Een gele waas voor ogen 'Derde ei' dwingt Frans Maassen tot afstappen 'Abdoe' blijft van zijn lijn afwijken Tour de France Maandag 11 juli 1994 Tiende etappe 160,5 km. Start: 12.15 uur, fi nish: 16.26 uur. Een korte, maar uiterst lastige rit, met tivee nijdi ge cötes op één uur van de fi nish. Daar kan een groep wegrij den, daar kunnen slapers wor den verrast. In de uitloop naar Cahors kan de schade nog wor den gereduceerd tot nul, maar niet zonder krachtsinspanning. En zo iets kan wegen, aan de voet van de Pyreneeën. De laatste kilometer gaat omhoog. TOURENTELLER In Rennes starten 180 coureurs voor de zevende etappe. De rit telt 259,5 kilometers en eindigt in Futuroscope. 38,5 km: le bonificatiesprint: 1. Abdoesjaparov (Oez/6 secon den), 2. Museeuw (Bel/4), 3. Kirsipuu (Est/2). 60 km: ontsnapping Poli (Ita). 71 km: voorsprong Poli op pelo ton 5.30. Desbiens (Fra) en Fi- danza (Ita) in achtervolging. 90 km: Poli 9.13 voor op Des biens, 9.50 op Chiesa (Ita), 10.40 op peloton, waarin Fidanza is teruggekeerd. 99 km: voorsprong Poli op Des biens en Chiesa 10.00, peloton volgt op 15.00. 118 km: Poli bereikt maximale voorsprong van 18.30 op pelo ton. Desbiens en Chiesa op 9.40. 133 km: Tweetal loopt in (8.15), peloton op 15.00. 142 km: Maassen en Casartelli (Ita) geven op. 150 km: Fransman Rous staakt de strijd. 198,5 km: 2e bonificatiesprint: 1. Poli (6), 2. Desbiens op 5.20 (4), 3. Chiesa (2), achterstand peloton bedraagt 7.13. 210 km: peloton rekent Des biens en Chiesa in. Poli heeft nog een gat van 3.10 over. 220 km: Harmeling kan peloton niet meer volgen. 226 km: einde vlucht Poli, die 166 km heeft geduurd. 230 km: 3e bonificatiesprint: 1. Museeuw (6), 2. Martinello (Ita/4), 3. VanzeUa (Ita/2). Mu seeuw virtueel weer in lei derstrui. Vermey moet peloton na de sprint laten gaan. 239,5 km: Cöte de Marigny-Bri- zay (4e cat): 1. Skibby (Den), 2. Chiappucci (Ita), 3. Peron (Ita). 255 km: Ekimov probeert het voor de tweede keer. Zijn vlucht duurt tot 500 meter voor de streep. 259,5 km: Slowaak Jan Svorada wint de massasprint. 177 renners gaan van start voor de achtste etappe, die over 218,5 kilometer voert van Poi tiers naar Trelissac. 12 km: le bonificatiesprint: 1. Bortolami (Ita/6), 2. Museeuw (Bel/4), 3. Andreu (VSt/2). 108 km:' aanval Leblanc (Fra). Camargo (Col), Aldag (Dui) en Hamburger (Den) volgen. 128 km: 2e bonificatiesprint: 1. Leblanc (6), 2. Aldag (4), 3. Hamburger (2). Peloton op 3.30. 132 km: voorsprong al opgelo pen naar 6 minuten. 155 km: gat tussen vier leiders en peloton 8.00. De ploegen WordPerfect en Banesto zetten de jacht in. 174: Chapelle Notre Dame (4e cat): 1. Leblanc, 2. Hamburger, 3. Camargo. 206 km: 3e bonificatiesprint: 1. Aldag (6), 2. Leblanc (4), 3. Hamburger (2). Peloton op 4.30. 218,5 km: Hamburger, uit de ploeg van Cees Priem, wint etappe. TV MAANDAG NED 2 BRT 2 EURO 1838 22.00 19.25 uur 23.00 uur TV DINSDAG NED 2 BRT 2 EURO 14.00 14.25 10.00 17.00 uur 16.35 uur 11.00 uur 14.30 16.30 uur Museeuw schuwt geen enkel midclel om Ycites te onttronen Johan Museeuw maakte de optelsom: vorig jaar twee da gen, dit jaar ook al drie, maakt samen vijf dagen in de ge le trui. Er zijn Belgische klassieker-renners die het met minder hebben moeten doen. seconden gepakt, en Yates defi nitief het leiderstricot afgetrog- GPD-VERSLAGGEVER De Westvlaming uit het nabij Oostende gelegen Gistel heeft er voor moeten knokken. Let terlijk bijna zelfs. In de zater- ;rit moest GB/MG-ploeg- at Rolf Sörensen het zadel i Sean Yates pakken om de Britse gele-truidrager te belet- mee te strijden in een tus- sensprint. Hennie Kuiper, ploegleider an Yates: „Dat is toch een schande. Hij trok Yates boven dien aan zijn trui. Als ze nu ook lan de gele trui beginnen te hangen, dan wordt het straks iet zo erg als voetbal." Yates had zijn armen in de lucht gegooid, ten teken van protest. Maar Museeuw was als naar uit de bonificatiesprint tevoorschijn gekomen, had zes Het protest werd welwillend door de jury in ontvangst geno men en ten voordele van Yates beslist. Maar de twintig secon den, de puntenaftrek en de klei ne geldboete voor Sörensen stonden in geen verhouding tot de publicitaire waarde van Mu- seeuws nieuwe gele trui. Er kon gisteravond nog een dag 'en jaune' worden bijge schreven voor Museeuw. Hoe wel hij daar onderweg amper meer in geloofde. Na 140 km koers raakte hij betrokken bij een valpartij, en bezeerde hij zich aan hoofd en benen. Hij riep zijn ploegmaats toe de vlucht1 van onder anderen Leb- lanc/Aldag te laten lopen, zich niet te bekommeren om de ach tervolging. Toen de voorsprong was uit gegroeid tot ruim zes minuten gingen de Banesto's tot een contra-actie over. Indurain: „Leblanc moet je niet onder schatten." Anders, dacht hij, ontstaat er misschien een situa tie als in 1990, toen renners als Chiappucci, Pensee en Bauer in één etappe tien minuten pak ten. Dat woog toen de hele Tour door. Voor velen verrassend in die reactie was ook de bijdrage die de WordPerfect-ploeg bood. Commentator en oud-Tourwin naar Bernard Thévenet: „Als je in de slag zit met een andere ploeg, doe het dan ten minste niet zo opzichtig." Wat Thévenet niet wist, was dat de grote baas van de nieuwe hoofdsponsor van Raas c.s., de topman van Novell, naar de Tour was afgezakt. De man die WordPerfect overnam om zich te beschermen tegen marktcon- current Microsoft. Hij had nog nooit een wielerkoers van dicht bij gezien, en werd nu gecon fronteerd met minuten lang zijn vliegende floppy's in beeld. Raas hoefde toch al niet te wanhopen voor volgend jaar, dat is bij optie geregeld. Maar zo'n galery-race als gisteren doet het bij de leken altijd goed. Veel hielp de counter van Rob Mulders c.s. overigens niet, want het gat op de vier vooraan werd pas kleiner toen GB/MG de laatste tien km alsnog be sloot Museeuw ook vandaag in het geel te laten rijden. Het zal de laatste dag zijn, want in de tijdrit over 64 km heeft de Belg niets te zoeken. Maar misschien dat hij Ab doesjaparov nog een keer uit het groen kan rijden, of anders: een etappe te winnen. Hoewel, met drie gele truien kun je niet ontevreden zijn. De schande van de millimeter-nederlaag in Vlaanderen tegen Bugno is al lang uitgewist. Over Bugno gesproken: de Italiaan verloor zaterdag 1.29 min, toen hij achterop raakte na een massale valpartij. Ook zijn landgenoot Marco Pantani rnoest om die reden anderhalve bijschrijven. Hl Johan Museeuw heeft het uitstekend naar zijn zin. De E zijn opzet om de Engelsman Sean Yates uit de gele trui te rijden. FOTO EPA TRELISSAC GOVERT VAN VEEN GPD-VERSLAGGEVER In Futuroscope hield de Tour toekomst van Frans Maassen op. De Limburger kwam zater dag nog wel over de streep, maar in de auto van de dokter. Achtervolgd door cameraploe gen hield Maassen zich schuil op de achterbank. Zelden gaf hij op. Nu wel. In een Tour die zijn seizoen goed moest maken. Maassen was kapot. Of liever: Maassen zat kapot. Coureurs noemen het 'een der de ei'. Een verdikking onderaan het zitvlak, veroorzaakt door een ontsteking. Een even be kende als gevreesde renners kwaal. .Twee jaar lang latent aanwezig en juist in de Tour naar buiten komend. Dagen lang kwam Maassen op achter stand binnen, vrijdag dacht hij voor het eerst serieus aan opge ven en 's avonds kwam het zo ver dat de ploegarts, dokter Ig- nace van Meerwijk, de bult moest opensnijden om de druk te verminderen. Bij de start had Maassen za terdag nog goede hoop dat de ingreep effect zou hebben, ook al was hij gedwongen met een open wond en inlegverband op de fiets te kruipen voor weer een. lange etappe, die naar Futuroscope over 259,5 kilome ter. Voor de start: „Misschien kom ik er door. Dat is wel eens eerder gebeurd. Ik ben niet ie mand die snel opgeeft. Deze Tour is belangrijk voor me. Mijn seizoen was tot nu toe niet best. Alleen die Ronde van Luxem- langdurig zijn. Hij moet zich nu eerst maar eens goed laten be handelen en de wond laten ge- Bovendien, Maassen moet nog minstens een jaar mee bij WordPerfect. Zijn contract loopt door. Zaterdaag maakte Raas melding van het bijtekenen van Rob Mulders en Edwig van Hooydonck. Ook Erik Dekker (doorlopend contract), Leon van Bon, Viatcheslav Ekimov, Mare Wauters en Tom Cordes blijven bij Raas. Jelle Nijdam kreeg een sterk verlaagde aan bieding. Verwacht wordt dat die hem niet zal stimuleren om bij te tekenen. Was Maassen de eerste Ne derlandse afvaller in deze Tour, gisteren werd verwacht dat Har meling - peesontsteking rech terknie - de tweede zou wor den. Maar hij bleef overeind, al was het in de slotfase weer op maar één been. De Nijverdaller kwam zaterdag op 14.50 minu ten, in gezelschap overigens van landgenoten als Leon van Bon en John Talen. De tobbende Marco Vermey ('geen kracht') kwam nog later over de streep, op negentien minuten. Bij Harmeling zijn de proble men, volgens hemzelf, het ge volg van een vrijdag opgelopen blessure. „Ik raakte met de aan hechting van mijn rechterknie mijn stuurpen. Met vijf pijnstil lers ben ik ook vanmorgen weer gestan. Het ging goed tot vijf tien kilometer voor het einde. Als ik nu in die tijdrit kalm aan doe, kom ik er misschien door." Steve Bauer uit ziekenhuis TRELISSAC AFP Steve Bauer heeft het ziekenhuis verlaten. De Canadees onder ging vorige week een operatie nadat een spin hem had gebeten. De renner uit de Motorola-ploeg van Hennie Kuiper liep door de beet een infectie op. De gevolgen noopte de 'veteraan' de Tour te staken. Wanneer de Canadees terugkeert in koers is nog niet bekend. Hij moet eerst een week rust nemen en dient antibiotica te slik ken. .Tubes en banden. Verschrikke lijk belangrijk natuurlijk. Of je nu een band of een tube lek rijdt, het heeft uiteindelijk voor cle coureur hetzelfde effect. Je verliest altijd kostbare tijd en het kost altijd veel kracht om weer bij te komen. En met een lekke tube of band gaat de overwin ning soms toch mooi aan je neus voorbij. Gelukkig was dat niet het geval in 1967 toen ik Parijs-Roubaix won. We kwamen met negen man aan op de baan in Rou- baix. Ik was de beste sprinter en won met een lengte voorsprong. Maar op foto's van die finish is nog duidelijk te zien dat ik een zogenaamde afloper had, een leeglopende band. Als dat vijf ki lometer eerder was gebeurd, had ik nooit gewonnen. Dan had ik een andere fiets moeten pakken. Tubes en banden. Velen kennen het verschil niet eens, maar ban den zijn wezenlijk anders dan tubes. En wanneer moet je welk materiaal gebruiken Bij banden is er sprake van een aparte binnen- en buitenband. De binnenband ligt los op de velg en daaromheen wordt de buitenband gelegd. Bij het op pompen wordt door het op staande randje van de velg voor komen dat de binnen- en bui tenband van de velg losraakt. Tegenwoordig rijdt vijftig tot zestig procent van de coureurs met banden. Banden is voor toerfietsers ge makkelijk. Als ze lek rijden haal je het binnenbandje eruit en je plakt het. Tubes kun je ook plakken, maar dat doe je niet zo maar, want een tube is dichtge naaid. En om die los te krijgen kost een hoop moeite. FUTUROSCOPE PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Djamolidine Abdoesjaparov kon zaterdag niet worden ge huldigd als etappewinnaar in de Tour. Hij moest zijn meerdere erkennen in de 25-jarige Slo waak Jan Svorada. En dus werd de eindsprint van 'Abdoe' niet onder de vertragings-machine gelegd. Maar de Oezbeek had, zoals zo veel andere keren, roy aal gediskwalifeerd moeten worden. Johan Museeuw maakte zich er niet druk over. Hij bemoeide zich amper met de sprint, had zich al genoeg gemengd in de tussensprints onderweg om Sean Yates het geel weer te ont nemen. En Jean-Paul van Pop- pel kwam achter de eerste groep binnen, opgehouden door een valpartij. Toch Museeuw: „Tja, Abdoe. Ik heb geen last van hem gehad, dit keer. Maar hij sprint gevaar lijk. Hij rijdt met een elf-kransje en heeft kennelijk moeite zich in gang te gooien. Dan begint- em te zwengelen, en dan neemt-ie de hele baan." Van Poppel had al eerder ge zegd: „Zoals Abdoe sprint, is niet normaal meer. Als je hon derd meter aan een auto gaat hangen, word je veertien dagen geschorst. Maar als je je colle ga's in de hekken rijdt, zetten ze je alleen terug naar de laatste plaats. En mag je de volgende dag opnieuw starten. Abdoe werd tweede, zaterdag. Dus keek geen jurylid naar de manier waarop Abdoe was afge- sprint in Frankrijks droom over de 21ste eeuw, Futuroscope. Dat Minali vol in de remmen had gemoeten, dat Ludwig (der de) zijn zege-aspiraties weer moest begraven, niemand maalde er kennelijk om. Maar Jan Svorada klopt de internationale sprintelite op de meet. De Slowaak verwijst twee andere voormalige Oostblokkers, Djamolidine Abdoesjaparov (rechts) en Olaf Ludwig (links) naar de tweede en derde plaats. het zou de jury sieren ook dit soort 'overtredingen' eens mini maal met geel te bestraffen. Abdoesjaparov kreeg trou wens klop van een leerling van hem. De wel fatsoenlijk spurtende Slowaak Jan Svorada. Het peloton was in volle galop neergestreken op de vluchter van de dag, de Italiaan Eros Po li. De 18 minuten die hij aan voorsprong had, resulteerden uiteindelijk in 14 minuten ach terstand. Poli moet een eenza me dag hebben gehad. De eerste rij van de overge bleven sprinterselite dook in kwartetvorm naar de licht oplo pende streep. Svorada pakte er zijn zevende overwinning van het seizoen: 3 ritten in de Giro, 1 in Romandië, 1 in de Route du Sud en het eindklassement van de Midi Libre. De Lampre-renner, die in 1991 prof werd na het winnen van de Vredeskoers, won in zijn eerste seizoen links en rechts drie etappes, maar moest zich vorig jaar als ploegmaat van Ab doe nogal inhouden. „Toen moest ik alle vuile werk voor hem opknappen. Maar ik wist dat mijn dag zou komen, zodra hij was venrokken." Abdoesjaparov verhuisde dit jaar naar Polti, en Svorada kreeg de zegen mee van kopman Maurizio Fondriest, praktisch zijn buurman ook, in Clas. Fon driest was zelf nog niet geheel hersteld van een hernia-opera tie, maar sprak tijdens de Midi Libre zijn volste vertrouwen uit in de vlotte Slowaak, die in Futuroscope zijn tiende over winning als professional be haalde. Tourarts Porte bekijkt de kwaal van Frans Maassen. De ontsteking aan zijn zitvlak maakte het de Limburger onmogelijk om verder te fietsen. FOTO ANP burg, maar dat is niet genoeg." Het was ijdele hoop. Renners krijgen in de.Tour geen kans op genezing. De opdracht die Maassen zichzelf meegaf, was tevoren een onmogelijke. Tot de ravitaillering ging het nog, maar toen het peloton daarna op drift raakte, betekende die tem poversnelling het einde van Maassen in deze Tour. Zijn op gave kreeg de volledige instem ming van Jan Raas, die de ren ner tevoren al op het hart had gedrukt niet ten koste van alles door te gaan. „Ontzettend jam mer, maar dit ging niet. Hij zat door die bult al met een ver keerde houding op de fiets. Zo'n blessure is vervelend en kan erg LE T TOUR 10e etappe ,f>, 12 juli 160,5 km

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19