Leidsch SU Dagblad Leger zweert trouw aan Kim Jong-il USA94 Dollar zakt verder door G-7 en Korea Miljoenenschade na brand op Katwijkse vistrawler Oranje auto in de fik BROCCOLI EN RUNDERTARTAAR. 99 1.35 QÖ„ Denkende grasmaaier op zonne-energie GOED NIEUWS BEL: 071-128030 Wij zijn thuis, het toernooi gaat verder President Noord-Korea overleden Het leger van Noord-Korea heeft gehoorzaamheid ge zworen aan Kim Jong-il, zoon van de vrijdag op 82-jarige leeftijd overleden president Kim Il-sung. Dit heeft Radio Pyongyang vanochtend gemeld. Officieren van het ministerie van openbare veiligheid (defen sie) en soldaten van het leger hebben Kim Jong-il erkend als hun nieuwe leider. Ze deden dat tijdens een bezoek aan het ministerie, waar zij kransen leg den en eer betuigden aan Kim Il-sung. „Het glorieuze, schitte rende en revolutionaire leven herdenkend, .omarmen zij de eindeloze revolutionaire zaak onder leiding van de geliefde leider kameraad Kim Jong-il", aldus de Noordkoreaanse zen der. Noord-Korea heeft de top conferentie mét Zuid-Korea voor onbepaalde tijd uitgesteld. Zuid-Korea heeft een brief van die strekking ontvangen. De top zou worden gehouden van 25 tot en met 27 juli. Noord en Zuid hadden tot de top besloten nadat ruzie over het atoomarse naal van Noord-Korea had ge leid tot een crisis van riskante proporties. Zuid-Korea verwacht dat de 52-jarige ICim Jong-il de macht van zijn vader zal overnemen en dat Pyongyang waarschijnlijk zijn buitenlandse beleid niet zal wijzigen. Officieel NAPELS-AMSTERDAM De koers van de dollar is van ochtend opnieuw fors onderuit gegaan. Eerst zakte de* Ameri kaanse munt in Azië naar 97,55 yen, het laagste niveau sinds 1945. Vervolgens ging het ook in Europa mis. In Amsterdam opende de dollar op 1,7440. Vrijdagmiddag deed hij nog 1,7635. Rond tien uur vanoch tend was er marginaal herstel: 1,7470. Volgens valutahandelaren heeft de koersdaling twee oor zaken: de onzekerheid omtrent Noord-Korea en de besluite loosheid van de grootste zeven industrielanden (G-7) op de top in Napels. De daar verzamelde leiders kwamen dit weekeinde niet tot een gecoördineerde steunactie voor de dollar. De G-7 (Canada, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Ita lië, Japan en de VS) willen eco nomisch en monetair nauwer samenwerken om het> econo misch herstel vast te houden, zo staat in de in Napels uitgegeven economische slotverklaring. Ge- Bemanning tijdig van boord Kim Il-sung in april dit jaar. centraal comité vai nistische partij en het Noordko reaanse parlement zich van daag' nog buigen over de opvol ging- De overleden president wordt komende zondag begraven. Tot die tijd zijn de gesprekken tus sen Noord-Korea en de VS over het Noordkoreaanse atoompro gramma opgeschort. De ont moeting begon vrijdag in Genè- Na het bekend worden van Kim Il-sungs dood barstten in- foto reuter i Pyongyang zater dagochtend in hysterische huil buien uit, aldus de Pool Dare- wicz, de enige niet-c tische journalist die Noord-Korea binnen mag. In Zuid-Korea zijn uit voor zorg de strijdkrachten in ver hoogde staat van paraatheid ge bracht. Pagina 2: Juniors genie zal we reld beheersen. Machtigste held aller tijden zwicht voor de dood. KATWU K/IERLAND» ROZA VAN DER VEER Een felle brand heeft zaterdag morgen voor miljoenen guldens schade aangericht op de Kat wijkse vistrawler KW 32 Geer- truid Margreta. De machineka mer, de brug en de accommo datie van de bemanning wer den zwaar beschadigd. De 29 Katwijkse bemanningsleden konden zich met reddingsboten in veiligheid stellen. Ze zijn aan boord gegaan van de Scheve- ningse trawler Franziska. Op vijf man na ziin.de vissers gisteren met het vliegtuig naar Neder land teruggekomen. De brand op de Geertruid Margreta, die ten zuidwesten van de Ierse kust aan het vissen was, brak 's morgens om tien uur uit in de machinekamer. De vlammen sloegen zo snel om zich heen, dat het hele schip vol rook kwam te staan. „De ma chinekamer heeft een installatie die de deuren sluit en stikstof in de ruimte spuit waardoor het vuur geblust wordt. De vlam men sloegen nu echter de pijp uit waardoor alles onder de rook kwam. Dat is een indicatie voor de bemanning om het schip te verlaten", vertelt D. Parlevliet, een van de reders. Om drie uur 's middags was het vuur onder controle. Een deel van de bemanning ging vervolgens terug aan boord om de schade op te nemen. Nader rept wordt over positieve zaken als economische groei en een lage inflatie, maar ook over ne gatieve: vooral de nog altijd veel te hoge werkloosheid: alleen al in de G-7-landen 24 miljoen mensen. Deze landen verplich ten zich tot verbetering van de werkgelegenheid via zaken als betere scholing, minder strakke regelgeving en een actieve ar beidsmarktpolitiek. Het voorstel van de Ameri kaanse president Clinton om di rect te praten over verdere vrij making van de wereldhandel, haalde het niet. De Franse pre sident, Mitterrand, wilde er niet aan. Clinton zei enigzins zuur dat 'allen akkoord zijn, zelfs Ja pan', maar dat Fankrijk vindt dat er wat de wereldhandel be treft 'nog te veel vlees op het vuur ligt'. Mitterrand zei dat Frankrijk geen anti-Amerikaan- se koers vaart. „Het lijkt ons echter onvoorzichtig om te snel te willen handelen", aldus Mit terrand. Pagina 5: G-7 zet Bosnië onder druk. VOORSCHOTEN Nadat de droom in duigen was gevallen, heeft een 25-jarige Voorschotenaar in de nacht van zaterdag op zondag zijn oranje auto in brand gestoken. De man verklaarde, dat hij de Renault 4 na de nederlaag van Oranje tegen Brazilië niet meer wilde hebben. De Voorschotenaar had voor het begin van de WK zijn auto oranje geverfd en reed na elke gewonnen wedstrijd van het Ne derlands elftal rondjes door zijn dorp, met een oranje vlag uit het raam en Hollandse muziek keihard aan. De man was er heilig van overtuigd geweest dat Nederland wereldkampioen zou worden en wilde nog lang daarna met zijn kunstwerk pronken. Maar zover kwam het dus niet. Op de Voorstraat ging zijn auto zaterdagnacht in vlammen op. i juli a s. (MKl# Broccoli, 500 gram Rundertartaar, 100 gram JSS' Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 16 juli 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. WOUDENBERG GPD Hij is ovaal, één meter lang, groen aan de zijkant en met metallic schildjes bovenop. Als de zon schijnt, boemelt hij aan een stuk door over het gazon en onthoofdt over een breedte van 25 centimeter de grassprietjes. Deze 'denkende', draadloze grasmaaier op zonne-energie, die is volge stopt met elektronica, is een Belgische vinding waar Husqvarna patent op heeft. In het voorjaar kan hij naar buiten, om pas in het najaar te worden binnenge haald. Knus biepend beweegt de grashap- per zich over het gazon. Zijn parcours is- afgebakend door eén draad die niet al te diep begraven kan worden. Deze is verbonden met een (zonne)generator. On der de maaier bevindt zich een voelspriet, die het magnetische veld van de kabel herkent. Twintig centimeter daarvoor schrikt hij terug. De maaier beweegt kriskras over het ga zon. Het ding is zo geprogrammeerd dat het steeds een andere richting inslaat: zij het dat het altijd zonnige stukken opzoekt. Zijn elektronische brein met sensor stelt hem in staat af te tasten of de hoogte van het gewas op de plek waar hij zich bevindt overeenkomt met het gemiddelde van de rest van zijn territorium. Zo nee, dan be gint hij automatisch millimetertjes af te De maaier voelt aan, wanneer het gras te nat is om bijgewerkt te worden. Bij storm moet het ding naar binnen, qnders waait het bij gebrek aan gewicht (5,5 kilo) weg. De bezitter moet van tevoren zijn persoonlijke code intoetsen voor hij/zij zijn elektronische 'schildpad' opraapt. An ders gaat er namelijk een anti-diefstal alarm af. De grasmaaier heeft een heldere en zonnige dag nodig, wil hij tot werken ko men. Dan kan hij 1500 meter aan. De maaier is nog niet in de handel. Overigens heeft het gazon voor de eerste, ruwe, beurt van het seizoen nog altijd een 'echte' maaier nodig: deze nieuwe gimmick is al leen geschikt voor het bijknippen. Het ap paraat gaat naar verwachting tussen de zes- en achtduizend gulden kosten. onderzoek wees uit dat de brand is veroorzaakt door een gesprongen olieleiding. Doordat olie op een uitlaatpijp terecht kwam, ontstond het vuur. „Een technisch defect", verklaart Par levliet. De Geertruid Margreta wordt nu naar IJmuiden gesleept. Daar wordt het schip, eigendom van de rederscombinatie VOF Voorwaarts, woensdagavond of donderdagmorgen verwacht. Vijf leden van de bemanning, onder wie schipper A. Jonker, begeleiden de tocht. Eigenaar Parlevliet verwacht dat het her stel van het schip enige maan den in beslag neemt. Pagina 10: 'Ik hoop dat z snel oplappen' Leerling slaat docenten neer AMSTERDAM ANP Een 16-jarige leerling van het Mondriaanlyceum in Amster dam-west heeft met zes vrien den, drie medewerkers van de school zwaar mishandeld. De jongen kreeg ruzie over school boeken. Iemand van de boekin- name kreeg traangas in zijn ogen, een amanuensis werd op de grond gegooid en getrapt en een docent had een gat in zijn hoofd. Ze moesten allen naar een ziekenhuis. Volgens de rec tor is geweld op zwarte scholen in Amsterdam-west een groot probleem. Scholen doen soms geen aangifte uit angst voor een slechte naam. hem Duitser in nood na instorten van zandkuil Twee Duitse toeristen raakten gistermiddag in Noordwijk on der het zand bedolven nadat een kuil die zij hadden gegraven instortte. Voor het leven van een van de mannen werd even gevreesd. Slechts zijn handen staken nog boven de zandhoop uit. Zijn Duitse vriend raakte slechts tot zijn middel bekneld en kon zichzelf snel uitgraven. De kuil van twee meter diep was direct onder de duinrand bij de Duin- damse Slag gegraven. Met de hulp van omstanders slaagde de Duitse man, die zich even daarvoor uit de zandhoop had bevrijd, er in het gelaat van zijn 24-jarige vriend van het zand te ontdoen. Het levensge vaar was op dat moment nog niet geweken. Door de druk van het zand kon de man zeer moeilijk adem halen en liep hij blauw aan. Even later kon de Duitse toerist door de omstanders alsnog uit zijn benarde positie worden be vrijd- Door medewerkers van de Noordwijkse Reddingsbrigade kreeg hij direct zuurstof toege diend, waarna hij naar een huisarts werd vervoerd. Na het voorval moest de politie bij stand verlenen aan enkele om standers die hun emoties niet meer de baas konden. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. Tel:. (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch 29,30) Per kwartaal via acceptgiro 85,55) automatisch 84,55) Nr. bank/giro: Of bel 071-128030 712141 400114 Het is dringen geblazen bij gate F3 van Schiphol, vanochtend om kwart voor acht. De tempe ratuur neemt 'Orlando-achtige' vormen aan. Iedereen wil een glimp opvangen van de Oranje spelers. Als de Boeing 747 in zicht komt, gaat er een algeheel gejuich op. Dick Advocaat zet als een van de eersten weer voet op Nederlandse bodem. Hij oogt niet alleen vermoeid, hij is het ook. Net als zijn medereizi gers. Oranje is terug in Neder land. Een week te vroeg, maar dat mag de pret niet drukken. In de aankomsthal heeft zich intussen een bonte menigte verzameld. Sommigen zijn een paar uur eerder aangekomen uit Dallas, maar jet-lag of geen jet-lag, ze blijven wachten op hun helden. „Dit valt me reuze mee", vertelt Danny Blind, de supportersschareaanschou- MEER WK-NIEUWS 15: Jan Wouters neemt met een gerust hart afscheid: 'Opvolgers staan klaar.' 16: WK op TV. 16: Baggio redt Italië. 16: Supporterslegioen ziet groen en geel in Dallas'. 17: Samba regeert in Amsterdam. 18: Bulgaren kegelen Duitsers uit toernooi. 18: 'Hagi is een bedrie ger, een acteur.' wend. „Je weet toch nooit hoe het leeft in eigen land. Toch had ik liever nog een week in Ameri ka gebleven. Wat ik nu als eerste ga doen? Razendsnel m'n kin deren opzoeken." Bondscoach Dick Advocaat wil ook zo snel mogelijk de dage lijkse routine oppakken. „Ik rij straks naar Zeist toe, kijken of er nog post voor me is. En dan heb ik morgen geloof ik een dagje vrij. Ik heb de uitschakeling al een beetje verwerkt, maar ik moet voor mezelf de dingen nog wel op een rij zetten. Ver volgens ga ik met het UEFA- team naar Spanje voor het EK. In augustus neem ik wel een paar weekjes vrij." Op de wedstrijd tegen Brazilië wil hij eigenlijk niet meer terug komen. „Ik had alleen begrepen dat de scheidsrechterzijn excu ses had aangeboden aan ie mand van onze delegatie. Nee, niet aan mij. Maar ach, wat maakt het ook uit;. Je koopt er niets voor. Wij zijn thuis, het toernooi gaat verder. We zien LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN Josef Jou bert Het best kan een man trouwen met een vrouw die hij als vriend zou willen hebben als zij een man VANDAAG Buitenland Economie/Beurs 6 VANDAAG OOK WATERKRANT PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zonnig en zeer warm Heldere nachten minimumtempe ratuur omstreeks 15 graden. Over dag zonnig en zeer warm. Mid- dagtemperatuur ongeveer 30 gra den. Wind uit oost tot zuidoost, zwak tot matig, rond kracht 3. MAANDAG 11 JUL11994 Tk 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 nSMBMMMM Jet-lag of geen jet-lag, honderden eerder aangekomen supporters wachtten op Schiphol, samen met andere fans en afhalers, op het toestel dat Oranje terugbracht naar Nederland, foto united photos de boer rob hendriks het verder wel op TV. En dat zal best een rare gewaarwording zijn". Via een zij-uitgang maakt Advo caat zich uit de voeten. De rest van de selectie laat zich wel op slokken door de rhenigte. Voet bal-families worden herenigd, kinderen in de armen gesloten. Ronald Koeman haalt zijn Laatste gesprek met Romario nog even voor de geest. „Ik heb hem verder veel succes ge wenst. Eind juli zien we elkaar weer op de eerste training van Barcelona." Romario blijft de gesprekken beheersen. Arthur Numan laat weten dat hij het shirt dat Ro mario droeg tegen Nederland, in zijn tas heeft. „Na afloop vroeg ik aan zo'n Braziliaanse begeleider of het mogelijk was om het shirt van Romario te krijgen. Even later mocht ik zo de ldeedkamer inlopen. Roma rio gaf het me meteen. Normaal gesproken doet het me weinig, die shirtjes. Maar als je die van Romario of Maradona kan krij gen, vind ik het wel leuk. Alleen jammer dat ze tegen ons in het blauw speelden. Zo'n geel shirt is eigenlijk veel mooier." Het zit erop. Een paar laatste stewardessen vechten nog om een krabbeltje van een speler. Een Oranje-fan showt trots zijn paspoort waarin hij alle handte keningen van de internationals heeft verzameld. „Is dat ding nog ergens goed voor." Handen worden geschud, iedereen wenst elkaar het beste. Nog even en dan zijn ze thuis. Geen polonaise in de tuin van het Catshuis, geen rondvaart door de Amsterdamse grachten. Ge woon naar huis. Oranje goes sla pen. Over vier jaar volgt de her kansing. V

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1