij eerniniem verschil. Nooit eerder kofnocht de 22-jarige zwemster van De Zijl/LGB bij zo'n voor- ieblename 'wedstrijd de hoogste tre- ?ld. Hie van het erepodium beklim- dnen. ,,Nu kan ik eindelijk eens zeg- in cfeen dat ik ergens de beste in iledopen", zei de verheugde Kater, ir 21üie na afloop in het middelpunt ckan de belangstelling stond. ,,Ik inderdaad nogal eens twee de geworden en begon mij af te iet me/ragen of ik wel over de win- beschikte. Al ik toegeven dat ik mij niet 6-3 speciaal op dit NK had gericht, e titej-let is natuurlijk wel een thuis wedstrijd, georganiseerd door mijn eigen vereniging. Maar 4>inds ik mij vorige week in Sluis heb gekwalificeerd voor het we- .Cireldkampioenschap op de 25 ki- Ijbmeter in Rome, staat alles in het teken van het WK." Toch gaf het Kater veel vol doening, dat zij Edith van Dijk gisteren - en een dag eerder Gea Veldhuizen in Scheerwolde - in de laatste meters een fractie voorblééf. De langebaanzwem- ster van Donk voldeed vorige week nog veel ruimer aan de WK-limiet dan Kater, maar liet desondanks doorschemeren dat de Nederlandse zwemsters in Rome weinig te zoeken hebben. Kater, die sinds jaar en dag traint onder leiding van Haar lemmer George Sieverding: „Daar ben ik het helemaal niet mee eens. Nederland heeft een traditie op de langebaan. Wij moeten bij de beste acht van de wereld kunnen komen. Ik ga niet naar het WK om alleen maar deel te nemen." Als voorbereiding op het WK van 8 september neemt de kers verse nationale kampioene vol gende week in Lausanne deel aan een landenwedstrijd over zestien kilometer. „Zo'n wed strijd is niet te vergelijken met dit NK. Elk water is weer anders en bovendien scheelt het nogal wat in afstand. Ik hoop wel dat het langebaan zwemmen in Ne derland weer wat aantrekt. Voor de meeste binnenbadzwem mers is het niet meer dan een bijnummer. Maar ik beoefen het serieus, train er vele uren per dag voor. Ik zwem al maan den in de Dwarswetering, om dat ik aan vijf kwartier in een binnenbad veel te weinig heb." Aan al die trainingsijver denkt de aanstaande HBO-studente, die overdag pas het water in duikt als zij haar werk voor de PTT heeft verricht, haar eerste gouden medaille te danken te hebben. „Ik had voor mijn doen een lange en krachtige eind sprint. Normaal gesproken is dat niet mijn sterkste punt. Die vooruitgang komt waarschijnlijk door de loop- en krachttraining waarmee ik mijn zwemtrainin- gen afwissel. Drie uur achter el kaar in het water liggen vind ik namelijk doodsaai. De drukbezochte wedstrijden in de lauwe Dwarswetering (23 graden) waren dat gisteren niet. Alle Nederlandse titels werden betwist op het scherpst van de snede. Bij de mannen moest ti telverdediger Hans van Goor tot zijn verbijstering het hoofd bui gen voor Almar van der Meer, met Jan Willem van de Hoek in hun kielzog als derde. Karin Stein en Lesley Voorn gingen met een even kiein verschil met de schoolslagtitels aan de haal en volgden daarmee de gestop te Zijl-zwemmers Ria Willemse en Nico Wempe op. Friesland is opmerkelijk sterk gestart in het hoofd nummer van de 74e Kaag- week. De Friese Regen boogzeilers klopten de Hollandse collega's tot tweemaal toe in de tradi tionele teamwedstrijden en gaan verrassend met 50,5 tegen 59 punten aan de lei- ding. WARMOND GERT-JAN ONVLEE Verrassend, omdat de Friezen deze tweejaarlijkse confrontatie met Holland tegen een forse achterstand aanldjken. De Hol landse ploeg won 70 van de 111 ontmoetingen die tot nu toe op de Kaag en in Sneek werden ge houden. Op de Kagerplassen is de overmacht van Holland nog groter. Op de thuisbasis van de Koninklijke Watersportvereni ging 'De Kaag' wonnen de Hol landers 41 keer tegen Friesland slechts 17 maal. Statistieken die gisteren voor de gasten uit het Noorden geen enkel beletsel vormden om er twee sterk gezeilde wedstrijden tegenaan te gooien. Twee inder daad, want de teamwedstrijden zijn vanaf vorig jaar in een nieuw jasje gestoken. Werden in het verleden op vier verschillen de dagen vier 'gewone' races gevaren, tegenwoordig komen de teamzeilers drie dagen op het water om elkaar per dag in twee korte wedstrijden te be kampen. Een initiatief dat vorig jaar al aansloeg en ook gisteren weer bleek te werken. Op het Zwei- land werden, onder grote be langstelling, goede wedstrijden afgewerkt,waarbij vooral de eerste ontmoeting teamzeilen van de bovenste plank bracht. Met name de wijze waarop Fries Douwe Zwart de Holland se captain Martin Heineke op sleeptouw nam en daarmee teamgenoot Peter Schuil aan kop van het veld bracht, mocht Drukte op de Kaag. Friese en Hollandse Regenboogzeilers passeren de volgepakte toeschouwersboot op het Zweiland. De Friezen wonnen gisteren de eerste twee teamwedstrijden. Een van de jurybootjes volgt het spektakel op de voet. foto ben de bruyn er zijn. Het was vooral die ma- noevre die de Friezen aan het eind van de race de eerste, krappe zege bracht. Met Zwart en Schuil zijn ove rigens ook direct twee Friese zeilers genoemd die er vorig jaar niet bij waren. Zoals ook Harry Amsterdam en Jappy Hettinga zich na enige jaren van afwezigheid weer eens op De Kaag meldden. Teamleider John Hofland (hij was in 1993 wel aanwezig) beschikt met dit vier tal weer over een sterk team met ervaren zeilers. Een gege ven dat in de tweede race nog beter tot uiting kwam. De Friezen hadden de Hol landers in de laatste tien minu ten voor de start al in minder prettige posities gemanoevreerd en bezetten bij het bereiken van de eerste bovenboei reeds de eerste drie plekken. Douwe Zwart, Amsterdam en Hettinga hoefden er vervolgens niet zo lang over na te denken wat hen te doen stond. De achterhoede de achterhoede laten en zelf zo snel mogelijk 'naar huis' varen. Hun posities kwamen nooit meer in gevaar. Achter dit leidende drietal slaagden de Hollanders er nog redelijk in de schade te beper ken. De resterende Friezen Pe ter Schuil en Hofland werden door het complete Hollandse veld in de tang genomen; voor deze twee bleek uiteindelijk een achtste en tiende stek gereser veerd. Waardoor Holland die race 'slechts' met 23 3/4 tegen 31 verloor. Een uitslag die trouwens, ge heel in tegenstelling tot de tra ditie, onmiddellijk na afloop van de wedstrijd kon worden vrijgegeven. Diende er in het verleden veelal eerst nog een re gen van protesten te worden af gehandeld, gisteren behoefde 'aan wal' niet een Regenboog zeiler over bak- en stuurboord en andere kwesties te worden gehoord. Dat was immers allemaal al op het water geregeld. Voerden de Friezen tijdens de Sneek weekvan vorig jaar het instituut 'umpires op het water' al in, gis teren beleefde de Kaagweek daarvan de primeur. Protesten werden direct afgehandeld en 'boosdoeners' onmiddellijk be straft met een extra rondje (dus tijdverlies). En dat beviel uitste kend, liet jurylid Wim Thijs, een van de tien kamprechters, na afloop weten. „Je bent in elk ge val af van die ellenlange sessies na afloop. En dat is prettig voor de jury, maar ook voor de zei lers. Die kunnen nu direct na afloop gezellig onder het genot van een biertje al die fouten van de jury doornemen. Dat is ook heel wat waard." Waarmee Thijs ook meteen aangeeft hoe zeilweken als de Kaagweek in elkaar zitten. Op het water mogen de deelnemers dan met serieuze sportbeoefe ning bezig zijn, het 'after-sail' wil ook wat. dam (Fr.), 3. Blom (H), 4. De Kraa (H), 5. Heineke (H), 6. Van Daelen (H). 7. Zwart (Fr.), 8. Hettinga (Fr.), 9. Hofland (Fr.), 10. Van Munster (H). Friesland 26 3/4. Holland 28. Tweede race: 1. Zwart (Fr.). 2. Hettinga (Fr.), 3. Amsterdam (Fr.). 4. Van Mun ster (H), 5. Blom (H), 6. De Kraa (H). 7. Heineke (H). 8. Schuil (Fr.), 9. Van Daelen (H), 10. Hofland (Fr.). Friesland 23 3/4, Holland 31. Stand: 1. Friesland 50 1/2, 2. Holland De cricketers van Ajax Leiden m - zijn door een zege op Asian 2 i[fen staP dichter bij de titel ge- Hcomen. Het enige obstakel dat hog genomen moet worden is BigjpBS 4 over enkele weken, len i staat twee Punten achter fpibp Ajax en kan dus, wanneer rïue' ver^est- 8e''jk ko men. In geval van gelijk eindi gen tussen de twee teams zal omoveren omdat het een vrotf.erste Nic e is derhalve 2 bij d Ajax, dat daarbij niet de indruk wekt nog enig risico te willen Zo .bewees ook de overtuigen de zege op Asian dit weekeinde. Ajax moest voor het eerst dit seizoen beginnen met het ver- gunstig voor dedigen van haar wickets. Dit ging erg voorspoedig. Ajax ge bruikte bijna al haar batsmen en eindigde op 175 voor het verlies van 9 wickets. Rick Ver haar (53 runs) en Tony Opatha (36 runs) waren topscorers. Asian stelde vervolgens erg teleur. Zij verloor haar eerste twee wickets veel te snel en kwam deze klap niet meer te boven. Bowlers Bockstart (3 wickets voor 19 runs in 14 overs) en Haighton (4wvoor 13r in 9o) hielden de druk op de ke tel, waardoor voor de spelers van Asian het doek viel bij 89 runs. TIM BROUWER DE KONING Casper van den Burgh is snel hersteld van de halve triathlon van Stein. De Leidse triatleet zwom, fietste en liep gisteren in en om Leiderdorp onbedreigd naar de overwinning bij de kwarttriathlon van De Zijl/LGB. Grote verliezer was Harco Schaafsma uit Rijnsburg, die werd gediskwalificeerd vanwege het onderweg uittrekken van zijn wedstrijdshirt. Ontbloot of niet, Schaafsma zou Van den Burgh gisteren toch niet hebben kunnen be dreigen. Daarvoor had de 22-ja- rige Leidenaar te weinig last van de beproevingen van vorige week in Stein, waar de hitte in combinatie met de smog een waar slagveld aanrichtte onder de deelnemers. „Ik heb de afge lopen week bewust gas terugge nomen", aldus Van den Burgh. „Al tijdens het zwemmen bleek, dat ik daar goed aan heb ge daan." Zijn clubgenoot Robert Jan Bakker (Tri-team Gijs van Dam) was de enige die hem in het water 1500 meter lang partij bood. Vervolgens nam Van den Burgh een kwartier afstand van zijn jeugdige trainingsmaatje, die uiteindelijk als enige junior finishte. Achter Van den Burgh (2.02), die zijn triathlonheil het komende najaar in Australië gaat zoeken, kwam de 33-jarige Leidenaar Willy Bogers opzetten en versterkten Mart Moraal (Oegstgeest) en Schaafsma het regionale aandeel in de top van het deelnemersveld. De Rijns burger deed zichzelf met het, uittrekken van zijn shirt de das om. De enige vreemde eend in de bijt was Rob Kwaaitaal uit Delft, die beslag legde op de derde plaats. Joke Koning ver sloeg de regionale favoriet Gon- nie Wensveen bij de t Hans van Zijp was ondanks een lelijke val bij het fietsen de snel ste veteraan. In de 1/8-triathlon in Waar land versterkten Leidenaar Rin se van den Ouweelen en Alphe- naar Raymond Pet hun hoge klasseringen in het AA Drink- circuit voor jeugd en junioren. Van den Ouweelen finishte na 750 meter zwemmen, 20 kilo meter lopen en 5 kilometer lo pen als vierde. Met een tijd van' 1.04.30 eindigde hij 2.30 achter winnaar Van der Linden uit Schagen. Na het zwemmen, vanwege de watertemperatuur zonder wetsuits, lag Van den Ouweelen nog negende. Door sterk fietsen en lopen kon hij verschillende concurrenten achterhalen. Pet is na zijn twee de plaats bij de junioren (tot 17 jaar) klassementsaanvoerder. Net als bij het NK twee weken geleden was het de ijzersterke Jochem Kuzee die de wedstrijd won (1.03.13 om 1.05.23). Kuzee bouwde zijn voorsprong al vroeg op, waarna Pet op het loopparcours te vroeg opgaf. Onnodig verloor hij daardoor nog meer terrein, overigens ruim vóór de nummer drie Landsmig. i boze lezer van het I Algemeen Dagblad over de bom-grap AD-sportredacteur Lex e ee^jujier jlct in "[.Laat hem maar een jaar lang Wide post rondbrengen op de re- n- tyactie en zorg ervoor dat 'men ^zijn naam voorlopig niet in de de s(krant tegenkomt. n b( andere lezer in het AD: ""3,De schunnige grap kan eigen er tyijk alleen maar op één manier afgestraft. Laat hem in eens goed afranselen. doe ln ^e Telegraaf over de chaos op vet^d vliegveld van Orlando na Jeerüe bom-grap van toejviuiier: Ï.De taferelen die pch afspeelden op &oeiende asfalt "fyan de 'airport' tart- elke beschrijving. Spelersvrouwen moesten, te midden van de opstijgende Jumbo's, hun toe- vlucht zoeken in de R®a J1tgedroogde berm om daar hun be- hoefte te doen. %ir door vier Nigerianen en een herdershond. Verder heb ik een Tjaad in dienst, die de tuin in de gaten houdt. Die loopt nog met een pijl en boog rond. Hij heeft een zakje vergif bij zich waar hij de pijlen in doopt. De eerste de beste, die z'n kop over de omheining steekt is aan de beurt. En het geeft een kabaal. Ik moet echt oppassen in Nigeria. Ze zijn in staat de kok om te kopen, op dat die wat rotzooi in m'n eten gooit. Dan lig je weer een hele week op apegapen." Bartina Koeman, vrouw van Ronald, in Elsevier: Tijdens de wedstrijd België - Nederland werd er door de vrou wen op de tribune geen woord gesproken. Iedereen was bezig met die arme stakkers op het veld. Er waren mo menten, dat ik ook dacht, straks stort die lieve scheet van me onder de hitte Lanfclemens Wester hof, bonds- jg°pCoach van Nigeria, voor het duel (2-1 verlies) met Italië, in 0Voetbal International: Nigeria bij de eerste vier asséjeindigt, moet ik mee terug naar If^Lagos, zeggen ze. Dat denken ze 6 -flan wel verkeerd. Bij verlies Est^staat voor de stadionpoort de li- esPiousine met geblindeerd glas Klaar. Met ronkende moter. Mijn bagage ligt al in de koffer- ;Bo#>ak. Pappa kruipt erin en is ei miweg, datsnap je toch zeker wel. laat me een beetje de nek af snijden... Het salaris tot eind juli Gofheb ik al op de bank staan. Ik 'ben gekke Henkie niet. Idem: |,Mijn huis wordt bewaakt Idem: „...Ik bid tijdens de wedstrijd de halve hemel leeg, dat Ro nald een vrije bal zal inknallen. Dan is het weer halleluja kameraden. Nee, het wil tot nu toe niet luk ken. Ik lijd daar meer onder dan Ronald. Al ben ik ook kritisch, hoor. Ik duif rustig te roepen: 'Verdomme, hij moet er wel in, eikeltje van me'. Zacht schelden doe ik alleen op mijn man, de andere spelers laat ik met rust... Kreten uit de tribune dat Ronald met zijn dikke kont te traag is, snijden door me heen. Dan zou ik het liefst roepen: 'Hoezo dikke kont? Ik ben de enige die weet hoe heerlijk dat kontje van hem is. Niks dikke kont. Kop boven een artikel in De Volkskrant over de immense populariteit van het voetbal in Brazilië: „Zelfs Gocl is rond in Brazilië." De wave werd alvast gerepe teerd door het publiek en Ri chard Krajicek sloeg nonchalant een handvol aces. Het was dan wel allemaal een beetje 'nep' gisteren op de zonovergoten Müllerpier in Rotterdam, maar toch kwam de Davis Cup-wed strijd tegen Amerika vijf dagen voor aanvang al voorzichtig tot leven. Misschien was dat wel het voornaamste resultaat van de oefensessie van Nederland, die zich afspeelde in een prachtig decor van water en boten. Want conclusies mochten er niet wor den verbonden aan het vrijblij vende middagje tennis aan de voet van de Euromast. Vrijdag begint het echte werk en dan zal alles anders zijn. Om te be ginnen de uitslag, zo veronder stellen velen. Want tegen een paar tweederangs Zweden - Thomas Enqvist en Tomas Ny- dal - won Nederland gisteren weliswaar simpel met 3-0, tegen Pete Sampras en Jim Courier zal het komend weekeinde een heel ander verhaal worden. Het was een 'generale repeti tie' die voor Nederlandse ten- nisbegrippen uniek is. Een ini tiatief van bondscoach Stanley Franker, die het idee weer had gestolen uit het buitenland. De recette die de ongeveer twee duizend toeschouwers op brachten (vrijdag, zaterdag en zondag zullen er elke dag 12.000 zitten)«ging naar een goed doel. De sportieve opbrengst van het duel was te verwaarlozen. Kraji cek en Eltingh zeiden na afloop lekker te hebben 'geproefd' aan de speciaal neergelegde hard court baan, maar komende week zullen ze tijdens de trai ning waarschijnlijk meer zweet druppels laten. Om zijn definitieve opstelling te kunnen bepalen, hoefde Franker het ook niet te doen. Hij liet gisteren Richard Krajicek (6-2, 4-6, 6-3 tegen Enqvist) en Jacco Eltingh (2-6, 6-1, 6-4 te gen Nydal) in de singles spelen. Haarhuis en Eltingh vormden Repetitie in beeld. Op de Müllerpier in Rotterdam oefende het Nederlandse Davis Cupteam tegen Zweden. De Euromast houdt de wacht. foto ANP eek, „zijn de kansen fifty-fifty. We moeten een enkelspel kun nen winnen op. vrijdag en ik vertrouw op onze dubbel (tegen Reneberg/Palmer, red.) van za terdag. Dan kan het zondag nog gek lopen. Kansloos zijn we ze de te verwachten dubbel (6-3, 6-1 tegen Nydal/Enqvist). Voor het oefenduel wisten de drie spelers echter al dat zij komend weekeinde ook worden ingezet op dezelfde manier. Haarhuis wordt dus gepas seerd voor de enkelspelen ten gunste van Eltingh, die voor het eerst in zijn loopbaan op wijdag met een enkelspel opent. De Heerdenaar is gekozen omdat hij aanvallender kan spelen dan Haarhuis, die overigens snel be rustte in de beslissing van Fran ker. Eltingh serveert en volleert beter dan de Brabander en op de vrij snelle betonnen vloer zijn die kwaliteiten nou een maal het belangrijkst. Wat ook belangrijk is, is het feit dat Eltingh in de laatste twee seizoenen al twee keer van Pete Sampras won. Haarhuis gisteren: „En dat doet een ten nisser normaal gesproken niet, winnen van Sampras." Eltingh is opeens van eeuwige reserve in de singles, de sleutelfiguur binnen het Nederlandse Davis Cup-team, dat uiteraard wordt aangevoerd door Richard Kraji cek. Franker: „Maar we moeten oppassen dat we nu niet te veel druk op Jacco's schouder leg gen." Die druk bij een Davis Cup wedstrijd is Nederland in eigen land al vaker opgebroken. Twee jaar geleden ging de met veel optimisme tegemoet geziene wedstrijd tegen Zwitserland met 1-4 verlóren. Vórig jaar werd het met veel toeters en bellen om geven thuisduel tegen de Zwe den een sportief fiasco, op nieuw 1-4. In dat duel stond er zelfs een volkomen verkrampte Krajicek op de baan die bij het opslaan de bal tientallen keren onder in het net joeg. „Als ik ko mend weekeinde weer zo speel, hebben we een probleem," zo probeerde Krajicek gisteren een beetje luchtig over dat diepte punt heen te stappen. Nederland zit deze keer in de rol van underdog en de druk lijkt daardoor veel minder dan bij voorgaande duels. Na de 5-0 tegen België in de eerste ronde van de wereldgroep zou het geen schande zijn als Oranje in de kwartfinale wordt uitgescha keld door de beste tennisnatie ter wereld. „Toch," zegt Kraji- kem De Hagenaar is een van de best uitgeruste spelers die de baan betreden. Hij werd in te genstelling tot Courier en Sam pras (ze trainden gisteren al even in Rotterdam) op Wimble don al in de eerste ronde uitge schakeld en lastte daarna een opvallend lange rustpauze in. Hij raakte tweeëneenhalve week lang geen tennisracket aan en ging onder andere even op va kantie. Hij kwam even tot zich zelf na een bewogen periode waarin hij terugkwam van een zware knieblessure en brak met haptonoom Ted Troost. „Die samenwerking is door mij opge zegd. Het was een gevoelskwes tie. We zijn als vrienden uit el kaar gegaan en ik kan hem al tijd weer bellen in de toe komst." Krajicek was het even zat. „Ik wilde even geen tennis, heb zelfs amper Wimbledon op tv gezien. Fysiek heb ik veel ge daan, maar pas vorige week donderdag nam ik het racket, weer ter hand. Nu ben ik tevre den over mijn spel. Ik ben klaar voor de Amerikanen. Nou ja, laat ik hopen dat ik er klaar voor ben. Davis Cup tennis is zo an ders. Soms groei je na een wed strijd in een toernooi, nu moet je er meteen staan en vorm hebben. Het is totaal verschil lend, maar ik kan het aan." Na de afgang tegen de Zwe den gaf Franker gehoor aan de vraag van de spelers om hun privé-trainers te betrekken bij de interlands. Gisteren waren de coaches van Krajicek (Rohan Goetzke) en Haarhuis en El tingh (Alex Reijnders) al aanwe zig op de Müllerpier. Komend weekeinde zijn ze er ook en hebben een plaats pal achter de stoel van Franker, die in Tennis Magazine verklaarde pas in '97 zijn plaats op de bank te willen overgeven aan assistent Michiel Schapers. ROB VAN DER ZANDEN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21